The Eden of Grisaia (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Grisaia no Rakuen (Japanese)
Le Eden de la Grisaia (French)
グリザイアの楽園 (Japanese)
灰色的樂園 (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Intense
Plot Summary: The girls of Mihama Academy discover the dark past of Yūji Kazami when the terrorist Heath Oslo reappears with plans to reclaim his protege. Sachi, Amane, Michiru, Chizuru, and Yumiko must orchestrate a plan to free Yūji, who also finds himself face to face with his long lost sister Kazuki.
User Ratings: 242 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 16 votes (sub:15, raw:1)
 Excellent: 52 votes (sub:50, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 75 votes (sub:70, others:5
3 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 60 votes (sub:55, dub:3, others:2
1 Korean subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 28 votes (sub:27, dub:1)
 So-so: 4 votes (sub:4)
 Not really good: 5 votes (sub:4, raw:1)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 425 users, rank: #2098 (of 7112)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.694 (Very good−), std. dev.: 1.3351, rank: #1005 (of 7125)
Weighted mean: 7.652 (Very good−), rank: #952 (of 7125) (seen all: 7.69 / seen some: 5.82 / won't finish: 3.00)
Bayesian estimate: 7.645 (Very good−), rank: #753 (of 5383)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 10
Episode titles: We have 10
Vintage:
2015-04-19
2016-10-27 to 2016-11-10 (Philippines, Hero TV)
Opening Theme:
"Setsuna no Kajitsu" (刹那の果実;The Fruit of a Moment) by Maon Kurosaki
Ending Theme:
#1: "Tasogare no Starlight" (黄昏のスタアライト; Starlight of Twilight) by Yoshino Nanjou (eps 1-4)
#2: "FISSION (Instrumental)" by Hitoshi Fujima (ep 5)
#3: "Kimi o Sagashi ni" (きみを探しに; Looking For You) by Yoshino Nanjou (eps 6-)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray
    The Labyrinth of Grisaia & The Eden of Grisaia - Complete Collection (Blu-Ray) 2016-09-27
DVD (Region 1)
    The Labyrinth of Grisaia & The Eden of Grisaia - Complete Collection (DVD) 2016-09-27

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tensho
Series Composition: Hideyuki Kurata
Script:
Hideyuki Kurata (eps 5-10)
Tatsuya Takahashi (eps 1-4)
Storyboard:
Hidetoshi Namura (ep 6)
Ryouma Ebata (ED; ep 10)
Ryūhei Aoyagi (ep 7)
Shinji Saito (サトウシンジ)
Shinji Satoh (ep 3)
Tadashi Kojima (5 episodes
eps 1, 3-4, 8, 10
)

Taizo Yoshida (eps 5, 9)
Tomohiro Kamitani (ep 3)
URA AC-Promenade (OP; ED2)
Yusuke Yamamoto (ep 2)
Episode Director:
Daisuke Eguchi (ep 10)
Hidemi Yamashita (ep 5)
Ikuo Yamakado (ep 10)
Ryūhei Aoyagi (ep 8)
Shiro Izumi (ep 6)
Takahiro Majima (eps 4, 8)
Toshiaki Kanbara (ep 2)
Yoshihiro Mori (eps 3, 7, 9-10)
Yoshihiro Yanagiya (eps 1, 10)
Unit Director:
Daisuke Eguchi (OP)
Ryouma Ebata (ED)
URA AC-Promenade (ED2)
Music:
Daisuke Kikuta (Elements Garden)
Elements Garden
Haruki Mori (Elements Garden)
Hitoshi Fujima (Elements Garden)
Junpei Fujita (Elements Garden)
Seima Iwahashi (Elements Garden)
Tomohiro Kita (Elements Garden)
Original Character Design:
Akio Watanabe
Fumio
Character Design: Akio Watanabe
Art Director: Kazuhiro Inoue
Chief Animation Director:
Akio Watanabe (OP, ED1-2; eps 1-2, 10)
Kenichirō Katsura (eps 1-10)
Mika Takasawa
Mika Takazawa (eps 1-10)
Yuu Yonezawa (eps 2, 4-10)
Animation Director:
Akiko Nakano (ep 2)
Enishi Ōshima (eps 8, 10)
Hiroaki Ikeda (ep 6)
Hitoshi Kamata (eps 3, 9-10)
Ikuo Yamakado (ep 10)
Kaori Ishii (eps 1, 8, 10)
Masahiko Itojima (eps 3, 7, 9-10)
Masato Hagiwara (ep 6)
Mika Takazawa (ep 10)
Mitsutaka Echigo (eps 8, 10)
Noriyasu Yamauchi (eps 3, 7, 9-10)
Sang Min Lee (eps 5, 8, 10)
Sayuri Sugifuji (eps 5, 8)
Seung Hee Han (ep 2)
Shōko Yasuda (eps 5, 8, 10)
Shou Kojima (eps 1, 5, 8, 10)
Tensho Sato (eps 1, 5, 10)
Tomohiro Kamitani (eps 8, 10)
Tomoyuki Abe (ep 4)
Toshimitsu Kobayashi (eps 3, 7, 9)
Wan Qian Xie (ep 7)
Yui Kinoshita (ep 6)
Yuu Yonezawa (OP, ED2; eps 8, 10)
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director: Masato Takahashi
Director of Photography: Yuuya Kumazawa
Producer:
Asuka Yamazaki (AT-X)
Kazuhiro Kanemitsu (i0plus)
Mitsutoshi Ogura (NBCUniversal Japan)
Ryuichiro Yamakawa (Frontwing)
Tatsuya Ueki (Bushiroad)

2nd Key Animation:
Akihiro Ino (BSP; ep 4)
Akiko Takihara (OP)
Chihiro Shimada (ep 1)
Chihiro Tanaka (ep 6)
Eun Jung Jung (ep 2)
Hidetoshi Namura (ep 10)
Hideyoshi Furihata (Wao World; ep 1)
Hiroya Sawaguchi (BSP; ep 4)
Joon kyung Jang (ep 2)
Kaito Kitamura (ep 6)
Kana Watanabe (Bambino; ep 4)
Kazuaki Imoto (ep 1)
Mao Kusumi (ep 4)
Maria Ichino (ep 8)
Marie Miura (ep 10)
Masahiro Yufune (Wao World; ep 1)
Miki Nonaka (ep 6)
Mitsutaka Echigo (ep 10)
Miyako Kanō (ep 10)
Miyu Inoue (ep 6)
Narumi Kohama (BSP; ep 4)
Noboru Futatsuishi (Bambino; ep 4)
Nobuhiro Mutō (ep 1)
Oh Hyun Kyoung (BSP; ep 4)
Pei Ni Hong (ep 2)
Ritsuko Tanaka (eps 8, 10)
Ryōun Tsuchiya (ep 6)
Satoshi Furuhashi (ep 1)
Sayuri Ehara (ep 2)
Se Ah Hwang (ep 10)
Shina Iwai (ep 6)
Taichi Atarashi (ep 6)
Takumitsu Ookoda (ep 6)
Tomoe Makino (eps 8, 10)
Tomomi Kajiki (ep 1)
Yan Qing Jiang (ep 2)
Yeon Ju Baek (ep 2)
Yūki Washio (ep 6)
Yukino Nakamata (ep 6)
Yutaro Motohira (ep 1)
3DCG Works:
Kazuki Watanabe (8 bit Rocket)
Naoya Gotō (8 bit Rocket)
Ryoko Hirama (8 bit Rocket; eps 2-10)
Animation Director Cooperation:
Masahiro Sekiguchi (ep 10)
Wan Qian Xie (ep 10)
Animation producer: Hidenori Kosuge
Art Setting: Yoshinori Shiozawa
Assistant Animation Director:
Shou Kojima (ep 2)
Yūki Kitajima (ep 2)
Assistant Chief Animation Director:
Enishi Ōshima (eps 5-10)
Mitsutaka Echigo (eps 6-10)
Tensho Sato (eps 7-8)
Assistant Music Producer: Miwa Sasaki
Background Art:
Hotaka Okamoto (Kusanagi; eps 3-4, 8, 10)
Kazuhiro Inoue (Kusanagi; eps 1-10)
Kenta Tsuboi (Kusanagi; eps 3-5, 8, 10)
Kohei Honda (Kusanagi; eps 1-10)
Ryōta Gotō (Kusanagi; ep 2)
Yuuki Hatakeyama (Kusanagi; eps 2-10)
Background Art Cooperation:
Anh Tram (NAM HAI; eps 1-10)
Chika Fujimura (Cosmos Arts; ep 1) 
Hironori Ishikawa (Cosmos Arts; eps 2-4, 6-10)
Khoa Minh (NAM HAI; eps 1-10)
Ngan Hoang (NAM HAI; eps 1-8, 10)
Quan Pham (NAM HAI; eps 4-10)
Sadahiko Tanaka (ep 3)
Suong Kim (NAM HAI; eps 1-10)
Takanori Fujimura (Cosmos Arts; ep 1)
Tien My (NAM HAI; eps 1-10)
Tri Hoang (NAM HAI; eps 1-10)
Trieu Minh (NAM HAI; eps 1-10)
BGM Cooperation:
Fuminori Matsumoto
Pixel Bee
CG Producer: Shigeki Nemoto
Chief Music Supervisor: Hitoshi Fujima (Elements Garden)
Color Check:
Chieko Hibi (ep 7)
Jinko Suzuki (ep 5)
Kasumi Hoshi (ep 8)
Makoto Iguchi (OP, ED1; eps 1, 6, 10)
Mika Onoda (ep 10)
Mizuho Yamada (ep 4)
Satoko Suzuki (ep 2)
Yasuko Katayama (eps 3, 9-10)
Color Check Assistance:
Hee Jung Choi (ep 2)
Jinko Suzuki (ep 10)
Takaharu Hirano (ep 10)
Color design: Tomomi Murakami
Color setting:
Chieko Hibi (ep 7)
Jinko Suzuki (ep 5)
Kasumi Hoshi (ep 8)
Makoto Iguchi (OP, ED1; eps 1, 6, 10)
Mika Onoda (ep 10)
Mizuho Yamada (ep 4)
Satoko Suzuki (ep 2)
Tomomi Murakami (ED2)
Yasuko Katayama (eps 3, 9-10)
Cooperation:
Koji Kawasaki (Getsureisha)
Yasutomo Suzuki (Getsureisha)
Design Cooperation:
INO
MAGNUM
Mai Nanaka
Editing: Mutsumi Takemiya
Effects Supervisor: Tomohiro Kamitani
Finish Animation:
Aiko Matsuyama (Typhoon Graphics; ep 3)
Ayuko Harada (Typhoon Graphics; eps 3, 9)
Chieko Hibi (Typhoon Graphics; ep 9)
Mika Onoda (Typhoon Graphics; ep 7)
Ryoji Nagasawa (Rising Force; ep 10)
Sachiko Urushido (Typhoon Graphics; ep 7)
Satoko Suzuki (Rising Force; ep 2)
Takeshi Matsuo (Rising Force; ep 2)
Yasuji Sakagami (Rising Force; ep 8)
Yasuko Katayama (Typhoon Graphics; ep 7)
Yurie Matsūra (Rising Force; ep 2)
HD Video Editing:
Emi Maruo (Q-Tec; ep 1)
Gento Kawai (Q-Tec; ep 4)
Hitomi Kimura (Q-Tec; ep 6)
Maki Sendo (Q-Tec; ep 10)
Masaya Takeda (Q-Tec; ep 2)
Minami Sakai (Q-Tec; eps 5, 7-9)
Shinji Iriyama (Q-Tec; ep 3)
Takami Tachikawa (Q-Tec)
In-Between Animation:
Aoi Matsunaga (Rising Force; ep 2)
Ayako Sakamoto (Rising Force; ep 2)
Kaori Okitsu (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Kaoru Suzaki (Rising Force; ep 2)
Kensuke Abe (Rising Force; ep 2)
Kota Ike (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Kouichi Uchiyama (Rising Force; ep 2)
Mami Furutoku (Rising Force; ep 2)
Mao Kusumi (Digital Network Animation; ep 4)
Mayu Araya (Studio Pastoral; eps 3, 7, 9-10)
Mayuko Tomita (Studio Pastoral; eps 3, 7, 9-10)
Naoya Ishihara (Studio Pastoral; eps 3, 7, 9-10)
Sachi Miura (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Tomohiro Kametani (Rising Force; ep 2)
Tomoko Fukui (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Yoshie Satō (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Yoshimi Kanbara (8 bit; eps 8, 10)
Yuki Nishide (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
In-Between Check:
Ichiro Tanaka (ep 6)
Mami Furutoku (ep 2)
Natsuyo Suzuki (eps 3, 7, 9-10)
Seung Hyun Yun (ep 2)
Tomoko Fukui (8 bit; eps 1, 5, 8, 10)
Key Animation:
Akane Imada (ep 6)
Akane Yano (OP; ep 10)
Aki Yamauchi (ep 6)
Akiko Hirata (ep 6)
Akiko Takihara (eps 5, 8)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 3)
Aoi Toyomane (ep 4)
Arisa Shima (ep 6)
Asa Kawamurata (Nakamura Production; ep 3)
Atsushi Irie (OP)
Aya Sasaki (ep 6)
Ayaka Nozaki (ep 6)
Ayumi Tsukamoto (eps 1, 5, 8, 10)
Ayumi Tsukishita (Bambino; ep 4)
Chie Morishita (ep 6)
Chinami Kudou (eps 1, 5)
Chinami Shibata (ep 6)
Eiichi Tokura (ep 1)
Eiji Fukuyama (ep 4)
Enishi Ōshima (ED2)
Hiroaki Ikeda (ep 1)
Hiroaki Motoigi (OP; ep 10)
Hiroaki Takagi (ep 6)
Hirotaka Nii (ep 1)
Hitoshi Kamata (eps 3, 7, 9)
Hitoshi Ueda (ep 10)
Hua Zhong (eps 3, 7, 9-10)
Ichiro Hattori (Studio Pastoral; eps 7, 9-10)
Ikuo Yamakado (ep 10)
Jae Young Jang (ep 2)
Jimmy Stone (OP)
Jong Heon Kim (eps 1, 5, 8, 10)
Ju Hak Lee (ep 2)
Kana Miyai (OP; eps 6, 8)
Kanako Baba (ep 6)
Kanari Yamada (ep 6)
Kaori Ishii (eps 5, 8, 10)
Kaori Yamada (ep 6)
Kazusa Sugihara (ep 6)
Keiichi Sugiura (ep 6)
Keiichi Sugiyama (ep 6)
Keiko Ishii (ep 4)
Keiya Yoshimura (ep 6)
Kenichi Iino (eps 1, 10)
Kenta Komiya (ep 6)
Kiyomi Itakura (ep 2)
Kosuke Takemura (ep 6)
Kou Kitakaze (eps 1, 5)
Kumiko Katou (Studio Pastoral; eps 3, 7, 10)
Kyosuke Matsui (ep 6)
Mai Toda (OP)
Maiko Onishi (ep 6)
Manabu Shioda (eps 1, 5, 8, 10)
Masahiro Sekiguchi (OP; eps 5, 8, 10)
Masashi Nishikawa (ep 2)
Masashi Yamada (ep 6)
Masato Hagiwara (ep 1)
Masayuki Nonaka (OP)
Masayuki Yoshihara (ep 10)
Maya Uenishi (Angle; ep 4)
Mayumi Funakoshi (ep 6)
Mika Takazawa (OP; ep 10)
Miki Takahashi (ep 6)
Miku Kudo (eps 3, 7, 9-10)
Mirai Mitsuoka (ep 9)
Misa Kubota (ep 6)
Mitsuhiro Nanbe (eps 3, 7, 9-10)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 3)
Mitsutaka Echigo (OP)
Mizuki Satō (ep 2)
Motoi Nakamura (ep 5)
Myeong Jin Lee (BSP; ep 4)
Naoki Mishiba (ep 1)
Naoko Hayashi (ep 6)
Naoko Shōkin (ep 1)
Natsuyo Suzuki (Studio Pastoral; eps 3, 7, 9-10)
Noboru Kawamori (Angle; ep 4)
Nobuo Iino (ep 2)
Nozomi Sakamoto (ep 6)
Pei Yi Yang (eps 3, 7, 9-10)
Rie Ikegami (Angle; ep 4)
Roku Tsujimura (Studio Pastoral; eps 3, 9-10)
Ryoko Kawamura (ep 5)
Ryōta Kuratani (ep 6)
Ryouma Ebata (ED)
Ryūhei Aoyagi (ep 8)
Sachiko Muroyama (ep 6)
Sachiko Yasuda (OP)
Sae Kawasaki (ep 6)
Saki Tochitani (ep 6)
San Kim (ep 2)
Sang Min Lee (eps 8, 10)
Saori Hosoda (eps 1, 5)
Satomi Uchida (ep 4)
Satoru Kurihara (Studio Mark; ep 3)
Sayuri Sugitou (ep 5)
Shinichi Iimura (eps 1, 5)
Shiori Kawano (ep 4)
Shuuhei Yamamoto (OP)
Sotaro Shiraishi (ep 6)
Su Ho Kim (ep 2)
Suguru Iijima (ep 3)
Sun Kyung Park (ep 2)
Taeko Ōgi (Bambino; ep 4)
Takanori Yamamoto (ep 6)
Tatsuya Ikeda (ep 2)
Tatsuyuki Maeda (eps 3, 7, 9)
Tensho Sato (OP; eps 1, 10)
Tetsuya Sato (BSP; ep 4)
Tomoaki Tomita (ep 4)
Tomohiro Kamitani (eps 8, 10)
Tomoko Kusuki (ep 6)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; ep 3)
Toyoshige Nagano (ep 5)
Wan Qian Xie (Studio Pastoral; eps 3, 7, 10)
Wei He (eps 3, 7, 9-10)
Yasunori Matsuki (ep 6)
Yi Nam Park (ep 2)
Yōko Fukushima (ep 6)
Yoko Komaki (ep 6)
Yoshihiro Maeda (eps 1, 8, 10)
Yoshiko Minamihara (ep 6)
Yoshiko Takemoto (ep 6)
Yoshimi Iwata (ep 6)
Yoshinobu Ando (eps 1, 8, 10)
Yoshio Yoshimatsu (ep 5)
Yoshitaka Nagata (ep 1)
Yōsuke Aburaya (eps 1, 5, 8, 10)
Yū Araki (OP; eps 1, 5, 8, 10)
Yui Ushinohama (ep 6)
Yuichiro Masuda (ep 2)
Yukari Ishii (ep 4)
Yūki Kitajima (ep 2)
Yuki Tsugihashi (ep 6)
Yukie Takayama (ep 1)
Yūko Hineno (Anime R; ep 4)
Yumeko Hamada (ep 4)
Yumi Sudarehata (ep 6)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 3)
Yumiko Ishii (ep 6)
Yuri Kajiwara (ep 6)
Yuta Hasegawa (eps 6, 8)
Yuta Masagaki (ep 6)
Yuu Takahashi (ep 4)
Yuu Yonezawa (OP; ED2)
Yuya Kumagai (OP; eps 5, 8)
Licensing Manager: Ayaki Shiohira
Music Director: Asami Suita
Music producer: Jun Nishimura
Opening Staff:
IP-NEXT (OP for 5-10)
Nanagi (OP for 2-3)
Photography:
Hiroshi Satō (8 bit Rocket; eps 1-9)
Katsuhito Ogawa (8 bit Rocket; eps 1-9)
Kōhei Suzuki (Tatsunoko Pro; ep 1)
Masashi Kamiki (Tatsunoko Pro; ep 1)
Mayuko Koike (8 bit Rocket; eps 1-9)
Naoki Atsumi (Tatsunoko Pro; ep 1)
Rei Suigen (Tatsunoko Pro; ep 1)
Riku Shikata (8 bit Rocket; ep 5)
Shiro Kanemori (8 bit Rocket; ep 5)
Shunsuke Nakamura (Tatsunoko Pro; ep 1)
Sota Mikami (8 bit Rocket; eps 1-9)
Tomoya Kanehara (8 bit Rocket; eps 1-9)
Uehama Makishi (8 bit Rocket; ep 5)
Yoshito Takemoto (Tatsunoko Pro; ep 1)
Yukiko Kasajima (Tatsunoko Pro; ep 1)
Yuuya Kumazawa (8 bit Rocket; eps 1-9)
Planning:
Jun Tanaka (NBCUniversal Japan)
Keiichi Totsuka (Bushiroad)
Tatsumi Hasegawa (i0plus)
Tetsuya Tsuchihashi (AT-X)
Tsutomu Kasai (8 bit)
Planning Cooperation:
Kei Fukura
Koichi Inose
Yuichi Izumi
Production Advancement:
Kazuharu Mochizuki (ep 2)
Kohei Yahiro (eps 1, 5)
Masahiko Hirogane (ep 8)
Mitsuto Eikuni (ep 10)
Takeshi Toda (ep 4)
Tomoka Nukano (ep 6)
Yuji Sugano (eps 3, 7, 9-10)
Production Cooperation: Shota Mimori
Production manager: Daisuke Kobayashi (7 episodes
eps 2-4, 6-7, 9-10
)

Prop Design:
Hiroaki Motoigi
Naoya Furuya (eps 2-3, 5, 7)
Reina Furuya (eps 2, 7)
Shigeyuki Koresawa (Digital Noise)
Tatsuyuki Maeda (eps 2-3)
Toshimitsu Kobayashi (eps 2-3)
Toumu (Digital Noise)
Yusuke Sakai (Digital Noise)
Publicity Producer: Hiroshi Nagatani
Recording: Nobuhiro Negishi
Recording Assistant: Kimitaka Shindō
Script Cooperation: Ryuta Fujisaki
Setting Cooperation:
Ikuo Yamakado (ep 3)
Kaori Ishii (ep 4)
Tomohiro Kamitani (eps 2-3)
Setting Production: Yoko Matsuo
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Manager: Rie Tanaka
Special Effects:
Aki Takeishi (8 bit Rocket; eps 1-2)
Kosuke Hiraishi (8 bit Rocket; 8 episodes
eps 1-2, 4, 6-10
)

Takakazu Obari (8 bit Rocket; ep 7)
Toru Miyazaki (8 bit Rocket; ep 7)
Sponsor Illustration:
029 (ep 2)
Anapon (ep 4)
Anmitsu Okada (ep 3)
Ayumu Shōji (ep 7)
Kaduho (ep 8)
Kagami Yoshimizu (ep 10)
Karuna Kanzaki (ep 9)
Kiseki Himura (ep 4)
Kyourin Takanae (ep 2)
Mai Nanaka (ep 9)
Marushin (ep 7)
Natsuna Natsu (ep 6)
Neet (ep 8)
Piromizu (ep 1)
Piyoko Hatori (ep 3)
Ryohka (ep 10)
Shunsaku Tomose (ep 5)
TOKIAME (ep 6)
Tsukumo (ep 5)
Yuu Narumi (ep 1)
Theme Song Arrangement: Hitoshi Fujima (ED)
Theme Song Composition: Hitoshi Fujima (ED)
Theme Song Lyrics: Yoshikazu Kuwashima (ED)
Theme Song Performance:
Maon Kurosaki (OP)
Yoshino Nanjō (ED)
Title Design: Nachi Kio (KOMEWORKS)
Takahiro Sakurai as Yūji Kazami

Ai Shimizu as Sachi Komine
Akane Tomonaga as Kazuki Kazami
Hiroko Taguchi as Amane Suō
Kaori Mizuhashi as Michiru Matsushima
Kei Mizusawa as Asako Kusakabe
Natsumi Yanase as Chizuru Tachibana
Ryouko Tanaka as Yumiko Sakaki
Satoshi Tsuruoka as Heath Oslo
Tomoe Tamiyasu as Makina Irisu

Ai Kitano as Zoey Graham
Akane Tsukigase as
Chiara Farrell
Haruna Ibuki (ep 6)
Ayaka Suwa as Yūji Kazami (young)
Daiki Hamano as Enemy 1
Erika Narumi as Yuria Harudera/Julia "JB" Bardera
Gō Fujii as Daniel "Danny" Bone
Junichi Yanagita as Biking man
Junpei Asashina as
Drill sergeant (ep 2)
Professor Dave
Kōhei Mitoma as
James "Jimmy" Okada
Robert "Robby" Wolson (eps 2-3)
Yoshihiko Ochi (ep 6)
Manami Tanaka as Blonde girl
Marika Kōno as Danny's sister
Mii Kobayashi as
Captain Agnes Garrett (eps 2-3)
Ritsu Koide (ep 6)
Mika Kaneko as Minori Sakuma (ep 6)
Naoto Kobayashi as
Adam
Justin MikeMyer (ep 3)
Trainee (ep 2)
Ryūichi Kijima as Enemy 2
Satoshi Tsuruoka as
Edward "Eddie" Walker
Newscaster
Shou Sudou as Dyphon
Yasuko Funasaka as Chiaki Sakashita (ep 6)
Yukari Hirayama as Milliera "Milly" Stanfield (eps 2-3)
Yuzuki Asakura as Saaya Kaneda (ep 6)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 1, 5)
Big Owl (eps 1, 4-5, 8)
B.S.P (5 episodes
eps 1, 4-5, 8, 10
)

C2C (ep 8)
D-Motion (eps 4, 10)
Digital Network Animation (ep 10)
Jingumi (eps 5, 8)
Rising Force (ep 8)
Studio Bambino (ep 4)
Studio Pastoral (ep 10)
TAP (ep 1)
Triple A (eps 8, 10)
Wao World (ep 1)
Zero-G (eps 1, 5, 8, 10)
3D Work: 8-Bit Rocket
Animation Check: 8 bit (ep 1)
Animation Production: 8 bit
Animation Production Cooperation:
Digital Network Animation (ep 4)
Rising Force (ep 2)
Studio Pastoral (eps 3, 7, 9-10)
Studio Wanpack (ep 6)
Backgrounds:
Beijing Golden Pinasters Animation Company (cooperation; ep 2)
Cosmos Arts (cooperation; eps 1-4, 6-10)
Kusanagi
Nam Hai (cooperation)
Finish Animation:
Ace Company (6 episodes
eps 1, 4-6, 8, 10
)

BEEP (eps 1, 5)
Big Owl (eps 1-2, 4-10)
B.S.P (6 episodes
eps 1, 4-6, 8, 10
)

C2C (ep 2)
CLC
Core (eps 5, 8, 10)
D-Motion (eps 4-6, 8, 10)
Digital Network Animation (ep 4)
drop (6 episodes
eps 2-3, 6-7, 9-10
)

FAI (ep 2)
Jingumi (eps 1, 5, 8)
Namu Animation (eps 2, 5-6)
NARA Animation (ep 8)
Reboot (eps 1, 3, 5-10)
RIC (eps 3, 10)
xenron
Studio Elle (7 episodes
eps 1-7 odd, 8-10
)

Studio μ (eps 8, 10)
Sunlight (ep 8)
TAP (eps 3, 5, 7-10)
Triple A (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10
)

Typhoon Graphics (eps 3, 7, 9)
xenron (6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8, 10
)

In-Between Animation:
8 bit (5 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10
)

Ace Company (7 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10
)

BEEP (eps 1, 5)
Big Owl (eps 1-2, 4-10)
B.S.P (7 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10
)

CLC (ep 2)
Core (eps 5, 8, 10)
D-Motion (6 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10
)

drop (6 episodes
eps 2-3, 6-7, 9-10
)

FAI (ep 2)
Jingumi (eps 1, 5, 8)
Namu Animation (eps 2, 5-6)
NARA Animation (ep 8)
Reboot (eps 1, 3, 5-10)
RIC (eps 3, 10)
Rising Force
Studio Pastoral (ep 10)
Studio μ (eps 8, 10)
Sunlight (ep 8)
TAP (eps 3, 5, 7-10)
Triple A (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10
)

xenron (eps 3, 5, 8, 10)
In-between Check: Digital Network Animation (ep 4)
Key Animation:
Angle (ep 4)
Anime R (ep 4)
B.S.P (ep 4)
Nakamura Production (ep 3)
Studio Bambino (ep 4)
Studio Mark (ep 3)
Studio Pastoral (ep 10)
Original Creator: Frontwing
Photography:
8-Bit Rocket (eps 1-9)
Tatsunoko Production (ep 1)
Photography Cooperation: 8-Bit Rocket (OP, ED2)
Prop Design: Digital Noise
Sound Production: Magic Capsule
special effects:
8-Bit Rocket (8 episodes
eps 1-2, 4, 6-10
)

Vehicle Cooperation: Alpha Road
Video Editing: Q-Tec
Website Design: Maverica
English staff
English companies
Translation:
Neil Nadelman
Roman Stuart (Crunchyroll)
Internet Streaming:
Crunchyroll
HIDIVE (Subtitled)
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
English cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Spain; subtitled)
Spanish cast
(none)
Tagalog cast
Tagalog staff
(none)
Alfred Labatos as Yūji Kazami

Hazel Hernan as Yumiko Sakaki
Joanne Chua as
Amane Suō
Yuria Harudera/Julia "JB" Bardera
Lovely Mejala as Sachi Komine
Rona Aguilar as
Asako Kusakabe
Chizuru Tachibana
Makina Irisu
Steven Bontogon as Heath Oslo

Filipina Pamintuan as
Yūji Kazami (young)
Zoey Graham
Hazel Hernan as
Captain Agnes Garrett
Chiara Farrell
Mark Ivan Uy as Justin MikeMyer
Rona Aguilar as Milliera "Milly" Stanfield

Tagalog companies
Broadcaster: HERO TV
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology


Loading next article...