God Eater (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©BNGI/PROJECT G.E. 


Alternative title:
ゴッドイーター (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: In the year 2071, the Far East is ruled by angry gods. 20 years ago unknown life forms called “Oracle cells” begin their uncontrolled consumption of all life on Earth. Humanity both fears them and reveres them as "aragami." They are immune to all weapons and the mankind's numbers continue to dwindle. The last bastion of hope is the newly developed "God Arcs" weapons that utilize Oracle cells to fight back. The weapons wielders band together into an elite force dubbed "God Eaters."
User Ratings: 420 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 32 votes (sub:28, dub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 92 votes (sub:84, dub:5, others:3
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 122 votes (sub:113, dub:5, others:4
3 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Good: 95 votes (sub:79, dub:13, raw:1, others:2
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 37 votes (sub:35, dub:2)
 So-so: 20 votes (sub:17, dub:1, others:2
1 German subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 6 votes (sub:6)
 Weak: 14 votes (sub:14)
 Bad: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 712 users, rank: #1558 (of 7452)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.574 (Very good−), std. dev.: 1.6071, rank: #1269 (of 7476)
Weighted mean: 7.493 (Good+), rank: #1303 (of 7476) (seen all: 7.69 / seen some: 5.89 / won't finish: 4.02)
Bayesian estimate: 7.494 (Good+), rank: #1081 (of 5647)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2015-07-08
Opening Theme:
"Feed A" by OLDCODEX
Ending Theme:
"Ruined Land" by Go Shiina feat. naomi
Insert song:
"Broke my stake" by GHOST ORACLE DRIVE (eps 4,11)
"Have you ever seen..." by GHOST ORACLE DRIVE (eps 1,7,11)
"Human After All" by GHOST ORACLE DRIVE feat. Sen to Chihiro Chicchi (BiSH) (eps 5,13)
"Long Way" by GHOST ORACLE DRIVE (eps 2,12)
"Maintain Maintain" by GHOST ORACLE DRIVE (eps 1,3,12-13)
"No Way Back -The Path of the Lotus-" by Benjamin Franklin (ep 13)
"NO WAY" by GHOST ORACLE DRIVE (eps 6,12)
"SUNDAY" by GHOST ORACLE DRIVE (eps 8-9,12-13)
Reviews: Show:
God Eater Blu-Ray 2 (Feb 17, 2017)
God Eater Blu-Ray 1 (Dec 12, 2016)
God Eater ‒ Episode 13 (Mar 27, 2016)
God Eater ‒ Episode 12 (Mar 19, 2016)
God Eater ‒ Episode 11 (Mar 12, 2016)
God Eater ‒ Episode 10 (Mar 5, 2016)
God Eater ‒ Episode 9 (Sep 27, 2015)
God Eater ‒ Episode 8 (Sep 21, 2015)
God Eater ‒ Episode 7 (Sep 6, 2015)
God Eater ‒ Episode 6 (Aug 30, 2015)
God Eater ‒ Episode 5 (Aug 17, 2015)
God Eater ‒ Episode 4 (Aug 9, 2015)
God Eater ‒ Episode 3 (Jul 27, 2015)
God Eater ‒ Episode 2 (Jul 20, 2015)
God Eater (Jul 13, 2015)
God Eater ‒ Episode 1 (Jul 13, 2015)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    God Eater (Blu-Ray 1) 2016-11-29
    God Eater (Blu-Ray 1) 2017-01-31

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takayuki Hirao
Script:
Kei Tsunematsu (ufotable; eps 3-13)
Takayuki Hirao (ufotable; eps 1-2, 4-13)
Storyboard:
Takayuki Hirao (OP, ED; eps 1-13)
Yuka Shibata (ED)
Episode Director:
Akihiko Uda (eps 2, 7)
Kei Tsunematsu (ep 10)
Masashi Takeuchi (eps 5, 9, 11)
Takashi Suhara (eps 3, 8)
Takayuki Hirao (eps 1, 13)
Takuro Takahashi (eps 1, 12-13)
Takuya Nonaka (eps 4, 6, 9, 11)
Toshiyuki Shirai (eps 5, 9)
Yūsuke Maruyama (ep 6)
Unit Director:
Takayuki Hirao (OP)
Takuro Takahashi (OP)
Yuka Shibata (ED)
Music:
BISI (eps 10-11)
Gō Shiina
Original Character Design: Koichi Itakura
Character Design: Keita Shimizu
Art Director: Masaru Yanaka
Chief Animation Director: Keita Shimizu
Animation Director:
Atsushi Ogasawara (eps 3-9 odd)
Keita Shimizu (OP, ED; eps 1, 12-13)
Masashi Takeuchi (ep 13)
Masato Nagamori (ep 4)
Masatoshi Tsuji (6 episodes
eps 4, 6, 9, 11-13
)

Mieko Ogata (eps 6, 9, 11-13)
Miyuki Ishizuka (eps 2, 5-11 odd)
Satoshi Takahashi (7 episodes
eps 3-11 odd, 12-13
)

Shunya Kikuchi (7 episodes
eps 2, 5-6, 8, 10, 12-13
)

Takayuki Mogi (5 episodes
eps 4, 6, 9, 12-13
)

Takuya Aoki (6 episodes
eps 3, 6-12 even, 13
)

Tetsuto Satō (eps 4, 6, 9)
Toko Uchimura (4 episodes
eps 6, 9, 11, 13
)

Tomonori Sudou (ep 6)
Yasuhisa Kato (eps 2, 5-11 odd)
Yuka Koiso (7 episodes
eps 3-11 odd, 12-13
)

Yuka Shibata (eps 10, 12-13)
Yuka Shiojima (7 episodes
eps 2, 5-6, 8, 10, 12-13
)

Sound Director: Takayuki Hirao
Cgi Director: Masato Takizawa
Director of Photography:
Kentarō Waki (Asahi Production)
Seiji Matsuda
Producer:
Eriko Banjō (Bandai Namco Entertainment)
Hikaru Kondo (ufotable)
Ken Iyadomi (Anime Consortium Japan)
Koichiro Tomita (Bandai Visual)
Motoki Mukaichi (Bandai Namco Entertainment)
Yuka Sakurai (Lantis)

2nd Key Animation:
Akane Okabe (6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 10
)

Akihiko Uda (ep 3)
Akira Matsushima (ep 3)
Aoi Okabe (6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 10
)

Atsushi Ogasawara (ep 4)
Atsushi Tanaka (eps 2, 5, 8, 13)
Aya Hanzawa (eps 1, 3, 6, 11)
Ayumi Kobayashi (OP; eps 1, 3, 7, 9)
Chie Yamamoto (OP; eps 1, 3-5, 13)
Dai Fukuyama (OP; eps 3, 5, 13)
Daiki Wajima (6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 9
)

Erika Okamoto (ep 4)
Fumihiko Tamura (5 episodes
eps 1, 3-4, 9-10
)

Haruo Sotozaki (ep 3)
Hiromi Ariga (eps 6, 9)
Hiromi Eguchi (eps 3-7)
Hiromi Niwa (ep 8)
Hitomi Okada (6 episodes
eps 1-3, 5, 8, 10
)

Ikumi Kawamura (eps 1, 7-8, 10)
Kaede Toyama (eps 1-6, 8-9)
Kan Murakami (eps 1-9, 13)
Kaori Endō (eps 3-7, 9-10)
Kaori Kishi (eps 1, 3, 5, 13)
Kasumi Kametani (ep 1)
Kayo Onizawa (ep 8)
Kōji Akiyama (OP; 6 episodes
eps 1, 4-6, 8, 10
)

Kōsuke Uto (eps 3, 5, 8, 10)
Masaru Kimura (eps 3, 11)
Masashi Takeuchi (eps 3, 6)
Masato Nagamori (eps 3, 5)
Masatoshi Tsuji (eps 3, 5, 10)
Masayuki Kunihiro (eps 4, 6)
Meiko Nakano (eps 3-8)
Mieko Ogata (ep 5)
Mika Kikuchi (eps 1, 3, 5)
Miki Yamazaki (5 episodes
eps 3, 6, 8, 11-12
)

Mitsuru Obunai (eps 5, 7)
Miyuki Ishizuka (OP; ep 3)
Miyuki Sato (eps 3, 5, 11)
Moe Tsuzuki (5 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10
)

Naoya Takahashi (5 episodes
eps 1, 4, 6-7, 9
)

Nobuhiro Kawabe (4 episodes
eps 1, 3, 11, 13
)

Noriko Fujimoto (6 episodes
eps 2-3, 5, 8, 10, 13
)

Ricardo Shimabukuro (OP; eps 2-4, 9, 12)
Ryouga Fujiwara (ep 11)
Ryouichi Kaida (eps 1, 13)
Sakiyo Hama (5 episodes
eps 2, 5, 8, 10, 12
)

Satoru Kakutani (eps 3-4)
Satoshi Takahashi (OP)
Shi Yi Su (ep 1)
Shinji Yamamoto (eps 2-3, 5, 8)
Shinsuke Yasuda (eps 1, 3, 6)
Shinya Shimomura (6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Shiori Shutō (eps 1, 5-7, 13)
Shōgo Fujiwara (eps 3, 5, 8, 10)
Shōji Koyama (eps 3, 5)
Shun Onoda (eps 1-9, 13)
Shunya Kimura (eps 3, 9)
Takashi Suhara (ep 4)
Takashi Umeda (eps 4-5, 7)
Takayuki Mogi (eps 3, 5)
Takehiro Katō (eps 3-8, 11-12)
Takeshi Bando (ep 1)
Takeyoshi Omagari (eps 1, 7)
Takuya Aoki (eps 4-5)
Tetsuto Satō (eps 3, 5)
Tetsuya Matsumoto (ep 7)
Toko Uchimura (eps 3, 5, 10)
Tomohiko Muraki (eps 3-5, 10)
Tomonori Sudou (ep 3)
Toshiyuki Shirai (OP; ep 1)
Yaeko Watanabe (ED)
Yasuhisa Kato (eps 3-4)
Yasutoshi Niwa (eps 1, 5, 7)
Yōko Kajiyama (eps 3, 5, 11)
Young-hoon Chung (7 episodes
eps 3-5, 7-8, 11-12
)

Yui Kobayashi (5 episodes
eps 2-3, 5, 8, 10
)

Yuka Koiso (ep 4)
Yuka Shibata (eps 3-7)
Yuka Shiojima (eps 3, 9)
Yukako Serai (OP; eps 1, 3-4, 6)
Yukiko Saijō (eps 1-9)
Yūshirō Hatano (eps 1, 4-5, 7-8)
Yusuke Shibata (4 episodes
eps 3, 5, 11, 13
)

Yuuko Kamiyama (ep 10)
3D CG:
Bing Xun Yang (Cheer Digiart Inc.; eps 6, 10)
Cai Lin Hong (Cheer Digiart Inc.; ep 7)
Cheng Yun She (Cheer Digiart Inc.; eps 5, 10, 12)
Daiki Teppōzuka (ufotable; eps 2-6, 8-13)
Fumihito Saito (exsa; eps 7, 11)
Gō Kurosaki (Sublimation; eps 1-2)
Hiroaki Uchida (exsa; eps 7, 11)
Jia Mao Lu (Cheer Digiart Inc.; ep 6)
Jin Hyeon Jeon (Buemon; ep 3)
Jun Jie Fu (Cheer Digiart Inc.; ep 7)
Kazuki Nishiwaki (ufotable; 10 episodes
eps 1-7, 9-10, 13
)

Kazuo Yamaguchi (exsa; eps 7, 11)
Keigo Takenaka (ufotable; eps 3, 5-13)
Kio Kasahara (Buemon; ep 3)
Kōjirō Shishido (ufotable; eps 1-3, 8)
Makoto Satō (Sublimation; eps 1-9)
Man Jun Ding (Cheer Digiart Inc.; ep 12)
Masato Takizawa (ufotable; ep 13)
Masaya Suzuki (Sublimation; eps 4-7)
Meng Lai Zhong (Cheer Digiart Inc.; ep 9)
Minami Kohara (ufotable; eps 1-5, 10-13)
Noriki Tsukamoto (Sublimation; ep 1)
Qiao Jie Ming (Cheer Digiart Inc.; eps 5, 10)
Qiong Ru Zhang (Cheer Digiart Inc.; ep 12)
Rima Nishinaka (ufotable; eps 1-13)
Sho Sugisawa (ufotable; eps 3-7, 9-13)
Shotaro Akamine (Sublimation; ep 1)
Shūji Shinoda (Buemon; ep 3)
Takahiro Kita (Sublimation; eps 1-9)
Takashi Honda (Sublimation; eps 1-2)
Takashi Komuro (Sublimation; ep 1)
Takatoshi Abe (ufotable; 8 episodes
eps 3, 5-6, 8-9, 11-13
)

Tamana Hara (exsa; eps 7, 11)
Xi Hao Peng (Cheer Digiart Inc.; ep 9)
Yi Fan Zhuo (Cheer Digiart Inc.; ep 7)
Yōhei Ōishi (Sublimation; eps 1-9)
Yu Lun Que (Cheer Digiart Inc.; eps 5, 9)
Yuichi Terao (ufotable; 7 episodes
eps 3-5, 7-8, 11, 13
)

Yuki Yamaguchi (ufotable; 11 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-13
)

Yuuto Ikawa (ufotable; 11 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13
)

Zong Ru Lin (Cheer Digiart Inc.; ep 6)
Advertising: Naoko Ueki
Animation Director Cooperation: Tomonori Sudou (eps 1, 3, 13)
Animation Director Helper: Yuka Shibata (eps 3, 5-7)
Art Setting: Masahiro Kimura
Assistant Animation Director:
Atsushi Ogasawara (eps 1, 8, 10)
Miki Yamazaki (eps 1, 3)
Miyuki Ishizuka (eps 1, 3, 10)
Satoshi Takahashi (eps 1, 8)
Shunya Kikuchi (eps 1, 3)
Takashi Umeda (ep 9)
Takuya Aoki (ep 5)
Yasuhisa Kato (OP; eps 3, 8)
Yuka Shibata (eps 3, 7, 11)
Yuka Shiojima (eps 1, 3, 9-10)
Assistant Art Director:
Asuka Imafuku (8 episodes
eps 1-3, 5-13 odd
)

Ayumi Kojima (6 episodes
eps 4-12 even, 13
)

Hikari Kojima (ep 13)
Assistant Director:
Kei Tsunematsu
Takuro Takahashi
Assistant Director of Photography: Naoko Tanaka
Assistant Episode Director: Kei Tsunematsu (ep 6)
Associate producer:
Hideo Teramoto
Yōhei Kisara
Background Art:
Asuka Imafuku (ufotable; eps 4-12 even)
Ayumi Kojima (ufotable; 7 episodes
eps 1-3, 5-11 odd
)

Bun Sun Lee (Bic Studio; eps 1-2, 4, 6)
Dong Gi Park (NARA Animation; eps 1, 5, 7-11)
Go Eun Ryug (NARA Animation; ep 11)
Han Sol Jeong (NARA Animation; eps 1, 5, 7-10)
Hwan Suk Ryu (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Jae Na Kim (NARA Animation; eps 1, 5, 7)
Ji Eun Lee (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Ji Hee Kim (STUDIO BLUE; ep 5)
Ji Young Ko (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Ju Seong Seo (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Jung Ah Park (STUDIO BLUE; ep 5)
Kaori Fujii (eps 1, 3)
Kasumi Takeuchi (ufotable; eps 1-13)
Kazuo Ebisawa (ufotable; 8 episodes
eps 1, 4-5, 7-8, 10, 12-13
)

Kazuya Asami (ep 13)
Koji Eto (ufotable; 10 episodes
eps 1-2, 4-9, 11-12
)

Masakazu Miyake (eps 3, 6-7)
Masaru Yanaka (ufotable; ep 9)
Mi Jin Lee (STUDIO BLUE; ep 5)
Min Jeong Lee (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Min Woo Kim (NARA Animation; ep 11)
Min-Ji Kim (ufotable; eps 1-7, 11-12)
Natsumi Niima (ep 7)
Sang Ha Ryu (NARA Animation; eps 1, 5, 7-8)
Sang Tae Nam (NARA Animation; eps 1, 5, 7-10)
Shinji Nagaoka (eps 3, 6)
Shiori Tanigawa (ufotable; eps 1, 4-13)
So Yun Shin (STUDIO BLUE; ep 5)
Soo Young Hwang (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Tae Ryeon Kim (NARA Animation; ep 11)
Takeshi Sekino (ep 13)
Yu Jin Choi (studio AR.T.ON; eps 1-2, 4, 6)
Yuko Kito (ufotable; eps 1, 4-13)
Yuri Kabasawa (ufotable; eps 12-13)
Background Art Design: Masahiro Kimura
Character Costume Design Cooperation: Shuji Sogabe
Color Coordination:
Chiharu Tanaka (eps 4, 10)
Emi Chiba (ep 1)
Fumiko Nakata (ep 7)
Hikari Komiya (eps 1, 3, 8, 13)
Mika Matsuoka (eps 6, 11)
Mikako Chizaki (eps 5, 9, 12)
Yūko Ōmae (ep 2)
Color design: Emi Chiba
Color Design Helper:
Hikari Komiya (eps 1-13)
Mika Matsuoka (eps 1-13)
Design Cooperation: Wataru Esakabe
Editing: Tsuyoshi Imai
Editing Assistant:
Daiki Tsujimoto
Kazuki Wakimoto
Effect Animation Director: Takashi Umeda
Finish Animation:
Fumiko Nakata (ufotable; eps 1-13)
Hikari Komiya (ufotable; eps 1-13)
Mika Matsuoka (ufotable; eps 1-13)
Mikako Chizaki (ufotable; eps 1-13)
Yūko Ōmae (ufotable; eps 1-13)
Yurie Ushio (ufotable; eps 1-13)
Finish Check:
Chiharu Tanaka (eps 4, 10)
Emi Chiba (ep 1)
Fumiko Nakata (ep 7)
Hikari Komiya (eps 1, 3, 8, 13)
Mika Matsuoka (eps 6, 11)
Mikako Chizaki (eps 5, 9, 12)
Yūko Ōmae (ep 2)
In-Between Animation:
Akane Okabe (ufotable; 7 episodes
eps 1-3, 6-8, 10
)

Aoi Okabe (ufotable; 6 episodes
eps 1-3, 6, 8, 10
)

Atsushi Tanaka (ufotable Tokushima; eps 2, 6)
Daiki Wajima (ufotable; eps 1-3, 7-8)
Hiromi Eguchi (ufotable; eps 1-2, 6)
Hitomi Okada (ufotable Tokushima; eps 1-4, 6)
Ikiyo Shimizu (ufotable; eps 1-10)
Iori Takano (ufotable; eps 1-13)
Kaede Toyama (ufotable Tokushima; eps 1-4, 6, 8-13)
Kan Murakami (ufotable Tokushima; eps 2-6, 8-13)
Kaori Endō (ufotable; 7 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10
)

Kasumi Kametani (ufotable; ep 1)
Kensuke Nagai (ufotable Tokushima; eps 1-6, 8-13)
Meiko Nakano (ufotable; eps 1-2)
Mika Yamawaki (ufotable Tokushima; eps 1-6, 8-13)
Moe Tsuzuki (ufotable; ep 10)
Momoka Kawakami (ufotable; eps 1-13)
Mugiho Abe (ufotable; eps 1-13)
Naoya Takahashi (ufotable; eps 1-3, 6)
Noriko Fujimoto (ufotable Tokushima; eps 2, 6, 10)
Ryō Onoue (ufotable Tokushima; eps 1-6, 8-13)
Shi Yi Su (ufotable; ep 1)
Shinya Shimomura (ufotable; eps 1, 5)
Shun Onoda (ufotable Tokushima; eps 2-6, 8-13)
Takehiro Katō (ufotable; 9 episodes
eps 1-3, 7-8, 10-13
)

Tomohiko Muraki (ufotable; eps 1-3, 7, 9)
Wakana Nagumo (ufotable; eps 1-13)
Yousuke Takeda (ufotable; eps 1-13)
Yui Kobayashi (ufotable Tokushima; 8 episodes
eps 1-2, 4-12 even, 13
)

Yukiko Saijō (ufotable Tokushima; eps 1-6, 8-13)
In-Between Check:
Akane Okabe (eps 2, 6, 12)
Aoi Okabe (ep 8)
Hitomi Okada (ep 9)
Kaori Endō (ep 10)
Kōji Akiyama (ep 11)
Moe Tsuzuki (ep 10)
Shinya Shimomura (OP, ED; eps 1, 5, 13)
Tomohiko Muraki (eps 3, 7, 9, 11)
Yui Kobayashi (eps 4, 6, 9, 11)
In-between Check Helper:
Akane Okabe (ep 8)
Aoi Okabe (eps 2, 6, 12)
Kaori Endō (ep 13)
Moe Tsuzuki (ep 13)
Ricardo Shimabukuro (ep 13)
Tomohiko Muraki (eps 4, 13)
Insert Song Arrangement:
GHOST ORACLE DRIVE (all but No Way Back; eps 1-9, 11-13)
Gō Shiina (No Way Back; ep 13)
Insert Song Composition:
Gō Shiina (No Way Back; ep 13)
Kenta Matsukuma (all but No Way Back; eps 1-9, 11-13)
Insert Song Lyrics:
Benjamin Franklin (No Way Back; ep 13)
JxSxK (all but No Way Back; eps 1-9, 11-13)
Insert Song Performance:
Benjamin Franklin (No Way Back; ep 13)
Cent Chihiro Chittiii (BiSH; Human After All; ep 5)
GHOST ORACLE DRIVE (all but No Way Back; eps 1-9, 11-13)
Key Animation:
Akane Okabe (eps 8, 11, 13)
Akihiko Uda (ep 2)
Akira Matsushima (OP)
Akira Ono (OP)
Akira Ōsaka (ep 3)
Akira Shinoda (ep 8)
Aoi Okabe (eps 8, 11-13)
Atsushi Ogasawara (eps 1, 10, 12)
Atsushi Tanaka (5 episodes
eps 4, 6, 9, 11-12
)

Aya Hanzawa (6 episodes
eps 5, 8-10, 12-13
)

Ayumi Kobayashi (eps 5, 8, 12-13)
Chie Yamamoto (5 episodes
eps 3, 7, 9-10, 12
)

Dai Fukuyama (eps 1-2)
Daiki Wajima (ep 8)
Eiichiro Koyama (ep 5)
Emiko Kataoka (ep 2)
Fumihiko Tamura (6 episodes
eps 5, 7-8, 11-13
)

Harumi Kakuda (eps 2, 7, 13)
Haruo Sotozaki (OP)
Hiromi Ariga (ep 7)
Hiromi Niwa (ep 7)
Hiroyuki Uchida (eps 2, 8)
Hitomi Okada (6 episodes
eps 4, 6, 9, 11-13
)

Ikumi Kawamura (8 episodes
eps 3, 5-6, 9-13
)

Junko Abe (OP)
Kaori Endō (eps 8, 12-13)
Kaori Kishi (OP)
Kayo Onizawa (8 episodes
eps 3, 5-6, 9-13
)

Kazuto Arai (ep 2)
Keita Shimizu (ep 1)
Kimiaki Hoshi (ep 5)
Kōji Akiyama (6 episodes
eps 3, 7, 9, 11-13
)

Kōsuke Uto (6 episodes
eps 4, 6, 9, 11-13
)

Kumiko Onaga (OP; ep 1)
Masahiro Kimura (OP; eps 9, 12-13)
Masahiro Yamanaka (OP; eps 1, 5, 13)
Masashi Takeuchi (eps 5, 10, 13)
Masato Nagamori (eps 4, 6, 9)
Masato Nishikawa (ep 7)
Masatoshi Tsuji (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11
)

Masayuki Kunihiro (OP; 7 episodes
eps 1-9 odd, 10, 13
)

Mi Ja Lee (ep 6)
Mie Ōishi (ep 2)
Mieko Ogata (6 episodes
eps 4, 6, 9-11, 13
)

Mika Kikuchi (OP)
Miki Yamazaki (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10, 13
)

Mitsuru Obunai (OP; eps 3, 6, 8-13)
Miyako Yatsu (ep 7)
Miyuki Ishizuka (eps 10-11, 13)
Miyuki Sato (OP)
Moe Tsuzuki (5 episodes
eps 3, 5, 8, 12-13
)

Naoko Hayashi (ep 7)
Noriko Fujimoto (5 episodes
eps 4, 6, 9, 11-12
)

Ricardo Shimabukuro (6 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 11
)

Ryouichi Kaida (OP; ep 7)
Ryū Kanazawa (ep 6)
Sakiyo Hama (5 episodes
eps 3-4, 6, 9, 11
)

Saori Tagashira (ep 5)
Satomi Kamada (ep 5)
Satoshi Takahashi (5 episodes
eps 1, 3, 10-11, 13
)

Shinichi Tatsuta (ep 5)
Shinji Yamamoto (eps 4, 6, 9-13)
Shinsuke Yasuda (eps 5, 7-13)
Shinya Shimomura (6 episodes
eps 1-2, 7, 9, 12-13
)

Shinya Uchida (OP)
Shiori Shutō (eps 3, 6, 9)
Shōgo Fujiwara (7 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11-13
)

Shōji Koyama (eps 1 0, 8, 12)
Shunya Kikuchi (eps 10, 12)
Sonoko Kodama (ep 3)
Takashi Suhara (eps 3, 8)
Takashi Umeda (eps 1-2, 8-12)
Takayuki Mogi (eps 4, 9-13)
Takeyoshi Omagari (9 episodes
eps 3, 5-6, 8-13
)

Takuya Aoki (eps 10, 12)
Tetsuto Satō (eps 4, 6, 9-13)
Toko Uchimura (5 episodes
eps 4, 6, 9, 11, 13
)

Tomoe Morishita (ep 7)
Tomohiko Muraki (eps 8, 11-13)
Tomotsugu Sakakibara (ep 2)
Toshiharu Kudō (OP; eps 7, 12)
Toshiyuki Shirai (ep 5)
Yasuhiro Saiki (eps 2, 7)
Yasuhisa Kato (eps 1, 7, 10-11)
Yasutoshi Niwa (eps 3, 6, 8-13)
Yōko Kajiyama (OP)
Yoshihiro Maeda (ep 1)
Young-hoon Chung (eps 1, 10, 13)
Yui Kobayashi (eps 4, 6, 9)
Yuka Koiso (5 episodes
eps 1, 3, 10-11, 13
)

Yuka Shibata (ED; eps 8, 10, 12)
Yuka Shiojima (eps 10, 12)
Yukako Serai (eps 2, 5, 7-9)
Yūko Kanai (ep 5)
Yumi Sudarehata (ep 7)
Yūshirō Hatano (eps 3, 6, 9-13)
Yusuke Shibata (OP)
Yuuko Kamiyama (OP; ep 13)
Mechanical animation Director: Shōji Koyama
Music Production:
Chiharu Hagiwara (Bandai Namco Studio; eps 10-13)
Gō Shiina (Bandai Namco Studio; eps 10-13)
Music Production Cooperation: Junnosuke Watanabe (WACK)
Online Editor:
Jin Hon'ami (Sony PCL)
Ryo Okabayashi (Sony PCL; 5 episodes
eps 1-2, 5-6, 12
)

Ryotaro Tate (Sony PCL; 4 episodes
eps 4, 10-11, 13
)

Shunya Takarakura (Sony PCL; eps 1-9, 12)
Tsuneyasu Hisajima (Sony PCL; eps 2, 7)
Photography:
Daichi Nogami (Asahi Production; ep 2)
Daiki Sugiyama (Asahi Production; ep 2)
Daiki Teppōzuka (ufotable; eps 3-9, 13)
Haruka Serizawa (Asahi Production; eps 1-13)
Hideki Chiba (Asahi Production; eps 10-13)
Hikaru Yamamoku (Asahi Production; ep 12)
Hiroki Takano (Asahi Production; ep 12)
Junpei Takatsu (Asahi Production; ep 12)
Kazuki Nishiwaki (ufotable; eps 3, 5-9, 13)
Keigo Takenaka (ufotable; eps 5-9, 13)
Kenta Hayashi (Asahi Production; eps 1-13)
Kentarō Waki (Asahi Production; eps 1-13)
Masato Takizawa (ufotable; eps 9, 13)
Minami Kohara (ufotable; eps 3-9, 13)
Naoko Tanaka (Asahi Production; eps 1-13)
Natsuki Takei (Asahi Production; 7 episodes
eps 1, 3-4, 10-13
)

Rima Nishinaka (ufotable; eps 3-9, 13)
Ryou Iijima (Asahi Production; eps 1, 3, 9)
Sae Yoshikawa (ufotable; eps 3-9, 13)
Satoshi Tanaka (Asahi Production; eps 12-13)
Seiji Matsuda (ufotable; ep 13)
Sheng Qiu Cui (Asahi Production; 8 episodes
eps 1-2, 7-9, 11-13
)

Sho Sugisawa (ufotable; eps 3, 5-9, 13)
Shōta Kodera (Asahi Production; eps 10-12)
Takatoshi Abe (ufotable; eps 3-9, 13)
Takumi Arai (Asahi Production; ep 9)
Tasuku Ozu (Asahi Production; ep 1)
Tomoya Hosaka (Asahi Production; eps 1-6, 10-11)
Yousuke Motoki (Asahi Production; ep 12)
Yū Akiyama (Asahi Production; eps 10-13)
Yui Tanaka (Asahi Production; eps 5-12)
Yuichi Terao (ufotable; eps 3-9, 13)
Yuki Oshima (Asahi Production; eps 1-11)
Yuki Yamaguchi (ufotable; eps 3-9, 13)
Yuri Hasegawa (Asahi Production; ep 12)
Yuri Nonaka (Asahi Production; ep 3)
Yuuto Ikawa (ufotable; eps 3, 5-9, 13)
Planning:
Hikaru Kondo (ufotable)
Kazumi Kawashiro (Bandai Visual)
Satoshi Ōshita (Bandai Namco Entertainment)
Shin Unosawa (Anime Consortium Japan)
Shunji Inoue (Lantis)
Processing:
Kei Ishibashi
Kentarō Waki (eps 1-7)
Production Advancement:
Akihiro Yoshida (eps 12-13)
Keigo Shinohara (eps 2, 7, 11)
Sayaka Kondō (eps 4, 9, 11)
Takashi Toda (eps 6, 10, 12)
Yū Takanaka (ep 1)
Yuji Miyamoto (eps 5, 9)
Yukiho Sawada (eps 3, 8)
Production Advancement Helper: Yū Takanaka (eps 3-9)
Production Assistant: Sayaka Kondō (eps 4, 9, 11)
Production manager:
Akihiro Yoshida
Ryu Suzuki
Production producer: Hikaru Kondo
Recording Adjustment: Shuji Suzuki (Tokyo TV Center)
Recording Assistant: Yumiko Shibusawa (Tokyo TV Center)
Setting Production: Akino Matsumoto (ufotable)
Sound Effects: Yūji Akazawa
Sound Effects Assistant: Junichi Sasaki (eps 1, 6-13)
Sound Production Manager:
Ryousuke Naya (Studio Mausu)
Yuri Goto (Studio Mausu)
Special Effects:
Kei Ishibashi
Kentarō Waki (eps 1-7)
Studio Coordination:
Hideki Ito (Sony PCL)
Tomoki Takemura (Sony PCL)
Support:
Akira Hiyama (ufotable; eps 1-13)
Fumikazu Ozaki (ufotable; eps 1-13)
Keigo Shinohara (ufotable; 10 episodes
eps 1, 3-6, 8-10, 12-13
)

Masasuke Nakazawa (ufotable; eps 1-13)
Ryō Kondō (ufotable; eps 1-13)
Sae Yoshikawa (ufotable; ep 2)
Sayaka Kondō (ufotable; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10, 12-13
)

Shin Asada (ufotable; eps 1-9)
Sodam Chung (ufotable; eps 1-13)
Takashi Toda (ufotable; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11, 13
)

Yū Takanaka (ufotable; eps 2-13)
Yuji Miyamoto (ufotable; eps 1-4, 6-8)
Yukiho Sawada (ufotable; 11 episodes
eps 1-2, 4-7, 9-13
)

System Management: Ken’ichiro Kasahara
Theme Song Arrangement:
Hisashi Koyama (OP)
Sachiko Miyano (ED)
Theme Song Composition:
Gō Shiina (ED)
Ta_2 (ED)
Theme Song Lyrics:
Naomi Kaitani (as naomi; ED)
Takayuki Hirao (ED)
YORKE. (OP)
Theme Song Performance:
Gō Shiina (ED)
Naomi Kaitani (as naomi; ED)
OLDCODEX (OP)
Tatsuhisa Suzuki (OLDCODEX;OP)
Title Logo Design: Masahito Hanzawa (POWER GRAPHIXX inc.)
Tool Development: Yuki Yamaguchi
Ryūichi Kijima as Lenka Utsugi

Atsuko Tanaka as Tsubaki Amamiya
Chiaki Omigawa as Licca Kusunoki
Daisuke Sakaguchi as Kōta Fujiki
Hiroaki Hirata as Lindow Amamiya
Kanae Itō as Hibari Takeda
Kazuya Nakai as Soma Schicksal
Maaya Sakamoto as Alisa Illinichina Amiella
Rica Fukami as Aisha Gauche
Rikiya Koyama as Johannes von Schicksal
Sayaka Ohara as Sakuya
Taiten Kusunoki as Paylor Sakaki
Tomohisa Asou as Daigo Oguruma

Ai Kakuma as Iroha Utsugi (ep 10)
Ayaka Shimizu as Nurse (ep 2)
Chiaki Mori as Monitor's voice (ep 1)
Daisuke Egawa as
Alisa's father (ep 6)
Refugee (ep 5)
Daisuke Nakamura as
Resident (ep 10)
Staff member (ep 4)
Villager (eps 7, 13)
Eiji Takeuchi as Scientist (ep 9)
Hiroki Maeda as Resident (ep 10)
Junji Tachibana as Refugee (ep 5)
Kazuhiro Fusegawa as Pilot (ep 3)
Kengo Kawanishi as Attendant (ep 10)
Kenji Yanagisawa as India branch president (ep 2)
Kōdai Sakai as Staff (ep 11)
Kosuke Miyoshi as Villager (eps 7, 13)
Masayo Fujita as Operator (ep 11)
Minami Shinoda as
Girl (eps 7, 13)
Refugee (ep 4)
Mitsuki Nakae as Woman (ep 7)
Rei Shinkawa as Staff (ep 11)
Ryou Hirohashi as Kanon Daiba (ep 8)
Sachiko Kojima as Alisa's mother (ep 6)
Sakura Nakamura as
Oceania branch president (ep 2)
Operator (ep 1)
Satsuki Yukino as Lenka's mother (ep 10)
Shiho Nakakuma as Lenka Utsugi (young; ep 10)
Shintarō Asanuma as Lenka's father (ep 10)
Shinya Takahashi as Refugee (ep 4)
Shiori Matsuda as Scientist (ep 9)
Shō Okumura as
Man 1 (ep 1)
Refugee (ep 10)
Villager (eps 7, 13)
Shun Horie as Refugee (ep 4)
Takahiro Fujimoto as Eric der Vogelweid (eps 1-2)
Takahiro Miwa as Refugee (ep 4)
Takeshi Mori as
Sergeant (ep 9)
Tatsumi Oomori
Tomoaki Maeno as Brendan Bardell (ep 8)
Tooru Sakurai as Russia branch president (ep 2)
Umeka Shouji as Kōta's mother (ep 4)
Yoshihito Sasaki as Refugee (ep 10)
Yūta Odagaki as Training instructor (eps 1, 9)

Daisuke Egawa (eps 12-13)
Masayo Fujita (ep 12)
Shō Okumura (ep 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 10, 13)
Alpaca Pictures (eps 3, 5)
Anime R (ep 1)
animocaramel (eps 1, 5)
Anitus Kōbe (eps 4-5, 10-12)
Asahi Production (eps 3-4, 11)
BEEP
Big Owl (5 episodes
eps 5, 7, 9-10, 12
)

Candy Box (eps 8, 11)
CLC (ep 5)
feel. (eps 1, 6-7, 9)
HEBARAKI (eps 7, 9-10)
ingresA (eps 4, 10-11)
Jumondo (eps 1, 3-4)
LIDEN FILMS (ep 4)
M.S.J Musashino Production (ep 13)
Nakamura Production (7 episodes
eps 3-4, 8-9, 11-13
)

NAZ (ep 1)
Reboot (eps 7, 12-13)
Rising Force (ep 1)
xenron
SILVER LINK. (eps 4, 12-13)
Studio Graffiti (eps 1, 3, 5)
Studio Luna (ep 5)
Studio Mark (eps 3-4)
Studio μ (ep 13)
Studio Neun (ep 10)
Studio Luna
Studio Wanpack (eps 1, 3, 10-11)
Tezuka Productions (ep 1)
Triple A (ep 13)
Wafū Animation (eps 1, 10)
Studio Wombat (eps 1, 10-12)
xenron (ep 13)
3DCGI:
Buemon (ep 3)
Cheer Digiart Inc (6 episodes
eps 5-7, 9-10, 12
)

exsa (eps 7, 11)
Sublimation (eps 1-9)
ufotable
Animation Production: ufotable
Backgrounds:
Atelier Daimon (ep 2)
BIC Studio (eps 1-2, 4, 6)
Dr. Movie (eps 8-9)
E-cho (eps 6-13)
Makaria (ep 2)
NARA Animation (10 episodes
eps 1-7 odd, 8-13
)

Studio ar.t.on (eps 1-2, 4, 6)
Studio Blue (eps 5, 7)
ufotable (eps 1-13)
Design Cooperation: 10GAUGE
Editing Studio: Luna Park
Finish Animation:
Ace Company (ep 13)
Big Owl (eps 1-13)
Caramel Art (ep 9)
CLC (eps 1-3, 5)
FAI International (eps 1-4, 6-13)
HEBARAKI (ep 8)
Husio Studio (ep 12)
Jumondo (eps 1-4, 6-7, 9)
M.S.C (ep 12)
M.S.J Musashino Production (eps 1-13)
Reboot (8 episodes
eps 3, 5-9, 12-13
)

Rising Force (eps 1-2)
xenron
SILVER LINK. (ep 12)
Studio CL (7 episodes
eps 4, 6-9, 12-13
)

Studio Gram (eps 3, 8)
Studio μ (10 episodes
eps 1-4, 6-9, 12-13
)

TAP (ep 3)
Triple A (eps 1-4, 13)
ufotable (eps 1-13)
xenron (eps 1-3, 6-8)
In-Between Animation:
Ace Company (ep 13)
Big Owl (eps 1-13)
Caramel Art (ep 9)
CLC (eps 1, 3, 5)
FAI International (eps 1-4, 6-13)
HEBARAKI (ep 8)
Jumondo (eps 1, 3-7, 9)
M.S.J Musashino Production (eps 1, 3-9, 13)
Nakamura Production (eps 4, 12)
Reboot (9 episodes
eps 2-3, 5-9, 12-13
)

xenron
Studio CL (7 episodes
eps 4, 6-9, 12-13
)

Studio Gram (eps 3, 8)
Studio μ (10 episodes
eps 1-4, 6-9, 12-13
)

TAP (ep 3)
Triple A (eps 1-4, 13)
ufotable (eps 1-13)
ufotable Tokushima (eps 1-6, 8-13)
xenron (eps 1-3, 5-8)
Key Animation:
HEBARAKI (eps 12-13)
union CHO (ep 7)
Monitor Graphics: Asahi Production
Music Production Cooperation:
I Will
Shangri-la inc.
Online Editing: Sony PCL
Original Creator: Bandai Namco Entertainment
Photography:
Asahi Production
ufotable (eps 3-9, 13)
Photography Direction: Asahi Production
Planning Cooperation: Bandai Namco Studio
Recording Studio: Tokyo TV Center
Script Production: ufotable
Sound Production: Studio Mausu
special effects: Asahi Production
Web Management: Ace Force
English cast
English staff
ADR Director: Tony Oliver
Robbie Daymond as Lenka Utsugi

Cherami Leigh as Alisa Illinichina Amiella
Crispin Freeman as Soma Schicksal
Erika Harlacher as Hibari Takeda
Kyle Hebert as Lindow Amamiya
Lucien Dodge as Kota Fujiki
Mary Elizabeth McGlynn as Tsubaki Amamiya
Michelle Ruff as Sakuya Tachibana
Patrick Seitz as Johannes von Schicksal
Spike Spencer as Paylor Sakaki
Wendee Lee as Aisha Gauche

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Internet Streaming:
Crunchyroll
Daisuki
go90
Hanabee Entertainment (Australia & New Zealand)
Licensed by:
Aniplex USA
Hanabee Entertainment (Australia and New Zealand)
MVM (UK & Ireland)
French staff
French cast
ADR Director: Mélanie Anne
Bastien Bourlé as Lenka Utsugi

Alexandre Coadour as Lindow Amamiya
Arnaud Laurent as Kôta Fujiki
Bérangère Jean as Aisha Gauche
Bruno Meyere as Paylor Sakaki
Emmanuel Rausenberger as Soma Schicksal
Fanny Bloc as Hibari Takeda
Frédérique Marlot as Alisa Ilinichina Amiella
Jessie Lambotte as Licca Kusunoki
Jochen Haegele as Johannes Von Schicksal
Marie Nonnenmacher as Sakuya Tachibana
Sophie Baranes as Tsubaki Amamiya

Julien Chatelet as Daigo Oguruma
Valérie Bachère as Iroha Utsugi

French companies
Broadcaster: Mangas
Internet Streaming: Anime Digital Network
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Mexico, Central and South America)
Daisuki (Mexico, Central, South America and Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Italian cast
(none)
German cast
German staff
ADR Director: Jörn Friese
Script:
Birte Baumgardt (eps 1-5)
Jörn Friese (eps 6-13)

Mixing: Willi Grossmann
German companies
Distributor: KSM
Dubbing: G&G Tonstudios

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology