×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Kakegurui twin (ONA)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
賭ケグルイ双 (Japanese)
Plot Summary: One year before Yumeko transferred to Hyakkaou Academy, Meari Saotome passed her transfer examinations. A girl from an ordinary family, her new school has a crazy law of the Baptism of Gambling. She finds herself paired with Yumeko as her 'twin' as she starts her crazy new school life. (from manga)
User Ratings: 45 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (raw:1)
 Excellent: 3 votes (sub:3)
 Very good: 9 votes (dub:5, sub:4)
 Good: 22 votes (sub:14, dub:6, others:2
1 Polish dubbed
1 Polish subtitled
)
 Decent: 5 votes (sub:4, dub:1)
 So-so: 3 votes (dub:1, sub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: 1 vote (dub:1)
Seen in part or in whole by 59 users, rank: #6195 (of 9579)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.933 (Good), std. dev.: 1.5261, rank: #4188 (of 9701)
Weighted mean: 6.904 (Good), rank: #4109 (of 9701) (seen all: 7.05 / won't finish: 0.00)
Bayesian estimate: 7.041 (Good), rank: #3188 (of 7285)
Episode titles: We have 6
Vintage: 2022-08-04
Opening Theme:
"Sono Otome Musou" (ソノ乙女ム双) by Tomohisa Ishikawa
Ending Theme:
"Queens Bluff" by i☆Ris
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Yuichiro Hayashi
Director: Kaori Makita
Series Composition: Shigeru Murakoshi
Script:
Akira Kindaichi (ep 5)
Erika Andō (ep 3)
Kosuke Isshiki (ep 4)
Shigeru Murakoshi (eps 1-2, 6)
Storyboard:
Hiroyuki Kanbe (ep 3)
Kaori Makita (eps 1, 6)
Masahiro Aizawa (ep 4)
Masatsugu Nagasoe (OP; ED)
Takashi Igari (ep 2)
Takeshi Satoh (ep 5)
Yuichiro Hayashi (eps 3-5)
Episode Director:
Kaori Makita (ep 1)
Kyoko Yamazaki (ep 4)
Takeshi Satoh (ep 5)
Tomohiro Furukawa (ep 3)
Yasuhiro Geshi (eps 2, 6)
Unit Director:
Yasuhiro Geshi (OP)
Yasutomo Okamoto (ED)
Original creator:
Homura Kawamoto (Kakegurui)
Katsura Saiki (Kakegurui twin)
Tōru Naomura (Kakegurui)
Character Design: Manabu Nii
Chief Animation Director:
Majiro (eps 2-5)
Manabu Nii (ED; eps 1-4)
Shūji Takahara (eps 4-6)
Animation Director:
Arihiro Gotō (ep 1)
Ayako Harukawa (eps 2-4, 6)
Daiki Fujii (ep 6)
Futafusa (ep 3)
Hina Saotome (ep 4)
Hiroyuki Furukawa (ep 3)
Hisashi Nakamoto (eps 1-2, 4-6)
Jōji Yanase (ep 4)
Kazuyuki Matsubara (eps 4, 6)
Kibidango 14-gō (ep 6)
Kyoko Kametani (eps 1, 4, 6)
Majiro (ep 1)
Manabu Nii (ED; ep 1)
Masahiko Komino (eps 2-3)
Mayumi Hidaka (ED; eps 2-5)
Min Ki Han (ep 2)
Nagisa Takahashi (eps 2-6)
Saori Hosoda (ep 1)
Satoko Miyachi (ep 1)
Shiho Tanaka (eps 4-6)
Shinichi Nozaki (ED; eps 4-6)
Shūji Takahara (ep 2)
Sung Jin Lee (ep 2)
Taichi Nakaguma (eps 2, 4-6)
Tsukasa Izumisaka (ED; eps 5-6)
Xuan Jing Wang (ep 6)
Yasuyuki Noda (ED; eps 3, 5-6)
Yoko Takajo (ep 1)
3D Director: Masahiro Hiraoka
Sound Director: Akiko Fujita
Director of Photography: Shinnosuke Kato

2nd Key Animation:
Aoi Hamahira (ED; eps 2, 5)
Aya Kokonoe (eps 1-4, 6)
Baku Hamaguchi (ep 3)
Chae Won Park (ep 2)
Dacper (eps 1-2)
DDUDDA (ep 2)
Erika Takeshita (eps 4-5)
Eru Saida (eps 2, 6)
Haruna Ikuta (Studio Hibari; ep 5)
Honami Saitō (GIFTanimation; ep 5)
Honoka Hata (ep 2)
Kasumi Kikuchi (eps 1, 3-4)
Kyū Matsumoto (Studio Comet; ep 3)
Mai Sugita (ep 5)
Mai Watanabe (ep 1)
Maki Hayashibara (eps 2-4)
Mami Chida (Studio Hibari; ep 5)
Mayu Makabe (ep 2)
Meri Usami (ep 2)
Mina Shibano (diomedea; ep 3)
Nanami Hakoda (ep 3)
Nanami Takahashi (ep 1)
Naoko Hikiguchi (eps 1-2)
Naomi Tsuruta (eps 1-4)
Rei Matsui (ED; ep 2)
Reimi Eda (eps 1-3)
Risa Naka (ED; eps 2, 4-5)
Rui Guo (ED; ep 3)
Ruri Kobayashi (Studio Hibari; ep 5)
Shirokuma (ep 1)
Tomoko Fukushima (eps 1-2)
Wei Qing Wang (ep 3)
Yoshio Yoshimatsu (ep 6)
Yūji Yamamoto (diomedea; eps 3, 5)
Yuka Kitamura (eps 1-2)
Yuka Nakamura (eps 1-2)
Yūki Nagashima (diomedea; eps 3, 5)
Yuki Takano (髙野友稀; ep 1)
3DCG Animation: Tomohiro Imada (Studio 5; eps 1-3, 6)
3DCG Layout: Tomohiro Imada (eps 1-6)
Animation producer: Takahiro Ogawa
Assistant Animation Director:
Eru Saida (eps 2-6)
Kibidango 14-gō (ep 5)
Kyoko Kametani (ep 3)
Min Ki Han (ED)
CG Production: Chika Nagaoka
Color design: Ayako Suenaga
Editing: Mutsumi Takemiya
Effects Animation Director: Hisao Muramatsu (ED; ep 2)
Ending Director: Masatsugu Nagasoe
Key Animation:
Akane Satō (ED; ep 4)
Akane Umezu (ED)
Aoi Hamahira (eps 4, 6)
Ayako Satō (ep 5)
Ayumi Namiki (ep 4)
Chiyo Hosokawa (eps 3-4, 6)
Chizuko Kusunoki (ep 6)
Dacper (eps 2, 4)
Eun Ji Lee (ep 1)
Hideo Maru (eps 2-4)
Hina Saotome (ep 4)
Hiromi Niioka (ep 3)
Hiroshi Nakanishi (eps 1, 4)
Hirotaka Nii (ED; eps 1-2, 5-6)
Hiroto Tanaka (ED)
Honoka Hata (ep 2)
Ichiro Hattori (ep 6)
Issei Nagamatsu (ep 2)
Jhyg Castillejos (ep 1)
Jia Xuan Liang (ep 6)
Jin Takebe (eps 3-4)
Jing Xiang Weng (ep 2)
Kanako Ōyabu (ep 6)
Kaori Saito (ep 6)
Kaori Yamada (ep 4)
Kasumi Kikuchi (ep 3)
Kazuaki Imoto (eps 1-2)
Kazuko Nakayama (ep 6)
Kazuko Shibata (ep 2)
Kazuyuki Matsubara (ED; ep 6)
Keiji Nakamura (ep 6)
Keiko Nagamine (ep 1)
Kenji Kondou (ep 6)
Konatsu Kumagai (ep 4)
Lou Ming Huang (ep 4)
Maho Takahashi (ep 4)
Makoto Ogiwara (ep 5)
Manabu Kushibuchi (ep 3)
Manabu Nii (ep 1)
Mariko Aoki (ep 3)
Masaki Hayano (eps 2, 4-6)
Masataka Kawai (eps 3-4)
Mayu Makabe (eps 1-2)
Mayumi Hidaka (eps 1, 3)
Meng Shu Cai (ep 2)
Min Ki Han (eps 2-3)
Mitsuyo Tsuno (ep 5)
Mizuki Matsui (ep 2)
Nachi Takahashi (eps 2, 4-6)
Nahoko Kosugi (ep 2)
Naoko Hayashi (ep 2)
Naoko Hikiguchi (eps 1-2)
Noriyasu Yamauchi (ep 1)
Ping Luo (ED; eps 4-6)
Ping Yi Jiang (ep 2)
Reiko Fujita (ep 3)
Rika Kanetaka (eps 4-5)
Rito Tominaga (eps 3-4)
Ryūnosuke Murakami (solo OP)
Shinya Kameyama (ep 2)
Shiori Sekiguchi (Studio Live; ep 5)
Shōichi Hotta (ep 3)
Shōtarō Hatake (eps 3-4)
Shōtarō Hayakawa (ep 1)
Shūhei Nishitani (ep 3)
Takayo Mitsuwaka (ep 3)
Tatsuya Miki (ED)
Teruo Takahashi (eps 3, 6)
Ting Xuan Jian (eps 5-6)
Tomoko Hamanaka (ED)
Toshiharu Kudō (ep 4)
Toshiki Yamazaki (eps 3-4)
Usahori (ED; eps 1, 3-6)
Wei Qing Wang (ep 2)
Xuan Jing Wang (eps 5-6)
Yan Xin Fan (ep 2)
Yasuchika Nagaoka (ED; eps 2-6)
Yasuko Miyazaki (ep 5)
Yi Li (eps 2-3)
Ying Xing Mao (ep 6)
Yousuke Toyama (ep 6)
Yu Ting Huang (ep 2)
Yūichirō Yamada (ep 5)
Yuka Kitamura (eps 1-2)
Yukari Watanabe (ep 2)
Yukie Ōhashi (ep 6)
Yumiko Tomiki (ep 3)
Opening Director: Masatsugu Nagasoe
Photography:
Haruka Motoyama (eps 1-6)
Ichigo Iwaizumi (eps 1-6)
Kyōko Nakamoto (ED; eps 1-6)
Natsuki Satō (ED; eps 1-6)
Rio Konishi (ep 1)
Saho Sawada (ED; eps 1-6)
Shinnosuke Kato (OP; ED)
Shunsuke Taniguchi (ep 1)
Tomomi Fujita (ep 1)
Wakana Isoyama (eps 1-6)
Wei Ying Dai (ep 1)
Production Advancement: Kaede Hirata (OP)
Production Assistant: Kaede Hirata (ep 1)
Production manager: Riku Nihonyanagi (eps 3-6)
Production Supervision: Manabu Ohtsuka
Prop Design:
Haruo Haga (eps 5-6)
Kei Ajiki (eps 1-6)
Rang Hyeon Lee (eps 5-6)
Setting Production: Chika Nagaoka
Sound Effects: Hiromune Kurahashi
Special Effects: Chieko Tokuda (OP; eps 2-5)
Storyboard Clean Copy: Tokio Igarashi (ep 4)
Theme Song Performance: i☆Ris (ED)
Minami Tanaka as Meari Saotome
Rina Honnizumi as Tsuzura Hanatemari

Aoi Koga as Mikura Sado
Rie Takahashi as Sakura Miharutaki
Seiichirō Yamashita as Aoi Mibuomi
Yō Taichi as Yukimi Togakushi
Yūko Kaida as Sachiko Juraku

Ayaka Fukuhara as Sayaka Igarashi (ep 2)
Chiharu Sawashiro as Haruto Kibashira (eps 3-4)
Fairouz Ai as Kokoro Aiura (ep 1)
Fumiya Tanaka as Student C (ep 3)
Haruka Jin'ya as Beautification Council Boy (ep 2)
Jun Fukuyama as Kanade Musubi (eps 3-4)
Kana Yūki as MC (eps 3-4)
Katsuhiro Tokuishi as Boy A (ep 2)
Kazuki Ura as Student B (ep 3)
Makoto Sahara as Student A (ep 3)
Mariya Ise as Midari Ikishima (ep 2)
Mayu Udono as Runa Yomozuki (ep 2)
Miyuki Sawashiro as Kirari Momobami (ep 2)
Motoharu Ono as Narration (ep 3)
Riho Sugiyama as Midari Classmate A (ep 2)
Saki Kobari as Midari Classmate C (ep 2)
Sayaka Kaneko as Midari Classmate B (ep 2)
Sayaka Senbongi as Kurumi Kurume (eps 3-4)
Takeo Ōtsuka as Boy B (ep 2)
Takuma Nagatsuka as Nobuya Sera (eps 3-4)
Yoshino Aoyama as Beautification Council Girl (ep 2)
Yū Miyazaki as Ren Kochi (eps 3-4)
Yui Makino as Chitose Inui (eps 3-4)
Yūya Hirose as Mamoru Kuonji (eps 3-4)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Asahi Production (ep 4)
Brain's Base (ep 1)
diomedéa (eps 2-4, 6)
FAI (ep 4)
Felix Film (ep 3)
Gallop (eps 2-3, 5)
Gift-o’-Animation (ep 5)
Grain (ep 4)
Hikari no Sono Animation (ep 6)
Hybrid Labo (ep 5)
J.C. Staff (eps 3-4)
Line Farm (eps 2, 4)
Mouse (eps 1-2)
Nakamura Production (eps 2-3)
PINE JAM (ep 2)
Rising Force (eps 5-6)
Sao Sang Design (ep 6)
Shanghai Phantom (eps 2, 4, 6)
Snow Light Staff (eps 1-2, 5)
Studio CL (ep 5)
Studio Comet (eps 1, 3)
studio daisy (ep 2)
Studio Gash (eps 1-2, 4)
Studio Giga (ep 4)
Studio Gram (ep 4)
Studio Hibari (eps 5-6)
Studio Lings (eps 2, 4)
Studio Live (eps 2, 4)
Studio Massket (eps 4, 6)
Studio Mindo (ep 4)
Studio Sleep (ep 5)
Studio Toybox (ep 5)
Studio μ (ep 4)
TNK (ep 3)
Triple A (ep 6)
Wao World (eps 2, 4)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 3)
3D Graphics: Moe
Animation Production: MAPPA
Background Art: Bihou, Inc. (OP; eps 1-6)
Color Check: Line Farm (ep 1)
Color Key: Line Farm (ep 1)
Digital Finish Animation:
Asahi Production (OP; ED; eps 3-5)
FAI (eps 3-4, 6)
Grain (ep 4)
Hikari no Sono Animation (eps 5-6)
Iris Media (eps 3, 5)
MAPPA Sendai Studio (OP; ED; eps 1-6)
MAPPA Tokyo Studio (OP; ED; eps 1-6)
Reboot (eps 1, 6)
Revival (ep 4)
Sao Sang Design (ep 5)
Shanghai Phantom (ED; eps 1-6)
Studio Blue (ED; ep 5)
Studio Gram (ep 4)
Studio Hibari (ep 5)
Studio Massket (ep 6)
Triple A (eps 4, 6)
xenron (eps 1, 4-5)
Digital In-between Animation:
Asahi Production (OP; ED; eps 3-5)
FAI (eps 3-4, 6)
Grain (ep 4)
Hikari no Sono Animation (eps 5-6)
Iris Media (eps 3, 5)
MAPPA Sendai Studio (OP; ED; eps 1-6)
MAPPA Tokyo Studio (OP; ED; eps 1-6)
Reboot (eps 1, 6)
Revival (ep 4)
Sao Sang Design (ep 5)
Shanghai Phantom (ED; eps 1-6)
Studio Blue (ED; ep 5)
Studio Gram (ep 4)
Studio Hibari (ep 5)
Studio Massket (ep 6)
Triple A (eps 4, 6)
xenron (eps 1, 4-5)
Finish Animation:
Bird (ED)
MAPPA (ED)
Production I.G (ED; eps 1, 3, 5)
Studio Elle (ED)
Studio Hibari (ED; ep 3)
In-Between Animation:
Drive (ep 1)
Geek Toys (ED)
studio daisy (ED)
TRIGGER Fukuoka Studio (ep 1)
Key Animation: Studio Live (ep 5)
Online Editing: Q-Tec
Photography Cooperation:
Hikari no Sono Animation (ep 6)
Shanghai Phantom (ep 6)
Triple A (ep 6)
xenron (OP; eps 2, 4-6)
English cast
English staff
Adapter: Marin Miller
Operation Manager: Rayner Tham
Production Supervision: Eric P. Sherman
Project Manager: Misa Shimogata
Studio Management: Mio Moroe
Voice Direction: Bill Millsap
Kira Buckland as Mary Saotome
Morgan Berry as Yukimi Togakushi
Natalie Rose as Tsuzura Hanatemari

Aleks Le as Aoi Mibuomi
Amber Lee Connors as Sachiko Juraku
Anairis Quiñones as Sakura Miharutaki
Suzie Yeung as Mikura Sado

A.J. Beckles as Nobuya Sera (eps 3-4)
Brandon McInnis as Kanade Musubi (eps 3-4)
Brittany Lauda as Emcee (eps 3-4)
Courtney Lin as Kurumi Kurume (eps 3-4)
Emi Lo as Chitose Inui (eps 3-4)
Erica Lindbeck as Sayaka Igarashi (ep 2)
Kaiji Tang as Ren Kochi (eps 3-4)
Kayli Mills as
Kokoro Aiura (ep 1)
Runa Yomozuki (ep 2)
Landon McDonald as Mamoru Kuonji (eps 3-4)
Matt Shipman as Haruto Kibashira (eps 3-4)
Michelle Ruff as Kirari Momobami (ep 2)
Sarah Anne Williams as Midari Ikishima (ep 2)

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Internet Streaming: Netflix
French staff
French cast
Karine Foviau as Mary Saotome
Lila Lacombe as Tsuzura Hanatemari

Amandine Hauguel as
Kirari Momobami
Kokoro Aiura
Arthur Raynal as Nobuya Sera
Barbara Beretta as Sachiko Juraku
Camille Timmerman as Mikura Sado
Fabrice Trojani as Kanade Musubi
Fanny Bloc as Yukimi Togakushi
Ingrid Donnadieu as Sakura Miharutaki
Jessy Dubuis as Haruto Kibashira
Julien Allouf as Aoi Mibuomi
Laëtitia Godes as Kutumi Kurume
Marie Tirmont as Midari Ikishima
Marie Zidi as Sayaka Igarashi
Zina Khakhoulia as Runa Yomotsuki

French companies
Dubbing: Iyuno-SDI France
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Javier Balas (Spain dub)
Translation: Iván Fraile Ramos (Spain dub)

Mix Engineer: Juanma Prieto (Spain dub)
Subtitle Translation: Juan Villena Mateos (Netflix; Spain)
Ana Valeiras as Mary Saotome (Spain dub)
Tania Ugía as Tsuzura Hanatemari (Spain dub)

Adolfo Moreno as Aoi Mibuomi (Spain dub)
Cristina Yuste as Sakura Miharutaki (Spain dub)
Patricia Rada as Yukimi Togakushi (Spain dub)
Pilar Martín as Mikura Sado (Spain dub)
Silvia Sarmentera as Sachiko Juraku (Spain dub)

Ana Esther Alborg as Kurumi Kurume (Spain dub; eps 3-4)
Gema Carballedo as Runa Yomozuki (Spain dub; ep 2)
Isabel Gaudi as Sayaka Igarashi (Spain dub; ep 2)
Isacha Mengíbar as Emcee (Spain dub; eps 3-4)
Nikki García as Kirari Momobami (Spain dub; ep 2)
Rosalía Díaz as Midari Ikishima (Spain dub; ep 2)
Sara Polo as Chitose Inui (Spain dub; eps 3-4)
Spanish companies
Dubbing Studio: Best Digital (Spain dub)
Internet Streaming: Netflix
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Gianluca Crisafi

Dialogues: Mattia Billi
Dubbing Assistant: Alessandro Benati
Mixing: Fabio Tosti
Jessica Bologna as Mary Saotome
Vittoria Bartolomei as Tsuzura Hanatemari

Alessio Celsa as Aoi Mibuomi
Chiara Fabiano as Yukimi Togakushi
Ludovica Bebi as Sakura Miharutaki
Serena Stollo as Sachiko Jurako
Veronica Benassi as Mikura Sado
Italian companies
Dubbing: SEFIT-CDC
Internet Streaming: Netflix
German staff
German cast
(none)
Eleni Möller as Tsuzura Hanatemari
Saskia Weckler as Mary Saotome

Annalena Doss as Mikura Sado
Flemming Stein as Aoi Mibuomi
Freya Trampert as Sakura Miharutaki
Jennifer Böttcher as Sachiko Juraku
Marnie Aramruck as Yukimi Togakushi

Alexander Merbeth as Haruto Kibashira (eps 3-4)
Brian Sommer as Kanade Musubi (eps 3-4)
Daniela Reidies as Runa Yomozuki (ep 2)
Elena Zvirbulis as Chitose Inui (eps 3-4)
Franciska Friede as Midari Ikishima (ep 2)
Gundi Schulze as Kurumi Kurume (eps 3-4)
Ivo Möller as Mamoru Kuonji (eps 3-4)
Janek Schächter as Ren Kochi (eps 3-4)
Jenny Maria Meyer as Sayaka Igarashi (ep 2)
Liza Ohm as
Kirari Momobami (ep 2)
Ririka Momobami (ep 2)
Marek Harloff as Nobuya Sera (eps 3-4)
Sina Zadra as Kokoro Aiura (ep 1)
Tanja Dohse as MC (ep 3)
German companies
(none)
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director: Adam Lonicki

Project Coordination: Julian Osławski
Sound: Adam Lonicki
Magdalena Herman-Urbańska as Tsuzura Hanatemari
Marta Kurzak as Yukimi Togakushi
Martyna Kowalik as Meari Saotome

Anna Szymańczyk as Sakura Miharutaki
Kamil Kula as Aoi Mibuomi
Wiktoria Gorodeckaja as Sachiko Juraku
Zuzanna Bernat as Mikura Sado

Agata Góral as Kirari Momobami
Agata Różycka as Kurumi Kurume
Karolina Bacia as Runa Yomozuki
Lukasz Talik as Ren Kochi
Marta Czarkowska as Kokoro Aiura
Marta Dobecka as Midari Ikishima
Mateusz Weber as Haruto Kibashira
Małgorzata Kozłowska as Sayaka Igarashi
Małgorzata Prochera as Chitose Inui
Paweł Wojtaszek as Kanade Musubi
Przemysław Wyszyński as Beautification Council Boy
Polish companies
Dubbing Studio: Iyuno-SDI Group
Internet Distribution: Netflix
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Hannah Buttel
Translation: Paulo Noriega
Producer: Sabrina Camargo

Editing: Kaleb Olson
Mixing: Kaleb Olson
Ana Elena Bittencourt as Mary Saotome
Natália Alves as Tsuzura Hanatemari

Amanda Manso as Yukimi Togakushi
Eduardo Drummond as Aoi Mibuomi
Fernanda Baronne as Sachiko Juraku
Jeane Marie as Sakura Miharutaki
Taís Feijó as Mikura Sado
Portuguese companies
Dubbing Studio: MG Estúdios
Internet Streaming: Netflix

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology