×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Just 4 Days Left to Enter the Pumpkin Carving Contest! • The competition is heating up but there's still time to enter for a chance to win over US$1,000 in anime DVDs and swag! Click to find out how! read more

Pita-Ten (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ぴたテン (Japanese)
迷糊天使 (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Mild
Plot Summary: Kotaro is a child who has lost his mother, one day, he runs into the pinkhaired Misha, an apprentice angel. Together with Ten-chan and Koboshi, they get into all kinds of weird situations. Especially when they come across Shia-san, a demon apprentice, who is actually too kind to be able to be a demon.
User Ratings: 479 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 25 votes (sub:23, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 64 votes (sub:55, dub:4, others:5
3 Spanish dubbed
2 Spanish subtitled
)
 Very good: 111 votes (sub:94, dub:4, ?:2, raw:1, others:10
7 Spanish subtitled
3 Spanish dubbed
)
 Good: 144 votes (sub:124, dub:7, edit.dub:1, raw:1, others:11
4 Spanish dubbed
4 Portuguese dubbed
3 Spanish subtitled
)
 Decent: 60 votes (sub:57, dub:1, others:2
2 Spanish dubbed
)
 So-so: 34 votes (sub:30, dub:2, raw:1, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Not really good: 16 votes (sub:13, dub:1, others:2
1 Portuguese dubbed
1 Russian subtitled
)
 Weak: 10 votes (sub:10)
 Bad: 8 votes (sub:6, others:2
1 Portuguese dubbed
1 Spanish dubbed
)
 Awful: 6 votes (sub:6)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 1031 users, rank: #1167 (of 8116)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.031 (Good), std. dev.: 1.8026, rank: #2914 (of 8197)
Weighted mean: 6.975 (Good), rank: #3155 (of 8197) (seen all: 7.21 / seen some: 6.45 / won't finish: 4.80)
Bayesian estimate: 6.988 (Good), rank: #2772 (of 6196)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage:
2002-04-07 to 2002-09-29
2005-08-01 to 2006-01-23 (Latin America Broadcast)
Release dates: We have 1
Opening Theme:
"Wake Up Angel ~Negaimashite ha Mugen Nari~" by Funta
Ending Theme:
"Chiisana Mahou" by Miyuki Sawashiro
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Pita-Ten (Sub.DVD) 2016-02-02

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition:
Akemi Omode
Yasuko Kobayashi
Script:
Akemi Omode (eps 1-3)
Hiroko Tokita (7 episodes
eps 6, 9, 13-14, 16, 21, 25
)

Kazuyuki Fudeyasu (4 episodes
eps 5, 11, 18, 22
)

Kenji Sugihara (eps 8, 20, 23)
Yasuko Kobayashi (6 episodes
eps 4, 12, 19, 22-23, 26
)

Yuki Enatsu (5 episodes
eps 7, 10, 15, 17, 24
)

Storyboard:
Atsuko Tanaka (ep 21)
Hiroyuki Aoyama (eps 16, 19)
Kazuya Komai (ep 5)
Kentaro Nakamura (ep 4)
Kou Matsuo (ep 23)
Minoru Soramawari (ep 11)
Nakano Shindo (ep 7)
Plin Chan (ep 20)
Purin-chan (ep 20)
Ryuichi Kimura (eps 6, 13)
Shinji Satoh (eps 10, 22)
Toshifumi Kawase (OP; ep 2)
Toshihiko Masuda (ep 15)
Toshiya Niidome (eps 12, 17, 24)
Yasuo Kageyama (ep 8)
Yukina Hiiro (eps 9, 11, 25)
Yutaka Hirata (ep 14)
Yuzo Sato (OP, ED; 4 episodes
eps 1, 3, 18, 26
)

Episode Director:
Asumi Matsumura (eps 4, 18)
Hiroshi Matsuzono (ep 7)
Jun Shishido (ep 12)
Kazuya Komai (ep 5)
Keiichiro Furusawa (ep 16)
Keiichiro Furuya (4 episodes
eps 15-16, 19, 21
)

Keisuke Onishi (ep 14)
Kou Masui (ep 20) 
Kou Matsuo (ep 23)
Masahiko Ohta (ep 22)
Nobuo Tomizawa (ep 8)
Osamu Sekita (ep 25)
Ryuichi Kimura (eps 6, 13)
Shinji Satoh (ep 10)
Takeo Takahashi (ep 12)
Tsuyoshi Masui (ep 20)
Yasuhito Mizobuchi (ep 11)
Yoshiaki Okumura (ep 2)
Yukio Okazaki (eps 17, 24)
Yuzo Sato (OP, ED; eps 1, 26)
Yuzo Yamada (eps 3, 9)
Music: Hikaru Nanase
Original creator: Koge-Donbo*
Character Design: Kyuta Sakai
Art Director: Reiji Nishiyama
Art: Mayumi Okada (ep 1)
Chief Animation Director:
Kiyotaka Nakahara (eps 9, 20)
Masumi Morishita (ep 25)
Animation Director:
Junko Abe (ep 23)
Kazuo Noguchi (ep 4)
Kazuya Saitō (ep 25)
Kazuyuki Ikai (ep 25)
Ken Baba (eps 8, 16, 19)
Kim Sang Yeob (eps 9, 20)
Kimiko Tamai (eps 17, 24)
Kiyotaka Nakahara (5 episodes
eps 1, 6, 10-11, 22
)

Konomi Sakurai (ep 14)
Kwon Yun-Hui (ep 2)
Kyuta Sakai (OP, ED; eps 18, 26)
Lee See (ep 12)
Masumi Morishita (eps 11, 22)
Naoki Aisaka (ep 7)
Ryōtarō Akao (OP; eps 5, 11)
Sang-Yeob Kim (eps 9, 20)
Sawako Miyamoto (eps 15, 21)
Shinichiro Minami (eps 3, 5, 13)
Si Min Lee (ep 12)
Tomoko Hirota (ep 12)
Yoshitaka Yasuda (ep 10)
Yuki Iwai (ep 25)
Yukihiro Kitano (ep 23)
Sound Director: Kazuya Tanaka
Director of Photography:
Nariji Matsuda
Seiji Matsuda
Producer:
Eiji Kanaoka (TV Osaka)
Kazuya Watanabe (Yomiko Advertising)
Koji Morimoto (Bandai Visual)
Takashi Yokozawa (Broccoli)
Tetsuro Satomi (MediaWorks)

Animation producer:
Katsuya Shirai (Studio Matrix)
Assistant Animation Director:
Akira Takeuchi (ep 18)
Kiyotaka Nakahara (ep 18)
Masumi Morishita (eps 18, 26)
Assistant producer:
Jun Kobayashi
Junka Kobayashi (Bandai Visual)
Miho Ichii (Yomiko Advertising)
Takayasu Hatano (MediaWorks)
Youko Nakano (Broccoli)
Background Art:
Akiko Mikami (Studio Jack; 15 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 11, 13-14, 16-20, 23-25
)

Asami Konno (Studio Jack; 4 episodes
eps 19, 22-23, 25
)

Ayumi Takasaki (Studio Uni; ep 15)
Byeong Ro Ryu (DR MOVIE; ep 11)
Cheon Bok Lee (DR MOVIE; ep 11)
Eun Young Cho (Moon Seong Animation; 13 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10, 12, 16-17, 21-22, 24, 26
)

Hisae Oomiya (Studio Jack; 17 episodes
eps 1-7, 9, 13-14, 17-20, 23-24, 26
)

Hye Jin Ryang (Moon Seong Animation; 13 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10, 12, 16-17, 21-22, 24, 26
)

Hye Jung Yang (Moon Seong Animation; 13 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10, 12, 16-17, 21-22, 24, 26
)

Jung Ah Park (DR MOVIE; ep 11)
Keiko Kanemura (Studio Jack; 16 episodes
eps 1-5, 7, 9, 13-14, 16, 19, 21-25
)

Kumiko Inoue (Studio Jack; 11 episodes
eps 1-13 odd, 18-19, 22, 25
)

Mayumi Okada (Studio Jack; 9 episodes
eps 3, 9, 13-14, 18-20, 23, 26
)

Michiko Tsuji (Studio Jack; 7 episodes
eps 3-9 odd, 13-14, 25
)

Reiko Ikeda (Studio Uni; ep 15)
Ryōko Murakami (Studio Uni; ep 15)
Takashi Watabe (Studio Jack; 14 episodes
eps 1-2, 4-16 even, 17, 20-21, 24, 26
)

Takimi Echizen (Studio Uni; ep 15)
Takuya Iida (Atelier BWCA; ep 5)
Toshiyuki Yoshimura (Atelier BWCA; ep 5)
Color Check:
Bo-Ra Choi (ep 23)
Eun Kyung Wi (eps 17, 24)
Izumi Sakamoto (4 episodes
eps 1, 13, 18, 26
)

Kenji Takaoka (ep 23)
Koji Usui (eps 4, 7)
Masako Torigata (ep 23)
Mayumi Horie (ep 23)
Megumi Kobayashi (eps 5, 10)
Miho Kurotsuchi (ep 20)
Mikiko Tsuji (ep 25)
Naoko Satou (Konohana; ep 3)
Natsue Sasaki (ep 12)
Noriko Hatta (ep 25)
Noriko Kikui (ep 23)
Rie Fujiwara (ep 23)
Rina Yagioka (ep 20)
Shuji Kamimura (4 episodes
eps 2, 6, 11, 22
)

Su-Ra Choi (ep 23)
Tomoko Yamamoto (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Young Shim Lee (ep 23)
Yumiko Kokubun (ep 14)
Yuya Nishida (ep 23)
Color Coordination: Naoko Kodama
Color Design Assistant: Naoto Tanaka (9 episodes
eps 14, 17-19, 22-26
)

Color setting:
Eriko Ishikawa (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Hitomi Izumino (ep 9)
Izumi Sakamoto (4 episodes
eps 1, 13, 18, 26
)

Megumi Kobayashi (eps 5, 10)
Miho Kurotsuchi (eps 9, 20)
Mika Tsunatani (ep 12)
Naoko Satou (Konohana; ep 3)
Rina Yagioka (ep 20)
Shuichi Satou (ep 25)
Shuji Kamimura (6 episodes
eps 2, 6, 11, 17, 22, 24
)

Yasuji Fuefuki (eps 4, 7)
Yoshinori Horikawa (ep 23)
Yoshitaka Katō (ep 14)
Digital Trace & Paint:
Chiharu Tanaka (IMAGIN; eps 17, 24)
Dong Hai Yao (Studio CATS; eps 6, 10)
Eiichi Terada (JEM.JAPAN; eps 3, 9, 20)
Eun Ju Bae (ANIK; eps 12, 17, 24)
Eun Jung Lee (ECHO; ep 14)
Eun Kyung Kang (DR MOVIE; ep 23)
Eun Lee Kim (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Eun Mi Uon (ECHO; ep 14)
Eun Ok Kwon (ANIK; eps 12, 17, 24)
Gi Jeong Choi (DR MOVIE; ep 23)
Gyeong-Su Lee (JEM.KOREA; ep 3)
Hee Eok Kwak (JEM.KOREA; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Hiromi Takahashi (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Ho Chan Jung (ANIK; eps 12, 17, 24)
Hye Mi Shin (DR MOVIE; ep 23)
Hyeong Guk Yun (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Hyeong Suk Oh (ECHO; ep 14)
Hyun Suk Kim (DR MOVIE; ep 23)
Ikuyo Morita (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Jae Young Heo (ECHO; ep 14)
Jeong Rim Lee (Studio Matrix; eps 18, 26)
Jeong Suk Yun (ANIK; 4 episodes
eps 12, 17-18, 24
)

Jung Ok Yun (JEM.KOREA; ep 3)
Jung-Suk Jun (DR MOVIE; ep 23)
Junko Okazaki (Studio Matrix; ep 18)
Kazumi Hosokawa (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Kim Geum-Ju (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Kim Jin-Mi (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Kyung Hee Lim (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Kyuta Sakai (Studio Matrix; ep 26)
La Il Kim (ANIK; 4 episodes
eps 12, 17-18, 24
)

Lee Hwa-Yeong (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Mamiko Haga (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Mamoru Kakuda (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Masahiko Tamaru (Studio CATS; eps 6, 10)
Masami Hamada (Studio Flag; ep 25)
Mi Ja Kim (ECHO; ep 14)
Mi Sun Kim (JEM.KOREA; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Miako Matsuo (JEM.JAPAN; ep 9)
Miho Fujimori (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Miho Kurotsuchi (JEM.JAPAN; ep 3)
Mikiko Tsuji (Studio Flag; ep 25)
Min Sung Kim (ANIK; eps 12, 17, 24)
Min Young Lee (ANIK; eps 12, 17, 24)
Naho Mitsuishi (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Naoko Inohara (Studio Targe; eps 7, 18, 22)
Naoko Miyahara (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Nobuko Takahashi (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Noriko Hatta (Studio Flag; ep 25)
Noriko Matsumoto (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

O Sun Gang (DR MOVIE; ep 23)
Park Yeong-Suk (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Rag Mi Lee (JEM.KOREA; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Rieko Numata (Studio Flag; ep 25)
Rina Yagioka (JEM.JAPAN; ep 9)
Ryu Yang-Mi (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Sachi (Studio Targe; eps 1, 4)
Sachi Nakamura (Studio Targe; 4 episodes
eps 4, 7, 18, 22
)

Satoko Otsuka (Studio Matrix; ep 18)
Satsuki Gunji (Studio Flag; ep 25)
Sayuri Nagashima (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Sung Hee Seo (DR MOVIE; ep 23)
Toshihiko Furuhashi (Studio aB; eps 5, 10)
Toshiyuki Ito (Studio Targe; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 18, 22
)

Toshiyuki Miyamoto (Studio aB; eps 5, 10)
Wei Jia Gao (Studio CATS; eps 6, 10)
Xue Wang (Studio CATS; eps 6, 10)
Yasuhiro Hatake (JEM.JAPAN; eps 3, 9, 20)
Yong Kyoung Park (DR MOVIE; ep 23)
Youn Suk Ra (DR MOVIE; ep 23)
Young Hye Nam (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Young Sun Choi (DR MOVIE; ep 23)
Yun Jung Choi (ANIK; eps 12, 17, 24)
Editing:
Megumi Uchida (Seyama Editing Room)
Mutsumi Takemiya (Seyama Editing Room)
Takeshi Seyama
In-Between Animation:
Ayako Noda (Telecom Animation Film; ep 8)
Bum-Chul Chang (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Chang Gun Jin (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Chel-Ho Jang (DR MOVIE; ep 23)
Chiaki Fujioka (IMAGIN; ep 17)
Chie Nishizawa (Telecom Animation Film; ep 15)
Do Sik Yun (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Duk Hwa Jin (ANIK; eps 12, 17, 24)
Duk Hye Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Emi Nakano (Telecom Animation Film; ep 8)
Eun A Lee (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Eun A Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Eun Mi Ryang (ANIK; ep 12)
Fuyumi Toriyama (IMOVE; ep 7)
Gi Jeong Kim (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Go Jeong Park (DR MOVIE; ep 23)
Gu Xu (Studio CATS; ep 10)
Gyeong Jin Bang (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Hiroko Minegishi (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Hiromi Yoshida (Studio Mikan; ep 14)
Hung Ja Jang (ECHO; ep 14)
Hyeok Im (JEM.KOREA; ep 3)
Hyun Mi Lee (JEM.KOREA; eps 3, 9, 20)
Hyun-Jeong Lee (JEM.KOREA; eps 3, 9, 20)
Jae Nam Moon (ECHO; ep 14)
Je Gyun Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Ji Eun Kim (ECHO/DR MOVIE; eps 14, 23)
Ji Soo Jang (ANIK; ep 17)
Ji Yeon Ryu (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Jian Xiang Chen (Studio CATS; ep 10)
Jin Hee Choi (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Jong Cheol Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Jong Hee Han (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Jong Sun Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Jung Hee Shin (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Kanako Satō (Telecom Animation Film; eps 8, 21)
Keiko Yanagida (Telecom Animation Film; ep 8)
Kim Jung A (ECHO; ep 14)
Kim Yuneob (ECHO; ep 14)
Kim Jung Hun (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Kyeong Un Kim (ECHO; ep 14)
Kyung Ae Kwan (ECHO; ep 14)
Kyung Seon Kim (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Kyung-Hee Kim (JEM.KOREA; eps 3, 9, 20)
Makoto Murakami (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Mamoru Takahashi (Studio Flag; ep 25)
Manabu Akita (IMOVE; ep 7)
Mari Kimura (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Masato Inomata (IMOVE; ep 7)
Masayuki Yoshida (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Mayo Koike (Studio Matrix; 6 episodes
eps 1, 4-6, 18, 26
)

Mi Kyung An (DR MOVIE; ep 23)
Mi Na Jang (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Mi-Kyung Yun (DR MOVIE; ep 23)
Mi-Young Park (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Midori Otsuka (IMAGIN; ep 24)
Min Suk Kim (ECHO; ep 14)
Min Yeong Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Mitsutoshi Satō (IMAGIN; ep 24)
Miyoko Shikibu (Telecom Animation Film; 4 episodes
eps 8, 16, 19, 21
)

Miyuki Goto (Telecom Animation Film; 4 episodes
eps 15-16, 19, 21
)

Mun-hee Park (JEM.KOREA; ep 3)
Myeong Hun Park (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Nagisa Mizutsu (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Nami Fujiyama (IMAGIN; ep 17)
Naomi Yoshida (IMAGIN; ep 24)
Naoto Hosoyama (IMOVE; ep 7)
Natsuko Iimori (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Noriko Hara (Telecom Animation Film; 4 episodes
eps 8, 15-16, 19
)

Ryoutarou Makihara (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Sang Ho Jin (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Satoko Amino (IMOVE; ep 7)
Seok Kyun Jo (ANIK; eps 17, 24)
Seon Il Baek (ANIK; eps 12, 24)
Seong Sook Baek (ANIK; eps 12, 17, 24)
Shingo Okano (Telecom Animation Film; eps 16, 19, 21)
Shuuji Miyazaki (Studio Matrix; eps 1, 6)
Su Kyung Park (DR MOVIE; ep 23)
Sun Ryong Choi (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Sun Young Lee (DR MOVIE; ep 23)
Sung Jin Lee (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Sung-Chul Kim (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Tadashi Matsuno (Studio Flag; ep 25)
Tae Kwan Park (ANIK; eps 12, 17)
Taichi Furumata (Telecom Animation Film; 4 episodes
eps 15-16, 19, 21
)

Takashi Matsuzawa (Studio Flag; ep 25)
Takaya Ishii (IMOVE; ep 7)
Takayuki Hamada (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Takuya Kawai (Telecom Animation Film; 4 episodes
eps 8, 16, 19, 21
)

To Gyeong Gweon (DR MOVIE; ep 23)
Toshiaki Harada (IMAGIN; eps 17, 24)
Woo Hee Kim (ECHO; ep 14)
Yeon Suk Lee (ECHO; ep 14)
Ying Chun Zhang (Studio CATS; ep 10)
Yoko Matsumoto (Telecom Animation Film; eps 8, 19, 21)
Yoshimi Kanbara (Studio CATS; ep 10)
Yoshinori Kitayama (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Yu Kyeong Jong (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Yūko Tajima (IMOVE; ep 7)
Yun Mi Sin (ANIK; eps 12, 17, 24)
In-Between Check:
Chizuko Koike (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Chung Hee Choi (ep 14)
Fumiaki Usui (ep 24)
Haruka Shirota (ep 17)
Hee Jin Jung (ep 20)
Hyeok Im (eps 9, 13, 20)
Masato Inomata (ep 7)
Myung-Hee Youn (ep 23)
Ryun Hee Jung (ep 23)
San Kim (ep 14)
Seok Kyun Jo (ep 12)
Seung Hun Sin (ep 2)
Shuuji Miyazaki (10 episodes
eps 1, 4-6, 10-11, 13, 18, 22, 26
)

Sun Ha Hwang (ep 23)
Takashi Matsuzawa (ep 25)
Yoichi Hisaki (ep 3)
Yumiko Komiyama (ep 9)
Key Animation:
Ae Lee Park (ep 2)
Akemi Hayashi (OP)
Akihiko Uda (4 episodes
eps 8, 15, 19, 21
)

Akiko Konno (ep 23)
Akiko Suzuki (eps 12, 17)
Ako Kagiyama (ep 14)
Anzu Katsuragi (ep 23)
Atsuko Takahashi (4 episodes
eps 4, 6, 22, 26
)

Atsushi Osakai (eps 6, 22)
Ayako Hata (eps 15, 21)
Ayako Karatani (Studio Mu; eps 4, 18)
Bong Duk Kim (JEM.KOREA; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Chie Nishizawa (eps 8, 19)
Daichi Kamiya (ep 25)
Eiji Ishimoto (OP; eps 1, 26)
Emiko Hirama (ep 19)
Emiko Shimura (4 episodes
eps 8, 15-16, 21
)

Fumiaki Usui (eps 12, 24)
Gi Du Kim (ep 23)
Hideki Shibuya (ep 14)
Hideo Maru (ep 14)
Hidetaka Ishikawa (ep 24)
Hirofumi Onodera (Mouse; ep 25)
Hiroki Moritomo (ep 7)
Hiromi Niioka (ep 23)
Hiroyuki Kamura (eps 10, 22)
Hiroyuki Ohkaji (Anime World Osaka; ep 25)
Hisao Yokobori (ep 19)
Hong Geun Chae (ep 12)
Hougou Ookawara (eps 1, 10, 22)
Hyun-jung Lee (ep 2)
Ichiro Uno (ep 5)
Ik Hyun Eum (ep 2)
Iku Ozawa (OP, ED; eps 18, 26)
Ji Mi Park (ep 2)
Ji Soo Jang (ep 12)
Jong Eun Lee (ep 2)
Jong-kyung Lee (ep 2)
Junichi Fukunaga (eps 6, 13, 22)
Junko Abe (ep 23)
Kana Ishida (ep 23)
Kanji Nagasaka (eps 1, 4-6)
Kaori Saito (ep 7)
Kaori Takahashi (eps 17, 24)
Kaoru Yabana (eps 5-6, 11)
Kayo Nomichi (ep 7)
Kazuhide Tomonaga (eps 15, 19)
Kazuhiko Wanibuchi (eps 10, 22)
Kazuhiro Ota (ep 26)
Kazuma Ikeda (eps 10, 13, 22)
Keiji Kawakubo (eps 12, 17, 24)
Keiji Shigesawa (ep 23)
Keiko Hontani (eps 18, 22)
Keiko Nakaji (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Keita Hagio (Anime World Osaka; ep 25)
Kenji Hachizaki (ep 15)
Kim Jong Ryong (JEM.KOREA; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Kimiko Tamai (ep 12)
Kiyotaka Nakahara (eps 4, 18, 26)
Koichi Nakaya (Studio Mu; eps 4, 11, 18)
Koji Yabuno (ep 7)
Kouichi Motomura (eps 18, 23, 26)
Kumiko Ohta (ep 14)
Kunihiko Kimura (Anime World Osaka; ep 25)
Kunio Takahide (ep 23)
Kwon Yun-Hui (ep 11)
Kyoko Sugiyama (ep 14)
Kyuta Sakai (OP, ED; eps 5, 26)
Maki Uchida (eps 4-5, 11, 18)
Masahiko Komino (ep 14)
Masahiko Ohta (eps 6, 10)
Masahiro Emoto (ep 23)
Masahiro Toriumi (Mouse; ep 25)
Masaki Tanigawa (eps 6, 13, 26)
Masashi Wakayama (ep 18)
Masato Tamagawa (ep 23)
Masatoshi Fukuyama (ep 14)
Masaya Yasutome (eps 15, 21)
Masayuki Sakoi (eps 17, 24)
Masumi Mizumura (ep 14)
Masumi Morishita (OP; 4 episodes
eps 5, 11, 18, 26
)

Mayumi Oda (Studio Mu; eps 4, 18)
Mayumi Tamakoshi (ep 7)
Megumi Kadonosono (OP)
Michinori Shirato (ep 12)
Mikako Araki (ep 1)
Min Young Kang (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Mineko Ueda (eps 8, 15, 21)
Minoru Yamazawa (ep 14)
Mitsuteru Kubo (ep 14)
Motoo Sato (ep 24)
Myung Hyun Kim (ep 2)
Naoki Aisaka (ep 7)
Natsuko Watanabe (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Natsumi Suzuki (ep 1)
Nobuharu Ishido (Mouse; ep 25)
Noriyuki Fukuda (ep 10)
Nozomi Ōnuki (ep 26)
Nozomu Abe (eps 1, 10)
Ooki Kusumoto (ep 1)
Ran Kiryu (ep 26)
Rie Kaneko (ep 23)
Ryang Hyun Oh (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Ryōtarō Akao (OP; ep 1)
Sakura Nemoto (4 episodes
eps 5, 11, 18, 22
)

Sang Guk Kim (ep 2)
Sang-Yeob Kim (JEM.KOREA; eps 3, 13)
Satomi Kitahara (eps 1, 4)
Sawako Miyamoto (ep 8)
Seiji Masuda (eps 1, 13)
Seika Saruwatari (5 episodes
eps 1, 4, 11, 18, 22
)

Seizo Toma (ep 1)
Seong Beom Kim (ep 2)
Seong Min Sin (JEM.KOREA; eps 9, 13, 20)
Shigenori Taniguchi (4 episodes
eps 10, 13, 22-23
)

Shin Oonuma (eps 1, 6, 13)
Shinichi Iimura (ep 7)
Shinichi Shigematsu (ep 7)
Shinichiro Minami (ep 11)
Shinobu Mori (4 episodes
eps 8, 15-16, 19
)

Shinya Kokaji (Anime World Osaka; ep 25)
Shōjirō Nishimi (eps 8, 16, 19)
Shuuji Miyazaki (eps 1, 5)
Si Min Lee (ep 17)
Sumiko Asaga (eps 12, 17, 24)
Sung Woo Kim (ep 2)
Tae Hwan Ryuk (ep 2)
Takaaki Sekizaki (OP; 5 episodes
eps 1, 6, 13, 18, 22
)

Takahiro Miura (eps 17, 24)
Takao Takegami (eps 18, 26)
Takayoshi Hashimoto (Studio Mu; eps 4, 11)
Takayuki Noguchi (ep 12)
Takeshi Imai (ep 14)
Takushi Satou (ep 10)
Tama-chan (ep 26)
Teiichi Takiguchi (eps 8, 16)
Tetsuya Kawakami (Studio Mu; eps 4, 11, 18)
Tomohisa Shimoyama (4 episodes
eps 1, 6, 13, 22
)

Tomoko Hirota (ep 17)
Tomoyuki Kanno (Mouse; ep 25)
Tomoyuki Kitamura (ep 7)
Tomoyuki Ohshita (Anime World Osaka; ep 25)
Toru Yonemoto (ep 14)
Toshiaki Kanbara (ep 14)
Toshiharu Sato (ep 12)
Toshihide Masudate (ep 26)
Toshihiko Masuda (eps 19, 21)
Toshiyuki Yoshioka (ep 10)
Tsuyoshi Tanabe (ep 7)
Wataru Hirasawa (5 episodes
eps 5-6, 11, 18, 22
)

Woo Sang Yun (ep 2)
Yasunari Nitta (OP)
Yeong Gyu Lee (JEM.KOREA; ep 3)
Yoshiaki Mizuno (ep 7)
Yoshiaki Tsubata (ep 22)
Yoshihiro Ujiie (ep 7)
Yoshinobu Michihata (eps 15, 19, 21)
Yoshitsugu Hatano (ep 5)
Youki Ebisu (ep 7)
Young-Soo Kim (ep 2)
Yousuke Kabashima (ep 26)
Yousuke Kobuchi (ep 7)
Yuka Shibata (eyecatch)
Yukako Tsuzuki (OP; 5 episodes
eps 1, 5-6, 18, 22
)

Yuki Chika (Studio Mu; eps 4, 11)
Yukie Suzuki (ep 26)
Yukiko Ishibashi (eps 12, 24)
Yuko Hirasawa (ep 23)
Yuko Yazaki (4 episodes
eps 6, 11, 18, 26
)

Yumiko Kanno (ep 6)
Yuuko Sotake (4 episodes
eps 8, 15-16, 19
)

Yuzo Sato (eps 11, 18, 26)
Photography:
Akiharu Ishii (Studio Viola; ep 20)
Emi Takamura (Studio Ipse; eps 3, 5, 20)
Eun Young Na (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Hiroaki Yanagisawa (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Junko Miyakawa (Telecom Animation Film; eps 8, 19, 21)
Kentaro Takahashi (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Mayumi Takarada (Studio Ipse; 6 episodes
eps 3, 5, 9, 11, 13, 20
)

Miho Miwa (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Mitsuhiro Wada (Studio Viola; ep 20)
Nobuhiro Tengeji (IMAGIN; eps 12, 17, 24)
Norio Matsuda (Studio Ipse; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 11, 13, 20
)

Rumi Ishiguro (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Ryoma Sakamoto (Studio Matrix; 11 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18
)

Ryouhei Kasai (Studio Viola; ep 20)
Saori Kibe (Studio Ipse; ep 1)
Seiji Matsuda (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Shinkichi Yazawa (Studio Viola; ep 20)
Shinya Matsui (IMAGIN; eps 12, 17, 24)
Shiori Sarasa (Studio Ipse; eps 3, 5)
Syunichi Kakiuchi (Studio Matrix; 11 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18
)

Tetsuya Nakai (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Yoshihiro Kasahara (Telecom Animation Film; eps 8, 19)
Young-Hee Kim (HEEWON ENTERTAINMENT; ep 2)
Yuki Yanagi (Studio Matrix; 16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Yukihiko Ichikawa (Telecom Animation Film; 5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Planning:
Kazumi Kawashiro (Bandai Visual)
Masao Maruyama (Madhouse)
Takaaki Kidani (Broccoli)
Tatsuo Sato (MediaWorks)
Production Advancement:
Akihiro Murakami (ep 23)
Byeong Jin Kim (ep 2)
Chang Jae Lee (ep 2)
Eiji Nakao (ep 2)
Han Su Park (eps 9, 20)
Hiromi Iio (ep 14)
Jun Miyazawa (ep 5)
Koushu Ito (5 episodes
eps 1, 6, 10, 13, 22
)

Masami Hamada (ep 25)
Mi Hyang Park (ep 2)
Osamu Taniguchi (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Satoshi Takahashi (ep 25)
Seon Tae Kim (ep 2)
Shigeo Aoki (eps 3, 9, 20)
Suguru Kawamata (ep 7)
Takashi Aoi (eps 18, 26)
Takayuki Watanabe (eps 4, 11, 18)
Toshiyuki Yamamoto (eps 17, 24)
Yoshiomi Takahashi (ep 12)
Production Desk:
Takashi Kitagaki
Yaoki Tokashiki (eps 12, 17, 24)
Publicity Promotion:
Hiroshi Oike (TV Osaka; eps 1-13)
Megumi Oda (TV Osaka; eps 14-26)
Norimichi Suzuki (MediaWorks)
Seiji Suzuki (S-Wood)
Toyota Todoroki (Bandai Visual)
Yuka Sakurai (Lantis; eps 1-21)
Recording:
Noboru Yamada (ep 1)
Shōji Hata (ep 1)
Yasunori Ebina (eps 2-26)
Recording Assistant: Sōshi Shiihara
Recording Studio Manager: Yoshimi Sugiyama
Setting Production: Makiko Tanaka
Sound Effects: Akiko Mutō (Soundbox)
Sound Production:
Ikumi Miura (Aquatone)
Masakatsu Oomuro (Dax International)
Tetsu Hirata (Dax International)
Special Effects:
Kumiko Taniguchi (5 episodes
eps 6, 13, 18, 22, 26
)

Megumi Kobayashi (eps 5, 10)
Rieko Numata (ep 25)
Sachi Suzuki (7 episodes
eps 1, 4, 11, 13, 18, 22, 26
)

Yumiko Kokubun (ep 14)
Storyboards Director: Yuzo Sato (ED)
Theme Song Composition: Hikaru Nanase (ED)
Theme Song Performance:
Funta (OP)
Miyuki Sawashiro (ED)
Video Editing:
Noriyuki Kajita (Q-Tec)
Tomoya Yamamoto (Q-Tec; ep 26)
Mitsuki Saiga as Takashi Ayanokouji / Ten-chan
Miyuki Sawashiro as Kotarou Higuchi
Rie Kugimiya as Koboshi Uematsu
Yukana Nogami as Shia
Yukari Tamura as Misha

Motoko Kumai as Hiroshi Mitarai / Dai-chan
Sakura Nogawa as Kaoru Mitarai
Yumi Touma as Nyaa

Ai Tokunaga as Miku (ep 24)
Akemi Okamura as Sasha
Asami Imai as Ken (ep 24)
Hikaru Tokita as Tomoyuki (ep 24)
Isshin Chiba as Kotarou's Homeroom Teacher
Mamiko Noto as Woman (ep 12)
Masaaki Tsukada as Kaoru & Hiroshi's Butler
Nobuyuki Hiyama as Kotarou's Father
Taeko Kawata as Shino
Yoshiharu Yamada as Oji-san

Japanese companies
Animation Cooperation: Studio Matrix
Animation Production: Madhouse
Backgrounds:
Atelier BWCA (eps 5-6)
Moon Seong Animation
Dr. Movie (ep 11)
Moon Seong Animation (8 episodes
eps 1, 5, 7-8, 10, 12, 22, 25
)

Studio Jack (eps 1-14, 16-26)
Studio Uni (ep 15)
Broadcaster: TV Osaka
Color Check: Konohana (ep 3)
Color Setting: Konohana (ep 3)
Digital Trace & Paint:
ANIK (eps 12, 17, 24)
Changzhou New Star Art Co. Ltd. (eps 10, 26)
DR DIGITAL (ep 1)
DR. DIGITAL
Dr. Movie (5 episodes
eps 10-11, 18, 23, 26
)

E-cho (ep 14)
Hayashi (ep 5)
HeeWon Entertainment (ep 11)
JEM (ep 3)
JEM JAPAN (eps 9, 20)
JEM KOREA (4 episodes
eps 9, 13, 20, 26
)

Mook Animation (eps 4, 6)
Shanghai Tosyun Douga (ep 22)
Studio aB (eps 5, 10)
Studio CATS (9 episodes
eps 1, 4-6, 10-11, 18, 22, 26
)

Studio Flag (ep 25)
Studio Targe (7 episodes
eps 1, 4, 6-7, 11, 18, 22
)

In-Between Animation:
ANIK (eps 12, 17, 24)
APPP (ep 4)
Changzhou New Star Art Co. Ltd. (eps 10, 18, 26)
Delta Peak Production (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

DR DIGITAL (ep 1)
DR. DIGITAL
Dr. Movie (4 episodes
eps 10-11, 18, 26
)

E-cho (ep 14)
Hayashi (ep 5)
HeeWon Entertainment (ep 11)
JEM
JEM JAPAN (ep 20)
JEM KOREA (5 episodes
eps 3, 9, 13, 20, 26
)

Kino Production (4 episodes
eps 15-16, 18-19
)

Kyoe Sung Production (ep 7)
Madhouse (eps 4, 11, 18)
Mook Animation (eps 4, 6)
Phoenix Animation (ep 25)
Seigasha (ep 11)
Shanghai Tosyun Douga (eps 7, 22)
Shindo Production (eps 15-16, 19)
Studio Boomerang (eps 8, 15-16)
Studio CATS (10 episodes
eps 1, 4-6, 10-11, 13, 18, 22, 26
)

Studio Flag (ep 25)
Studio Mikan (ep 14)
Key Animation:
Anime World Osaka (ep 25)
DR DIGITAL (eps 4-5)
Dr. Movie (ep 11)
E-cho (ep 14)
HeeWon Entertainment (ep 11)
JEC-E (ep 5)
JEM (eps 13, 20)
JEM KOREA (4 episodes
eps 3, 9, 13, 20
)

Kyung Kang ANIA (eps 12, 17)
Max Movie (ep 24)
Mouse (ep 25)
Studio Add (ep 11)
Studio Mu (eps 4, 11, 18)
Music Cooperation: TV Tokyo Music
Music Production: Lantis
Photography:
Studio Ipse (7 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 11, 13, 20
)

Studio Matrix (16 episodes
eps 1, 4-7, 9-11, 13-14, 18, 20, 22-23, 25-26
)

Studio Viola (ep 20)
Production Cooperation:
Airfolk (ep 14)
HeeWon Entertainment (ep 2)
I Move (ep 7)
IMAGIN (eps 12, 17, 24)
JEM (eps 3, 9, 20)
Studio Flag (ep 25)
Telecom Animation Film (5 episodes
eps 8, 15-16, 19, 21
)

Recording Studio: Studio Gong
Sound Production:
Aquatone
Dax International
Titles: Maki Production
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
Translation: Tim MacKenzie
Executive producer: Shawne Kleckner
Producer: Judy Albert

Assistant producer: Matt Luhn
Packaging Design: Edward Bignar
Senior Producer: Kris Gero
(none)
English companies
Korean staff
Korean cast
(none)
Gyeong-Hye Park as Takashi Ayanokoji
Ji-Yeong Lee as Shia
Mi-Suk Jeong as Misha
Min-Jeong Yeo as Koboshi Uematsu
Seon Lee as Kotaro Higuchi
Korean companies
Distributor: Tooniverse
French staff
French companies
(none)
Distributor: Mabell
French cast
(none)
Spanish cast
Spanish staff
ADR Director: Franklin Zambrano
Carlos Arraiz as Takashi "Ten" Ayanokouji
Jhaidy Barboza as Koboshi Uematsu
Jhonny Torres as Kotaro Higuchi
Yensi Rivero as Misha

Gonzalo Fumero as Hiroshi Mitarai
Leisha Medina as Kaoru Mitarai

Anabella Silva as Shino (ep 15)
Giannina Jurado as Miku (ep 24)
Isabel Vara as Nurse (ep 24)
Luis Carreño as Tomoyuki (ep 24)
Luis Pérez Pons as Ten's Uncle
Rebeca Aponte as Sasha
Rolman Bastidas as Professor
Spanish companies
Broadcaster: Animax
Licensed by: Locomotion (Latin America; expired)
Portuguese staff
Portuguese cast
Locutor:
Gilberto Rocha Júnior (eps 14-26) 
Ronaldo Artinic (eps 1-13) 
Daniella Piquet as Misha
Júlia Castro as Kotaro Higuchi
Melissa Garcia as Shia

Adna Cruz as Nyaa
Denise Simonetto as Nyaa (Not Adna Cruz)
Fábio Lucindo as Hiroshi Mitarai
Rita Almeida as Koboshi Uematsu
Rodrigo Andreatto as Ten Ayanokoi

Angelica Santos as Mãe do Kotaro (ep 26)
Elcio Sodré as
Ladrão (ep 3)
Sr Higuchi
Fátima Noya as Student (ep 3)
Fernanda Bullara as Kaoru Mitarai
Fritz Gianvito as Guardião robô (ep 13)
Gileno Santoro as Jii, o mordomo
Hélio Vaccari as
Prof. Shoguchi (ep 8)
Tio do Ten (4 episodes
eps 5, 11, 17, 25
)
Letícia Quinto as Sasha
Márcio Araújo as Professor (2nd voice; eps 14-26)
Nestor Chiesse as Tio do Kotaro (ep 15)
Sérgio Rufino as Man (ep 5)
Sílvio Giraldi as Man (ep 5)
Tatiane Keplmair as Shino (ep 15)
Ulisses Bezerra as Professor (1st voice; eps 1-13)
Ursula Bezerra as Student (various eps)

Portuguese companies
Broadcaster: Animax Brazil
Dubbing Studio: Álamo
Licensed by: Locomotion (Brazil; expired)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology