Mr Love: Queen’s Choice (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Koi to Producer: EVOLxLOVE (Japanese)
恋とプロデューサーEVOLxLOVE (Japanese)
Genres: action, drama
Plot Summary: The heroine has inherited a company from her late father and is now in charge of a television program as its producer. However, the company is on the brink of bankruptcy due to the lack of capital. While trying to save her father's once popular program and company, she meets four potential "boyfriends." However, before she knew it, she is caught in a huge conspiracy over special powers known as "Evol."
User Ratings: 26 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (raw:1)
 Excellent: 1 vote (sub:1)
 Very good: 1 vote (others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 6 votes (sub:6)
 Decent: 6 votes (sub:5, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 2 votes (sub:2)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 45 users, rank: #5840 (of 8386)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.577 (Decent−), std. dev.: 1.9646, rank: #7056 (of 8484)
Weighted mean: 5.305 (So-so+), rank: #7482 (of 8484) (seen all: 5.58 / won't finish: 3.32)
Bayesian estimate: 5.998 (Decent), rank: #5560 (of 6387)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2020-07-15
Opening Theme:
"Nibiiro no Yoake" (Dark Gray Dawn) by Yūtarō Miura
Ending Theme:
"Maioritekita Yuki" (Snow That Flies Down) by Konomi Suzuki
Review:
Other article:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Munehisa Sakai
Series Composition: Kiyoko Yoshimura
Script:
Akira Kindaichi (eps 4, 10)
Ayumu Hisao (eps 6, 9)
Kiyoko Yoshimura (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11-12
)

Shigeru Murakoshi (eps 3, 7)
Episode Director:
Kazue Otsuki (eps 6, 11)
Kōnosuke Uda (eps 2, 7)
Kouki Aoshima (ep 8)
Munehisa Sakai (ep 1)
Takahiro Kaneko (ep 12)
Takashi Ishida (eps 5, 10)
Yasunori Gotō (ep 4)
Yasutomo Okamoto (eps 3, 9)
Unit Director:
Ai Yoshimura (OP)
Yuki Nomoto (ED)
Music: Yusuke Kato
Character Design: Jinshichi Yamaguchi
Art Director: Hirofumi Morikawa
Chief Animation Director:
Jinshichi Yamaguchi (OP; ED; 7 episodes
eps 1-11 odd, 12
)

Shuuji Takahara (6 episodes
eps 3-11 odd, 12
)

Tsuyoshi Kuwahara (ED; eps 2-12 even)
Animation Director:
Anna Tateno (ep 10)
Ayaka Sato (OP; eps 3, 5)
Azuma Tozawa (eps 2, 5, 8)
Eru Saida (ep 3)
Hiromi Okazaki (eps 1, 3, 6, 9)
Jouji Yanase (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 12
)

Kazuko Hayakawa (ep 10)
Keiichi Honda (ep 1)
Keizou Ichikawa (eps 6, 9)
Kiko Morifuji (ep 12)
Kouki Tomiyoshi (eps 5, 9, 12)
Miho Nakata (eps 6, 8, 11)
Miyako Nishida (eps 8, 11)
Miyuki Nakamura (eps 7, 12)
Nobuko Sugino (eps 1, 4, 8)
Risa Suzuki (eps 4, 7, 10)
Shinichi Nozaki (eps 5, 11)
Shinichi Wada (ep 11)
Shinichi Yoshikawa (ep 12)
Shōko Maruyama (eps 1, 3, 7, 10)
Shuuji Takahara (OP)
Tomoaki Kado (eps 2, 5)
Toyohiro Okada (eps 3, 5)
Tsuyoshi Kuwahara (ep 1)
Yuka Ohara (ep 10)
YUMMI (ep 12)
Yuuji Hakamada (eps 2-4, 7, 10)
3D Director: Ayaka Maeda (MAPPA; eps 1-12)
Sound Director: Munehisa Sakai
Director of Photography: Momoko Mifune
Executive producer:
Makoto Kimura
Meng Yue Cheng
2D Work:
Megumi Iwabuchi (sankaku△; OP; ED; eps 1-2, 4-12)
Minami Koide (sankaku△; eps 4, 6, 8, 12)
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (OP)
Akiko Konno (ep 1)
Anna Tateno (MAPPA; eps 1-2, 11-12)
Asami Shimizu (eps 7-8)
Atori Ozawa (OP; eps 3-12)
Ayaka Sato (ep 1)
Ayano Tada (eps 2-3)
Chiaki Abe (ep 10)
Eru Saida (eps 1, 5-6)
Fumie Sasaki (eps 1, 3, 7)
Futafusa (ep 1)
Haruo Haga (MAPPA; eps 1-2, 4)
Himeharu Fujisawa (MAPPA; eps 1-2)
Hiroyuki Saitou (Studio Gash; eps 4-5)
Hisao Muramatsu (OP)
Ikuko Satou (eps 5-6, 9)
Junichi Kouno (eps 1-2, 10-12)
Kaho Nishimoto (MAPPA; eps 1-2)
Kazuko Hayakawa (ep 1)
Keiichi Ishida (eps 3-7, 9, 11)
Kiko Morifuji (eps 1-2)
Koji Miura (ep 7)
Kouki Tomiyoshi (ep 5)
Kyouka Miyashita (MAPPA; eps 1-2, 4-5)
Maho Takahashi (ep 3)
Maki Hayashibara (eps 1, 3, 5)
Mariko Takeda (MAPPA; eps 1-2)
Masahiro Sunaga (ep 1)
Masako Yokote (MAPPA; ep 10)
Masashi Kaneko (ep 11)
Minami Yamashita (MAPPA; eps 1, 5-6, 12)
Minori Nakagawa (ep 2)
Namie Saito (MAPPA; eps 1-2)
Nanami Takahashi (eps 1-2, 6-7, 9)
Nanami Tanaka (eps 7, 10)
Natsumi Kotō (Satelight; eps 2-3)
Noa Shirakawa (eps 3-4)
Rang Hyeon Lee (MAPPA; eps 1-2, 4)
Rina Miyamoto (ep 3)
Rira Yamazaki (eps 2, 4-5, 7)
Risa Naka (Sakura Create; eps 1, 3)
Ritsuko Tanaka (eps 1-2, 5, 9)
Ryōma Hasegawa (ep 4)
Seiko Man'yama (eps 3-4)
Shenbi Maliang (Akatsuki; ep 4)
Shinichi Nozaki (eps 5-6)
Shinji So (eps 5-6)
Shinya Fujita (eps 2-8, 10, 12)
Shiori Sano (eps 4-6, 9-12)
Shunsuke Itai (ep 2)
Tae Inotsume (OP; eps 3-7, 9-12)
Takashi Iwao (eps 6, 10)
Taketo Megumi (eps 1, 3, 8, 12)
Tetsuya Yoshimoto (ep 4)
Tomohiro Kametani (eps 2-9, 11-12)
Tomomi Morishita (Snow Light Staff; ep 2)
Tomoya Hase (TNK; eps 2-3)
Ying Xing Mao (Akatsuki; ep 4)
Yoko Iizuka (ep 1)
Yorihiro Tanimoto (ep 4)
Yu Fen Cheng (MAPPA; eps 1-2)
Yu Mi Ra (eps 1, 4)
Yuho Sato (Satelight; ep 2)
Yuka Ohara (MAPPA; eps 1-2, 11-12)
Yumi Sato (Studio Comet; ep 9)
Yuri Kajiwara (ep 11)
Yūsuke Kawabe (eps 9, 11)
3D Advancement: Kenta Oda (eps 1-12)
3D Animation:
Anna Tokumori (MAPPA; eps 2-3, 7-12)
Miku Fukunishi (MAPPA; 9 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-11
)

Minami Ota (MAPPA; eps 1-2, 4-8)
Sayaka Tsushima (MAPPA; eps 2-3, 7-12)
Tomoko Washida (MAPPA; ep 8)
Yoshihide Ueda (MAPPA; OP; 8 episodes
eps 2-4, 7-10, 12
)

3D Asset:
Atsushi Kiire (MAPPA; ep 2)
Chang Jeop Park (MAPPA; ep 11)
Miku Fukunishi (MAPPA; ep 10)
Minami Ota (MAPPA; ep 4)
Subaru Ikeda (MAPPA; eps 2, 6)
Takumi Yamamoto (MAPPA; eps 1-2, 6)
Yoshihide Ueda (MAPPA; eps 6, 10)
3D Modeling Director: Subaru Ikeda (MAPPA; ep 1)
Ad Design: Kenta Abe
Animation producer: Fuko Noda
Art Setting: Seiki Tamura
Art Setting Assistant:
Asuka Komiyama (Cosmo Project; ep 8)
Chi Nguyen (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Hirofumi Morikawa (MAPPA; eps 1-12)
Jung Ah Park (Studio Blue; eps 1-12)
Kazuto Shimoyama (Team Till Dawn; eps 1-12)
Kenshin Kō (Cosmo Project; ep 8)
Linh Khanh (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Mi Jin Lee (Studio Blue; eps 1-12)
Midori Aikawa (Quun Plant; eps 1-12)
Miku Nagaike (Team Till Dawn; eps 1-12)
Misato Shiokawa (Quun Plant; eps 1-12)
My Thao (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Naoko Akuzawa (Team Till Dawn; eps 1-12)
Re Khoa (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Rin Ha (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Saina Cisse (eps 1-12)
Satoshi Ōkubo (Cosmo Project; ep 8)
Seiki Tamura (Anime Workshop Basara; eps 1-12)
Takamasa Nakakuki (Quun Plant; eps 1-12)
Tatsumasa Kikuchi (Cosmo Project; ep 8)
Thao Nguyen (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Thuy Ho (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Yen Van (Manga Co., Ltd.; eps 1-12)
Yoko Nakao (Quun Plant; eps 1-12)
Yurie Ishidaka (Quun Plant; eps 1-12)
Yūya Yoshiyama (Cosmo Project; ep 8)
Assistant Animation Director:
Anna Tateno (eps 9, 11-12)
Ayaka Sato (eps 4, 6-12)
Eru Saida (eps 1-2, 4-12)
Haruo Haga (eps 6-12 even)
Hiromi Okazaki (ep 12)
Kaho Nishimoto (eps 4-12 even)
Kazuko Hayakawa (eps 9, 11-12)
Mayuko Kandori (eps 4-12 even)
Namie Saito (eps 4-12 even)
Nobuko Sugino (ep 12)
Rang Hyeon Lee (eps 6-12 even)
Risa Suzuki (eps 9, 11-12)
Shinichi Nozaki (eps 6, 9)
Toyohiro Okada (eps 6-9, 11-12)
Yuka Ohara (eps 9, 11-12)
Yuuji Hakamada (eps 11-12)
Assistant Chief Animation Director:
Kei Tsuchiya (ep 9)
Nobuko Sugino (ep 11)
Tsuyoshi Kuwahara (ep 11)
Assistant Director: Kōnosuke Uda
Assistant Director of Photography:
Madoka Yagi (eps 6-12)
Teppei Ito (eps 1-5)
Assistant Episode Director:
Kouki Aoshima (ep 4)
Takahiro Kaneko (eps 2, 7)
Yasunori Gotō (eps 6, 8)
Yasutomo Okamoto (ep 1)
Assistant producer:
Miho Shigeta
Shin Sakurai
Assistant Production Manager: Hideo Sadano (OP)
Assistant Unit Director: Yasutomo Okamoto (ED)
Background Art:
Anri Maeda (MAPPA; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Bo Li (MAPPA; ED; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12
)

Hirofumi Morikawa (MAPPA; OP; ED; eps 2-4, 6-12)
Ji Hee Kim (Studio Blue; eps 1-11 odd)
Jung Ah Park (Studio Blue; OP; eps 1-11 odd)
Mi Jin Lee (Studio Blue; eps 1-11 odd)
Na Eun Park (Studio Blue; eps 1-11 odd)
Naoki Takada (MAPPA; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Rei Ooyama (MAPPA; ED; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Ryūhō Tomita (MAPPA; eps 1-2, 5)
Sakino Ōi (MAPPA; ED; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12
)

Sang Ryeon Park (Studio Blue; OP; eps 1-11 odd)
Seiichi Fujioka (MAPPA; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12
)

Shuang Liang (MAPPA; ED; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Si Min Huang (MAPPA; ED; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Ya Qin Wu (MAPPA; ED; 7 episodes
eps 1, 4-6, 8, 10, 12
)

Yuki Nishino (MAPPA; 8 episodes
eps 1, 4-6, 8, 10-12
)

Color:
Itsuku Onishi (OP; ED)
Kana Tanabe (OP; ED)
Color design: Kana Tanabe
Color Design Assistant: Itsuku Onishi (eps 1-12)
Color setting:
Ayumi Nakahara (DEFA; ep 6)
Chieko Tokuda (eps 3, 10)
Eiko Matsushima (eps 4, 8)
Itsuku Onishi (eps 1-2, 5, 12)
Kanta Matsuda (eps 7, 11)
Yuki Tozawa (DEFA; ep 9)
Digital Animation Manager:
Norioki Sakai (eps 1-12)
Takuya Okamoto (eps 1-12)
Digital In-Between Animation Supervision: Minori Nakagawa (5 episodes
eps 2, 6-12 even
)

Editing: Masahiro Goto (REAL-T)
Effect Supervision:
Hisao Muramatsu (eps 1-12)
Shinichi Nozaki (ep 12)
Effects Animation: Hisao Muramatsu
Guest Character Design:
Hiromi Okazaki (eps 1-12)
Jinshichi Yamaguchi (eps 1-12)
Kazuko Hayakawa (eps 1-12)
Minami Yamashita (ep 12)
Miyuki Nakamura (eps 1-12)
Okara (ep 12)
Shōko Maruyama (eps 1-12)
In-Between Animation:
Anna Tateno (MAPPA Sendai Studio; eps 1, 3, 9-12)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Haruka Itakura (OLM; ep 1)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-5)
Himeharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Jun Tanaka (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 11-12)
Kana Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-8, 10-12)
Ken Endō (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 9-12)
Mariko Takeda (MAPPA Sendai Studio; eps 1-2, 8, 11)
Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-8, 10-12)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; ED; eps 1-5)
Minami Kijō (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-12)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; ep 12)
Minori Nakagawa (eps 1, 5)
Misaki Kitagawa (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-11)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 11-12)
Natsuha Hirasawa (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Nijiho Yoshimura (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-6, 9-12)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 7)
Ruisa Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP; ED; eps 1-12)
Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-12)
Sayaka Kubo (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-11)
Shō Kaneko (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Tatsuya Harada (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-12)
Wei Wo Zheng (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Yuka Ohara (MAPPA Sendai Studio; OP; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 10-12
)

Yusa Mori (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-8, 10-11)
In-Between Check:
Minori Nakagawa (OP; eps 1-11 odd)
Nosuzu Yasumoto (eps 2-12 even)
Key Animation:
Ai Yoshida (Studio μ; eps 5, 8)
Akie Morimoto (eps 4, 9, 11)
Akiko Konno (ep 4)
Ako Kagiyama (ep 11)
Anna Tateno (MAPPA; eps 4, 6, 8-10)
Asami Shimizu (6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9, 11
)

Asumi Katō (eps 7, 11)
Atsushi Tsukamoto (ep 6)
Ayaka Sato (ep 2)
Ayumi Ono (eps 1, 6)
Bomin Kim (ep 2)
Chie Ōtsuki (ep 2)
Hao Can Yuan (ep 3)
Haruo Haga (MAPPA; ep 6)
Hidemi Yamashita (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9-10
)

Hideo Maru (ep 2)
Hikaru Uchiyama (eps 3, 9)
Hiroki Abe (ep 5)
Hiromi Okazaki (ep 1)
Hiroshi Tatezaki (eps 6, 10)
Hiroyuki Kamura (ep 9)
Hiroyuki Koizumi (ep 8)
Hisae Ikezu (eps 3, 11)
Hisao Muramatsu (ep 2)
Hitoshi Ueda (eps 5, 8, 12)
Jin Takebe (eps 2, 5)
Junichi Kouno (eps 6, 8)
Kaho Nishimoto (MAPPA; ED; ep 6)
Kana Aoki (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10, 12
)

Kayoko Suzuki (4 episodes
eps 5, 8, 10, 12
)

Kazuaki Imoto (7 episodes
eps 1-11 odd, 12
)

Kazue Otsuki (ep 6)
Kazuko Hayakawa (OP; eps 3, 10)
Kazumasa Takeuchi (ep 8)
Keiji Shigesawa (eps 5, 9, 11)
Keiko Motoya (eps 9, 12)
Keiko Nagamine (eps 3, 8, 12)
Kenichi Yamaguchi (ep 12)
Kenji Hashimoto (ep 7)
Kiko Morifuji (OP; eps 1-9 odd, 12)
Kiyotaka Iida (Studio Comet; ep 8)
Kōichi Akuzawa (ep 8)
Koichi Hayami (eps 2, 4, 8, 12)
Koji Miura (ep 11)
Kouji Kawaguchi (ep 10)
Kouki Tomiyoshi (ep 4)
Maho Takahashi (eps 7, 10, 12)
Maki Fujita (ep 11)
Makiko Hayase (eps 2, 5)
Makiko Takeda (eps 1, 4, 7)
Mami Furutoku (ep 3)
Manabu Kushibuchi (BeLoop; ep 6)
Mariko Shimamura (ep 9)
Mariko Takeda (MAPPA; 4 episodes
eps 4, 6, 10, 12
)

Masaharu Morinaka (eps 7, 9)
Masahiro Sunaga (ep 1)
Masako Watanabe (ep 7)
Masashi Kaneko (OP; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10, 12
)

Masayuki Yagi (Studio Comet; OP; eps 8-9)
Maya Uenishi (ep 11)
Mayuko Kandori (MAPPA; ED; ep 6)
Miki Nakagawa (BeLoop; ep 6)
Minami Yamashita (MAPPA; 7 episodes
eps 1, 3-4, 7-9, 11
)

Minori Nakagawa (eps 5, 10)
Nagisa Takahashi (ep 4)
Namie Saito (MAPPA; ED; ep 6)
Nanami Takahashi (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10, 12
)

Nobuko Sugino (OP; eps 1, 4)
Noriko Takahashi (ep 3)
Rang Hyeon Lee (MAPPA; ep 6)
Rieko Noguchi (eps 3, 9)
Rika Mishima (ep 9)
Rina Nagai (eps 3, 10)
Risa Suzuki (OP; ep 4)
Ryōko Fujikawa (Studio Comet; ep 8)
Satomi Matsuura (ep 7)
Seren Ogura (eps 3, 9)
Shizuku Ishii (Line Farm; eps 2, 7, 19)
Shōko Maruyama (ep 1)
Taiichiro Kohara (ep 5)
Takashi Ajiri (Snow Light Staff; ep 10)
Takashi Iwao (eps 7-8, 12)
Taketo Megumi (OP; 7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9-11
)

Tatsuya Ikeda (ep 9)
Tomoaki Kado (ep 1)
Tomokazu Gunji (ep 7)
Tomoko Hamanaka (OP; eps 1, 3, 11)
Tomoya Hase (TNK; ep 10)
Toyohiro Okada (eps 1, 3)
Tsuyoshi Tanabe (eps 2, 4, 7, 11)
Yi Yi Shao (OP; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-10, 12
)

Yoshihiro Taniguchi (eps 6, 9, 12)
Yoshiko Nakamura (ep 5)
Yui Kazuyama (ep 3)
Yuka Ohara (MAPPA; eps 4, 6-10)
Yuri Kajiwara (ep 5)
Yūsuke Kawabe (6 episodes
eps 2-4, 6-7, 10
)

Yusuke Tomita (ep 5)
Yutaka Kawasuji (ep 5)
Logo Design: Kenta Abe
Monitor Works:
Jia Chen Huang (MAPPA; ep 4)
Shūsaku Takayanagi (MAPPA; ep 4)
Music Selection: Makiko Chihara
Online Editing Desk: Yoshito Ashino (eps 1-12)
Online Editor:
Kazuki Kiyohara (Q-Tec; eps 1-12)
Tsuneyasu Hisajima (Q-Tec; eps 1-11)
Yuki Honda (Q-Tec; ep 12)
Original Work Assistant:
Lin Na Chen
Xi Ru Zhou
Paint:
Anna Tateno (MAPPA Sendai Studio; eps 1, 3, 9-12)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-5)
Himeharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Jun Tanaka (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 11-12)
Kana Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-8, 10-12)
Ken Endō (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 9-12)
Mariko Takeda (MAPPA Sendai Studio; eps 1-2, 8, 11)
Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-8, 10-12)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; ED; eps 1-5)
Minami Kijō (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-12)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; ep 12)
Minori Nakagawa (ED)
Misaki Kitagawa (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-11)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 11-12)
Natsuha Hirasawa (MAPPA Tokyo Studio; ED; eps 1-12)
Nijiho Yoshimura (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-6, 9-12)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; eps 1-5, 7)
Ruisa Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP; ED; eps 1-12)
Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-12)
Sayaka Kubo (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-11)
Shō Kaneko (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Tatsuya Harada (MAPPA Sendai Studio; OP; ED; eps 1-12)
Wei Wo Zheng (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Yuka Ohara (MAPPA Sendai Studio; OP; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 10-12
)

Yusa Mori (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-8, 10-11)
Paint Check:
Ayumi Nakahara (DEFA; ep 6)
Chieko Tokuda (eps 3, 10)
Eiko Matsushima (eps 4, 8)
Itsuku Onishi (eps 1-2, 5, 12)
Kanta Matsuda (eps 7, 11)
Yuki Tozawa (DEFA; ep 9)
Photography:
Akari Tashiro (animocaramel; eps 8-9, 11-12)
Arisa Kawamoto (MAPPA; 9 episodes
eps 2-4, 6-7, 9-12
)

Ayako Otsuki (animocaramel; eps 8-9, 11-12)
Chika Toda (MAPPA; eps 1-6)
Haruka Motoyama (MAPPA; eps 3-4, 6-12)
Haruto Ikegami (MAPPA; eps 1-6)
Hyo Gyu Park (MAPPA; eps 10-12)
Jia Chen Huang (MAPPA; OP; eps 1-12)
Konomi Kondō (animocaramel; eps 8-9, 11-12)
Kyōko Nakamoto (MAPPA; eps 3-4, 6-12)
Madoka Yagi (MAPPA; OP; ED; eps 1-5)
Misato Takahata (animocaramel; eps 8-9, 11-12)
Momoko Mifune (MAPPA; OP)
Natsumi Uchida (animocaramel; eps 8-9, 11-12)
Saho Sawada (MAPPA; OP; eps 1-12)
Shinnosuke Kato (MAPPA; eps 2-4, 6)
Shūsaku Takayanagi (MAPPA; OP; eps 1-12)
Takashi Yanagida (MAPPA; ep 2)
Tomomi Fujita (MAPPA; eps 3-4, 6-12)
Photography Assistant:
Akari Tashiro (animocaramel; eps 1-7, 10)
Ayako Otsuki (animocaramel; eps 1-7, 10)
Kimiya Nobukawa (PRA Photography Dept.; ep 12)
Konomi Kondō (animocaramel; eps 1-7, 10)
Misato Takahata (animocaramel; eps 1-7, 10)
Natsumi Uchida (animocaramel; eps 1-7, 10)
Yūko Shigeie (PRA Photography Dept.; ep 12)
Production Advancement:
Ayumu Sakamoto (eps 2, 6, 10)
Daisuke Iwakiri (eps 7, 11)
Hideo Sadano (ep 1)
Izumi Yoshioka (ED)
Karen Yazaki (eps 8, 12)
Kohei Takada (ep 4)
Kotoko Komaya (OP)
Nanako Takeda (ED)
Shigeki Shiojima (eps 3, 5)
Tatsuki Shigemitsu (ep 9)
Yui Maeno (OP)
Production Advancement Assistant:
Ayumu Sakamoto (ED; ep 12)
Kyo Iwata (eps 2, 4-12)
Nanako Takeda (eps 4-12)
Shigeki Shiojima (eps 8-9)
Production Affairs:
Minami Arakawa (Sendai Studio; eps 1-12)
Yumiko Mishima (Sendai Studio; eps 1-12)
Production Cooperation: Hideo Shimazaki (Quaras)
Production Desk: Youhei Aoki (eps 1-12)
Production Desk Assistant: Hideo Sadano (eps 2-12)
Project Supervision:
Hiroyuki Tanaka
Masaya Ochiai
Prop Design:
Hisao Muramatsu (eps 1-12)
Kei Ajiki (eps 1-12)
Ryosuke Tsuchiya (eps 1-12)
Shinichi Yoshikawa (eps 1-12)
Publicity: Chisato Yamagami
Recording Adjustment: Chikako Abe
Recording Assistant: Saho Kawamura
Setting Production:
Bjoerk Yuuki (eps 4-12)
Izumi Yoshioka (eps 1-12)
Sound Effects: Ijo Okuda
Sound Production Manager: Nobue Yoshinaga
Special Effects: Chieko Tokuda (eps 1-9, 11-12)
Theme Song Arrangement:
Carlos K. (OP)
Ryōhei Arahata (ED)
Theme Song Composition:
Takui Nakajima (ED)
Yugo Sasakura (OP)
Theme Song Lyrics:
Takui Nakajima (ED)
Yutaro Miura (OP)
Theme Song Performance:
Konomi Suzuki (ED)
Yutaro Miura (OP)
Daisuke Hirakawa as Simon
Hisako Kanemoto as Watashi
Yūki Ono as Haku
Japanese companies
2D Works: sankaku (OP; ED; eps 1-12)
2nd Key Animation:
Akatsuki (eps 4-5, 7-9)
Anitus Kōbe (ep 10)
Asahi Production (eps 8-9)
Be Loop (eps 9-10)
Bibury Animation Studio (eps 3-5)
FAI International (eps 8-10, 12)
Giga Production (ep 5)
GK Sales (ep 9)
Grain (ep 5)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 4)
Line Farm (5 episodes
eps 3, 6-7, 10-11
)

Studio Mindo (ep 5)
MAPPA (eps 1-2, 6)
Mouse (eps 1-2)
Reboot (eps 5, 8, 10-12)
Revival (eps 5, 8-12)
Rising Force (eps 5-6, 8-11)
Sakura Create (ep 3)
Satelight (eps 2-4, 7)
Snow Light Staff (ep 2)
Staro (eps 4-5, 7)
Studio Comet (eps 4, 7, 9)
Studio Elle (eps 8, 10-12)
Studio Gash (eps 4-5)
Studio Giga (ep 7)
Studio Gokumi (ep 8)
Studio Gram (5 episodes
eps 3-4, 8, 10, 12
)

Studio Lings (eps 4, 8-9, 12)
Studio μ (eps 5, 12)
Studio Palette (ep 5)
Studio Toybox (eps 7, 10-11)
TNK (6 episodes
eps 2-3, 6-8, 10
)

TROYCA (ep 8)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 1-2, 6)
WHITE FOX Tokyo Studio (ep 2)
World Anime Networks (eps 4, 6)
3d Animation: MAPPA (uncredited; OP; eps 1-12)
Animation Production: MAPPA
Art Setting Assistance:
Anime Workshop Basara (eps 1-12)
Cosmo Project (ep 8)
Manga Co., Ltd. (eps 1-12)
MAPPA (eps 1-12)
Quun Plant (eps 1-12)
Studio Blue (eps 1-12)
Team Till Dawn (eps 1-12)
Background Art:
MAPPA (OP; ED; eps 1-12)
Studio Blue (OP; eps 1-11 odd)
Color Setting: DEFA (eps 6, 9)
Editing: REAL-T
End Card Illustration: Kadokawa (Monthly Newtype magazine August 2020; ep 1)
In-Between Animation:
Akatsuki (eps 5, 7-8)
Asahi Production (eps 1-6, 8)
Banshanmen Animation (eps 4, 8, 10-11)
FAI International (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

GK Sales (ep 4)
Grain (ep 5)
Studio Mindo (OP)
MAPPA Sendai Studio (OP; ED; eps 1-12)
MAPPA Tokyo Studio (OP; ED; eps 1-12)
M.S.J Musashino Production (ep 5)
OLM (eps 1, 4-5)
One Order (eps 5-6, 9-11)
Phoenix Animation (eps 5, 7)
Reboot (eps 4-12)
Revival (8 episodes
eps 2-5, 8-10, 12
)

R.I.C (ep 5)
Seven Seas (eps 2, 5, 10-11)
Seven Stone Studio (eps 2, 4)
Staro (eps 1-2, 5-6)
Studio CL (eps 4-5, 7)
Studio Comet (eps 2, 6, 8, 10)
Studio Elle (eps 2, 4-12)
Studio Giga (ep 7)
Studio Gram (eps 10-12)
Studio Lings (ep 4)
Studio μ (eps 8, 12)
Studio Palette (ep 9)
xenron (5 episodes
eps 3, 5, 7-8, 11
)

Key Animation:
Be Loop (ep 6)
Line Farm (eps 2, 10)
MAPPA (5 episodes
eps 1, 3, 6, 9-10
)

Snow Light Staff (ep 10)
Studio Comet (ep 8)
Studio μ (eps 5, 8)
TNK (ep 10)
Monitor Works: MAPPA (uncredited; ep 4)
Music Production: DigitalDouble
Official Site Production: salt
Online Editing: Q-Tec (uncredited)
Original Creator: Papergames
Original Work Assistance:
Nikki Games
Papergames
Paint:
Akatsuki (eps 5, 7-8)
Asahi Production (eps 1-5, 8)
Banshanmen Animation (eps 4, 8, 10-11)
DEFA (eps 1, 8)
FAI International (eps 1-2, 4-12)
GK Sales (ep 4)
Grain (ep 5)
Studio Mindo (OP)
MAPPA Sendai Studio (OP; eps 1-12)
MAPPA Tokyo Studio (OP; eps 1-12)
M.S.J Musashino Production (ep 5)
OLM (eps 4-5)
One Order (eps 5-6, 9-11)
Phoenix Animation (eps 5, 7)
Reboot (eps 4-12)
Revival (8 episodes
eps 2-5, 8-10, 12
)

R.I.C (ep 5)
Seven Seas (eps 2, 5, 10-11)
Seven Stone Studio (eps 2, 4)
Staro (eps 1-2, 5-6)
Studio CL (eps 4-5, 7)
Studio Comet (ep 2)
Studio Elle (eps 2, 4-12)
Studio Giga (ep 7)
Studio Gram (eps 10-12)
Studio Lings (ep 4)
Studio μ (eps 8, 12)
Studio Palette (ep 9)
xenron (5 episodes
eps 3, 5, 7-8, 11
)

Paint Check: DEFA (eps 6, 9)
Photography:
animocaramel (eps 8-9, 11-12)
MAPPA (uncredited; OP; ED; eps 1-12)
Photography Assistance:
animocaramel (eps 1-7, 10)
M.S.J Musashino Production (eps 1-3, 5, 8)
One Order (ep 10)
PRA Photography Dept. (ep 12)
Satelight (eps 2-3)
Studio Elle (eps 6, 11)
Production:
CAAnimation (プロデュース)
Emoto Entertainment (プロデュース)
MAPPA
Paper Pictures
Production Cooperation: Quaras
Recording Studio: dugout studio
Sound Production: dugout
Theme Song Production:
DigitalDouble (ED)
Universal Music (OP)
Virgin Music (OP)
English cast
English staff
Translation: Sriram Gurunathan (Aniplus Asia)

Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology