Magical Girl Site (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
GarotaMágica.com (Portuguese)
Mahō Shōjo Site (Japanese)
魔法少女サイト (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Aya Asagiri is a young girl who has fallen victim to bullies at her school. Looking for a way to escape her troubles, she looks to the Internet for distraction, when a mysterious website called “Magical Girl Site” appears. Simply viewing the page is all it takes to hurtle Aya headlong into the deadly world of the Magical Girl Apocalypse. There, it's fight or die, against a seemingly endless array of savagely adorable, frilly-skirted killing machines, each armed with magical powers and an unquenchable thirst for blood and chaos. (from manga)
User Ratings: 79 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (raw:1, sub:1)
 Excellent: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Very good: 17 votes (sub:15, others:2
1 Russian edited dub
1 Spanish subtitled
)
 Good: 10 votes (sub:10)
 Decent: 16 votes (sub:15, others:1
1 Latin American Spanish subtitled
)
 So-so: 10 votes (sub:9, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 6 votes (sub:6)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 7 votes (sub:7)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: 3 votes (sub:2, dub:1)
Seen in part or in whole by 129 users, rank: #4187 (of 8483)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.747 (Decent−), std. dev.: 2.4207, rank: #6878 (of 8582)
Weighted mean: 5.694 (Decent−), rank: #6996 (of 8582) (seen all: 6.12 / seen some: 3.54 / won't finish: 2.07)
Bayesian estimate: 5.932 (Decent), rank: #5768 (of 6506)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2018-04-06
Opening Theme:
"Changing point" by i☆Ris
Ending Theme:
"Zenzen Tomodachi" by Haruka Yamazaki
#2: "...Watashi Dake Mitete♡" (...私だけ見てて♡) by Yu Serizawa (ep 3)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Magical Girl Site - Complete Collection (Sub.Blu-Ray) 2021-09-14 (from $38.99)

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition: Takayo Ikami
Script:
Ayumi Sekine (eps 4, 7)
Takayo Ikami (10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-12
)

Storyboard:
Hiroyuki Shimazu (eps 2, 10)
Hiroyuki Yamada (ep 4)
Hitomi Ezoe (ep 8)
Naoto Hosoda (OP for 5-12)
Rei Nakahara (ep 7)
Shou Omachi (ep 3)
Tadahito Matsubayashi (eps 1, 5, 12)
Ten Oguro (ep 9)
Tooru Hasuya (ep 6)
Yoshiyuki Asai (ep 11)
Episode Director:
Fumitoshi Oizaki (ep 5)
Hitomi Ezoe (ep 8)
Hye Jin Seo (eps 6, 11)
Kyōhei Yamamoto (ep 2)
Masato Kitagawa (ep 10)
Michiru Itabisashi (eps 3, 7, 12)
Miho Sato (ep 4)
Tadahito Matsubayashi (eps 1, 12)
Takahiro Tamano (eps 9, 11)
Yoshiyuki Asai (ep 11)
Unit Director:
Kazuki Watanabe (ED)
Masaki Kuwahara (OP for 1-4)
Michiru Itabisashi (ED ep 3)
Naoto Hosoda (OP for 5-12)
Music: Keiji Inai
Original creator: Kentarō Satō
Character Design:
Sakae Shibuya
Yoshinori Iwanaga (site administrators)
Art Director:
Minoru Akiba (Studio Jack)
Art: Kazunobu Uozumi (Spacenoid Company; ED)
Chief Animation Director:
Azuma Kurume (ep 7)
Hisashi Kawashima (eps 2-12 even)
Sakae Shibuya (OP for 5-12; 7 episodes
eps 1-11 odd, 12
)

Animation Director:
Akiko Nakano (ep 7)
Ayumi Sōgawa (OP for 5-12; 6 episodes
eps 2, 5, 8-9, 11-12
)

Emiko Kataoka (ep 10)
Eriko Miwa (ep 8)
Etsushi Mori (ep 12)
Hideto Akita (ep 5)
Hiroaki Sato (ep 4)
Izumi Yamanaka (ep 2)
Kazuko Nakayama (ep 6)
Kazuma Kikuchi (ep 6)
Kazuyuki Ikai (ep 6)
Keiichi Ishida (ep 2)
Keiko Yamamoto (ep 10)
Kenji Hattori (ep 10)
Kimiko Yashiro (ep 9)
Kiyoshiro Kato (ep 3)
Konomi Sakurai (ep 10)
Kyōhei Yamamoto (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Madoka Ozawa (6 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 11-12
)

Masumi Hattori (eps 5, 9)
Min Zi Yu (eps 3, 7, 10)
Minoru Morita (eps 5, 9)
Miyuki Kōno (ep 3)
Sakae Shibuya (ED; ep 12)
Saori Hosoda (eps 7, 12)
Satomi Nishio (ep 7)
Shigenori Taniguchi (eps 5, 9, 12)
Shinichiro Minami (ep 10)
Sōichi Honda (eps 1, 3, 8)
Sung Il Kim (ep 4)
Yasushi Fujiki (eps 1, 3, 11)
Yoshi Shiono (ep 2)
Youko Kuboyama (ep 3)
Yu Mi Park (eps 3, 7, 10)
Yukie Ishibashi (ep 11)
Yuko Kawaguchi (ep 7)
Yuriko Ikehara (ep 6)
3D Director: Yūjirō Yamane (Inaho)
Sound Director: Ryousuke Naya
Director of Photography:
Ken Yoshioka (ED)
Yūjirō Yamane (Inaho)
Producer:
Asami Komatsu (DeNA)
Gouta Aijima (GyaO!)
Hiroshi Kamei (MBS)
Kazuaki Takahashi (NBCUniversal Entertainment)
Kazuto Matsumura (Avex Pictures)
Satoshi Kubota (Maruzen CHI Holdings)
Souri Nakazawa (Akita Shoten)
Yoshinori Takeeda (Sotsu)

2D Work: Yūki Yomogida (eps 5-12)
2nd Key Animation:
Ayumi Sōgawa (eps 2, 8, 12)
Da-Eun Ju (MICO ANIMATION; ep 3)
Daiki Yoshinaga (Diomedea Animation Room; eps 1-2)
Eriko Miwa (ep 2)
Hidechika Midorikawa (eps 2-3)
Hyung Joon Mubon (Synod; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11-12
)

Hyunhee Moon (Synod; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11-12
)

Ji Eun Kim (Synod; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11-12
)

Ji Hee Kim (MICO ANIMATION; eps 3, 7, 10)
Jin Sung Rim (MICO ANIMATION; eps 3, 7, 10)
Jin Young Kim (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Junnosuke Nishio (eps 1-2)
Kana Tosaoka (Diomedea Animation Room; ep 2)
Keiichi Ishida (ep 7)
Kenta Kushida (ep 1)
Kōji Nobuhara (6 episodes
eps 2, 4, 7-8, 11-12
)

Kotaro Okazaki (ep 4)
Kyōhei Yamamoto (eps 2, 8)
Maasa Kimura (ep 5)
Mariko Inagaki (eps 4-5)
Myoung Ju Sim (Synod; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11-12
)

Myung-Kye Sung (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Nazuki Kimura (eps 1-2)
Risako Shiina (5 episodes
eps 4-5, 7-8, 12
)

Ritsuko Tanaka (ep 3)
Rumi Abe (eps 1, 4, 8, 12)
Satomi Yonezawa (10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Shota Sugimoto (ep 4)
Su Hean Tac (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Su-Kyung Yang (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Sung Ha Lee (MICO ANIMATION; eps 3, 7, 10)
Taeko Igo (ep 4)
Takahiro Inoue (ep 11)
Takeshi Miyamoto (ep 2)
Takeshi Tominaga (Diomedea Animation Room; eps 1-2)
Tokushō Takahashi (ep 11)
Yoshi Shiono (ep 2)
Young Hee Park (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Yūki Yomogida (eps 1-5, 11-12)
Yukika Kimura (Diomedea Animation Room; ep 1)
3D CG:
Shūhei Shiono (Inaho; eps 1-12)
Yukie Yamamoto (Inaho; eps 1-12)
Animation producer: Kenjirō Kawahito
Art Assistant:
Ryō Hirano (ED)
Shogo Sugaya (ED)
Takateru Niwasaki (ED)
Assistant Animation Director:
Ayumi Sōgawa (ep 1)
Azuma Kurume (eps 1-2)
Izumi Yamanaka (ep 4)
Kazuhiro Fukuchi (ep 9)
Kazunori Ozawa (ep 11)
Kenji Hattori (ep 1)
Koji Hirauma (eps 9, 11-12)
Kyōhei Yamamoto (ep 9)
Madoka Ozawa (eps 4-5, 9)
Min Zi Yu (ep 1)
Sang Hoon Lee (ep 1)
Sōichi Honda (eps 4-5)
Takahiro Inoue (5 episodes
eps 1-2, 4, 8, 11
)

Takashi Ueno (5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Tokushō Takahashi (5 episodes
eps 1-2, 4, 8, 11
)

Yasushi Fujiki (eps 5, 12)
Yoko Iizuka (eps 1, 11)
Yoshi Shiono (ep 8)
Yosuke Kobashi (ep 9)
Assistant Chief Animation Director:
Azuma Kurume (ep 10)
Madoka Ozawa (eps 2, 4, 6, 10)
Sakae Shibuya (ep 10)
Assistant Director of Photography: Kodai Okuyama (Inaho)
Assistant producer:
Asaha Tanaka (MBS)
Keigo Kama (GyaO!)
Yūta Abe (Maruzen CHI Holdings)
Associate producer:
Ryō Hino (Avex Pictures)
Shunsuke Matsumura (Sotsu)
Sōta Shioiri (NBCUniversal Entertainment)
Takema Sawamura (Sotsu)
Tomoji Abe (Akita Shoten)
Yang Hoe Yun (MBS)
Yasuhiko Sakurai (Maruzen CHI Holdings)
Background Art:
Du Bi Kim (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Hong Lim Lee (KJ Studio; 7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Hyeon Na Lee (Moses; eps 3, 8)
Michiya Kanagawa (Studio Jack; eps 5-11 odd)
Minoru Akiba (Studio Jack; eps 2-3)
Sang Ro Yun (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Shio Itō (Studio Jack; 6 episodes
eps 1-2, 6-12 even
)

Soon Neay Her (Moses; eps 3, 8)
Sun A Lim (KJ Studio; 7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Sun Hee Ban (KJ Studio; 7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Yong Ho Choi (KJ Studio; 7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Yumiko Noguchi (Studio Jack; eps 3-4)
Choreography: Kana Yamaguchi (ED)
Color Check:
Ai Shiga (ep 6)
Masao Ōba (eps 2, 5, 8, 11)
Miho Hasegawa (eps 1, 9)
Mihoko Fujita (ep 10)
Yui Nagaoka (eps 3, 7)
Yukie Nakajima (ep 4)
Color Check Assistant:
Masayuki Kusaka (ep 4)
Nao Ota (ep 1)
Color design:
Haruko Nobori (Hiwa)
Color setting:
Ai Shiga (ep 6)
Asako Ohashi (Hiwa; ep 12)
Masao Ōba (eps 2, 5, 8, 11)
Miho Hasegawa (eps 1, 9)
Mihoko Fujita (ep 10)
Yui Nagaoka (eps 3, 7)
Yukie Nakajima (ep 4)
Cooperation:
Ayana Kimura (ED)
Jun Seno (ED)
Sayoko Kishinami (ED)
Yumi Tsuchida (ED)
Coordination: Masaki Kuwahara (OP for 5-12)
Digital In-between Animation:
Ayao Watanabe (Tsumugi Animation Research Institute; eps 1-12)
Hideaki Tsuzuki (Tsumugi Animation Research Institute; eps 1-12)
Tadahito Kiyosawa (Tsumugi Animation Research Institute; eps 1-12)
Yūki Yomogida (Encourage Films; ep 9)
Digital In-Between Check: Shigeru Nishigori (eps 2-12)
Distribution Manager:
Akiho Kubota
Hiroyuki Tajima
Finish Animation:
Hyeon Ok Choi (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; eps 2, 9)
Hyo Sil Choi (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Hyun-Jin Jeon (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Ji Hyun Jeong (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Jong Hye Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Jung A Na (Synod; eps 1-2, 4)
Kim Yeon-Mi (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Kyung A Kang (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Masao Ōba (Encourage Films; eps 5, 8, 11)
Mi Kyung Seo (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Min Yup Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Sang-Hee Lee (Synod; 6 episodes
eps 3, 5, 8-9, 11-12
)

Yoon-Hee Choung (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Format Editing: Naoki Kanazawa (IMAGICA)
Format Editing Assistant:
Ikuya Hirano (IMAGICA; ep 9)
Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA; eps 1, 6)
Tae Hee Jeong (IMAGICA; eps 2-5, 7-8)
Hair Makeup: Kyoko Nishifuji (ED)
In-Between Animation:
Akane Koizumi (Diomedea Animation Room; ep 11)
Aoi Nakane (Diomedea; Diomedea Animation Room; ep 11)
Atsumi Sakai (Encourage Films; ep 7)
Bo Ram Choi (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Eun Ju Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Hee Shin Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Hyo Jin Kim (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Hyun Hee Lee (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Jeong Rim Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Min Hee Kim (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Natsumi Takase (Diomedea Animation Room; ep 11)
Ran Young Kim (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Satomi Yonezawa (Encourage Films; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12
)

Shinya Matsuo (Diomedea Animation Room; ep 11)
Shota Sugimoto (Arvo Animation; ep 4)
Sun Wa Kim (Synod; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Tōi Yamamichi (Diomedea Animation Room; ep 11)
Young-Hoon Kim (MICO ANIMATION; eps 7, 10)
Yūji Yamamoto (Diomedea Animation Room; ep 11)
Yūki Yomogida (Encourage Films; eps 1-2, 7-8)
Yūta Ayuzawa (Diomedea Animation Room; ep 11)
Yūtarō Miyazaki (Diomedea Animation Room; ep 11)
In-Between Check:
Hyung Joon Mubon (eps 1, 3, 5)
Mizuki Iwatari (ep 10)
Reiko Sato (ep 6)
Rika Watanabe (9 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12
)

Shota Sugimoto (ep 4)
Insert Song Arrangement: Katsuhiko Kurosu (Moshi Anata ga Kieyou Tomo; ep 8)
Insert Song Composition: Katsuhiko Kurosu (Moshi Anata ga Kieyou Tomo; ep 8)
Insert Song Lyrics: lotta (Moshi Anata ga Kieyou Tomo; ep 8)
Insert Song Performance: Yūko Ōno (Moshi Anata ga Kieyou Tomo; ep 8)
Key Animation:
Akiko Nakano (ep 7)
Ako Kagiyama (ep 11)
Aoi Fukamori (OP)
Arisa Kajiyama (ep 8)
Arisa Shima (eps 6, 10)
Ayumi Sōgawa (ep 5)
Dana Shuhara (OP)
Emiko Kataoka (ep 11)
Eun Sook Won (MABUS Animation Co., Ltd; ep 9)
Eun Young Choi (ep 4)
Fumiaki Satō (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5, 8-9, 12
)

Fumitoshi Oizaki (ep 5)
Hideo Amemiya (eps 2, 8)
Hidetoshi Ōmori (ep 8)
Hideyuki Sugiura (OP, ED ep 3)
Hiroaki Kanbe (ep 7)
Hironori Sawada (eps 6, 9)
Hiroyuki Yoshii (OP)
Hyunhee Moon (Synod; 5 episodes
eps 3, 5, 8-9, 11
)

Isamu Utsuki (eps 2, 6, 8)
Jae Kyung Lee (ep 4)
Ji ho Park (MICO ANIMATION; eps 3, 7, 10)
Ji Seung Park (MICO ANIMATION; eps 1, 3, 7, 10)
Jin Young Kim (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Jong Jun Park (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 2)
Joong Hyeon Ryu (Synod; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11
)

Jung Ho Kim (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 2)
Junichi Yokose (ep 6)
Junichi Yokoyama (ep 12)
Junko Matsushita (eps 5, 9)
Junnosuke Nishio (ep 6)
Kanako Ōyabu (ep 5)
Katsuji Matsumoto (ep 9)
Kazuhiko Ishii (ep 10)
Kazuhiro Fukuchi (ep 12)
Kazuko Nakayama (ep 6)
Kazunori Ozawa (eps 5, 12)
Kazuyo Tominaga (eps 2, 8)
Kazuyuki Fujita (ep 6)
Keiji Shigesawa (eps 6, 11)
Keisuke Nishijima (eps 2, 7, 12)
Kenji Kondou (ep 6)
Ki Yeop Kim (ep 4)
Koji Hirauma (ep 7)
Kōji Nobuhara (eps 1, 5, 9)
Konomi Sakurai (ep 10)
Kumiko Kasuga (ep 2)
Kyōhei Yamamoto (ep 7)
Kyōsuke Maeda (eps 11-12)
Madoka Ozawa (ep 1)
Maki Fujita (ep 4)
Makito Uehara (eps 2, 8)
Mariko Inagaki (eps 4, 7)
Masaharu Morinaka (ep 6)
Masahiro Okamura (ep 9)
Masato Hagiwara (ep 7)
Mi Yeon Yun (ep 4)
Michiru Itabisashi (ep 7)
Mika Tomiya (OP)
Min Jung Kim (ep 4)
Mitsue Fukue (ep 7)
Mitsuyuki Matsuno (ep 6)
Myoung Ju Sim (Synod; ep 3)
Myoung Sim Kim (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Noboru Kawamori (ep 5)
Nobuo Iino (ep 10)
Nobuyasu Murakami (ep 10)
Noriko Hatta (eps 1, 11)
Rina Nagai (eps 7, 12)
Sang Chul Yoo (Synod; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11
)

Sang Hoon Lee (Synod; 7 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11
)

Saori Hosoda (ep 7)
Satoru Kurihara (Studio Mark; eps 5-6)
Satoshi Sakai (OP)
Se Hwan Han (Synod; 5 episodes
eps 3, 5, 8-9, 11
)

Setsuko Unno (ep 10)
Seung Hee Han (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 2)
Shigeki Sato (ep 10)
Shigenori Taniguchi (eps 5, 9, 12)
Shigeru Uchihara (eps 5, 7, 9)
Shiho Tamai (ep 12)
Shin Woo Kim (MICO ANIMATION; eps 3, 7, 10)
Shinichi Iimura (ep 11)
Shinkirō Hattori (ep 6)
Shintaro Tsubota (ep 6)
Shiori Sakashita (ep 11)
Shota Sugimoto (ep 4)
Shunpei Mochizuki (eps 1, 12)
Sōichi Honda (eps 1, 8)
Su Bok Park (MICO ANIMATION; eps 1, 3, 7, 10)
Su Hean Tac (MICO ANIMATION; ep 3)
Su-Kyung Yang (MICO ANIMATION; ep 3)
Sung Il Kim (ep 4)
Sunny (Synod; eps 5, 8-9, 11)
Tadahito Matsubayashi (ep 12)
Tae-jung Kim (Synod; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11
)

Takahiro Arai (ep 1)
Takeshi Hirayama (ep 10)
Takeshi Miyamoto (eps 7, 9)
Takeshi Moriyama (eps 2, 5, 8, 12)
Takuma Komata (eps 11-12)
Takumi Inagaki (ep 6)
Tatsuya Ikeda (ep 6)
Tatsuya Miki (ep 12)
Tomoaki Chishima (ep 4)
Tomoe Nishio (OP; ep 2)
Tomokazu Sugimura (OP)
Tomoko Hamanaka (ED)
Tomoya Atsumi (ep 1)
Toshiharu Sugie (OP; ep 12)
Wataru Hasegawa (Studio Mark; ep 5)
Yoko Iizuka (ep 5)
Yoshihiro Taniguchi (ep 6)
Yoshiko Nakamura (ep 6)
Yoshinori Iwanaga (ED)
Yoshio Yoshimatsu (ep 6)
Yosuke Kobashi (OP; ep 12)
Young Hee Park (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Young You An (ep 4)
Yu Chinen (OP)
Yuichi Kurosawa (ep 10)
Yuichi Nakazawa (ep 9)
Yuji Ushijima (OP for 9-12)
Yuka Nagata (ep 6)
Yuki Nomura (ep 4)
Yun Ok Park (MABUS ANIMATION Co., Ltd.; ep 9)
Yuriko Ikehara (ep 6)
Yusuke Adachi (eps 7, 12)
Yuu Takahashi (ep 12)
Lighting: Keita Kawahara (ED)
Official Site Production:
Mamoru Nakamura (Y's)
Youhei Satou (Y's)
Yukari Shibuya (Y's)
Original Work Cooperation:
Hirofumi Yamazaki (eps 3-12)
Toshinori Sogabe (Mahou Shoujo Site Sep!)
Yoshihiro Koyama
Photography:
Asami Hoshino (ED)
Daigo Matsumoto (Inaho; eps 1-12)
Shota Nakajima (ED)
Shūhei Shiono (Inaho; eps 1-12)
Yukina Matsuo (Inaho; eps 1-12)
Yuri Hasegawa (Inaho; eps 1-12)
Planning:
Hideo Katsumata (Avex Pictures)
Hideyuki Nanba (Sotsu)
Hiroo Maruyama (MBS)
Naohiko Sugimoto (Maruzen CHI Holdings)
Naoya Okamura (DeNA)
Ryousuke Naya (Studio Mausu)
Shingo Takegawa
Shingo Takekawa (Akita Shoten)
Shinsaku Tanaka (NBCUniversal Entertainment)
Tsutomu Yanagimura (GyaO!)
Planning Cooperation: Yukimasa Takahashi (Akita Shoten Seiyuu Paradise R)
Preview Photography: Shinichiro Tate (eps 1-11)
Production Advancement:
Chiaki Umigami (eps 1, 3, 12)
Masayuki Kobayashi (OP; eps 5, 9)
Takahiro Suzuki (ep 6)
Takehiro Hisagi (ep 10)
Takumi Sakamoto (ep 11)
Yasuo Uchida (eps 2, 8, 12)
Yuki Matsuo (ED)
Yūma Imura (ep 7)
Production Advancement Assistant:
Akihiro Kuga (eps 1-5)
Michiru Itabisashi (ep 7)
Takumi Sakamoto (ep 2)
Yasuo Uchida (ep 3)
Production Desk: Chiaki Umigami
Prop Design: Madoka Ozawa
Publicity Cooperation:
Emi Yamauchi
Hiroki Kagamoto
Keisuke Musha (Sharecoto)
Kizuna Ai
Publicity Producer: Akihiko Okada
PV Production: Miki Takahashi (Avex Entertainment)
Recording Assistant: Reina Nunira (Three S Studio)
Setting Production: Chiaki Umigami
Sound Mixing: Tomonari Tokuhisa (Three S Studio)
Sound Production Manager: Naoto Ishiguro (Studio Mausu)
Special Effects: Kiyotaka Kawada
Stylist: Miho Yasuike (ED)
Sub-Character Design: Azuma Kurume
Systems Manager: Yudai Takahashi
Theme Song Arrangement:
Katsuhiko Kurosu (ED ep 3)
Kengo Minamida (onetrap; OP)
Yōsuke Satō (ED)
Theme Song Composition:
Katsuhiko Kurosu (ED ep 3)
Kengo Minamida (onetrap; OP)
Yōsuke Satō (ED)
Theme Song Lyrics:
lotta (ED ep 3)
Meco Yamamoto (ED)
Nozomi Maezawa (OP)
Theme Song Performance:
Haruka Yamazaki (ED)
i☆Ris (OP)
Ryusei Nakao (OP ep 10)
Yū Serizawa (ED ep 3)
Theme Song Production Manager:
Hisakatsu Joumen (OP)
Jun Nishimura (ED)
Title Logo Design:
Mamoru Nakamura (Y's)
Youhei Satou (Y's)
Yukari Shibuya (Y's)
Yūko Ōno as Aya Asagiri

Aina Suzuki as Rina Shioi
Eriko Matsui as Koharu Shūnenji
Haruka Yamazaki as Sarina Shizukume
Himika Akaneya as Tsuyuno Yatsumura
Kaede Hondo as Mikari Izumogamine
Lynn as Asahi Takiguchi
M.A.O as Sayaka Hinaga
Nobuhiko Okamoto as Kaname Asagiri
Ryusei Nakao as Nana
Tatsuhisa Suzuki as Kiichirō Misumi
Yū Serizawa as Nijimi Anazawa
Yumi Hara as Kosame Amagai
Yūya Asato as Keisuke Naoto

Kizuna Ai as Administrator B
Mamiko Noto as King of Ancient Humanity
Japanese companies
2nd Key Animation:
Akatsuki (ep 6)
Art Base Bam (ep 6)
diomedéa (eps 1-2)
Giga Production (ep 5)
Jumondo (ep 12)
Mabuss Animation (ep 9)
Makaria (ep 7)
Mico Animation (eps 3, 7, 10)
Nakamura Production (ep 6)
Pierrot
Poirot (eps 4-5)
R.I.C (eps 4-5, 8-9)
Synod (9 episodes
eps 1, 3-5, 7-9, 11-12
)

TAP (eps 5, 12)
Tsumugi Animation Research Institute (ep 7)
3D Graphics: Inaho (eps 1-12)
Animation Production: production doA
Background Art:
KJ Studio (7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Mabuss Animation (5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Moses (eps 3, 8)
Studio Jack
Digital In-between Animation: Tsumugi Animation Research Institute (eps 1-12)
Editing: CO2 (ED)
Finish Animation:
Akatsuki (ep 6)
Giga Production (ep 5)
Hiwa (eps 1, 9)
J&K Corporation (ep 10)
Jumondo (ep 12)
Mabuss Animation (ep 2)
Mico Animation (eps 3, 7, 10)
MK Seoul (ep 4)
R.I.C (7 episodes
eps 1, 4-5, 7-9, 12
)

Reboot (eps 1, 4)
R.I.C
Studio ANNE (ep 9)
Studio Gram (ep 1)
Synod (9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

TAP (eps 1, 4-6, 12)
Xing Yue Animation (ep 10)
Finish Assistance:
diomedéa (ep 4)
R.I.C (ep 2)
Finishing Special Effects: Cyan (eps 2-10, 12)
Font Cooperation: Fontworks Inc.
Format Editing: Imagica
In-Between Animation:
Akatsuki (ep 6)
diomedéa (ep 11)
Giga Production (ep 5)
J&K Corporation (ep 10)
Jumondo (ep 12)
Makaria (ep 7)
Mico Animation (eps 3, 7, 10)
MK Seoul (ep 4)
R.I.C (8 episodes
eps 1, 4-5, 7-9, 11-12
)

Reboot (eps 1, 4, 11)
R.I.C
Studio ANNE (ep 9)
Studio Gram (ep 1)
Synod (10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

TAP (6 episodes
eps 1, 4-6, 11-12
)

Xing Yue Animation (ep 10)
In-Between Assistance:
R.I.C (eps 2, 4)
Insert Song Label: Avex Pictures (Moshi Anata ga Kieyou Tomo; ep 8)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Key Animation:
Art Base Bam (ep 6)
Mabuss Animation (eps 2, 9)
Mico Animation (eps 1, 3, 7, 10)
Studio Mark (ep 5)
Synod (8 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11-12
)

Xing Yue Animation (ep 10)
Music Production: Avex Pictures
Photography: Inaho (eps 1-12)
Production Advancement: Team Arvo (ep 4)
Production Cooperation:
Alpha Animation (ep 4)
Arvo Animation (ep 4)
Encourage Films (eps 1-12)
One's work (ep 10)
Studio Blanc. (ep 6)
Publicity Cooperation: Hacka Doll Team
Recording Studio: Three S Studio
Sound Production: Studio Mausu
English staff
English cast
(none)
English companies
Distributor: Section23 Films
Internet Streaming:
Amazon 
Amazon Prime Video (English speaking territories)
HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Korean staff
Korean companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (South Korea)
Korean cast
(none)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (French speaking territories)
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (Latin America and Spain)
HIDIVE (Latin America and Spain)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Italian speaking territories)
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (German speaking territories)
German cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (Brazil and Portugal)
HIDIVE (Brazil and Portugal)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology