Dragon Collection (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ドラゴンコレクション (Japanese)
Plot Summary: Through an unexpected turn of events, an ordinary elementary school student, Hiro Enryu, finds himself in the world of the "Dragon Collection" game. This is a world called Dragon Earth, where gods, humans, and monsters exist side by side. Those who roam this world using a magic book, called a Grimoire, and cards to summon monsters and search for treasures that bear the powers of dragons are called Dracolle Battlers. Despite his bewilderment, Hiro becomes a Dracolle Battler and, together with the friends he meets there, begins his adventure to become a legendary Dragon Master.
Vintage: 2014-04-07
Opening Theme:
"Dragon Collection ~Yūki no Tsubasa~" by Nagareda Project
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition:
Kuniaki Kasahara
Masashi Sogo
Script:
Atsushi Maekawa (10 episodes
eps 3-4, 13-14, 35-38, 47-48
)

Hiroshi Yamaguchi (10 episodes
eps 9-10, 19-22, 27-28, 43-44
)

Kuniaki Kasahara (8 episodes
eps 1-2, 11-12, 33-34, 39-40
)

Masashi Sogo (13 episodes
eps 5-6, 15-16, 29-32, 41-42, 49-51
)

Mitsutaka Hirota (10 episodes
eps 7-8, 17-18, 23-26, 45-46
)

Storyboard:
Hiroyuki Shimazu (14 episodes
eps 9-10, 15-16, 25-26, 31-32, 37-38, 45-48
)

Katsuhito Akiyama (eps 33-34)
Keiichiro Kawaguchi (OP; 9 episodes
eps 1-4, 11-12, 49-51
)

Takeshi Mori (26 episodes
eps 5-8, 13-14, 17-24, 27-30, 35-36, 39-44
)

Episode Director:
Akinori Fudesaka (4 episodes
eps 11-12, 23-24
)

Atsushi Nakayama (eps 45-46)
Hideki Araki (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Hisashi Ishii (6 episodes
eps 17-18, 29-30, 41-42
)

Keishin Jo (10 episodes
eps 3-4, 27-28, 35-36, 43-44, 47-48
)

Shiro Izumi (eps 19-20)
Tomomi Ikeda (eps 7-8, 19-20)
Wataru Nakagawa (eps 1-2, 13-14)
Yuki Arie (eps 5-6)
Character Design: Tatsuya Yoshihara
Art Director: Michiko Yoshida
Chief Animation Director:
Hiroko Kuurube (20 episodes
eps 13-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Tatsuya Yoshihara (28 episodes
eps 3-12, 17-18, 21-22, 25-26, 29-30, 33-34, 36, 38, 41-42, 45-46, 49-50
)

Animation Director:
Akira Takeuchi (ep 14)
Ayaka Shimoji (ep 40)
Beom Seok Hong (11 episodes
eps 7-8, 15, 27-28, 35-36, 39-40, 47-48
)

Hideki Araki (6 episodes
eps 21-22, 33-34, 45-46
)

Hiroaki Shimizu (ep 10)
Jun'ichi Kitamura (ep 6)
Junpei Matsumoto (eps 11, 23-24)
Kana Miyai (8 episodes
eps 7-8, 19-20, 31-32, 43-44
)

Keiko Ijima (eps 37, 49-50)
Keiko Imasato (6 episodes
eps 9, 13, 25, 38, 49-50
)

Megumi Koike (4 episodes
eps 17, 29, 41-42
)

Mina Itou (eps 1-2)
Miori Suzuki (eps 17, 30)
Miyuki Nakayama (4 episodes
eps 26, 38, 49-50
)

Nobuki Nakamura (7 episodes
eps 12, 24, 28, 35, 39-40, 47
)

Rie Aoki (ep 4)
Takenori Tsukuma (5 episodes
eps 3, 16, 27-28, 40
)

Tatsuya Oka (6 episodes
eps 11-12, 24, 36, 47-48
)

Tatsuya Yoshihara (OP; eps 1-2, 51)
Tomoyuki Abe (4 episodes
eps 5, 18, 29, 34
)

Yoshio Usuda (ep 10)
Sound Director: Yuichi Imaizumi
Director of Photography: Tatsumi Yukiwaki

2nd Key Animation:
Akiko Hirata (Studio Wanpack; ep 31)
Akira Koremoto (eps 19-20)
Aoi Toyomane (eps 18, 45-46)
Arisa Shima (ep 7)
Asuna Imahashi (eps 25-26)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; ep 31)
Aya Yamaguchi (ep 2)
Ayaka Shimoji (ep 40)
Ayano Uejima (Studio Wanpack; ep 32)
Ayumi Tanaka (Studio Wanpack; eps 31-32)
Chie Ōtsuki (ep 50)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; ep 31)
Haruka Watanabe (ep 14)
Harumi Isoyama (ep 49)
Hayato Kikuchi (ep 14)
Hiroaki Iwata (Studio Wanpack; ep 31)
Hiroaki Takagi (Studio Wanpack; eps 31, 44)
Hirokatsu Maruyama (10 episodes
eps 7-8, 11-12, 15-16, 19, 23-24, 47
)

Hiromi Naganawa (eps 1, 14)
Hiromi Nakayama (ep 50)
Hitomi Tsukui (eps 37-38, 50)
Kana Watanabe (ep 41)
Kanari Yamada (Studio Wanpack; eps 31, 44)
Kaori Endō (ep 51)
Kazue Aoki (7 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26, 37
)

Kazuhiro Manabe (eps 7, 31)
Kazunori Ota (eps 25-26)
Kazusa Sugihara (Studio Wanpack; eps 32, 44)
Keiko Ishii (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Keiya Yoshimura (Studio Wanpack; eps 32, 43)
Kenji Ooe (5 episodes
eps 25-26, 37, 49, 51
)

Kenta Komiya (Studio Wanpack; eps 32, 43)
Kumiko Kitano (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 7, 31-32, 43
)

Kyosuke Matsui (Studio Wanpack; eps 32, 44)
Mariko Nishimura (5 episodes
eps 2, 9-10, 37-38
)

Masashi Yamada (Studio Wanpack; ep 31)
Masato Ikeda (ep 20)
Masayuki Katou (eps 9, 14)
Mayumi Kowada (eps 2, 25)
Miho Kaneshiro (5 episodes
eps 11-12, 15, 19-20
)

Mika Kobayashi (eps 25-26)
Miki Nonaka (Studio Wanpack; ep 43)
Minami Seki (ep 1)
Misaki Nagakubo (ep 49)
Mitsuki Kosaka (ep 1)
Miya Takaku (eps 49, 51)
Miyuki Sano (ep 14)
Mizue Shōuchi (12 episodes
eps 3-4, 7-8, 12, 15-16, 19-20, 23, 39-40
)

Nobushige Ishita (ep 14)
Ryōta Kuratani (Studio Wanpack; ep 32)
Saki Inoue (7 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26, 37
)

Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 31-32)
Satomi Uchida (6 episodes
eps 21-22, 33-34, 45-46
)

Sayuri Ishii (eps 1-2)
Shiori Kawano (eps 18, 45-46)
Shouta Yoshida (ep 14)
Takashi Ajiri (ep 1)
Takashi Yasui (Studio Wanpack; eps 31, 44)
Tomoaki Tomita (4 episodes
eps 21-22, 45-46
)

Tomoe Yamamoto (eps 14, 26, 50)
Toshinari Abe (ep 51)
Tsugumi Seto (Studio Wanpack; ep 32)
Yōko Fukushima (Studio Wanpack; ep 43)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; ep 31)
Yoshiko Nakamura (eps 12, 25)
Yukari Ishii (6 episodes
eps 21-22, 33-34, 45-46
)

Yukiko Shimizu (eps 25-26)
Yumeko Hamada (eps 45-46)
Yumi Sudarehata (Studio Wanpack; ep 43)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; ep 32)
Yurie Amano (ep 14)
Yusuke Saito (eps 37, 49)
Yuta Masagaki (Studio Wanpack; eps 32, 44)
Yuu Takahashi (eps 45-46)
Yuuichi Namiki (4 episodes
eps 19-20, 31, 35
)

Assistant Animation Director:
Akane Imada (eps 19-20)
Aki Yamauchi (5 episodes
eps 7, 19-20, 31-32
)

Ayaka Shimoji (eps 16, 19-20)
Beom Seok Hong (eps 16, 19-20)
Hiroaki Ikeda (eps 7, 19-20)
Keiko Ishii (eps 45-46)
Nozomi Sakamoto (ep 8)
Ryōta Kuratani (eps 43-44)
Tomoyuki Abe (5 episodes
eps 21-22, 33, 41-42
)

Yui Kinoshita (ep 8)
Yumiko Ishii (eps 31-32)
Background Art:
Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip)
Ken Tokashiki (Studio Tulip)
Reina Ōyoshi (Studio Tulip)
Shiori Anzai (Studio Tulip)
Takeshi Tateishi (Studio Tulip)
Tomonari Suzuki (Studio Tulip)
Finish Animation:
Kouta Shiraishi (4 episodes
eps 13-14, 25-26
)

Mika Okayasu (14 episodes
eps 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Nanako Okazaki (16 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16, 23-24, 27-28, 35-36, 39-40, 47-48
)

Naoko Gono (eps 1-2)
Shingo Yamamoto (14 episodes
eps 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Shūya Yoshisato (23 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Yuka Funayama (6 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26
)

Guest Character Design: Tomoyuki Abe (eps 17-18)
In-Between Animation:
Aoi Toyomane (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Aoi Yamagishi (OLM; 5 episodes
eps 37-38, 49-51
)

Chie Masuda (OLM; 6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

Chikako Noma (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Erina Kikuchi (16 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16, 27-28, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Fujika Enomoto (OLM; eps 49-51)
Haruna Ōba (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Hiromi Itou (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Kana Iwasaki (OLM; 11 episodes
eps 1-2, 10, 13-14, 25, 37-38, 49-51
)

Kayoko Nishimori (eps 11-12)
Kiyomi Okuda (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Masayo Okuzumi (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Miki Hirasawa (13 episodes
eps 3-4, 15-16, 23-24, 35-36, 39-40, 43, 47-48
)

Mizue Shōuchi (11 episodes
eps 7, 15-16, 23-24, 31-32, 39-40, 47-48
)

Satomi Uchida (eps 5-6)
Shao Wei Zhang (11 episodes
eps 11-12, 19-20, 23-24, 27-28, 35, 43-44
)

Shiho Mabuchi (12 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16, 27-28, 35-36, 39-40
)

Shiori Kawano (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Shiori Miyazaki (OLM; eps 49-51)
Tomoaki Tomita (eps 5-6)
Tomomi Kanematsu (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Yukari Ishii (eps 5-6)
Yuki Ohara (eps 11-12, 15)
Yumeko Hamada (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Yumi Abe (OLM; eps 49-51)
Yuri Abe (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

In-Between Check:
Mizue Shōuchi (12 episodes
eps 7-8, 15-16, 23-24, 31-32, 39-40, 47-48
)

Shao Wei Zhang (12 episodes
eps 3-4, 11-12, 19-20, 27-28, 35-36, 43-44
)

Shinichi Murooka (13 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 37-38, 49-51
)

Key Animation:
Aimei Sugai (ep 10)
Akane Imada (Studio Wanpack; ep 7)
Aki Kumada (Studio Wanpack; ep 31)
Akihide Miya (ep 6)
Akihide Muraji (eps 1-2, 9, 13)
Akiko Hirata (Studio Wanpack; eps 20, 32)
Akira Koremoto (eps 12, 36, 39)
Ami Nagata (5 episodes
eps 1, 37-38, 50-51
)

Aoi Toyomane (eps 17, 29, 41)
Arisa Shima (Studio Wanpack; eps 20, 44)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; eps 8, 20, 44)
Aya Yamaguchi (eps 14, 25-26)
Ayaka Nozaki (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 8, 19, 32, 44
)

Ayaka Shimoji (5 episodes
eps 3, 15, 24, 35-36
)

Ayako Kanemaru (ep 4)
Ayano Uejima (Studio Wanpack; ep 43)
Ayumi Tanaka (Studio Wanpack; eps 20, 44)
Ayumi Tsukishita (eps 18, 29, 41)
Beom Seok Hong (4 episodes
eps 3, 15, 28, 36
)

Chiaki Abe (ep 10)
Chie Mishima (5 episodes
eps 18, 29, 42, 49, 51
)

Chihiro Tanaka (Studio Wanpack; eps 8, 19, 44)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 8, 19-20, 43
)

Chisa Sogabe (Studio Wanpack; eps 7, 32, 43)
Chizuru Kiuchi (eps 18, 29)
Dai Goto (ep 37)
Daisuke Agata (5 episodes
eps 11, 23, 36, 47-48
)

Eiji Fukuyama (eps 29, 42)
Eisuke Matsubara (ep 49)
Emi Sato (ep 28)
Emi Ueda (ep 1)
Futoshi Higashide (ep 2)
Hajime Yoshida (4 episodes
eps 25-26, 37, 50
)

Hayao Enokido (OP)
Hideki Araki (7 episodes
eps 5, 21-22, 33-34, 45-46
)

Hiroaki Ikeda (Studio Wanpack; ep 32)
Hiroaki Iwata (Studio Wanpack; eps 7, 32, 43)
Hiroaki Shimizu (11 episodes
eps 1-2, 9, 13-14, 25-26, 38, 49-51
)

Hirokatsu Maruyama (eps 40, 48)
Hiroko Oguri (eps 37, 49)
Hiromi Naganawa (ep 26)
Hiroshi Kawashima (ep 50)
Hiroshi Yoneda (eps 12, 24)
Hiroyuki Terada (5 episodes
eps 3, 11, 23, 39, 47
)

Hisashi Ishii (ep 17)
Hitomi Ochiai (ep 49)
Hitomi Tsukui (ep 51)
Jun Nagoshi (Studio Wanpack; ep 8)
Junko Yoshigai (ep 51)
Kana Miyai (Studio Wanpack; eps 43-44)
Kanako Baba (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 7, 19, 32, 43
)

Kanako Hiroo (ep 50)
Kaori Endō (ep 49)
Kaori Henmi (ep 38)
Kaori Yamada (Studio Wanpack; eps 32, 43)
Katsuya Yoshii (ep 9)
Kazuhiro Manabe (Studio Wanpack; ep 20)
Kazuhiro Ohmame (ep 2)
Kazuhiro Oki (ep 47)
Kazuko Nakayama (ep 9)
Kazutoshi Inoue (ep 17)
Keiichi Sugiura (Studio Wanpack; eps 8, 31, 43)
Keiko Ijima (OP)
Keiko Imasato (ep 25)
Keiko Ishii (eps 30, 41-42)
Kikuko Sadakata (OP)
Koichi Takai (eps 39-40, 51)
Kyōhei Ōkazu (eps 9, 14)
Kyoko Kotani (OP)
Maiko Onishi (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 8, 19, 31, 44
)

Makiko Hayase (Studio Wanpack; ep 31)
Mamiko Nakanishi (ep 2)
Manabu Kushibuchi (ep 13)
Manabu Yasumoto (eps 27, 40)
Mariko Fukita (5 episodes
eps 3, 11, 23, 39, 47
)

Mariko Nishimura (6 episodes
eps 1, 14, 25-26, 50-51
)

Masaaki Iwane (eps 1, 13)
Masahiro Sunaga (eps 49-50)
Masahiro Yoshisaki (6 episodes
eps 2, 9, 14, 26, 38, 50
)

Masashi Yamada (Studio Wanpack; eps 8, 20, 32)
Masato Hagiwara (Studio Wanpack; ep 7)
Masato Ikeda (6 episodes
eps 3, 12, 15, 23, 36, 40
)

Masaya Sekizaki (Studio Wanpack; eps 7, 20, 32)
Masayuki Katou (ep 51)
Maya Uenishi (eps 17, 30, 41)
Mayumi Funakoshi (Studio Wanpack; ep 20)
Michio Satô (ep 6)
Miho Kaneshiro (eps 36, 40)
Mika Kobayashi (eps 38, 51)
Miki Nonaka (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Miki Takahashi (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Mina Itou (eps 10, 25)
Misa Kubota (Studio Wanpack; eps 19, 32)
Mitsuki Kosaka (5 episodes
eps 14, 25, 38, 50-51
)

Miyuki Honda (Studio Wanpack; ep 20)
Miyuki Inoue (eps 24, 48)
Miyuki Nakayama (eps 2, 13)
Momoko Minegishi (4 episodes
eps 12, 16, 24, 47
)

Mutsuki Kawanishi (ep 17)
Nanako Ninomiya (8 episodes
eps 4, 12, 16, 24, 35, 47-48, 50
)

Noboru Kawamori (eps 17, 30, 41)
Nobuki Nakamura (4 episodes
eps 11, 15, 23, 36
)

Nozomi Sakamoto (Studio Wanpack; ep 31)
Peng Zhang (4 episodes
eps 23-24, 28, 39
)

Reina Kawasaki (7 episodes
eps 4, 11, 16, 24, 35, 47, 50
)

Reina Yamauchi (ep 2)
Rie Aoki (7 episodes
eps 4, 12, 16, 24, 35, 48, 50
)

Rie Ikegami (eps 17, 30, 41)
Ryū Nakayama (OP)
Sachiko Muroyama (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Sae Kawasaki (Studio Wanpack; eps 8, 19-20)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 8, 19, 44)
Satomi Uchida (5 episodes
eps 17, 29-30, 41-42
)

Satoshi Isono (ep 25)
Sayaka Yumoto (Studio Wanpack; ep 19)
Sayumi Yokoyama (eps 3, 15)
Sayuri Ishii (ep 26)
Shigemi Aoyagi (ep 48)
Shiho Tanaka (6 episodes
eps 11, 16, 24, 35, 48, 50
)

Shinichi Iimura (eps 11, 23)
Shinji Itadaki (ep 50)
Shinkirō Hattori (ep 6)
Shiori Kawano (eps 17, 29, 42)
Shōji Yamada (Studio Wanpack; eps 7, 20, 31)
Shun Nishitani (Studio Wanpack; eps 19, 32)
Shuntarō Yamada (Studio Wanpack; ep 7)
Shuuichirou Manabe (7 episodes
eps 3, 11, 15, 24, 35, 40, 51
)

Sotaro Shiraishi (Studio Wanpack; eps 8, 19, 44)
Taeko Ōgi (eps 29, 41)
Takafumi Mitani (Studio Wanpack; eps 8, 20, 31)
Takahito Sakazume (OP)
Takao Imae (ep 10)
Takashi Mamezuka (ep 37)
Takenori Tsukuma (eps 15, 28)
Tatsuya Annoura (ep 10)
Tatsuya Oka (ep 47)
Tatsuya Yoshihara (ep 51)
Tomoaki Tomita (eps 18, 29, 42)
Tomoe Morishita (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Tomoe Nishio (OP; 4 episodes
eps 10, 26, 38, 50
)

Tomoka Nukano (Studio Wanpack; ep 43)
Tomoko Kusuki (Studio Wanpack; eps 8, 32)
Toshiyuki Sato (ep 49)
Tsugumi Seto (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 8, 19, 31, 44
)

Tsukasa Sorimachi (eps 18, 30)
Yasunori Matsuki (Studio Wanpack; eps 7, 31, 44)
Yayoi Komine (ep 27)
Yōko Fukushima (Studio Wanpack; eps 20, 31-32)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; eps 8, 19, 44)
Yōko Naeki (ep 18)
Yoshiaki Taniguchi (eps 28, 40)
Yoshikatsu Matsuzaki (eps 12, 16, 48)
Yoshiko Minamihara (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 8, 19, 32, 44
)

Yoshiko Takemoto (Studio Wanpack; ep 43)
Yoshimi Iwata (Studio Wanpack; ep 32)
Yui Kinoshita (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Yuichi Nakazawa (ep 1)
Yūichirō Fujimoto (OP; 6 episodes
eps 1-2, 10, 14, 25-26
)

Yuka Hayashi (OP)
Yuka Koichi (6 episodes
eps 11, 16, 24, 35, 48, 50
)

Yukari Ishii (eps 18, 29, 42)
Yuki Kinoshita (ep 16)
Yuki Masuda (eps 38, 50)
Yuki Tsugihashi (Studio Wanpack; eps 8, 32)
Yūki Washio (Studio Wanpack; eps 7, 31, 43)
Yukie Yoshioka (8 episodes
eps 4, 11-12, 16, 24, 35, 47, 50
)

Yumeko Hamada (eps 18, 30, 41)
Yumi Sudarehata (ep 9)
Yumiko Ishii (Studio Wanpack; ep 8)
Yumiko Kinoshita (eps 2, 13)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; eps 8, 20, 44)
Yuri Takayoshi (Studio Wanpack; eps 7, 20)
Yūshi Kunimatsu (ep 13)
Yuu Takahashi (eps 18, 30, 42)
Yuuichi Namiki (5 episodes
eps 3, 12, 24, 28, 39
)

Yuuki Nagano (eps 49-50)
Yuuko Fujii (5 episodes
eps 3, 11, 23, 39, 50
)

Photography:
Emi Hasebe (OLM)
Mutsuki Aoki (OLM)
Yu Zhang (OLM)
Production Advancement:
Sayoko Morita (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 15-16
)

Takashi Ikuma (eps 1-2)
Takashi Toda (14 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34, 41-42, 45-46
)

Theme Song Composition: Loop-K
Theme Song Lyrics: Yuriko Mori
Theme Song Performance: Nagareda Project
Haruna Sakurai as Hiro

Akemi Kanda as Naviko
Aki Kanada as Shin
Atsushi Ono as Co Uta Mara
Eri Kitamura as Rubica
Juurouta Kosugi as Arcally
Kotori Koiwai as Claire
Misato Fukuen as Puppy
Natsuki Hanae as Zakko
Ryou Hirohashi as Hanicchi
Taketora as Gelmen
Tetsu Inada as Meatmania
Tetsuya Yanagihara as Branmon
Yoshiki Nakajima as Koppu

Aimi Tanaka as Friend A (ep 1)
Arthur Lounsbery as
Merchant A (eps 3-4)
Soldier (ep 5)
Atsushi Kousaka as
Fisherman C (ep 42)
Henchman 1 (eps 17-18)
Ice-Khamun (ep 14)
Mokele Mbembe (ep 26)
Old Man (eps 11-12)
Sailor B (eps 13, 19-20)
Spriggan C (ep 16)
Subordinate B (ep 43)
Ayaka Ohashi as Namoor (ep 9)
Ayaka Suwa as Tateho (eps 35-36)
Cho as King
Daisuke Endou as
Knight-Gaunt (ep 8)
Rigack
Emi Shinohara as Juliet (eps 11-12)
Erina Hasumi as Friend B
Gara Takashima as Guardian God of Water (ep 38)
Hidenobu Kiuchi as Doc Rowe
Hiro Shimono as Chiffon
Hiroshi Yanaka as Mihara King (ep 9)
Hiroyuki Yoshino as Mosarn (ep 32)
Hisako Kyouda as Taspa (eps 15-16)
Jun Anazawa as Anazawa Battler
Kenta Miyake as
Ancient Flame God (ep 16)
Ancient God (ep 3)
Kikuko Inoue as Mansa (eps 35-36)
Kōji Takeda as
Carnelian Dragon
Imperial Flame Dragon
Leader (ep 15)
Sea Divider
Shark Dragon (ep 16)
Sword Dragon (ep 21)
Townsperson 3 (ep 17)
Townsperson A (ep 22)
Townsperson B (eps 11-12)
Worker (ep 25)
Kotori Koiwai as Blue Puppy
Masahiro Kurikawa as Kurikawa Battler
Masami Iwasaki as Aebima (ep 33)
Megumi Takamoto as
Ice Valkyrie
Mother (ep 7)
Misato Fukuen as Beautiful Woman (ep 51)
Mitsuaki Hoshino as Schiff Fahrt
Mitsuhiro Sakamaki as
Basilisk (ep 1)
Employee (ep 5)
Father (eps 6-7)
Gnocchi the Killer
Inn Master
Katana Tiger (ep 8)
Mitsuo Iwata as Kageiso
Miyu Kubota as Tarto
Naoki Tatsuta as Karubora (ep 11)
Natsuki Hanae as
Chaos Head Basher (eps 29-30)
Frost Devil (ep 8)
Henchman 2 (ep 18)
Mook A (ep 9)
Prisoner (ep 10)
Sailor D (ep 13)
Skeleton (ep 14)
Spriggan A (ep 16)
Townsperson (eps 19-20)
Townsperson 2 (ep 17)
Nobuyuki Hiyama as Narration
Rie Murakawa as
Green Puppy
Miss Dragonia
Ryōsuke Morita as
Arioch
Armed Lion
Fisherman B (ep 42)
Flibustier (ep 32)
Mayor (eps 18, 20)
Soldier (eps 25-26)
Subordinate A (ep 43)
Townsperson 1 (ep 17)
Townsperson B (ep 22)
Ryūichi Kijima as Townsperson A (eps 11-12)
Ryuji Momoyama as Momoyama Battler
Saki Fujita as Penetta
Sakura Tange as
Hiro's Mother (ep 1)
Nastasya
Seira Ryū as Tarte
Shinji Kawada as Jean
Sho Hayami as Voice (eps 7, 16)
Yoshiki Nakajima as
Cabinet Minister (ep 26)
Dante (ep 25)
Head Basher (ep 21)
Henchman 3 (eps 17-18)
Mook B (ep 9)
Revive Roger (ep 14)
Sailor E (eps 13, 19-20)
Spriggan B (ep 16)
Townsperson C (ep 22)
Trent (ep 8)
Undead Lord (ep 40)
Whiptera
Youji Ueda as Marmott
Yutaka Nagareda as Nagareda Battler
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (21 episodes
eps 1-2, 9-10, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-49
)

Ace Company (eps 23, 40)
Anime R (ep 1)
Asahi Production (eps 2, 13, 51)
Be Loop (eps 1-2, 9-10)
Big Owl (11 episodes
eps 7-8, 13-14, 23-24, 40, 45-48
)

CL Corporation (7 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26, 37
)

Digital Network Animation (eps 26, 49-50)
drop (ep 16)
Hitogumi (6 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Nakamura Production (eps 23-24, 48)
Pak Pro (4 episodes
eps 33-34, 45-46
)

RIC (ep 26)
Studio Bambino (eps 18, 29)
Studio Wanpack (6 episodes
eps 19-20, 31-32, 43-44
)

Synod (5 episodes
eps 7-8, 16, 19-20
)

Tezuka Productions (ep 1)
Toei Animation Philippines (17 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 33-34, 37-38, 45-46, 49-51
)

UEC (6 episodes
eps 17-18, 29-30, 45-46
)

Wombat (eps 2, 51)
Animation Production: Oriental Light and Magic
Background Art: Studio Tulip
Finish Animation:
A-Line (22 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Ace Company (eps 23-24)
Asahi Production (6 episodes
eps 1-2, 37-38, 49-50
)

BEEP (ep 10)
Big Owl (17 episodes
eps 5, 17-18, 21-24, 29-30, 33-34, 41-42, 45-48
)

CL Corporation (6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

D-Motion (eps 13-14)
drop (ep 16)
Hitogumi (8 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (eps 3-4)
Pak Pro (eps 5, 21-22)
RIC (eps 1-2, 10)
Seven (ep 6)
Studio Elle (6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

Synod (eps 7-8, 11-12)
Toei Animation Philippines (18 episodes
eps 6, 9-10, 13-14, 21-22, 25-26, 33-34, 37-38, 45-46, 49-51
)

Triple A (ep 9)
UEC (13 episodes
eps 5, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34, 41-42, 45-46
)

In-Between Animation:
A-Line (24 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Ace Company (eps 23-24)
Anitus Kōbe (ep 13)
Asahi Production (6 episodes
eps 1-2, 37-38, 49-50
)

BEEP (ep 10)
Big Owl (15 episodes
eps 17-18, 21-24, 30, 33-34, 41-42, 45-48
)

CL Corporation (5 episodes
eps 2, 9-10, 13-14
)

D-Motion (eps 13-14)
Doga Kobo (4 episodes
eps 13-14, 25-26
)

Dragon Production (ep 1)
drop (ep 16)
Hadashi Pro (ep 2)
Hitogumi (8 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16
)

ingresA (eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (eps 3-4)
Nakamura Production (ep 10)
NARA Animation (eps 27-28)
Oriental Light and Magic (11 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25, 37-38, 49, 51
)

P.A. Works (eps 9-10)
Pak Pro (eps 5, 21-22)
RIC (eps 1-2, 10)
Seven (ep 6)
Synod (6 episodes
eps 7-8, 11-12, 27-28
)

Tezuka Productions (eps 1-2)
Toei Animation Philippines (16 episodes
eps 6, 9-10, 13-14, 21-22, 33-34, 37-38, 45-46, 49-51
)

Triple A (ep 9)
UEC (12 episodes
eps 17-18, 21-22, 29-30, 33-34, 41-42, 45-46
)

In-between Check: Digital Network Animation (14 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34, 41-42, 45-46
)

Key Animation:
2B (ep 6)
Hadashi Pro (ep 10)
NARA Animation (eps 27-28)
Office No. 8 (7 episodes
eps 5, 21-22, 33-34, 45-46
)

Pak Pro (7 episodes
eps 5, 21-22, 33-34, 45-46
)

Seven (ep 6)
Studio Toy Box (ep 14)
Studio Wanpack (7 episodes
eps 7-8, 19, 31-32, 43-44
)

Synod (eps 27-28, 39)
Toei Animation Philippines (6 episodes
eps 21-22, 33-34, 45-46
)

UEC (ep 6)
Production Assistance:
A-Line (26 episodes
eps 1-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32, 35-36, 39-40, 43-44, 47-48
)

Digital Network Animation (14 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34, 41-42, 45-46
)

Sound Production: HALF H·P STUDIO
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
English cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology