Mother of the Goddess' Dormitory (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Megami-ryō no Ryōbo-kun (Japanese)
Комендант общежития богинь (Russian)
女神寮の寮母くん。 (Japanese)
Plot Summary: 12-year-old boy Kōshi Nagumo, who finds himself homeless, penniless, and without relatives to care for him. As he lies on the street, he gets picked up to become the "dorm mother" of a dormitory full of troubled women's university students. Surrounded by idiosyncratic and difficult older women, Kōshi begins a "slightly ecchi new life."
User Ratings: 152 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 9 votes (sub:8, raw:1)
 Excellent: 7 votes (sub:7)
 Very good: 16 votes (sub:16)
 Good: 27 votes (sub:25, dub:2)
 Decent: 43 votes (sub:38, dub:3, raw:1, others:1
1 Thai subtitled
)
 So-so: 21 votes (sub:19, dub:2)
 Not really good: 12 votes (sub:12)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 5 votes (sub:4, others:1
1 Russian edited dub
)
 Awful: 5 votes (sub:5)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 209 users, rank: #3461 (of 8787)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.033 (Decent), std. dev.: 2.0437, rank: #6426 (of 8909)
Weighted mean: 5.978 (Decent), rank: #6695 (of 8909) (seen all: 6.40 / seen some: 5.53 / won't finish: 3.28)
Bayesian estimate: 6.089 (Decent), rank: #5734 (of 6771)
Number of episodes: 10
Episode titles: We have 10
Vintage: 2021-07-14
Opening Theme:
"Naughty Love" by Megami-ryousei
Ending Theme:
"Zettai! Kimi Sengen♡" by Megami-ryousei+α
Trivia: We have 1
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Mother of the Goddess' Dormitory - Complete Collection (Blu-ray) 2022-07-19 (from $45.49)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shunsuke Nakashige
Series Composition: Masashi Suzuki
Script:
Masashi Suzuki (eps 1, 7, 10)
Rie Koshika (eps 2-6, 8-9)
Storyboard:
Atsushi Ootsuki (eps 3, 8)
Manabu Ono (ep 7)
Naoki Oohira (ep 5)
Naoyuki Kuzuya (eps 4, 6, 9)
Shunsuke Nakashige (OP; ED; eps 1-2, 10)
Episode Director:
Fumihiro Ueno (ep 8)
Hiroaki Matsushima (eps 2, 7)
Kazuya Fujishiro (eps 4, 6)
Kiyoshi Murayama (ep 3)
Masayuki Iimura (ep 9)
Norihiko Nagahama (ep 5)
Shunsuke Nakashige (eps 1, 10)
Unit Director: Shunsuke Nakashige (OP; ED)
Music: Tomoki Kikuya
Original creator: Ikumi Hino
Character Design: Maiko Okada
Art Director: Toshiyuki Tokuda (Pulsar Design)
Chief Animation Director:
Hidetsugu Hirayama (eps 5, 8-9)
Maiko Okada (5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 10
)

Seiji Kishimoto (ep 7)
Sound Director: Yasushi Nagura (Sono Power)
Director of Photography: Kenji Takehara (Studio Twinkle)
2nd Key Animation:
Aoi Matsunaga (ep 7)
Asuka Itou (asread; OP; ED; eps 1, 4, 6, 10)
Ayaka Numata (ep 8)
Azusa Nishimura (ep 3)
Daisuke Kumamaru (ep 8)
Emi Itakura (ep 8)
Fuyumi Toriyama (ep 8)
Hideyasu Okamoto (asread; ED)
Hikaru Sato (ep 9)
Hiroyuki Kondou (asread; OP; ED)
In Seob Choi (ep 9)
Intei Ri (ep 8)
Jong Im Kim (ep 9)
Kazuyuki Kuroiwa (asread; ED)
Ken Kazamatsuri (ep 8)
Kenichi Matsuura (asread; OP; ED)
Kōichirō Sumimura (ep 8)
Kyoko Niimura (ep 7)
Mai Otsuki (ep 8)
Miharu Takahashi (eps 2, 7)
Mizuki Takei (Advance Shakujii; eps 2, 7)
Naoko Komatsu (ep 8)
Riraku Yamazaki (eps 1, 6, 9-10)
Ryo Utsunomiya (Nomad; ep 7)
Sayaka Yanaka (ep 7)
Shunsuke Itai (eps 1, 6, 10)
Sook Hee Kim (ep 9)
Sun Young Min (ep 9)
Tomoyuki Nagase (Spring river; eps 2, 7)
Won Hee Kim (ep 9)
Won Hoe Kim (OP; eps 1, 4, 6, 10)
Yong Oh Bae (ep 9)
Yoshitaka Katō (ep 1)
Yosuke Imakubo (ep 1)
Yu Mi Shin (ep 9)
Yui Agena (ep 7)
Yui Tsuchida (ep 8)
Yumeko Hamada (asread; ED; eps 1, 6, 10)
Yumika Akimoto (Advance Shakujii; eps 2, 7)
Yuriko Wakabayashi (ep 5)
Animation producer: Naoki Hiramatsu
Art Setting: Hiroshi Izumi
Assistant Animation Director:
Atsushi Kasano (ep 6)
Ayako Harukawa (ep 2)
Daisuke Agata (ep 1)
Maiko Okada (ep 8)
Yuya Kawamura (ep 2)
Background Art:
Asahi Fujii (Production AI; eps 3-4, 8)
Hidenori Sano (Pulsar Design; OP; eps 6, 9)
Ikuko Tsukidate (Production AI; eps 3-4, 8)
Junko Nagasawa (Production AI; eps 3-4, 8)
Kazuma Shirai (Pulsar Design; ED; 6 episodes
eps 1-2, 5-7, 10
)

Kurumi Tsuchiya (Production AI; eps 3-4, 8)
Makiko Hirasawa (Pulsar Design; 5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10
)

Masaoki Ono (Production AI; eps 3-4, 8)
Miki Kato (Pulsar Design; ep 10)
Nanako Sase (Production AI; eps 3-4, 8)
Reina Odaira (Production AI; eps 3-4, 8)
Riemi Matsuzawa (Production AI; eps 3-4, 8)
Sayuri Honda (Production AI; eps 3-4, 8)
Shino Ohara (Pulsar Design; ED; 7 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10
)

Tomohiro Mori (Production AI; eps 3-4, 8)
Tomomi Kato (Production AI; eps 3-4, 8)
Toshiyuki Tokuda (Pulsar Design; OP)
Yoshio Kajiwara (Pulsar Design; ED; 7 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10
)

Yukihiro Mogi (Production AI; eps 3-4)
Background Art Manager: Yasunori Hishinuma (ep 8)
CG Motion: Hitoshi Saito (eps 1-2, 5-6, 8)
Color design: Naoki Fukutani
Color setting:
Chisato Shioda (eps 6, 10)
Eri Mitsuda (eps 4, 10)
Masayuki Doshita (eps 2, 7)
Michiaki Nakano (ep 3)
Naoki Fukutani (OP; ED; ep 1)
Ryōta Katsuta (ep 9)
Satoshi Inoue (ep 8)
Takashi Nagata (ep 5)
Contract Manager:
Shinya Nishizono
Yuniko Amano
Costume Design: Hidetsugu Hirayama
Distribution Licensing:
Rintaro Murata
Yukiko Ishibashi
Domestic Licensing:
Hiroyuki Kuroiwa
Takeshi Iizuka
Editing: Tomoki Nagasaka (Jay Film)
Engineering Assistant: Mai Sunaniwa
In-Between Animation:
Ho Jung Min (studio Cj; ep 5)
Hye Jin Jo (studio Cj; ep 5)
Hyun-jung Lee (studio Cj; ep 5)
Jae Hoon Choi (studio Cj; ep 5)
Keisuke Kakutani (asread; OP; eps 1, 4, 6, 10)
Natsumi Kanno (asread; OP; eps 1, 4, 6, 10)
Peng Xu (J-CUBE; ep 9)
Qishu Ding (J-CUBE; ep 9)
Seung Ho Jeon (studio Cj; ep 5)
Shūhei Shimoyama (eps 2, 7)
Sung Ju Kim (J-CUBE; ep 9)
Tomoe Okuyama (ep 9)
Wei Liu (J-CUBE; ep 9)
Xiao Yan Li (J-CUBE; ep 9)
Yan Xiang Zhang (ep 5)
Yeon Hee Ko (studio Cj; ep 5)
In-Between Check:
Aoi Matsunaga (ep 7)
Asuka Itou (OP; ED; eps 1, 4, 6, 10)
Azusa Nishimura (ep 3)
Chiharu Hara (ep 2)
Daisuke Kumamaru (ep 8)
Hiroshi Kameyama (ep 9)
Miharu Takahashi (ep 2)
Soo In Park (ep 9)
Sung Ju Kim (ep 9)
Key Animation:
Akane Tamai (Signal.MD; OP)
Akihiko Mamashita (ep 5)
Akio Uchino (ED)
Akira Teramoto (ep 6)
Arihiro Gotou (eps 1, 4, 6, 10)
Atsushi Kasano (ep 10)
Atsushi Tsukamoto (eps 1, 10)
Ayaka Kondō (eps 1, 4)
Ayako Harukawa (ep 2)
Ayako Karatani (ep 1)
Beom Seok Hong (ep 3)
Chiharu Hara (ep 2)
Daisuke Agata (ep 1)
Eiji Tamari (ep 8)
Eri Mizukami (OP)
Fumiko Kon (ep 9)
Geon Ha Park (studio Cj; ep 5)
Gyu Tak Jung (studio Cj; ep 5)
Hajime Ueto (ep 8)
Hidetsugu Hirayama (ep 1)
Hideyasu Okamoto (eps 4, 6)
Hikaru Fujita (ep 4)
Hiroshi Kohara (ep 9)
Hiroshi Konno (OP; eps 1, 4)
Hiroyuki Kondou (eps 1, 4, 6, 10)
Hisashi Mitsui (ep 5)
Hyun Kyung Kim (studio Cj; ep 5)
Jae Kyung Lee (ep 9)
Kaito Ihara (ep 4)
Kanako Watanabe (ED)
Kanami Nakao (ep 9)
Katsuji Matsumoto (ep 8)
Katsutoshi Kobayashi (eps 4, 6, 10)
Kazuhisa Takeda (ep 5)
Kazuko Nakayama (ep 4)
Kazunori Ozawa (eps 1, 6)
Kazuyuki Kuroiwa (eps 1, 4, 6, 10)
Kei Sato (eps 1, 6)
Keiichi Sugiura (ep 3)
Keiko Motoya (eps 1, 6, 10)
Kenichi Matsuura (eps 1, 4, 6, 10)
Kenichi Umemoto (ep 5)
Kiyoshi Matsushita (ep 5)
Kiyoshiro Kato (ep 5)
Kōji Kataoka (ep 9)
Kou Kitakaze (ep 10)
Maiko Okada (eps 1, 6, 10)
Manami Ito (ep 9)
Masaharu Morinaka (eps 4, 6)
Masaharu Tomoda (ep 10)
Masahiro Okamura (eps 4, 6)
Masato Ikeda (ep 3)
Masatsugu Takeda (ep 1)
Mayumi Funakoshi (ep 1)
Michiaki Sugimoto (eps 2, 7)
Naoaki Houjou (ep 9)
Niina Morita (Signal.MD; OP)
Norifumi Okuno (ep 5)
Prommee Saksit (ep 5)
Reika Hoshino (OP)
Rumi Abe (ep 5)
Sayaka Yanaka (ep 2)
Seiji Kishimoto (OP)
Seiki Tanaka (OP)
Shi Yi Su (Signal.MD; OP)
Shigeki Awai (ep 3)
Shigemi Aoyagi (eps 6, 9)
Shinichi Iimura (eps 1, 6, 10)
Shinichi Wada (ep 1)
Shinichi Yamaoka (OP)
Shintaro Suzuki (ep 3)
Shiori Asaka (Signal.MD; OP)
Shunsuke Nakashige (OP; eps 1, 10)
Soon Young Sung (ep 9)
Taeko Hori (ep 2)
Taisei Sonoda (ep 9)
Takayoshi Hayashi (ep 1)
Takeo Yoshioka (eps 1, 4, 10)
Takurō Sakurai (eps 1, 6, 10)
Takuya Matsumura (ep 2)
Takuya Nishimichi (ep 4)
Tetsurou Yamada (ep 10)
Tomoka Mizusawa (ep 1)
Tomomi Ueda (ep 3)
Tomoya Suzuki (ep 6)
Tomoyuki Ohshita (ep 9)
Wataru Hasegawa (eps 1, 10)
Yoshiaki Tomita (ep 3)
Yoshitaka Katō (ep 10)
Yosuke Imakubo (ep 4)
Young Duk Kim (ep 9)
Young Guk Kim (ep 9)
Yū Kadokura (OP)
Yu Okagaki (OP; ep 10)
Yū Yoshiyama (ep 9)
Yui Agena (ep 2)
Yūji Wada (ep 5)
Yuka Fukuchi (Signal.MD; OP)
Yuriko Nagaya (OP)
Yuya Kawamura (ep 2)
Logo Design: Chika Matsuura
Music producer: Chieko Mizutori
Official Site Management:
Fumiaki Kōno (Maverica)
Mao Katō (Maverica)
Yuya Harada (Maverica)
Offline Editing Assistant: Kōhei Kanemaru (eps 1-10)
Online Editor:
Kazuki Takahashi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 2-3)
Takahiro Adachi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-10)
Takayuki Miyai (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1, 4-10)
Package Production: Satoshi Yamazaki
Packaging Design: Kentaro Hayashi (Kentaro Hayashi Design Office)
Paint:
Chisato Shioda (asread; eps 1, 4, 6, 10)
Eri Mitsuda (asread; eps 1, 4, 6, 10)
Eun Sook Kil (J-CUBE; ep 9)
Haigen Yao (J-CUBE; ep 9)
Hee Sook Kim (J-CUBE; ep 9)
Hwa Ryong Kim (J-CUBE; ep 9)
Hye Sook Jung (J-CUBE; ep 9)
Na Young Kim (studio Cj; ep 5)
Oh Sook Kwon (studio Cj; ep 5)
So Hee Hyeon (J-CUBE; ep 9)
Soong Hee Baek (J-CUBE; ep 9)
Sung Su Jang (J-CUBE; ep 9)
Tae-Hyun Kim (J-CUBE; ep 9)
Paint Check:
Chisato Shioda (eps 6, 10)
Eri Mitsuda (eps 4, 10)
Maki Yamamoto (ep 9)
Masayuki Doshita (eps 2, 7)
Michiaki Nakano (ep 3)
Naoki Fukutani (OP; ED; ep 1)
Satoshi Inoue (ep 8)
Takashi Nagata (ep 5)
Paint Check Assistant:
Chisato Shioda (ep 1)
Eri Mitsuda (ep 6)
Naoki Fukutani (ep 10)
Photography:
Ayumi Itakura (Studio Twinkle; eps 1-10)
Hirohito Kawakami (Studio Twinkle; eps 1-10)
Koji Sawada (Studio Twinkle; eps 1-10)
Masayuki Iwata (Studio Twinkle; eps 1-10)
Shintaro Sakai (Studio Twinkle; eps 1-10)
Yohei Konishi (Studio Twinkle; eps 1-10)
Production Advancement:
Haruyuki Tanaka (ep 4)
Hiroshi Kudo (ep 9)
Hiroyuki Keikou (ep 8)
Katsuyo Ishizaki (ep 2)
Ken Kinoue (eps 2, 7)
Shigetoshi Sato (eps 1, 6)
Shōma Yoshino (ep 3)
Ukon Murakami (ep 5)
Yasushi Sasaki (ep 8)
Yūnosuke Satō (eps 1, 6, 10)
Production Advancement Assistant: Shigetoshi Sato (ep 10)
Production Affairs:
Chie Nakamura (eps 1-10)
Yūta Kusaka (ep 4)
Production Assistant: Yūnosuke Satō (ep 8)
Production manager: Yuko Takaishi
Recording engineer: Youichi Shiratori
Setting Production: Yūki Hiramatsu (eps 1-10)
Sound Effects: Hidemi Tanaka
Sound Production Manager: Yoshimi Sugiyama
Special Effects: Tomomi Ishihara (eps 1-7, 10)
Special Thanks To: Junko Okamoto (Nishinomiya Style Editorial Dept.)
Sub-Character Design: Kanako Watanabe
Theme Song Arrangement:
Ayato Shinozaki (OP)
Kōhei Tsukada (Dream Monster; ED)
Ryōsuke Tachibana (OP)
Theme Song Composition:
Ayato Shinozaki (OP)
Kōhei Tsukada (Dream Monster; ED)
Ryōsuke Tachibana (OP)
Theme Song Lyrics:
Ayato Shinozaki (OP)
Kōhei Tsukada (Dream Monster; ED)
Ryōsuke Tachibana (OP)
Theme Song Performance:
Akira Itsuki (ED)
Ashu Nekota (OP; ED)
Fleia (OP; ED)
Kururu Kurasaka (OP; ED)
Nairu (OP; ED)
Yuki Yomichi (OP; ED)
Trademark Manager:
Hitomi Hirayama
Mari Sakai
Work Assistant:
Hirotsugu Kato (Monthly Shonen Ace Editorial Dept.)
Keisuke Numano (Monthly Shonen Ace Editorial Dept.)
Yoshinori Mino (Monthly Shonen Ace Editorial Dept.)
Yuka Utsumi (Monthly Shonen Ace Editorial Dept.)
Ayaka Nanase as Atena Saotome
Misuzu Yamada as Kōshi Nagumo

Asaki Fukuyama as Fley
Chiaki Takahashi as Mineru Wachi
Hikaru Nanjō as Sutea Kōroya
Risako Murai as Kiriya Senshō
Yuki Yomichi as Serene Hozumi

Aoi Inase as
Announcer (ep 3)
Child (ep 6)
College Girl (ep 4)
Dojo Child (ep 8)
Hoshima College Student 2 (ep 1)
Occult Director (ep 7)
Piggy Bank (eps 2, 10)
Asami Kentarou as Passerby (ep 1)
Ayako Uemura as
Athena's Classmate (ep 7)
Babysitter (ep 3)
College Girl (ep 4)
Kiriya's little Brother (ep 8)
Passerby (ep 1)
Kaori Takaoka as
Cross-dressing Contest Moderator (ep 7)
Dojo Child (ep 8)
Kiyomichi Nakamura as
Frivolous Man 2 (ep 6)
Maid Cafe Male Customer (ep 7)
Male Student (ep 3)
Makoto Ishii as Homeroom Teacher (ep 3)
Masaya Fukunishi as Maid Cafe Male Customer (ep 7)
Mitsuaki Kanuka as
Cosplay's Studio Owner (ep 6)
University Security Guard (ep 4)
Shiori Mutō as
Dojo Child (ep 8)
Occult Member B (ep 7)
Suguru Narisawa as
Couple Man (ep 8)
Frivolous Man 1 (ep 6)
Maid Cafe Male Customer (ep 7)
Supermarket Clerk (ep 2)
Yoko Nishino as
College Girl (ep 4)
Couple Woman (ep 8)
Real Maze Receptionist (ep 7)
Ryokan Hostess (ep 5)
Japanese companies
2nd Key Animation:
4tune (ep 6)
Advance Shakujii (eps 2, 7)
Art Base Bam (uncredited; ep 8)
asread (ED)
Be Loop (eps 1, 4, 6)
Changzhou Midou Animation (ep 3)
diomedéa (eps 1, 6, 10)
ENGI (ep 8)
Getsumen (ep 2)
Grain (eps 1, 4)
Hadashi Pro (ep 6)
Nakamura Production (ED; eps 1, 4, 6, 10)
Nomad (ep 7)
One Order (eps 1, 6, 10)
Seven Seas (ep 10)
Shuka (ep 4)
spring river (eps 2, 7)
Studio Cj (ep 5)
Studio Lings (eps 1, 6, 10)
Triple A (eps 1, 4, 6, 10)
Wish (ep 4)
Animation Direction:
spring river (ep 7)
White Line (ep 7)
Animation Production: asread
Animation Production Cooperation:
A-Line (ep 3)
Dangun Pictures (ep 5)
Grass (ep 9)
I&S Factory (ep 8)
Studio Mother (eps 2, 7)
Background Art:
Production ai (eps 3-4, 8)
Pulsar Design (OP; ED; 7 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10
)

Editing Studio: Jay Film
In-Between Animation:
asread (OP; ED; 7 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-10
)

Changzhou Midou Animation (ep 3)
diomedéa (ep 6)
Felix Film (OP; eps 6, 10)
Getsumen (eps 2, 7)
Grain (eps 1, 4, 6, 10)
Grass (ep 10)
J-Cube (ep 9)
K-Production (eps 4, 8)
Nakamura Production (OP; ED; eps 1, 6, 10)
One Order (eps 6, 10)
PINE JAM (ep 6)
Rising Force (ED; ep 10)
Seed (eps 8-9)
Seven Seas (ep 10)
spring river (ep 7)
Studio Cj (ep 5)
Studio Giga (ep 9)
Sunshine Corporation (OP; eps 1, 6, 10)
TNK (OP; ep 10)
Triple A (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10
)

xenron (ep 8)
Key Animation:
Art Base Bam (ep 3)
Astro Vision (ep 8)
Grain (ep 10)
K-Production (eps 4, 8)
Seed (ep 8)
Signal.MD (OP)
spring river (ep 7)
Studio Cj (ep 5)
Studio Giga (eps 6, 9)
Triple A (ep 6)
White Line (ep 7)
Music Production: Kadokawa
Official Site Management: Maverica
Online Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-10)
Paint:
asread (OP; ED; 8 episodes
eps 1, 3-6, 8-10
)

Changzhou Midou Animation (ep 3)
D-COLORS (OP; ED; eps 1, 6, 10)
Getsumen (eps 2, 7)
Grain (eps 1, 4, 6, 10)
J-Cube (ep 9)
K-Production (eps 4, 8)
Line Farm (eps 1, 10)
M.S.C (eps 1, 6, 10)
One Order (eps 6, 10)
Seed (eps 8-9)
Seven Arcs (ep 6)
spring river (ep 7)
Studio Cj (ep 5)
Studio Giga (ep 9)
Studio Palette (OP; eps 1, 6)
Studio Targe (eps 1, 4, 6, 10)
Triple A (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10
)

xenron (ep 8)
Photography:
Studio Twinkle (OP; ED; eps 1-10)
Production: Megami-Ryō
Recording Studio: studio2010:
Sound Production: Rakuonsha
Work Assistance: Kadokawa (Monthly Shonen Ace Editorial Dept.)
English staff
English cast
English companies
Internet Streaming: HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Latin America and Spain)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: HIDIVE (Brazil and Portugal)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology