Redo of Healer (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kaifuku Jutsushi no Yarinaoshi: Sokushi Mahō to Skill Copy no Choetsu Heal (Japanese)
回復術士のやり直し (Japanese)
Genres: adventure, fantasy
Themes: ecchi, isekai, rape, Revenge
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Keyarga is a healer who is used and tossed around by his fellow adventurers on the assumption that healers cannot fight on their own. However, when he achieves the ultimate healing magic, and "heals" the world itself, he goes back four years to redo his life. (from manga)
User Ratings: 154 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 18 votes (sub:17, raw:1)
 Excellent: 10 votes (sub:10)
 Very good: 15 votes (sub:13, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 21 votes (sub:20, raw:1)
 Decent: 28 votes (sub:26, dub:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 So-so: 9 votes (sub:7, dub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Not really good: 8 votes (sub:8)
 Weak: 6 votes (sub:5, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 12 votes (sub:12)
 Awful: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Worst ever: 16 votes (sub:13, dub:3)
Seen in part or in whole by 258 users, rank: #3019 (of 8636)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.422 (So-so+), std. dev.: 3.168, rank: #7552 (of 8759)
Weighted mean: 5.306 (So-so+), rank: #7738 (of 8759) (seen all: 5.49 / seen some: 7.99 / won't finish: 1.78)
Bayesian estimate: 5.464 (So-so+), rank: #6356 (of 6630)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2021-01-13
Opening Theme:
"Zankoku na Yume to Nemure" (Dream a Cruel Dream) by Minami Kuribayashi
Ending Theme:
"Yume de Sekai wo Kaeru nara" (If You Can Change The World in a Dream) by ARCANA PROJECT
Press Release:
Other article:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Redo of Healer - Complete Collection (Sub.Blu-ray) 2021-11-09

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takuya Asaoka
Series Composition: Kazuyuki Fudeyasu
Script:
Kazuyuki Fudeyasu (eps 1-12)
Storyboard:
Katsuhiko Nishijima (eps 3, 8, 12)
Koichi Ohata (eps 5, 7, 11)
Ryō Tanaka (ep 1)
Ryōichi Kuraya (ep 10)
Takuya Asaoka (ED; eps 1-2, 12)
Tetsuya Yanagisawa (OP; eps 4, 6, 9)
Episode Director:
Akira Shimizu (ep 4)
Hodaka Kuramoto (ep 5)
Ken'ichi Ishikura (ep 10)
Kinji Yoshimoto (ep 8)
Norihiko Nagahama (ep 1)
Ryo Ookubo (eps 6, 12)
Ryōichi Kuraya (ep 7)
Satoshi Saga (eps 3, 9)
Shunji Yoshida (ep 11)
Takuya Asaoka (eps 2, 6, 12)
Unit Director:
Norihiko Nagahama (OP)
Takuya Asaoka (ED)
Original creator: Rui Tsukiyo
Original Character Design: Shiokonbu
Character Design: Junji Gotō
Art Director: Masatoshi Kai
Chief Animation Director:
Junji Gotō
Noriko Tejima (ep 3)
Yoshiko Saitō
Animation Director:
Hajime Yoshida (eps 4, 10)
Haruka Watanabe (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-12
)

Hideaki Shimada (eps 4, 10)
Inuo Nekota (ep 12)
Jin Isurugi (5 episodes
eps 1, 5, 7, 11-12
)

Junji Gotō (OP; 8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-12
)

Kaori Saito (eps 1, 5-7, 11)
Kenji Hattori (eps 4, 10)
Kenji Shinohara (ep 4)
Michinori Shiga (ep 10)
Noriko Tejima (eps 3, 9)
Reina Iwasaki (ED; ep 8)
Shosuke Shimizu (6 episodes
eps 1, 5-7, 11-12
)

Takeshi Kanda (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-12
)

Toshiaki Sato (ep 5)
Tsutomu Ono (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-12
)

Yoshiko Saitō (OP; 8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-12
)

Yūki Kitajima (eps 2-3)
Yūko Hineno (ep 10)
Sound Director: Masanori Tsuchiya
Director of Photography: Tadashi Kitaoka
Executive producer:
Akiyoshi Andō (Docomo Anime Store)
Asuka Yamazaki (AT-X)
Fumihiko Shinozaki (Kadokawa Media House)
Shō Tanaka (KADOKAWA)
Shun'ichi Okabe (Glovision)
Yuka Sakurai (Bandai Namco Arts)
Producer:
Aya Iizuka (AT-X)
Natsuki Miyagawa (Kadokawa Sneaker Bunko)
Satoshi Motonaga (KADOKAWA)
Seiichi Kawashima (Glovision)
Sojiro Arimizu (Kadokawa Media House)
Taiyō Matsuda (Docomo Anime Store)
Terushige Yoshie (Bandai Namco Arts)

2D Work: Wataru Osakabe
2nd Key Animation:
Ai Yan Yu (7 episodes
eps 1-2, 4-7, 11
)

Akane Nagara (Studio Toybox; ep 9)
Hikaru Sato (ep 10)
Hinata Ishida (Studio Toybox; ep 9)
Hiroki Tsuji (ep 9)
Hiroyuki Saitou (ep 8)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 9)
Kai Jin (ep 5)
Keiko Matsumoto (Studio Gash; ep 3)
Kōji Higashida (Studio Toybox; ep 9)
Kunpei Morisada (Angle; ep 9)
Maika Ōnuki (P.R.A; eps 3, 7, 9)
Maki Shouji (eps 1, 7)
Mei Xue (ep 11)
Misa Konishi (Studio Neun; ep 9)
Misaki Sugawara (P.R.A; eps 3, 9)
Misaki Uda (ep 5)
Miyuki Nakagawa (Studio Gimlet; ep 9)
Mizuki Takei (Advance Shakujii; eps 3, 9)
Niya Shichiogi (ep 11)
Nozomi Igarashi (ep 10)
Riraku Yamazaki (ep 2)
Ryū Harada (Fortes; eps 1-2)
Shota Nakayama (Studio Gimlet; ep 9)
Shunsuke Itai (Studio Gash; eps 3, 9)
Takaya Kitahara (Studio Toybox; ep 9)
Taki Nirei (eps 4, 10)
Takuya Kitamura (Studio Toybox; ep 9)
Tatsurou Arai (Studio Gash; eps 3, 7)
Terufumi Komori (7 episodes
eps 1-2, 4-7, 11
)

Toku Watanabe (Studio Neun; ep 9)
Tomohiro Kametani (ep 2)
Tomomi Morishita (Snow Light Staff; ep 9)
Tomoya Nagatani (7 episodes
eps 1-2, 5-7, 11-12
)

Xiao Dong Xia (eps 5, 11)
Yui Ōsone (ep 10)
Yuki Nomura (P.R.A; ep 3)
Yumika Akimoto (Advance Shakujii; eps 3, 9)
Yuta Ohara (P.R.A; ep 3)
3D Animation: Yoshinori Tomo
3DCG Cooperation: Hiroki Hanazawa (eps 1, 6-8, 12)
Action Supervision: Hirokatsu Maruyama (ep 5)
Animation producer: Keisuke Kawai (TNK)
Assistant Animation Director:
Akiko Nakano (ep 4)
Hiroaki Kawaguchi (ep 4)
Kazuyuki Ikai (ep 4)
Koichi Hoshino (eps 3, 9)
Misaki Uda (ep 12)
Takeshi Kanda (eps 3-4)
Takuya Asaoka (ep 12)
Assistant Episode Director:
Ryo Ookubo (ep 2)
Sadahime Matsubara (ep 8)
Assistant producer: Yuichi Furuichi
Background Art:
Isamu Nishiyama (Studio KAIMU; eps 1-12)
Jian Ming Li (Studio KAIMU; eps 1-12)
Masatoshi Kai (Studio KAIMU; eps 1-12)
Cel Check:
Aiko Matsuyama (OP, ED)
Makoto Iguchi (ep 11)
Miho Muraguchi (eps 5, 12)
Osamu Kizuki (eps 1-2)
Rie Miyazawa (ep 6)
Sadahime Matsubara (ep 8)
Shōgo Nishimura (eps 4, 10)
Shuichi Satou (ep 7)
Yoshinori Ueki (Studio Gash; ep 9)
Yuka Nakamura (ep 3)
Color design: Aiko Matsuyama
Color setting:
Aiko Matsuyama (OP, ED)
Fuyuto Muraguchi (eps 5, 12)
Makoto Iguchi (ep 11)
Rie Miyazawa (ep 6)
Ryoji Nagasawa (eps 1-2)
Sadahime Matsubara (ep 8)
Shōgo Nishimura (eps 4, 10)
Shuichi Satou (ep 7)
Yoshinori Ueki (Studio Gash; ep 9)
Yuka Nakamura (ep 3)
Comic Adaptation: Souken Haga (KADOKAWA)
Cooperation: Shuka Nishimae
Distribution: Hidenao Nagasawa
Editing: Aya Hida
Finish Animation:
Ami Inoue (Fortes; eps 1-2, 8)
Ayaka Sugita (Studio Elle; ep 11)
Chiaki Numata (Studio Elle; eps 7, 11)
Gen Horiuchi (Studio Elle; ep 5)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; eps 1, 5, 7, 11)
Kazuyoshi Maie (Studio Gash; ep 3)
Keito Tachikawa (Studio Elle; ep 1)
Koji Ueno (Studio Gash; ep 3)
Mai Nishimine (Fortes; eps 1-2, 8)
Masaaki Nishimoto (Studio Elle; eps 5, 11)
Mika Kinoshita (Studio Elle; eps 1, 5, 7, 11)
Misuzu Tezuka (Studio Elle; eps 7, 11)
Momoka Saeki (Studio Elle; eps 7, 11)
Naoki Nakajima (Studio Elle; ep 1)
Naoto Seki (Studio Elle; ep 5)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; ep 7)
Ryusei Konishi (Studio Elle; ep 1)
Sachie Ōnishi (Studio Elle; ep 7)
Tomomi Kimura (Studio Elle; ep 7)
Toshiki Hinoguchi (Studio Elle; ep 5)
Yuka Nakamura (Studio Gash; ep 3)
Yuka Watanabe (Studio Elle; ep 11)
Yukiharu Obata (Studio Gash; ep 9)
Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; eps 3, 9)
Yūma Yoshino (TNK; eps 8-9)
Yuto Kuwahara (Studio Elle; ep 1)
In-Between Animation:
Ai Kuwabara (P.R.A; eps 3, 9)
Ai Yan Yu (TNK; ep 2)
Akane Yamanaka (P.R.A; ep 3)
Haruka Kaneko (P.R.A; eps 3, 9)
Hideyuki Iwadate (TNK; 10 episodes
eps 1-2, 4-7, 9-12
)

Hiroki Tsuji (TNK; 9 episodes
eps 1-2, 4-7, 10-12
)

Honoka Tokunaga (Actas; eps 4, 10)
Rina Adachi (P.R.A; eps 3, 9)
Ryū Harada (Fortes; ep 8)
Shō Adachi (Actas; ep 4)
Shunpei Ishihara (TNK; 9 episodes
eps 1-2, 4-7, 10-12
)

Suminoshin Suzuri (Fortes; ep 8)
Taito Kawakami (TNK; 9 episodes
eps 1-2, 4-7, 10-12
)

Tatsuki Inami (TNK; 8 episodes
eps 1-2, 4-7, 11-12
)

Tatsuki Umino (P.R.A; eps 3, 9)
Terufumi Komori (TNK; eps 2, 4)
Tomoya Nagatani (TNK; eps 2, 4)
Yūki Hori (TNK; 8 episodes
eps 1-2, 4-7, 11-12
)

Yūma Yoshino (TNK; eps 1-2, 4-12)
In-Between Check:
Hiroki Tsuji (7 episodes
eps 1-2, 5-7, 11-12
)

Maika Ōnuki (ep 9)
Misaki Sugawara (ep 3)
Suminoshin Suzuri (ep 8)
Woong Jae Lee (eps 4, 10)
Key Animation:
Ai Yan Yu (ep 12)
Akiko Hirata (eps 2, 6, 12)
Akira Watanabe (eps 1-2, 5)
Akko Man (OP; ep 1)
Amo (ep 6)
Asami Endo (ep 4)
Ayako Ōki (ep 9)
Ayasa Ueda (ep 10)
Chūji Nakajima (ep 1)
Daisuke Agata (ep 3)
Daisuke Mizuguchi (eps 1, 6)
Daisuke Tomioka (ep 2)
Emiko Kataoka (eps 10-11)
Fumiya Uehara (ep 9)
Futafusa (ep 1)
Haruka Watanabe (FTJ; OP; 5 episodes
eps 1-2, 6-7, 11
)

Harutaka Morishita (eps 5, 11)
Hayato Arata (ep 9)
Hikaru Takanashi (eps 1, 7)
Hiroaki Kawaguchi (eps 4, 10)
Hiroki Tsuji (7 episodes
eps 1-2, 5-7, 11-12
)

Hironori Hano (ep 1)
Hiroshi Oyama (ep 3)
Inuo Nekota (ep 12)
Isamu Utsuki (eps 4-5, 10)
Jin Isurugi (OP; eps 2, 5, 11)
Jin Takebe (OP; ep 1)
Jong-Myung Kim (ep 4)
Junji Gotō (ep 2)
Junko Matsushita (eps 6, 10)
Kai Jin (ep 11)
Kakuto Gai (eps 4, 10)
Katsuhiko Nishijima (OP; eps 6, 12)
Katsuji Matsumoto (eps 3, 9)
Kazumasa Takeuchi (eps 5, 10-11)
Kazunori Ozawa (ep 12)
Kazuo Ohara (eps 2, 5, 11)
Kei Yamano (ep 4)
Keiji Shigesawa (ep 10)
Keiko Matsumoto (ep 9)
Kento Tamura (ep 2)
Kinji Yoshimoto (ep 8)
Kiyoshi Nohji (ep 9)
Kouji Matsuyama (ep 5)
Kyoko Aburanuno (OP; ep 12)
Mako Izumi (ep 8)
Masato Okada (eps 2, 6, 12)
Masayuki Yagi (eps 3, 9)
Michio Satō (ep 5)
Mitsuteru Kubo (ep 1)
Noboru Kawamori (ep 3)
Noriko Tejima (eps 3, 9)
Reina Iwasaki (OP, ED; eps 8, 12)
Riki Sakamoto (ep 5)
Ryō Tanaka (OP; eps 1, 5, 12)
Ryōichi Kuraya (ep 7)
Ryoko Kawamura (ep 1)
Ryū Harada (ep 8)
Ryuuichirou Kamino (ep 8)
Satoshi Urushihara (ep 8)
Seika Saruwatari (ep 3)
Shigeru Kasahara (eps 5, 11)
Shigetaka Kiyoyama (ep 2)
Shota Sugihara (ep 10)
Takahiro Ninagawa (eps 3, 9)
Takashi Tanazawa (ep 5)
Takeshi Kanda (OP; eps 1-2, 5, 11)
Takeshi Maenami (ep 1)
Takeshi Moriyama (eps 3, 9)
Takuma Kimura (ep 10)
Takurō Sakurai (ep 7)
Takuya Asaoka (ep 12)
Takuya Wada (和田匠久哉; ep 4)
Tatsuo Nakajima (ep 5)
Tatsurou Arai (ep 9)
Tatsuya Takahashi (OP; eps 7, 11)
Terufumi Komori (ep 12)
Tetsuya Sunaga (eps 4, 10)
Tetsuya Yanagisawa (OP)
Tomoko Shimizu (eps 2, 5, 11)
Tomoya Nagatani (eps 2, 5)
Toshihide Masudate (ep 8)
Wataru Hasegawa (ep 10)
Woong Jae Lee (ep 4)
Yoko Iizuka (ep 9)
Yoshiaki Mizuno (ep 10)
Yoshiaki Tomita (ep 2)
Yoshihiro Maeda (ep 1)
Yoshiki Mizuno (ep 2)
Yoshiko Saitō (ep 1)
Yoshito Matsunaga (ep 3)
Yūichi Dan (FTJ; ep 11)
Yūki Kitajima (7 episodes
eps 1-2, 5-7, 11-12
)

Yuma Nomura (ep 2)
Yumiko Kinoshita (eps 3, 9)
Yurie Amano (FTJ; ep 11)
Yūta Shimamoto (ep 1)
Yuzuko Hanai (ep 9)
Logo Design: Naohiro Tominaga (Kimura Design Lab)
Music A&R: Dan Shigematsu
Music producer: Shigeto Takeyama
Official Site Design: Takeshi Furuuchi (WEB SMITH)
Offline Editing Assistant: Akihiro Konagaya
Photography:
Anaguma (Seven Arcs; eps 1-12)
Megumi Enomoto (Seven Arcs; ED; eps 1-12)
Neutrinoo (Seven Arcs; OP; eps 1-12)
Shunichiro Tsunohazu (Seven Arcs; OP; eps 1-12)
Tadashi Kitaoka (Seven Arcs; OP; eps 1-12)
Photography Assistant: Mami Gotō (Seven Arcs; ep 3)
Planning:
Daijō Kudō (KADOKAWA)
Masayuki Aoyagi (KADOKAWA)
Takeshi Kikuchi (KADOKAWA)
Planning Cooperation:
Hirotsugu Kato (Young Ace Editorial Department)
Reiko Koshikawa (Kadokawa Sneaker Bunko Editorial Department)
Reishi Nakata (Kadokawa Sneaker Bunko Editorial Department)
Takahiro Shida (Young Ace Editorial Department)
Takumi Morii
Yuto Tsukioka (Young Ace Editorial Department)
Production Advancement:
Hae Gang Oh (eps 5, 11)
Keita Tanigawa (ep 10)
Kenichi Urushibata (eps 5, 11)
Kinji Yoshimoto (ep 8)
Kyoya Ariyoshi (ep 9)
Masaaki Higuchi (ep 4)
Masashi Makino (eps 1, 7)
Ryo Ookubo (eps 2, 6, 12)
Sadahime Matsubara (ep 8)
Takeshi Igarashi (eps 1, 7)
Youhei Honma (ep 3)
Yūhi Uchida (eps 2, 6, 12)
Production Affairs: Chie Kaida
Prop Design: Yutaka Miya
Publicity Producer: Sonia Shirowa
PV Production:
Shōta Watanabe (Stereotype)
Shuuji Nagai (Stereotype)
Recording Adjustment: Soichi Tsunekawa
Recording Assistant: Yoshishige Ooishi
Setting Production: Yasumi Ooshima
Sound Effects: Katsuhiro Nakajima
Sound Production Manager: Risa Nakamura
Special Effects: Yuichi Furuichi
Theme Song Arrangement:
Daisuke Kikuta (Elements Garden; OP)
eba (ED)
Q-MHz (ED)
Theme Song Composition:
Minami Kuribayashi (OP)
Q-MHz (ED)
Theme Song Lyrics:
Aki Hata (OP)
Q-MHz (ED)
Theme Song Performance:
ARCANA PROJECT (ED)
Minami Kuribayashi (OP)
Video Editing:
Keita Kawamura (Good Job TOKYO)
Shun Okuyama (Good Job TOKYO)
Yūya Hozumi as Keyarga

Ayano Shibuya as Freya
Mami Fujita as Blade
Minami Tsuda as Norn
Natsuki Aikawa as Kureha
Shizuka Ishigami as Setsuna
Tetsu Inada as Brett

Akiha Matsui as Maid (eps 1-2)
Anri Katsu as Middle-Aged Man (eps 8, 11-12)
Asuka Nishi as Anna
Chiyuki Miura as Waitress (ep 8)
Eri Akiyama as Leonard (female; ep 6)
Fumi Hirano as Star Spirit (ep 1)
Hideo Ishikawa as Georgius (ep 11)
Hikaru Tanaka as Guard (ep 3)
Hiroshi Naka as Old Magician (eps 1-3)
Itaru Yamamoto as Mirula's Father (ep 10)
Katsuhisa Houki as Slave Merchant (eps 3-4)
Kenyuu Horiuchi as Taretoya (eps 6-7)
Kōsuke Okamoto as Mad Cow Tribe (ep 9)
Masashi Yamane as Bar Master (ep 10)
Naomi Kusumi as Ledra Goldman (eps 3-5, 7)
Natsumi Takamori as Demon King (ep 1)
Rei Shinkawa as John (eps 6-7)
Reiō Tsuchida as Karman (eps 9-11)
Rui Tsukiyo as Villager (ep 1)
Ryotaro Okiayu as Trist "Hawkeye" Olgan (eps 11-12)
Ryou Sugisaki as Mercenary Leader (ep 4)
Sarah Emi Bridcutt as Mirula (ep 10)
Shinnosuke Ogami as Mad Cow Tribe (eps 8-9)
Shuuki Imagawa as Mad Cow Tribe (ep 8)
Takaya Hashi as King Prome
Tomoyuki Shimura as Orc (eps 8, 11-12)
Yasuaki Takumi as Leonard
Yōko Hikasa as Keara (ep 10)
Yuki Kyoka as Rifure (eps 6-7)
Yūsuke Tomioka as Mad Cow Tribe (eps 8-9)
Yuuki Tamai as Muruta (eps 4-6)

Aya Miura (ep 4)
Daisuke Kasuya (ep 11)
Fumitake Ishiguro (eps 6-7)
Itaru Yamamoto (ep 11)
Katsunori Okai (ep 11)
Kōsuke Okamoto (ep 10)
Masashi Yamane (ep 11)
Meika Okamura (ep 4)
Miho Morisaki (ep 2)
Mirei Kumagai (eps 6-7)
Motoki Sakuma (eps 3, 6-7, 11)
Naoko Yuki (eps 6-7)
Reo Nakanishi (eps 10-11)
Shōhei Kajikawa (eps 6-7)
Taishi Nonaka (ep 4)
Takayuki Miyamoto (eps 6-7)
Takuma Hirao (ep 4)
Takuma Inoue (ep 3)
Tatsuki Kurita (eps 4-5)
Tatsuya Morie (ep 4)
Uko Tachibana (ep 3)
Yuki Kyoka (ep 3)
Yusei Inozawa (eps 4-5)
Yūsuke Tomioka (eps 2, 10)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Advance Shakujii (eps 3, 9)
Akatsuki (ep 12)
Studio Angle (ep 9)
Big Owl (eps 2, 12)
FORTES (eps 1-2)
FTJ (eps 5, 11-12)
Geek Toys (ep 4)
Jingfei Studio (ep 5)
Jumondo (ep 12)
Kino Production (ep 4)
Lanshang (ep 11)
Nakamura Production (eps 2, 5, 10)
PRA (eps 3, 7, 9)
Revival (ep 1)
SDM (ep 2)
Snow Light Staff (ep 9)
Studio CL (eps 5, 11)
Studio Gash (eps 3, 7)
Studio Gimlet (ep 9)
Studio Gram (ep 11)
Studio μ (eps 3-4, 10)
Studio Neun (ep 9)
Studio Toybox (ep 9)
Zero-G (ep 9)
Animation Direction: Revival (ep 7)
Animation Production: TNK
Backgrounds:
GACHI Production (eps 1-12)
NARA Animation (eps 1-12)
Studio KAIMU (OP; eps 1-12)
Cel Check: Studio Gash (ep 9)
Color Setting: Studio Gash (ep 9)
Finish Animation:
Akatsuki (ep 12)
Big Owl (eps 2, 6, 12)
FORTES (eps 1-2)
FTJ (eps 5, 11-12)
Grain (eps 7-8, 10, 12)
J&K Corporation (ep 4)
Jingfei Studio (ep 5)
Jumondo (ep 12)
One Order (ep 7)
RadPlus (ep 11)
Revival (eps 1, 7)
SDM (eps 1-2, 6-7)
Seed (eps 3, 9)
Studio CL (eps 5, 11-12)
Studio Elle (eps 1, 5, 7, 11)
Studio Gash (eps 3, 9)
Studio Gram (ep 11)
Studio μ (eps 4, 10)
Triple A (eps 3, 9)
In-Between Animation:
Akatsuki (ep 12)
Big Owl (eps 2, 6, 12)
FTJ (eps 5, 11-12)
Grain (eps 7-8, 10, 12)
J&K Corporation (ep 4)
Jingfei Studio (ep 5)
Jumondo (ep 12)
One Order (ep 7)
PRA (eps 3, 9)
RadPlus (ep 11)
Revival (eps 1, 7)
SDM (eps 1-2, 6-7)
Seed (eps 3, 9)
Studio CL (eps 5, 11-12)
Studio Gram (ep 11)
Studio μ (eps 4, 10)
Triple A (eps 3, 9)
Key Animation:
Big Owl (ep 6)
FTJ (eps 5, 11)
Grain (ep 7)
One Order (ep 7)
Revival (ep 7)
SDM (eps 6-7)
Studio Gram (ep 11)
Music Production: Lantis
Photography Assistance:
4tune (eps 1-3, 7, 9)
NAZ (ep 6)
PRA (eps 1-12)
RadPlus (ep 11)
Seven Arcs (eps 3, 6)
Studio CL (eps 11-12)
Studio Hibari (eps 6, 10, 12)
Typhoon Graphics (eps 2, 7)
Production Cooperation:
Actas (eps 4, 10)
FORTES (ep 8)
PRA (eps 3, 9)
Recording Studio: Glovision Kudan Studio
Sound Production: Glovision
Video Editing: Good Job Tokyo
English staff
English cast
(none)
English companies
Distributor:
Maiden Japan (via Sentai Filmworks)
Section23 Films (North America)
Internet Streaming: HIDIVE (US/CA/UK/IE/AU/NZ/AZ/NL/Scandinavia)
Licensed by: Sentai Filmworks
Production:
Maiden Japan (Maiden Japan release)
Sentai Studios
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Latin America and Spain)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
German cast
German staff
ADR Director: Martin Irnich
Adam Nümm as Keyaru

Angelina Geisler as Eve Reese
Dana Friedrich as Blade
Isabella Vinet as Setsuna
Kevin Kraus as Bullet
Sarah Alles as Kureha Clyret

Anna Gamburg as Freia
Joachim Kaps as Ledra Goldman (eps 3-5, 7)
Klaus-Dieter Klebsch as King Prome (eps 1, 4)
German companies
Dubbing: TNT Media
Licensed by: AniMoon Publishing
Danish staff
Danish companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Denmark and Faroe Islands)
Licensed by: Sentai Filmworks (Denmark and Faroe Islands)
Danish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Brazil and Portugal)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)
Swedish staff
Swedish companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Sweden)
Licensed by: Sentai Filmworks (Sweden and Åland Islands)
Swedish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology