E's Otherwise (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
エス・アザーワイズ (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Kai, who has powers different from the rest, together with his sickly sister Hikaru was protected by an organization called ASHURUM. Scouted by Eiji, Kai was delegated to the ASHURUM special force AESES and undergo intensive training. Whenever he was free, Kai visited Hikaru at the hospital belongs to the organization, but Hikaru's condition never improved. So, one year later, with amazing growth from the intensive training, Kai decides to escape from the organization.
User Ratings: 582 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 9 votes (dub:5, sub:4)
 Excellent: 45 votes (dub:22, sub:22, edit.dub:1)
 Very good: 103 votes (sub:55, dub:43, raw:2, edit.dub:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 German dubbed
)
 Good: 160 votes (sub:92, dub:61, edit.dub:1, raw:1, others:5
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 czech subtitled
)
 Decent: 109 votes (sub:72, dub:31, raw:2, others:4
3 Spanish subtitled
1 French subtitled
)
 So-so: 61 votes (sub:39, dub:21, ?:1)
 Not really good: 40 votes (sub:22, dub:17, raw:1)
 Weak: 34 votes (sub:17, dub:16, raw:1)
 Bad: 9 votes (sub:4, dub:4, ?:1)
 Awful: 7 votes (sub:5, dub:2)
 Worst ever: 5 votes (sub:3, dub:1, ?:1)
Seen in part or in whole by 1510 users, rank: #738 (of 6233)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.332 (Decent+), std. dev.: 1.8918, rank: #3987 (of 6228)
Weighted mean: 6.288 (Decent+), rank: #4055 (of 6228) (seen all: 6.54 / seen some: 6.01 / won't finish: 4.53)
Bayesian estimate: 6.315 (Decent+), rank: #3631 (of 4685)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage: 2003-04-01 to 2003-09-23
Opening Theme:
#1: "Jouhou" by Suitei-Shojo
Ending Theme:
#1: "tonight/midnight" by chicochair
Links: We have 1
Reviews:
E's Otherwise DVD 4 (Mar 15, 2006)
E's Otherwise DVD 1 (Mar 3, 2005)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    E's Otherwise - Operation: Gald City (DVD 1) 2005-02-15 (from $5.84)
    E's Otherwise - Mindbender (DVD 2) 2005-04-12 (from $28.39)
    E's Otherwise - Headspin (DVD 3) 2005-06-07 (from $4.00)
    E's Otherwise - Suffer The Children (DVD 4) 2005-11-08 (from $4.00)
    E's Otherwise - Sacrament of Calvaria (DVD 5) 2006-01-24 (from $4.00)
    E's Otherwise - Chosen (DVD 6) 2006-03-21 (from $4.00)
    E's Otherwise - Complete Collection (DVD 1-6) 2006-12-12 (from $64.40)
    E's Otherwise - Complete Collection (DVD 1-6) 2009-02-24 (from $30.38)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masami Shimoda
Series Composition: Katsuhiko Chiba
Script:
Atsuhiro Tomioka (7 episodes
eps 5, 9, 13, 18, 20, 22-23
)

Katsuhiko Chiba (10 episodes
eps 1-2, 4, 8, 14, 17, 21, 24-26
)

Masashi Sogo (5 episodes
eps 3, 7, 11-12, 15
)

Shoichi Sato (4 episodes
eps 6, 10, 16, 19
)

Storyboard:
Hideki Tonokatsu (ep 4)
Katsuichi Nakayama (eps 6, 12, 21)
Kozo Yokota (OP; ep 26)
Masafumi Sato (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Masami Shimoda (ED; eps 1, 8)
Mashu Itō (eps 2, 17)
Naomichi Yamato (eps 7, 13, 20)
Satoyuki Shimazu (4 episodes
eps 11, 14-15, 24
)

Sumio Watanabe (eps 13, 20)
Toshinori Narita (ep 8)
Toshiya Niidome (6 episodes
eps 3, 9, 18-19, 23, 25
)

Episode Director:
Katsuichi Nakayama (eps 12, 21)
Kozo Yokota (OP; ep 26)
Masafumi Sato (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Masami Shimoda (ED; ep 26)
Mashu Itō (eps 2, 17, 25)
Naomichi Yamato (eps 7, 13, 20)
Noriaki Akitaya (ep 3)
Shigeki Hatakeyama (4 episodes
eps 6, 15, 18, 23
)

Shuuji Miyahara (eps 9, 14, 19)
Toshinori Narita (eps 1, 8)
Yutaka Hirata (eps 4, 11, 24)
Original Work: Satol Yuiga (E'S)
Character Design: Takehiro Hamatsu
Art:
Izumi Wada (6 episodes
eps 3, 6, 11, 13, 15, 18
)

Kayoko Kobayashi (ep 8)
Kazuhiko Suzuki (ep 17)
Norihiko Yokomatsu (7 episodes
eps 1-2, 4, 9, 12, 16, 20
)

Takafumi Nishima (7 episodes
eps 1, 5, 7, 10-11, 14, 21
)

Tomoyuki Shimizu (ep 19)
Animation Director:
Akira Matsushima (eps 9, 14, 19)
Hiroyuki Shimizu (eps 4, 11, 24)
Kazuyuki Igai (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Kumiko Horikoshi (ep 3)
Mitsuru Ohara (eps 6, 18, 23)
Nachiko Nekobe (eps 1, 4, 12)
Sumio Watanabe (eps 7, 13, 20)
Takako Onishi (4 episodes
eps 2, 8, 17, 25
)

Takehiro Hamatsu (OP/ED; eps 8, 23, 26)
Takumi Ooshima (eps 15, 21)
Tatsuya Oka (ep 2)
Tsuguyuki Kubo (ep 12)
Yuichi Endo (ep 8)
Mechanical design: Takashi Tanazawa
Sound Director: Hideyuki Tanaka
Director of Photography: Atsuho Matsumoto
Producer:
Hidenori Itahashi (Sotsu Entertainment)
HIdetoku ITABASHI (Sotsu Entertainment)
Ken Hagino (Studio Pierrot)
Norio Yamakawa (TV Tokyo)

Assistant Animation Director:
Akira Yamashita (eps 13, 20)
Mitsuru Ohara (ep 26)
Nachiko Nekobe (ep 26)
Takako Onishi (ep 26)
Associate producer: Hiroyuki Yonemasu (T-UP)
Background Art:
Ai Nakata (STUDIO LOFT; 4 episodes
eps 9, 11, 13, 17
)

Chieko Masuda (Mini Art; 6 episodes
eps 3, 8, 11, 13, 15, 18
)

Chihoko Nakajima (Mini Art; 7 episodes
eps 3, 6, 8, 11, 13, 15, 18
)

Dong Hye Kang (DR.MOVIE; ep 2)
Eun Jung Yu (DR.MOVIE; ep 2)
Harumi Suwa (Studio Wyeth; eps 14, 18-19)
Hideaki Kita (Studio Wyeth; 13 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12, 14, 16, 19-20
)

Hideyuki Ueno (Studio Wyeth; ep 1)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 1-2, 14, 16, 18-19, 21
)

Hyo Soon Ko (DR.MOVIE; eps 2, 19, 21)
Izumi Wada (Mini Art; eps 3, 6, 8)
Junichi Takayama (Studio Wyeth; 11 episodes
eps 4-5, 7-8, 10, 12-14, 16, 19-20
)

Junji Ozeki (STUDIO LOFT; eps 11, 17)
Kayoko Kobayashi (Mini Art; 6 episodes
eps 3, 6, 11, 13, 15, 18
)

Kazuhiko Suzuki (STUDIO LOFT; 4 episodes
eps 9, 11, 13, 17
)

Kazuhiko Tamari (Mini Art; 5 episodes
eps 3, 6, 8, 15, 18
)

Kenta Sawatani (Studio Wyeth; 13 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12-20 even
)

Keuk Sun Jeon (DR.MOVIE; ep 10)
Kum Young Na (DR.MOVIE; eps 10, 20)
Kyeong Sook Park (DR.MOVIE; eps 2, 19-21)
Mariko Nakamura (Studio Wyeth; 14 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12-14, 16, 19-20
)

Mayu Usui (Studio Wyeth; 12 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 10, 12-14, 16, 19-20
)

Mi Hyang Choi (DR.MOVIE; ep 10)
Min-Jung Sung (Studio Sallim; 5 episodes
eps 12, 16, 19-21
)

Momoko Takatsu (Studio Wyeth; ep 18)
Norihiko Yokomatsu (Studio Wyeth; eps 8, 18)
Og Chul Shin (Studio Sallim; 6 episodes
eps 10, 12, 16, 19-21
)

Shosuke Okamura (Studio Wyeth; ep 7)
Sohei Koizumi (Studio Wyeth; ep 12)
Sun Young Park (Studio Sallim; 5 episodes
eps 12, 16, 19-21
)

Tae Yong Sung (DR.MOVIE; eps 2, 10)
Takafumi Nishima (Studio Wyeth; ep 20)
Tomoyuki Shimizu (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 3, 7, 13-14, 16, 20
)

Toshiko Abe (STUDIO LOFT; eps 9, 11, 13)
Tsuyoshi Fukumoto (STUDIO LOFT; eps 11, 17)
Yeon Jun Song (Studio Sallim; eps 19, 21)
Yong Il Park (DR.MOVIE; 5 episodes
eps 2, 10, 19-21
)

Yuki Kasahara (Studio Wyeth; ep 7)
Yūko Kobayashi (Studio Wyeth; ep 21)
Yuko Nakata (Mini Art; 7 episodes
eps 3, 6, 8, 11, 13, 15, 18
)

Yumi Inoue (Studio Wyeth; ep 14)
Yumi Iwai (Mini Art; ep 15)
Yumiko Ogata (Mini Art; ep 18)
Yutaka Ito (Studio Wyeth; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 10, 12, 14, 19, 21
)

Background Scan:
Kaoru Nagasawa (eps 1-21)
Makiko Yagihashi (11 episodes
eps 3-9 odd, 10-11, 13-14, 16, 19-20
)

Ruriko Ikejiri (eps 3-21)
Yoshiko Shimizu (11 episodes
eps 3-9 odd, 10-11, 13-14, 16, 19-20
)

CG Effect:
Nanae Hashimoto (12 episodes
eps 1-4, 6, 8, 11-12, 15, 17-18, 21
)

Naomi Wada (12 episodes
eps 1-4, 6, 8, 11-12, 15, 17-18, 21
)

Character Supervisor: Takehiro Hamatsu (eps 1-3)
Color Check:
Hiromi Kobayashi (ep 3)
Kazuko Nabeshima (ep 3)
Kazumi Fujita (ep 14)
Makiko Yagihashi (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Naoki Fukutani (eps 7, 13, 20)
Tomoko Kohira (eps 9, 19)
Yoshiko Shimizu (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Yumiko Kokubun (eps 5, 10, 16)
Color Coordination: Yoshiko Takiguchi
Color setting:
Hiromi Kobayashi (ep 3)
Kazumi Fujita (ep 14)
Kazumi Yamazaki (eps 4, 11)
Michiaki Nakano (eps 5, 10, 16)
Mika Iwami (ep 1)
Naoki Fukutani (eps 7, 13, 20)
Tomoko Kohira (eps 9, 19)
Yoshiko Takiguchi (8 episodes
eps 2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Digital Color:
Aki Yoshida (Studio Elle; eps 9, 14)
Atsuko Shibata (Studio Elle; eps 9, 14, 19)
Ayumi Yokoo (Studio Elle; ep 14)
Hiroko Ueda (Buyu; ep 3)
Hitomi Shimoganna (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Ikue Sakamoto (Studio Elle; eps 9, 14, 19)
Jun Ono (Studio Elle; eps 9, 14, 19)
Kanako Hokari (Studio Elle; ep 19)
Kanami Sakauchi (Studio Elle; ep 9)
Kaoru Ohta (Studio Elle; eps 9, 14)
Kazuko Nabeshima (Buyu; ep 3)
Kazumi Fujita (Studio Elle; ep 9)
Kimiko Kojima (Pierrot Fukuoka; 5 episodes
eps 12, 15, 17-18, 21
)

Makiko Doi (Buyu; ep 3)
Mami Tsuibun (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Masato Kuri (Studio Elle; ep 19)
Michiko Kaku (Studio Elle; eps 9, 19)
Saori Abiko (Studio Elle; eps 9, 14)
Sari Tagawa (Studio Elle; eps 9, 14, 19)
Seiko Kuroda (Studio Elle; ep 19)
Seiko Morimoto (Studio Elle; ep 9)
Shinnosuke Nagare (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Tomoko Koguchi (Studio Elle; eps 14, 19)
Tomomi Asawa (Buyu; ep 3)
Tomomi Kitani (Studio Elle; eps 9, 14)
Tomomi Yanagida (Studio Elle; ep 9)
Waka Sakai (Studio Elle; eps 9, 19)
Youko Tomaru (Studio Elle; ep 9)
Yukie Matsuzaki (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Yukiko Tanishima (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Editing Assistant: Kyoko Ogino (Jay Film)
Guest Character Design: Haruo Sotozaki (ep 9)
In-Between Animation:
Akira Yamauchi (Pierrot Animation Room; 8 episodes
eps 1, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Ayako Satou (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Chiharu Tashiro (Pierrot Animation Room; 4 episodes
eps 1, 8, 12, 15
)

Erika Motosawa (Buyu; ep 3)
Etsuko Kimura (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Hideto Tanaka (Pierrot Animation Room; 5 episodes
eps 1, 6, 12, 17, 21
)

Hitomi Kawanishi (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Ikuo Yoshida (Buyu; ep 3)
Junichi Takadate (Pierrot Animation Room; 9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Kazuki Ito (Buyu; ep 3)
Keiki Hatta (Pierrot Animation Room; 9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Keiko Horise (Buyu; ep 3)
Kiyoka Sawada (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Kumiko Kawashima (Pierrot Animation Room; 9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Manabu Nii (Pierrot Animation Room; eps 8, 15, 18)
Masayuki Katou (Pierrot Animation Room; 8 episodes
eps 1-2, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Masayuki Kouda (Pierrot Animation Room; 6 episodes
eps 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Mifumi Tomita (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Mika Ookubo (Pierrot Fukuoka; 7 episodes
eps 1, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Naoki Kato (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Otohiko Iikura (Pierrot Animation Room; eps 12, 17, 21)
Rinako Nishihara (Pierrot Animation Room; 7 episodes
eps 2, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Ryuuta Yanagi (Pierrot Animation Room; 9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Satomi Yamanaka (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Satsuki Oguri (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Shoko Kushibiki (Buyu; ep 3)
Shunsuke Kanou (Buyu; ep 3)
Yasuto Nishikata (Pierrot Animation Room; eps 2, 8)
Yoko Suzuki (Jec.E; eps 9, 14, 19)
Yoshihiro Nishio (Jec.E; eps 9, 14, 19)
In-Between Check:
Baek Seonghoon (ep 4)
Hideto Tanaka (6 episodes
eps 8, 15, 18, 21, 23, 26
)

Jae Hoon Choi (ep 4)
Keiko Horise (ep 3)
Manabu Nii (7 episodes
eps 2, 4, 6, 12, 17, 21, 25
)

Mi Ryoun Kim (ep 4)
Otohiko Iikura (7 episodes
eps 1, 8, 15, 18, 21, 23, 26
)

Satsuki Oguri (eps 9, 14, 19)
Key Animation:
Aimi Sudou (ep 24)
Akihiro Okuzawa (4 episodes
eps 2, 10, 16-17
)

Akihito Aoki (ep 12)
Akira Yamashita (ep 13)
Anzu Katsuragi (6 episodes
eps 1, 6, 15, 21, 23, 25
)

Asami Imamura (eps 13, 20)
Atsushi Komori (eps 2, 12, 26)
Atsushi Ogata (eps 2, 12, 26)
Chie Hashimoto (9 episodes
eps 1-2, 6, 12, 17, 21, 23, 25-26
)

Chikara Sakurai (ep 18)
Chizuko Kusunoki (ep 10)
Dae-Yong Lee (NARA ANIMATION STUDIO; eps 1-2, 6, 8)
Daisuke Agata (eps 4, 11)
Daisuke Kusakari (4 episodes
eps 5, 16-17, 22
)

Eiko Saito (OP)
Eitaro Abe (eps 2, 12)
Etsuko Sumimoto (eps 5, 10)
Fumiko Kon (ep 20)
Genki Yagi (ep 7)
Gi Chul Na (ep 4)
Gi Nam Kim (ep 4)
Haruko Iizuka (ep 17)
Haruo Sotozaki (eps 9, 14)
Heo Hye Joung (NARA ANIMATION STUDIO; 11 episodes
eps 1-2, 6, 8, 15, 17-18, 21, 23, 25-26
)

Hidehiko Okano (eps 1-2, 12, 26)
Hideki Takahara (ep 1)
Hiromi Maezawa (ep 4)
Hiromi Niioka (OP)
Hiromi Oikawa (eps 9, 14, 19)
Hiromitsu Hagiwara (ep 3)
Hiroshi Saitou (ep 23)
Hirotaka Kinoshita (eps 12, 15, 26)
Hiroyo Yamamoto (ep 24)
Hiroyuki Ohkaji (ep 4)
Hitoshi Kamata (ep 20)
Hong Keun Park (ep 4)
Hyeon Park (ep 3)
Hyung-Il Kim (ep 24)
Ik Hyun Eum (NARA ANIMATION STUDIO; 8 episodes
eps 6, 8, 15, 17-18, 21, 23, 26
)

Il Bae Kim (ep 3)
Il Jin Hwang (ep 24)
Itsuko Takeda (ep 7)
Ja Cheon Ku (ep 3)
Jae sun Heo (ep 4)
Jin U Jung (eps 25-26)
Jin Young Joe (ep 4)
Ju Hong Kang (NARA ANIMATION STUDIO; eps 1-2, 8, 26)
Jun Watanabe (eps 1, 12, 26)
Jung Hee Park (NARA ANIMATION STUDIO; 7 episodes
eps 1-2, 6, 8, 18, 23, 25
)

Junko Watanabe (eps 9, 14)
Junpei Mikuriya (eps 9, 14, 19)
Kaori Nakamura (eps 7, 13)
Kayano Tomizawa (10 episodes
eps 1-2, 6, 12, 17-18, 21, 23, 25-26
)

Kazuhiko Abe (eps 7, 20)
Kazuhisa Kosuge (ep 26)
Kazuko Matsumura (5 episodes
eps 1, 6, 15, 21, 25
)

Kazuya Morimae (ep 22)
Kei Tsuchiya (ep 9)
Keiichiro Kimura (ep 18)
Keita Hagio (ep 4)
Keizo Nakamura (eps 9, 14, 19)
Kenji Kodama (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Kenji Uchinou (eps 5, 10, 16)
Keun Soo Lim (ep 4)
Ki Il Shin (ep 3)
Kim Tae Soo (NARA ANIMATION STUDIO; ep 8)
Kumiko Kasuga (eps 4, 11, 24)
Kunihiko Kimura (ep 4)
Kyoko Sugiyama (ep 3)
Kyong Sun Ha (ep 4)
Maki Aoki (ep 20)
Makoto Ito (eps 7, 13)
Manabu Nii (ep 25)
Manabu Yasumoto (ep 22)
Mari Nakatani (ep 3)
Masayuki Fujita (eps 5, 17)
Mayumi Furuse (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Michinori Chiba (OP)
Michio Satô (eps 13, 20)
Mikio Fujiwara (eps 4, 11)
Min Bae Lee (ep 24)
Min Wook Kang (ep 4)
Min-Ho Jang (NARA ANIMATION STUDIO; 10 episodes
eps 1-2, 6, 8, 15, 17-18, 21, 23, 26
)

Minoru Morita (eps 7, 13, 20)
Misa Kuwabara (ep 3)
Mitsuhiro Okumura (eps 4, 11, 24)
Mitsumasa Kimura (ep 20)
Mitsuru Ohara (ED; ep 23)
Miyuki Ueda (eps 2, 12, 26)
Motonao Komiya (ep 3)
Motonori Nishibe (ep 3)
Myeong Jun Cha (ep 3)
Nachiko Nekobe (ep 26)
Noboru Kawamori (eps 4, 11)
Nobuyuki Koyanagi (ep 26)
Noriko Kitazawa (ep 7)
Osamu Sato (4 episodes
eps 5, 10, 16, 22
)

Retsu Ohkawara (ep 21)
Rie Fujiwara (eps 4, 11)
Rika Kato (ep 24)
Ryoji Ikematsu (eps 1-2, 12, 26)
Ryouichi Kaida (eps 9, 14, 19)
Satoru Iida (ep 15)
Satoshi Ishino (OP)
Satsuki Oguri (ep 14)
Se Kwon Jeong (eps 1, 26)
Shinichi Tatsuta (ep 3)
Shinichiro Minami (5 episodes
eps 2, 6, 15, 21, 25
)

Shinji Saruwatari (eps 2, 12, 26)
Shinsuke Yasuda (eps 9, 14, 19)
Shinya Kokaji (ep 4)
Shizuo Kawai (ep 2)
Shunsuke Kanou (ep 3)
Soo-Hyun Lee (ep 4)
Sun Hee Choi (ep 4)
Sung Hun Lee (ep 4)
Sung Il Cha (NARA ANIMATION STUDIO; eps 1-2, 8, 25)
Tae-Hyung Kim (ep 3)
Taeko Oda (eps 7, 13, 20)
Takaaki Sekizaki (ep 7)
Takahiro Chiba (ep 1)
Takahiro Goto (eps 7, 13, 20)
Takako Onishi (eps 23, 25)
Takashi Hirabayashi (ep 3)
Takato Fukuyama (eps 12, 26)
Takayuki Abe (ep 19)
Takehiro Hamatsu (3 episodes
eps 18, 23, 26 ED
)

Takeyuki Yanase (ep 1)
Takumi Murakami (ep 12)
Tetsuto Saitoo (ep 1)
Tomoyuki Ohshita (eps 4, 24)
Tomoyuki Shitaya (ep 3)
Toshiharu Matsuno (ep 13)
Toshiko Baba (OP)
Toshimi Nishibata (eps 4, 11)
Tsukasa Ohira (5 episodes
eps 1-2, 6, 15, 21
)

Yasue Ohno (eps 5, 10)
Yoko Takimoto (ep 6)
Yoo Sang Chull (ep 4)
Yoshihiro Nishio (ep 14)
Yoshimi Imagawa (ep 7)
You Shick Zang (ep 24)
Young Hee Shin (NARA ANIMATION STUDIO; 7 episodes
eps 1-2, 6, 8, 18, 23, 25
)

Young Rae Jo (eps 25-26)
Yu Mi Kim (NARA ANIMATION STUDIO; 6 episodes
eps 1-2, 8, 18, 23, 26
)

Yuichi Endo (ep 21)
Yûichi Takahashi (OP)
Yuichiro Masuda (eps 2, 17, 25)
Yukari Watabe (eps 4, 11)
Yukihiro Kitano (ep 1)
Yumiko Kinoshita (ep 20)
Layout Animation Supervisor:
Miyuki Ueda (ep 20)
Nachiko Nekobe (ep 20)
Takumi Ooshima (ep 20)
Literary & Design Production: Mihoko Kamizawa
Main Color Coordination: Mika Iwami
Music Selection: Naofumi Jinbo
Photography:
Hisako Tamada (Pierrot D.A.R.; 15 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12, 14-15, 17-19, 21
)

Kaori Kawashima (Pierrot D.A.R.; 15 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12, 14-15, 17-19, 21
)

Masaki Nakai (Pierrot D.A.R.; 15 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12, 14-15, 17-19, 21
)

Ryūsuke Nagi (Musashino Laboratory; 6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

Takanori Muramatsu (Musashino Laboratory; 6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

Planning:
Akihiro Yuasa (Sotsu)
Ikuji Fukawa (Studio Pierrot)
Kouji Taguchi (SQUARE ENIX)
Yukio Kawasaki (TV TOKYO)
Planning Cooperation:
Akiko Ifuku (Square Enix)
Hiroshi Koizumi
Nobuyuki Kurashige (Square Enix)
Production Advancement:
Hidetoshi Takahashi (eps 6, 12, 18)
Hiroshi Nagano (ep 2)
Hiroshi Odawara (ep 11)
Hiroshi Sasaki (ep 11)
Kazuhiko Sugatani (eps 7, 13, 20)
Naoya Motozawa (ep 3)
Oyakei Kamata (eps 2, 8, 17)
Satomi Kusakari (eps 5, 10, 16)
Sayoko Numazawa (eps 12, 18)
Takahiro Asada (eps 6, 15, 21)
Tsutomu Onishi (ep 4)
Tsuyoshi Matsumoto (eps 9, 14, 19)
Yasushi Akimoto (eps 1, 8, 17)
Production Desk: Kazuyoshi Ozawa
Program Marketing: Yukie Satomi
Program Publicity: Sachiko Morimura (TV Tokyo)
Recording Adjustment: Yoshio Obara
Recording Assistant: Masashi Kokubu
Sound Effects: Yasuyuki Konno
Special Effects:
Nanae Hashimoto (eps 9, 14, 19)
Naomi Wada (eps 9, 14, 19)
Yumiko Kokubun (6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

Sub-Character Design: Mari Kitayama
Telecine: Ryoji Kishi
Theme Song Arrangement:
Shigen Momoi (OP)
Zentaro Watanabe (ED)
Theme Song Composition:
Funta (OP)
kohei (ED)
Theme Song Lyrics:
chica (ED)
Kei Noguchi (OP)
Theme Song Performance:
chicochair (ED)
Suitei-Shoujo (OP1)
Video Editing:
Ryoji Kishi (Tokyo Laboratory)
Youhei Yamamoto (Tokyo Laboratory)
Yuuki Tai as Kai Kudou

Akeno Watanabe as Shin-Lu Belvedere
Akiko Hiramatsu as Maria
Akimitsu Takase as Eiji Sagimiya
Hiroshi Iida as Maxim Feller
Hisayo Mochizuki as Hikaru Kudou
Masako Ozawa as Shen-Long Belvedere
Misato Fukuen as Raphael
Sanae Kobayashi as Asuka Tokugawa
Yasunori Matsumoto as Yuuki Tokugawa

Akeno Watanabe as Sara
Akiko Hiramatsu as Aniel
Ayako Kawasumi as Ruri
Ayako Kurosaki as Orphanage Sister
Fumihiko Tachiki as Naosumi
Hiroaki Miura as
Chris
Rikuo
Jouji Nakata as Branded
Jun Fukuyama as Juma
Junichi Suwabe as Leonid
Ken Narita as Dr. Asakawa
Kousuke Meguro as Drake
Kousuke Toriumi as Rick Webber
Mahito Tsujimura as Erimiya
Makoto Yasumura as Rejin
Mari Yokoo as Orphanage Headmistress
Mitsuki Saiga as Bado
Naoko Matsui as Dr. Chigaya
Omi Minami as Young Juma
Reiko Takagi as
Tsubaki
Young Kai
Shinichiro Miki as Edgar Hanson
Takashi Saito as Maron
Takashi Taniguchi as Giberini
Yasuhiko Kawazu as Balk
Yūichi Nakamura as
Guerrilla
Man
Teo
Yuka Imai as Gabriel
Yuko Mizutani as Hitomi
Yumiko Nakanishi as Sherry
Japanese companies
Animation: Pierrot
Backgrounds:
Dr. Movie (10 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 10, 14, 19-21
)

Mini Art (9 episodes
eps 1-3, 6, 8, 11, 13, 15, 18
)

Seoul Loft (eps 9, 11)
Studio Loft (5 episodes
eps 7-13 odd, 17
)

Studio SALLIM (5 episodes
eps 12, 16, 19-21
)

Studio Wyeth (18 episodes
eps 1-5, 7-14, 16, 18-21
)

Broadcaster: TV Tokyo
Color Check: Studio Toys (ep 11)
Digital Color:
Bunsei Animation (eps 4, 11)
FAI International (ep 3)
Far Eastern Animation Ltd. (10 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

JSM (ep 4)
M.S.J Musashino Production (6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

Muses (ep 4)
NARA Animation Studio (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Seong Bo Yang Haeng (11 episodes
eps 1-4, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Studio CATS (eps 9, 14, 19)
Studio Elle (ep 11)
Studio Toys (ep 11)
Sung San Animation (ep 3)
Synod (ep 4)
Triple A (eps 7, 13, 20)
White Line (ep 3)
In-Between Animation:
Anime Roman (ep 11)
Bunsei Animation (eps 4, 11)
FAI International (ep 3)
Far Eastern Animation Ltd. (10 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Front Line (ep 19)
JSM (ep 4)
M.S.J Musashino Production (6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

MI (ep 11)
Muses (ep 4)
NARA Animation Studio (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Seong Bo Yang Haeng (11 episodes
eps 1-4, 6, 8, 12, 15, 17-18, 21
)

Studio CATS (eps 9, 14, 19)
Sung San Animation (ep 3)
Synod (ep 4)
Triple A (eps 7, 13, 20)
White Line (ep 3)
Key Animation:
Angle (ep 16)
Bunsei Animation (ep 11)
EAGLE'S NEST (ep 13)
NARA Animation Studio (ep 8)
Uni Animation (ep 7)
Music Cooperation: TV Tokyo Music
Music Production: Audio Tanaka
Offline Editing: Jay Film
Photography: Musashino Laboratory (6 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20
)

Planning Cooperation: T-Up
Production Cooperation:
Buyu (ep 3)
Group TAC (eps 4, 11, 24)
Jec.E (eps 9, 14, 19)
Studio Guts (7 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 16, 20, 22
)

Serialized In: G Fantasy (Square Enix)
Sound Production: Audio Tanaka
Video Editing: Tokyo Laboratory
English cast
English staff
Translation: Richard Kim
Executive producer:
John Ledford
Mark Williams
Producer: Steven Foster

DVD Coordination: Mariela Ortiz
International Coordination: Toru Iwakami
Post-Production Manager: Shelly Thomas
Production manager: Joey Goubeaud
Recording engineer:
Adam Jones
Jacob A. Gragard
Senior Translator:
Sarah Alys Lindholm (19-26)
Shoko Oono (1-18)
Subtitle Script & Timing: Chris Williams
Chris Patton as Kai Kudou

Andy McAvin as Ghibelline
Ben Pronsky as Yuuki Tokugawa
Blake Shepard as Yuuki Tokugawa (eps 19-26)
Christine Auten as Maria
Danielle Kimball as Hikaru Kudou
Greg Ayres as Shen-Lon Belvedere
Hilary Haag as Asuka Tokugawa
Jason Miesse as Maxim
Jay Hickman as Eiji Sagimiya
Jessica Boone as Tsubaki
Kira Vincent-Davis as Shin-Lu Belvedere
Monica Rial as Raphael

Adam Conlon as Chris
Alex Stutler as Teo
Brandon Scott Peters as Shop Owner (ep 8)
Chris Ayres as
Kyou (eps 1-17)
Rick
Cynthia Martinez as Haneil
Donna Hannah as Professor Chigaya (eps 17-26)
Ernie Manouse as
Chairman (ep 6)
G.P.D. Special Agent (ep 9)
George Manley as Drake
Illich Guardiola as Dr. Asakura
Jared Teslow as Resin
Jason Douglas as Leonid
John Gremillion as Edgar Hanson
John Swasey as Kyou (eps 18-26)
Jonathan Luke as
Balk
Rikumi
Kaytha Coker as Sara
Luci Christian as Gabriel
Nancy Novotny as Hitomi
Rob Mungle as Naozumi
Serena Varghese as Ruri Hisaishi
Shelley Calene-Black as
Professor Chigaya (eps 1-16)
Sherry
T. P. Postlewaithe as Erimiya
Vic Mignogna as Dzhyuma

English companies
Broadcaster: The Anime Network
DVD Authoring & Encoding: M.O.F.C.
Internet Streaming: The Anime Network
Licensed by: ADV Films
Post Production: Monkey Boy Studios
Recording Studio: Industrial Smoke & Mirrors
German staff
German cast
(none)
Nico Sablik as Kai Kudo

Friedel Morgenstern as Hikaru Kudo
Julia Kaufmann as Asuka Tokugawa
Julien Haggege as Maxim
Konrad Bösherz as Shen-Lon Belvedere
Peter Flechtner as Eiji Sagimiya
Robin Kahnmeyer as Yuuki Tokugawa
Rubina Kuraoka as Shin-Lu Belvedere

Hasso Zorn as Erimiya
Ilona Otto as Tsubaki
Jan Spitzer as Naozumi
Jaron Löwenberg as Leonid
Jill Böttcher as Ruri
Julia Ziffer as Hitomi Chigaya
Klaus Lochthove as Drake (ep 7)
Maria Koschny as Sherry (ep 10)
Melanie Hinze as Sarah (ep 8)
Olaf Reichmann as Edgar Hanson (ep 9)
Rainer Fritzsche as Rejin
Sebastian Schulz as Chris
Susanne Vogt as Professor Chigya
Till Völger as Kyou (ep 10)
Tim Moeseritz as Doktor Asakura
Tommy Morgenstern as Rikumi (ep 10)
German companies
Distributor: ADV Films
Dubbing: Elektrofilm
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology