×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Tom WYNER

Birth name: Thomas Halperin Weiner
Also known as:
Abe Lasser
Tom Weiner
Date of birth: 1947-06-16
Hometown: Bear Creek Valley, Ashland, OR (previous residence), Los Angeles, CA (hometown and previous residence), Redlands, CA (current residence)
Chronology:
(1984-01) Employed by Saban Entertainment as scriptwriter
(2000-02) Left scriptwriter role at Saban Entertainment
(2006-02) Employed by Blackstone Audio
E-mail: tomwyner@yahoo.com
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Announcer in "Star Wars: Masters of Teräs Käsi" (VG)
Death in "Castlevania: Lament of Innocence" (VG)
Fatcatfish in "Power Rangers Time Force"
Furio, PA Announcer and Cannonbrawl in "Power Rangers Lost Galaxy"
Galleon in "Suikoden V" (VG)
Harry Mudd and Cheever in "Star Trek 25th Anniversary Enhanced" (VG)
Narrator in "Castlevania: Curse of Darkness" (VG)
Plugma Org, Samurai Org and Lion Tamer Org in "Power Rangers Wild Force"
Rafer/War and The President/Beast in "Apocalypse" (VG)
Sid in "Buffy the Vampire Slayer (TV)"
Takijee in "Seven Samurai 20XX" (VG)
Non-anime staff credits:
Additional Dialogue for "Mighty Morphin Power Rangers" (Season 1)
News: Show:
Other articles: Show:

as Abe Lasser

Non-anime roles:
Additional Voices in "Silent Bomber" (VG)
Character Voice in "Warcraft III: Reign of Chaos" (VG)
Daina Hiiragi in "Bushido Blade 2" (VG)

as Tom Weiner

Website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
80 Days Around the World With Willy Fog (TV) : Director
Argento Soma (TV) : ADR Script
Captain Harlock and the Queen of a Thousand Years (U.S. TV) : Dialogue Director, Staff Writer
Daigunder (TV) : Script (eps 23, 30)
Dinozaurs: The Series (TV) : Script (19 episodes
eps 1, 3-4, 6, 9, 11-13, 15-16, 18-26
)
, Story Editor
Dogtanian and The Three Muskehounds (TV) : Director, Script Adaptation
Don-Don Domel to Ron (TV) : ADR Director
Eagle Riders (TV) : ADR Script
Fafner (TV) : ADR Writer (eps 1-4)
Fist of the North Star (movie) : Dialogue Editing
Flint: The Time Detective (TV) : Script (9 episodes
eps 5, 7, 10-11, 13, 18, 21, 25, 34
)

Fushigi na Koala Blinky (TV) : Script, Supervising Director
GoShogun (TV) : Script
Grimm's Fairy Tales (TV) : Director
GTO: Great Teacher Onizuka (TV) : Script Writing
Gungrave (TV) : ADR Script
Heat Guy J (TV) : ADR Script (eps 1-4)
Huckleberry Finn Monogatari (TV) : Director
Kyoryu Daisenso Aizenborg (TV) : ADR Director, Script
Lensman (movie) : Additional Dialogue
Little Women (TV) : ADR Director, Script
Megazone 23 Part II (OAV) : ADR Director (International dub), ADR Script (International dub)
My Favorite Fairy Tales (OAV) : Director (Saban dub)
Once Upon a Time (movie) : ADR Director, Script
Ox Tales (TV) : Director, Script
Samurai Champloo (TV) : ADR Writer
Samurai Girl Real Bout High School (TV) : ADR Script
Samurai Pizza Cats (TV) : Script (6 episodes
eps 3, 6, 34, 38, 46, 50
)

Samurai: Hunt for the Sword (OAV) : ADR Director, ADR Script
Sangokushi [1]: Eiyū-tachi no Yoake (movie) : ADR Director
SD Gundam Force (TV) : Writers
Shinzo (TV) : Script
(The) Story of Fifteen Boys (special) : Script, Supervising Director
(The) Super Dimension Fortress Macross (TV) : Script (Harmony Gold USA dub)
Tekkaman Blade (TV) : Director, Producer, Story Editor
Transformers: Robots in Disguise (TV) : Script (16 episodes
eps 1-2, 6, 10, 13-14, 16, 18, 24, 26, 28, 33-35, 37, 39
)

Vampire Hunter D (OAV) : Dialogues
Vandread: The Second Stage (TV) : ADR Script
X (TV) : ADR Script
X OAV : ADR Script
Ys (OAV) : ADR Director, Script Adaptation
Ys II (OAV) : ADR Director
Zatch Bell (TV) : Script Adaptation (eps 5-25)
Zillion (TV) : Director, Screenplay adaptation
Zillion: Burning Night (OAV) : Director, Screenplay adaptation

Staff in:
(English version)
(under the name of Tom Weiner)
Galactic Patrol Lensman (TV) : Director, Script
Maple Town Stories (TV) : Script
Space Pirate Captain Harlock (TV) : "Reversioning & Dialogue"
(The) Ultraman (TV) : Screenplay (Ultraman II), Voice Direction (Ultraman II)

Cast in:
(English version)
80 Days Around the World With Willy Fog (TV) as Andrew Speedy; Colonel Armstrong (ep 11); Mr. Sullivan; President Bullman (ep 19); Reverend Wilson (ep 26); Sullivan ; Transfer; Waco (ep 18)
Android Kikaider - The Animation (TV) as Executive
Argento Soma (TV) as Grandpa; UN Official
Armitage: Dual-Matrix (movie) as Strings
Call of the Wild: Howl, Buck (special) as First Captor; Half-Breed's Client; Matheson; Murderer 2
Carried by the Wind: Tsukikage Ran (TV) as ikuhimeya Negotiator
(The) Cockpit (OAV) as Narrator
Cowboy Bebop: The Movie as Rengle
Crying Freeman (OAV) as Professor Mikage; Suishinye
Cyborg 009 The Cyborg Soldier (TV) as Dr. Eckermann (ep 30); Tobe Kakariya (eps 49-50); Zombie (ep 31)
Daigunder (TV) as Ginzan
Daikyouryu Jidai (special) as Construction Worker (uncredited); Junie's Father (uncredited); The Witch Doctor (uncredited)
Digimon Adventure (TV) as Bus Driver (ep 29); Devimon; Mammothmon (ep 29); Man (ep 29); News Anchor (ep 34)
Digimon Adventure 02 (TV) as Devimon; Drimogemon (ep 2); Fuji TV Video Editor (ep 17); Kimeramon; Marine Devimon; Narrator; News Anchor B (ep 43)
Digimon Adventure tri.: Coexistence (movie 5) as Omnimon
Digimon Frontier (TV) as Sepikmon (ep 11); Volcamon
Digimon Tamers (TV) as Chatsuramon; Devidramon; Principal
Digimon Tamers: The Adventurers' Battle (movie) as Seasarmon
Dinozaurs: The Series (TV) as Dino Brachio; Drago Brachio
Dogtanian and The Three Muskehounds (TV) as Cardinal's Guard 1 (ep 14); Circus Owner (ep 23); Duke of Buckingham; Narrator; Thug 1 (ep 3)
Dracula: Sovereign Of The Damned (special) as Count Dracula
El-Hazard: The Magnificent World (OAV) as Galus
Fight!! Spirit of the Sword (OAV) as Earth's World Elder
Fist of the North Star (movie) as Thugmeister 
Flint: The Time Detective (TV) as Dark Lord
Galactic Patrol Lensman (TV) as Galactic Patrol Tech 2; Mentor
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (TV) as Minister of Home Affairs (eps 5, 23)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG (TV) as Minister of the Interior
Grimm's Fairy Tales (TV); Hans' Father (The Golden Goose); Ignatz (Cinderella); Knight (The Water of Life); The Chamberlain (The Water of Life); The King (The Water of Life); Wednesday (Snow White)
GTO: Great Teacher Onizuka (TV) as Narrator (uncredited; ep 9 only)
Hashire Melos (special) as King
Kaze no Yojimbo (TV) as Shusaku Tanokura
Kyōfu Densetsu: Kaiki! Frankenstein (special) as Zuckel
Kyoryu Daisenso Aizenborg (TV) as Narrator
Lensman (movie) (Harmony Gold dub); Gary Kinnison (Harmony Gold dub, 2nd half); Lord Helmuth (Harmony Gold dub; Streamline dub); The Lens (Harmony Gold dub)
Lily C.A.T. (OAV) as Syncam Personel Manager
Little Women (TV) as Coachman (ep 2)
Lupin III: Part II (TV); Bank Clerk (ep 25); Catholic Priest (ep 75); Defense Lawyer (ep 21); Drugged Man (ep 22); Fantômas Mark III (eps 53, 73); Futaro Jinen (ep 21); Goemon's Sensei (ep 21); ICPO Chief (ep 77); Isami Kondo III (ep 71); Japanese Police Chief (ep 21); Khan Clan Descendant (ep 37); Kinkaku (ep 67); Martino (ep 8); Radio Psychologist (ep 20); Ralph's Partner (ep 35)
Lupin III: The Castle of Cagliostro (movie) as American Councilman (Streamline Dub); Forgerer (Streamline Dub)
Megazone 23 (OAV) (Streamline dub); General (Streamline dub); Military Tech 2 (Streamline dub)
Metropolis (movie) as Decorated General; Robot Storage Police Guard; Zone-1 Patrolman
Nadia - The Secret of Blue Water (TV) as Sanson (Streamline Dub)
Neo-Tokyo (movie) as Boss
New Grimm's Fairy Tales (TV); The King (The Brave Little Tailor)
Planetes (TV) as Goro Hoshino
Pretty Cure (TV) as Wisdom
Ramayana: The Legend of Prince Rama (movie) as Ravan
Robot Carnival (OAV) (Presence); Chubby (Daimaru, Meiji)
Robotech (U.S. TV); Col. Jonathan Wolfe (ep 68); Emcee (ep 17); HQ Officer (ep 16); Mechanic 2 (ep 17); TV Host (ep 11); Vitals Monitor Voice 1 (ep 17)
Robotech: Love Live Alive (U.S. OAV) as Jonathan Wolfe
Robotech: The Untold Story (U.S. movie)
Samurai: Hunt for the Sword (OAV) as Ninjas; Yoshimune
Sangokushi [1]: Eiyū-tachi no Yoake (movie) as Du You
Shin Tetsujin 28 (TV 1980) as Dr. Kendamu; Inspector Blooper; Narrator
Shinzo (TV) as Cairis; Lanancuras
(The) Story of Fifteen Boys (special) as Korg 
Street Fighter II V (TV) as M. Bison (Animaze dub)
Tekkaman Blade (TV) as Narrator; Pegas / Narrator
Transformers: Robots in Disguise (TV) as Grimlock
Trigun (TV) as Nagi (ep 15)
Twilight of the Cockroaches (movie); Civilian; Enforcer
(The) Ultraman (TV) as Captain Adams (Ultraman II); Narrator (Ultraman II); Ultraman (Ultraman II)
Vampire Hunter D (OAV) as Governor; Shopkeeper
Witch Hunter Robin (TV) as Father Juliano Colegui (ep 25)
Wolf's Rain (OAV) as Quent Yaiden
Wolf's Rain (TV) as Quent Yaiden
Zillion (TV) as Colonial Commander; Narrator
Zillion: Burning Night (OAV) as Mayor; TV Announcer

Cast in:
(English version)
(under the name of Abe Lasser)
Arc the Lad (TV) as Andel; Chongara; Hunter A
Armageddon (Korean movie) as Hades
Babel II - Beyond Infinity (TV 2/2001) as Yomi
Black Jack (OAV) as Director Hasegawa (ep 10)
Captain Harlock and the Queen of a Thousand Years (U.S. TV) as Narrator
Catnapped! The Movie; Sanada
Cosmowarrior Zero (TV) as Engineer; Grenadier
Cowboy Bebop (TV) as Bum (ep 2); Teddy Bomber (ep 22)
Cybuster (TV) as Itetsu
Fist of the North Star (TV) as Bat Brother A (ep 9); Jack; Man with Bad News (ep 7); Mika's Father; Narrator (ep 28 onwards)
Fushigi Yugi (TV) as Tokaki
Galaxy Express 999: Can You Love Like a Mother? (special) as Shop Worker; Warden
Gankutsuou: The Count of Monte Cristo (TV) as Crown Prosecutor Gérard de Villefort
Gate Keepers (TV) as Kaiser Kikai
Gate Keepers 21 (OAV) as Kaiser Kikai; Taxi Driver; Teacher
Ghost in the Shell (movie) as Project 2501/The Puppet Master
Giant Robo (OAV) as Hanzui the Evil Messiah
Gun Frontier (TV) as Cityman; Marigugon; Narrator; Robber; Utamaro
Gungrave (TV) as Harry MacDowel (Old)
Heat Guy J (TV) as Shogun
Lupin III: The Castle of Cagliostro (movie); Moustached Councilman (Manga Video Dub)
Megazone 23 Part II (OAV) as FX Pilot 4 (International Dub); FX Reserve (International Dub); Lightning (International Dub); Richland's Associate (International Dub)
Mobile Suit Gundam - The Movie Trilogy as Mayor Eschonbach
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (OAV); Head Detective (ep 5)
Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (OAV); Axis General #3 (ep 9); MS Launch Announcer (ep 9)
Mobile Suit Gundam F91 (movie) as Carozzo "Iron Mask" Ronah
New Getter Robo (OAV) as Professor Saotome
Nightwalker: The Midnight Detective (TV) as Shuzo Akiba
Once Upon a Time (movie) as Lord Legato
Onmyoji (live-action movie) as Fukiwara no Motokata (voice over)
Otogi Zoshi (TV) as Abe no Seimei
Outlaw Star (TV) as Great One (ep 13); Hazanko; Heifong Anchor A (ep 14); Jewelry Advertisement (ep 14); Mr. Ishigaki (ep 11); News Reporter (ep 14); Space Race Course Marshall (ep 10); Yakuta; Zomba
Puppet Princess (OAV) as Sadayoshi
Requiem from the Darkness (TV) as Tsutaya
Robotech II: The Sentinels (U.S. movie) as Jonathan Wolfe
Robotech: The Untold Story (U.S. movie) as Red Master Elder 2; Robotech Master #1; Roger; Yellow Master Elder 1
Rurouni Kenshin (TV 1996) as Arundo Akamatsu; Dutch Consul (eps 67-76); Hannya; Hyouei (eps 67-76); Tatewaki Shindou
Samurai Champloo (TV) as Councilor (ep 24); Ginsa Momochi (ep 15)
Sol Bianca: The Legacy (OAV) as Sancho (ep 2)
(The) Story of Fifteen Boys (special) as Korg (as Hart Lasser)
Street Fighter Alpha (OAV) as Rosanof; Street Thug
Street Fighter II V (TV) as M. Bison (Animaze dub)
(The) Super Dimension Fortress Macross (TV) as Narrator (Harmony Gold USA dub)
Tokyo Revelation (OAV) as Gaegesen; Teacher
(The) Twelve Kingdoms (TV) as Shokou
Vandread: The Second Stage (TV) as Ozeki Kyunmel; Zen
X (TV) as Stargazer
Ys (OAV) as Darus; Innkeeper; Loda; Narrator
Ys II (OAV); Darus; Narrator
Zero Woman: Assassin Lovers (live-action movie 4) as Takefuji
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none