×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Dance Dance Danseur (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ダンス・ダンス・ダンスール (Japanese)
Genres: drama
Plot Summary: Junpei Murao was fascinated with ballet as a child, but in his second year of middle school, his father passed away and he decided he needed to become more "masculine," and he gave up on his aspirations. While still having an attachment to ballet, he takes up the martial art of Jeet Kune Do, and becomes popular in his class. Then one day, a new transfer student named Miyako Godai arrives in Junpei's class, and her mother runs a ballet studio. Miyako realizes that Junpei is interested in ballet, and invites him to do ballet together. (from manga)
User Ratings: 135 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 10 votes (sub:8, raw:1, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Excellent: 21 votes (sub:21)
 Very good: 43 votes (sub:41, others:2
1 Polish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Good: 38 votes (sub:38)
 Decent: 15 votes (sub:15)
 So-so: 2 votes (sub:2)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 237 users, rank: #3309 (of 9106)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.533 (Very good−), std. dev.: 1.4947, rank: #1632 (of 9212)
Weighted mean: 7.537 (Very good−), rank: #1470 (of 9212) (seen all: 7.76 / seen some: 7.05 / won't finish: 4.82)
Bayesian estimate: 7.532 (Very good−), rank: #1207 (of 6953)
Episode titles: We have 11
Vintage: 2022-04-08
Opening Theme:
"Narihibiku Kagiri" by YUKI
Ending Theme:
"Kaze, Hana" by hitorie
Links: We have 1
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Munehisa Sakai
Series Composition: Yoshimi Narita
Script:
Erika Andō (eps 6, 8)
Misaki Morie (eps 5, 7-9)
Yoshimi Narita (eps 1-4, 10-11)
Storyboard:
Cagetzu Aizawa (ep 10)
Hajime Ohtani (Ballet-Part for ep 10; eps 2, 5, 11)
Hisatoshi Shimizu (ep 1)
Junpei Mukai (ED)
Kouki Aoshima (ep 3)
Masako Sato (eps 4, 8)
Munehisa Sakai (Ballet-Part for eps 1, 3, 7; ep 11)
Sarisa Kawamura (Ydot; OP)
Shinji Satō (ep 6)
Takeshi Satoh (ep 11)
Yasutomo Okamoto (ep 9)
Yûji Tokuno (ep 7)
Episode Director:
Hajime Ohtani (Ballet-Part for eps 2-3; eps 5, 10-11)
Hiromi Nishiyama (ep 6)
Hisatoshi Shimizu (eps 1, 10)
Kouki Aoshima (ep 3)
Munehisa Sakai (Ballet-Part for eps 7-8; eps 4, 11)
Shinji Satō (ep 4)
Takeshi Satoh (ep 8)
Yasutomo Okamoto (ep 9)
Yûji Tokuno (eps 2, 7)
Unit Director:
Junpei Mukai (ED)
Takafumi Ishida (OP)
Music: MICHIRU
Original creator: George Asakura
Character Design: Hitomi Hasegawa
Art Director: Mari Fujino
Chief Animation Director:
Hitomi Hasegawa (OP; eps 1-11)
Kayoko Ishikawa (eps 4-5)
Masahiko Komino (8 episodes
eps 1, 3-7, 9, 11
)

Sorato Shimizu (l-a-unch・BOX; eps 5, 8, 10)
Yumi Kuroiwa (OP; eps 1-6, 9)
Animation Director:
Akari Minagawa (ep 11)
Arihiro Gotou (eps 2, 5-11 odd)
Beast (uncredited; Tonari Animation; ep 9)
Eun Ah Shin (ep 4)
Guang Long (ep 11)
Haruka Suzuki (eps 5, 9)
Hiroyuki Saita (ep 7)
Hitomi Hasegawa (ep 1)
Jong Suk Kim (ep 4)
Kayoko Ishikawa (ep 7)
Kazuaki Imoto (5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11
)

Kei Saotome (ED; eps 7, 10)
Kenji Shinohara (ep 11)
Kibidango 14-gō (ep 8)
Kyoko Kametani (eps 10-11)
Lee Sook (ep 7)
Maho Takahashi (5 episodes
eps 3, 6, 8, 10-11
)

Maki Sawai (eps 3, 6, 9, 11)
Mariko Kawamoto (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10-11
)

Masahiko Komino (l-a-unch・BOX; ep 1)
Masaki Hinata (eps 3, 5, 8, 10)
Masako Yokote (ep 11)
Masumi Hoshino (eps 2, 4, 7, 10)
Min Ja Kim (ep 4)
Nobuko Sugino (OP; eps 2, 5, 8, 11)
Saori Hosoda (eps 1, 4)
Sara Sakoe (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 7, 10-11
)

Satoko Miyachi (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 11
)

Seong Won Hwang (ep 7)
Shiho Tanaka (eps 8, 11)
Shinichi Nozaki (ep 8)
Shinichi Wada (ep 2)
Shintaro Tsubota (eps 3, 6)
Shirokuma (ep 11)
Shōko Maruyama (eps 3, 6, 9)
Sorato Shimizu (ep 11)
Sung Jin Lee (ep 4)
Taichi Nakaguma (ep 8)
Takeshi Kusaka (eps 2-3)
Yoko Takanori (5 episodes
eps 1, 4, 7, 10-11
)

Yumi Kuroiwa (ep 1)
3D Director: Tomoko Washida
Director of Photography:
Chika Toda (OP)
Madoka Yagi
2nd Key Animation:
Akemi Ueda (OP)
Akihisa Akuzawa (ep 3)
Aya Kokonoe (OP; eps 3-4)
Chiharu Tasaka (ep 5)
Chihiro Hayashi (eps 2, 7)
Chisaki Yamashita (eps 2, 7)
Eru Saida (eps 7-8, 10-11)
Fuko Abe (ep 4)
Fumika Itō (eps 6, 8, 10-11)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; eps 1-6, 11)
Junya Iwake (eps 8-9, 11)
Kaoru Sekiya (ep 10)
Keiichi Ishida (ep 4)
Langxian Li (MAPPA Sendai Studio; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 10-11
)

Mahmoud Moftah (eps 2-6)
Maki Hayashibara (eps 1, 3-5)
Maki Sugizono (eps 2, 5)
Masako Yokote (ep 6)
Masayuki Tachibana (eps 2-4)
Masumi Kōketsu (ep 7)
Misaki Kitagawa (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-6, 11)
Miyuki Iwakura (ep 5)
Nanami Takahashi (eps 1-2)
Naoki Yamashita (5 episodes
eps 2-3, 7, 10-11
)

Naomi Tsuruta (OP; eps 3-4)
Naoyuki Yagi (eps 1, 9)
Porkky (ep 5)
Reimi Eda (OP; 3-4, 7)
Rui Guo (MAPPA Tokyo Studio; eps 2-3, 10-11)
Ryō Suzuki (eps 3-4)
Sakura Matsuzaka (eps 5-6)
Sakurako Furuya (eps 8-9, 11)
Sara Iyama (ep 6)
Shō Kaneko (MAPPA Sendai Studio; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11
)

Takanari Hirayama (eps 4, 6)
Takashi Orihara (eps 2, 9)
Taketo Megumi (ep 11)
Tatsuya Harada (MAPPA Sendai Studio; eps 1-3)
Tomoko Fukushima (eps 1-11)
Tomomi Teruya (eps 5-6, 8)
Ya Zhi Lu (MAPPA; eps 1-2, 4-5)
Yang Chan (OP; ED; 6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 11
)

Yōichirō Katayama (eps 3, 5)
Yoshie Fujiike (eps 9-10)
Yuka Fujiwara (eps 9, 11)
3D CG:
Ai Kuroiwa (MAPPA; OP; ED)
Chika Hirata (MAPPA; OP; ED)
Miho Funahashi (MAPPA; OP; ED)
Takafumi Ishida (MAPPA; OP)
Tomoko Washida (MAPPA; OP; ED)
Yudai Koja (MAPPA; OP; ED)
3DCG Animator:
Ai Kuroiwa (MAPPA; eps 1-2, 4-7)
Hiroko Izumida (MAPPA; ep 11)
Tomoko Washida (MAPPA; eps 2, 8, 11)
Yudai Koja (MAPPA; eps 2-6, 11)
3DCG Modeller: Kazumi Imamura (MAPPA; eps 3-11)
Animation producer: Takahiro Ogawa
Assistant Animation Director:
Akemi Kobayashi (ep 11)
Arihiro Gotou (ep 3)
Eru Saida (eps 6-8, 10-11)
Guang Long (eps 6-7)
Guang Ming (ep 11)
Hatsune Hoshino (ep 3)
Hiroyuki Saita (ep 5)
Hitomi Hasegawa (ep 11)
Izumi Yamanaka (ep 3)
Kei Saotome (eps 4-5, 11)
Kyoko Kametani (ep 8)
Mahmoud Moftah (ep 3)
Mariko Komatsu (eps 5, 7)
Masaki Hinata (eps 7, 11)
Masaru Yoshioka (ep 11)
Masumi Hoshino (eps 5, 11)
Saori Hosoda (ep 3)
Satoko Miyachi (eps 2, 7)
Shiho Tanaka (ep 9)
Shinichi Nozaki (ep 7)
Shirokuma (ep 3)
Shōko Maruyama (ep 11)
Toshiharu Kudō (eps 3, 8)
Ying Xing Mao (eps 6, 11)
Yoko Takanori (ep 2)
Yue Xin (ep 6)
Yuuji Hakamada (eps 1-3, 6-11)
Assistant Art Director:
Mizuki Saitō
Takafumi Mizuno
Assistant Chief Animation Director:
Kazuaki Imoto (ep 1)
Masahiko Komino (ep 2)
Sara Sakoe (ep 2)
Satoko Miyachi (ep 1)
Yumi Kuroiwa (eps 7-8, 10)
Assistant Director: Hisatoshi Shimizu
Assistant Director of Photography: Hyo Gyu Park (eps 1-11)
Assistant Episode Director:
Hiromi Nishiyama (ep 1)
Hisatoshi Shimizu (eps 3, 6, 11)
Shinji Satō (ep 5)
Takafumi Ishida (ep 3)
Yasutomo Okamoto (ep 11)
Yûji Tokuno (ep 11)
Associate producer: Makoto Kimura
Ballet Animation Director:
Atsushi Ogasawara (eps 2-7, 9, 11)
Tsuyoshi Kuwahara (eps 1-8, 10-11)
Ballet Director: Hajime Ohtani
Ballet Supervision: Sayako Abe
CG Producer: Valthip Srinakar
Choreography: Naoya Homan
Color Coordination: Kayoko Ishikawa (eps 1, 3-11)
Color design: Kana Tanabe
Dancer Costume Design: Kayoko Ishikawa (eps 4-6, 11)
Design: Junpei Mukai (ED)
Effect Animation Director: Tomohiro Kawahara (eps 1, 4-9, 11)
Ending Director: Junpei Mukai
In-Between Animation: Sangeun Song (mappa; ep 5)
Key Animation:
Akemi Ueda (eps 1, 8)
Akie Morimoto (eps 6, 11)
An Katsuragi (eps 7-8, 10)
Arihiro Gotou (OP; eps 1-2)
Asumi Katō (ep 6)
Atsushi Ogasawara (eps 1, 5, 11)
Aya Tajima (ep 2)
Ayako Ishihara (ep 8)
Ayumi Ogawa (ep 6)
Azusa Yamashita (ep 11)
Chihiro Shimada (eps 5, 7)
Dacper (ep 10)
Fumika Itō (ep 10)
Guang Long (Hikari no Sono Animation; eps 3-4, 6, 11)
Haruka Suzuki (NEOX; OP; eps 6, 9)
Heng Xin Shi (ep 4)
Hiroki Abe (ep 1)
Hiroshi Matsumoto (ep 6)
Hiroshi Nakanishi (OP; eps 1-8, 10-11)
Hiroshi Oikawa (ep 2)
Hiroyuki Kamura (ep 11)
Hisae Ikezu (eps 3, 6, 9, 11)
Hisao Muramatsu (ep 7)
Ichiro Hattori (ep 1)
Ikuko Satō (ep 6)
Issei Nagamatsu (Ballet-Part for ep 3; OP; eps 5, 8-9, 11)
Jia Xuan Liang (Hikari no Sono Animation; eps 3-4)
Junko Matsushita (eps 3, 6, 8, 10)
Junya Iwake (ep 10)
Kaneaki Sugimitsu (ep 10)
Kaori Kishi (ep 9)
Kaori Yamada (eps 1, 3, 6)
Kaoru Maehara (ep 2)
Kasumi Kamata (ep 9)
Kasumi Kikuchi (ep 4)
Katsuji Matsumoto (ep 10)
Kazuaki Imoto (OP)
Kazuha Oki (ep 10)
Kazuo Tomizawa (ep 11)
Keiji Shigesawa (ep 10)
Keiko Matsumoto (ep 9)
Keiko Nagamine (OP; 6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 11
)

Kiho Suzuki (eps 2, 6-7, 9)
Koichi Hayami (ep 10)
Kōichi Takai (ep 11)
Konatsu Kumagai (6 episodes
eps 2, 4-5, 8-9, 11
)

Kyouka Miyashita (Ballet-Part for ep 2; OP; eps 3, 5, 9-11)
Lou Ming Huang (eps 5, 7, 9)
Maho Takahashi (OP; ep 4)
Mai Watanabe (ep 1) 
Maki Fujita (eps 4, 9)
Maki Sawai (ep 4)
Makoto Ogiwara (eps 9, 11)
Mamie Ashikaga (ep 9)
Mamiko Nakanishi (ep 11)
Mariko Kawamoto (OP)
Masahiro Furihata (ep 1)
Masaki Hayano (eps 10-11)
Masako Yokote (eps 5, 10-11)
Masataka Kawai (eps 5, 7)
Masato Okada (eps 3, 7)
Masayuki Katou (ep 10)
Masayuki Tachibana (ep 7)
Mayuko Yamamoto (eps 4, 11)
Mayumi Oda (ep 2)
Megumi Satou (ep 6)
Mika Saitō (ep 6)
Mitsuyo Tsuno (ep 1)
Miyako Morino (Ballet-Part for ep 2; ep 1)
Miyuki Inoue (eps 6-7)
Nanami Takahashi (ep 4)
Nao Takano (eps 2, 5)
Naomi Okita (ep 1)
Naoto Takemoto (ep 7)
Nobuko Sugino (ep 1)
Noriko Takahashi (eps 1-3, 7)
Ping Luo (ep 10)
Reo Takada (eps 2-3, 7, 10)
Rieko Noguchi (eps 1, 5, 8, 10)
Rōga Sukesabu (eps 9, 11)
Rui Guo (eps 6, 8-9)
Ryō Suzuki (ep 9)
Ryoko Kawamura (ep 1)
Ryousuke Sekiguchi (ep 11)
Ryuunosuke Murakami (eps 3, 11)
Sakura Matsuzaka (ep 9)
Saori Hosoda (ep 1)
Sara Iyama (ep 11)
Sara Sakoe (eps 1-2, 10)
Sato Tominaga (eps 5, 7)
Satoshi Ikeda (ep 9)
Saurabh Singh (ep 5)
Shinichi Iimura (ep 2)
Shintaro Tsubota (eps 2-3, 11)
Shinya Fujita (eps 3, 6, 8, 11)
Shinya Kameyama (ep 7)
Shirokuma (5 episodes
eps 2, 4-5, 7, 11
)

Shōichi Hotta (eps 3, 5, 7, 11)
Shōko Maruyama (OP; 11)
Shōtarō Hatake (eps 5, 9)
Shouichi Funaki (ep 1)
Shūhei Nishitani (Ballet-Part for ep 2; eps 5, 8)
Takafumi Ishida (OP)
Takahiro Ninagawa (eps 1-2, 4-7, 9)
Takao Mitsui (eps 9, 11)
Takashi Ajiri (ep 4)
Taketo Megumi (ep 10)
Takurō Sakurai (eps 9-10)
Tatsurō Ogi (eps 7, 9, 11)
Tatsuya Harada (eps 8-11)
Tetsurou Yamada (ep 8)
Tomomi Teruya (ep 11)
Toshiharu Go (ep 11)
Toshiharu Kudō (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 11
)

Toshiyuki Yoshioka (ep 11)
Tsuyoshi Kuwahara (eps 1, 5, 11)
Tsuyoshi Tanabe (eps 4-5, 10)
Vann Oba (ep 7)
Wei Qing Wang (ep 5)
Xing Rui Fan (ep 11)
Ya Zhi Lu (eps 3, 9-10)
Yasuko Miyazaki (ep 1)
Yasunori Yamaguchi (eps 1, 4)
Yayoi Kamigaki (eps 1, 11)
Yong Cheng Kwek (Ballet-Part for ep 3; ep 1)
Yoshie Fujiike (eps 2-3)
Yuka Fujiwara (ep 10)
Yuka Kudo (ep 8)
Yūki Itō (ep 11)
Yūki Iwai (ep 1)
Yūki Nakajima (eps 5, 10)
Yukiko Shimizu (ep 1)
Yumiko Tomiki (eps 2, 7, 9-10)
Yutaka Kawasuji (ep 4)
Yuuji Hakamada (Ballet-Part for eps 2-3; eps 1, 5-6, 10)
Opening Director:
Kazuaki Seki (koe)
Masaru Yamaguchi (koe)
Photography:
Bu Chul Kim (MAPPA; eps 7-11)
Chika Toda (MAPPA; eps 1-6)
Haruka Motoyama (MAPPA; eps 6-11)
Hyo Gyu Park (OP)
Ichigo Iwaizumi (MAPPA; eps 6-11)
Junpei Mukai (ED)
Kouki Okada (Ignaz Studio; ep 11)
Kyōko Nakamoto (MAPPA; eps 7-11)
Madoka Yagi (OP)
Nachi Suzuki (Ignaz Studio; ep 11)
Natsuki Satō (MAPPA; eps 6-11)
Rio Konishi (MAPPA; OP; eps 1-11)
Saho Sawada (MAPPA; eps 6, 8-11)
Shinnosuke Kato (MAPPA; eps 6-11)
Shunsuke Taniguchi (MAPPA; OP; eps 1-11)
Takashi Yanagida (ep 11)
Teppei Ito (MAPPA; eps 1-3)
Tomomi Fujita (MAPPA; OP; eps 1-11)
Tomoyuki Ishiyama (Ignaz Studio; ep 11)
Wakana Isoyama (MAPPA; eps 6-11)
Wei Ying Dai (MAPPA; OP; eps 1-11)
Production Advancement: Kodai Kato (ep 2)
Production Assistant: Kodai Kato (eps 3, 5)
Production Desk: Yuriko Waki
Prop Design:
Mariko Kawamoto (eps 1-11)
Tsuyoshi Kuwahara (eps 8-9)
Setting Production: Kosuke Isshiki
Sound Effects: Eiko Morikawa
Special Effects: Chieko Tokuda (eps 1-2, 4-11)
Sub-Character Design:
Rio (eps 1-11)
Tsuyoshi Kuwahara (ep 11)
Theme Song Performance:
Hitorie (ED)
YUKI (OP)
Daiki Yamashita as Junpei Murao
Kaede Hondo as Miyako Godai
Kōhei Amasaki as Misaki Yasuda
Kouki Uchiyama as Luou Mori

Jun Inoue as Kotobuki Himenokōji
Kōtarō Nishiyama as Yamato Takura
Mayumi Asano as Chizuru Godai
Misato Fukuen as Natsuki Oikawa
Ryunosuke Yamaguchi as Hyota Sagara

Akira Miki as Staff B (ep 5)
Anri Katsu as Ramen Shop Owner (ep 7)
Ayaka Atsuchi as Boy B (ep 1)
Ayaka Kurogi as Schoolgirl C (ep 8)
Ayano Shibuya as
Girl (ep 1)
Girl A (ep 6)
Natsuki's Friend (ep 5)
Schoolgirl A (ep 8)
Toddler Class Student (ep 4)
Chisa Suganuma as Schoolgirl D (ep 8)
Daisuke Kasuya as Soccer Member B (ep 3)
Emi Miyajima as Male Student C (eps 7, 11)
Eriko Kadokura as Female Student B (ep 7)
Fumiko Orikasa as Yulia Mama (eps 5-6)
Fumiyoshi Shioya as Brown Hair Guy (eps 1, 3)
Genjiro Mori as Vice-principal (ep 3)
Hikari Tomio as Lesson Student B (ep 10)
Hiroaki Okuda as Two sets of Teachers (ep 3)
Hiroto Kazuki as Mioka (eps 1-2)
Hitomi Shogawa as Parent A (eps 5-6)
Hitoshi Bifu as Math Teacher (ep 3)
Ikue Ōtani as Sawako Murao (ep 1)
Ikuji Nose as
Chairperson (ep 6)
Miyako's Father (ep 10)
Kana Arima as Toddler Class Student (ep 4)
Kanoko Sudo as Moderator Student (ep 3)
Kazue Ikura as Mori Kozuru (ep 4)
Kazuki Ura as Male Student B (eps 7-9, 11)
Kazuko Sugiyama as Wife Village
Kenta Chabana as Teacher (ep 6)
Kiyoko Yonekura as Parent C (ep 6)
Kokoro Kikuchi as Natsuki's Younger Brother (eps 7, 11)
Kosuke Hatakeyama as Male Student A (eps 7-9, 11)
Kouki Saga as Soccer Member C (ep 3)
Manami Nanahira as Kiri Kuroshima (eps 2-3, 5, 11)
Marie Hashimoto as Lesson Student A (ep 10)
Masafumi Kobatake as
Staff A (ep 5)
Teacher (ep 1)
Masako Shirakawa as Female Instructor (eps 8, 11)
Masaya Fukunishi as Soccer Member A (ep 3)
Megumi Han as Junpei (young; ep 1)
Michiko Kaiden as Hyota (young; ep 1)
Minami Iinuma as Male Student D (eps 7, 11)
Misaki Watanabe as
Female Student A (ep 7)
Lesson Student D (ep 10)
Male Student E (ep 7)
Schoolgirl B (ep 8)
Misato Matsuoka as
Girl C (ep 6)
Toddler Class Student (ep 4)
Miyuki Sahaku as Female Student (eps 1, 3)
Namiko MORIMOTO as One set in Charge (ep 3)
Natsu Yorita as Parent B (eps 5-6)
Natsumi Fujiwara as Boy A (ep 1)
Rei Furukawa as Teacher (ep 10)
Rina Saitō as Lesson Student C (ep 10)
Risae Matsuda as Luou Mori (young)
Saaya Anzai as Girl B (ep 6)
Sarah Emi Bridcutt as English Teacher (ep 3)
Shōya Tamano as Male Student (ep 3)
Shūichi Uchida as Male Student (ep 1)
Takahiro Fujimoto as Ippei Murao (ep 1)
Takehito Koyasu as Nakamura
Takumu Miyazono as Announcement in the Hall (ep 5)
Tomoko Naka as Ayako Ikukawa (eps 5-7, 11)
Yoshino Aoyama as Nanako Murao (ep 1)
Yukari Watanabe as Staff (ep 11)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Be Loop (ep 1)
Dogwood (OP)
J.C. Staff (ep 1)
MAPPA Sendai Studio (OP; eps 1-2)
MAPPA Tokyo Studio (ep 2)
Nakamura Production (ep 1)
PINE JAM (ep 1)
Studio Gash (eps 1-2)
Studio Massket (OP)
Studio μ (OP)
TNK (ep 1)
Animation Direction:
GAON (ep 1)
l-a-unch・BOX (ep 1)
Animation Production: MAPPA
Art Setting: Studio Pablo
Backgrounds: Studio Pablo
Digital Finish Animation:
Asahi Production (ep 1)
Dogwood (OP)
FAI (ep 1)
Iris Media (OP)
MAPPA Sendai Studio (OP; eps 1-2)
MAPPA Tokyo Studio (OP; eps 1-2)
Shanghai Phantom (OP; eps 1-2)
Studio Massket (OP)
Studio Mindo (ep 1)
Studio μ (OP)
Studio Palette (ep 1)
Weilai Animation (ep 1)
Xuyang Animation (ep 2)
Digital In-between Animation:
Asahi Production (ep 1)
Dogwood (OP)
FAI (ep 1)
Iris Media (OP)
MAPPA Sendai Studio (OP; eps 1-2)
MAPPA Tokyo Studio (OP; eps 1-2)
Shanghai Phantom (OP; eps 1-2)
Studio Massket (OP)
Studio Mindo (ep 1)
Studio μ (OP)
Studio Palette (ep 1)
Weilai Animation (ep 1)
Xuyang Animation (ep 2)
Editing Studio: Jay Film
Finish Animation:
DEFA (ep 2)
ENGI (ep 2)
Studio Elle (OP)
Studio Palette (ep 2)
xenron (ep 2)
In-Between Animation:
ENGI (ep 2)
Gift-o’-Animation (ep 2)
Hybrid Labo (ep 2)
OLM (ep 2)
OLM Digital (ep 1)
PRA (ep 2)
Revoroot (ep 2)
studio daisy (ep 2)
Studio Palette (ep 2)
Studio PaTHoS (ep 2)
Tezuka Productions (OP)
Internet Streaming: Disney+
Key Animation:
Neox (OP)
Studio Live (ep 1)
Online Editing: Q-Tec
Photography: MAPPA
Photography Cooperation:
Shanghai Phantom (ep 1)
Studio Gram (ep 1)
xenron (ep 1)
Production: Shogakukan
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll
Disney+ (Southeast Asia)
English cast
(none)
French staff
French cast
Translation: Camille Velien

Proofreading: Stéphanie Noardo
(none)
French companies
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: André Rinaldi
Caio Freire as Junpei Murao
Carla Gmurczyk as Miyako Godai
Celso Henrique as Luō Mori

Bruno Casemiro as Hyouta Sagara
Carloz Magno as Yamato Takuma
Lucas Almeida as Kotobuki Himenokouji
Marli Bortoletto as Sawako Murao
Rodrigo Bacedo as Misaki Yasuda
Vany Américo as Chizuru Godai
Vitória Crispim as Natsuki Oikawa
Wilken Mazzei as Ippeita Murao
Zabetta Macarini as Nanako Murao

Iris Bassi as Mazuru Mori (ep 9)
Jonas Falcão as Nakamura
Luciana Barbosa as Ayako Oikawa
Marcela de Barros as Kurushima
Monica Rossi as Tsumamura
Ronaldo Júlio as Mioka
Sumara Louise as Kozuru Mori (eps 10-11)
Zodja Pereira as Kozuru Mori (eps 4, 8-9)

Portuguese companies
ADR Production: Dubrasil
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology