×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Chillin' in My 30s after Getting Fired from the Demon King's Army (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kaiko Sareta Ankoku Heishi (30-Dai) no Slow na Second Life (Japanese)
解雇された暗黒兵士(30代)のスローなセカンドライフ (Japanese)
Genres: fantasy
Plot Summary: Dariel is a soldier in the Dark Lord's army who cannot use magic. Instead, he wields his intellect and initiative as an assistant to one of the Dark Lord's most trusted captains. But when the captain is summarily replaced, Dariel also loses his privileged position and is fired. In disappointment, he retires in a village of humans, getting a new start in life by using his abilities to accept requests for help.
User Ratings: 207 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 12 votes (sub:11, raw:1)
 Excellent: 16 votes (sub:16)
 Very good: 44 votes (sub:44)
 Good: 51 votes (sub:47, others:4
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 45 votes (sub:45)
 So-so: 15 votes (sub:15)
 Not really good: 10 votes (sub:9, others:1
1 Russian subtitled
)
 Weak: 6 votes (sub:6)
 Bad: 6 votes (sub:6)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 328 users, rank: #2830 (of 9525)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.710 (Good−), std. dev.: 1.871, rank: #4944 (of 9642)
Weighted mean: 6.691 (Good−), rank: #4888 (of 9642) (seen all: 7.12 / seen some: 5.68 / won't finish: 3.42)
Bayesian estimate: 6.741 (Good−), rank: #4366 (of 7237)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2023-01-07
Opening Theme:
"Changemaker" by Hinano
Ending Theme:
"Dear Doze Days" by Akari Kitō
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Chillin' in My 30s after Getting Fired from the Demon King's Army - Complete (Sub.Blu-ray) 2024-02-27 (from $49.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Fumitoshi Oizaki
Series Composition: Hitomi Amamiya
Scenario: Hitomi Amamiya (eps 1-12)
Storyboard:
Akari Ranzaki (ep 10)
Fumitoshi Oizaki (ED; eps 1, 12)
Kōichi Ōhata (5 episodes
eps 5-6, 8-9, 11
)

Takashi Iida (eps 3-4)
Yoshihide Yuuzumi (eps 2, 7)
Episode Director:
Ageha Kochōran (eps 4, 8-9)
Chuan Feng Xu (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Yūma Imura (eps 2, 5, 7, 11)
Unit Director: Fumitoshi Oizaki (ED)
Music: Tsubasa Ito
Original creator:
Rokujūyon Okazawa (novel)
Rurekuchie (manga)
Original Character Design: sage joh
Character Design: Satomi Yonezawa
Art Director: Kazuhiro Arai
Chief Animation Director:
Ayumi Sōgawa (eps 2-12)
Fumiaki Satō (eps 2-12)
Sakae Shibuya (eps 2-11)
Satomi Yonezawa (eps 2-12)
Animation Director:
Ayumi Sōgawa (ep 1)
Bu Young Kang (NAMU Animation; ep 11)
Fumiaki Satō (ep 1)
Hyeon Suk Min (Studio SUNHAN; ep 10)
Hyun-Jin Jeon (Synod; ep 4)
Hyung Joon Mubon (Synod; ep 4)
Ji Taek Lee (Synod; eps 4, 8, 12)
Jin Young Song (NAMU Animation; eps 9, 11)
Joong Hyeon Ryu (Synod; ep 4)
Jun-Oh Kim (NAMU Animation; ep 11)
Kazunori Ozawa (eps 2, 6)
Masayuki Nonaka (OP)
Mi Jung Cho (Synod; eps 4, 8)
Min Mi An (Studio SUNHAN; ep 12)
Nam Um Kim (NAMU Animation; ep 9)
Sakae Shibuya (ED; ep 1)
Satomi Yonezawa (ep 1)
Se Jeong Jeong (Studio SUNHAN; ep 10)
Seo Kyun Lee (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Su Gyeong Lim (Synod; ep 4)
Su Ho Kim (NAMU Animation; ep 9)
Sung Jae Lee (NAMU Animation; ep 11)
Tatsuo Honda (eps 2-12)
Young Mi Lee (Synod; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Sound Director: Hiroto Morishita
Cgi Director: Yukie Yamamoto
Director of Photography: Yasuyuki Itou
2D Work:
Yūki Yomogida (ED; eps 1-12)
2nd Key Animation:
Akihisa Matsumoto (diomedéa; eps 1-2)
Ayumi Sōgawa (7 episodes
eps 1-3, 6-7, 10, 12
)

Cho Hee Lee (Studio SUNHAN; ep 8)
Chuan Feng Xu (ep 6)
Eun Hee Jeong (NAMU Animation; ep 11)
Eun Young Choi (NAMU Animation; ep 11)
Eun Young Jung (Studio SUNHAN; eps 3, 10, 12)
Fumiaki Satō (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 10, 12
)

Jeong-In Yun (NAMU Animation; eps 9, 11)
Ji Eun Kim (Synod; eps 4, 8)
Ji Hyun Moon (NAMU Animation; ep 11)
Kotomi Motono (diomedéa; eps 1-4)
Kyung Hee Heo (NAMU Animation; ep 11)
Kyung Sun Bae (NAMU Animation; eps 9, 11)
Mai Shi (ep 1)
Min Hee Kim (Synod; eps 4, 8)
Min Mi An (Studio SUNHAN; ep 8)
Myung Gye Seung (NAMU Animation; eps 9, 11)
Sakae Shibuya (eps 2-3, 5-7)
Se Jeong Jeong (Studio SUNHAN; ep 8)
Seung Gi Maeng (NAMU Animation; ep 9)
Seung Hee Ha (Studio SUNHAN; 4 episodes
eps 3, 8, 10, 12
)

Song Jeong Kim (Studio SUNHAN; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Sun Hee Hwang (NAMU Animation; ep 9)
Yūji Yamamoto (diomedéa; eps 1-6, 8)
Yūki Nagashima (diomedéa; eps 1-5, 8)
Yūta Ayuzawa (diomedéa; eps 2, 8)
Yūta Katsuta (diomedéa; eps 1-5, 8)
3D CG:
Haruki Teruyama (Inaho; eps 1-12)
Kanamu Takahashi (Inaho; eps 1-12)
Rintarō Wakayama (Inaho; eps 1-12)
Animation producer: Shōta Amano
Assistant Director: Yoshihide Yuuzumi
Associate producer:
Masayuki Yaguchi
Yuri Terao
Background Art:
Hyeon Seon Kim (NAMU Animation; eps 1-12)
Ja Eun Kim (NAMU Animation; eps 1-12)
Kang Ho Seo (NAMU Animation; eps 1-12)
Kazuhiro Arai (Studio Homare; ED)
Kyu Hwan Song (NAMU Animation; eps 1-12)
Seong Jae Choi (NAMU Animation; eps 1-12)
Seul Gi Lee (NAMU Animation; eps 1-12)
Su Ji Lee (NAMU Animation; eps 1-12)
Tae Mi Choi (NAMU Animation; eps 1-12)
Toshihiko Gotō (Bibury Animation CG; OP)
Casting Management: Takamasa Nishimura
Color design: Shiori Shōji
Color setting:
Kazu Fujisaki (eps 4, 9)
Masao Ōba (eps 2, 5, 10)
Nanako Mine (eps 3, 6-8, 11)
Reina Iizuka (Bibury Animation Studio; OP)
Shiori Shōji (ED; eps 1, 12)
Distribution Manager:
Shigeki Hosoda
Shungo Kasai
Editing:
Akari Saitō (Mishima Editing Room)
Effect Animation Director: Kazunori Ozawa (eps 4, 7, 11)
In-Between Animation:
Ayumi Sōgawa (Encourage Films; ep 12)
Eun Ok Ji (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Hikaru Kudō (diomedéa; ep 8)
Hina Ōsato (Bibury Animation Studio; OP)
Kaito Kuroki (diomedéa; ep 4)
Kyung A Kang (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Misato Noguchi (Encourage Films; eps 1-12)
Miyuki Ishiyama (diomedéa; ep 4)
Nagisa Nagae (diomedéa; ep 8)
Rio Nakajima (diomedéa; eps 4, 8)
Sang Guk Kim (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Shiho Satō (Encourage Films; eps 1-10)
Soo In Park (NAMU Animation; ep 11)
Sungkwon Kang (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Un Ho Lee (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Yūki Jō (diomedéa; ep 8)
Yūki Nagashima (diomedéa; ep 9)
Yūto Aoki (diomedéa; ep 8)
In-Between Check: Jae Hwan Myoung (NAMU Animation; ep 9)
Key Animation:
Akihiro Kikuchi (Bibury Animation Studio; OP)
Asuna Onoue (Bibury Animation Studio; OP)
Ayumi Sōgawa (7 episodes
eps 1-3, 5-7, 10
)

Chiaki Tateoka (Bibury Animation Studio; OP)
Chuan Feng Xu (eps 1, 3, 6, 12)
Dong Liu (eps 6, 10, 12)
Eun Byeong Kim (Studio SUNHAN; eps 3, 8, 10)
Fumiaki Satō (7 episodes
eps 1-3, 5-7, 10
)

Fumitoshi Oizaki (eps 2, 4, 8)
Hee Eun Choi (Synod; ep 4)
Heng Ting Wei (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 10, 12
)

Hyeong Jong Ju (NAMU Animation; ep 9)
I Cheol Kim (NAMU Animation; ep 11)
Jin Young Kim (NAMU Animation; ep 11)
Jōtarō Naitō (Bibury Animation Studio; OP)
Kazunori Ozawa (ep 4)
Mi Yeon Yun (NAMU Animation; ep 11)
Mika Nishiyama (Bibury Animation Studio; OP)
Moeka Araki (ep 7)
Motoki Ikebe (Bibury Animation Studio; OP)
Naoki Matsutani (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 10, 12
)

Narumi Ōkuma (Bibury Animation Studio; OP)
Oh Sik Kwon (NAMU Animation; eps 9, 11)
Peng Cheng Song (ep 6)
Ritera (NAMU Animation; ep 11)
Sakae Shibuya (ED; ep 2)
Satomi Yonezawa (eps 1-3)
Se Bo Lee (NAMU Animation; ep 9)
Se Hwan Han (Synod; eps 4, 8)
Seo Kyun Lee (Studio SUNHAN; eps 3, 8, 12)
Seong Won Hwang (Studio SUNHAN; 5 episodes
eps 3-4, 8, 10, 12
)

Seung-Jin Han (Synod; eps 4, 8)
Si-Woo Lee (NAMU Animation; ep 11)
Tae-Jung Kim (Synod; ep 4)
Takano Suzuki (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 10, 12
)

Tatsuo Honda (eps 6-7, 10)
Teng Fu (eps 1, 10, 12)
Tsukasa Takagi (Bibury Animation Studio; OP)
Xin Yi Yuan (ep 1)
Yoshihide Yuuzumi (eps 2, 6-7, 10)
Young Hoon Han (NAMU Animation; ep 9)
Young-Tae Yoon (NAMU Animation; ep 11)
Yu Bang Song (NAMU Animation; eps 9, 11)
Yūsuke Yaegashi (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 10, 12
)

Zhuo Zhou (ep 6)
Zi Qiang Bi (ep 1)
Line Producer: Masahiro Obata (OP)
Merchandising Manager: Yoshitsugu Ōtsuki
Music Production Assistant:
Devin Kinoshita
Maki Hanagata
Ren Ogiwara
Music Production Producer: Satoru Kuwabara (Arte Refact)
Opening Director: URA
Overseas Distribution Supervisor: Bei Xu
Overseas Manager:
Shi Qi Zhang
Ting Cao
Overseas Merchandise Manager: Jia Jun Gu
Overseas Publicity:
Pu Chen
Xiao Yi Peng
Paint:
Ayumi Sōgawa (Encourage Films; ep 12)
Eri Kitahara (Bibury Animation Studio; OP)
Eun Ok Ji (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Eun Ok Lee (NAMU Animation; ep 11)
Hee Soon Kim (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Hye Ra Jung (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Kyung Hwa Kim (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Misato Noguchi (Encourage Films; eps 1-12)
Sang Guk Kim (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Shiho Satō (Encourage Films; eps 1-10)
Un Ho Lee (Studio SUNHAN; eps 10, 12)
Paint Check:
Kazu Fujisaki (eps 4, 9)
Masao Ōba (eps 2, 5, 10)
Nanako Mine (eps 3, 6-8, 11)
Reina Iizuka (Bibury Animation Studio; OP)
Shiori Shōji (ED; eps 1, 12)
Photography:
Hao Hui Zhang (Bibury Animation CG; OP)
Hisashi Yonezawa (Bibury Animation CG; OP)
Kaoru Inasaka (diomedéa Photography Dept.; eps 1-12)
Mei Ling Xuan (Bibury Animation CG; OP)
Momoko Shinozaki (diomedéa Photography Dept.; eps 1-12)
Naomi Shima (Bibury Animation CG; OP)
Sae Suzuki (Bibury Animation CG; OP)
Takumi Shimazaki (diomedéa Photography Dept.; eps 1-12)
Production: Mitsutoshi Ogura (Good Smile Film)
Production Advancement:
Kenta Hamanaka (eps 8-9)
Kento Yoshida (eps 1-7, 10-12)
Yūki Hori (eps 1-7, 10-12)
Yūki Nakatomi (OP)
Yūsuke Kiguchi (eps 1-7, 10-12)
Production Cooperation: Yumi Sugita (G×complex)
Production manager:
Kento Yoshida (ED)
Yūki Hori (ED)
Yūsuke Kiguchi (ED)
Publicity Producer: Nozomi Amano
Recording Adjustment: Tatsuhiro Amano
Recording Assistant: Kana Nishiiri
Setting Production: Shoji Moriya
Sound Effects: Shota Yaso
Sound Production Manager: Ryohei Hama
Theme Song Arrangement:
Gentarō Futatsugi (OP)
Tetsuya Kobayashi (OP)
Tsukasa Yatoki (Arte Refact; ED)
Theme Song Composition:
Tetsuya Kobayashi (OP)
Tsukasa Yatoki (Arte Refact; ED)
Theme Song Lyrics:
Erica Masaki (ED)
Yuho Iwasato (OP)
Theme Song Performance:
Akari Kitō (ED)
Hinano (OP)
Theme Song Producer:
Shigeru Kawai (Pony Canyon; OP)
Yasuo Tsubakimoto (Pony Canyon; ED)
Video Editing:
Ayato Yasuda (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Fūka Kawatsu (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 5)
Ikuya Hirano (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 6)
Kazuki Takahashi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-3)
Reimon Kuwabara (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 12)
Satoshi Kura (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 7-10)
Takayuki Miyai (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 4)
Yui Tsukane (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 11)
Akane Fujita as Marika
Tomokazu Sugita as Dariel

Akari Kitō as Lady
Atsushi Abe as Bashvaza
Hiromichi Tezuka as Sessha
Hiroshi Iwasaki as Smith
Kazuhiko Inoue as Aransil
Keiko Watanabe as
Erica
Gran
Kenji Hamada as Enbil
Mai Nakahara as Droyes
Masaki Terasoma as Granbaza
Rumi Okubo as Zeviantes
Satoshi Tsuruoka as Beseria
Takaki Ōtomari as Fitbitan
Tetsuya Kakihara as Gashita
Yūki Kudō as Satome

Aoi Inase as Polga (ep 3)
Atsushi Kousaka as
Adventurer B (ep 7)
Blacksmith A (ep 8)
Deer (ep 2)
Guild employee A (ep 11)
Soldier B (ep 3)
Villager A (ep 4)
Villager B (ep 6)
Atsushi Tamaru as Commander (ep 3)
Daisuke Hirakawa as Demon King (ep 12)
Emi Miyajima as
Bird (eps 6, 10-12)
Child A (ep 9)
Friend B (ep 5)
Villager (ep 7)
Villager A (ep 1)
Villager B (ep 2)
Zaza (eps 3-4)
Hiromichi Tezuka as
Friend C (ep 5)
Villager B (ep 4)
Kei Kinjo as Blacksmith B (ep 8)
Keiko Watanabe as Vesper (ep 3)
Kotaro Shinohara as Bestfred (eps 4-5)
Maaya Torigoe as Adonis (eps 3-4, 11)
Maki Kawase as Dariel (child)
Rie Kugimiya as Demon King (ep 4)
Takaki Ōtomari as
Bezetan (ep 9)
Blaze Deathscythe (ep 2)
Etemon (ep 1)
Soldier A (ep 3)
Takaya Kuroda as Demon King (ep 9)
Takuya Nakashima as
Adventurer A (ep 7)
Friend (eps 4-5)
Guild employee B (ep 11)
Soldier (ep 10)
Soldier C (ep 3)
Villager A (ep 6)
Villager B (ep 1)
Tetsu Inada as Gigantomachia (ep 11)
Tomohiro Ōno as Sakai (eps 7-8)
Yūki Kudō as
Child B (ep 9)
Villager A (ep 2)
Villager C (ep 1)
Japanese companies
2nd Key Animation:
diomedéa (eps 1-6)
MPNAVI (ep 9)
Namu Animation (ep 11)
One Order (eps 6-7)
RadPlus (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

Seven Seas (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

SMX (ep 11)
Studio SUNHAN (6 episodes
eps 3-5, 8, 10, 12
)

Synod (eps 1-8, 10, 12)
YASO (ep 11)
Animation Direction:
Namu Animation (ep 11)
Studio SUNHAN (eps 10, 12)
Synod (eps 1-3, 5-7)
Animation Production:
Bibury Animation Studio (OP)
Encourage Films
Background Art:
Bibury Animation CG (uncredited; OP)
Namu Animation (eps 1-12)
Studio Homare (eps 1-12)
CG Production: Inaho (eps 1-12)
Editing Studio: Mishima Editing Room
Font Assistance: Fontworks Inc. (eps 1-12)
In-Between Animation:
diomedéa (eps 4, 8-9)
Encourage Films (eps 1-12)
MPNAVI (ep 9)
Namu Animation (eps 9, 11)
OLM Asia (OP)
One Order (eps 6-7)
RadPlus (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

Seven Seas (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

SMX (eps 9, 11)
Studio SUNHAN (6 episodes
eps 3-5, 8, 10, 12
)

Synod (eps 1-8, 10-12)
TAF (ep 9)
YASO (ep 11)
Yecao (ep 9)
In-Between Animation Assistance: Seven Seas (ED)
Key Animation:
Namu Animation (ep 11)
Studio SUNHAN (5 episodes
eps 3-4, 8, 10, 12
)

Sunny (ep 4)
Synod (eps 1-8)
Logo Design: Triball
Music Production: Arte Refact
Official HP Production: QBIST
Paint:
CoMix Wave Films (OP)
Encourage Films (eps 1-12)
MPNAVI (ep 9)
Namu Animation (eps 9, 11)
OLM Asia (OP)
One Order (eps 6-7)
RadPlus (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

Seven Seas (6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

SMX (eps 9, 11)
Studio Road (OP)
Studio SUNHAN (6 episodes
eps 3-5, 8, 10, 12
)

Synod (eps 1-8, 10-12)
TAF (ep 9)
YASO (ep 11)
Yecao (ep 9)
Paint Assistance: Seven Seas (ED)
Photography:
Bibury Animation CG (uncredited; OP)
Diomedea Photography Dept. (eps 1-12)
Photography Assistance:
Cyan (eps 7-12)
Studio ViV (eps 7-12)
Production Assistance:
diomedéa (eps 4, 8-9)
Namu Animation (uncredited; eps 9, 11)
Production Cooperation: G×complex
Promotional Video Production:
100Studio
QBIST
Recording Studio: ONSEN STUDIO
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Theme Song Production: Pony Canyon (OP; ED)
Video Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-12)
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Crunchyroll
English cast
(none)
Korean staff
Korean companies
(none)
Broadcaster: Aniplus
Korean cast
(none)
French cast
French staff
Translation: Franck Barcelo

Adaptation: Stéphanie Noardo
(none)
French companies
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology