Love, Election and Chocolate (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Koi to Senkyo to Chocolate (Japanese)
Koichoco (Japanese)
恋と選挙とチョコレート (Japanese)
Genres: comedy, drama, romance
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Yūki Ōjima attends Takafuji Private Academy, a large school with over 6,000 students, where he is a member of the Food Research Club along with seven others, including his childhood friend Chisato Sumiyoshi. The members leisurely spend their time in the club doing very little. When the election for the next student council president comes up, the front runner Satsuki Shinonome proposes that clubs which have no merit should be sorted out and abolished. The Food Research Club seeks advice from the current student council president, Yakumo Mōri, who suggests that Yūki run in the election as an opposing candidate. Yūki learns about the issues facing the school and decides to run in the election.
User Ratings: 434 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 15 votes (sub:12, raw:2, ?:1)
 Excellent: 51 votes (sub:49, raw:1, others:1
1 Tagalog dubbed
)
 Very good: 117 votes (sub:111, raw:1, others:5
3 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
)
 Good: 127 votes (sub:121, dub:2, others:4
1 German subtitled
1 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Turkish subtitled
)
 Decent: 46 votes (sub:45, dub:1)
 So-so: 28 votes (sub:24, dub:1, raw:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Not really good: 17 votes (sub:16, raw:1)
 Weak: 13 votes (sub:12, others:1
1 French subtitled
)
 Bad: 8 votes (sub:8)
 Awful: 7 votes (sub:6, dub:1)
 Worst ever: 5 votes (sub:5)
Seen in part or in whole by 744 users, rank: #1497 (of 7299)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.866 (Good), std. dev.: 1.9582, rank: #3237 (of 7318)
Weighted mean: 6.760 (Good−), rank: #3438 (of 7318) (seen all: 6.85 / seen some: 6.79 / won't finish: 4.07)
Bayesian estimate: 6.782 (Good−), rank: #3116 (of 5504)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 13
Vintage: 2012-07-05 to 2012-09-27
Opening Theme:
"Signal Graph" (シグナルグラフ) by Annabel
Ending Theme:
"Kaze no Naka no Primrose (風のなかのプリムローズ; Primrose in the Wind)" by Ceui
Insert song:
"Hello Mellow" (ハローメロウ) by Annabel (ep 1)
"Jewelry Time" by Ceui (ep 11)
Trivia: We have 4
Other articles:
Carlo Santos (Jul 2, 2012)
Gia Manry (Jul 1, 2012)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Love, Election and Chocolate - Complete Collection (Sub.Blu-Ray) 2014-02-25
DVD (Region 1)
    Love,​ Election and Chocolate - Complete Collection (Sub.DVD) 2014-02-25

Japanese staff
Japanese cast
Director: Toru Kitahata
Series Composition: Katsuhiko Takayama
Storyboard:
Hajime Horinouchi (eps 4, 7, 12)
Hiroaki Gohda (OP)
Mashu Itō (ep 8)
Nobuhiro Takamoto (ep 3)
Shinji Ushiro (ep 6)
Takaomi Kanasaki (eps 5, 9)
Takashi Ikehata (ep 10)
Tomoki Kobayashi (ep 11)
Toru Kitahata (ED; eps 1-2)
Episode Director:
Hiroaki Gohda (OP)
Housei Suzuki (ep 4)
Kenichiro Komaya (eps 3, 9)
Mitsuhiro Karato (ep 1)
Noriaki Akitaya (eps 2, 10)
Noriyuki Nomata (ep 11)
Shinji Ushiro (ep 6)
Takashi Andō (eps 7, 12)
Tomohito Naka (eps 5, 11)
Toru Kitahata (ED)
Yoshihiko Iwata (ep 8)
Yukihiko Asaki (eps 2, 10)
Original Character Design:
Yū Akinashi (fairys)
Character Design: Hiroaki Gohda
Art Director: Maho Takahashi
Chief Animation Director:
Hiroaki Gohda (eps 1-9, 11-12)
Isamu Suzuki (ep 9)
Masami Inomata (6 episodes
eps 2-4, 6, 8, 11
)

Seiji Tachikawa (eps 5-7, 10-11)
Animation Director:
Emiko Momose (ep 7)
Hideki Furukawa (ep 8)
Hiroaki Gohda (OP)
Iku Kataoka (eps 5, 11)
Ikue Yoshima (ep 9)
Isamu Suzuki (eps 7, 12)
Kazuya Morimae (eps 2, 8, 12)
Kenji Hattori (ep 11)
Kiyotaka Nakahara (eps 6, 10)
Mariko Iguchi (ep 9)
Masaki Tanigawa (ep 11)
Masami Inomata (ED; ep 12)
Masaru Koseki (ep 3)
Miyuki Moroishi (eps 7, 12)
Seiji Tachikawa (eps 1, 10, 12)
Senzō Shima (ep 5)
Yoshimi Agata (ep 4)
Yuichi Hirano (eps 5, 11)
Yukinori Umetsu (ep 12)
Yūko Tani (ep 9)
Producer:
Akira Sakamoto (fairys)
Junichiro Tanaka (TBS)
Kozue Kananiwa (MOVIC)
Shigeru Saitō (Lantis)
Soichiro Umemoto (Aniplex)
Takanori Koarai (ASCII Media Works)
Yoshiaki Uraki (BS-TBS)

2nd Key Animation:
Akihiko Hayafune (ep 3)
Ayako Satou (ep 5)
Chie Ōtsuki (ep 3)
Dai Nishino (ep 6)
Hime Kanenobu (ep 10)
Hiroki Handa (ep 3)
Hironobu Dannoura (eps 3, 9)
Hiroshi Kohara (ep 1)
Hiroyuki Itai (ep 1)
Hiroyuki Kaji (eps 1, 7, 9)
Ikue Yoshima (ep 9)
Kaori Ishii (ep 3)
Katsunori Shibata
Kazunori Shibata (ep 1)
Kazutaka Ema (eps 1-2, 6-8)
Ken'ichirou Kasutani (eps 6, 8)
Maiko Akasaki (eps 6-8, 10, 12)
Masato Inomata (ep 9)
Masaya Ozaki (6 episodes
eps 1, 6-8, 10, 12
)

Mihoko Ishihara (eps 2, 7-8, 12)
Mikako Uchimura (6 episodes
eps 1, 6-8, 10, 12
)

Mina Ōtaka (eps 11-12)
Noriyoshi Sasaki (eps 1, 3, 8)
Ryo Suzuki (ep 9)
Ryosuke Kuwahara (ep 12)
Sachiko Oniwa (ep 10)
Shiho Kosaka (ep 7)
Shin'ya Nakamura (eps 7, 10)
Shūhei Yasuda (ep 7)
Takaaki Nagano (eps 3, 12)
Takahiro Ninagawa (eps 1, 11)
Takuya Goto (5 episodes
eps 2, 7-8, 10, 12
)

Yoshiaki Iketani (ep 10)
Yosuke Imakubo (eps 6-7)
Yū Araki (eps 1, 3, 5-7)
Yukihiko Miwa (ep 8)
Yukinori Umetsu (eps 2, 7)
Yūko Tani (ep 9)
Yuu Kaneshiro (ep 1)
3D Animation: Mitsutaka Iguchi
A&R Producer: Kaya Kamimura
Additional Production Design: Kengo Matsumoto
Animation producer: Jiyū Ōgi
Animation Supervisor:
Hiroaki Gohda (ED)
Assistant Animation Director:
Hideki Furukawa (ep 6)
Isamu Suzuki (eps 1, 10)
Kazuya Morimae (5 episodes
eps 3, 5-6, 9, 11
)

Kyoko Kametani (ep 1)
Masakazu Saitō (ep 11)
Masami Imai (ep 1)
Masami Inomata (eps 7, 9)
Miyuki Moroishi (eps 1-6, 8-11)
Seiji Tachikawa (OP; eps 4, 9)
Yukinori Umetsu (eps 1, 4-11)
Assistant Chief Animation Director: Hiroaki Gohda (ep 10)
Assistant Production Manager:
Hikaru Tsuruzono (ep 4)
Jiro Hakamada (ep 8)
Keisuke Igeta (ep 7)
Manabu Eguchi (ep 4)
Masaki Teratani (eps 5, 11)
Naoto Awano (ep 1)
Taiichi Kurasawa (eps 3, 9)
Takahiro Niigaki (eps 6, 12)
Takayuki Hirota (eps 2, 10)
Associate producer:
Keiko Uchiyama (ASCII Media Works)
Youhei Hayashi (MOVIC)
Background Art:
A Chaek Choi (Studio Tulip; ep 1)
Ayako Onizuka (Studio Tulip; ep 7)
Azusa Kondo (Studio Tulip; eps 1-2, 9-12)
Emiko Sawada (Studio Tulip; eps 1-2, 10-12)
Eri Inoue (Studio Tulip; eps 1-2, 10)
Erika Kawashima (Studio Tulip; eps 10-12)
Haruka Ito (Studio Tulip; eps 7-8, 10-12)
Hiromi Ueno (Studio Tulip; 8 episodes
eps 2, 4-7, 10-12
)

Hisae Arimoto (Studio Tulip; eps 3-12)
Hye Rim Park (Studio Tulip; eps 3-12)
Kaori Kikuna (Studio Tulip; eps 1-2, 11-12)
Kazumi Sakakibara (Studio Tulip; eps 6, 8, 10-12)
Ken Tateishi (Studio Tulip; eps 2, 7, 11-12)
Ken Tokashiki (Studio Tulip; 7 episodes
eps 1-2, 7, 9-12
)

Manabu Ikeda (Studio Tulip; eps 1-2)
Manabu Kato (Studio Tulip; eps 1-12)
Masako Takahashi (Studio Tulip; eps 8, 11-12)
Michiko Yoshida (Studio Tulip; eps 1-2, 9-12)
Oomi Tateiwa (Studio Tulip; eps 3-12)
Reika Sugiura (Studio Tulip; eps 1-2)
Reina Ōyoshi (Studio Tulip; eps 8, 11-12)
Saburō Katō (Studio Tulip; eps 1-2)
Sayaka Fujii (Studio Tulip; eps 7, 11-12)
Sayaka Mogami (Studio Tulip; eps 1-2)
Scott MacDonald (Studio Tulip; eps 1-2)
Seitarō Kawamura (Studio Tulip; eps 1-7)
Shise Sainab (Studio Tulip; eps 4-12)
Takuma Mochizuki (Studio Tulip; eps 3-12)
Tomonari Suzuki (Studio Tulip; 6 episodes
eps 2-4, 7, 11-12
)

Tsutomu Ikeda (Studio Tulip; eps 1-12)
Yoshika Matsushita (Studio Tulip; eps 1-12)
Yukiko Ashino (Studio Tulip; eps 1-2)
Yutaka Hamamatsu (Studio Tulip; ep 1)
Chief Photographer: Asami Kawai
Color design: Aiko Matsuyama
Color Specification:
Aiko Matsuyama (ep 1)
Chiharu Tanaka (ep 5)
Mika Onoda (eps 7, 10)
Mio Takekawa (ep 4)
Miyu Yamamoto (eps 8, 12)
Miyuki Mizumaki (ep 5)
Naoki Kumaie (eps 2, 6)
Rie Takahashi (eps 3, 9)
Yasuko Katayama (eps 2, 6)
Yūji Yoshikawa (eps 7, 10)
Yukiko Yamaguchi (ep 11)
Composite Chief: Asami Kawai
Composite Director: Nanae Hirabayashi
Editing: Syota Migiyama
Finish Check:
Aiko Matsuyama (ep 1)
Chiharu Tanaka (ep 5)
Koji Ueno (ep 11)
Mika Onoda (eps 7, 10)
Mio Takekawa (ep 4)
Miyu Yamamoto (eps 8, 12)
Miyuki Mizumaki (ep 5)
Naoki Kumaie (eps 2, 6)
Rie Takahashi (eps 3, 9)
Yasuko Katayama (eps 2, 6)
Yūji Yoshikawa (eps 7, 10)
Yukiko Yamaguchi (ep 11)
Finishing:
Chieko Hibi (AIC; eps 1, 7-8, 10)
Daisuke Kudou (Lerche; ep 4)
Emiko Tate (Lerche; ep 4)
Kazuhisa Yamabe (Lerche; ep 4)
Kazuya Otani (Lerche; ep 4)
Kumiko Yanagisawa (Lerche; ep 4)
Manami Kosugi (Lerche; ep 4)
Mariko Shinohara (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Mika Onoda (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Mio Takekawa (Lerche; ep 4)
Miyu Yamamoto (AIC; eps 6-8, 10, 12)
Naoki Kumaie (AIC; eps 6-8, 10, 12)
Naoya Imamura (Lerche; ep 4)
Rie Asai (Lerche; ep 4)
Rie Takahashi (Artland; eps 3, 9)
Sachi Ozawa (Lerche; ep 4)
Saki Tada (Lerche; ep 4)
Tarō Kaguchi (Lerche; ep 4)
Yasuko Katayama (AIC; 6 episodes
eps 1, 6-8, 10, 12
)

Yoshiko Matsuno (Lerche; ep 4)
Yūji Yoshikawa (AIC; eps 2, 6-8, 12)
Yumi Nagi (Lerche; ep 4)
Yūsuke Okuzawa (Lerche; ep 4)
In-Between Animation:
Ikue Yoshima (Artland; ep 9)
Kaori Ishii (Artland; ep 3)
Kazutaka Ema (AIC; ep 12)
Kei Nakajima (AIC; eps 6-8, 10, 12)
Maiko Akasaki (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Masato Inomata (Artland; ep 9)
Masaya Ozaki (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Mikako Uchimura (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Minami Aoki (AIC; ep 7)
Namie Akiba (AIC; 7 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12
)

Saori Nakashiki (Artland; ep 3)
Shūhei Yasuda (AIC; ep 7)
Takuya Goto (AIC; eps 6, 12)
Teru Miyazaki (AIC; ep 7)
Tetsutarō Yui (AIC; ep 7)
Yooko Kadokura (AIC; ep 7)
Yuka Yoshiki (AIC; ep 7)
Yūko Tani (Artland; ep 9)
Yūtarō Takehashi (Artland; ep 3)
In-Between Check:
Chie Saito (ep 4)
Jin Sakaiya (eps 5, 11)
Kaori Ishii (ep 3)
Masato Inomata (ep 9)
Masaya Ozaki (ep 8)
Mikako Uchimura (eps 2, 7, 12)
Takuya Goto (eps 1, 6, 10)
Insert Song Arrangement:
Kōtarō Odaka (ep 11)
Myu (ep 1)
Insert Song Composition:
Ceui (ep 11)
Kōtarō Odaka (ep 11)
Myu (ep 1)
Insert Song Lyrics:
Annabel (ep 1)
Ceui (ep 11)
Insert Song Performance:
Annabel (ep 1)
Ceui (ep 11)
Key Animation:
Akihiko Hayafune (eps 6, 12)
Akiko Kawashima (ep 2)
Akiko Kumada (OP)
Arihiro Gotou (ep 2)
Atsushi Kasano
Atsushi Usui (ep 7)
Chinami Kudou (ep 9)
Chūji Nakajima (ep 10)
Daisuke Saito (ep 7)
Eiji Fukuyama (eps 5, 11)
Eikō Aoyagi (ep 9)
Eizo Kawada (ep 8)
Emiko Momose (OP; ep 1)
Fujiko Aoyagi (ep 9)
Fuminori Tsukida (ep 9)
Hajime Yoshida (eps 5, 11)
Hayao Ōkawa (ep 8)
Hideki Takahara (ep 6)
Hidenori Takahashi (ep 12)
Hideo Amemiya (ep 12)
Hideo Maru (ep 4)
Hideo Nakamura (ep 9)
Hidetoshi Oomori (ep 12)
Hideyasu Okamoto (ep 10)
Hime Kanenobu (ep 7)
Hiroaki Gohda (OP)
Hirokazu Ueno (ep 8)
Hiroki Handa (ep 9)
Hiroko Shigekuni (eps 2, 12)
Hiroshi Kohara (eps 3, 9)
Hiroshi Konno (ep 7)
Hiroshi Sasaki (eps 2, 10)
Hiroshi Satō (eps 5, 11)
Hiroyoshi Iida (ep 7)
Hiroyuki Itai (eps 6, 8)
Hiroyuki Kaji (OP; 4 episodes
eps 2, 6, 10, 12
)

Iku Kataoka (OP; eps 5, 11)
Ikuma Fujibe (ep 1)
Isamu Suzuki (OP; ep 2)
Jun Mori (eps 3, 9)
Junichi Yokose (ep 4)
Kaori Oka (eps 2, 10)
Kaori Saito (ep 6)
Kazuhiko Wanibuchi (eps 3, 9, 12)
Kazumasa Takeuchi (eps 5, 11)
Kazunori Shibata (ep 6)
Kazutaka Ema (eps 10, 12)
Kazuya Morimae (eps 1, 10)
Keiko Hontani (ep 11)
Keisuke Katayama (ep 7)
Keita Hagio (eps 1, 6)
Ken Kazamatsuri (ep 8)
Ken'ichi Hirata (ep 10)
Ken'ichirou Kasutani (eps 10, 12)
Kenji Kajiwara (ep 4)
Kenta Mimuro (ep 4)
Kenta Taniguchi (eps 6, 12)
Kimiharu Obata (ep 4)
Kiyotaka Nakahara (OP; ep 10)
Koichi Hayami (ep 8)
Kouhei Yamazaki (eps 3, 9)
Kouji Ogawa (ep 11)
Kunihiko Kimura (ep 10)
Kyota Washikita (ep 1)
Maiko Ochiai (ep 6)
Maki Ando (ep 6)
Maki Fujita (ep 7)
Maki Sawai (eps 3, 9-10)
Makito Uehara (ep 7)
Makoto Ito (eps 5, 11)
Manabu Shioda (ep 2)
Masaki Tanigawa (eps 5, 11)
Masami Inomata (ED)
Masaru Koseki (ep 3)
Masashi Sugita (eps 2, 10)
Masato Nishikawa (ep 10)
Masayuki Fujita (ep 2)
Mayumi Nishida (Nakamura Production; ep 5)
Miho Kawasaki (ep 1)
Mihoko Ishihara (ep 10)
Miki Takeshita (ep 2)
Mina Ōtaka (ep 4)
Minoru Kouno (ep 1)
Mitsuhiro Iida (ep 7)
Mitsuhiro Okumura (eps 1-2, 6, 8)
Mitsuo Tano (ep 5)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 5)
Mitsushi Kasano (eps 1, 8)
Miyuki Goto (eps 3, 9)
Miyuki Moroishi (OP, ED)
Mizuki Yamada (ep 4)
Naoki Hiramura (ep 11)
Naoyuki Owada (ep 1)
Nobunori Wakana (ep 7)
Nobuo Horii (ep 1)
Nobuyuki Kitajima (ep 1)
Noriko Hatta (ep 11)
Noriko Shibata (ep 4)
Noriyasu Murata (ep 1)
Osamu Kurosawa (ep 11)
Rie Arakawa (eps 4, 10)
Rika Kato (OP; eps 6, 8, 10)
Ryuuji Iwata (ep 1)
Saiji Kawanishi (ep 11)
Satomi Miyazaki (eps 3, 9)
Satoshi Harayama (ep 7)
Satoyuki Hashimoto (eps 6, 12)
Sayaka Ikeda (OP; eps 2, 12)
Sayuri Tanaka (eps 3, 9)
Seiji Tachikawa (ED)
Senzō Shima (ep 5)
Shigenori Taniguchi (ep 3)
Shigeru Uchihara (ep 7)
Shin'ya Nakamura (eps 2, 6, 8, 12)
Shinichi Wada (eps 1, 4, 6)
Shinichiro Kajiura (OP)
Shinpei Koikawa (ep 9)
Shogo Morishita (eps 1, 6, 12)
Shūhei Yasuda (ep 12)
Suguru Iijima (ep 8)
Tadashi Sugita
Takaaki Nagano (ep 1)
Takafumi Hino (eps 1, 6, 12)
Takahiro Goto (ep 8)
Takahiro Ninagawa (eps 6, 8)
Takahiro Toyomasu (ep 7)
Takako Onishi (ep 6)
Takao Takegami (ep 1)
Takashi Habe (OP)
Takashi Hirabayashi (ep 7)
Takashi Tsuda (eps 5, 11)
Takenori Tsukuma (ep 2)
Takeshi Miyamoto (eps 3, 9)
Takuya Goto (OP; eps 1, 6)
Tomoyoshi Tsuchiya (eps 5, 11)
Tsukasa Sorimachi (eps 5, 11)
Tsunenaka Nozaki (eps 6, 10)
Yasuhiko Uetake (eps 7, 12)
Yasunori Aoki (eps 2, 10)
Yasunori Matsumura (ep 6)
Yooko Kadokura (ep 12)
Yoshiaki Iketani (eps 2, 6, 8, 12)
Yoshiaki Tomita (eps 6, 12)
Yoshihiro Yoshioka (eps 3, 9)
Yoshimi Iwata (ep 9)
Yoshinobu Kobayashi (ep 8)
Yoshitaka Sato (ep 12)
Yosuke Imakubo (eps 8, 10)
You Satou (ep 2)
Yuichi Hirano (OP; eps 5, 11)
Yuichiro Yamada (eps 2, 10)
Yukari Watanabe (ep 2)
Yuki Morikawa (eps 3, 9)
Yukihiko Miwa (4 episodes
eps 2, 6, 10, 12
)

Yukihiro Kobayashi (eps 7, 12)
Yukiko Miyamoto (ep 1)
Yukinori Umetsu (OP, ED)
Yūko Tani (ep 3)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 5)
Yuta Ito (ep 9)
Yutaka Matsubara (OP; 4 episodes
eps 2, 6, 10, 12
)

Yuu Kaneshiro (ep 8)
Music producer: Shigeru Saitō
Photography:
Fumi Nanba (AIC; eps 1-12)
Junpei Takatsu (AIC; eps 1-12)
Kosuke Tanaka (AIC; eps 1-12)
Ryōhei Matsuda (AIC; eps 1-5)
Yūki Sōda (AIC; eps 1-12)
Yuzuru Funakoshi (AIC; eps 1-12)
Planning:
Andrew Niwa Tamon (BS-TBS)
Atsuhiro Iwakami (Aniplex)
Hitoshi Murakami (TBS)
Kazutomo Suzuki (ASCII Media Works)
Kenichi Suzuki (Riteway)
Naohiro Futono (MOVIC)
Shunji Inoue (Lantis)
Toru Miura (AIC)
Production Desk:
Hiroshi Numata
Naoto Awano
Production Generalization: Naoto Kasahara
Promotion: Wataru Onoki
Prop Design: Kazutaka Ema
Publicity Producer: Manabu Jingūji
Recording Adjustment: Noriko Kato
Recording Assistant: Shō Ogasawara
Sound Effects: Tsutomu Ueno (Swara Production)
Sound Production: Takatoshi Hamano (Magic Capsule)
Sound Work: Takatoshi Hamano
Special Effects: Tomoki Murakami
Theme Song Arrangement:
Kōtarō Odaka (ED)
Myu (OP)
Theme Song Composition:
Ceui (ED)
Kōtarō Odaka (ED)
Myu (OP)
Theme Song Lyrics:
Annabel (OP)
Ceui (ED)
Theme Song Performance:
Annabel (OP)
Ceui (ED)
Eriko Nakamura as Chisato Sumiyoshi
Yūichi Nakamura as Yūki Ōjima

Asami Imai as Michiru Morishita
Asami Sanada as Hidaka Shiohama
Ayumi Fujimura as Kii Monzen'naka
Chiemi Ishimatsu as Hazuki Shinonome
Kaori Mizuhashi as Mifuyu Kiba
Kenichi Suzumura as Yakumo Mōri
Koji Yusa as Reiji Saga
Mai Kadowaki as Isara Aomi
Megumi Ogata as Oboro Yumeshima
Takahiro Mizushima as Moheiji Tatsumi
Yui Sakakibara as Mieru Ariake
Yuka Inokuchi as Ai Sarue
Yuko Gibu as Nozomi Edagawa
Yuu Asakawa as Satsuki Shinonome

Ai Kayano as Mao Shigemori (eps 1-2, 12)
Akitoshi Kimura as Rikishi (ep 4)
Hiro Nakajima as
Chisato Sumiyoshi (young; eps 2, 11)
Schoolgirl A (ep 5)
Hisako Tōjō as Schoolgirl B (ep 5)
Junichi Yanagita as Speaker (ep 1)
Kanae Itō as Matsuri Nanase (eps 1-2, 12)
Kanami Satou as
Bride (eps 2, 11)
Schoolgirl B (ep 5)
Kōkei Yamazaki as
Manager C (ep 5)
Schoolboy (ep 1)
Mami Sakamoto as Announcer (eps 5-6)
Minori Chihara as Ayumu Mitani (eps 1-3, 12)
Natsuki Hanae as Manager D (ep 5)
Nobunaga Shimazaki as Yakumo's SP2 (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11-12
)
Rei Yamahata as Election TV Host Haratachi
Rie Kugimiya as Yuina Ōsawa (eps 9-12)
Risa Taneda as Schoolgirl (ep 7)
Sōma Maeda as
Election Administrator (ep 6)
Manager B (ep 5)
Taishi Murata as Manager A (ep 5)
Yōko Hikasa as Kimika Haida (ep 12)
Yoshitsugu Matsuoka as Yakumo's SP1 (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11-12
)
Yuiko Tatsumi as Schoolgirl A (ep 4)
Yuka Iguchi as Kana Ougibashi (eps 1, 11-12)
Yuka Keichō as Yūki Ōjima (young; eps 2, 11)
Japanese companies
2nd Key Animation:
AIC (eps 5, 11)
Art Base Bam (eps 5, 11)
BEEP (ep 5)
Ginga Ya (ep 11)
Kyushu Animation (ep 5)
Lerche (ep 4)
Mouse (ep 5)
Nakamura Production (ep 5)
Seigasha (eps 5, 11)
Studio Hibari (ep 11)
Studio Izena (ep 5)
TAP (eps 5, 11)
Studio Wombat (ep 5)
Xing Yue Animation (eps 5, 11)
Animation Production: AIC Build
Background Art:
Echo Productions (eps 3-6, 8-12)
Studio Tulip
Color Specification: Dream Force (ep 5)
Film Editing Studio: Sony PCL
Finish Animation:
BEEP (eps 5, 11)
Lerche (ep 4)
Sao Sang (ep 4)
Studio Gash (ep 11)
TAP (eps 5, 11)
Xing Yue Animation (eps 5, 11)
Finish Check: Dream Force (ep 5)
Finishing Assistance:
AI (6 episodes
eps 3-4, 7-9, 12
)

Artemis (eps 1, 9)
Asahi Production (eps 3, 9, 12)
BEEP (8 episodes
eps 1-2, 4, 6-8, 10, 12
)

Big Owl (eps 6, 8-9, 12)
Bird (ep 1)
Cheng Pin Animation (6 episodes
eps 2, 6-8, 10, 12
)

CLC (8 episodes
eps 1-2, 6-10, 12
)

Core (ep 9)
D-Motion (ep 3)
DEFA (ep 2)
FAI International (eps 1, 3-4)
Fan Out (eps 1, 6, 8)
Hayashi (eps 4, 9, 12)
Jumondo (eps 3, 7-10)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
office DCI (eps 6, 8)
R.I.C (eps 1-2, 10)
Rising Force (ep 1)
SSC (ep 1)
Studio Gash (ep 1)
Studio Gouache
Sunshine Corporation
TAP (eps 3, 9)
Triple A (ep 4)
VISTA (ep 12)
xenron (ep 10)
In-Between Animation:
BEEP (eps 5, 11)
Lerche (ep 4)
Sao Sang (ep 4)
TAP (eps 5, 11)
Xing Yue Animation (eps 5, 11)
In-Between Animation Assistance:
AI (6 episodes
eps 3-4, 7-9, 12
)

AIC (ep 9)
Asahi Production (eps 3, 9, 12)
BEEP (8 episodes
eps 1-2, 4, 6-8, 10, 12
)

Big Owl (eps 6, 8-9, 12)
Cheng Pin Animation (6 episodes
eps 2, 6-8, 10, 12
)

CLC (8 episodes
eps 1-2, 6-10, 12
)

Core (ep 9)
D-Motion (ep 3)
FAI International (eps 1-4)
Fan Out (eps 1, 6, 8)
Hayashi (eps 4, 9, 12)
Jumondo (eps 3, 7-10)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
office DCI (eps 6, 8)
R.I.C (eps 1-2, 10)
SSC (ep 1)
Sunshine Corporation
TAP (eps 3, 9)
Triple A (ep 4)
VISTA (ep 12)
xenron (ep 10)
Key Animation:
Nakamura Production (eps 4-5)
Studio Liberty (ep 9)
Studio Mark (ep 4)
Key Animation Assistance:
AI (eps 1, 7, 9, 12)
AIC (eps 3-4, 9)
Albion (ep 7)
APPP (ep 3)
ARCTURUS (ep 1)
Art Base Bam (10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

asread (ep 3)
Asterism (ep 2)
BEEP (eps 1, 3-4, 8-9)
Big Owl (eps 6, 8-9)
CLC (7 episodes
eps 1, 4, 6-8, 10, 12
)

D-Motion (ep 3)
drop (ep 7)
FAI International (7 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 12
)

Ginga Ya (eps 1, 3, 8-9)
Jumondo (eps 4, 7)
Kyushu Animation (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
Mouse (eps 6, 10, 12)
Nakamura Production (5 episodes
eps 2-3, 7, 9, 12
)

Neox (ep 6)
R.I.C (ep 1)
Rising Force (ep 1)
Seigasha (eps 1, 7)
Seven Arcs Pictures (ep 6)
SSC (eps 1-2, 4, 6)
Studio Gimlet (ep 1)
Studio Hibari
Studio Luna (ep 3)
Studio Mark (eps 3, 8)
Studio Luna
Studio Wanpack (ep 1)
Sunshine Corporation (ep 3)
SynergySP (eps 7, 9)
TAP (ep 9)
Wafū Animation (ep 3)
Wao World (ep 3)
Wish (ep 2)
Modelling Assistance: PROPER
Music Production: Lantis
Original Creator:
fairys
sprite
Photography: AIC
Production Cooperation:
Artland (eps 3, 9)
JIN (eps 5, 11)
Lerche (ep 4)
Recording Studio: Studio T&T
Sound Effects: Swara Pro
Sound Production: Magic Capsule
English staff
English cast
Translation: Kaoru Bertrand
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford

Media Coordinator: Janice Williams
Production manager: Joey Goubeaud
Subtitle Script: Dwayne Jones
Subtitle Timing: Dwayne Jones
Technical Assistant: Michael Olesch
(none)
English companies
Internet Streaming:
HIDIVE (Subtitled)
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Seraphim Digital

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology