Love and Lies (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Koi to Uso (Japanese)
Love & Lies
恋と噓 (Japanese) 
Genres: comedy, drama, romance
Plot Summary: Lies are forbidden. Love is even more forbidden. The time is in the not-so-distant future. In Japan, your marriage partner is selected by the government when you turn 16. Yukari Nejima is a 15-year-old boy who lives in a corner of Japan and has never made much of himself. In grades as well as sports, he ranks below the middle of the pack. However, he conceals a passionate love in his heart. (from manga)
User Ratings: 89 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:2, raw:1)
 Excellent: 8 votes (sub:7, others:1
1 French subtitled
)
 Very good: 20 votes (sub:20)
 Good: 21 votes (sub:19, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 15 votes (sub:15)
 So-so: 9 votes (sub:8, others:1
1 Italian subtitled
)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 143 users, rank: #3623 (of 7368)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.528 (Good−), std. dev.: 1.9551, rank: #4152 (of 7390)
Weighted mean: 6.557 (Good−), rank: #4055 (of 7390) (seen all: 6.69 / won't finish: 2.59)
Bayesian estimate: 6.678 (Good−), rank: #3451 (of 5573)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2017-07-03
Opening Theme:
"Kanashii Ureshii" (Sad and Happy) by Frederic
Ending Theme:
"Can’t you say" by Roys
Official website:
Reviews: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Seiki Takuno
Series Composition: Natsuko Takahashi
Script:
Natsuko Takahashi (5 episodes
eps 1, 4-5, 11-12
)

Rintarou Ikeda (eps 2, 6, 9-10)
Yuniko Ayana (eps 3, 7-8)
Storyboard:
Fumiaki Usui (ED; ep 6)
Hidemi Yamashita (ep 10)
Hirokazu Hisayuki (OP)
Maki Kodaira (ep 7)
Masayuki Yamada (ep 5)
Momoko Abe (ep 2)
Rika Ōta (ep 3)
Seiki Takuno (ep 1)
Tetsuya Watanabe (ep 8)
Yasunori Ide (eps 4, 11-12)
Yuichi Itou (ep 9)
Unit Director:
Aimi Yamauchi (ep 2)
Fumiaki Usui (OP, ED; ep 12)
Hidemi Yamashita (ep 10)
Kazuya Miura (ep 6)
Maki Kodaira (eps 3, 7)
Masayuki Yamada (ep 5)
Misato Takada (ep 8)
Seiki Takuno (ep 1)
So Toyama (eps 4, 8)
Takahiro Ōtsuka (ep 11)
Yuichi Itou (ep 9)
Original creator: Musawo
Character Design: Eriko Itō
Art Director: Yukihiro Saitō
Chief Animation Director:
Eriko Itō (OP, ED; eps 1-12)
Kenji Matsuoka (eps 8, 12)
Minami Yoshida (eps 4, 7, 10)
Noriko Ogura (eps 2, 5)
Shiho Hayashi (eps 3, 6, 9, 11)
Animation Director:
Aya Tanaka (eps 4, 7)
Chika Kameyama (ep 6)
Eriko Haga (eps 3, 9)
Gohan Hoshinosato (ep 3)
Hiroyuki Hikubo (ep 10)
Kasumi Higuchi (ep 11)
Kazuya Sakamoto (ep 9)
Keigo Nagao (ep 11)
Kenji Matsuoka (ED; ep 4)
Kouhei Hashimoto (ep 11)
Michiru Ogiwara (ep 11)
Mika Tomiya (eps 5, 8, 10)
Miki Urashima (eps 1, 5, 8, 10)
Nanako Ninomiya (ep 2)
Naoko Takada (eps 3, 9)
Reika Hoshino (ep 8)
Rika Ōta (eps 3, 9)
Sachiko Miyamoto (ep 10)
Sayaka Takase (ep 12)
Shinichiro Kajiura (ep 2)
Shino Ikeda (ep 12)
Takashi Ueno (ep 2)
Tomoka Noumi (ep 6)
Yoshito Narimatsu (ep 4)
Yui Ushio (eps 4, 8)
Yūko Ishizaki (OP; eps 1, 5, 8, 12)
Sound Director: Yota Tsuruoka
Director of Photography: Hitoshi Tamura
Executive producer:
Hiroaki Matsuura (LIDEN FILMS)
Kazuya Takahashi (Frontier Works)
Ryoki Takagishi (Memory Tech)
Ryota Yasue (DeNA)
Takeshi Nakagawa (A-Sketch)
Takuya Matsushita (Kodansha)
Tomoaki Harada (Amuse)
Tsutomu Yanagimura (GyaO!)
Yoshikuni Murata (Hakuhodo DY Music & Pictures)
Yosuke Miyake (Pony Canyon)
Producer:
Fumiki Yamazaki (Hakuhodo DY Music & Pictures)
Gouta Aijima (GyaO!)
Hirofumi Itō (Pony Canyon)
Kensuke Tateishi (Kodansha)
Masaki Fujie (A-Sketch)
Shin Furukawa (Kodansha)
Takamasa Takeuchi (Amuse)
Tetsuro Satomi (LIDEN FILMS)
Yōko Shiraishi (Frontier Works)
Youhei Yamazaki (DeNA)
Yusuke Sakuraba (Memory Tech)

2D Design:
Mutsumi Saitō (Graphinica; eps 1, 5)
Saya Uchiumi (Graphinica)
2nd Key Animation:
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 12
)

Asami Shimizu (ep 4)
Aya Oki (ep 2)
Daiki Katō (ep 12)
Fuko Abe (eps 8-9)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 12
)

Hidenobu Takahashi (ep 3)
Kanako Suda (ep 11)
Kaori Endō (ep 11)
Kazuho Takano (ep 2)
Kazunari Araki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 12)
Keiko Odasaki (ep 3)
Kenji Taketani (LIDEN FILMS Osaka Studio; 5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 12
)

Kyōka Nakaoka (ep 4)
Makiko Fujiwara (eps 3, 5, 7)
Mayuko Nishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 3-5, 12)
Miho Yamada (ep 8)
Mika Kobayashi (ep 9)
Mina Kanzaki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2, 5, 12)
Misaki Nagakubo (ep 11)
Mitsuaki Hori (ep 12)
Nanami Tanaka (eps 3, 7)
Naoko Takada (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 10, 12)
Qi Qi Wang (ep 11)
Reio Komoto (ep 2)
Rika Ōta (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Ryou Hiiragi (ep 10)
Sachiyo Matsubayashi (ep 5)
Seiji Inahashi (8 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-10, 12
)

Shinya Kokaji (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 5, 7)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10, 12
)

Shunsuke Takahashi (ep 10)
Takumi Onuki (ep 2)
Toshiyuki Anzai (ep 7)
Tsuyoshi Yoshinaga (ep 1)
Yu Tong Wang (ep 12)
Yui Ushio (eps 5, 7, 9, 12)
Yuichi Itou (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2, 7, 12)
Yuka Nagata (ep 10)
Yuki Miyazawa (ep 3)
Yukiko Kawamoto (ep 7)
Yuu Kaneshiro (ep 4)
Animation producer: Hirokazu Shiba
Assistant Animation Director:
Aya Tanaka (ep 10)
Hiroki Kishi (ep 7)
Makiko Fujiwara (ep 5)
Masaru Yamada (ep 2)
Mika Tomiya (eps 1, 12)
Sayaka Takase (ep 3)
Shino Ikeda (ep 3)
Shunsuke Masuda (eps 5, 7, 9)
Takumi Nishiwaki (eps 5, 7, 9, 12)
Yūko Ishizaki (ep 10)
Yuta Kuramochi (ep 7)
Assistant Art Director: Erika Fukai
Assistant Director: Fumiaki Usui
Assistant Director of Photography: Haruka Gotō
Associate producer:
Kazuo Shimizu (Frontier Works)
Naoki Kagota (Memory Tech)
Satoshi Fukao (Hakuhodo DY Music & Pictures)
Sen Furue (Kodansha)
Takafumi Inagaki (LIDEN FILMS)
Toshihiro Yano (Amuse)
Youichiro Watabe (DeNA)
Yuka Yamaguchi (DeNA)
Yuri Terao (Kodansha)
Background Art:
Akiko Yoshihara (Imagnet; 4 episodes
eps 1, 6, 10, 12
)

Erika Fukai (Imagnet; OP, ED)
Gakuto Gonbin (Imagnet; OP; eps 2-12 even)
Katsuki Matsumoto (Imagnet; OP; eps 2-12 even)
Mika Suzuki (Imagnet; eps 1, 10, 12)
Satoshi Ōkubo (Imagnet; OP, ED; eps 2-12 even)
Yukihiro Saitō (Imagnet; ED)
Yūya Yoshiyama (Imagnet; 4 episodes
eps 1, 6, 10, 12
)

Color Check:
Eiko Nishi (ep 6)
Emiko Onodera (OP, ED; ep 1)
Kanako Yamazaki (eps 2, 12)
Marin Abiko (eps 4, 7, 10)
Rei Okada (eps 8, 11)
Sakiko Soga (ep 5)
Yui Nagaoka (eps 3, 9)
Color design: Emiko Onodera
Color setting:
Eiko Nishi (ep 6)
Emiko Onodera (OP, ED; ep 1)
Kanako Yamazaki (eps 2, 12)
Marin Abiko (eps 4, 7, 10)
Rei Okada (eps 8, 11)
Sakiko Soga (ep 5)
Yui Nagaoka (eps 3, 9)
Cooperation:
Kenichiro Shinohara (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Kiichiro Sugawara (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Yu Yoshimura (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Digital Paint:
Aiko Shinohara (LIDEN FILMS Finishing Room; OP, ED)
Airi Uchima (LIDEN FILMS Finishing Room; OP, ED; ep 2)
Arisa Yoshii (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Hikari Aonuma (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Ikuya Ogi (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Kanako Yamazaki (LIDEN FILMS Finishing Room; OP, ED)
Kōhei Matsuda (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Manami Saitō (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Marin Abiko (R.I.C; eps 1, 5, 9, 12)
Masaaki Uikawa (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Miwa Tei (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Peter Annin (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Rei Okada (Asahi Production; ep 11)
Ryōta Miyasaka (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Sakiko Soga (R.I.C; 6 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10, 12
)

Tadahito Kiyosawa (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Xiao He (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Yui Nagaoka (R.I.C; 5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 12
)

Yume Yamaga (Asahi Production; eps 8, 11)
Editing: Masato Yoshitake
In-Between Animation:
Aoi Takasaki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 9)
Arisa Yoshii (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Asami Satoishi (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 7, 9)
Ayaka Kiyohara (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 2, 7, 9)
Ayaka Miura (R.I.C; eps 1, 7)
Chiaki Kurita (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 2-3, 7, 9)
Fuusuke Nakayama (LIDEN FILMS; ep 2)
Haruka Aoki (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 2)
Haruko Abe (R.I.C; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10
)

Hikari Aonuma (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Ikuya Ogi (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Kaaya Ishida (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 9)
Kana Hayashi (LIDEN FILMS; OP; 10 episodes
eps 1-5, 7-10, 12
)

Karin Oomura (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 2-3, 7, 9)
Kiyoko Kawasaki (LIDEN FILMS Osaka Studio; ED; ep 2)
Kōhei Matsuda (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Kyōhei Ebata (R.I.C; eps 5, 7, 9)
Maho Toyoshima (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 2)
Manami Saitō (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Masaaki Uikawa (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Michiko Ishiguro (R.I.C; eps 4-5, 7, 9)
Miwa Tei (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Miyuki Yamada (R.I.C; eps 4-5, 7, 9)
Mizuki Miyata (R.I.C; eps 1, 9)
Nahoko Takahashi (R.I.C; ep 9)
Nana Hashiguchi (R.I.C; ep 5)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED; ep 9)
Natsuki Fujii (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 2-3, 7, 9)
Natsumi Morishita (LIDEN FILMS Osaka Studio; ED; ep 2)
Natsumi Oshima (Asahi Production; ep 11)
Natsumi Yamamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 7, 9)
Peter Annin (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Ryōta Miyasaka (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Saho Miyano (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 7, 9)
Seiji Inahashi (LIDEN FILMS; OP)
Shiori Tanaka (R.I.C; eps 4, 7, 9)
Shōta Taniguchi (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED; eps 7, 9)
Tadahito Kiyosawa (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Taro Hirano (Asahi Production; ep 11)
Tomoyo Enden (R.I.C; eps 1, 4-5, 7)
Xiao He (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Yuka Ooya (R.I.C; 5 episodes
eps 1, 4-5, 9-10
)

Yūki Hino (LIDEN FILMS; ep 12)
Yūki Murotsuka (R.I.C; eps 4-5, 9-10)
Yukiko Kawamoto (LIDEN FILMS; OP)
Yukimi Ishida (R.I.C; eps 5, 9)
Yukina Nishimura (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 7, 9)
In-Between Check:
Ayaka Miura (eps 5, 10)
Emi Sato (ep 11)
Hikari Aonuma (ep 6)
Miwa Tei (ep 6)
Nana Hashiguchi (6 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 12
)

Qi Qi Wang (eps 8, 11)
Ryōta Miyasaka (ep 6)
Tomoyo Enden (ep 2)
Yukiko Kawamoto (OP, ED)
Key Animation:
Ai Nakanishi (ep 2)
Akane Imada (eps 2, 7, 10)
Aki Yamauchi (Studio Wanpack; ep 8)
Akie Morimoto (ep 2)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Akio Kitahara (eps 3, 7, 10)
Ako Kagiyama (ep 10)
Arisa Kajiyama (ep 4)
Asako Inayoshi (OP)
Aya Tanaka (eps 1, 7)
Ayumu Ikeda (ep 12)
Dai Oohara (ep 12)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 9)
Eriko Itō (OP)
Fuko Abe (ep 12)
Fumi Ōsuga (ep 12)
Fumiko Kon (eps 1, 10)
Hajime Matsuzaki (ep 5)
Haruka Kudo (eps 3, 7)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Haruka Sanefuji (ep 2)
Hidenobu Takahashi (5 episodes
eps 1-2, 4, 7, 12
)

Hideyuki Sugiura (eps 1, 4)
Hina Kobayashi (Studio Wanpack; ep 8)
Hirokazu Hisayuki (OP)
Hiroki Kishi (ep 7)
Hiroko Shigekuni (ep 5)
Hiromi Nanbe (OP; eps 4, 7, 10)
Hirotaka Kinoshita (ep 9)
Hirotoshi Rissen (ep 4)
Hiroyuki Takeuchi (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Kanae Hatakeyama (eps 5, 8, 12)
Kanako Baba (Studio Wanpack; ep 8)
Kaori Yamada (Studio Wanpack; ep 8)
Kaori Yamazaki (ep 8)
Kasumi Higuchi (ep 11)
Kasumi Wada (ep 12)
Katsuki Fukuda (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Kazunari Araki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Kazuya Sakamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 9)
Kazuya Takahashi (ep 2)
Kazuyo Nakamura (ep 7)
Keigo Nagao (ep 11)
Keiichi Sugiura (Studio Wanpack; ep 8)
Keiko Odasaki (ep 7)
Kenji Kodama (ep 12)
Kenji Matsuoka (OP, ED; eps 1, 4)
Kenji Sakai (ep 2)
Kenji Terao (OP)
Konomi Sakurai (ep 11)
Kotaro Okazaki (ep 2)
Kouhei Hashimoto (Studio Wanpack; eps 8, 11)
Koujun Itou (ep 2)
Kunihiko Kimura (ep 5)
Kyōka Nakaoka (eps 10, 12)
Makiko Fujiwara (OP, ED; eps 1-2, 8, 12)
Mamiko Nakanishi (ep 4)
Manami Ito (ep 12)
Marina Maki (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Masaki Inada (ep 11)
Masato Okada (ep 10)
Meng Long Shou (eps 7, 10)
Michiru Ogiwara (ep 11)
Miho Azuma (ep 12)
Mika Kobayashi (eps 1-2, 4-5, 8)
Mika Tomiya (OP; eps 1, 5)
Miki Sakamoto (Studio Wanpack; ep 8)
Miki Urashima (OP; ep 2)
Mina Kanzaki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Miya Takahisa (ep 11)
Miyako Nishida (ep 1)
Miyuki Nakayama (ep 7)
Mizuki Takahashi (ep 2)
Motoki Yagi (ep 4)
Naoko Hayashi (eps 3, 7)
Naoko Takada (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 9)
Naomi Takehara (ep 5)
Naoto Nakajima (ep 10)
Natsuki Egami (OP)
Nobuhide Hayashi (ep 4)
Noriko Ogura (OP; ep 2)
Nozomi Ōnuki (ep 12)
Nozomi Sakamoto (ep 9)
Reika Hoshino (Studio Wanpack; ep 8)
Rika Ōta (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Ryoko Amisaki (OP)
Ryōun Tsuchiya (Studio Wanpack; ep 8)
Ryūki Hashimoto (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Sachiko Miyamoto (ep 10)
Sachiko Muroyama (Studio Wanpack; ep 8)
Sachiko Suzuki (OP; ep 4)
Saki Ishimoto (Studio Wanpack; ep 8)
Seiji Inahashi (eps 4, 8)
Setsuko Umino (ep 11)
Shinya Kameyama (eps 1, 8)
Shiori Kobayashi (ep 5)
Shōma Ōno (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Shunsuke Masuda (OP, ED; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10, 12
)

Shunsuke Nakashige (Studio Wanpack; ep 8)
Taeko Oda (ep 10)
Takahiro Hayashi (ep 4)
Takumi Nishiwaki (OP, ED; 7 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10
)

Tomoko Kitagawa (Studio Wanpack; ep 8)
Tomomi Ikeda (Studio Wanpack; ep 8)
Tomoshige Inayoshi (OP)
Tomoyuki Ohshita (eps 1, 4, 7)
Tsuyoshi Yoshinaga (ep 4)
Yasuhiko Uetake (eps 3, 12)
Yoshimi Iwata (Studio Wanpack; eps 7-8)
Yoshinori Masui (Graphinica Digital Animation Dept.; ep 6)
Yu Kitamura (ep 11)
Yu Tong Wang (ep 3)
Yūha Komura (Studio Wanpack; ep 8)
Yui Ushio (OP, ED; eps 2, 4)
Yuichi Itou (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 9)
Yuichiro Masuda (ep 10)
Yūji Takagi (OP, ED; 6 episodes
eps 1, 5, 7-8, 10, 12
)

Yūka Kōshi (eps 3, 5, 10)
Yuka Sagijima (Studio Wanpack; ep 8)
Yuka Shibata (ep 11)
Yuki Miyazawa (ep 5)
Yuki Muraosa (eps 5, 8)
Yuki Ōhashi (ep 2)
Yukiko Miyamoto (ep 12)
Yukimasa Shijō (ep 10)
Yūko Ishizaki (eps 2, 4)
Yuna Naeki (ep 11)
Yuuko Kamiyama (ep 12)
Zhe Liu (ep 10)
Monitor Works:
Mutsumi Saitō (Graphinica; eps 1, 5)
Saya Uchiumi (Graphinica)
Original Title Logo Design: Tadashi Hisamochi (hive)
Photography:
Ayumi Okano (Graphinica; eps 6-7, 10)
Ayumi Ushijima (Graphinica; eps 7-8)
Eiko Hirayama (Graphinica; eps 9-10)
Emi Furushima (Graphinica; ED; eps 1-12)
Hidenori Shuyama (Graphinica; ep 1)
Hikari Itō (Graphinica; ep 8)
Hiroo Yoshioka (Graphinica; ep 10)
Hitoshi Tamura (Graphinica; OP, ED)
Hyo Gyu Park (Graphinica; eps 2, 6)
Keisuke Nozawa (Graphinica Sapporo Studio; 5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Kōhei Tanada (Graphinica; eps 1-3)
Kotomi Murayama (Graphinica Sapporo Studio; 5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Koujirou Hayashi (Graphinica; eps 6-7, 10)
Long Yu (Graphinica; eps 1-2, 7, 12)
Madoka Tada (Graphinica Sapporo Studio; 5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Megumi Himeno (Graphinica; eps 4, 8, 10)
Mika Watanabe (Graphinica Sapporo Studio; 5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Shinya Kuwabara (Graphinica; ep 8)
Su Hyun Lee (Graphinica; eps 1-2)
Tetsuji Sakamaki (Graphinica; ep 4)
Yun Fei Xiang (Graphinica; eps 3-12)
Yurie Yoshioka (Graphinica; eps 8, 10)
Yuuta Yano (Graphinica Sapporo Studio; eps 1-2, 4)
Planning:
Nobuyuki Soma (Amuse)
Osamu Yoshiba (Kodansha)
Takeshi Matsui (DeNA)
Planning Cooperation:
Hideo Shimazaki (Quaras)
Shigenobu Satō (Quaras)
Production Advancement:
Ai Iohara (eps 3, 9)
Akina Honsho (OP; eps 2, 5, 9)
Ayumu Uwano (eps 4, 10)
Erika Mogi (ED; eps 3, 7, 11)
Hikaru Ishii (ep 12)
Hironoshin Takata (ep 11)
Hirotaka Sugawara (ep 6)
Maki Sagara (ep 12)
Naoki Miyanaga (ep 2)
Takahiro Sasaki (eps 1, 8)
Production Affairs:
Haruki Aharen
Hiroto Yazawa
Production Desk:
Sugaho Kojima
Wataru Shoji
Publicity Producer: Akari Ishikawa
Recording: Soushi Shiihara
Recording Assistant: Mai Sunaba
Sales Promotion: Tatsuya Yachi
Setting Production: Naomi Kadozawa
Sound Effects: Eiko Morikawa
Sound Production Manager: Yoshimi Sugiyama
Special Effects: Tomomi Ishihara
Systems Manager: Tomoyuki Baba
Title Logo Design: Kanemori Kojima
Unit Director Assistant: Misato Takada
Video Editing:
Katsuhiro Kimura (Q-Tec)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec)
Kana Hanazawa as Misaki Takasaki
Ryota Ohsaka as Yukari Nejima
Yui Makino as Ririna Sanada

Eri Kitamura as Shu Igarashi
Kishō Taniyama as Motoi Yajima
Shinnosuke Tachibana as Yūsuke Nisaka
Tomoyo Kurosawa as Kagetsu Ichijou

Akira Ishida as Kishi Nisaka
Kaede Hondo as Kizuna Nejima
Koji Yusa as Yōichi Nisaka
Japanese companies
2D/Monitor Works: Graphinica
2nd Key Animation:
A-Real (ep 2)
Akatsuki (eps 4, 9)
Anime R (ep 9)
Ars (ep 10)
Art Base Bam (eps 11-12)
Artbox (ep 1)
Asahi Production (ep 8)
Be Loop (eps 2-3)
C-Station (eps 4-5, 7)
CJT (ep 1)
G&G Direction (ep 3)
ingresA (eps 3, 7-9)
Jumondo (eps 2, 12)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10, 12
)

LIDEN FILMS Osaka Studio (6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 12
)

M.S.J Musashino Production (eps 3-4, 10, 12)
Nakamura Production (eps 2, 4, 10-11)
Neox (ep 1)
Nyanstar (ep 10)
PINE JAM (ep 1)
R.I.C (eps 1-4, 12)
Reboot (eps 3, 5)
R.I.C
Rising Force (eps 2-4, 7)
SILVER LINK. (eps 2, 4)
Studio Angle (ep 9)
Studio Elle (eps 1-2, 4)
Studio Gimlet (ep 3)
Studio Gram (ep 10)
Studio Neun (ep 2)
Studio Sign (ep 2)
Studio Wanpack (ep 8)
Studio μ (ep 11)
TAP (7 episodes
eps 3-5, 7-8, 10, 12
)

WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 12)
Xuyang Animation (ep 6)
Animation Production: LIDEN FILMS
Backgrounds:
GACHI Production (7 episodes
eps 1-2, 4-12 even
)

Imagnet (OP, ED; ep 1)
SAKO (eps 3-11 odd)
Studio Blue (ep 1)
Cooperation:
Okamoto Inc. (eps 6-7)
Weekly Shonen Magazine (Editorial Department)
Editing Studio: Graphinica
Finish Animation:
Akatsuki (eps 1, 4)
Ars (ep 10)
Asahi Production (eps 8, 11)
Graphinica Digital Animation Dept. (ep 6)
Jumondo (ep 12)
LIDEN FILMS (OP, ED; eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (eps 3-4, 10)
Nyanstar (ep 10)
R.I.C (OP; 9 episodes
eps 1-5, 7, 9-10, 12
)

Studio 4°C (ep 2)
Studio Elle (ep 2)
Studio Gram (ep 10)
TAP (eps 4, 7-8, 12)
Xuyang Animation (ep 6)
In-Between Animation:
Akatsuki (eps 1, 4)
Ars (ep 10)
Asahi Production (eps 8, 11)
Big Owl (ep 1)
GAINAX (ep 2)
Graphinica Digital Animation Dept. (ep 6)
Jumondo (ep 12)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ED; eps 2, 7, 9)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ED; eps 2-3, 7, 9)
M.S.J Musashino Production (eps 3-4, 10)
Nyanstar (ep 10)
R.I.C (OP; 9 episodes
eps 1-5, 7, 9-10, 12
)

Studio Gram (ep 10)
Studio Neun (ep 2)
TAP (5 episodes
eps 4, 7-8, 10, 12
)

Trigger (ep 7)
Xuyang Animation (ep 6)
Music Production Cooperation: A-Sketch
Photography:
Graphinica (OP, ED; eps 1-12)
Graphinica Sapporo Studio (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Planning Cooperation: Quaras
Production Cooperation:
Asahi Production (ep 11)
Graphinica (ep 6)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 3, 9)
Recording Studio: studio2010:
Sound Production: Rakuonsha
Video Editing: Q-Tec
English staff
English cast
(none)
English companies
Broadcaster: Animax Asia
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (Canada)
Anime Strike
HIDIVE (UK, Ireland, Australia, New Zealand, South Africa, Latin America, Netherlands, Scandinavia)
Production: Sentai Studios
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Latin America)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Yamato Video
Internet Streaming: YouTube
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Distributor: Nipponart
Internet Streaming: Anime-on-Demand
German cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology