Eiga Yo-kai Watch: Tanjō no Himitsu da Nyan! (movie)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Yo-Kai Watch: La Película (Spanish)
Yo-Kai Watch: The Movie
Yokai Watch: O Filme (Portuguese)
映画 妖怪ウォッチ 誕生の秘密だニャン! (Japanese)
電影版妖怪手錶:誕生的秘密喵! (Chinese (Taiwan))
Genres: adventure
Running time: 97 minutes
Vintage: 2014-12-14
Premiere date:
2014-12-20 (Japan)
2016-01-29 (Taiwan)
2016-10-16 (USA, Fathom)
2017-04-15 (Latin America, Disney XD)
2017-11-10 (Spain)
Review:
Yo-Kai Watch: The Movie (Oct 14, 2016)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Screenplay: Yoichi Kato
Original Character Design: Takuzō Nagano
Character Design:
Masami Suda
Toshiya Yamada
Sound Director: Masafumi Mima
Cgi Director: Shūji Koide
Director of Photography: Tatsumi Yukiwaki
Advertising Production: Hiroki Murakawa
Animation producer: Takashi Inoue
Animation Production Assistant: Hisao Fukuya (Snowdrop)
Art Setting: Kaoru Aoki
Assistant producer: Tomohiro Hashimoto
Assistant Unit Director: Yuuki Ukai
Background Art:
An Nguyen (BIHO)
An Pham (BIHO)
Anh Nhuynh (BIHO)
Dat Nguyen (BIHO)
Dien Tran (BIHO)
Dong Thai (BIHO)
Duy Doan (BIHO)
Hai Bui (BIHO)
Kazuyo Miyasato (BIHO)
Ken Arai (BIHO)
Khanh Phan (BIHO)
Linh Hoang (BIHO)
Long Ngo (BIHO)
Luu Truong (BIHO)
Mhung Vo (BIHO)
Mieko Sakurai (BIHO)
MINH NGUYEN (BIHO)
Nam Tran (BIHO)
Nga Le (BIHO)
Norika Kinoshita (BIHO)
Phuc Huynh (BIHO)
Thi Dinh (BIHO)
Thiet Nguyen (BIHO)
Thuong Cao (BIHO)
Thuy Truong (BIHO)
Trang Pham (BIHO)
Tuan Tran (BIHO)
Vui Nguyen (BIHO)
Vuong Vo (BIHO)
CG Producer: Misako Saka
CGI Art:
Kanako Kuwabara (OLM Digital)
Katsumi Takao (OLM Digital)
Shintarō Nagisa (OLM Digital)
CGI Assistant:
Atsushi Nagashima (Wao World)
Bas Chiwin (Wao World)
Hideki Kudō (GEMBA)
Hisashi Egawa (Wao World)
Hitomi Kimura (GEMBA)
Hui Zhang (Wao World)
Kazuhiro Uchida (GEMBA)
Keita Mizuhashi (GEMBA)
Masumi Reisen (Wao World)
Rei Hagiwara (GEMBA)
Rikiya Fujita (GEMBA)
Shōgo Takata (GEMBA)
Takahiro Tamura (GEMBA)
CGI Designer:
Chinae Nakajima (OLM Digital)
Kōsuke Hamaguchi (OLM Digital)
Masashi Kishi (OLM Digital)
Mineko Abe (OLM Digital)
Shingo Yoshida (OLM Digital)
Sōichirō Sekine (OLM Digital)
Sumiko Iwadate (OLM Digital)
Takao Horiuchi (OLM Digital)
Takayoshi Kawasaki (OLM Digital)
Tetsuya Kubota (OLM Digital)
CGI Modeling:
Honami Koike (OLM Digital)
Naoto Ishida (OLM Digital)
Shun Takahashi (OLM Digital)
Yusuke Ito (OLM Digital)
CGI Modeling Assistant:
Akiko Tanaka (CORNFLAKES)
Atsushi Furui (Studio A-CAT)
Bernard Edlington (Toneplus Animation Studios)
Dorian L'Héritier (Toneplus Animation Studios)
Florian Militello (Toneplus Animation Studios)
Fūta Sugaya (Studio A-CAT)
Hiroki Miyazaki (CORNFLAKES)
Jingo Hashimura (Studio A-CAT)
Keiyo Matsumoto (CORNFLAKES)
Makiko Kosukegawa (Toneplus Animation Studios)
Naoki Kondo (Toneplus Animation Studios)
Shion Nagauchi (CORNFLAKES)
Shunsuke Satou (Studio A-CAT)
Takahiko Kimura (Studio A-CAT)
Yuichi Goto (Studio A-CAT)
CGI Production Manager: Shōta Hirano
CGI Senior Designer: Ryota Itoh
CGI Supervision: Jun Kondo
CGI Technical Director: Yoshinori Moriizumi
Clock Supervision: Masahiro Kikuno
Color design: Emi Kadono
Color Management:
Shinya Murata
Toshiki Yura
Compositor:
Arika Mizushima (OLM Digital)
Daisuke Sasahara (OLM Digital)
Kouichirou Satou (OLM Digital)
Seishi Ōta (OLM Digital)
Shūsuke Tahara (OLM Digital)
Creative Producer: Akihiro Hino
Creature Design: Akihiro Hino
Digital Cinema Mastering:
Miho Sugiyama
Mitsuaki Ōno
Dolby Film Consultant:
Mikio Mori (Continental Far East)
Tsutomu Kawahigashi (Continental Far East)
Editing: Emi Onodera
Editing Assistant: Hiroshi Suzuki
Lab Coordinator: Hiroshi Aoyagi
Lead Compositor: Takafumi Hosokawa
Manga Copy: Nobuko Suwabe
Music producer: Takashi Takagi
Original Scenario: Akihiro Hino
Paint:
Atsuho Ito (Wish)
Atsuko Takahata (Studio Elle)
Chiaki Numata (Studio Elle)
Chizue Saitou (Wish)
Daiki Egusa (Wish)
Erika Tanaka (Wish)
Hiromi Watanabe (Wish)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle)
Hitomi Yamase (Wish)
Izumi Inoue (Wish)
Jun Ono (Studio Elle)
Jun Uchida (Wish)
Junko Takeuchi (Wish)
Kazuki Kaiga (Studio Elle)
Kazuto Yoshioka (acca effe)
Kōsuke Kobashi (Wish)
Kota Shuto (Wish)
Mai Fujita (Wish)
Maki Ōmoto (Wish)
Makoto Tsumashika (Studio Elle)
Mariko Ogawa (Studio Elle)
Masami Kakiuchi (Studio Elle)
Mayu Yoshida (Studio Elle)
Mie Hasegawa (Wish)
Mika Kinoshita (Studio Elle)
Miki Shimizu (Wish)
Misato Kaneko (Wish)
Mitsuhiro Narasaki (Wish)
Nagisa Maeshima (Studio Elle)
Naoko Sunahara (Wish)
Rie Kitazawa (Wish)
Rieko Umemura (Wish)
Ryōma Kotaki (Studio Elle)
Ryōya Koga (Studio Elle)
Sachiko Yamada (Wish)
Sayaka Sakurai (Wish)
Shinya Terashima (Wish)
Takaaki Izumi (Wish)
Teruka Tanaka (Wish)
Tomomi Hashimoto (acca effe)
Yoko Chiba (Wish)
Yōko Hattori (Studio Elle)
Yoko Suzuki (Studio Elle)
Yosuke Amamoto (Wish)
Youko Tomaru (Studio Elle)
Yukari Kunou (Wish)
Yukari Seki (Wish)
Yūsuke Watabe (Studio Elle)
Yuusuke Ishihara (Wish)
Yuuya Igarashi (Studio Elle)
Photography Chief: Mai Sato
Planning: Akihiro Hino
Production Committee:
Akiko Odawara (TV Tokyo)
Akiko Suzuki (TV Aichi)
Akio Kawajiri (TV Setouchi)
Aoi Kitamori (Shogakukan)
Atsushi Abe (Shogakukan)
Ayako Kimura (KADOKAWA)
Daisaku Negi (Shogakukan)
Eiko Katagiri (OLM)
Emi Nakagawa (OLM)
Eri Fujita (BIGFACE)
Fumiharu Murayama (TV Hokkaido)
Fumio Ichihara (Kids Station)
Gōtarō Ueno (GYAO!)
Haruko Isogai (Shogakukan)
Hideki Tanoue (TV Osaka)
Hideko Yamada (OLM)
Hidenori Miyazawa (Shogakukan Shueisha Production)
Hideo Katsumata (Avex Pictures)
Hideo Yoshioka (Level-5)
Hikaru Onoda (TOHO)
Hiroshi Izumi (KADOKAWA)
Hiroshi Matsumoto (KADOKAWA)
Hiroyuki Eto (Shogakukan Shueisha Production)
Hiroyuki Harada (KADOKAWA)
Hiroyuki Koyasu (KADOKAWA)
Hisashi Kitaori (Kids Station)
Hisashi Masuda (TV Osaka)
Kai Tanaka (Bandai)
Kanmuri Yoshida (Shogakukan)
Kaori Takahira (Level-5)
Katsuki Mitani (TV Hokkaido)
Katsumi Ota (Shogakukan)
Keiko Makino (OLM)
Kenichi Morikawa (TV Osaka)
Kenji Adachi (Dentsu)
Kiyokazu Tsutsui (Shogakukan)
Koji Nagae (TVQ Kyushu Broadcasting)
Kunihito Takazawa (Shogakukan Shueisha Production)
Maiko Ishii (Shogakukan)
Maki Arizuka (KADOKAWA)
Mako Toita (Shogakukan)
Makoto Jinguji (Shogakukan Shueisha Production)
Makoto Ōmura (Shogakukan)
Mami Fukushima (Shogakukan)
Mamoru Tazaki (Shogakukan)
Masashi Onoguchi (Bandai)
Masato Hayashi (Shogakukan)
Masatomo Kashiwai (BIGFACE)
Masaya Aoki (Level-5)
Megumi Yamamoto (Shogakukan)
Mei Kashiwagi (BIGFACE)
Michihiro Nagaoka (Shogakukan)
Miho Matori (OLM)
Naohisa Atoyama (TV Hokkaido)
Naoki Sakamoto (Kids Station)
Nariyasu Suzuki (OLM)
Naruhito Nishide (Shogakukan)
Natsuko Shirakawa (Level-5)
Norio Yamakawa (TV Tokyo)
Noritaka Mutō (Level-5)
Rika Tanaka (TV Aichi)
Rikako Fudetani (Shogakukan)
Risuke Hiraoka (TV Tokyo)
Ryo Oyama (Avex Pictures)
Ryōji Morikawa (KADOKAWA)
Ryūichi Hasegawa (OLM)
Saki Uchida (Shogakukan)
Satoshi Matsui (Shogakukan)
Seiko Yokoyama (OLM)
Shinako Matsuda (GYAO!)
Shingo Ishiyama (BIGFACE)
Shoko Yamada (TOHO)
Shuichi Akashi (Shogakukan)
Shūto Takeishi (Dentsu)
Sōichi Nagai (TV Aichi)
Susumu Anzai (Shogakukan Shueisha Production)
Taeko Iwahara (East Japan Marketing & Communications, Inc.)
Taichi Ueda (TOHO)
Taihei Yamanishi (Dentsu)
Takashi Akiyama (TVQ Kyushu Broadcasting)
Takashi Oizumi (Shogakukan)
Takayuki Onishi (TOHO)
Takehide Akimoto (Shogakukan)
Takuo Inoue (Shogakukan)
Takuya Kai (Shogakukan)
Takuya Nakayama (KADOKAWA)
Tetsuya Endo (Dentsu)
Tomohiko Iwase (Avex Pictures)
Tomokazu IIzumi (Avex Pictures)
Tsutomu Aihara (East Japan Marketing & Communications, Inc.)
Tsutomu Nakaji (TV Setouchi)
Tsutomu Yanagimura (GYAO!)
Tsuyoshi Hashimoto (TVQ Kyushu Broadcasting)
Tsuyoshi Nishiyama (Avex Pictures)
Yasuo Kubo (Shogakukan)
Yasushi Ide (Shogakukan)
Yōko Kurita (Level-5)
Yoriko Watanabe (Shogakukan)
Yoshiaki Ikeda (East Japan Marketing & Communications, Inc.)
Yoshikazu Beniya (TV Tokyo)
Yoshitaka Kogure (Shogakukan)
Yui Sakamoto (Level-5)
Yūichirō Mori (BIGFACE)
Yuka Saitō (Bandai)
Yukiatsu Esaka (TV Osaka)
Yumi Wakabayashi (GYAO!)
Yūsuke Motofuji (Shogakukan)
Yūta Imamura (Shogakukan)
Yūto Adachi (Shogakukan)
Yuuto Suzuki (TV Aichi)
Production Desk: Kentarō Kitahara
Project Support: Naohiko Furuichi
Promotion PR: Yukihiro Toyoda
Promotion Producer: Tomohiko Egami
Public Relations Manager: Yukihiro Toyoda
R&D:
Akinobu Maejima (OLM Digital)
Ayumi Kimura (OLM Digital)
Gengdai Liu (OLM Digital)
Marc Salvati (OLM Digital)
Miki Kinoshita (OLM Digital)
Satoru Yamagishi (OLM Digital)
Satoshi Mizuhata (OLM Digital)
Shinji Ogaki (OLM Digital)
Tatsuo Yotsukura (OLM Digital)
Yuki Ishii (OLM Digital)
R&D Supervisor: Ken'ichi Asō
Recording: Fujio Yamada (Tricycle Studio)
Recording Assistant:
Hideyuki Hachisuka (Aoi Studio)
Tatsuya Satou (Tricycle Studio)
Sound Effects: Tomokazu Mitsui
Sound Production Desk:
Akiko Hiradate
Kyōko Tsutamura
Special Effects: Noriyuki Ohta
Theme Song Arrangement: Tomoki Kikuya (OP; ED)
Theme Song Composition: Tomoki Kikuya (OP; ED)
Theme Song Lyrics:
Lucky Ikeda (ED)
motsu (OP; ED)
Takashi Takagi (ED)
Theme Song Performance: King Cream Soda (OP; ED)
Title Logo Design:
Ami Kamiyoshi
Atsuko Maruya
Trailer Director: Shunsuke Ishihara
Trailer Production Advancement: Etsuko Kato
Haruka Tomatsu as Keita "Kēta" Amano
Romi Park as Keizō
Tomokazu Seki as Whisper

Ainosuke Kataoka as Ubaune
Aya Endo as Fumika Kodama
Chie Satou as Kanchi Imada
Etsuko Kozakura as Jibanyan
Haruka Shimazaki as Yukippe
Hisako Kyouda as Yukiko Amano (Keita's grandmother)
Ken Shimura as Master Nyaada
Mika Kanai as Gin
Tooru Nara as Gorōta "Kuma" Kumashima
Yuuki Kaji as Fuyunyan

Aya Endo as
Komasan
Yukionna
Kensuke Satou as
Bikyaku
Guts Kamen
Nue
Kiyono Yasuno as
Ningyo
Zashikiwarashi
Masahito Yabe as
Dou
Honoboono
Ikemenken
Nogappa
Miho Hino as
Kagerou
Kizunameko
Risa Ai as Shounen Beat
Ryoko Nagata as
Keita's mother
Oiran
Ryōta Asari as
Keukegen
Kudan
Tadashi Miyazawa as
Kinkaku
Ungaisanmenkyou
Tooru Nara as
Dorodabou
Higurashimaru
Keita's father
Michikusame
Murikabe
Semimaru
Yamato
Yuko Sasamoto as Meramelion
Japanese companies
Animation Production:
OLM (Team Inoue)
Animation Production Assistance: Snowdrop
Background Art: Bihou, Inc.
CG Production: OLM Digital
CGI Assistance:
GEMBA
Wao World
Digital Lab: Imagica
Distributor: TOHO
Dolby Film Assistance: Continental Far East Inc.
Editing Studio: Jay Film
In-Between Animation:
acca effe
AI
AIC
Khara
OLM
Trigger
Key Animation: Science SARU
Music Production: LEVEL-5 Inc.
Original Concept: LEVEL-5 Inc.
Photography:
OLM
Tripod
Photography Assistance: Satelight
Recording Assistance: Tricycle Studio
Recording Studio: Aoi Studio
Sound Production: Techno Sound
English cast
English staff
Voice Direction: Mark Risley
Alicyn Packard as Jibanyan
J.W. Terry as Whisper
Johnny Yong Bosch as Nate Adams
Meyer deLeeuw as Nathaniel Adams

Alicyn Packard as Dame Dedtime
Jenn Wong as Gin
Joey D'Auria as Master Nyada
Johnny Yong Bosch as Hovernyan

Alicyn Packard as
Buchinyan
Chippa
Crowd
Everfore
Frostina
Nate's Mom
Shogunyan
Woman #2
Brent Pendergrass as
Blazion
Bully #1
Crowd
Darknyan
Eddie
Moximous Mask
Nate's Dad
Noway
Reuknight
Roughraff
Summoner
Wicked Man #3
Jenn Wong as
Crowd
Grandma Lucy
Tri-Mirapo (Miradox)
Wicked Baby
Joey D'Auria as
Buchinyan
Castelius I
Robonyan
The Wicked
Villain
Voice from TV
Johnny Yong Bosch as
Bully #2
Crowd
Leggly
Meganyan
Nathaniel's Friend
Melissa Hutchison as
Cadin
Katie
Komasan
Kyubi
Old Woman
Tattletell
Walkappa
Woman #3
Meyer deLeeuw as
Appliance Store Owner
Bold Basher
Golem Wicked
Old Man
The Wicked
Wicked Man #1
Paul Greenberg as
Bear
Bronzlow
Dandoodle
Fishmonger
Happierre
Man #1
Manjimutt
The Wicked
Wicked Man #2
English companies
Broadcaster:
9Go! (Australia)
Disney XD (USA)
Toonami Asia
Distributor: Eleven Arts
Internet Streaming: Netflix
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director:
Jordi Naro (Spain dub)
Marcos Padro (Argentine dub)
Translation: Jordi Naro (Spain dub)
ADR Script:
Agostina Sueldo (Argentine dub)
Jordi Naro (Spain dub)

Insert Song Performance: Pablo Gandolfo (Argentine dub; Invocation songs)
Theme Song Performance:
Alejandro Graue (OP; Argentine dub; ED; Argentine dub)
Javier Carbone (ED; Argentine dub)
Vicky Got (ED; Argentine dub)
Alejandro Graue as Nate Adams (Argentine dub)
Jordi Naro as Nathan Adams (Spain dub)
Luciana Falcon as Jibanyan (Argentine dub)
Marcos Abadi as Nathaniel Adams (Argentine dub)
Maribel Pomar as Jibanyan (Spain dub)
Mario De Candia as Whisper (Argentine dub)
Masumi Mutsuda as Nathaniel Adams (Spain dub)
Rafael Turia as Whisper (Spain dub)

Andrea Sala Rigler as Kin (Argentine dub)
Angélica Vargas as Dama Muerte (Argentine dub)
Daniel Albiac as Hovernyan (Spain dub)
Gustavo Dardés as Maestro Nyada (Argentine dub)
Lola Oria as Lady Desdicha (Spain dub)
Raúl Rodríguez as Maestro Mangu (Spain dub)
Santiago Florentín as Levinyan (Argentine dub)
Silvia Aira as Gin (Argentine dub)

Agostina Longo as Katie (Argentine dub)
Alejandro Gómez as Kappandante (Argentine dub)
Ana Romano as Cotilleja (Spain dub)
Ana María Camps as Katie Forester (Spain dub)
Andrea Higa as Opti (Argentine dub)
Ariel Abadi as Old Man (Argentine dub)
Carlos Sianes as Nathan's Father (Spain dub)
Carmen Ambrós as Komasan (Spain dub)
Daniel Albiac as Darknyan (Spain dub)
Diego Brizzi as Aaron Adams (Argentine dub)
Federico Llambi as Rebelcebu (Argentine dub)
Hernán Palma as Flamileón (Argentine dub)
Javier Gómez as Cantonio (Argentine dub)
Javier Naldjián as Dandiniche (Argentine dub)
Jorge Riveros as
Bronzlow (Argentine dub)
Nihablar (Argentine dub)
Wicked Man #1 (Argentine dub)
Juan Balvín as Oso (Argentine dub)
Lourdes Fabrés as Komajiro (Spain dub)
Mara Campanelli as
Komasan (Argentine dub)
Lily Adams (Argentinian dub)
Marta Estrada as Dudu (Spain dub)
Martín Gopar as Eduardo (Argentine dub)
Matías Carossia as
Juntollero (Argentine dub)
Sushiyama (Argentine dub)
Noemi Bayarri as Nathan's Mother (Spain dub)
Oscar Ruíz as Oso (Spain dub)
Pablo Gandolfo as
Ningarra (Argentine dub)
Reloj Yo-Kai (Argentine dub)
Patricio Lago as Kyubi (Argentine dub)
René Sagastume as
Felisonte (Argentine dub)
Robonyan (Argentine dub)
Ricky Coello as Robonyan (Spain dub)
Santiago Florentín as Meganyan (Argentine dub)
Santiago Maurig as
Telespejo (Argentine dub)
Wicked Man #2 (Argentine dub)
Sergio Mesa as Rebelcebú (Spain dub)
Susana Alcoba as Grandma Lucy (Argentine dub)
Tasio Alonso as Cantonio (Spain dub)
Wenceslao Corral as Man 1 (Argentine dub)
Spanish companies
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Dubbing: Marmac (Argentina - Latin America)
Dubbing Studio: CYO Studios (Spain dub)
Internet Streaming:
Filmin (Spain)
Rakuten TV (Spain)
Licensed by:
Marvista (Latin America)
Selecta Visión (Spain)
Mixing Studio: Marmac (Argentine dub)
Portuguese staff
Portuguese cast
Announcer: Cido Tavares (voice-over/locution)
Insert Song Performance: Ricardo Fábio (Invocation songs)
Sound Mixing: Jimi Arrj
Theme Song Lyrics: Rummenigge P. Lassant
Theme Song Performance:
Gabriela Milani
Ricardo Fábio
André Sauer as Nathaniel Adams
Mauro Ramos as Voanyan (Fuyunyan)
Rita Almeida as Jibanyan
Wallace Costa as Whisper

Caio Guarnieri as Bernardo (Gorota Kumashima)
Daniel Figueira as Gabriel (Kanchi Imada)
Ettore Zuim as Sombranyan (Darknyan)
Isabella Guarnieri as Grandma Lucy (young)
Ivete Jaime as Kin
Luiz Carlos de Moraes as Mestre Nyaada
Mauro Ramos as Meganyan
Nair Silva as Grandma Lucy (present)
Nathalia Pitty as Katie (Fumika Kodama)
Zaira Zordan as Amargurada (Ubaune/Dame Dedtime)

Alex Minei as Nananinanão (Noway)
Bruno Dias as Delinquentin (Roughraff)
Bruno Marçal as Kyuubi
Carol Valença as
Kappandante (Walkappa)
Shogunyan
Christiano Kunitake as Fogoleo (Blazion)
Cláudia Victoria as Besourinja (Cadin)
Douglas Guedes as
Castelus I
Dogalante (Dandoddle)
Douglas Monteiro as Sargento Burly (Sergeant Burly)
Gilmar Lourenço as
Bravelmo (Reuknight)
Sarnento (Manjimutt)
Guilherme Marques as Carlos Adams (Nate's father)
Kate Kelly as Luiza Adams (Nate's mother)
Letícia Celini as Komacão (Komajiro)
Monalisa Capela as Komasan
Renato Cavalcanti as Nathaniel's friend
Ricardo Fábio as Yokai Watch
Rodrigo Nanal as Robonyan
Rosângela Mello as Fofoqueira (Tattletell)
Vagner Santos as Joviallan (Happierre)
Vivian Takahashi as Frostina

Portuguese companies
Broadcaster: Disney XD (Brazil)
Dubbing: Marmac
Licensed by: Marvista (Brazil)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Distributor: Applause Entertainment
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology