Tomica Kizuna Gattai Earth Granner (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
トミカ絆合体 アースグランナー (Japanese)
Vintage: 2020-04-05
Opening Theme:
#1: "Sekai ga Kimi o Hitsuyō to Suru Toki ga Kitanda" (世界が君を必要とする時が来たんだ) by Masayoshi Ōishi
Ending Theme:
#1: "Bokura ga Hero" (僕らがヒーロー) by Da Vinci Poirot
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinji Ushiro
Series Composition: Yuka Yamada
Script:
Keiichirō Ōchi (9 episodes
eps 6, 12, 17, 23, 29, 33, 42, 47, 49
)

Koujirou Nakamura (8 episodes
eps 7, 9, 15, 20, 26, 32, 40, 46
)

Natsuko Takahashi (6 episodes
eps 8, 14, 22, 30, 35, 44
)

Shinji Satō (6 episodes
eps 18, 25, 31, 36, 43, 48
)

Shinji Ushiro (eps 2-3)
Takamitsu Kouno (11 episodes
eps 4, 10, 13, 19, 24, 27, 34, 37-38, 45, 50
)

Yuka Yamada (9 episodes
eps 1, 5, 11, 16, 21, 28, 39, 41, 51
)

Storyboard:
Akihiro Enomoto (9 episodes
eps 4, 8, 13, 20, 24, 30, 37, 43, 48
)

Hiroyuki Yano (5 episodes
eps 9, 19, 26, 40, 51
)

Kobii Tōfu (eps 5, 12, 27)
Masakatsu Iijima (7 episodes
eps 7, 15, 21, 34, 38, 44, 49
)

Nagisa Miyazaki (9 episodes
eps 3, 10, 14, 25, 28, 31, 35, 42, 47
)

Nanako Shimazaki (eps 16, 32)
Satomi Nakamura (ep 23)
Satoshi Nakagawa (9 episodes
eps 2, 11, 17, 22, 29, 33, 41, 46, 50
)

Satoshi Shimizu (eps 6, 36)
Shigeharu Takahashi (ep 18)
Shinji Ushiro (OP,ED1,3; eps 1, 39)
Toshinori Watanabe (ep 45)
Yumi Kamakura (ED2)
Episode Director:
Fumihiro Matsui (ep 39)
Kazuya Fujishiro (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Masahiro Okamura (ep 29)
Nanako Shimazaki (6 episodes
eps 6, 11, 16, 25, 36, 45
)

Naoyoshi Kusaka (6 episodes
eps 2, 10, 28, 32, 43, 50
)

Natsumi Uchinuma (ep 38)
Nobuaki Nakanishi (eps 18, 30)
Noriyoshi Nakamura (7 episodes
eps 4, 15, 19, 22, 31, 33, 44
)

Shigeki Awai (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Taiki Nishimura (ep 41)
Tsuyoshi Yoshimoto (7 episodes
eps 1, 8, 13, 23, 40, 48, 51
)

Yoshihiko Iwata (7 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 35, 42, 47
)

Unit Director:
Fumihiro Matsui (OP,ED)
Kenichiro Komaya (OP,ED)
Yumi Kamakura (ED2)
Character Design: Yuko Inoue
Art Director: Takeshi Kodaka
Chief Animation Director:
Tsukasa Sorimachi
Yuko Inoue
Animation Director:
Ayako Tauchi (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Fu Zi Cheng (ep 30)
Hajime Yoshida (ep 26)
Hitomi Kaiho (ep 18)
Isao Nanba (OP; 5 episodes
eps 1, 10, 25, 40, 51
)

Ja-Cheon Gu (ep 38)
Jin Isurugi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Kazue Motohiro (ED2; 5 episodes
eps 8, 28, 32, 43, 51
)

Kazuyuki Fujita (7 episodes
eps 7, 14, 21, 29, 35, 42, 47
)

Kazuyuki Ikai (eps 19, 33)
Ken'ichi Yamagata (ep 13)
Kohei Yanagida (4 episodes
eps 16, 32, 40, 48
)

Koichi Kamata (eps 19, 33)
Liang Chen (ep 41)
Megumi Takahashi (4 episodes
eps 25, 39, 43, 48
)

Michiyo Sugawara (ep 30)
Min Wang (ep 41)
Myoung Jun Cha (ep 38)
Satoru Shiraishi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Sayaka Ueno (eps 18, 30)
Shunryō Yamamura (eps 19, 33)
Shunsuke Igarashi (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Sou Katou (ep 6)
Takashi Honda (ep 38)
Takashi Yokoyama (ED2; 6 episodes
eps 2, 11, 23, 36, 45, 50
)

Teruhiko Yamazaki (eps 18, 30)
Toshiya Furuike (ep 44)
Tsuyoshi Sakai (ep 13)
Yao Wu (ep 26)
Yuko Inoue (ED1-2)
Yumiko Komiyama (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Sound Director: Yasunori Ebina
Cgi Director: Yū Nagai
Director of Photography: Tatsumi Yukiwaki
Executive producer:
Takuya Yokoyama
Tetsuya Endo
Producer:
Eiji Kanaoka (TV Osaka)
Hideki Kama (OP)
Tomoyuki Saito

2nd Key Animation:
Ai Tomohiro (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 51)
Aiko Funamichi (eps 23, 40)
Airi Ōba (ep 22)
Akitoshi Ando (ep 33)
Alexandre Gomes (ep 40)
Aoi Yamato (ep 36)
Ari Tamura (C2C; eps 23, 25)
Arisa Satō (ep 43)
Ayaka Tachikawa (ep 8)
Ayako Harukawa (Advance Shakujii; ep 10)
Ayano Shimizu (ep 16)
Ayumi Ōkubo (ep 5)
Ayumi Ueno (ep 40)
Chiharu Noda (ep 30)
Daiki Abe (ep 8)
Daiki Nishihara (ep 5)
Emi Mori (ep 40)
Emiko Kataoka (eps 27, 37)
Etsuko Shimoda (eps 5, 12, 27)
Fumie Nakanishi (ep 12)
Fumie Sasaki (eps 20, 27, 37)
Haruka Shojima (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 51)
Haruka Watanabe (FAINstech Japan)
Haruko Higashida (4 episodes
eps 1, 6, 10, 43
)

Hiroki Kamomiya (ep 8)
Hiroshi Mimata (ep 43)
Hitomi Miura (ep 8)
Ho Se Lee (ep 30)
Hyeon-A Kim (White Line; ep 38)
Hyo Jung Kim (White Line; ep 38)
Isao Saito (ep 8)
Jin-Hee Park (White Line; ep 38)
Jong Im Kim (5 episodes
eps 3, 9, 17, 34, 46
)

Jun Miki (8 episodes
eps 8, 10-11, 13, 16, 32, 38, 43
)

Jun Onouchi (ep 30)
Junko Komiyama (ep 13)
Kaho Kawamoto (eps 16, 43)
Kaho Minoyama (5 episodes
eps 10, 32, 36, 40, 48
)

Kazuharu Yamaichi (Studio Guts; ep 32)
Kazuki Sugiyama (ep 19)
Keita Hagiwara (ep 48)
Ken Kazamatsuri (eps 19, 33)
Kitipong Udompituk (EKACHI EPILKA; ep 43)
Kiyomi Okuda (ep 40)
Kohei Yanagida (ep 50)
Kōta Andō (ep 4)
Kou Nishimura (ep 43)
Kumiko Tanihira (Anime Torotoro; 6 episodes
eps 16, 23, 25, 32, 36, 51
)

Kunihiro Sakurai (ep 18)
Kyoko Ito (ep 1)
Liang Qion Zhu (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Machiko Yoshida (ep 2)
Mai Otsuki (eps 19, 33)
Maiko Abe (ep 36)
Mari Toyoda (eps 32, 36, 38)
Mariko Uehara (ep 8)
Marina Kasai (ep 11)
Masahiro Yoshida (ep 4)
Masami Koiwa (ep 16)
Masami Yamauchi (eps 1, 16, 25)
Masashi Sato (ep 11)
Masumi Hattori (ep 27)
Mayu Ushijima (ep 2)
Megumi Satou (eps 12, 37)
Megumi Takahashi (ep 50)
Miho Kaneshiro (ep 43)
Misaki Hattori (ep 6)
Misato Wakabayashi (ep 5)
Miyuki Hanawa (eps 27, 37)
Miyuki Kinoshita (ep 1)
Miyuki Sugawara (ep 50)
Mizuki Kamomiya (ep 8)
Mizuki Takei (Advance Shakujii; 5 episodes
eps 10, 16, 23, 25, 36
)

Nae Nishikimi (WHITE FOX Izukōgen Studio; eps 8, 51)
Neru Takuyama (ep 8)
Nobu Kakidaira (ep 23)
Nobuyuki Hiramatsu (ep 8)
Noriko Usui (eps 40, 43)
Qing Jian Chen (Dogwood LLC; ep 51)
Rin Ishikawa (ep 23)
Rina Iwama (ep 8)
Rintarō Hayashi (ep 8)
Rio Maruta (ep 33)
Rira Yamazaki (ep 26)
Risa Yamashita (9 episodes
eps 1-2, 6, 10, 16, 25, 38, 40, 43
)

Ryūsei Kamei (eps 18, 30)
Saki Ebisawa (eps 2, 48)
Sakiho Isogimi (eps 10, 25)
Sanae Yamamoto (eps 2, 6, 48)
Sayaka Yanaka (ep 13)
Sayuri Ishii (ep 22)
Sena Terada (Studio Guts; ep 32)
Shiho Miura (eps 19, 33)
Shoko Naoki (ep 8)
Shun Watanabe (ep 30)
Shūto Nakae (eps 1-2, 45)
Si Qi Chen (ep 26)
Sook Hee Kim (5 episodes
eps 9, 17, 24, 34, 46
)

Sun Hee Hwang (ep 9)
Takashi Orihara (eps 2, 8)
Takumi Osada (ep 18)
Tatsuya Ogawa (9 episodes
eps 8, 10-11, 13, 16, 32, 38, 43, 45
)

Tomohiro Kametani (ep 2)
Tomohiro Tsuwaki (eps 4, 22)
TOMOKO (ep 23)
Tomoko Satoh (eps 28, 40)
Tomoko Segawa (4 episodes
eps 43, 45, 48, 51
)

Tomoko Yamada (ep 1)
Tsutomu Nishiyama (Anime Torotoro; ep 16)
Wang Bin Li (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Won Hee Kim (eps 17, 24, 46)
Xue Wen Xu (ep 45)
Yasukazu Kikuchi (eps 43, 48)
Yayoi Kamigaki (ep 50)
Yoshihiro Tōgō (ep 2)
Yū Yamaguchi (ep 1)
Yu Mi Shin (4 episodes
eps 3, 24, 34, 46
)

Yu Ra We (White Line; ep 38)
Yui Tsuchida (eps 19, 33)
Yuichi Akimoto (eps 40, 43)
Yuki Yamamoto (ep 5)
Yukie Kinoshita (eps 36, 38)
Yukiko Sawada (Advance Shakujii; ep 10)
Yūko Suzuki (5 episodes
eps 1, 36, 38, 40, 43
)

Yumika Akimoto (Advance Shakujii; 5 episodes
eps 10, 16, 23, 25, 36
)

Yumiko Komiyama (ep 50)
Yuri Abe (ep 36)
Yuuko Ikezoe (ep 30)
Animation producer: Takashi Inoue
Art Concept: Yasuyoshi Uetsu
Art Setting: Yuriko Satou
Assistant Animation Director:
Junko Matsushita (ep 33)
Kohei Yanagida (eps 50-51)
Maki Hashimoto (ep 23)
Megumi Takahashi (eps 16, 50-51)
Satoru Shiraishi (ep 33)
Assistant Director: Fumihiro Matsui
Background Art:
Daichi Asakura (Studio Easter; ep 1)
Emi Haraguchi (Studio Easter; eps 10-16)
Emi Watanabe (Studio Easter; 32 episodes
eps 17-21, 23-27, 29-38, 40-51
)

Eun Hee Kim (MOA Studio; 40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Hiroyuki Kudo (Studio Easter; 13 episodes
eps 25-27, 29-34, 37, 40, 44, 51
)

Mari Sawatani (Studio Easter; 32 episodes
eps 17-21, 23-27, 29-38, 40-51
)

Megumi Endo (Studio Easter; 20 episodes
eps 29-38, 40-47, 49, 51
)

Mine Kizu (Studio Easter; eps 1-9, 17-19)
Momoyo Iwata (Studio Easter; 12 episodes
eps 1-3, 5-12, 14
)

Noriko Kataoka (Studio Easter; 18 episodes
eps 1-14, 20-21, 23-24
)

Nozomi Katori (Studio Easter; 35 episodes
eps 1-9, 17-21, 23-27, 29-38, 40, 44-45, 47-48, 51
)

Ren Sekiguchi (Studio Easter; eps 1-9, 15)
Ryō Aizawa (Studio Easter; eps 1-8)
Sachie Kitazume (Studio Easter; 32 episodes
eps 17-21, 23-27, 29-38, 40-51
)

Sang Ha Yoo (MOA Studio; 40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Sang Hyeon Lee (MOA Studio; 40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Satoshi Makioka (Studio Easter; eps 1-14)
Seung Hyeon Lee (MOA Studio; 40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Shintarō Akiyama (Studio Easter; ep 1)
Shinya Tanaka (Studio Easter; 40 episodes
eps 1-21, 23-27, 29-37, 40, 44-45, 47, 51
)

Soon Ja Kim (MOA Studio; 40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Takeshi Kodaka (Studio Easter; eps 22, 28, 39)
Takuya Hirata (Studio Easter; eps 1-9, 15)
Yōko Atsumi (Studio Easter; 32 episodes
eps 17-21, 23-27, 29-38, 40-51
)

Yuta Murakami (Studio Easter; 41 episodes
eps 1-12, 14-15, 17-21, 23-27, 29-38, 40-41, 44-45, 47-48, 51
)

CG Animation:
Atsushi Ozeki (eps 1-22, 24-51)
Daiji Yamauchi (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9, 11-12
)

Haruka Yamaguchi (15 episodes
eps 22, 31-33, 36-39, 41-42, 44-46, 50-51
)

Mio Shoji (eps 1-2)
Rina Minami (ep 1)
Sadayuki Niitsu (eps 15, 22)
Satoshi Yanagawa (6 episodes
eps 14, 16, 19-20, 22, 24
)

Sayaka Kumazawa (eps 1-51)
Sumiko Iwatate (7 episodes
eps 1-2, 4-7, 28
)

CG Animation Assistant:
Atsuhiro Takahashi (Kurofune Products)
Chie Sakurai (CONTORNO)
Chisa Fukuyama (CONTORNO)
Hiroki Miyazaki (CONTORNO)
Kikumi Uemura (CONTORNO)
Kikuo Shimokawa (CONTORNO)
Kōhei Niino (CONTORNO)
Kōki Noji (CONTORNO)
Kozue Ueno (CONTORNO)
Marie Tanaka (CONTORNO)
Shōki Kashihara (CONTORNO)
Takeshi Manabe (CONTORNO)
Teppei Enoki (CONTORNO)
Tōgo Kurosawa (CONTORNO)
Yasuhito Fukuhara (CONTORNO)
CG Animation Lead: Youhei Yamaguchi
CG Animation Supervisor: Kenichi Kimura
CG Producer: Shōta Hirano
CG Supervisor: Dai Seo
CGI Adviser: Kōji Fukazawa
Color Coordination:
Aya Itō (6 episodes
eps 7, 14, 29, 35, 42, 47
)

Daiki Ura (4 episodes
eps 20, 27, 31, 33
)

Emi Kadono (ep 11)
Emiko Furuzono (4 episodes
eps 10, 19, 22, 40
)

Emiko Tate (ep 51)
Hitomi Fujii (ep 41)
Kanna Terawake (ep 38)
Kaori Maruyama (eps 20, 31, 44)
Kiyomi Takahashi (4 episodes
eps 5, 12, 37, 49
)

Kouji Ootsuki (5 episodes
eps 6, 13, 23, 32, 43
)

Kumiko Akahori (6 episodes
eps 1, 8, 16, 25, 36, 48
)

Masayuki Doshita (ep 21)
Nao Sato (ep 39)
Ryūsuke Araki (eps 18, 30)
Taisuke Utsumi (eps 27, 33)
Takaharu Hirano (ep 45)
Tomomi Kato (9 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12, 15, 19, 28, 50
)

Yasue Mizoguchi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Yukiko Totsuka (ep 26)
Color setting: Nao Sato
Editing: Yoshiki Ushiroda
Finish Animation:
Adeline (OLM Asia; ep 24)
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 25, 36, 45, 48
)

Amer (OLM Asia; ep 26)
Arisa (OLM Asia; ep 24)
Aya Ōtaki (Wish; ep 11)
Ayumi Nakahara (DEFA; 10 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12, 15, 20, 22, 27-28
)

Azri (OLM Asia; eps 20, 27)
Bryan (OLM Asia; ep 27)
Cer (OLM Asia; eps 26-27)
Daiki Ura (DEFA; 11 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12, 15, 22, 28, 37, 49-50
)

Emiko Furuzono (DEFA; 13 episodes
eps 2, 4-5, 12, 15, 20, 27-28, 31, 37, 44, 49-50
)

Exzani (OLM Asia; ep 24)
Fangkeal (OLM Asia; ep 26)
Hai Gen Yao (J-Cube; eps 17, 24, 46)
Hajime Satō (DEFA; eps 20, 27-28)
Haruka Otoda (5 episodes
eps 12, 20, 27, 37, 49
)

Hee Sook Kim (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Hex (OLM Asia; ep 27)
Hier (OLM Asia; ep 27)
Hiromi Watanabe (Wish; ep 11)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 25, 36, 45, 48
)

Hwa Ryong Kim (J-Cube; eps 17, 24, 46)
Hye Sook Jung (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Hyun Suk Kim (White Line; ep 38)
Ikhwan (OLM Asia; ep 27)
Jasmeen (OLM Asia; ep 27)
Jong Kyu Kim (White Line; ep 38)
Kaori Maruyama (DEFA; 10 episodes
eps 2, 5, 10, 12, 22, 28, 37, 40, 49-50
)

Kiyomi Takahashi (DEFA; 9 episodes
eps 4, 10, 20, 22, 27, 31, 40, 44, 50
)

Kosuke Mizusawa (Wish; ep 11)
Kouki Imamoto (Wish; ep 11)
Lily (OLM Asia; ep 24)
Lim (OLM Asia; ep 27)
Lin Lin Ma (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Mao (OLM Asia; ep 20)
Nada (OLM Asia; ep 27)
Naoko Miyahara (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 25, 36, 45, 48
)

Natsumi Inoue (5 episodes
eps 12, 20, 27, 37, 49
)

Nayu Adachi (Studio MAT; eps 40, 46)
Nobuya Terashima (Wish; ep 11)
Oh Sook Kwon (White Line; ep 38)
Omi (OLM Asia; ep 27)
Peng Da (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Razeeq (OLM Asia; ep 26)
Rieko Umemura (Wish; ep 11)
Rin Ishikawa (ep 28)
Ryūsuke Araki (ep 41)
Ryusuke Minami (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 25, 36, 45, 48
)

Sang Soon Byun (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Sara Yamazaki (Wish; ep 11)
Satomi Kusakabe (Wish; ep 11)
Shu Huan Yang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
So Hee Hyeon (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Song Liang Song (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Soong Hee Baek (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Sung Su Jang (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Tae-Hyun Kim (J-Cube; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Taisuke Utsumi (DEFA; 15 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12, 15, 20, 22, 28, 31, 37, 40, 44, 49-50
)

Teruka Tanaka (Wish; ep 11)
Terumi Yamada (Wish; ep 11)
Tetsuya Tomoyose (5 episodes
eps 12, 20, 27, 37, 49
)

Tomomi Kato (DEFA; eps 20, 22, 27)
Tomomi Yoshioka (Studio MAT; eps 40, 46)
Yaya (OLM Asia; ep 24)
Yoko Ikeda (Studio Targe; eps 1, 25, 48)
Yuki Tozawa (DEFA; 11 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12, 15, 20, 22, 27, 40, 50
)

Yuko Minowa (Studio Targe; eps 1, 25, 48)
Yun Xiao Wang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Yusry (OLM Asia; ep 26)
Finish Check:
Aya Itō (6 episodes
eps 7, 14, 29, 35, 42, 47
)

Daiki Ura (ep 33)
Emi Kadono (ep 11)
Emiko Furuzono (4 episodes
eps 10, 19, 22, 40
)

Emiko Tate (ep 51)
Eun Sook Kil (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Hitomi Fujii (ep 41)
Kanna Terawake (ep 38)
Kaori Maruyama (6 episodes
eps 4, 15, 20, 27, 31, 44
)

Kiyomi Takahashi (5 episodes
eps 5, 15, 28, 37, 49
)

Kouji Ootsuki (6 episodes
eps 6, 13, 16, 23, 32, 43
)

Kumiko Akahori (6 episodes
eps 1, 8, 16, 25, 36, 48
)

Masayuki Doshita (ep 21)
Nao Sato (ep 39)
Ryūsuke Araki (eps 18, 30)
Taisuke Utsumi (eps 27, 33)
Takaharu Hirano (ep 45)
Tomomi Kato (4 episodes
eps 2, 10, 19, 50
)

Yasue Mizoguchi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Yukiko Totsuka (ep 26)
In-Between Animation:
Airi Ōba (eps 4, 15, 22)
Aliya (OLM Asia; ep 2)
Aoi Maekawa (OLM; eps 25, 48)
Asuka Nagata (OLM Digital; 8 episodes
eps 29, 31-32, 36, 40-41, 46, 48
)

Bing Jian Li (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Bo Tang (Taikan Animation; ep 11)
Chihiro Henmi (OLM Digital; 4 episodes
eps 32, 39-40, 48
)

Daiki Itō (eps 4, 15, 22)
Daisuke Nishimura (OLM Digital; eps 20, 40)
Danii (OLM Asia; ep 2)
Emari Morita (OLM Digital; 4 episodes
eps 32, 36, 40, 48
)

Fujika Enomoto (OLM; ep 25)
Hai Wang (Taikan Animation; ep 11)
Hakim (OLM Asia; ep 2)
Han Bin Liu (ep 47)
Hannan (OLM Asia; ep 2)
Hao Dong Yang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Hao Nan Du (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Haruka Itakura (OLM Digital; 5 episodes
eps 32, 36, 38, 40, 48
)

Haruka Otoda (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Haruto Murata (OLM Digital; 7 episodes
eps 20, 25, 36, 39-40, 45, 48
)

Hee Joung Park (White Line; ep 38)
Hiromi Itou (OLM Digital; 5 episodes
eps 25, 36, 40, 45, 48
)

Hong Yang Du (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Hui Ting Yu (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Husaini (OLM Asia; ep 2)
Jin Peng Chen (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Jin Peng Zhang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Jin Sun Byun (White Line; ep 38)
Jin-Eun Sin (White Line; ep 38)
Jing Jing Guo (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Jing Jing Xu (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Jing Kai Qiu (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Kai Peng (J-Cube China; eps 9, 17, 34)
Kaito Kuno (eps 14, 47)
Kana Fujishiro (OLM DIgital; eps 40, 46, 48)
Kanami Kawanishi (OLM Digital; ep 48)
Kei Goda (OLM; eps 32, 48)
Keita Hagiwara (OLM Digital; eps 19, 25)
Liang Tian (Taikan Animation; ep 11)
Lim (OLM Asia; ep 2)
Lin Wang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Mai Ikeuchi (OLM Digital; 7 episodes
eps 20, 29, 32, 36, 40, 46, 48
)

Mao (OLM Asia; ep 2)
Marie Tomizuka (OLM Digital; eps 20, 40, 48)
Masahiro Yoshida (ep 22)
Masami Yamauchi (eps 16, 25)
Masayo Okuzumi (OLM Digital; ep 48)
Meng Ying Wu (ep 47)
Mi Yeon Park (White Line; ep 38)
Miho Kawasaki (OLM Digital; 6 episodes
eps 32, 36, 40, 45-46, 48
)

Mika Kimura (OLM; eps 25, 48)
Mika Sugawara (OLM Digital; 6 episodes
eps 31-32, 36, 38, 40, 48
)

Min Zhou (Taikan Animation; ep 11)
Ming Zhang (Taikan Animation; ep 11)
Misaki Saito (OLM Digital; ep 45)
Momoko Kifune (OLM Digital; eps 40, 48)
Nagisa Zaizen (OLM Digital; eps 40, 48)
Naho Harada (OLM Digital; 7 episodes
eps 25, 29, 32, 36, 40, 46, 48
)

Natsumi Inoue (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Peng Xu (J-Cube; eps 24, 46)
Peng Kun Xiang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Qishu Ding (J-Cube; eps 24, 46)
Reiko Yamada (OLM Digital; ep 29)
Riho Itō (OLM; eps 25, 35, 48)
Rin Ishikawa (ep 11)
Rino Isago (ep 47)
Sayuri Ishii (eps 4, 15, 22)
Shafiqah (OLM Asia; ep 2)
Shiomi Yano (OLM Digital; 5 episodes
eps 29, 36, 40, 45, 48
)

Shōgo Sakurazawa (OLM Asia; 10 episodes
eps 19, 24, 26-27, 30, 32, 36, 43, 48, 50
)

Shunya Nitta (ep 14)
So Im Kim (White Line; ep 38)
Sung Ju Kim (J-Cube China; 6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Taeko Shimizu (ep 4)
Takanao Takahashi (eps 4, 22)
Teru Kobayashi (ep 47)
Tetsuya Tomoyose (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Tomoko Mizoguchi (ep 4)
Wei Liu (J-Cube China; eps 3, 9, 17)
Xia Gao (Taikan Animation; ep 11)
Xiao Hong Song (Taikan Animation; ep 11)
Xiao Yan Li (J-Cube; eps 24, 46)
Xin Sun (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Yelynn (OLM Asia; ep 2)
Yorihiro Tanimoto (OLM Digital; 4 episodes
eps 40, 45-46, 48
)

Yu Gang (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Yuan Fang Li (Taikan Animation; ep 11)
Yuki Saito (OLM Digital; ep 48)
Yun Jia Liu (Dogwood LLC; eps 45, 51)
Yūshirō Kurauchi (ep 41)
In-Between Check:
Ja-Cheon Gu (ep 38)
Jong Kyu Kim (ep 38)
Kana Inao (eps 18, 41)
Kazuki Shigematsu (7 episodes
eps 14, 21, 26, 29, 35, 42, 47
)

Kōta Andō (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Megumi Satou (5 episodes
eps 5, 12, 27, 37, 49
)

Momiji Kagaya (ep 7)
Shōgo Sakurazawa (eps 6, 13, 23)
Yumiko Iwasaki (ep 46)
Yumiko Komiyama (5 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34
)

Yūshirō Kurauchi (6 episodes
eps 32, 36, 38-40, 43
)

Key Animation:
Aaya Yoshida (Studio Victory Shiroishi Studio; 4 episodes
eps 17, 24, 34, 46
)

Ai Udachi (ep 30)
Aiko Funamichi (eps 43, 48)
Akihide Miya (ep 1)
Akiko Kawashima (ep 4)
Ari Tamura (ep 42)
Arisa Shima (eps 26, 29, 42)
Atsushi Shibata (4 episodes
eps 43, 48, 50-51
)

Ayaka Kashiwagi (eps 1-2)
Ayaka Koide (ep 36)
Ayako Harukawa (Advance Shakujii; ep 38)
Ayako Mori (ep 42)
Ayumi Ogawa (Studio Victory Shiroishi; eps 9, 17, 46)
Ayumi Ueno (ep 48)
Byung Seok Lee (J-Cube; 5 episodes
eps 3, 9, 24, 34, 46
)

Chieko Hisha (eps 2, 23, 43)
Chihiro Tanaka (4 episodes
eps 13, 23, 36, 43
)

Chisato Ikehira (ep 48)
Chizuru Mori (ED2)
Cun Wu (5 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29
)

Dan Gu (4 episodes
eps 7, 14, 21, 29
)

Dea Hoon Kim (Studio Pistis; ep 13)
Eiji Fukuyama (ep 29)
Eikichi Takahashi (eps 45, 48)
Emi Ueda (ep 50)
Erika Tsutsumi (ep 18)
Eriko Miwa (7 episodes
eps 6, 11, 13, 16, 23, 25, 36
)

Feng Liu (4 episodes
eps 7, 14, 21, 26
)

Feng Cheng Hu (eps 7, 14)
Fu Zi Cheng (ep 18)
Hajime Umeki (eps 18, 30)
Hao Zhou (ep 26)
Hiroaki Shimizu (eps 6, 36)
Hiroki Kusuda (ep 4)
Hiroshi Maejima (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Hiroshi Yoneda (eps 19, 33)
Hiroya Kawamura (Advance Shakujii; ep 38)
Hiroyoshi Iida (ep 29)
Hiroyuki Furukawa (ep 1)
Hiroyuki Shimizu (ep 37)
Hiroyuki Takeuchi (ep 49)
Hisae Ikezu (ep 37)
Hitomi Kotani (eps 23, 25)
Ho Se Lee (eps 18, 41)
Hyun Ae Kwon (White Line; ep 38)
Isao Nanba (OP,ED2; 7 episodes
eps 1, 4, 10, 25, 40, 48, 51
)

Jae Kyung Lee (J-Cube; 4 episodes
eps 9, 24, 34, 46
)

Jin Isurugi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Joo Hyun Lee (eps 30, 41)
Jun Onouchi (ep 18)
Jun Yukawa (ep 6)
Jung Ha Seo (White Line; ep 38)
Kaho Minoyama (ep 25)
Kana Iwasaki (OP; eps 1, 38)
Kana Miyai (ep 38)
Kaori Henmi (ED2)
Kaori Yamamoto (ep 10)
Kasumi Kamata (ep 5)
Katsuji Matsumoto (ep 11)
Kazue Motohiro (ED2; 4 episodes
eps 2, 6, 13, 36
)

Kazuhiko Ishii (eps 7, 26)
Kazuhiro Sasaki (ep 26)
Kazuma Kikuchi (ep 13)
Kazumasa Takeuchi (eps 1, 26, 43)
Kazunori Ozawa (ep 2)
Kazuo Takematsu (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Kazushi Matsumoto (eps 15, 22)
Keiichi Ichikawa (OP; ep 51)
Keiko Imasato (ep 16)
Keisuke Nishijima (ep 1)
Ken'ichi Yamagata (4 episodes
eps 5, 10, 12-13
)

Kentaro Ueyama (OP; ep 1)
Kiyomi Yamashita (eps 27, 37, 49)
Kohei Takahashi (eps 2, 19, 33)
Kohei Yanagida (ED2; 8 episodes
eps 8, 10, 16, 19-20, 24, 40, 48
)

Koichi Kamata (eps 19, 33)
Koichi Nakaya (eps 2, 11, 23)
Kōji Fukazawa (eps 26, 51)
Kōji Higashida (ep 29)
Kōta Andō (eps 22, 31, 44)
Kou Kitakaze (ep 19)
Kumiko Kasuga (Studio Victory Shiroishi; ep 3)
Kunihiro Sakurai (ep 30)
Kyōhei Yamamoto (ep 1)
Lin Yi Yu (eps 18, 30)
Ling Ge (5 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29
)

Mai Takehara (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Maika Abe (ep 30)
Maki Hashimoto (ep 43)
Mamiko Nakanishi (ep 10)
Mamoru Abiko (9 episodes
eps 2, 8, 11, 13, 23, 32, 43, 48, 50
)

Mao Kawaguchi (ep 26)
Mari Asada (5 episodes
eps 6, 11, 32, 40, 48
)

Mari Shirakawa (ep 10)
Mari Toyoda (ep 40)
Mariko Aoki (4 episodes
eps 9, 17, 34, 46
)

Masaharu Morinaka (4 episodes
eps 12, 20, 27, 37
)

Masaharu Tomoda (ep 1)
Masahiro Furihata (eps 20, 27)
Masahiro Sasaki (ep 8)
Masahiro Yoshida (eps 31, 44)
Masahito Sawada (OP,ED1-2; 6 episodes
eps 1-2, 16, 19, 45, 51
)

Masaki Hosoyama (eps 18, 30)
Masaki Kudō (eps 5, 12, 20)
Masami Yamauchi (4 episodes
eps 10, 43, 45, 48
)

Masaru Sano (ep 29)
Masashi Sato (11 episodes
eps 1, 10, 25, 27, 32, 40, 43, 45, 48, 50-51
)

Masatsugu Takeda (4 episodes
eps 5, 12, 20, 27
)

Masumi Hattori (eps 6, 30)
Mayu Ushijima (ep 50)
Megumi Satou (eps 5, 20, 37)
Megumi Takahashi (ED2; 6 episodes
eps 18, 25, 29, 31, 35, 39
)

Megumi Yoshimura (ep 18)
Meng Yang Xue (eps 14, 21)
Michio Satō (ep 33)
Miho Kosaka (eps 19, 33)
Mihoko Ogawa (ep 27)
Miki Matsuo (eps 18, 30)
Miki Nomura (ep 43)
Min Gu Lee (White Line; ep 38)
Min Seop Shin (J-Cube; ep 17)
Misaki Hattori (ep 43)
Misato Noguchi (ep 25)
Misato Wakabayashi (5 episodes
eps 12, 20, 27, 37, 49
)

Mitsuru Irie (eps 1, 10)
Mitsuzumi Yoshino (eps 2, 8)
Miwako Shibata (ep 49)
Miyuki Sano (eps 8, 45)
Nami Inoue (ep 18)
Nanami Nishiguchi (5 episodes
eps 13, 23, 36, 43, 50
)

Naoko Igarashi (ep 51)
Naoko Takahashi (eps 16, 43, 45)
Nayu Tanaka (ep 18)
Noboru Kawamori (ep 37)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 37)
Noriko Hatta (ep 1)
Osamu Nuita (eps 20, 37)
Rei Sayumi (10 episodes
eps 11, 16, 25, 28, 32, 36, 45, 48, 50-51
)

Ren Fujimaki (ep 45)
Rika Kanetaka (eps 13, 23)
Rin Ishikawa (ep 8)
Ryōko Fujikawa (eps 26, 42)
Saburo Masutani (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Sae Ishizuka (ep 45)
Sakie Tohaya (eps 18, 30)
San Kim (White Line; ep 38)
Sang Jin Lee (J-Cube; eps 17, 24)
Saori Sekiguchi (eps 7, 42)
Sato Sahari (ep 26)
Satoru Minowa (eps 5, 12)
Satoshi Nakano (OP)
Sawa Fukami (ep 18)
Seika Saruwatari (7 episodes
eps 3, 9-10, 17, 24, 34, 46
)

Seiya Yuasa (4 episodes
eps 15, 22, 31, 44
)

Setsuko Unno (eps 2, 8, 11)
Seung-Bong Im (White Line; ep 38)
Shigeki Sato (eps 3, 9)
Shigeru Uchihara (ep 26)
Shinichi Iimura (eps 31, 37)
Shinsuke Kasahara (ep 29)
Shiori Nagata (ep 10)
Shiori Shirazaki (ep 18)
Shizuko Minami (4 episodes
eps 25, 36, 45, 51
)

Shoko Naoki (ED2; 4 episodes
eps 2, 11, 32, 40
)

Shūhei Yasuda (OP)
Shuji Tanaka (OP,ED2; 15 episodes
eps 1, 8, 10, 13, 16, 23, 25, 27, 30, 32, 36, 40, 48, 50-51
)

Shun Watanabe (ep 18)
Shunsuke Igarashi (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Shūto Nakae (ep 10)
Soon Young Sung (J-Cube; 4 episodes
eps 3, 24, 34, 46
)

Sou Katou (eps 2, 6)
Tae Sung Won (Studio Pistis; ep 13)
Takahiro Kuroishi (6 episodes
eps 2, 8, 13, 23, 32, 36
)

Takashi Honda (ep 38)
Takashi Otsuka (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Takashi Yokoyama (OP,ED2; 5 episodes
eps 11, 30, 36, 45, 51
)

Takeru Nakajima (eps 25, 50)
Takurō Sakurai (ep 1)
Tatsunari Yamane (ep 30)
Tatsuya Annoura (ep 48)
Tetsuya Matsumoto (ep 29)
Tetsuya Sunaga (Studio Victory Shiroishi; ep 3)
Tomoe Nishio (ep 46)
Tomoka Nukano (ep 50)
Tomoko Satoh (5 episodes
eps 16, 23, 25, 43, 48
)

Tomomi Murayama (eps 6, 23, 36)
Toshiharu Sugie (ep 6)
Toshihiko Fukano (eps 45, 51)
Toshihiko Shimada (ep 38)
Toshiya Furuike (ep 44)
Tsubasa Obari (ep 32)
Tsuyoshi Sakai (OP; 14 episodes
eps 5-6, 10, 13, 19, 26-27, 30, 32, 40, 45, 48, 50-51
)

Wataru Hasegawa (eps 13, 23)
Wei Zhou (eps 7, 14)
Xiao Lin Zhu (4 episodes
eps 7, 14, 21, 26
)

Xu Wu (4 episodes
eps 14, 21, 26, 29
)

Xue Wen Xu (ep 51)
Yao Wu (eps 7, 14)
Yasushi Nishitani (OP)
Yoko Sugita (ep 49)
Yoshiaki Tomita (ep 37)
Yoshie Matsumoto (ep 27)
Yoshihiro Matsushita (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Yoshihiro Owada (ep 23)
Yoshihiro Tōgō (7 episodes
eps 1, 10, 16, 25, 45, 48, 51
)

Yoshiki Mizuno (ep 27)
Yoshiko Nakamura (eps 37, 49)
Yoshinori Kitayama (ep 51)
Yoshinori Yumoto (eps 23, 25, 36)
Yoshio Yoshimatsu (eps 2, 8)
Young Duk Kim (J-Cube; ep 34)
Yu Fang Wang (5 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29
)

Yu Qi Wu (5 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29
)

Yui Kanbe (ep 18)
Yui Kurose (ep 18)
Yuichi Akimoto (ep 48)
Yuji Nakao (10 episodes
eps 6, 8, 10, 13, 16, 23, 25, 32, 36, 43
)

Yuka Aono (OP)
Yuka Igarashi (ep 38)
Yuka Nagata (ep 29)
Yukari Miyakawa (eps 4, 15)
Yuki Kinoshita (ep 2)
Yuki Muraosa (ep 1)
Yūki Nagata (ep 1)
Yukie Kinoshita (eps 40, 48)
Yukiko Busa (ep 19)
Yukino Nakamata (ep 51)
Yuko Inoue (OP; ep 51)
Yūko Kiyoshima (eps 2, 8, 11)
Yūko Suzuki (ep 48)
Yuma Nomura (ep 1)
Yūma Suzuki (ep 1)
Yumiko Komiyama (4 episodes
eps 3, 9, 17, 24
)

Yuri Takasaki (ep 51)
Yuriko Ikehara (ep 10)
Yuuki Nagano (4 episodes
eps 1, 23, 25-26
)

Yuuko Ikezoe (ep 18)
Yuya Kishi (5 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37
)

Zeng Yao Ye (eps 7, 14)
Zheng Tian Pan (ep 32)
Modeling Assistance:
Hui Zhang (Wao World)
Mariko Nagano (Wao World)
Masanori Asano (Wao World)
Masumi Reisen (Wao World)
Toshifumi Nomoto (Wao World)
Yuri Saitō (Wao World)
Modeling Coordinator: Ayumi Nakamura
Modeling Lead: Taira Akase
Music producer: Yasushi Miwa (Pony Canyon)
Photography:
Aya Aoshima (ED)
Chihiro Nonaka (OLM; eps 16-51)
Chihiro Takahashi (OLM; eps 1-51)
Manaka Wada (OLM; eps 1-51)
Miyabi Amada (OLM; eps 1-51)
Nahomi Yamamichi (ED1-2)
Safuka Akimoto (OLM; eps 1-51)
Tatsumi Yukiwaki (ED2)
Photography Chief: Mai Satō
Planning:
Masaya Sawada
Yoshikazu Iguchi (TV Osaka)
Production Advancement:
Haruka Uchida (ep 38)
Hiroya Takahashi (ep 8)
Kasumi Sasaki (eps 36, 43, 50)
Keigo Nishigata (ED2; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 28, 32, 40, 48
)

Kotomi Yoshida (ED; 6 episodes
eps 6, 13, 23, 36, 43, 50
)

Makoto Hashiguchi (eps 45, 51)
Masayuki Irisawa (ED1-2; 5 episodes
eps 1, 10, 16, 25, 39
)

Rioko Sasagawa (ep 10)
Takahiro Ōya (eps 5, 12, 20)
Tomoharu Komiyama (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Yoshinori Taguchi (eps 19, 33)
Production Desk: Takato Hikita
Production manager: Manabu Kawakita
Publishing Assistance: Mikiko Nakamura
Recording: Haruka Matsushita
Recording Assistant: Tomomi Furuya
Setting Assistance: Isao Nanba
Setting Production: Mamoru Nokubi
Sound Effects: Naoto Yamatani
Special Effects: Neru Shinya
Theme Song Performance:
Kenta Harada (ED; as Da Vinci Poirot)
Masayoshi Ōishi (OP)
RIN (ED; as Da Vinci Poirot)
Video Editing:
Daiki Ishigami (IMAGICA Lab.)
Daisuke Miyazaki (IMAGICA Lab.)
Haruna Sakurai as Kūga Kudō
Nobuyuki Hiyama as Gao Granner Leo
Satoshi Hino as Gao Granner Eagle
Shizuka Ishigami as Raiga Kudō

Akihiro Tajima as Gao Granner Saber
Aya Endo as
Gyron
Madoka Kudō
Emiri Suyama as Rin Kumaneko
Hana Sato as Autobahn
Hiromichi Tezuka as
Gao Granner Buffalo
Professor Shigeru Kokudō
Jun Fukuyama as Gō Mach
Masaki Nakanishi as Clutch
Rikuya Yasuda as Gao Granner Blue Ptera
Ryōta Asari as Gao Granner Red Ptera
Seiyu Fujiwara as Oiler
Shintarou Oohata as Gao Granner Tyranno
Shouto Kashii as
Dr. Bariki Kudō
Manriki Kudō
Shun Horie as Joe Pachero
Taisuke Nakano as Narration/The Earth
Takahiro Sumi as Ikuzō Kumaneko
Tomohiro Yamaguchi as Puff Puff
Yūki Wakai as Chamber
Yūma Uchida as Kakeru Kumaneko

Akari Kikunaga as Julia
Akihiro Tajima as Baluga Level 2 (ep 9)
Akio Nojima as White Eagle/Skykaiser
Hana Sato as
Attendant (ep 8)
Boy (ep 16)
Child (eps 4, 18)
Driver (ep 5)
Jennifer (ep 9)
Old Lady A (ep 17)
Spectator A (ep 3)
Takumi Inoue (ep 2)
Zookeeper B (ep 1)
Haruka Mizushima as Gymnastics Team Member (ep 40)
Hiromichi Tezuka as
Man (ep 9)
Yūya Yoshihara (eps 2, 11)
Jun Fukuyama as Steve
Kiyoyuki Yanada as Sabi
Kōichi Sōma as Director (ep 18)
Masaru Hamaguchi as
Gō Fan A (Yoiko; ep 36)
Police B (Yoiko; ep 36)
Masayoshi Ōishi as Researcher (ep 33)
Maxwell Powers as Earth Brace Voice
Mayumi Karyou as Professor (ep 40)
Miyū Iwashita as Tennis Club Member (ep 40)
Miyu Watanabe as Tsubasa Aiba (Lovepatrina; ep 51)
Rika Morinaga as Kenta (ep 14)
Rina Yamaguchi as Sarai Shihara (Lovepatrina; ep 51)
Saki Miyashita as
Baluga Level 1 (ep 9)
Child (ep 17)
Female Announcer (ep 6)
Female Student (ep 4)
Mini Jyamoku (ep 25)
Pet Owner (ep 1)
Ryōko Sawafuji (eps 2, 11)
Spectator B (ep 3)
Seiyu Fujiwara as Goleim
Shinya Arino as
Gō Fan B (Yoiko; ep 36)
Police A (Yoiko; ep 36)
Shinya Takahashi as Old Man (ep 18)
Shūichi Uchida as
Crew (ep 3)
Earth Member (ep 9)
Guardian (eps 23-24, 34)
Hero (ep 8)
Tadashi Nagaishi
Young Man (ep 17)
Taichirō Unuma as Boy (ep 51)
Takayuki Nakatsukasa as
Mayor (ep 17)
Zookeeper A (ep 1)
Tomohiro Yamaguchi as
Announcer (ep 3)
Guardian (ep 29)
Yoshiko Tamura as Veterinary Student (ep 40)
Yū Mizushima as White Lion/Kingofbeast
Yui Yamashita as Kohana Aose (Lovepatrina; ep 51)
Yūki Aizawa as
Announcer (eps 1, 8)
Female Staff (ep 29)
Guardian (ep 25)
Mechanic (ep 3)
Midori (ep 18)
Mother (ep 4)
Old Lady B (ep 17)
Satellite Robo (ep 5)
Yōko Yasuda (eps 2, 11)
Yūra Sugiura as Sora Nanairo (Lovepatrina; ep 51)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Advance Shakujii (8 episodes
eps 1-2, 6, 10-11, 13, 16, 25
)

Anime Torotoro (4 episodes
eps 16, 25, 32, 36
)

Art Base Bam (10 episodes
eps 7, 19, 21, 26-27, 29, 33, 35, 37, 49
)

Be Loop (5 episodes
eps 26, 37, 42, 47, 49
)

Big Bang (ep 40)
C2C (ep 25)
DEFA (ep 16)
Dogwood (7 episodes
eps 2, 6, 13, 16, 43, 48, 51
)

EKACHI EPILKA (4 episodes
eps 42-43, 47, 50
)

GAINAX Kyoto (eps 27, 37)
Getsumen (eps 6, 13)
Giga Production (ep 8)
Jumondo Seoul (ep 30)
Kino Production (eps 1, 6)
Line Farm (ep 26)
Nakamura Production (eps 1, 6)
R.I.C (eps 1, 6, 8, 16)
Revival (eps 26, 33)
Seed (ep 19)
Seven Seas (ep 49)
Snow Light Staff (4 episodes
eps 20, 27, 37, 49
)

Studio Focus (eps 5, 49)
Studio Giga (ep 27)
Studio Guts (eps 16, 32)
Studio Luna (eps 32, 40)
Studio Massket (eps 26, 42)
Studio Neun (eps 26, 42)
Studio Toybox (4 episodes
eps 20, 27, 37, 49
)

Triple A (8 episodes
eps 5, 7, 12, 14, 21, 29, 35, 47
)

Wao World (ep 12)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 23, 50-51)
White Line (eps 13, 38)
Wish (ep 19)
3D Graphics: OLM Digital
Animation Director: Studio Mugen (ep 42)
Animation Production: OLM
Background Art:
MOA Studio (40 episodes
eps 5-21, 23-27, 29-35, 37, 40-45, 47-49, 51
)

Studio Easter (eps 1-51)
Editing Studio: Jay Film
Finish Animation:
Akatsuki & Phoenix Holdings (ep 8)
Cheng Pin Animation (eps 19, 33)
DEFA (20 episodes
eps 1-2, 4-5, 10, 12, 15-16, 20, 22, 27-28, 31-32, 37, 40, 44, 48-50
)

Dogwood (7 episodes
eps 1, 16, 25, 36, 45, 48, 51
)

FAI (ep 19)
Fusion Studio (ep 8)
Getsumen (4 episodes
eps 6, 13, 36, 38
)

Giga Production (ep 8)
GK Sales (ep 47)
J-Cube (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Jumondo (eps 18, 30, 41)
OLM Asia (19 episodes
eps 1-2, 6, 13, 19-20, 23-26, 30, 32, 36, 40, 43-44, 48-50
)

PTC Magic (4 episodes
eps 9, 17, 24, 46
)

R.I.C (eps 1, 6, 16)
Revival (eps 19, 33)
Seed (eps 19, 33)
Studio CL (ep 16)
Studio Focus (ep 40)
Studio Massket (eps 6, 47)
Studio MAT (eps 40, 46, 48)
Studio pistis (ep 13)
Studio Targe (13 episodes
eps 1, 19-20, 25, 29, 31, 35-36, 38-40, 45, 48
)

Studio μ (5 episodes
eps 6, 8, 13, 34, 46
)

Sung San Production (ep 33)
Triple A (8 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29, 35, 42, 47
)

White Line (eps 6, 16, 38)
Wish (ep 11)
In-Between Animation:
Akatsuki & Phoenix Holdings (ep 8)
Cheng Pin Animation (15 episodes
eps 4-5, 12, 15, 19-20, 22, 27-28, 31, 33, 37, 44, 49-50
)

DEFA (6 episodes
eps 1-2, 10, 16, 32, 50
)

Dogwood (8 episodes
eps 1, 5, 16, 25, 36, 45, 48, 51
)

FAI (ep 19)
Fusion Studio (ep 8)
Getsumen (5 episodes
eps 6, 13, 23, 36, 38
)

Giga Production (ep 8)
GK Sales (ep 47)
J-Cube (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Jumondo (eps 18, 30, 41)
OLM (eps 25, 32, 35)
OLM Asia (22 episodes
eps 1-3, 6, 8, 13, 19-20, 23-27, 30, 32, 36, 40, 43-44, 48-50
)

OLM Digital (14 episodes
eps 19-20, 25, 29, 31-32, 36, 38-41, 45-46, 48
)

PTC Magic (4 episodes
eps 3, 9, 17, 24
)

R.I.C (eps 1, 6, 16)
Revival (ep 33)
Seed (eps 19, 33)
Seven Seas (eps 5, 27, 49)
Studio CL (ep 16)
Studio Flad (ep 4)
Studio Massket (eps 6, 47)
Studio pistis (ep 13)
Studio μ (5 episodes
eps 6, 8, 13, 34, 46
)

Sung San Production (ep 33)
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (ep 11)
Triple A (10 episodes
eps 5, 7, 12, 14, 21, 26, 29, 35, 42, 47
)

White Line (eps 6, 16, 38)
Key Animation:
Advance Shakujii (ep 38)
Akatsuki & Phoenix Holdings (ep 8)
EKACHI EPILKA (ep 16)
Fusion Studio (ep 8)
J-Cube (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Jumondo (ep 41)
Jumondo Seoul (eps 18, 41)
Kagura (ep 8)
SEA Company (ep 33)
Studio Focus (eps 31, 44)
Studio Mugen (eps 35, 42, 47)
Studio pistis (ep 13)
Studio Victory Shiroishi (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

White Line (eps 6, 10, 38)
Modeling Assistance: Wao World
Music Production:
Pony Canyon
Smile Company
Original Work: Takara Tomy
Photography: OLM
Production:
Dentsu Inc.
TV Osaka
Production Assistance:
C2C (8 episodes
eps 7, 14, 21, 26, 29, 35, 42, 47
)

Jumondo (eps 18, 30, 41)
Renkon Studio (6 episodes
eps 3, 9, 17, 24, 34, 46
)

Studio Flad (6 episodes
eps 5, 12, 20, 27, 37, 49
)

Sunshine Corporation (5 episodes
eps 4, 15, 22, 31, 44
)

Publishing: Terebi-kun
Recording Studio: Studio Don Juan
Sound Production: Sound Team Don Juan
Video Editing: IMAGICA Lab.
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: YouTube
English cast
(none)
Korean staff
Korean companies
(none)
Broadcaster: Tooniverse
Korean cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology