×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

RIN-NE 2 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kyōkai no Rinne (Japanese)
RIN-NE Season 2
境界のRINNE (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Rinne and Sakura's wacky shinigami adventures continue, with the young shinigami trying to scrape together any money possible to survive. Their daily lives get more complicated with the appearance of Renge, a shinigami-in-training turned damashigami who is in love with Kain.
User Ratings: 69 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Excellent: 7 votes (sub:5, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
 Very good: 22 votes (sub:22)
 Good: 22 votes (sub:21, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Decent: 9 votes (sub:9)
 So-so: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 118 users, rank: #4561 (of 9022)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.304 (Good+), std. dev.: 1.3111, rank: #2373 (of 9130)
Weighted mean: 7.248 (Good+), rank: #2408 (of 9130) (seen all: 7.24 / seen some: 8.00 / won't finish: 7.00)
Bayesian estimate: 7.286 (Good+), rank: #2037 (of 6870)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 25
Episode titles: We have 25
Vintage: 2016-04-09
Opening Theme:
#1: "Melody" by Pile
#2: "Ainii" by CreepHyp
Ending Theme:
#1: "Hanashi o Shiyō" (話をしよう) by Glim Spanky
#2: "Beautiful Life" by Shiggy Jr.
Trivia: We have 6
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    RIN-NE - Season 2 (Sub.Blu-ray) 2017-07-25 (from $11.25)
DVD (Region 1)
    RIN-NE - Season 2 (Sub.DVD) 2017-07-25 (from $5.49)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shizutaka Sugahara
Series Composition: Michiko Yokote
Script:
Hiroshi Yamaguchi (5 episodes
eps 4, 7, 12, 18-19
)

Hiroyuki Yoshino (5 episodes
eps 6, 10, 16, 21, 23
)

Katsuhiko Takayama (5 episodes
eps 2, 8, 14, 20, 24
)

Michiko Yokote (5 episodes
eps 1, 5, 11, 15, 25
)

Yuuko Kakihara (5 episodes
eps 3, 9, 13, 17, 22
)

Storyboard:
Akira Nishimori (8 episodes
eps 2, 6, 11, 16, 18-19, 21, 24
)

Hiroshi Ishiodori (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Masaharu Okuwaki (4 episodes
eps 4, 8, 12, 17
)

Shizutaka Sugahara (5 episodes
eps 1, 3, 13, 23, 25
)

Takatsugu Oobara (ep 7)
Yuki Arie (eps 9, 14, 20)
Episode Director:
Akira Mano (eps 18, 23)
Akira Shimizu (ep 11)
Hiroshi Ishiodori (5 episodes
eps 5, 7, 10, 15, 22
)

Ken'ichi Kuhara (eps 3, 8)
Shizutaka Sugahara (eps 1, 12, 25)
Takafumi Fujii (7 episodes
eps 2, 6, 13, 16, 19, 21, 24
)

Yoshito Hata (ep 17)
Yuki Arie (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Original creator: Rumiko Takahashi
Character Design: Kazuhiko Tamura
Art Director: Yukihiro Shibutani
Chief Animation Director: Kentarou Matsumoto
Animation Director:
Atsuko Yamazaki (ep 17)
Atsuo Tobe (4 episodes
eps 1, 6, 16, 21
)

Hideyuki Motohashi (5 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24
)

Kazuhiko Shibuya (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Kazuhiro Tamura (ep 25)
Kentarou Matsumoto (ep 25)
Masumi Hattori (ep 11)
Megumi Koike (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Miori Suzuki (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Takuro Shinbo (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Yukari Kobayashi (eps 11, 17)
Sound Director: Takeshi Takadera
Director of Photography: Yorinobu Oda
Executive producer:
Atsuko Kashiwagi (NHK)
Masahiro Nojima (NHK Enterprises)
Tomoya Negishi (Shogakukan Shueisha Production)
Producer:
Kaori Itō (eps 18-24 even)
Kōhei Kudō (eps 2-8 even)
Seira Takano (eps 10-16 even)
Yūsuke Fujita (eps 1-25 odd)

Action Animation Director: Ryō Tanaka
Animation producer: Junichi Shimada
Animation Production Manager:
Haruhi Inaba (Magic Bus; ep 17)
Hiroki Furuse (Brain’s Base; eps 3, 8)
Kenta Ueda (Brain’s Base; ep 13)
Ryō Kurokawa (Brain’s Base; 5 episodes
eps 1, 6, 16, 23-24
)

Ryota Takayama (Brain’s Base; ep 19)
Shinji Takata (Brain’s Base; 5 episodes
eps 2, 7, 12, 21, 25
)

Shota Tashiro (Brain’s Base; eps 10, 15)
Takashi Toda (Digital Network Animation; 4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Tsubasa Okubo (Brain’s Base; ep 5)
Yuki Kusakabe (Magic Bus; ep 11)
Yuta Yamada (Brain’s Base; eps 18, 22)
Background Art:
Akemi Higashi (Atelier BWCA; eps 11, 13)
Akiko Fujioka (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 22-25)
Emiko Koizumi (Atelier BWCA; eps 12, 14)
Fumie Nuibe (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 8-9, 13, 15, 18, 22
)

Kaori Shishiba (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-25)
Masaru Sotoya (Y.A.P. Ishigaki Production; 10 episodes
eps 10, 15-17, 20-25
)

Mie Kasai (Y.A.P. Ishigaki Production; 19 episodes
eps 1-7, 9, 11-12, 14, 16, 18-21, 23-25
)

Nao Kanō (Atelier BWCA; eps 12, 14)
Niki Higaki (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-25)
Nobuhiro Otsuka (Y.A.P. Ishigaki Production; 17 episodes
eps 3-9, 13, 15-17, 19, 21-25
)

Shiho Yanase (Atelier BWCA; eps 11, 14)
Takuya Iida (Atelier BWCA; eps 10-11, 13)
Tomoko Momose (Atelier BWCA; 4 episodes
eps 10-11, 13-14
)

Tomoko Yanagishita (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-25)
Toshiyuki Yoshimura (Atelier BWCA; eps 10-14, 17)
Yasunari Usuda (Atelier BWCA; ep 17)
Yuichiro Nakajima (Atelier BWCA; ep 14)
Yuka Kawashima (Atelier BWCA; eps 10-11, 13)
Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; 7 episodes
eps 9-10, 12, 16-19
)

Color design: Yuuko Fukuda
Color setting:
Hiroyuki Mori (5 episodes
eps 3, 7, 13, 19, 24
)

Koji Ueno (ep 11)
Miki Tachibana (8 episodes
eps 2, 6, 8, 12, 15, 18, 21, 23
)

Mizuho Yamada (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Yukiko Yamaguchi (ep 17)
Yuuko Fukuda (6 episodes
eps 1, 5, 10, 16, 22, 25
)

Conceptual Design:
Hiroshi Ogawa
Yasuhiro Kajino
Digital Paint:
Aya Senna (Magic Bus; ep 17)
Gyu Cheol Jin (Orange; 19 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Hanako Nakamura (Magic Bus; eps 11, 17)
Ji Ae Lee (Studio Cj; 19 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Jong Gyun Han (Orange; 19 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Kazumi Morishima (Magic Bus; ep 11)
Ketsu Chin (ep 23)
Kouhou Gei (ep 23)
Kumi Kanazawa (Magic Bus; ep 17)
Mi Kyung Sung (Magic Bus; ep 17)
Mihoko Kikuchi (Brain’s Base; 16 episodes
eps 3, 6-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Miki Tachibana (Brain’s Base; 5 episodes
eps 1, 13, 19, 24-25
)

Moe Hayashida (Magic Bus; eps 11, 17)
Nami Inomata (Magic Bus; ep 11)
Rin Seki (ep 23)
Sakura Fuse (Digital Network Animation; eps 14, 20)
Yuu So (ep 23)
Yuuko Fukuda (Brain’s Base; 5 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24
)

Editing: Yasutaka Ikeda
In-Between Animation:
A Rum Lee (Studio Cj; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 10, 12, 15-16, 18, 21-23, 25
)

Akihiro Ino (BSP; ep 4)
Eri Ueda (Anime R; ep 20)
Eun Joo Shin (Studio Cj; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 10, 12, 15-16, 18, 21-23, 25
)

Fusae Sato (Magic Bus; eps 11, 17)
Hana Kubota (Digital Network Animation; eps 14, 20)
Hiroki Nishijima (Anime R; ep 20)
Hiroya Sawaguchi (BSP; eps 4, 14, 20)
Hyun Kyung Kim (Orange; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 10, 12, 15-16, 18, 21-23, 25
)

Hyun Kyung Oh (BSP; eps 4, 14)
Jong Suk Park (Orange; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 10, 12, 15-16, 18, 21-23, 25
)

Jung Son Im (Orange; 19 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Kai Shibata (Brain’s Base; ep 3)
Kana Watabe (BSP; ep 4)
Keiji Ogawa (Magic Bus; ep 11)
Kentaro Itokazu (Digital Network Animation; eps 14, 20)
Kyōka Nakaoka (Anime R; ep 20)
Mao Kusumi (Digital Network Animation; eps 9, 14)
Min Dong Kim (Studio Cj; 19 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-25
)

Mio Saitou (Brain’s Base; 5 episodes
eps 13, 18-19, 23-24
)

Miyuki Kawaoka (Magic Bus; ep 11)
Nanako Arima (Digital Network Animation; eps 14, 20)
Naoko Asahi (Brain’s Base; 5 episodes
eps 13, 18-19, 23-24
)

Narumi Kohama (BSP; eps 4, 14)
Rachaund Sanit (Magic Bus; ep 17)
Risa Yoshida (Brain’s Base; 8 episodes
eps 3, 8, 13, 18-19, 22-24
)

Ritsuko Soga (Brain’s Base; ep 3)
Sayaka Ookama (Brain’s Base; eps 13, 19)
Shiori Kōno (Digital Network Animation; eps 9, 14)
Sung Gi Tae (DR Movie; ep 17)
Tadasuke Akishige (Brain’s Base; ep 24)
Wataru Kikugawa (Anime R; ep 20)
Ye Ung Heo (Magic Bus; eps 11, 17)
Yōsuke Kōzuki (Anime R; ep 20)
Yumeko Hamada (Digital Network Animation; eps 9, 14)
In-Between Check:
Asuka Kurokawa (ep 17)
Karen Nishiyama (eps 11, 17)
Nozomi Igarashi (ep 11)
Tomoyuki Abe (5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 20
)

Yasuhiro Sekine (13 episodes
eps 1-2, 5-7, 10, 12, 15-16, 21-23, 25
)

Key Animation:
Ai Hiromi (5 episodes
eps 1, 6, 16, 21, 25
)

Akira Matsunaga (ep 2)
Akira Watanabe (ep 17)
An Katsuragi (5 episodes
eps 1, 6, 16, 21, 25
)

Anijin Kinoshita (eps 4, 9)
Aoi Toyomane (ep 4)
Asa Kawamurata (ep 21) 
Atori Ozawa (4 episodes
eps 1, 16, 21, 25
)

Ayano Sugai (eps 2, 7)
Ayumi Tsukishita (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Ayumi Ueno (ep 1)
Cheolgyo Jeong (ep 11)
Dong-Wook Lee (ep 11)
Eiji Fukuyama (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Emi Ikebuchi (ep 25)
Etsushi Mori (eps 1, 6)
Hidenori Miyahara (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Hikari Tanaka (eps 3, 6)
Hiroaki Kawaguchi (eps 11, 17)
Hiromi Kurosawa (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Hisashi Kawashima (eps 5, 10, 15)
Hye Sook Kim (ep 11)
Hyo Jung An (eps 14, 20)
Izumi Yamanaka (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Jeong Cheon Han (ep 17)
Jin-Kwang Kim (ep 11)
Katsuji Matsumoto (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Kazuhiko Shibuya (ep 25)
Kazushi Matsumoto (ep 11)
Keiko Ishii (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Keiko Yamamoto (ep 11)
Kumiko Kakoi (ep 17)
Kumiko Kasuga (ep 11)
Mamiko Matsumoto (eps 19, 24)
Mao Kusumi (ep 4)
Maori Kawaguchi (eps 9, 14)
Mari Inagaki (ep 3)
Masao Ōkubo (eps 5, 10)
Masayuki Yagi (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Masumi Kōketsu (ep 11)
Mayumi Nishida (ep 2)
Miho Kawasaki (ep 11)
Miho Sekimoto (ep 6)
Mina Ōsawa (ep 5)
Mitsuki Kosaka (ep 17)
Miyuki Kawaoka (ep 17)
Moe Kodama (ep 20)
Moriyasu Taniguchi (ep 20)
Mutsuki Kawanishi (eps 4, 9, 14)
Myeong Jin Lee (ep 14)
Myung Hee Han (ep 20)
Nana Yamazaki (ep 21)
Naoko Tanaka (eps 2, 25)
Naomi Utsuno (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Noboru Kawamori (ep 9)
Nobumichi Kawamura (eps 11, 17)
Pwi Ki Pang (eps 3, 8, 13)
Rie Ikegami (ep 14)
Rie Nakajima (eps 1, 16)
Rinako Nishihara (eps 3, 6)
Rumi Takahashi (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Ryō Tanaka (11 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 13, 16, 19, 21, 24-25
)

Ryōko Fujikawa (ep 5)
Ryuji Tsuzuku (ep 21)
Saina Nishio (eps 12, 18, 23)
Saki Yoshimura (eps 1, 6, 16)
Sang Jin Lee (ep 11)
Satomi Uchida (eps 4, 9)
Satoshi Miyoshi (ep 2)
Seiji Kumoi (6 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24-25
)

Setsuko Shibuichi (ep 11)
Seung Hee Han (eps 14, 20)
Shinichi Iimura (ep 11)
Shinsuke Kasahara (eps 18, 23)
Shiori Kōno (eps 4, 20)
Shiori Yamashita (eps 9, 20)
Song Hyun Kim (ep 14)
Taasa Kawamura (4 episodes
eps 2, 7, 12, 21
)

Taeko Mitsuhashi (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Taeko Ōgi (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Takafumi Koshi (5 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24
)

Takumi Yamakawa (eps 21, 24-25)
Tatsuo Nakajima (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Tetsuya Satō (eps 4, 9, 14)
Tomie Sakai (5 episodes
eps 2, 7, 12, 21, 25
)

Tomoe Kikuchi (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Tomoki Mizuno (ep 6)
Tomoyo Morita (6 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24-25
)

Tomoyuki Tajima (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Tsukasa Sorimachi (eps 4, 14, 20)
Wataru Abe (5 episodes
eps 1, 6, 16, 21, 25
)

Yasuhiro Kajino (5 episodes
eps 1, 6, 16, 21, 25
)

Yasuyuki Noda (ep 5)
Yōko Iwasaki (6 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24-25
)

Yōko Naeki (eps 4, 9)
Yoko Suzuki (4 episodes
eps 6, 16, 21, 25
)

Yōko Tanabe (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Yoshimi Imagawa (ep 17)
Yuki Kudou (ep 2)
Yūki Yajima (5 episodes
eps 3, 8, 13, 19, 24
)

Yūko Hineno (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Yumeko Hamada (eps 4, 20)
Yumie Wada (5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Yuu Takahashi (eps 4, 9, 14)
Paint Check:
Hiroyuki Mori (5 episodes
eps 3, 7, 13, 19, 24
)

Koji Ueno (ep 11)
Miki Tachibana (8 episodes
eps 2, 6, 8, 12, 15, 18, 21, 23
)

Mizuho Yamada (4 episodes
eps 4, 9, 14, 20
)

Yukiko Yamaguchi (ep 17)
Yuuko Fukuda (6 episodes
eps 1, 5, 10, 16, 22, 25
)

Photography:
Kengo Watanabe (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Mayumi Kurimoto (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Miki Hattori (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Satsuhito Sekiya (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Yoshiaki Ōkuma (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Yu Yao Zhu (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Yusuke Fujino (Brain’s Base Digital; eps 1-25)
Recording: Ryoko Nashimoto
Sound Effects: Toshiya Wada
Sound Production: Hiroki Urakari
Special Effects: Hitoshi Tokumaru
Theme Song Arrangement:
CreepHyp (OP2)
GLIM SPANKY (ED)
Integral Clover (ED2)
Shō Mirai (OP)
Theme Song Composition:
MANYO (OP)
Remi Matsuo (ED)
Sekaikan Ozaki (OP2)
Shigeyuki Harada (ED2)
Theme Song Lyrics:
Remi Matsuo (ED)
Sekaikan Ozaki (OP2)
Shigeyuki Harada (ED2)
Takayuki Yasuda (OP1)
Theme Song Performance:
CreepHyp (OP2)
GLIM SPANKY (ED)
Pile (OP)
Remi Matsuo (as GLIM SPANKY;ED)
Shiggy Jr. (ED2)
Hitomi Nabatame as Rokumon
Kaito Ishikawa as Rinne Rokudō
Marina Inoue as Sakura Mamiya

Akira Ishida as Kurosu
Izumi Kitta as Bijin
Kappei Yamaguchi as Sabato Rokudō
Rie Kugimiya as Anju
Rie Murakawa as Ageha
Ryohei Kimura as Tsubasa Jūmonji
Satsuki Yukino as Tamako
Shizuka Ishigami as Renge Shima
Sōma Saitō as Kain
Suzuko Mimori as Suzu
Taishi Murata as Matsugo
Tetsuya Kakihara as Masato
Tomomichi Nishimura as Kuroboshi
Yuko Sanpei as Shōma
Yumi Uchiyama as Kuromitsu

Aimi Tanaka as Kana Noroi (ep 30) 
Ami Koshimizu as Ranko (ep 29)
Anju Nitta as Male Student C (ep 39)
Aoi Koga as Female Student B (ep 46)
Arisa Date as
Female Shinigami (ep 31)
Teacher (ep 35)
Aya Endo as Kain's Mother
Aya Suzaki as Rika
Ayako Kawasumi as Natsumi Motoba (ep 36)
Ayumi Fujimura as Naomi Yūki (ep 29)
Chiaki Mori as Child (ep 39)
Chiwa Saito as Rubber Boat Ghost (ep 37)
Erina Hasumi as
Child (ep 28)
Club Member D (ep 27)
Elementary School Student B (ep 32)
Female Couple (ep 37)
Female Manager (ep 34)
Female Shinigami B (ep 50)
Female Student (ep 41)
Female Student B (eps 31, 39)
Girl A (ep 42)
Girl B (ep 29)
Kana's mother (ep 30)
Tanuki Ghost (ep 43)
Fumi Hirano as Sakura's Mother
Fumie Mori as Girl C (ep 42)
Gorō Kubota as Shousuke
Haruka Jin'ya as
Club Member B (ep 27)
Examination Ghost C (ep 50)
Hayato Fujii as Male Examiner (eps 43-44)
Hideyuki Umezu as Natsumi's grandfather (ep 36)
Hitomi Nabatame as Yoko's mother (ep 33)
Kana Hanazawa as Chibi (ep 31)
Kana Ueda as Yoko Kano (ep 33)
Katsuhiro Tokuishi as
Black Cat A (ep 35)
Boy A (eps 29, 33)
Boy B (ep 42)
Customer A (ep 34)
Dancer A (ep 36)
Examination Ghost B (ep 50)
Host (ep 49)
Lifesaver (ep 37)
Male Ghost (ep 32)
Male Student A (eps 38-39, 46)
Male Student C (ep 40)
Office Worker Ghost (ep 31)
Shinigami B (ep 43)
Shopkeeper (ep 28)
Teacher B (ep 41)
Tennis Club Manager (ep 27)
Katsuyuki Konishi as Refuto (ep 34)
Kazuya Saji as Grandfather Ghost (ep 32)
Kento Hama as Shuuto Saka (ep 38)
Madoka Asahina as Girl D (ep 42)
Mai Goto as Yukina (ep 46)
Mamiko Noto as Chibi's owner (ep 31)
Marie Ōi as Girl E (ep 42)
Masafumi Kobatake as Host (ep 35)
Megumi Toyoguchi as Teacher ghost (ep 40)
Mie Sonozaki as Yayoi (ep 27)
Minoru Inaba as Eisei Kuroida (ep 35)
Noriko Shitaya as Female Examiner (eps 43-44)
Nozomi Yamamoto as Haruka Igawa (ep 46)
Reiō Tsuchida as Examination Ghost D (ep 50)
Rie Suegara as Erika Sawa (ep 38)
Rina Honnizumi as
Announcement (ep 35)
Announcement in the hall (ep 28)
Club Member C (ep 27)
Elementary School Student A (ep 32)
Female Shinigami A (ep 50)
Female Student (ep 40)
Female Student A (eps 31, 39, 46)
Girl A (ep 29)
Girl B (ep 42)
High School Girl (ep 43)
Teacher A (ep 41)
Ryūichi Kijima as Tennis Club Staff Spirit (ep 27)
Sachiko Kojima as Shizuka Arakawara (young; ep 46)
Saki Minami as Vindictive Girl Ghost (ep 34)
Seiko Tomoe as Grandmother Ghost (ep 32)
Shiho Kokido as Taishi Noroi (ep 30)
Shizuka Itou as Raito (ep 34)
Shouto Kashii as Tsukumogami Racket (ep 27)
Showtaro Morikubo as Karate Club Member Ghost (ep 37)
Sora Tokui as Miho
Takaaki Uchino as Fishing Boat Man (ep 37)
Takahiro Miyake as Shizuka Arakawara (ep 46)
Takuma Sasaki as Boy C (ep 42)
Tesshō Genda as Narrator
Tomohiro Tsuboi as Suzuki-sensei
Wataru Hatano as Yūki-kun (ep 29)
Yū Wakabayashi as Male Student D (ep 39)
Yuiko Tatsumi as Female Student C (ep 46)
Yūki Shin as Boy D (ep 42)
Yūki Yonai as
Black Cat B (ep 35)
Boy A (ep 42)
Boy B (eps 29, 33)
Club Member A (ep 27)
Customer B (ep 34)
Dancer B (ep 36)
Enkirigami (ep 41)
Examination Ghost A (ep 50)
Hot Pot Conductor (ep 45)
Lookout (ep 37)
Male Student A (ep 40)
Male Student B (eps 38-39, 46)
Shinigami A (ep 43)
Shop Employee (ep 49)
Street Vendor (ep 31)
Yuko Hara as Rinko Yūki (ep 29)
Japanese companies
Animation Production: Brain's Base
Background Art:
Atelier BWCA (uncredited)
Y.A.P. Ishigaki Production (uncredited)
Broadcaster: NHK
Digital Paint:
Brain's Base (uncredited)
Digital Network Animation (uncredited)
Magic Bus (uncredited)
Orange (uncredited)
Studio Cj (uncredited)
In-Between Animation:
Anime R (uncredited)
Brain's Base (uncredited)
B.S.P (uncredited)
Digital Network Animation (uncredited)
DR Movie (uncredited)
Orange (uncredited)
Studio Cj (uncredited)
Key Animation: Nakamura Production (uncredited; 5 episodes
eps 2, 7, 12, 18, 23
)

Production Management:
Brain's Base (uncredited)
Digital Network Animation (uncredited)
Magic Bus (uncredited)
English staff
English cast
Translation: Tomoe Spencer
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
Producer: John Ledford

Menu Design: Andrea Rodriguez
Packaging Design: Andrea Rodriguez
Production Coordination: Janice Williams
Production manager: Son Phan Le
Subtitling: Robert Cardenas
(none)
English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
HIDIVE (Subtitled)
The Anime Network
Tubi TV
Licensed by: Sentai Filmworks
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Anime Digital Network
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Broadcaster: The Anime Network (Latin America) 
Spanish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology