Atom The Beginning (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
アトム ザ・ビギニング (Japanese)
Genres: science fiction
Plot Summary: In Japan after a great calamity, there were two geniuses who dreamed of the future. One was Umatarō Tenma. The other was Hiroshi Ochanomizu. The two labored day and night in robot research — Tenma to create a "god," and Ochanomizu to create a "friend." Thus a robot, A106, was born from their collaborative friendship. (from manga)
User Ratings: 43 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (sub:1)
 Excellent: 5 votes (sub:5)
 Very good: 8 votes (sub:7, others:1
1 French subtitled
)
 Good: 13 votes (sub:12, dub:1)
 Decent: 9 votes (sub:9)
 So-so: 3 votes (sub:3)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 60 users, rank: #4719 (of 7104)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.791 (Good−), std. dev.: 1.6219, rank: #3337 (of 7116)
Weighted mean: 6.768 (Good−), rank: #3307 (of 7116) (seen all: 7.18 / seen some: 6.00 / won't finish: 3.20)
Bayesian estimate: 6.942 (Good), rank: #2543 (of 5369)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2017-04-15
Opening Theme:
"Kaidoku Funō" (解読不能; Indecipherable) by After the Rain
Ending Theme:
"Hikari no Hajimari" (光のはじまり; The Beginning of the Light) by Yoshino Nanjō
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Katsuyuki Motohiro
Director: Tatsuo Sato
Series Composition: Jun'ichi Fujisaku
Script:
Atsuhiro Tomioka (eps 5, 8, 11)
Bun'Ō Fujisawa (eps 3, 9)
Jun'ichi Fujisaku (eps 1-2, 6, 12)
Shigeru Morita (eps 4, 7, 10)
Episode Director:
Fumio Maezono (eps 5, 9)
Hiromichi Matano (eps 7, 10)
Kaito Asakura (ep 1)
Naoki Matsuura (ep 11)
Satoshi Kuwabara (ep 3)
Takahiro Natori (ep 2)
Tatsuo Sato (ep 12)
Tomohiro Matsukawa (eps 4, 8)
Yuki Arie (ep 6)
Unit Director: Bahi JD (OP; ED)
Original Concept: Osamu Tezuka
Original Manga: Tetsuro Kasahara
Character Design: Takahiro Yoshimatsu
Art Director:
Hiroshi Katō
Jun Kumaori (OP)
Chief Animation Director:
Hideki Ito (eps 2-10)
Takahiro Yoshimatsu (ep 12)
Animation Director:
Bahi JD (OP)
Dae Yeol Park (ep 12)
Hideki Ito (eps 1, 11)
Ichizō Kobayashi (eps 5, 9)
Joong Hyeon Ryu (ep 8)
Jouji Yanase (ep 4)
Kazunori Takahashi (ep 6)
Keita Saito (ep 10)
Kenichi Shimizu (ep 3)
Kenji Matsuoka (ep 12)
Masumi Hattori (ep 12)
Momoko Yamada (ep 7)
Noriyuki Fukuda (ep 8)
Tetsuya Kumagai (ep 2)
Yuri Yamamura (ep 8)
3D Director: Takaaki Sugano
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Teppei Satō
2D Work: Chie Nishitani
2nd Key Animation:
Ayumi Aizawa (ep 8)
Chikako Hori (ep 9)
Hyo Jin Kim (ep 8)
Hyunhee Moon (ep 8)
Ji Eun Kim (ep 8)
Katsuya Matsumoto (ep 4)
Kenji Takeguchi (ep 9)
Miya Takaku (ep 9)
Seung Hyun Hong (ep 5)
Shōhei Usami (eps 5, 9)
Tomoyoshi Murayama (ep 5)
Yun Sung Kim (ep 8)
3D Background Art:
Mitsuki Maeda (Totonyan; eps 1-12)
Shingo Yonekawa (Totonyan; eps 1-12)
Takanori Kajiwara (Totonyan; eps 1-12)
3DCG Animation:
Hiroaki Todaka (Shiitake Digital; ep 10)
Kyohei Kobayashi (Shiitake Digital; ep 10)
Misaki Shino (Shiitake Digital; eps 8, 11)
Mitsuaki Endo (Shiitake Digital; ep 9)
Nobuhiro Kunishima (Shiitake Digital; ep 9)
Ryōta Maeshima (Shiitake Digital; ep 10)
Taisuke Goto (Shiitake Digital; ep 10)
Takaaki Sugano (Shiitake Digital; eps 5, 8, 11)
Tatsuya Nakayama (Shiitake Digital; eps 5, 8, 11)
Yoshinori Maru (Shiitake Digital; ep 9)
Yūta Saitō (Shiitake Digital; eps 5, 8-9, 11)
3DCG Manager:
Kazuto Kitamura (SMDE; ep 9)
Tōru Miyatake (Shiitake Digital; eps 1-12)
3DCG Modeling:
Chung Nam Kim (Shiitake Digital; eps 1-12)
Kenji Sakamoto (Shiitake Digital; eps 8-9)
Mari Yamanaka (Shiitake Digital; eps 8-11)
Shinji Nakagawa (Shiitake Digital; eps 8, 10)
Yūichi Inoue (Shiitake Digital; eps 5, 8-11)
Animation: Saskia (ED)
Art Setting: Hiroshi Katō
Assistant Animation Director: Aoi Yamagishi (ep 4)
Assistant Art Director: Hirofumi Sakagami (eps 6-12)
Background Art:
Bicester Singa (Totonyan; eps 1-11)
Chihiro Gotō (Totonyan; eps 1-12)
Eri Sodeyama (Totonyan; eps 1-3, 5-12)
Hirofumi Sakagami (Totonyan; eps 1-6)
Hiroshi Katō (OP)
Honami Arai (Totonyan; eps 1-12)
Izumi Hoki (Totonyan; eps 1-3, 5-7)
Kumiko Watanabe (Totonyan; eps 1-10)
Mitsuki Maeda (Totonyan; eps 2-11)
Shingo Yonekawa (Totonyan; eps 2-12)
Takanori Kajiwara (Totonyan; eps 2-11)
Yuki Funao (Totonyan; eps 1-5, 7)
Yumi Okayama (Totonyan; eps 1, 3, 6)
Color design:
Miho Tanaka
Mika Sugawara (OP)
Color Scripting: Jun Kumaori (OP)
Color setting:
Asako Ohashi (Hiwa; eps 4, 8)
Masato Sasaki (ep 12)
Mayumi Yoshida (ep 1)
Megumi Arai (ep 3)
Megumi Furutani (eps 7, 10)
Mika Yokoi (ep 11)
Ryou Kimura (eps 5, 9)
Yoriko Matsumori (eps 2, 6)
Concept Works: Masami Yuuki
Domestic Licensing: Kyōko Tanigami
Editing: Yuki Honda
Ending Theme Production Assistant: Akihiro Tomita (NBC Universal Entertainment)
In-Between Animation:
Akihiro Ino (ep 1)
Aoi Yamagishi (ep 4)
Arisa Satō (eps 2, 6)
Ayumi Aizawa (ep 4)
Bo Ram Choi (ep 8)
Bo Ya Fang (eps 3, 7, 10)
Cheng Liang Sun (ep 10)
Eishu Okusaka (eps 2, 6)
Eun Sun Cho (ep 7)
Han Sun Jong (ep 7)
Hiroko Komatsu (eps 3-4)
Hyo Jin Kim (ep 8)
Jin Rui Li (eps 3, 7, 10)
Jing Zhang (eps 3, 7, 10)
Joo Won Park (ep 5)
Jun Nishizaki (ep 9)
Kaori Wakizono (ep 11)
Kasumi Takeuchi (6 episodes
eps 3, 5, 8-10, 12
)

Kazuma Nakao (ep 2)
Kazumi Nakatsu (eps 4, 11)
Kazuo Terada (eps 4, 7-12)
Kensuke Gomachi (eps 3, 5, 7-12)
Kensuke Gotō (ep 1)
Kim Jung A (ep 5)
Lee Seongjin (ep 5)
Liang Zhang (eps 3, 7, 10)
Machiko Yoshida (ep 2)
Masaki Hayano (eps 2, 6)
Masako Terada (ep 1)
Masataka Ōnishi (ep 9)
Meng Nan Wu (ep 10)
Midori Motohata (eps 2, 6)
Miki Tsujimura (eps 2, 6)
Miku Furukawa (6 episodes
eps 3, 7-9, 11-12
)

Min Dong Kim (Hyoin Entertainment; ep 12)
Min Hee Kim (ep 8)
Quan Liu (eps 3, 7, 10)
Ran Young Kim (ep 8)
Rebecca Yasukawa (eps 3, 11)
Rui Gui Huang (eps 3, 7, 10)
Ruo Yi Wang (ep 10)
Sae Ozawa (ep 2)
Sanae Satō (ep 11)
Sheng Yi Liu (ep 10)
Shūhei Nishitani (eps 8-9, 11-12)
Song Yang (eps 3, 7, 10)
Soo Kyung Choi (ep 5)
Su-Yeon Kim (Hyoin Entertainment; ep 12)
Sun Wa Kim (ep 8)
Takaya Horikoshi (eps 8, 11-12)
Takayoshi Nagai (ep 9)
Taketo Megumi (eps 2, 6)
Tatsuji Narita (ep 2)
Tetsuaki Aikawa (ep 9)
Wei Sun (eps 3, 7, 10)
Xu Sun (eps 3, 7, 10)
Yan Han Liu (ep 10)
Yan Ting Wang (eps 3, 7, 10)
Yan Xing Li (eps 3, 7)
Ye Yuan (ep 10)
Ying Ping Zhao (eps 3, 7, 10)
Yōko Mita (eps 1, 3, 7-12)
Youko Tanaka (ep 1)
Youn Ju Lee (Hyoin Entertainment; ep 12)
Yū Yanagisawa (9 episodes
eps 1-7 odd, 8-12
)

Yue Zhao (eps 3, 7, 10)
Yui Morisawa (ep 2)
Yun Jongho (ep 5)
Yūsuke Yoshii (ep 9)
Yūta Araki (6 episodes
eps 1, 7-9, 11-12
)

In-Between Check:
Ai Tsuyuzaki (ep 5)
Aoi Yamagishi (ep 4)
Arisa Satō (ep 2)
Hyeong Jun Mubon (ep 8)
Junji Kobayashi (ep 10)
Kaori Ohara (ep 9)
Kasumi Takeuchi (eps 1, 11)
Kim Hyun Kyung (ep 12)
Masateru Yoshimura (eps 3, 7)
Sae Ozawa (ep 6)
Takashi Okamura (eps 3, 7, 10)
Tatsuji Narita (eps 2, 6)
Yui Morisawa (ep 6)
Key Animation:
A Ra Jo (Hyoin Entertainment; ep 12)
Ai Kato (ep 10)
Akihide Muraji (ep 4)
Akihiko Mamashita (eps 5, 9)
Akihiro Ino (eps 11-12)
Akihiro Ōtake (eps 1, 12)
Akiko Nakata (eps 4, 8)
Akio Ujie (eps 3, 7, 10)
Aoi Yamagishi (ep 4)
Ayaka Suga (ep 2)
Ayumi Aizawa (ep 4)
Ayumi Namiki (ep 3)
Azusa Oikawa (eps 3, 10)
Bahi JD (OP; ep 1)
Bo Yu Wu (OP)
Boang Jun Kim (Synod; ep 8)
Boo Hee Lee (ep 5)
Cheng Xi Huang (OP)
Chie Masuda (ep 6)
Chiemi Kishi (ep 10)
Chikako Hori (ep 1)
Chikashi Kubota (OP)
Daisuke Kamei (ep 6)
Emi Sato (ep 5)
Fumi Yamada (ep 1)
Goro Taki (ep 2)
Hai Xia Rong (eps 3, 7, 10)
Hajime Yoshida (ep 6)
Hanae Uraoka (ep 4)
Harutaka Morishita (ep 2)
Hayato Kurosaki (eps 1, 11)
Hee Jung Kim (ep 7)
Hideaki Tsukioka (ep 5)
Hikaru Kodama (ep 3)
Hiroaki Kawaguchi (ep 12)
Hiroaki Shimizu (ep 9)
Hiroki Takiguchi (ep 8)
Hiroko Komatsu (ep 11)
Hiromi Funatsu (eps 4, 7, 10)
Hiroyoshi Takenaga (ep 10)
Hiroyuki Hojo (eps 5, 9)
Hisafumi Nakahara (ep 1)
Hisashi Eguchi (ep 1)
Hitoshi Katsura (ep 1)
Hyun Sik Nam (ep 7)
Ichiro Hattori (ep 9)
In Chul Hwang (ep 5)
Itaru Saito (eps 3, 7, 10)
Itsuki Tsuchigami (OP; ep 11)
Jae Young Jang (ep 5)
Jin Rui Li (eps 3, 7, 10)
Jonathan Ojob Nkondo (OP)
Joong Hyeon Ryu (Synod; ep 8)
Ju Seok Kim (ep 5)
Jun Gui Zhao (eps 3, 7, 10)
Jun Ling Song (eps 3, 7)
Junji Uesugi (eps 3, 7)
Junko Yoshigai (ep 2)
Junnosuke Kawaguchi (ep 3)
Kanae Hatakeyama (ep 2)
Kaori Ohara (ep 1)
Kasumi Takeuchi (eps 1, 7, 11)
Katsuji Matsumoto (ep 9)
Katsuya Matsumoto (ep 8)
Kazuhiko Wanibuchi (ep 4)
Kazumi Takeuchi (eps 1, 7)
Kazunori Aoki (ep 3)
Kei Suezawa (OP; ep 11)
Keiichi Kondo (ep 11)
Keisuke Toyoda (eps 11-12)
Keita Saito (ep 10)
Kenichi Shimizu (ep 3)
Kenji Hashimoto (Studio Analog; ep 12)
Kenji Kanie (ep 5)
Kenji Kuroyanagi (eps 1, 11)
Kensuke Gomachi (ep 7)
Kim Hyun Kyung (Hyoin Entertainment; ep 12)
Kiyoshiro Kato (ep 4)
Kosuke Iwanaga (ep 4)
Kwan Yul Lee (ep 7)
Kyōzō Mori (OP)
Maki Fujita (ep 9)
Makoto Hara (eps 2, 6)
Mamiko Nakanishi (ep 1)
Mari Eguchi (ep 2)
Mariko Matsui (ep 6)
Marina Hara (eps 2, 6)
Masaaki Kudo (ep 5)
Masahiro Sasaki (eps 3, 7)
Masahito Wada (ep 6)
Masanori Yamada (ep 1)
Masao Takeda (eps 4, 9)
Masateru Inada (ep 12)
Mebachi (ep 1)
Mi Hee Kim (ep 7)
Michitaka Yamamoto (ep 6)
Midori Saito (eps 3, 10)
Miho Azuma (ep 2)
Mika Iemura (ep 10)
Miku Furukawa (ep 1)
Min Gu Lee (ep 7)
Minoru Morita (ep 1)
Mitsuo Iso (OP)
Mitsuru Nakata (ep 7)
Mitsuteru Kubo (ep 4)
Miyuki Nakagawa (ep 1)
Momoko Yamada (ep 3)
Moriyasu Taniguchi (ep 11)
Motoki Yagi (ep 7)
Motonobu Hori (ep 11)
Nana Miura (eps 3, 7)
Nanako Tatsu (ep 1)
Naoko Shōkin (ep 1)
Naoko Tanaka (ep 7)
Natsumi Oshima (ep 1)
Natsumi Sugawara (ep 3)
Nobukazu Sakuma (ep 3)
Nobuko Shinohara (eps 3, 7)
Nobumichi Kawamura (eps 2, 6)
Nobuo Takahashi (eps 2, 6)
Norifumi Okuno (ep 3)
Norihiko Tamaki (Studio Analog; ep 12)
Noriko Tejima (ep 6)
Osamu Nuita (eps 3, 7)
Paul Williams (ep 1)
Reika Hoshino (eps 5, 9)
Rena Hiura (ep 2)
Renki Harada (ep 2)
Rie Usui (ep 6)
Rui Kondou (ep 9)
Rui Gui Huang (eps 3, 7, 10)
Ryo Suzuki (ep 9)
Sadatoshi Matsuzaka (ep 4)
Saki Noguchi (eps 3, 7)
Sanae Satō (ep 11)
Sang Hoon Lee (Synod; ep 8)
Sang Kyoung Seo (ep 7)
Satoru Nakamura (ep 1)
Satoru Yamashita (eps 9, 11)
Satsuki Tamura (ep 2)
Seung Hyun Hong (ep 9)
Shigeru Kimishima (ep 1)
Shingo Yamashita (OP)
Shinichi Iimura (eps 5, 9)
Shinya Kameyama (ep 9)
Shinya Kudo (ep 2)
Shūhei Nishitani (ep 11)
Shuji Maruyama (ep 11)
Shun Enokido (OP)
Shunsuke Itai (ep 11)
So Jin An (ep 7)
Su Hyun Kim (ep 5)
Sunao Komiya (ep 4)
Sung Il Kim (ep 7)
Tae Sung Won (Hyoin Entertainment; ep 12)
Taichiro Ohara (ep 9)
Taiyō Yoshida (OP; ep 1)
Takaaki Sekizaki (ep 2)
Takahiro Yoshimatsu (OP)
Takashi Hirabayashi (eps 7, 10)
Takayuki Uragami (ep 11)
Takehiro Ishimoto (eps 1, 11)
Taro Hirano (ep 1)
Tatsurō Kawano (OP)
Tetsurou Yamada (eps 1, 11)
Tetsuya Matsumoto (Studio Analog; eps 11-12)
Tomoaki Satō (ep 10)
Tomoe Sahashi (ep 6)
Tomokazu Shimabukuro (eps 1, 11)
Tomoko Kitagawa (eps 5, 9, 11)
Tomomi Kanehara (ep 4)
Toshi Sada (OP)
Toshihiko Masuda (ep 12)
Tsuyoshi Konagawa (ep 2)
Wataru Hasegawa (ep 5)
Wei Sun (eps 3, 7, 10)
Yan Xing Li (eps 3, 7)
Yasunori Yamaguchi (eps 2, 6)
Yayoi Yūdō (ep 10)
Yohko Ariizumi (ep 8)
Yōko Mita (ep 7)
Yōko Naeki (ep 1)
Yoo Sang-Chul (Synod; ep 8)
Yoshitaka Katō (ep 8)
Young You An (ep 7)
Yue Zhao (eps 3, 7, 10)
Yui Agena (eps 3, 7)
Yuji Kikuta (Studio Lings; ep 12)
Yuji Nakao (eps 5, 9)
Yuki Sato (ep 1)
Yumie Wada (ep 7)
Yumika Ichimura (ep 5)
Yūri Ichinose (ep 4)
Yūsuke Teraguchi (ep 10)
Yūta Araki (OP; eps 7, 11)
Yuusuke Shibasaki (eps 3, 10)
Yuuta Takanami (ep 3)
Zhi Ping Gao (eps 3, 7, 10)
Lab Manager: Teru Ogawa
Mechanical animation Director:
Hisafumi Nakahara (eps 1-12)
Kasumi Takeuchi (ep 12)
Taiyō Yoshida (eps 1-12)
Monitor Graphics: Takashi Aoki
Motion Title: Takahito Matsuno (OP)
Online Editor:
Kasumi Shibata (IMAGICA)
Rie Imayoshi (IMAGICA)
Original Work Planning Assistant: Tadamasa Ōshio
Package Coordinator:
Keisei Oshibe
Takayuki Yuhara
Paint:
Aki Sakuma (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 1)
Akihiro Itou (ep 1)
Akiko Ohba (Studio Road; eps 1, 11)
Asami Saito (eps 2, 6)
Asami Yamashita (eps 2, 6)
Bo Bae Kim (ep 5)
Bong Jun Moon (ep 5)
Byung Ae Park (ep 5)
Chinami Chiba (Graphinica; ep 1)
Didi Wang (eps 3, 7, 10)
Eri Kitahara (XEBEC; ep 1)
Eun Bi Kim (ep 5)
Haidong Li (eps 3, 7, 10)
Hiromi Sato (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 1)
Hyun John Yoo (Hyoin Entertainment; ep 12)
Hyun-Jin Jeon (ep 8)
Ji Hyun Jeong (ep 8)
Jun Nishizaki (ep 9)
Jung A Na (ep 8)
Kanako Watanabe (Studio Road; ep 11)
Kasumi Takeuchi (ep 9)
Kazuo Terada (ep 9)
Kensuke Gomachi (ep 9)
Kim Yeon-Mi (ep 8)
Konoha Suzuki (Studio Road; ep 11)
Kumiko Naruke (Studio Road; ep 11)
Kumiko Sone (Studio Road; ep 1)
Kyeung-Hwa Kim (Hyoin Entertainment; ep 12)
Maina Wada (Studio Road; ep 1)
Maki Yamamoto (ep 1)
Masako Terada (ep 1)
Masataka Ōnishi (ep 9)
Mika Yokoi (Studio Road; ep 11)
Miku Furukawa (ep 9)
Miyuki Shimota (Graphinica; ep 1)
Miyuki Watanabe (eps 2, 6)
Ryōta Katsuta (ep 1)
Sean Yeong Woo (Hyoin Entertainment; ep 12)
Shūhei Nishitani (ep 9)
Song Hee Baek (Hyoin Entertainment; ep 12)
Takayoshi Nagai (ep 9)
Tetsuaki Aikawa (ep 9)
Tomoko Yamazaki (eps 2, 6)
Wei Ma (eps 3, 7, 10)
Xiaofang Zhao (eps 3, 7, 10)
Yōko Mita (eps 1, 9)
Yoon-Hee Choung (ep 8)
Yoriko Matsumori (ep 2)
Yū Yanagisawa (eps 1, 9)
Yūko Egami (Studio Road; ep 11)
Yun Jung Cha (Hyoin Entertainment; ep 12)
Yūsuke Yoshii (ep 9)
Yūta Araki (eps 1, 9)
Zenghai Liu (eps 3, 7, 10)
Paint Check:
Asako Ohashi (Hiwa; eps 4, 8)
Masato Sasaki (ep 12)
Mayumi Yoshida (ep 1)
Megumi Arai (ep 3)
Megumi Furutani (eps 7, 10)
Mika Yokoi (ep 11)
Ryou Kimura (eps 5, 9)
Yoriko Matsumori (eps 2, 6)
Photography:
Hideki Chiba (Asahi Production; ED; eps 1-12)
Hikaru Yamamoku (Asahi Production; eps 2-12)
Hiroki Takano (Asahi Production; eps 8-9)
Kōki Fujiwara (Asahi Production; eps 3-6)
Lu An Ke (Asahi Production; eps 9-10)
Maki Yamaguchi (Asahi Production; eps 1-12)
Natsuki Takei (Asahi Production; eps 6-7)
Nazuna Okamura (Asahi Production; eps 2, 4-11)
Noriyuki Murakami (Asahi Production; eps 5-6)
Saori Kezuka (Asahi Production; ep 3)
Sheng Qiu Cui (Asahi Production; eps 3, 7)
Shōta Kodera (Asahi Production; ep 9)
Teppei Satō (OP)
Yoshihiko Sato (Asahi Production; ep 1)
Yoshiki Shibuya (Asahi Production; ep 1)
Yū Akiyama (Asahi Production; eps 4, 9)
Yū Ueshima (Asahi Production; ep 10)
Yūsuke Hasebe (Asahi Production; ep 1)
Yūta Katayama (Asahi Production; eps 2, 4-5, 7-9)
Photography Assistant:
Ayane Tsukushi (ep 2)
Shinya Matsuzaki (ep 2)
Toshiki Hirayama (ep 2)
Planning Assistant:
Tadashi Takabe (Monthly Heroes Editorial Dept.)
Yoshi Suzuki (Monthly Heroes Editorial Dept.)
Production Advancement:
Chong Ru Wang (OP; ED; ep 1)
Dong Mi Joo (ep 12)
Katsuhiko Shigemitsu (ep 4)
Kazuo Terada (ep 1)
Kenji Nishimura (ep 6)
Kenji Yamashita (ep 12)
Kōsuke Hayashi (ep 2)
Kyung Jin Jung (ep 12)
Ryousuke Mamiya (ep 8)
Sae Yoshii (ep 7)
Sho Omori (ep 12)
Takayuki Sasaki (ep 8)
Tomoyuki Kajishita (ep 11)
Yasunori Muratake (eps 5, 9)
Yukina Matsuo (ep 9)
Yukio Kamo (ep 2)
Yuri Toda (eps 3, 10)
Yuto Kamizuru (ep 11)
Production Advancement Assistant:
Haruki Sakamoto (ep 9)
Kazuo Terada (eps 4-5, 10)
Production Assistant:
Chuan Ming Yuan (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 3)
Lihua Shen (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 3)
Yun Yun Cui (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 3)
Zhan Quan Xia (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 3)
Production Chief: Shigeo Sugimura
Production Desk: Hideo Baba
Project Planning Assistant: Makoto Tezuka
Publicity Manager: Mika Mori
Publicity Producer: Jun Harada
Recording: Takayuki Yamaguchi
Recording Assistant: Hiroyuki Kawawa
Setting Production: Akane Murata
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Sound Production Manager: Mai Asō
Special Effects: Masahiro Murakami
Supervision: Makoto Tezuka
Theme Song Arrangement:
Mafumafu (OP)
Michiru (ED)
Theme Song Composition:
Mafumafu (OP)
Michiru (ED)
Theme Song Lyrics:
Mafumafu (OP)
Yoshino Nanjō (ED)
Theme Song Performance:
After the Rain (OP)
Mafumafu (OP; as After the Rain)
Soraru (OP; as After the Rain)
Yoshino Nanjō (ED)
Title Design: Kōji Nakao
Takuma Terashima as Hiroshi Ochanomizu
Yūichi Nakamura as Umatarō Tenma
Yūki Inoue as A10-6

Ayane Sakura as Ran Ochanomizu
Kengo Kawanishi as Shunsaku Ban
Mikako Komatsu as Motoko Tsutsumi
Mitsuki Saiga as Dr. Lolo
Nobuo Tobita as Kensaku Ban (Maruhige)
Takahiro Sakurai as Moriya Tsutsumi
Yoshino Nanjō as Maria

Aimi Tanaka as Shizu Akiba (ep 7)
Aoi Koga as
Female university student A (ep 2)
Rika Motokaji (ep 7)
Student #3 (ep 4)
Ayaka Shimizu as Linda Ōishi
Hayato Fujii as Staff (ep 8)
Hayato Kimura as Visitor (ep 2)
Hironori Saitō as Rock Suzuki (ep 9)
Hironori Shiojiri as
Audience #1 (ep 7)
Client C (ep 8)
Yamada and his merry comrades #3 (eps 9-11)
Katsuhiro Tokuishi as Student #5 (ep 4)
Katsumi Fukuhara as Spectator B (ep 4)
Kousuke Kobayashi as
Security guard (ep 2)
Student #6 (ep 4)
Mafumafu as Student #2 (ep 4)
Mamiko Noto as Tsukie Saruta
Miharu Sawada as Student (ep 1)
Mutsuki Iwanaka as
Spectator A (ep 4)
Yamada and his merry comrades #1 (eps 9-11)
Norihito Hase as Client D (ep 8)
Ryouta Suzuki as
Announcement (ep 7)
Electric voice (ep 2)
Voice C (ep 8)
Sachiko Kojima as Housekeeper
Saori Takamiya as Announcer's voice (ep 5)
Satoshi Hino as Reckless Takeshi
Satoshi Murakami as
Audience #2 (ep 7)
Client B (ep 8)
Yamada and his merry comrades #4 (eps 9-11)
Shinya Takahashi as Voice B (ep 8)
Shōta Yamamoto as
Ganji Agoiwa
Lab 4 research student (ep 2)
Robot A (ep 1)
Student #4 (ep 4)
Shun Horie as
AI (ep 4)
Lab 6 research student (ep 2)
Robot B (ep 1)
Voice A (ep 8)
Soraru as Student #1 (ep 4)
Takako Tanaka as
Female university student (ep 6)
Girl A (ep 8)
Takuya Makimura as Professor C (ep 2)
Takuya Satō as Saruka Nigassen (eps 9-11)
Tasuku Kida as
Audience #3 (ep 7)
Client A (ep 8)
Postal robot (ep 6)
Yamada and his merry comrades #2 (eps 9-11)
Tomoko Natsukawa as Female university student B (ep 2)
Toshihiko Seki as Client (ep 3)
Yasumichi Kushida as Oyamada
Yoshihisa Kawahara as Sakakibara
Yoshiyuki Matsuura as Balloon Robo (ep 1)
Yuka Maruyama as A10-1 (Haru)
Yumi Hino as Girl B (ep 8)
Yuu Ayase as Megumi Takanodai (ep 7)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Anitus Kōbe (ep 4)
Nakamura Production (eps 5, 9)
Synod (ep 4)
3D Background Art: Totonyan (eps 1-12)
3DCG Animation: Shiitake Digital (eps 5, 8-11)
3DCG Modeling: Shiitake Digital (eps 1-12)
Background Art:
Totonyan (eps 1-12)
Color Setting: Hiwa (ep 4)
In-Between Animation:
Animation Planet (ep 1)
Anitus Kōbe (ep 4)
Asahi Production (eps 5, 9)
Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio (eps 1, 9)
CL Corporation (ep 11)
CONNECT (ep 2)
Digital Network Animation (ep 2)
FAI (ep 11)
Graphinica (ep 1)
Hyoin Entertainment (ep 12)
ingresA (eps 1-2)
J&K Corporation (eps 2, 6)
Jumondo (ep 2)
Kino Production (ep 2)
Maru Animation (ep 11)
Production Reed (ep 1)
Reboot (ep 2)
RIC (ep 4)
Studio 4°C (ep 2)
Studio Boomerang (ep 2)
Studio Flood (ep 2)
Studio Gimlet (eps 1, 11)
Studio Lings (ep 2)
Studio Mark (ep 1)
Studio MAT (ep 4)
Studio pistis (ep 11)
Studio Lings
Sunshine Corporation (ep 2)
Synod (ep 4)
Taikan Anime (eps 1, 11)
TNK (ep 2)
Trigger (ep 11)
Wao World (ep 2)
Wombat (ep 1)
Xebec (ep 1)
xenron (ep 2)
Key Animation:
Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio (ep 1)
Hyoin Entertainment (ep 12)
Reboot (ep 10)
SDM (ep 12)
SILVER LINK. (ep 1)
Studio Analog (ep 12)
Studio Colorido (ep 1)
Studio Gimlet (ep 1)
Studio Lings (eps 11-12)
Studio Mark (ep 1)
Studio μ (ep 10)
Synod (eps 4, 8)
TDI (ep 1)
Teddy (ep 1)
Uguisu Kobo (ep 11)
Online Editing: Imagica
Paint:
Asahi Production (eps 5, 9, 11)
Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio (eps 1, 9)
CL Corporation (ep 11)
D-COLORS (ep 11)
Graphinica (ep 1)
Hyoin Entertainment (ep 12)
J&K Corporation (eps 2, 6)
Maru Animation (ep 11)
Reboot (ep 2)
RIC (ep 4)
Studio 4°C (ep 11)
Studio MAT (ep 4)
Studio pistis (ep 11)
Studio Road (eps 1, 11)
Synod (ep 4)
Taikan Anime (ep 1)
Xebec (ep 1)
Paint Check: Hiwa (ep 4)
Photography:
Asahi Production (eps 1-12)
Production Assistance:
Asahi Production (eps 5, 9)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 3, 7, 10)
IMAGICA Image Works (eps 4, 8)
Studio pistis (ep 12)
Tezuka Productions (eps 3, 7, 10)
TYO Animations (eps 2, 6)
Production Cooperation: Tezuka Productions
Publicity Assistance: Getsureisha
Sound Production: Studio Mausu
English staff
English cast
(none)
English companies
Internet Streaming:
Anime Strike (US)
AnimeLab (Australia & New Zealand)
HIDIVE (UK, Ireland, South Africa, Latin America, Netherlands, Scandinavia)
Licensed by: Sentai Filmworks
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Internet Streaming: YouTube (Spain; simulcast)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Translation: Daruma Serveis Lingüístics (Spain dub)
Spanish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology