Grimm's Fairy Tales (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©NIPPON ANIMATION CO., LTD.


Alternative title:
Baśnie Braci Grimm (Polish)
Cuentos de los hermanos Grimm (Spanish)
Grimm Masterpiece Theater
Grimm Meisaku Gekijō (Japanese)
Grimm's Fairy Tale Classics
Le Fiabe son Fantasia (Italian)
Raconte moi une Histoire (French)
فى جعبتى حكاية (Arabic)
グリム名作劇場 (Japanese)
格林童話劇場 (Chinese (Taiwan))
Themes: fairy tales
Plot Summary: Grimm Masterpiece Theatre was Japanese interpretations of the old Grimm's Fairy Tales. This series covers fairy tales that are well known to lesser known tales like "Puss 'N Boots", "Snow White", "Cinderella", and "Hansel and Gretel".
User Ratings: 39 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (dub:2, sub:1)
 Excellent: 6 votes (dub:5, edit.dub:1)
 Very good: 11 votes (dub:5, sub:3, edit.dub:1, others:2
1 Spanish edited dub
1 Spanish dubbed
)
 Good: 10 votes (sub:2, edit.dub:2, dub:2, others:4
2 Spanish dubbed
1 Arabic edited dub
1 German dubbed
)
 Decent: 6 votes (edit.dub:2, dub:1, ?:1, others:2
1 Arabic dubbed
1 French dubbed
)
 So-so: -
 Not really good: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 102 users, rank: #4259 (of 7760)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.359 (Good+), std. dev.: 1.7319, rank: #1886 (of 7794)
Weighted mean: 7.332 (Good+), rank: #1819 (of 7794) (seen all: 7.77 / seen some: 7.36 / won't finish: 4.54)
Bayesian estimate: 7.375 (Good+), rank: #1466 (of 5884)
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage:
1987-10-21 to 1988-03-30
1990-02-20 (Colombia - Cadena 3)
1990-03-04 (Spain)
1990-12-24 (France Air Date)
1992-03-22 (Germany)
Release dates: We have 1
Opening Theme:
"Niji no Hashi (虹の橋)" by Ushio Hashimoto
Ending Theme:
"Watashi no Machi wa Merry-Go-Round (私の町はメリーゴランド)" by Ushio Hashimoto
Links: We have 11
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Screenplay:
Hiroshi Saitō (12 episodes
eps 1, 3-4, 7-8, 10-13, 19, 23-24
)

Nobuyuki Fujimoto (8 episodes
eps 5-6, 15-18, 20, 22
)

Yū Yamamoto (4 episodes
eps 2, 9, 14, 21
)

Storyboard:
Hiroshi Saitō (12 episodes
eps 1, 3-4, 7-8, 10-13, 19, 23-24
)

Jiro Saito (4 episodes
eps 5, 15, 17, 21
)

Kazuyoshi Yokota (ep 18)
Shigeru Omachi (eps 6, 14, 22)
Takayoshi Suzuki (4 episodes
eps 2, 9, 16, 20
)

Episode Director:
Hiroshi Saitō (12 episodes
eps 1, 3-4, 7-8, 10-13, 19, 23-24
)

Jiro Saito (4 episodes
eps 5, 15, 17, 21
)

Kazuyoshi Yokota (ep 18)
Shigeru Omachi (eps 6, 14, 22)
Takayoshi Suzuki (4 episodes
eps 2, 9, 16, 20
)

Original story:
Jacob Grimm
Wilhelm Grimm
Character Design:
Hirokazu Ishino (ep 14)
Kazuo Takematsu (ep 21)
Shuichi Ishii (ep 15)
Shūichi Seki (16 episodes
eps 1-4, 7-8, 10-13, 16-17, 19-20, 23-24
)

Susumu Shiraume (ep 6)
Tetsuya Ishikawa (ep 22)
Yasuji Mori (eps 5, 9, 18)
Art Director:
Kazuko Katsui (ep 22)
Makoto Satoo (10 episodes
eps 5, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 23-24
)

Masazumi Matsumiya (7 episodes
eps 9, 14, 17, 20-21, 23-24
)

Midori Chiba (ep 2)
Taizaburō Abe (7 episodes
eps 1, 3-4, 7-8, 11-12
)

Teiichi Akashi (ep 6)
Animation Director:
Akira Takeuchi (4 episodes
eps 5, 9, 16, 20
)

Hirokazu Ishino (eps 6, 14, 22)
Kôji Katô (6 episodes
eps 2-3, 8, 12, 17, 21
)

Masaru Oshiro (4 episodes
eps 11, 15, 19, 24
)

Shuichi Ishii (5 episodes
eps 1, 4, 11, 15, 23
)

Tetsuya Ishikawa (5 episodes
eps 3, 7, 10, 13, 18
)

Director of Photography: Toshiaki Morita
Executive producer: Kōichi Motohashi
Producer:
Shinji Nabeshima (TV Asahi)
Takaji Matsudo

Art Supervision:
Kazuko Katsui (ep 22)
Makoto Satoo (10 episodes
eps 5, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 23-24
)

Masazumi Matsumiya (7 episodes
eps 9, 14, 17, 20-21, 23-24
)

Midori Chiba (ep 2)
Taizaburō Abe (7 episodes
eps 1, 3-4, 7-8, 11-12
)

Teiichi Akashi (ep 6)
Assistant Art Director: Rie Ota (eps 1-5, 7-24)
Assistant Director:
Eiji Imanari (eps 6, 14, 22)
Hiroyuki Ishido (ep 3)
Takeyuki Sadohara (7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 21
)

Tatsuya Hirakawa (5 episodes
eps 9, 12, 16, 19, 23
)

Tsuyoshi Kaga (8 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 13, 17, 20, 24
)

Background Art:
Chiyoe Misawa (ep 22)
Hiroshi Washizaki (ep 9)
Itsuko Yajima (eps 1, 3-4)
Kazuhiko Tamari (eps 7, 11)
Kazuya Fukuda (6 episodes
eps 10, 12-13, 15-16, 18
)

Kazuyoshi Yamaura (eps 1, 4, 12)
Keita Suzuki (eps 14, 17, 20)
Ken Tokushige (5 episodes
eps 13, 15-16, 18-19
)

Masayuki Sato (eps 3, 7, 11)
Michiko Yokota (eps 8, 21)
Midori Chiba (ep 18)
Naoto Yokose (ep 10)
Nishiki Toyoshima (eps 2, 5)
Noriko Ishiwata (eps 2, 5)
Noriko Tsutsui (eps 8, 21)
Ryuichi Inmaki (8 episodes
eps 1, 4, 12-13, 15-16, 19, 24
)

Sayuri Ito (eps 8, 21)
Shinichi Nagabusa (eps 1, 3, 7, 11)
Shoichiro Sugiura (6 episodes
eps 15-16, 18-19, 23-24
)

Takuji Jizōmoto (5 episodes
eps 9, 14, 17, 20, 24
)

Tatsuo Aoki (ep 10)
Teiichi Akashi (ep 6)
Yasushi Nakamura (eps 14, 17, 20)
Yuji Kihara (eps 1, 4, 12-13)
Color Coordination:
Kaoru Uno (18 episodes
eps 1-3, 5, 7-13, 15, 17-18, 20-21, 23-24
)

Michiyo Kōno (eps 4, 16, 19)
Nobuhiko Karasawa (18 episodes
eps 1-3, 5, 7-13, 15, 17-18, 20-21, 23-24
)

In-Between Animation:
Akihito Koizumi (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Chizu Takanuki (eps 3, 7)
Etsuko Iwata (10 episodes
eps 2-3, 7, 10, 12-13, 17, 19-20, 24
)

Fudanori Sakaguchi (eps 6, 14, 22)
Hisaaki Sakabe (eps 5, 9)
Kazuhisa Okada (eps 5, 9)
Kazuko Ueda (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Keiko Nagai (eps 5, 9)
Ken Sekiai (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Masashi Kojima (eps 6, 14, 22)
Mie Sato (10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 13, 16-17, 20, 23-24
)

Minoru Mutou (10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 13, 16-17, 20, 23-24
)

Miyoko Yamada (10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 13, 16-17, 20, 23-24
)

Noriko Tokue (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Ryūichi Ōya (eps 6, 22)
Sachio Kamata (eps 5, 9)
Satoru Fujisawa (eps 6, 14)
Takako Ichii (ep 6)
Tsuguo Motegi (7 episodes
eps 10, 13, 16-17, 20, 23-24
)

Yoko Akasaka (ep 14)
Yoriko Mochizuki (eps 14, 22)
Yoshihiro Nagamori (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Yumi Minamikurosawa (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Yumiko Obata (eps 1, 16, 23)
In-Between Check:
Akiko Yamaguchi (7 episodes
eps 3, 7, 10, 13, 17, 20, 24
)

Kō Satō (8 episodes
eps 1-2, 5, 9, 12, 16, 19, 23
)

Naomi Miyata (eps 6, 14, 22)
Yutaka Sakamoto (6 episodes
eps 4, 8, 11, 15, 18, 21
)

Key Animation:
Akira Kano (ep 7)
Akira Kikuchi (4 episodes
eps 5, 9, 16, 20
)

Akira Watabe (eps 5, 9)
Atsuko Nozaki (4 episodes
eps 8, 15, 19, 24
)

Hideo Hiratsuka (eps 11, 17, 23)
Hiroaki Shimizu (ep 6)
Hiroshi Horiguchi (ep 6)
Hiroshi Oikawa (eps 4, 14)
Hiroshi Shinada (ep 2)
Hisashi Eguchi (ep 4)
Jin Hasegawa (ep 4)
Jun Kamiya (eps 2, 7)
Junichi Takaoka (ep 3)
Junko Funatsuka (ep 4)
Kazuo Takematsu (4 episodes
eps 1, 8, 13, 21
)

Kazuo Takigawa (ep 6)
Kazuya Hayashi (eps 14, 22)
Keiko Imazawa (ep 4)
Kenzo Koizumi (4 episodes
eps 6, 14, 18, 20
)

Kiyomitsu Tsuji (ep 3)
Kumiko Sato (eps 14, 22)
Kunio Katsuki (eps 7, 11)
Makoto Kubozono (eps 1, 5, 9, 18)
Makoto Yoshizaki (ep 18)
Mamoru Kurosawa (ep 7)
Masafumi Yamamoto (4 episodes
eps 3, 10, 12, 16
)

Masahiro Sekino (eps 10, 12, 19)
Masao Takeda (4 episodes
eps 1, 8, 13, 21
)

Masaru Fukumoto (ep 24)
Masaru Oshiro (ep 7)
Masato Sawada (5 episodes
eps 3, 10, 12, 16, 23
)

Masayuki Yagi (5 episodes
eps 3, 10, 12, 16, 23
)

Minoru Kibata (ep 18)
Minoru Mutou (eps 8, 13)
Minoru Okamoto (4 episodes
eps 5, 9, 16, 20
)

Nobuyuki Haga (ep 18)
Osamu Horiuchi (ep 4)
Rie Ooshima (eps 14, 22)
Satoru Nakamura (ep 3)
Shigeru Ono (4 episodes
eps 1, 8, 13, 21
)

Shinichiro Kajiura (4 episodes
eps 5, 9, 15, 20
)

Shoichi Sunahara (ep 6)
Suguru Itō (ep 6)
Sumiko Asato (6 episodes
eps 1, 5, 9, 15, 17, 21
)

Takamitsu Kondou (ep 2)
Takashi Asakura (eps 15, 19, 24)
Taketomo Ishikawa (ep 11)
Toshiyuki Tsuru (4 episodes
eps 10, 12, 19, 24
)

Yasushi Ohara (ep 7)
Yoshiro Yabusaki (eps 11, 17, 23)
Yoshitaka Yasuda (ep 3)
Yūji Takahashi (ep 24)
Yukio Okano (ep 8)
Yumi Machida (ep 4)
Yutaka Kawakami (ep 3)
Yutaka Kawasuji (ep 14)
Layout Director:
Yasuji Mori (ep 5)
Paint:
Ayako Shimagata (eps 14, 22)
Eiko Shimizu (ep 22)
Fujino Yonei (22 episodes
eps 1-5, 7-13, 15-24
)

Harumi Tokitō (ep 6)
Kōichi Sakanoue (ep 22)
Makiko Satou (ep 22)
Mayumi Inomata (ep 6)
Rie Nakagami (ep 14)
Tadashi Sato (ep 6)
Taeko Satou (22 episodes
eps 1-5, 7-13, 15-24
)

Terumi Ōtsuka (eps 14, 22)
Tokuko Harada (22 episodes
eps 1-5, 7-13, 15-24
)

Yurie Takahashi (eps 14, 22)
Photography:
Akio Kanazawa (eps 2-24 even)
Hideo Fujii (eps 2-24 even)
Hiroaki Matsuzawa (eps 1-23 odd)
Hiroaki Morikawa (eps 2-24 even)
Hirotaka Ōkubo (eps 2-24 even)
Kazushi Torigoe (eps 1-23 odd)
Tsuneo Hosoda (eps 1-23 odd)
Yukio Sugiyama (eps 1-23 odd)
Planning: Shoji Sato
Production Advancement:
Katsunori Kobayashi (4 episodes
eps 2, 7, 13, 20
)

Ken'ichi Satou (4 episodes
eps 4, 9, 16, 23
)

Masahiko Kobayashi (4 episodes
eps 3, 8, 15, 21
)

Nobuaki Nakanishi (4 episodes
eps 1, 10, 17, 24
)

Tadayuki Takasugi (eps 6, 14)
Tōitsu Komura (eps 11, 18)
Yasunori Tsukamoto (eps 5, 12, 19)
Production Desk:
Akio Yogo (eps 1-24)
Shuichi Okada (ep 22)
Production manager: Mitsuru Takakuwa
Recording Director: Sadayoshi Fujino
Recording Production: Masakatsu Aida
Sound Adjustment: Akiyoshi Yoda
Sound Effects: Yasufumi Yoda
Special Effects: Yutaka Hoshiba (eps 6, 14)
Theme Song Arrangement: Nozomi Aoki (OP,ED)
Theme Song Composition: Kouichi Morita (OP,ED)
Theme Song Lyrics: Michio Yamagami (OP,ED)
Theme Song Performance: Ushio Hashimoto (OP/ED)
Titles: Akira Michikawa
Chieko Honda as Grettle
Ichirō Nagai as
King
Puss in Boots
Kazue Komiya as Queen
Masami Kikuchi as Prince
Mitsuko Horie as
Cinderella
Narration
Ryusei Nakao as Rooster
Shigeru Chiba as Frog

Japanese companies
Backgrounds:
Art Room Boomerang (5 episodes
eps 1, 3, 7, 11, 23
)

Atelier BWCA (ep 22)
Boa '83 (eps 2, 5)
Studio Aqua (eps 8, 21)
Studio Loft (8 episodes
eps 2, 5, 9, 14, 17, 20, 23-24
)

Studio WHO (13 episodes
eps 1, 3-4, 9-10, 12-13, 15-16, 18-19, 23-24
)

Film Developing: Tokyo Laboratory
In-Between Animation:
Samtack (eps 2, 12, 19)
Studio Max (eps 2, 12, 19)
Thunder Production (eps 2, 12, 19)
V.A.P (eps 2, 12, 19)
Key Animation:
Anime Spot (eps 11, 17, 23)
Bebow (5 episodes
eps 3, 10, 12, 16, 23
)

Doga Kobo (4 episodes
eps 10, 12, 19, 24
)

Samtack (eps 11, 13, 23)
Studio Emu (eps 15, 19, 24)
Studio Hibari (eps 2, 18, 20)
Studio Junio (ep 4)
T.T. Production (4 episodes
eps 5, 9, 16, 20
)

Thunder Production (ep 2)
Trans Arts Co. (ep 2)
Paint:
Miyazaki Animation Studio (eps 14, 22)
Studio Killy (21 episodes
eps 1-5, 7-13, 15-21, 23-24
)

Photography: Trans Arts Co. (eps 1-24)
Recording Production: Onkyo Eizo System Co., Ltd.
Recording Studio: Studio Taiping
Sound Effects: Fizz Sound Creation
special effects: Marix (eps 6, 14)
English staff
English cast
Lara Cody as
Briar Rose
Brother (Brother and Sister)

Leonard Pike as Narrator
Robert Axelrod as Hare (The Hare and The Hedgehog)
Steve Kramer as Wolf (Little Red Riding Hood)
Ted Layman as Narrator

English companies
Adaptation: Saban Entertainment
Broadcaster: Nickelodeon
Distributor: Saban Entertainment
French cast
French staff
Theme Song Performance: Claude Lombard
Alexandre Gillet as
2ème Prince (ep 9)
Klaus (eps 10-11)
Arlette Thomas as
Grand-Mère (ep 5)
Mère (eps 2, 5-6, 9)
Nain (eps 10-13)
Narrator
Paysanne (ep 1)
Reine (ep 18)
Sorcière (eps 17-18, 21)
Barbara Delsol as Soeur 1 (ep 22)
Barbara Tissier as Blanche-Neige (eps 9-13)
Bertrand Liebert as
Frère 3 (ep 16)
Klaus (eps 12-13)
Brigitte Bergès as
La Belle au Bois Dormant (ep 18)
Princesse (eps 14-15)
Celine Monsarrat as Colombe 1 (eps 23-24)
Christian Peythieu as Compagnon Givre (ep 14)
Christiane Jean as
Aubergiste 3 (ep 6)
Joséphine (ep 16)
Claude Joseph as
Coq (ep 1)
Paysan (ep 1)
Daniel Lafourcade as
Chat (ep 19)
Prince (ep 18)
Dany Tayarda as Marâtre (eps 10-13)
Franck Baugin as Max (eps 7-8)
Françoise Dasque as
Aubergiste 1 (ep 6)
Princesse (ep 6)
Georges Caudron as
Crapaud / Prince (eps 3-4)
Frantz (ep 15)
Frère 1 (ep 16)
Jeannot (ep 17)
Menestrel / Roi Barbe de Givre (ep 20)
Saturnin (ep 21)
Soldat (ep 22)
Gilbert Levy as
Barbe Bleue (ep 16)
Compagnon Eclair (ep 14)
Frère 3 (ep 21)
Loup (eps 5, 19)
Sorcier (eps 7-8)
Vent du Nord (ep 15)
Ginette Pigeon as Narratrice (eps 9-14, 19)
Hervé Caradec as Tavernier (eps 7-8)
Herve Rey as Joseph (ep 15)
Jacques Ciron as L'âne (ep 1)
Jacques Frantz as
Chat Botté (eps 7-8)
Frantz (ep 6)
Jean-Claude Robbe as Nain (eps 10-13)
Jean-Claude Sachot as Sultan (ep 19)
Jérôme Berthoud as Boniface (ep 21)
Joelle Guigui as Rose Rouge (ep 9)
Liliane Gaudet as
Doris (eps 10-13)
Gertrude (ep 13)
Nain (eps 10-13)
Liliane Patrick as Marâtre (eps 23-24)
Lita Recio as Magicienne (ep 18)
Marcel Guido as
Chasseur (eps 10-11)
Chevalier (ep 15)
Chien de garde (ep 4)
Miroir (eps 10-13)
Nain (eps 10-13)
Père (ep 2)
Marine Boiron as Hans (ep 2)
Michel Modo as Roi (ep 6)
Michèle Lituac as
Cendrillon (ep 24)
Gina (ep 23)
Ophélie Brissot as Clara (ep 17)
Patrick Guillemin as
Bênet (ep 6)
Frère 2 (ep 16)
Soldat (ep 14)
Philippe Peythieu as Compagnon à la vue aiguisée (ep 14)
Pierre Baton as
Chambellan (eps 23-24)
Chasseur (ep 5)
Chien (ep 1)
Cordonnier (eps 7-8)
Gnome (ep 15)
Lutin (ep 6)
Roi (eps 14, 18)
Raphaëlle Schacher as
Aubergiste 2 (ep 6)
Chaperon Rouge (ep 5)
Richard Darbois as
Diable (ep 21)
Roi (ep 22)
Roland Timsit as Heinrich (eps 3-4)
Sarah Marot as
Cendrillon (ep 23)
Gina (ep 24)
Serge Faliu as
Lutin (ep 9)
Ours / Prince (ep 9)
Prince (4 episodes
eps 12-13, 23-24
)
Sophie Arthuys as
Mère (ep 17)
Princesse (ep 20)
Véronique Augereau as Jeanette (ep 17)
Véronique Soufflet as
Geneviève (ep 22)
Princesse (eps 3-4)
Sarah (eps 23-24)
Vincent Grass as
Bûcheron (ep 5)
Médecin (ep 6)
Prêtre (ep 6)
Yves Barsacq as
Arbre (eps 23-24)
Père (ep 6)
Roi (eps 15, 23-24)

French companies
Broadcaster:
AB 1
La 5 (from 23 December 1990)
Mangas
NT1 (from December 2005)
Dubbing Studio: PM Productions
Spanish staff
Spanish companies
Theme Song Lyrics: Carlos Toro (Spain dub)
Theme Song Performance: Sol Pilas (Spain dub)
Broadcaster:
Cadena 3 (Colombia)
Cadena Uno (Colombia)
Canal A (Colombia)
Canal Caracol (Colombia)
Canal Uno (Colombia)
Inravision (Colombia)
Señal Colombia (Colombia)
Teleantioquia (Colombia)
Telecinco (Spain)
Internet Streaming: Canal Caracol (Colombia)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Paolo Torrisi
Dialogues: Paolo Torrisi
Alessandra Karpoff as 1° Sorellastra di Cenerentola (eps 23-24)
Anna Bonel as Rosarossa (ep 9)
Annamaria Mantovani as Regina (eps 23-24)
Antonello Governale as Dotto (eps 10-13)
Antonio Paiola as Mammolo (eps 10-13)
Dania Cericola as Principessa (eps 3-4)
Daniela Fava as
Biancarosa (ep 9)
Principessa Rosaspina (ep 18)
Daniele Demma as
Araldo (ep 22)
Franz (ep 6)
Re Barba di Tordo (ep 20)
Davide Garbolino as Cucciolo (eps 10-13)
Deborah Magnaghi as
Elda, 1a Locandiera (ep 6)
Gretel (ep 2)
Diego Sabre as
Joringel (ep 17)
Max (eps 7-8)
Donatella Fanfani as
Biancanieve (eps 10-13)
Cenerentola (eps 23-24)
Elisabetta Cesone as Strega (ep 18)
Emanuela Pacotto as
3e Principessa (ep 22)
Colomba (eps 23-24)
Principessa (eps 7-8, 15)
Gabriele Calindri as
Hans il Grullo (ep 6)
Principe (eps 23-24)
Re degli Spiriti Maligni (ep 22)
Gianfranco Gamba as Soldato (ep 22)
Gianpaolo Rossi as
Gongolo (eps 10-13)
Re (eps 3-4, 6, 15)
Giorgio Melazzi as Principe Ranocchio (eps 3-4)
Giovanni Battezzato as Colomba (eps 23-34)
Giusy Di Martino as 3a Locandiera (ep 6)
Grazia Migneco as
Nonna di Cappuccetto Rosso (ep 5)
Strega (ep 2)
Guido Rutta as Fratello del Principe (ep 9)
Ivo De Palma as Principe Franz (ep 15)
Karin Giegerich as
Madre di Cappuccetto Rosso (ep 5)
Madre di Rosarossa e Biancarosa (ep 9)
Principessa Genevieve (ep 22)
Regina (eps 3-4)
Lia Barbieri as Matrigna (eps 23-24)
Lidia Costanzo as
Regina (ep 18)
Strega (ep 17)
Marcella Silvestri as Principessa Elena (ep 20)
Marina Massironi as 2a Principessa (ep 22)
Marinella Armagni as 2° Sorellastra di Cenerentola (eps 23-24)
Mario Scarabelli as
1° Contadino (ep 6)
2° spirito maligno (ep 22)
Brontolo (eps 10-13)
Cacciatore (ep 15)
Gran Ciambellano (eps 23-24)
Lupo (ep 5)
Maurizio Scattorin as
Gatto (eps 7-8)
Mercante (ep 20)
Re (ep 18)
Nadia Biondini as Jorinde (ep 17)
Natale Ciravolo as Principe Orso (ep 9)
Paola Tovaglia as Cappuccetto Rosso (ep 5)
Paolo Torrisi as
Principe Joseph (ep 15)
Sacrestano (ep 6)
Spirito Maligno (ep 22)
Pietro Ubaldi as
Albero Magico (eps 23-34)
Bambolo (eps 10-13)
Cacciatore (ep 5)
Padre (ep 6)
Padre di Hansel e Gretel (ep 2)
Re (ep 22)
Quinto Cavallera as
Eolo (eps 10-13)
Prete (ep 6)
Roberta Gallina Laurenti as
2a Locandiera (ep 6)
Clarissa (ep 17)
Rossana Bassani as Mendicante (ep 20)
Stefano Albertini as 2° Contadino (ep 6)
Stefano Dondi as
Klaus (eps 10-13)
Principe (ep 18)
Tony Fuochi as
Re (eps 20, 23-34)
Re Stregone (eps 7-8)
Spirito della foresta (ep 15)
Valeria Falcinelli as Regina Malvagia (eps 10-13)
Veronica Pivetti as Hansel (ep 2)
Italian companies
Broadcaster:
Canale 5
Hiro (from 26 October 2009)
Dubbing: DENEB Film
Arabic staff
Arabic cast
General Supervisio: Mannaa Hijazi
Mixage: Muhammad Hashem
OP Theme Song Performance: Tariq Al-Arabi Tourgane
Preparation: Ayman Bkirati
Production manager: Mahir Al-Hajj Weiss
Theme Song Lyrics: Jumana Al-Noman
Arabic companies
Broadcaster: Spacetoon
Dubbing: Al Zahra Centre - VENUS (Syria)
Tagalog staff
Tagalog cast
(none)
Tagalog companies
Broadcaster: QTV Channel 11
Polish staff
Polish companies
(none)
Broadcaster: Nasza TV (Poland)
Polish cast
(none)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Licensed by: New Movie Trading
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology