Cyborg 009 The Cyborg Soldier (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2001 Ishinomori Production / Cyborg 009 Production Committee / TV Tokyo


Alternative title:
Cyborg Soldier 009
جنود السايبورغ (Arabic)
사이보그 009 (Korean)
Themes: cyberpunk, cyborg, mecha
Objectionable content: Significant
Plot Summary: 'Black Ghost,' a top-secret organization bent on promoting global warfare, kidnaps Joe Shimamura AKA 'Cyborg 009' along with eight other unwanted members of society from the four corners of the world and turns them into cyborgs. Though the organization intends to turn the group into super-powered killing machines, it's not long before Joe and his new companions rebel against Black Ghost and make their escape with the help of an old scientist. Using their new powers and abilities, our heroes stay one step ahead of Black Ghost and its evil machinations, trying to save the world from Black Ghost's diabolical scheme.
User Ratings: 402 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 11 votes (dub:5, ?:2, sub:2, others:2
2 Spanish dubbed
)
 Excellent: 27 votes (sub:12, dub:9, edit.dub:1, ?:1, others:4
3 Spanish dubbed
1 Arabic dubbed
)
 Very good: 65 votes (dub:34, sub:19, edit.dub:4, raw:2, ?:1, others:5
3 Portuguese dubbed
1 Dutch subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Good: 102 votes (dub:63, sub:16, edit.dub:14, ?:1, raw:1, others:7
4 Spanish dubbed
2 Spanish subtitled
1 Portuguese dubbed
)
 Decent: 85 votes (dub:53, sub:19, edit.dub:9, others:4
3 Spanish dubbed
1 Indonesian dubbed
)
 So-so: 48 votes (dub:29, sub:12, edit.dub:5, others:2
1 Spanish dubbed
1 Portuguese dubbed
)
 Not really good: 16 votes (dub:8, sub:6, edit.dub:2)
 Weak: 22 votes (dub:8, sub:7, ?:3, edit.dub:3, others:1
1 Arabic edited dub
)
 Bad: 11 votes (dub:5, edit.dub:3, sub:2, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Awful: 8 votes (dub:5, sub:3)
 Worst ever: 7 votes (dub:4, edit.dub:2, sub:1)
Seen in part or in whole by 1238 users, rank: #949 (of 8018)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.211 (Decent+), std. dev.: 2.057, rank: #5417 (of 8090)
Weighted mean: 6.146 (Decent), rank: #5561 (of 8090) (seen all: 6.89 / seen some: 6.08 / won't finish: 4.44)
Bayesian estimate: 6.185 (Decent+), rank: #5023 (of 6142)
Running time: 30 minutes per episode
Number of episodes: 52
Episode titles: We have 52
Vintage:
2001-10-14 to 2002-10-06
2003-06-30 to 2003-08-04 (U.S.- Season 1)
2004-02-03 to 2004-05-19 (Latin America Broadcast)
2004-05-03 to 2004-11-06 (U.S.- Season 2)
2007-05 (Mexico - Cadena Tres)
Opening Theme:
"What's the Justice" by Globe
Ending Theme:
#1: "Genesis of Next" by Globe (eps 01-26)
#2: "STARTING FROM HERE" by globe (eps 27-39)
#3: "I do" by Fayray
Links: We have 35
Trivia: We have 2
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Cyborg 009 - Good vs. Evil (edited) (DVD 2) 2004-02-03
    Cyborg 009 - The Battle Begins (edited) (DVD 1) 2004-02-03
    Cyborg 009 - Unedited and Uncut (DVD 1-2) 2004-02-03
    Cyborg 009 - The Battle Begins/Good Edited (DVD 1-2) 2004-02-03

Japanese staff
Japanese cast
Director: Jun Kawagoe
Script:
Jo Onodera (eps 49-51)
Katsumi Terahigashi (ep 13)
Kenichi Ohashi 
Kenji Konuta (ep 4)
Shinsuke Onishi (17 episodes
eps 1-2, 7-8, 11, 18, 27-28, 35, 38-42, 49-51
)

Shoji Yonemura (4 episodes
eps 20-21, 30-31
)

Takaaki Masuda (ep 3) 
Takahiko Masuda (5 episodes
eps 3, 5, 9, 16, 36
)

Tomoko Konparu (ep 37)
Toshizo Nemoto (eps 12, 17)
Toyoo Ashida (ep 30)
Yasuko Kobayashi (12 episodes
eps 13, 22-25, 33, 43-48
)

Yoshifumi Fukushima (7 episodes
eps 6, 10, 14-15, 19, 29, 34
)

Storyboard:
Jun Kawagoe (eps 1, 25, 49)
Tatsuya Oishi (eps 31, 46)
Episode Director:
Jun Kawagoe (eps 1, 25, 49)
Tatsuya Oishi (ep 46)
Original Manga: Shotaro Ishinomori
Character Design: Naoyuki Konno
Art Director: Yūsuke Takeda
Animation Director:
Eiji Nakada (ep 16)
Haruhito Takada (eps 16, 22)
Hidetoshi Ōmori (4 episodes
eps 2, 22, 38, 47
)

Hideyuki Motohashi (ep 30)
Jo Tanaka (ep 51)
Kohei Yoneyama (ep 24)
Masahiko Yoda (ep 20)
Minoru Tanaka (ep 11)
Naoyuki Konno (OP,ED; 5 episodes
eps 1, 25-26, 37, 49
)

Seiichi Hashimoto (ep 16)
Toru Yoshida (ep 28)
Yoshihiro Nagamori (ep 50)
Yuichi Nakazawa (4 episodes
eps 18, 22, 28, 38
)

Yuki Kinoshita (ep 2)
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Executive producer: Taka Nagasawa 
Producer: Takayuki Nagasawa

Animation Supervisor: Toyoo Ashida (ep 32)
Editing: Jun Takuma
Guest Character Design: Yuichi Nakazawa (ep 18)
In-Between Animation:
Kazuhiro Takamura (Nakamura Production)
Setsuya Tanabe (Nakamura Production)
Key Animation:
Akira Matsunaga (ep 20)
Asako Inayoshi (Nakamura Production; eps 20, 24)
Chūji Nakajima (Studio Z5; ep 30)
Eiji Nakada (Nakamura Production; eps 16, 20)
Hidenori Miyahara (Nakamura Production; eps 11, 16, 24)
Hiroki Harada (eps 18, 22)
Hiroyuki Mori (ep 20)
Junko Komatsuzaki (Nakamura Production; eps 11, 16, 24)
Kazuhiro Itakura (Nakamura Production; eps 11, 16)
Kenichi Takase (Nakamura Production; eps 9, 20)
Kumi Hirai (Nakamura Production; eps 11, 16, 24)
Mamoru Abiko (eps 9, 25)
Manabu Imura (Nakamura Production; ep 11)
Mariko Oka
Masaaki Kitahara (Nakamura Production; eps 11, 24)
Masahito Yamashita (ep 48)
Moriyasu Taniguchi (eps 3, 22)
Motoki Yagi (ep 22)
Naoko Yamamoto (eps 37, 48)
Noboru Jitsuhara (ep 1)
Ryō Tanaka (ep 25)
Seiichi Hashimoto (Nakamura Production; ep 16)
Shinichi Takahashi (Nakamura Production; ep 11)
Sushio (ep 31)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; 4 episodes
eps 16, 20, 24, 43
)

Takuro Shinbo (Nakamura Production; eps 16, 20)
Tatsuya Oishi (3, 8, 13, 15, 19, 31, 46, 15)
Tomokazu Shimabukuro (Nakamura Production; eps 11, 24, 43)
Tomoshige Inayoshi (Nakamura Production; eps 20, 24)
Toru Yoshida (Anime/Double R; 12 episodes
eps 3, 15, 18-19, 22, 25, 28, 30, 33-34, 38, 48
)

Toshiharu Sugie (eps 3, 7-8)
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; eps 16, 24, 43)
Wataru Abe (ep 6)
Yoh Yoshinari (eps 31, 46)
Yoshihiko Umakoshi (ep 9)
Yoshihiro Nakamura (Anime R; eps 22, 38, 47)
Yuichi Nakazawa (Anime/Double R; 21 episodes
eps 3, 11, 15, 18-19, 21-23, 25, 28, 30-31, 33-35, 41, 43-44, 46-47, 49
)

Yumie Wada (Nakamura Production; eps 11, 16, 24)
Yūya Furuta (Nakamura Production; ep 16)
Music Supporting:
Akifumi Tada
Hayato Matsuo
Original Music: Tetsuya Komuro
Theme Song Performance: Globe
Takahiro Sakurai as Cyborg 009/Joe Shimamura

Akio Ohtsuka as Cyborg 005/G. Junior
Chafurin as Cyborg 006/Chang Changku
Kana Ueda as Cyborg 001/Ivan Whisky
Mitsuo Iwata as Cyborg 008/Pyunma
Mugihito as Professor Isaac Gilmore
Nobuo Tobita as Cyborg 004/Albert Heinrich
Norio Wakamoto as Scarl
Satsuki Yukino as Cyborg 003/Francoise Arnoul
Showtaro Morikubo as Cyborg 002/Jet Link
Yūichi Nagashima as Cyborg 007/Great Britain

Akiko Koike as
Hilda (ep 5)
Shinichi (child; ep 43)
Akiko Toda as Nun B
Akira Ishida as Apollon
Aruno Tahara as Beruku (ep 9)
Ayako Ito as
Bullied Kid (ep 19)
Masaru (child; ep 43)
Nurse (ep 38)
Reporter (ep 45)
Sandra (ep 29)
Yasu (child)
Dai Matsumoto as Zanbrozo's Subordinate (ep 9)
Daiki Nakamura as BG Executive (ep 15)
Daisuke Egawa as
Black Ghost General (ep 16)
Crewmate (ep 17)
Dr. Shishigashira (ep 31)
Group Member A (ep 35)
Pwa Wuk B (ep 45)
Security System (ep 12)
Soldier (ep 1)
Eri Saito as
Mother (ep 33)
Shiori Takagaki (eps 49-50)
Shiori Takanaki (eps 49-50) 
Fumihiko Tachiki as Zanburozu (ep 9)
Gen Kawahara as
Muamba Rebel C (ep 14) 
Soldier (ep 17) 
Hajime Iijima as Pwa Wuk C (ep 45)
Haruo Satou as
Driver (ep 20)
Group Member C (ep 35)
Muamba Soldier A (ep 14)
Staff B (ep 30)
Supporting Actor B (ep 13)
Hideaki Tezuka as Scientist (ep 1)
Hidetoshi Nakamura as Commander Skarr (ep 2) 
Hikari Yono as Erica Whisky (ep 40)
Hiroaki Hirata as Philip (ep 13)
Hiroshi Iwasaki as Shotaro Ishinomori
Hiroshi Matsumoto as Time Agent B (ep 37)
Hiroshi Yanaka as Achilles
Hiroto Yoda as
Black Ghost Controller (ep 17) 
Detective (ep 20) 
Houko Kuwashima as Mikio (ep 36)
Ikuya Sawaki as
Dr. Gaia
Theatre Director (ep 13)
Issei Futamata as Cyborg 0010
Isshin Chiba as Shinichi Ibaraki (ep 43)
Jin Yamanoi as
Black Ghost Soldier (ep 11)
Dr. Ryan (ep 2)
Jiro Saito as
German Delegate (ep 43)
Guard Robot (ep 1)
Newscaster (ep 20)
Scientist (ep 38)
Supporting Actor A (ep 13)
Junichi Endō as Surgical Doctor (ep 38)
Junpei Takiguchi as Dr. Kozumi
Kaori Saiki as Cathy (ep 19)
Katsumi Chou as Correspondent (ep 1)
Kazuaki Itō as Professor Findor (ep 10)
Kazuhiro Nakata as Commander (ep 10)
Kazuhiro Ōguro as Doctor (ep 34)
Keiji Okuda as
Black Ghost Controller (ep 17)
Detective (ep 20)
Kenji Utsumi as Black Ghost (Male)
Kentaro Ito as Cyborg 0013
Kikuko Inoue as Hisui Kakariya / Himiko (eps 49-51)
Kinryuu Arimoto as Professor Brown (ep 38)
Kiyoshi Kawakubo as Van Allen (ep 35)
Kiyoyuki Yanada as
Atlas
Poseidon
Komichi Yamawaki as Cooking Show Host (ep 18)
Kouichi Nagano as Roentgen (eps 7-8)
Kouji Tsujitani as Kanji Sako (ep 36)
Kousei Hirota as Capitalist A (ep 29)
Kousuke Okano as Yasu
Makoto Aoki as Policeman (ep 20)
Masaaki Tsukada as Dr. Herschel (ep 34)
Masafumi Kimura as Policeman
Masane Tsukayama as Blue Beast (ep 29)
Masaru Ikeda as Dr. Ross (ep 21)
Masato Hirano as Miyake (ep 36)
Masayuki Honda as Boy B (ep 37)
Masayuki Omoro as Corrupt President (ep 34)
Mayumi Asano as Tadashi (ep 36)
Mie Sonozaki as Lina (eps 39-42)
Minami Takayama as Artemis
Minoru Inaba as Frege (eps 16-17)
Mitsuaki Hoshino as Machinegun
Mitsuki Saiga as Phil (eps 39-42)
Mitsuru Ogata as Yang
Mizuki Saitou as Pwa Wuk D (ep 45)
Nao Takamori as
Ballet girl
Woman
Naoki Yanagi as
Bob (ep 19)
Recruit 303 (ep 9)
Naomi Kusumi as Professor Isono (ep 43)
Naoya Uchida as Prime Minister
Natsuki Yamashita as Alice (ep 37)
Nobutoshi Canna as Jean-Paul Arnoul (ep 11)
Nobuyuki Hiyama as Isaac Gilmore (young)
Nobuyuki Kobushi as
Masaru Oyamada (ep 43)
Young Man (ep 31)
Risa Shimizu as Kazu's Sister
Risa Suzuki as Joe's Mother (child) (ep 37)
Rokurō Naya as Tobe Kakariya (eps 49-50)
Romi Park as Mii (eps 39-42)
Ruri Asano as Ballet girl A
Ryoko Kinomiya as Black Ghost (Female)
Ryotaro Okiayu as Mamado
Ryuuzo Hasuike as
Powerworker F
Pwa Wuk F (ep 45)
Sachiko Kojima as Nathalie (ep 11)
Sayuri as Cyborg 0012
Seizo Katou as Gamo Whisky (eps 39-42)
Shinichiro Miki as Carl Eckerman (ep 30)
Shinji Kawada as
Staff A (ep 4)
Street Punk (ep 19)
Shōzō Iizuka as Unbaba (eps 14-15)
Shun Miyazato as
Boy D (ep 37)
Mel (ep 28)
Souichirou Tanaka as Gamo Whisky (young; ep 38)
Sousuke Komori as Dr. Alligator (ep 31)
Sukekiyo Kameyama as Dr. Mamushi (ep 31)
Sumi Shimamoto as Ixquic (ep 35)
Susumu Chiba as Said (ep 34)
Taiten Kusunoki as Time Agent A (ep 37)
Takako Honda as
Joe Shimamura (child)
Mary Onodera (ep 43)
Takashi Onozuka as
Chinese Worker (ep 18)
Clerk
Muamba Rebel B (eps 14-15)
Warrior #2
Takehiro Koyama as Priest (eps 7, 43)
Takkou Ishimori as Dr. Eckerman (ep 30)
Tamaki Oka as Riro (ep 28)
Tarusuke Shingaki as Father (ep 22)
Tetsuo Goto as Scare (eps 7-8)
Tetsuo Kanao as Gustav
Tomie Kataoka as
Makoto Tsuyama
Ms. Tsuyama 
Tomo Shigematsu as Nun A (ep 49)
Tomohisa Asou as
Dr. Dracula (ep 31)
Prof. Saruwatari (eps 49-50)
Tomoko Kawakami as Cynthia (ep 10)
Tomoya Kawai as
Announcer (ep 27)
Assistant (ep 38)
BG Manager (ep 40)
Capitalist B (ep 29)
Dr. Kong (ep 31)
Father (ep 33)
Group Member B (ep 35)
Jaki (ep 51)
Kwame (ep 14)
Man (ep 41)
Marine (ep 9)
Minotaur
Nereus
Nicol (ep 39)
Officer (ep 36)
Pilot (ep 34)
Pwa Wuk A (ep 45)
Russian Delegate (ep 43)
Staff A (ep 30)
Staff B (ep 4)
Tomoyuki Kōno as
Firefighter (ep 2)
Man A (ep 19)
Personnel (ep 17)
Toru Ohkawa as Cyborg 0011
Toshiaki Kuwahara as
Cop A (ep 19)
Muamba Rebel C (ep 14)
Soldier (ep 17)
Toshihiko Seki as Person of Light (ep 50)
Toshitaka Shimizu as
Accomplice (ep 20)
Muamba Rebel A (eps 14-15)
Pwa Wuk E (ep 45)
Toshiyuki Morikawa as Kain (eps 39-42)
Tsutomu Tsuji as Firefighter Captain (ep 19)
Unshō Ishizuka as
Claus Van Bogoot
Van Vogt (eps 43-48)
Wataru Takagi as Kabore
Yasunori Masutani as Keeler (ep 21)
Yōji Ueda as Group Member (ep 36)
Yoko Soumi as
Rosa (ep 13)
Sophie (ep 13)
Yoshiko Kamei as Jimmy (ep 19)
Yū Arima as Boy C (ep 37)
Yuki Masuda as
Aphro (eps 43-48)
Daphne (eps 43-48)
Diana (eps 43-48)
Helen
Vena
Yūto Uemura as
Aro (ep 28)
Black Ghost (Child)
Boy A (ep 37)
Yuu Sugimoto as
Hera
Pan
Yuuki Tokiwa as
Kazu (ep 48)
Pal (eps 27-28)

Japanese companies
Key Animation:
Angle (ep 28)
Anime R (9 episodes
eps 18, 22, 28, 30, 33, 35, 38, 43, 47
)

Anime World Osaka (eps 1, 15)
Double R (ep 23)
E-cho (ep 22)
MI (ep 45)
FAI (eps 7, 22)
Nakamura Production (15 episodes
eps 1-2, 9, 11, 15-16, 18, 22, 24-25, 30, 33, 35, 43, 47
)

NARA Animation (eps 36, 40, 45)
Pak Production (eps 8-9)
SHAFT (ep 23)
Studio Gash (ep 15)
Studio Guts (ep 1)
Studio Live (eps 32, 39, 42)
Studio OX (ep 38)
Studio Wanpack (ep 23)
Studio Z5 (ep 30)
Sung San Production (ep 47)
VENET (ep 2)
English staff
English cast
ADR Director: Michael Sorich
Translation: Grace Anderson (eps 13-52)
Producer: Justin Sevakis (Discotek release)

Associate producer: Brady Hartel (TwistyGadget; Discotek release)
Authoring: Justin Sevakis (Discotek release)
Menu Design: Gary Swarer (Discotek release)
Packaging Design: Gary Swarer (Discotek release)
Quality Control: Caesar Lopez (Discotek release)
Restoration: Justin Sevakis (Discotek release)
Subtitle Timing: Yuri Petnys (Discotek release)
Subtitle Translation: Sheldon Drzka (Discotek release)
Beau Billingslea as G. Junior/Cyborg 005
Bob Marx as Ivan Whisky/Cyborg 001
Jim Taggert as Albert Heinrich/Cyborg 004
Joshua Seth as Joe Shimamura/Cyborg 009 (50 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-52
)
Mario as Pyunma/Cyborg 008
Michael Sorich as Great Britain/Cyborg 007
Midge Mayes as Francoise Arnoul/Cyborg 003
Simon Prescott as Dr. Isaac Gilmore
Sparky Allen as Jet Link/Cyborg 002
Steve Kramer as Chang-Changku/Cyborg 006

David Umansky as Dr. Gaia
Derek Stephen Prince as Joe Shimamura / Cyborg 009 (eps 5, 9)
Lia Sargent as Artemis
Ray Michaels as Dr. Kozumi
Richard Epcar as Black Ghost
Richard Hayworth as Apollo

Anthony Mozdy as
Blonde Aide (ep 17)
Construction Chief (ep 18)
Construction Worker (ep 22)
Control Room Soldier (ep 17)
Delta 2 (ep 17)
Dr. Herschel (ep 34)
Gamo Asimov
JVN Anchor (ep 43)
Patrolman (ep 18)
Tokyo Anchor (ep 36)
Barbara Goodson as
Jimmy (ep 19)
Mikio (ep 36)
Nun A (ep 49)
Person in Crowd D (ep 20)
Shiori Takanaki (eps 49-50)
Beau Billingslea as
Alexandria President (ep 34)
Atlas
Bartender (ep 38)
Muamba Citizen A (ep 14)
Station Announcer (ep 20)
Bob Marx as
Arisa's Father (ep 33)
Baruku's Assistant
Black Ghost Presenter (ep 16)
Dr. Shishigashira (ep 31)
Pan (eps 23-25)
President (ep 50)
Tank Operator B (ep 1)
Tourist (ep 43)
Variety Show Host (ep 49)
Zathanian D (ep 45)
Bob Papenbrook as
Biker A (ep 50)
Coffee Shop Employee (ep 19)
Dr. Kong (ep 31)
Farej's Subordinate (ep 15)
Gustav (ep 18)
Minotaur
Mr. Miyake (ep 36)
Muamba Man B (ep 50)
Prime Minister (ep 49)
Pwa Wuk Soldier B (ep 47)
Time Agent A (ep 37)
Truck Driver (ep 33)
War Demons (ep 51)
Zathanian A (ep 45)
Carol Stanzione as Tsuyama (Con Woman; ep 18)
Cindy Robinson as Lena
Dan Woren as Mr. Yasu
Dave Lelyveld as
Alexandria Soldier B (ep 34)
BG165 (ep 10)
Computopia Employee (ep 30)
Computopia Staff (ep 30)
Dr. Beruku (ep 9)
Land Builder D (ep 29)
Scare (eps 7-8)
Soldier (ep 34)
Dave Mallow as
Colleague B (ep 38)
Computopia Bridge Monitor A (ep 30)
Egyptian Doctor (ep 34)
Talk-Show Guest C (ep 49)
David Lucas as
Bar Patron A (ep 11)
Claus Van Bogoot
Commander (ep 1)
Commander Farej
Cyborg 0013
Cyborg Man (ep 15)
Father (ep 43)
Museum Receptionist (ep 49)
Policeman (ep 49)
Scientist (ep 1)
Secretary of Defense (ep 50)
Tatsuhisa Isono (ep 43)
David Rasner as
Accomplice (ep 20)
African Boy A (ep 18)
Kabore (eps 14-15, 18)
Mamado (eps 14-15)
David Umansky as
Achilles
Actor A (ep 50)
Biker B (ep 50)
Bob (ep 19)
Burned Man (ep 20)
Colleague D (ep 38)
Doctor (ep 38)
Firefighter C (ep 19)
Kain (eps 39-42)
Machine Gun (eps 7-8)
Male Reporter A (ep 49)
Mountain Person A (ep 36)
Pal (eps 27-28) 
Restaurant Staff B (ep 38)
Scholar (ep 22)
Shinichi (ep 43)
Smoking Man (ep 20)
Soldier B (ep 48)
Street Punks (ep 19)
Time Agent (ep 37)
Zathanian E (ep 45)
Dean Wein as Umbaba (eps 14-15)
Doug Stone as
Australian Delegate (ep 43)
Chinese Delegate (ep 43)
Pwa Wuk A (ep 45)
Ranger (ep 50)
Talk-Show Guest B (ep 49)
Gil Starberry as
Black Ghost Sponsor (ep 40)
Colleague A (ep 38)
Father (ep 7)
Kotobuki Baker (ep 7)
Roentgen (eps 7-8)
Scientist A (ep 1)
Grant George as
Actor B (ep 50)
Male Reporter B (ep 49)
Ryan (ep 2)
Jake Martin as
Alexandria Soldier C (ep 34)
Biker C (ep 50)
Captain Zanbarusu
Dr. Dracula (ep 31)
Fighter Pilot (ep 50)
Firefighter D (ep 19)
Jason (ep 49)
Marine Captain (ep 49)
New York Cop A (ep 19)
Person in Crowd C (ep 20)
Pwa Wuk Soldier C (ep 47)
Soldier A (ep 48)
Zathanian F (ep 46)
James Lyon as
Alexandria Soldier A (ep 34)
Cyborg 0011 (ep 5)
Parisian Father (ep 22)
Radio Announcer (ep 49)
Robot (ep 46)
Russian Delegate (ep 43)
Shotaro Ishinomori
Soldier (ep 34)
Surgical Doctor (ep 38)
Zathanian B (eps 45-47)
Jane Alan as
Daphne
Kazu (ep 48)
Nun B (ep 49)
Rosa (ep 13)
Surgeon A (ep 38)
Jeff Nimoy as
AT Controller (ep 50)
Black Ghost Aide (ep 17)
Cameraman (ep 22)
Chinese Worker (ep 18)
Churchgoer (ep 22)
Driver (ep 49)
Eagle 1 (ep 43)
Meteorologist A (ep 36)
Nereus
Nichol (ep 39)
Pwa Wuk Soldier A (ep 47)
Syde Abrera (ep 34)
Talk-Show Guest A (ep 49)
Jim Taggert as
Conductor (ep 20)
Eagle 2 (ep 43)
Kosuke Suginoshima (ep 49)
Monitor A (ep 17)
New York Cop B (ep 19)
Saruwatari (eps 49-50)
Soldier A (ep 17)
Joey Lotsko as
Commander Scar (ep 2)
Cyborg 0010 (eps 3-4)
Police Dispatcher (ep 2)
John Smallberries as
Blue Beast (ep 29)
Dr. Eckerman (ep 30)
Julie Maddalena as
Ballet Girls (ep 11)
Cynthia (ep 10)
Julie Ann Taylor as
Dinah
Muamba Nurse (ep 50)
Kari Wahlgren as Aphro
Lara Cody as Natalie (ep 11)
Lara Jill Miller as Little Girl (ep 8)
Lia Sargent as
Alo (ep 28)
Fululu (ep 28)
Hilda (ep 5)
Jason's Girlfriend (ep 49)
Lilo (ep 28)
Mel (ep 28)
Sandra (ep 29)
Sophie (ep 13)
Talk-Show Host (ep 49)
Vena
Mari Devon as Arisa (ep 33)
Melora Harte as
Advertisement Girl (ep 20)
African Boy B (ep 18)
Cathy (ep 19)
Cooking Show Host (ep 18)
Cyborg 0012
Person in Crowd A (ep 20)
Michael McConnohie as
Bar Patron B (ep 11)
Black Ghost Leader (ep 8)
Dr. Gottfried Ross (ep 21)
Engineer C (ep 9)
Kanji Sako (ep 36)
Professor Findoru (ep 10)
Ship Captain (ep 7)
Sir Van Allen (ep 35)
Submarine Soldier A (ep 9)
Michael Sorich as
Colleague C (ep 38)
Driver (ep 20)
Egyptian Local (ep 34)
Egyptian Merchant (ep 34)
Engineer A (ep 9)
German Delegate (ep 43)
Guard Robots (ep 1)
Guinean Delegate (ep 43)
Himiko Fanatic B (ep 49)
Monitor C (ep 17)
Mountain Person C (ep 36)
Muamba Citizen B (ep 14)
Old Neighbor (ep 19)
Person of Light (ep 50)
Power Plant Workers (ep 4)
Restaurant Staff A (ep 38)
Russian TV Announcer (ep 38)
Security System (ep 12)
Soldier B (ep 10)
Tank Operator (ep 1)
Michelle Ruff as
Arisa's Mother (ep 33)
Child (ep 7)
Festival Boy (ep 37)
Helen
Joe's Mother (ep 37)
Midge Mayes as
Bullied Kid (ep 19)
Mother (ep 39)
Yasu (young; ep 7)
Mona Marshall as
Erika Asimov (ep 40)
Female Reporter (ep 49)
Spirit B (ep 50)
Tadashi (ep 36)
Neil Kaplan as
Professor Brown (eps 38, 40)
UN Chairman (ep 43)
Zathanian C (ep 45)
Paul St. Peter as
Computopia Bridge Monitor B (ep 30)
Construction Worker A (ep 29)
Land Builder B (ep 29)
Peter Spellos as
Dr. Alligator (ep 31)
Landowner (ep 29)
Phil Hayes as
Explorer B (ep 37)
Meteorologist B (ep 36)
Ray Michaels as Poseidon
Reba West as
Alice (ep 37)
Bar Girl (ep 38)
Blonde Girl (ep 50)
Little Girl (ep 39)
Rebecca Forstadt as Spirit A (ep 50)
Richard Epcar as
Alexandria Soldier D (ep 34)
Black Ghost Suit B (ep 19)
Commander (ep 10)
Construction Worker B (ep 29)
Cop A (ep 1)
Emergency Voice (ep 2)
Firefighter B (ep 19)
Giants (ep 31)
Land Builder C (ep 29)
Monitor D (ep 17)
Muamba Citizen E (ep 14)
Patrol Officer (ep 3)
Radio Announcer (ep 27)
Soldier C (ep 17)
Richard Hayworth as
Assistant (ep 31)
Base Controller (ep 17)
Baseball Announcer (ep 19)
Black Ghost Chauffeur (ep 8)
Black Ghost Generals (ep 16)
Black Ghost Surgeon (ep 38)
Explorer A (ep 35)
Farej's Subordinates (ep 16)
Flower Shop Owner (ep 13)
French Delegate (ep 43)
Japanese Cop (ep 18)
Jean-Paul Arnoul
Kwame (ep 14)
Land Builder A (ep 29)
Muamba Citizen C (ep 14)
Muamba Soldiers (ep 14)
Pal (ep 28)
Phil (ep 39)
Psychic Boy (ep 39)
Pwa Wuk C (ep 45)
Soldier A (ep 10)
Stage Director (ep 13)
Submarine Soldier B (ep 9)
Supporting Actors (ep 13)
Transport Pilot A (ep 10)
Tycoon (ep 29)
Young Great Britain (ep 13)
Young Man (ep 31)
Sonja S. Fox as
Hera
Hisui Kakariya / Himiko (eps 49-51)
Mai (eps 39-42)
Old Grocer (ep 19)
Person in Crowd B (ep 20)
THC Anchor (ep 22)
Sparky Allen as
American Delegate (ep 43)
Balloon Man (ep 50)
Black Ghost Agent (ep 2)
Himiko Fanatic A (ep 49)
Mountain Person B (ep 36)
Muamba Citizen D (ep 14)
Muamba Man A (ep 50)
Policeman (ep 20)
Steve Areno as Fish Seller (ep 18)
Steve Cassling as
Farej's Subordinate (ep 17)
Fish Merchant (ep 18)
Helicopter Pilot (ep 19)
Karl Eckermann / Sphinx (ep 30)
Lambda 3 (ep 17)
Monitor B (ep 17)
Person in Crowd E (ep 20)
Philip (ep 13)
Steve Kramer as
Biker D (ep 50)
Black Ghost Suit A (ep 19)
Black Ghost Thug (ep 11)
Border Patrol (ep 5)
Cop B (ep 1)
Engineer B (ep 9)
Firefighter A (ep 19)
Muamba Citizen F (ep 14)
News Anchor (ep 20)
Radio Voice (ep 8)
Ship Monitor (ep 7)
Surgeon B (ep 38)
Tank Operator A (ep 1)
Transport Pilot B (ep 10)
Terrence Stone as
Bodyguard (ep 49)
Kiely (ep 21)
Tom Fahn as Dr. Mamushi (ep 31)
Tom Wyner as
Dr. Eckermann (ep 30)
Tobe Kakariya (eps 49-50)
Zombie (ep 31)
Tony Oliver as
Helicopter Reporter (ep 22)
Masaru (ep 43)
Pwa Wuk B (ep 45)
Sonar Technician (ep 49)
Wendee Lee as
Ixquic (ep 35)
Kazu's Sister (ep 48)
Mary (ep 43)
Mitsutomo Receptionist (ep 43)

Darrel Guilbeau (eps 43, 47)
English companies
5.1 Upmix: NYAV Post (select eps; Discotek release)
Audio Capture: Tree Falls Post (Discotek release)
Broadcaster:
Animax Asia (Asia)
Cartoon Network (Toonami)
Cartoon Network Australia
Okto (Singapore - as Kids Central)
Distributor: MediaLink Entertainment Limited (Asia-Pacific)
Licensed by:
Avex, Inc. (Expired)
Discotek Media (2017)
Sony Pictures Home Entertainment (Expired)
Production Association: MediaOCD (Discotek release)
Recording Studio: Point.360
Korean staff
Korean cast
(none)
Gyu-Seok Lee as Pyunma/Cyborg 008
Hong Jinuk as Great Britain/Cyborg 007
Hyeon-Ju Lee as Ivan Whisky/Cyborg 001
Jae-Yong Lee as G. Junior/Cyborg 005
Jeon Inbae as Albert Heinrich/Cyborg 004
Lee Hyangsuk as Francoise Arnoul/Cyborg 003
Park Giryang as Jet Link/Cyborg 002
Seol Yeongbeom as Dr. Isaac Gilmore
Tae-Wung Kim as Chang-Changku/Cyborg 006
Yeong-Seon Kim as Joe Shimamura/Cyborg 009

Tae-Wung Kim as Scarl/Black Ghost

Hun Wi as
Achilles
Dr. Gaia
Professor Brown
Jae-Heon Jeong as Kain
Jae-Yong Lee as Kabore
Jeong-A Kim as
Daphne
Ixquic
Kim Sanghyeon as Mii
Lee Gwangsu as Minotauros
Ryudamuhyeon as Claus Van Bogoot
Seok-Jeong Yang as Apollon
Soyeon as
Alice
Artemis
Helen
Lena

Korean companies
Broadcaster: Animax Korea
French staff
French cast
French companies
Broadcaster: TSR2
Dubbing Studio: Dubbing Brothers (Belgium)
Spanish staff
Spanish cast
(none)
Emmanuel Rivas as Punma/008
Enrique Cervantes as Geronimo Jr/005
Enrique Cervantez as Geronimo Jr/005
Humberto Velez as Isaac Gilmore
Ilia Gil as Francoise Arnoul/003
Irwin Daayan as Joe Shimamura/009
Luis Alfonso Mendoza as Albert Heinrich/004
Maru Guzmán as Ivan Whisky/001
Pedro D'Aguillon Jr as Chang Changku/006
Ricardo Mendoza as Jet Link/002
Roberto Mendiola as GB/007

Alejandro Villeli as Claus Von Bogoot
Benjamin Rivera as Phil
Carla Falcón as Helen
Circe Luna as Lina
Enrique Mederos as Cain
Gabriela Willert as Artemis
Isabel Martiñon as Daphne
Laura Ayala as Biina
Laura Torres as Hisui Kagariya/Himiko
Luis Daniel Ramirez as Apollon
Victor Ugarte as Pal

Alejandro Illescas as Dr. Eckermann (ep 30)
Alfonso Ramirez as Professor Finder (ep 10)
Ariadna Rivas as Hilda (ep 5)
Arturo Casanova as Dr. Ross
Belinda Martinez as Sophie (ep 13)
Benjamin Rivera as Philip (ep 13)
Cesar Arias as Dr. Herschel (ep 34)
Circe Luna as Nathalie (ep 11)
Claudio Velásquez as
Jimmy (ep 19)
Tadashi (ep 36)
Connie Madera as Cynthia Finder (ep 10)
Daniel Lacy as Soldado
Eduardo Garza as
Cyborg 0013
Nicholas (ep 39)
Esteban Siller as Professor Kouzumi
Gabriela Willert as Sandra (ep 29)
Gerardo Reyero as Earth Spirit (ep 29)
Herman Lopez as Achilles
Irwin Daayan as Masaru Oyamada (ep 43)
Isabel Martiñon as
Mary Onodera (ep 43)
Princess Ixqic (ep 35)
Shiori
José Lavat as Saku Kanji (ep 36)
Laura Torres as Joe Shimamura (young)
Leyla Rengel as Alice (ep 37)
Luis Daniel Ramirez as
Jean-Paul Arnoul (ep 11)
Shinichi Ibaraki (ep 43)
Magda Giner as Cyborg 0012
Maria Fernanda Morales as Cathy (ep 19)
Martin Soto as Kabore
Patricia Acevedo as Rosa (ep 13)
Rafael Rivera as Masmado
Rene Garcia as Yasu
Rocio Garcel as Mai
Rossy Aguirre as Aphros
Salvador Delgado as Cyborg 0010
Sylvia Garcel as Erica Whisky (ep 40)
Spanish companies
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Broadcaster: MBC3
Arabic cast
(none)
Dutch staff
Dutch companies
(none)
Broadcaster: Yorkiddin'
Translation: Hoek & Sonépouse
Dutch cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: MC Entertainment
Russian cast
(none)
Tagalog cast
Tagalog staff
Dubbing Director: Alexx Agcaoili
Allan Ortega as Jet Link/Cyborg 002
Cesar Alvear as Geronimo Junior/Cyborg 005
Christian Alvear as Ivan Whisky/Cyborg 001
Grace Cornel as Francoise Arnoul/Cyborg 003
Jeffrey Tam as Great Britain/Cyborg 007
Jimmy Manato as Pyuuma/Cyborg 008
Jojo Galvez as Joe Shimamura/Cyborg 009
Jonel Bituin as Albert Heinrich/Cyborg 004
maynard llames as Chang Changku/Cyborg 006

Matt Alvear as Professor Gilmore

Christian Alvear as Cyborg 001
John Maylas as Skull
Tagalog companies
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Miriam Fischer
Christiano Torreão as Cyborg 009

Dário de Castro as Espectro (Skull)
Duda Espinoza as Cyborg 002
Guilherme Briggs as Cyborg 008
Hamilton Ricardo as Cyborg 004
José Santacruz as Dr. Gilmore
Marcelo Garcia as Cyborg 001
Oziel as Cyborg 005 
Oziel Monteiro as Cyborg 005
Sérgio Stern as Cyborg 007
Sylvia Salustti as Cyborg 003
Waldir Fiori as Cyborg 006

Alexandre Moreno as Beruku's assistant (ep 9)
Alfredo Martins as Claus Van Bogoot
Ana Lúcia Menezes as Cynthia (ep 10)
André Belizar as Poseidon
Andréa Murucci as Hera
Carlos Seidl as Dr. Brown
Charles Emmanuel as Jimmy (ep 19)
Clécio Souto as
Cathy's boss (ep 19)
Jean-Paul (ep 11)
Eduardo Dascar as Kabore
Fabíola Martins as Cyborg 0012
Felipe Grinnan as News Reporter (ep 22)
Fernanda Fernandes as Artemis
Fernando Lopes as Man in Black (ep 29)
Francisco José as Cyborg 0011
Francisco Quintiliano as Phillip (ep 13)
Guilene Conte as Cathy (ep 19)
Gustavo Nader as
Bob (ep 19)
Pal (eps 27-28)
Iara Riça as Rosa (ep 13)
Isaac Bardavid as
Dr. Gaia
Dr.Gaia
Izabel Lira as Sandra (ep 29)
Jomery Pozolli as Furegi (eps 15-17)
Jorge Vasconcellos as
Aquiles (Achilles)
Scare (eps 7-8)
Jorgeh Ramos as Roentgênio (Roentgen; eps 7-8)
José Leonardo as Apolo
José Luiz as Yasu
José Augusto Sendim as
Dr. Beruku (ep 9)
President (ep 14)
Júlio Chaves as
Dr. Ross (ep 21)
Professor Findoru (ep 10)
Lauro Fabiano as Professor Kozumi
Leonardo José as Machine Gun (eps 7-8)
Lina Mendes as Mel (ep 28)
Luiz Carlos Persy as Comandante Chaos (ep 2)
Marcia Coutinho as News Caster (ep 22)
Márcia Morelli as
Maria (ep 19)
Sophie (ep 13)
Márcio Simões as Cyborg 0010
Marcos Souza as Cyborg 0013
Marisa Leal as Hilda (ep 5)
Maurício Berger as
Fera Azul (Blue Beast; ep 29)
Mamad
Maurício Berguer as Mamad 
Mauro Ramos as Minotauro
Nádia Carvalho as Mrs. Tsuiyama (ep 18)
Pietro Mário as Father (ep 22)
Priscila Amorim as Nathalie (ep 11)
Renan Freitas as Dr. Ryan (ep 2)
Ricardo Vooght as Keeler (ep 21)
Rodrigo Antas as Yasu (child; ep 7)
Ronaldo Júlio as
Shotaro Ishinomori
Zanburosu (ep 9)
Sérgio Cantú as Joe Shimamura (child)

Portuguese companies
Broadcaster: Cartoon Network Brasil
Broandcaster: Toonami (Brazil)
Dubbing Studio: Cinevídeo

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology