FireStorm (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Огненная буря (Russian)
عاصفة النار (Arabic)
ファイアーストーム (Japanese)
Themes: military
Objectionable content: Mild
Plot Summary: Storm force 9 is set up to fight and defeat the Black Hawk which co-operate with the aliens to take over earth. The force consists of 5 members chosen for their skills and expertise. They are lead by a commander who control the mother ship. The Black Hawk has bases all around the world and they set havoc to destroy the Storm Forces especially Storm Force 9 which defeat them all the times. Their ultimate and final mission is named as Fire Storm.
User Ratings: 16 ratings have been given [details]
 Masterpiece: -
 Excellent: -
 Very good: -
 Good: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Decent: -
 So-so: 1 vote (sub:1)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: 2 votes (sub:2)
Seen in part or in whole by 55 users, rank: #5390 (of 8114)
Median rating: Bad
Arithmetic mean: 3.000 (Weak), std. dev.: 2.3452, rank: #8091 (of 8194)
Weighted mean: 3.210 (Weak+), rank: #8092 (of 8194) (seen all: 3.48 / seen some: 1.60 / won't finish: 3.41)
Bayesian estimate: 5.050 (So-so), rank: #6096 (of 6195)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage: 2003-04-06 to 2003-09-28
Opening Theme:
"Stormy Love" by the NaB's
Ending Theme:
#1: "Kimi to Ita Hoshi" by The NaB's (eps 1-13)
#2: "RE-SET" by TAKUI (eps 14-26)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kenji Terada
Screenplay:
Katsuyuki Sumisawa (ep 16)
Kenji Terada (17 episodes
eps 1-3, 6, 9-10, 12-14, 17, 19-21, 23-26
)

Rima Kitaki (ep 22 & 25)
Sukehiro Tomita (8 episodes
eps 4-5, 7-8, 11, 15, 18, 23
)

Yoshihiro Shirataki (ep 20)
Storyboard:
Hidetoshi Ōmori (7 episodes
eps 1, 6, 8, 11, 15, 20, 26
)

Hiroshi Matsuzono (eps 7, 10)
Itsuro Kawasaki (eps 22, 25)
Kazunobu Fuseki (ep 4)
Kazuyoshi Yokota (ep 16)
Kooji Kobayashi (eps 5, 12, 18)
Satoshi Kurai (ep 24)
Takeshi Shirato (8 episodes
eps 3, 9, 13-14, 17-23 odd
)

Tsukasa Dokite (ep 2)
Yukio Okazaki (ep 23)
Episode Director:
Kazuyoshi Yokota (ep 3)
Kenichi Masaki (ep 19)
Kōji Itō (ep 6 advisor)
Mihiro Yamaguchi (ep 6)
Rokou Ogiwara (13 episodes
eps 2, 4, 7, 10-11, 14-16, 18-26 even
)

Ryoichi Ashizawa (ep 12)
Takeshi Shirato (ep 17)
Yoshihiro Mori (ep 1)
Yoshitaka Fujimoto (ep 5)
Yoshizō Tsuda (ep 13)
Yukio Okazaki (4 episodes
eps 8, 21, 23, 25
)

Yuzo Yamada (ep 9)
Original creator:
Gerry Anderson
John Needham
Character Design: Kenichi Ohnuki
Art Director: Hiromu Sato
Animation Director:
Akira Watanabe (eps 13, 18)
Akito Dobashi (ep 12)
Hideo Amemiya (ep 17)
Hiromichi Mizukawa (eps 21, 25)
Hiroyoshi Iida (eps 1, 24)
Junichi Hayakawa (ep 6)
Kazuyuki Ikai (ep 8)
Kenji Morinaga (ep 19)
Kenzo Koizumi (ep 3)
Minoru Morita (eps 23, 25)
Naoki Takahashi (7 episodes
eps 9, 11, 15-16, 20, 22, 26
)

Takashi Saijo (4 episodes
eps 2, 7, 10, 14
)

Toshiki Fukano (ep 26)
Yoshiaki Matsuda (ep 4)
Yūji Satō (ep 5)
Mechanical design:
Susumu Imaishi
Tatsuya Tomosugi
3D Director:
Hiroyuki Tanaka (6 episodes
eps 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Kenji Isobe (8 episodes
eps 5-6, 13, 15, 21-22, 25-26
)

Masaaki Kawahara (eps 10, 24, 26)
Masayuki Mineya (6 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19-20
)

Shouji Okada (4 episodes
eps 8, 14, 21, 26
)

Sound Director: Jun Watanabe
Director of Photography: Haruhiko Tsumura
Producer:
Akihiko Hirane (Itochu Fashion System)
Shunji Aoki (TV Tokyo)

2nd Key Animation: Hiromi Kawamoto (Dicell; ep 8)
3D Animation Producer: Tatsuya Kohara
3D CG:
Akifumi Hagino (Digital Media Lab; eps 25-26)
Akihiko Kimura (Digital Media Lab; 8 episodes
eps 1, 5-6, 10, 14-15, 21, 25
)

Chieko Hirota (Mountain Studio; 6 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19-20
)

Chihiro Matsuura (Digital Media Lab; eps 25-26)
Dai Suzuki (Mountain Studio; ep 20)
Eiichi Nakahara (Digital Media Lab; eps 8, 14)
Hideaki Sato (Digital Media Lab; 7 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21, 25-26
)

Hidetaka Mishima (Digital Media Lab; eps 8, 14)
Hiroshi Adachi (Just System; ep 18)
Hiroyuki Tanaka (Just System; ep 2)
Hitoshi Kobayashi (Digital Media Lab; 8 episodes
eps 1, 8, 10, 15, 21-22, 25-26
)

Jiroku Nagayuki (Just System; 7 episodes
eps 2, 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Junko Hirata (Digital Media Lab; ep 26)
Kazuaki Nakano (Just System; 7 episodes
eps 2, 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Kazuhiko Yoshida (Just System; ep 4)
Kenji Kushima (Digital Media Lab; 6 episodes
eps 1, 14-15, 21, 25-26
)

Kenji Oka (Just System; eps 4, 7)
Kiminori Kato (Mountain Studio; ep 2)
Kiyoharu Miyamoto (Mountain Studio; 6 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19-20
)

Kyouichi Nakaya (Digital Media Lab; 11 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10, 14-15, 21-22, 25-26
)

Masayuki Mineya (Mountain Studio; ep 2)
Mayumi Soga (Just System; eps 12, 18, 23)
Mitsuaki Endo (Just System; 5 episodes
eps 4, 12, 16, 18, 23
)

Motoharu Sawada (Just System; 5 episodes
eps 4, 12, 16, 18, 23
)

Noriko Hasegawa (Digital Media Lab; eps 8, 14)
Ryota Matsuura (Mountain Studio; ep 2)
Saori Yoshimoto (Digital Media Lab; ep 2)
Satoshi Ichihara (Digital Media Lab; eps 25-26)
Satoshi Nishikawa (Digital Media Lab; eps 8, 14)
Shigeru Kasai (Digital Media Lab; 7 episodes
eps 1, 5-6, 16, 22, 24-25
)

Shinji Kitano (Mountain Studio; 5 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19
)

Shoichi Mizota (Just System; ep 4)
Takahiko Ehara (Just System; eps 2, 12, 18)
Takamori Fujita (Digital Media Lab; 5 episodes
eps 5, 8, 10, 13-14
)

Takao Fujioka (Digital Media Lab; ep 1)
Takashi Abe (Digital Media Lab; 7 episodes
eps 10-11, 14-15, 21, 25-26
)

Takehiro Hamaguchi (Digital Media Lab; eps 1, 8, 14)
Takeyuki Shimizu (Mountain Studio; ep 2)
Teppei Yasuda (Digital Media Lab; ep 26)
Tomoki Moriizumi (Digital Media Lab; 5-6, 10)
Tooru TAKAHASHI (Just System; eps 4, 7)
Toshiaki Suzuki (Digital Media Lab; 8 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 22, 24-26
)

Toshihiro Masuda (Digital Media Lab; 10 episodes
eps 1, 5, 8, 10, 14-15, 21-22, 25-26
)

Yosuke Kawasaki (Just System; ep 7)
Yu Nagasaki (Digital Media Lab; 5 episodes
eps 1, 8, 10, 13-14
)

3D Composite:
Hiroyuki Tanaka (6 episodes
eps 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Jiroku Nagayuki (6 episodes
eps 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Keiko Ishino (6 episodes
eps 1, 5, 10, 22, 25-26
)

Kenji Isobe (ep 21)
Nobuo Kojima (8 episodes
eps 1, 8, 15, 21-22, 24-26
)

Ryota Matsuura (6 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19-20
)

Shouji Okada (eps 1, 21, 25)
Takahiko Ehara (ep 18)
3D Designer: Kenji Isobe (ep 1)
3D Effects: Takeyuki Shimizu (5 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19
)

3D Modeling: Eiichi Nakahara (ADTV; ep 11)
3D Production Manager:
Hironori Yoshino (ep 20)
Junko Hirata (eps 1-2, 13)
Rui Sasaki (14 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 13-15, 21-22, 24-26
)

Takashi Sawada (5 episodes
eps 7, 12, 16, 18, 23
)

Teppei Yasuda (12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10, 13-15, 21-22, 24-25
)

3D Supervision: Masaaki Kawahara (eps 8, 13-15)
3D Technical Director: Kiminori Kato (6 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19-20
)

3D Texture Paint: Shouji Okada (ep 5)
Animation producer: Eiji Imanari (Trans Arts)
Assistant Animation Director: Ichirō Kanbe (ep 12)
Assistant Episode Director:
Naoki Horiuchi (15 episodes
eps 2, 4, 7, 9-11, 13-16, 18-26 even
)

Ryokichi Yoshizawa (ep 21)
Yoshito Narimatsu (eps 23, 25)
Background Art:
Cheng Guo Wang (ep 2)
Gu Wei Zhu (eps 1, 3)
Hong Xiao (eps 4-26)
Kun Zhao (eps 1, 3)
Li Min Quan (eps 4-26)
Qi Jin (eps 1-3)
Qian Xian Xu (eps 4-26)
Wei Min Sang (eps 1, 3)
Xiao Lan Huang (eps 1, 3-26)
Xiao Xing Ma (eps 1, 3-26)
Yi Wei Zhu (eps 4-26)
Ying Rong (eps 1-3)
Yu Juan Wang (ep 2)
Zheng Wei Bian (ep 2)
Background Director: Zhen Wei Bian (eps 4-26)
Color Check:
Fumiko Tanaka (ep 21)
Megumi Nagasaka (ep 1)
Miyuki Obata (7 episodes
eps 15-16, 18-26 even
)

Motomu Suzuki (eps 17, 19)
Naomi Suzuki (7 episodes
eps 2, 4, 7, 9-11, 13
)

Norioki Sakai (eps 5-6)
Taeko Kumagai (ep 3)
Tomoko Fukushima (5 episodes
eps 5-6, 8, 12, 23
)

Wei Hue Cao (ep 14)
Yuki Sakai (ep 12)
Color design: Norioki Sakai
Color setting:
Megumi Nagasaka (ep 1)
Motomu Suzuki (eps 17, 19)
Norioki Sakai (eps 4, 6)
Taeko Kumagai (ep 3)
Takako Numata (ep 21)
Tomoko Fukushima (4 episodes
eps 8, 12, 23, 25
)

Yoko Ren (15 episodes
eps 2, 4, 7, 9-11, 13-16, 18-26 even
)

Digital Editing:
Ayako Nakagawa (Actas; eps 3-26)
Jun Takuma (Actas)
Shidai Shii (Actas; eps 3-26)
Digital Paint:
Ayako Shimagata (Trans Arts; ep 1)
Biao Wang (Golden Bell/Phoenix Animation; 11 episodes
eps 2, 7, 10-13, 15-16, 20, 24, 26
)

Dong Lei Leng (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Fan Lin (Golden Bell; 9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 15-16, 20, 24, 26
)

Fang Wu (Golden Bell; ep 2)
Guo Hong Wang (Golden Bell; 8 episodes
eps 2, 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Hai Ping Li (Phoenix Animation; ep 12)
Hong Xu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Hong Juan Huang (Phoenix Animation; ep 12)
Hong Li Chen (Golden Bell; ep 2)
Hong Yan Wu (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Hui Zhu (Golden Bell; ep 2)
Jie Sheng (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Jing Jing Ge (Phoenix Animation; ep 12)
Ke Song Xiong (Phoenix Animation; ep 12)
Li Li Sun (Phoenix Animation; ep 12)
Masaya Takahashi (Tama Production; eps 15, 20)
Misako Akama (Trans Arts; ep 1)
Naoko Kamiya (Trans Arts; ep 1)
Natsuko Oshiro (Tama Production; eps 15, 20)
Ping Shen (Phoenix Animation; ep 12)
Qi Cao (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Qian Hu (Golden Bell; 9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 15-16, 20, 24, 26
)

Qing Feng Ren (Phoenix Animation; ep 12)
Shao Do Ye (Golden Bell; eps 18, 22)
Shao Feng Ye (Golden Bell; eps 18, 22)
Tomoko Fukushima (Plum; eps 5-6)
Wei Hue Cao (Golden Bell; 4 episodes
eps 4, 9, 18, 22
)

Xiao Hong Nei (Golden Bell; ep 2)
Xiao Qiu Bian (Golden Bell; 8 episodes
eps 2, 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Ya Yun Chen (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Yan Jiang (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Ye Fang Wu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Yuki Sakai (Rikuentai; ep 8)
Yumi Honma (Trans Arts; ep 1)
Yumiko Sugihashi (Trans Arts; ep 1)
Yun Qian (Golden Bell; 8 episodes
eps 2, 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Yun Xia Geng (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Digital Paint Director: Worinin Sang (ep 2)
Digital Photography:
Akihiro Saito (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Akira Harada (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Chisato Asai (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Hiroki Iwazawa (Tama Production; 5 episodes
eps 15-16, 18, 22, 24
)

Kenichi Dai (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Masashi Kamiki (P.P.M; 8 episodes
eps 4, 7, 9-11, 13-15
)

Mutsumi Tsukada (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Naoaki Miura (Tama Production; 14 episodes
eps 2-4, 7, 9-11, 13-16, 18, 22, 24
)

Naoki Horiuchi (Tama Production; eps 2-3)
Takeshi Kuchiba (Trans Arts; 12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12, 17, 19-21, 23, 25-26
)

Tomohiro Nishikawa (P.P.M; 8 episodes
eps 4, 7, 9-11, 13-15
)

Toshiyuki Fujikawa (Tama Production; 10 episodes
eps 2-4, 7, 9-11, 13-14, 16
)

Wei Zheng (Tama Production; 6 episodes
eps 11, 13-14, 16, 22, 24
)

Yoshito Kuwa (P.P.M; 8 episodes
eps 4, 7, 9-11, 13-15
)

Yuuka Hagiwara (P.P.M; 8 episodes
eps 4, 7, 9-11, 13-15
)

Executive Production Desk: Hiroko Jinta
In-Between Animation:
Akira Tabata (Trans Arts; ep 1)
Chen Xi Fang (Golden Bell; eps 18, 22)
Cheng Jie Kuang (Phoenix Animation; ep 12)
Chiharu Sato (Trans Arts; ep 1)
Dao Hua Ren (Golden Bell; ep 2)
En Song Wang (Phoenix Animation; ep 12)
Fei Pei (Golden Bell; ep 2)
Hai Yan Fan (Phoenix Animation; ep 12)
Hai Ying Xie (Golden Bell; ep 2)
Hitomi Hasegawa (Tama Production; 4 episodes
eps 4, 9, 15, 20
)

Hong Xiang Zhu (Golden Bell; 9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 15-16, 20, 24, 26
)

Hui Zou (Golden Bell; eps 4, 9)
Jang Lu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Jian Liu (Golden Bell; ep 2)
Jin Zhu (Golden Bell; ep 2)
Jing Sun (Golden Bell; ep 2)
Jue Wang (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Kaori Ito (Trans Arts; ep 1)
Li Li (Phoenix Animation; ep 12)
Li Zhu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Li Feng Yu (Phoenix Animation; ep 12)
Liang Wang (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Masato Numazu (Trans Arts; ep 1)
Peng Tian (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Ping Xie (Golden Bell; ep 2)
Qian Zhang (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Ru Liu (Golden Bell; eps 2, 20)
Shan Hu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Shin Tanoue (Dicell; eps 23, 25)
Shou Tsuboi (Trans Arts; ep 1)
Shuji Tanaka (Tama Production; 4 episodes
eps 4, 9, 15, 20
)

Shuuko Tomita (Trans Arts; ep 1)
Si Yan Chen (Golden Bell; eps 18, 22)
Takanori Yao (Tama Production; 4 episodes
eps 4, 9, 15, 20
)

Ti Song Shan (Phoenix Animation; ep 12)
Tian Mei Shien (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Wen Xia Wu (Phoenix Animation; ep 12)
Weng Gu (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Xiao Huang Wang (Golden Bell; 4 episodes
eps 4, 9, 18, 22
)

Xiao Jie Gu (Golden Bell; eps 18, 22)
Xing Zhong Ju (Golden Bell; 7 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 24, 26
)

Xue Mei Chen (Golden Bell; ep 2)
Yasuyuki Ebara (Dicell; 5 episodes
eps 5-6, 8, 23, 25
)

Yi Ming Qin (Golden Bell; 9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Ying Sun (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Yoshito Narimatsu (Dicell; 5 episodes
eps 5-6, 8, 23, 25
)

Yu Huang (Golden Bell; 5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Yun Han (Phoenix Animation; ep 12)
Zheng Jun Hou (Golden Bell; ep 2)
Zhong Hui Lin (Golden Bell; eps 15, 20)
In-Between Check:
Fumiko Matsumoto (ep 1)
Huai Cheng Yang (ep 2)
Hui Zou (ep 14)
Huo Heng Yang (eps 15, 20)
Mamoru Tamiya (ep 1)
Yasuyuki Ebara (6 episodes
eps 5-6, 8, 12, 23, 25
)

Yoko Ono (11 episodes
eps 4, 7, 9-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Yoshito Narimatsu (6 episodes
eps 5-6, 8, 12, 23, 25
)

Key Animation:
Akiko Nakano (ep 1)
Akira Shinoda (ep 1)
Akira Watanabe (eps 16, 22)
Akito Dobashi (ep 23)
Asuka Tsubuki (eps 7, 14)
Bae Hyun Han (U-NI animation; eps 6, 12)
Bong-Deok Kim (ep 3)
Bu Gyeong Choi (U-NI animation; eps 6, 12)
Chen Ming He (9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Chen Xi Fang (ep 14)
Chie Kinoshita (ep 1)
Chūichi Iguchi (eps 7, 9)
Doo Iwan Chun (Kyoesung Production; ep 5)
Hae Gyun Park (Kyoesung Production; ep 5)
Hayato Ikeda (eps 17, 21)
Heihachirō Tanaka (5 episodes
eps 4, 9, 14, 16, 18
)

Hideo Amemiya (eps 17, 19, 21)
Hideto Kojima (ep 15)
Hidetoshi Ōmori (ep 26)
Hikaru Naraoka (eps 23, 25)
Hiroaki Kawaguchi (15 episodes
eps 4, 9-11, 13, 16, 18-26
)

Hiromichi Mizukawa (ep 6)
Hiroshi Oikawa (ep 1)
Hiroyoshi Iida (eps 1, 15)
Hiroyuki Yamamoto (ep 1)
Hitomi Hasegawa (10 episodes
eps 7, 10-11, 13-14, 16, 18, 22, 24, 26
)

Hyun Sang Yoo (U-NI animation; eps 6, 12)
Jae Won Lee (U-NI animation; eps 6, 12)
Jang Woo Kim (U-NI animation; eps 6, 12)
Jin Wook Lim (U-NI animation; eps 6, 12)
Jing Ping Qian (9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Jong Ki Choi (ep 3)
Jong Yong Kim (ep 3)
Ju Seok Kim (Kyoesung Production; ep 5)
Juji Mizumura (10 episodes
eps 4, 7, 9-10, 13-15, 20, 22, 24
)

Jung Jin Park (Kyoesung Production; ep 5)
Kai Zheng (9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Kanae Komatsu (ep 1)
Katsushi Suzuki (ep 11)
Katsuya Kikuchi (ep 22)
Kazu Arimori (ep 15)
Kenji Miuma (ep 23)
Kenji Shimada (ep 23)
Kim Sang Yeok (ep 3)
Kiyoshiro Kato (eps 15, 22, 24)
Koichiro Kiyoshima (ep 13)
Kōji Itō (eps 5-6, 8)
Kōki Sugawara (13 episodes
eps 2, 4, 7, 9-11, 13-14, 16, 18, 20, 24, 26
)

Kuniko Yano (9 episodes
eps 4, 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24
)

Kyung Hee Lee (Kyoesung Production; ep 5)
Kyung Seok Choi (U-NI animation; eps 6, 12)
Li Nua Chen (10 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16-26 even
)

Maki Tanaka (ep 17)
Masahiro Toriumi (ep 19)
Masaki Hosoyama (ep 5)
Masanobu Fujioka (ep 5)
Masanori Enomoto (ep 11)
Michio Satō (ep 21)
Minoru Morita (eps 5, 23, 25)
Myung Taek Im (ep 3)
Nobuharu Ishido (ep 19)
Noriko Kitazawa (eps 8, 21)
Ryokichi Yoshizawa (ep 23)
Satomi Matsuo (Studio Wanpack; ep 8)
Seung Taek Song (U-NI animation; eps 6, 12)
Shigeki Mori (Studio Wanpack; ep 8)
Shigeru Ishii (ep 11)
Shigeru Kasahara (eps 21, 23)
Shigeru Yoshida (ep 17)
Shin Tanoue (Dicell; eps 23, 25)
Shinichi Yoshikawa (ep 2)
Shinnosuke Kon (eps 8, 23)
Shuji Tanaka (10 episodes
eps 7, 10-11, 13-14, 16, 18, 22, 24, 26
)

So Ji Lee (Kyoesung Production; ep 5)
Soony Bang (U-NI animation; ep 6)
Sun Mi Ha (Kyoesung Production; ep 5)
Sun Yong Ryang (U-NI animation; eps 6, 12)
Sung Min Shin (ep 3)
Tae Won Park (ep 17)
Takanori Yao (10 episodes
eps 7, 10-11, 13-14, 16, 18, 22, 24, 26
)

Takashi Ohno (ep 17)
Takashi Saijo (eps 11, 16)
Takeshi Shirato (5 episodes
eps 1, 15, 24-26
)

Tamotsu Tomaru (ep 1)
Tsutomu Nishiyama (ep 26)
Xiao Feng Tang (10 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16-26 even
)

Xiao Meng Wang (ep 14)
Xiao Qian Dong (9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Xiao Ye Zhu (9 episodes
eps 7, 10-11, 13, 16, 18, 22, 24, 26
)

Yang Hyun Oh (ep 3)
Yasuyuki Ebara (Dicell; eps 23, 25)
Yeong Gu Lee (ep 3)
Yi Yan Chen (ep 14)
Yoko Ono (eps 2, 4, 10)
Yong Il Cho (Kyoesung Production; ep 5)
Yong Ju Kim (ep 3)
Yoshiaki Matsuda (8 episodes
eps 2, 10-11, 13-15, 18, 22
)

Yoshihisa Sakurai (ep 10)
Yoshimi Imagawa (ep 8)
Yoshinori Takahashi (ep 8)
Yoshito Narimatsu (Dicell; eps 23, 25)
Yoshiyasu Souma (ep 23)
Young Hoon Gil (Kyoesung Production; ep 5)
Yu Bang Song (Kyoesung Production; ep 5)
Yūji Satō (ep 5)
Yuki Iwai (ep 19)
Yun Jung Kim (U-NI animation; eps 6, 12)
Monitor CGI: Katsuhiko Akiyama
Monitor Design: Yoshinori Iwanaga
Opening Animation: Kenji Isobe
Original Designs:
Steve Begg (Uncredited)
Steve Kyte (Uncredited)
Planning:
Kazuaki Inukai (Itochu Fashion System)
Production Advancement:
Kengo Noda (7 episodes
eps 9, 11, 13, 16, 18, 22, 24
)

Noboru Kabeya (ep 17)
Ryokichi Yoshizawa (ep 12)
Seiji Umehara (ep 21)
Shigeyasu Ishikawa (ep 8)
Shinichi Oohira (eps 20, 26)
Takashi Ito (ep 1)
Toshiyuki Hanyu (eps 5-6)
Yasumi Ooshima (ep 3)
Yoshihiro Wakamori (ep 19)
Yuka Sofue (6 episodes
eps 2, 4, 7, 10, 14-15
)

Yūki Morishige (eps 23, 25)
Production Desk: Yoji Sato
Program Publicity: Nanae Sasahara (TV Tokyo)
Promotion: Yuki Yamamoto
Recording Assistant: Hideyuki Hachisuga
Setting Advancement: Tomonori Iwata
Sound Effects: Naoto Kobayashi
Theme Song Arrangement:
Fujimaru Yoshino (OP & ED1)
TAKUI (ED2)
Theme Song Composition:
Fujimaru Yoshino (ED1)
Hikaru Yamazaki (ED1)
Seiji Katsu (OP)
TAKUI (ED2)
Theme Song Lyrics:
Genzo Ishido (OP)
Hikaru Yamazaki (ED1 asst)
KARL (ED1)
TAKUI (ED2)
YUHKI (ED1)
Theme Song Performance:
TAKUI (ED2)
The NaB's (OP; ED1)
Video Editing:
Hanako Takashina (DIGITAL TV STUDIO; ep 10)
Hiroshi Taniguchi (DIGITAL TV STUDIO; eps 1-9, 11-26)
Kazue Oomiya (DIGITAL TV STUDIO; ep 3)
Mataichiro Kawasaki (DIGITAL TV STUDIO; ep 10)
Shuntaro Ohno (DIGITAL TV STUDIO; ep 5)
Shusuke Kojima (DIGITAL TV STUDIO; ep 2)
Toyohiko Kanehisa (DIGITAL TV STUDIO; 23 episodes
eps 1, 4-9, 11-26
)

Jin Horikawa as James Brady
Kenji Utsumi as Carlo Morrelli
Mari Yokoo as Ruth Miller
Masaya Takatsuka as Sam Scott
Nori Horikoshi as Julia
Takeshi Aono as Tchak
Takeshi Watabe as Drew MacCallister
Tomoyuki Shimura as Wesley Grant
Yoshino Takamori as Nagisa Kisaragi
Yuka Shioyama as Lucy
Yuuko Sumitomo as Laura Hope

Bin Shimada as Steve Johnson (ep 17)
Hidekatsu Shibata as Inuma (eps 24, 26)
Junichi Endō as Babi
Keiji Hirai as Crewman
Sayaka Maeda as Hiroko
Tetsu Inada as Commander
Yuki Sato as Todd
Yumi Touma as Jina
Japanese companies
2nd Key Animation: Dicell (ep 8)
3D Composite: Mountain Studio (ep 26)
3D Direction: Mountain Studio (ep 26)
3D Modeling: Computer Café
3D Production Management: Point Pictures (5 episodes
eps 3, 9, 11, 17, 19
)

3DCGI:
Digital Media Lab (14 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 13-15, 21-22, 24-26
)

Just System (7 episodes
eps 2, 4, 7, 12, 16, 18, 23
)

Mountain Studio (8 episodes
eps 2-3, 9, 11, 17, 19-20, 26
)

Animation Production: Trans Arts Co.
Broadcaster:
AT-X
TV Tokyo
Color Check: Studio Elle (ep 25)
Digital Editing: Actas
Digital Paint:
Dicell (6 episodes
eps 1, 5, 17, 19, 23, 25
)

JEM KOREA (ep 3)
Kyoe Sung Production (ep 5)
Pak Production (eps 17, 19)
Phoenix Animation (6 episodes
eps 6, 8, 12, 21, 23, 25
)

Studio Elle (eps 21, 25)
Studio Hill (ep 1)
Studio Peacock (ep 1)
Uni Animation (ep 6)
Dubbing Studio: Three S Studio
In-Between Animation:
Dicell (4 episodes
eps 17, 19, 23, 25
)

JEM KOREA (ep 3)
Kyoe Sung Production (ep 5)
Pak Production (eps 17, 19)
Phoenix Animation (7 episodes
eps 5-6, 8, 12, 21, 23, 25
)

Uni Animation (ep 6)
In-between Check: JEM KOREA (ep 3)
Key Animation:
Dicell (eps 23, 25)
EAGLE'S NEST (ep 21)
Kyoe Sung Production (ep 5)
Pak Production (ep 19)
Studio Wanpack (ep 8)
Tokyo Animation Center (ep 1)
Uni Animation (eps 6, 12)
Music Direction: ANZ123.com
Music Production: Universal Music
Music Production Cooperation: TV Tokyo Music
Planning Cooperation: Enoki Films
Post-recording Studio: Abaco Studio Corporation
Production:
ifs
Madhouse
TV Tokyo
Sound Production: Aoni Production
special effects: Studio Elle (eps 5-6, 8)
Theme Song Label:
Universal Music (OP, ED1)
UNLIMITED RECORDS (ED2)
Video Editing: Digital TV Studio
English staff
English companies
(none)
Licensed by: Enoki Films
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology