×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Atelier Ryza
Atelier Ryza: Tokoyami no Joō to Himitsu no Kakurega (Japanese)
ライザのアトリエ 〜常闇の女王と秘密の隠れ家〜 (Japanese)
Plot Summary: The village of Rasenboden lies on Kurken Island, which is surrounded by a lake. Time travels slowly on this island that's on the outskirts of the Roteswasser Kingdom. In this quiet little village with very little excitement lived Ryza, a girl with entirely too much energy for this quiet village, whose main feature was that she was so ordinary that she has no outstanding features. One day, she sneaks onto a little boat with her childhood friends Lent and Tao, and they have their first adventure to the opposite shore. There, she encounters a man who uses a mysterious power called alchemy. Ryza is completely enchanted by this power and asks him to teach it to her.
User Ratings: 175 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 14 votes (sub:13, dub:1)
 Excellent: 32 votes (sub:29, dub:3)
 Very good: 52 votes (sub:50, dub:2)
 Good: 44 votes (sub:42, dub:2)
 Decent: 17 votes (sub:17)
 So-so: 8 votes (sub:8)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 295 users, rank: #3047 (of 9584)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.537 (Very good−), std. dev.: 1.5739, rank: #1686 (of 9707)
Weighted mean: 7.519 (Very good−), rank: #1599 (of 9707) (seen all: 7.65 / seen some: 1.00 / won't finish: 3.76)
Bayesian estimate: 7.516 (Very good−), rank: #1315 (of 7288)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2023-07-01
Opening Theme:
"Golden Ray" by Sangatsu no Phantasia
Ending Theme:
"Arrow" by Awkmiu
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Ema Yuzuriha
Series Composition: Yashichiro Takahashi
Script:
Minami Nakamura (eps 3, 6)
Yashichiro Takahashi (7 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10-12
)

Yoriko Tomita (eps 5, 7, 9)
Storyboard:
Akira Odama (ep 3)
Ema Yuzuriha (Alchemy Animation; ED; ep 1)
Haruka Saiga (ep 2)
Kazuya Sakamoto (eps 1, 12)
Kenji Kuroda (eps 6, 11)
Ryōko Nakano (ep 8)
Takashi Iida (eps 4, 9)
Takashi Kawabata (ep 5)
Tetsuya Endō (ep 7)
Tetsuya Wakano (OP)
Tomoko Akiyama (ep 10)
Episode Director:
Ema Yuzuriha (ep 1)
Fumiaki Usui (ep 9)
Haruka Saiga (ep 2)
Hazuki Mizumoto (ep 9)
Kana Kawana (ep 4)
Kazuya Fujishiro (ep 6)
Kazuya Sakamoto (ep 2)
Misato Takada (eps 4, 10)
Ryūta Yamamoto (eps 1, 8)
Satoshi Toba (eps 5, 11)
Shōgo Ono (ep 3)
Tetsuya Endō (eps 7, 12)
Unit Director:
Ema Yuzuriha (Alchemy Animation; ED)
Tetsuya Wakano (OP)
Original Character Design: Toridamono
Character Design: Tomoyuki Shitaya
Art Director: Teru Sekiguchi (Inspired)
Chief Animation Director:
Junnosuke Nishio (9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12
)

Kenji Matsuoka (OP; 7 episodes
eps 1-11 odd, 12
)

Rie Furuya (ep 9)
Shirokuma (8 episodes
eps 1, 3-5, 7, 9, 11-12
)

Takuya Nishimichi (ep 1)
Tomoyuki Shitaya (OP,ED; eps 3-5)
Yuki Shizuku (OP,ED; Alchemy Animation; 5 episodes
eps 3-4, 6, 10, 12
)

Animation Director:
Aika Satō (OP; eps 1, 5, 7)
Akari Abe (OP; eps 1, 5, 7)
Akio Uchino (eps 9, 11)
Ayumu Ikeda (eps 10, 12)
Beat (eps 3, 7, 9, 11)
Dai Ōhara (eps 4, 8, 11)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Guang Ming (ep 2)
Hiroko Seigan (ep 1)
Hiroko Shigekuni (Alchemy Animation; eps 1, 8)
Hironari Asao (OP)
Hiroshi Ishiyama (ep 12)
Hitoshi Kamata (ep 3)
Junichi Hashimoto (OP; eps 1, 4, 10-12)
Kaori Umeda (ep 4)
Kaoru Maehara (ep 9)
Kazuaki Imoto (ep 4)
Kazuo Watanabe (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP)
Kazuya Sakamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Kenji Terao (ep 10)
Kie Kikuno (ep 8)
Kozue Saitō (eps 5, 8, 11)
Mao Tsunoda (OP; eps 1-5)
Mari Saitō (ep 1)
Masahiro Emoto (ep 8)
Masahito Wada (eps 6, 11)
Masashi Wakayama (ep 11)
Masayuki Fujita (eps 7-9, 12)
Masumi Hoshino (ep 1)
Midori Matsumoto (eps 1, 3)
Mika (5 episodes
eps 5-6, 8, 10, 12
)

Minoru Morita (eps 10, 12)
Mitsunori Yamaguchi (eps 6, 8, 11)
Mizue Ogawa (ED)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Naoko Hayashi (ep 3)
Nobutaka Ōta (eps 1, 9-10)
Rie Furuya (ep 12)
Riwako Matsui (OP)
Ryō Yamauchi (OP)
Ryōichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; OP; eps 10, 12)
Ryōko Suzuki (eps 1, 3-4)
Saori Hosoda (eps 2, 7-8, 12)
Shirokuma (OP)
Shosuke Shimizu (OP; 5 episodes
eps 6-7, 9, 11-12
)

Taeko Mitsuhashi (eps 1, 9-10)
Takayuki Onoda (ep 9)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 11)
Takuya Nishimichi (eps 3, 10, 12)
Tōma Kanbara (8 episodes
eps 1-2, 4, 7-11
)

Tomoko Satō (OP; eps 1, 4)
Toshihide Masudate (ep 5)
Toshiyuki Anzai (OP; eps 1-5)
Tsukasa Izumisaka (eps 1, 3, 10)
Yasunori Matsumura (eps 4, 7, 12)
Yoshito Narimatsu (ep 3)
Yukari Kobayashi (ep 1)
Yūki Kitajima (eps 1, 3, 5)
Yūki Yamashita (ep 9)
Yumeki Ogawa (ep 5)
Yuta Ito (5 episodes
eps 1-2, 7, 10, 12
)

Sound Director: Ryōsuke Naya
Director of Photography: Daichi Nogami

2D Design: Saki Masuda
2nd Key Animation:
36.5℃ (ep 1)
Aika Satō (OP)
Aimi Fujii (eps 8, 10-12)
Akari Abe (OP)
Aki Nakamura (eps 1-2)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 8)
Asuka Sakakibara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 8)
Aya Kokonoe (ep 1)
Ayano Niwa (ep 11)
Azu・Betta (eps 3-5)
Chi Lin (eps 1-5, 7-8)
Eishin (ep 8)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Hye Jung Yoo (WONWOO Animation; ep 1)
Hyun Ah Kim (WONWOO Animation; ep 1)
Hyun Jung Im (WONWOO Animation; ep 1)
Hyun Kyung Oh (ep 4)
Ikumi Kakiuchi (eps 2, 5)
Ito Yano (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 8)
Junichi Hashimoto (OP)
Kaho Kurita (eps 1, 4)
Kai Kamiya (eps 1-2)
Kana Tomikawa (eps 1, 4-6)
Kanako Yoshihara (7 episodes
eps 1, 3, 5-7, 10-11
)

Kanami Hirano (ep 1)
Kanna Shirakawa (Studio PaTHoS; ep 4)
Karin Ōmura (eps 1-2, 4-6, 8)
Kazuki Takenaga (eps 4, 8)
Kazunari Araki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; Alchemy Animation; ep 5)
Kazuya Sakamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Keiichi Ishida (ep 8)
Keisuke Nakazawa (ep 1)
Kenji Kuroda (LIDEN FILMS Osaka Studio; OP)
Kiyoko Kawasaki (ep 3)
Kōhei Endō (eps 5, 7, 10)
Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 5)
Kōta Ogasawara (ep 3)
L 1995 (eps 1, 8)
M Ali (ep 10)
Maika Abe (eps 1, 3-5)
Mari Saitō (OP)
Matsuwo (eps 8, 10)
Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 2)
Mayumi Kowada (OP; Alchemy Animation; 1,5,8,10-11)
Meri Usami (OP)
Miki Maeda (eps 1, 5)
Mina Shimada (Studio PaTHoS; ep 4)
Misao Kobayashi (ep 1)
Mitsuba (ep 1)
Mitsunobu Takeda (ep 5)
Miyabi Kobayashi (ep 6)
Miyū Ōkubo (ep 3)
Moe Wada (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP)
Momoka Okazaki (ep 1)
Momoka Uchida (ep 1)
Muhammad Ali Mukhtar (ep 10)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 6)
Nanako Ōno (eps 1, 6)
Nanami Fujii (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 10, 12)
Naoko Takada (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 6, 11)
Natsumi Morishita (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 9)
Natsumi Yamashita (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10-11
)

Nozomi Beniya (OP; ep 2)
Nozomi Kitaoka (eps 1, 3-4, 6)
Okayama (ep 5)
Rei Shimizu (eps 1, 3)
Rie Hosaka (ep 1)
Rie Nakagome (eps 1, 7)
Rika Koike (ep 1)
Riraku Yamazaki (eps 1, 5)
Risa Ishikawa (ep 3)
Ryō Yamauchi (OP)
Ryōko Suzuki (ep 3)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Sanae Yamamoto (eps 8, 11)
Sayaka Ishizuka (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 6)
Sung Jun Kim (eps 1-6)
Takahiro Inoue (5 episodes
eps 1, 3, 7-8, 10
)

Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Takeshi Sakashita (eps 1-5, 7, 10)
Takuya Nishimichi (OP)
Tao Atoyama (ep 1)
Tomoki Urata (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; eps 1, 4)
Tomoko Satō (ep 9)
Toshiyuki Anzai (OP)
Ushio Tazawa (ep 9)
Uzumak111 (eps 2-3)
Xiao Yin Cai (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; eps 1-2, 4)
Xin Tong Wang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
YAN (ep 1)
Yōko Saitō (Studio PaTHoS; ep 4)
Yoshiteru Seguchi (eps 4-5)
Yu Maruto (ep 5)
Yu Mi Ra (ep 1)
Yu Mi Shin (WONWOO Animation; ep 1)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2, 4, 7)
Yuka Katabuchi (eps 1-3, 5-6, 8)
Yukari Miyoshi (ep 1)
Yuki Hirose (ep 1)
Yūki Miyazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Yūki Yamashita (ep 9)
Yukiko Sawada (OP; eps 1, 4, 6)
Yukiko Takada (Studio PaTHoS; ep 4)
Yumeki Ogawa (ep 9)
Yurie Gotō (Alchemy Animation; eps 1-6, 8, 10)
Yūsuke Ozawa (ep 1) 
Ze Xin Cha (eps 4, 6, 8, 11)
Zhi Yuan Tan (eps 1, 5-6, 8)
Zi Qiang Bi (eps 2-3)
Advisor: Minato Kazuto
Alchemy Animation Background Art: Mizuki Sekitō (Inspired; ep 2)
Art Setting: Morihito Ohara
Assistant Animation Director:
Ayako Suzuki (eps 5-6, 8, 12)
Ayano Niwa (ep 7)
Emi Nakai (eps 5-6, 8, 10)
Hiromi Takada (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Hiroshi Ishiyama (ep 11)
Hirotaka Ozawa (eps 8, 10-11)
Kaori Umeda (6 episodes
eps 5-6, 8, 10-12
)

Kazuma Uike (eps 6-8)
Mari Saitō (OP; eps 8-9, 11)
Masahiko Itojima (ep 10)
Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Midori Matsumoto (eps 8, 12)
Ryōko Suzuki (OP; eps 5-8, 10-12)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Ryūta Kawagishi (ep 11)
Taeko Mitsuhashi (ep 7)
Takanobu Katada (eps 6, 11)
Takayuki Onoda (eps 8, 11-12)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 10)
Tomoko Satō (ep 8)
Tomoyuki Shitaya (eps 6-9, 11-12)
Toshihide Masudate (ep 10)
Yi Yang Dan (ep 10)
Yumeki Ogawa (ep 6)
Yuta Ito (ep 11)
Assistant Director of Photography: Kaito Satō
Background Art:
An Duy (PEEC Animation; ep 8)
Asami Miura (Color&Smile; eps 5, 7, 9-11)
Chun Ri Rong (ep 1)
Hang Mai (PEEC Animation; eps 6, 8)
Hang Nguyen (PEEC Animation; eps 2-4)
Ju Hee Kim (Color&Smile; eps 9-11)
Kanade Sakaguchi (Color&Smile; eps 5, 7, 9-12)
mame (Color&Smile; eps 5, 7, 9-12)
Maya Koiguchi (eps 1, 8, 10)
Mizuki Sekitō (Inspired; OP, ED; eps 1-2)
Sachiko Nishiguchi (ep 1)
Shōichirō Murakami (OP,ED; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Sōki Yamashita (Color&Smile; eps 9-12)
Su Ji Sung (Color&Smile; eps 9-11)
Sumire Matsumoto (ep 1)
TealTree (6 episodes
eps 1-2, 4-10 even
)

Thuoc Bien (PEEC Animation; eps 1-4, 6, 8)
Thy Hoang (PEEC Animation; eps 1-4, 6)
Trang Linh (PEEC Animation; eps 1, 6, 8)
Trinh Tu (PEEC Animation; eps 2-4)
Tuan Quoc (PEEC Animation; ep 1)
Yūki Nobe (eps 1-2)
Yun Ho Lee (Color&Smile; eps 9-11)
Color design: Ayako Aihara
Editing: Kiyomi Yamada (EditZ)
Finish Animation:
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 4)
Futaba Kariya (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 4)
Marin Abiko (R.I.C; ep 2)
Rei Satō (R.I.C; ep 2)
Ryōta Ishida (R.I.C; eps 2-3, 11)
Yū Itō (R.I.C; eps 2-3, 11)
Yui Nagaoka (R.I.C; eps 2, 5)
Yūki Iwakiri (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 4)
Yumi Toriyama (R.I.C; ep 5)
In-Between Animation:
Akane Igarashi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 7-8)
Akiko Takeishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Chihina Maeda (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; Alchemy Animation; eps 4-6)
Chihiro Matsubara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 5, 8)
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP,ED; Alchemy Animation; 8 episodes
eps 1, 4-8, 10, 12
)

Futaba Kariya (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 4-5)
Hiromi Uemura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 6-7, 12)
Hisatoshi Masuo (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; Alchemy Animation; eps 4, 7-8, 10)
Ibuki Hirao (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; 5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 10
)

Ikumi Mitsuno (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 5)
Kana Fujimatsu (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Kanako Bandō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; Alchemy Animation; eps 7-8)
Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 5)
Masashi Kariya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 8)
Mayu Aoki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 8)
Midoriko Kuriyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; Alchemy Animation; eps 7-8)
Mimi Aoki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; Alchemy Animation; eps 4-5)
Mina Ichikawa (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Miu Fukase (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 7)
Moe Ōnishi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1, 4)
Naoko Iso (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 7-8)
Rina Kaneko (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 10)
Saki Kameoka (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Seijun Masaki (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; ep 6)
Shao Kun Chen (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 5)
Shi Han Wang (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Shogo Kinose (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; eps 6, 8)
U Thong Piyathida (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 5)
Xiao Yin Cai (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Xin Yu Zhang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 4-5)
Yū Okabayashi (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 8)
Yu Han Xie (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 6)
Yūki Iwakiri (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; Alchemy Animation; 8 episodes
eps 1, 4-8, 10, 12
)

Yukino Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 7-8)
Yūsuke Chikaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 7-8)
Zhi Xiang Yang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 5 episodes
eps 4-5, 7-8, 10
)

In-Between Check:
Eiji Yamazaki (ED; ep 8)
Haruko Abe (eps 2, 7)
Hiroyuki Satō (studio CANDYBOX; eps 1, 4)
Nana Hashiguchi (ep 5)
Natsumi Seki (studio CANDYBOX; eps 1, 4)
Tomoyo Enden (eps 3, 11)
Xin Yi Li (ep 9)
Yi Yang Dan (ep 6)
Yūki Iwakiri (OP; Alchemy Animation)
In-Between Check Assistance:
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Yūki Iwakiri (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Insert Song Performance:
Hitomi Ohwada (eps 6-7)
Yuri Noguchi (eps 1, 7)
Key Animation:
Abner Salvi (ep 7)
Aika Satō (ep 1)
Aiko Oyama (Studio PaTHoS; ep 4)
Akari Abe (ep 1)
Akihiko Ota (Studio PaTHoS; ep 4)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 7)
An Katsuragi (eps 4, 7, 12)
Aya Tanaka (OP)
Ayako Ishihara (ep 1)
Ayako Kakiuchi (ep 1)
Ayumu Ikeda (ep 5)
Byung Gon Jeon (WONWOO Animation; ep 1)
Chie Hashimoto (ep 1)
Chuan Mu (ep 2)
Chūichi Iguchi (eps 10, 12)
Datto-kun (OP)
Gil-Young Son (WONWOO Animation; ep 1)
Haruka Sakai (ep 5)
Harumi Ozeki (ep 1)
Hayato Sakoda (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Hibiki Takazoe (ep 9)
Hideyuki Kanesaka (eps 2, 6)
Hiroki Saitō (ep 11)
Hiromi Nanbe (OP; ep 11)
Hiroshi Oikawa (eps 5, 8)
Hiroshi Sasaki (eps 1, 4)
Hiroshi Shimozono (ep 2)
Hiroshi Tsukada (eps 2, 6, 10)
Hisashi Samejima (5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 11
)

Hitoshi Morikawa (eps 3, 6)
Hodaka Hashimoto (eps 3-4)
Ikuko Satō (ep 1)
Itaru Yawata (eps 1, 12)
Jae Han Lee (WONWOO Animation; ep 1)
Jae Kyung Lee (WONWOO Animation; ep 1)
Kae Shibukawa (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 7)
Kanami Nakao (5 episodes
eps 2, 4-5, 7, 12
)

Kazuko Shibata (ep 2)
Kazuo Ohara (eps 8, 10)
Kazuo Takematsu (eps 4, 8, 10)
Kazushi Matsumoto (eps 2, 4, 7)
Kei Ōhashi (ep 12)
Keiji Shigesawa (ep 12)
Kenji Kuroda (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 6, 8, 11)
Kimiyo Nakamura (Studio PaTHoS; ep 4)
Kiyoko Kawasaki (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 5)
Kōya Izumi (eps 3-4)
Kumiko Kasuga (ep 2)
Kureha Shirai (ep 7)
Kyōka Nakaoka (OP)
L 1995 (eps 1, 3, 12)
LunaNight (ep 10)
Manabu Nii (OP)
Manami Hattori (eps 1, 7)
Mari Saitō (ep 5)
Masaaki Kudō (eps 1, 3-4, 11)
Masaaki Sugawara (ep 5)
Masahiro Kogure (ep 10)
Masahiro Okamura (ep 7)
Masahito Onoda (OP)
Masashi Nishikawa (ep 1)
Masumi Hoshino (ep 7)
Matsuwo (ep 11)
Mieko Saitou (ep 12)
Mika Ookubo (eps 3, 7)
Mikinori (ep 1)
Mitsuaki Hori (OP)
Mitsuki Narita (ep 1)
Mizue Ogawa (ED)
Mizuki Nakane (Studio PaTHoS; ep 4)
Motonori Nishibe (ep 11)
Nanami Fujii (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Naoyuki Yagi (ep 10)
Natsumi Tomobe (eps 1, 11)
Nijiho Yoshimura (ep 3)
Noboru Shimohachimai (eps 7, 11-12)
Nobuyasu Murakami (5 episodes
eps 2, 4, 8, 10-11
)

Osamu Nuita (ep 7)
Rei Shimizu (eps 10, 12)
Reo Takada (ep 1)
Ryōichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; Alchemy Animation; eps 3, 6, 10-11)
Ryoko Kawamura (ep 1)
Ryōma Hasegawa (ep 9)
Ryūhei Aoyagi (ep 9)
Sachiyo Matsubayashi (ep 8)
Satoru Kakutani (eps 7-8, 10)
Seita Nakaguchi (ep 3)
Sen (ep 9)
Shintaro Tsubota (ep 12)
Shiori Sakashita (ep 3)
Shiro Fujiwara (ep 12)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Shuhei Miwa (ep 3)
Shun Satō (ep 3)
Takahiro Ninagawa (eps 1-2, 4)
Takahiro Yamakita (eps 6, 9)
Takayoshi Hayashi (OP)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 5, 10, 12)
Tatsuya Ikeda (eps 3-9 odd, 12)
Teruko Takeshima (OP)
Tetsuya Yoshimoto (eps 3, 7, 9, 11)
Tomoko Kitagawa (ep 1)
Tomoko Satō (eps 1, 9, 12)
Tomomi Murayama (eps 1, 10)
Tsuyoshi Kakihara (eps 6, 12)
wancheng (ep 11)
Xin Tong Wang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 10, 12)
YAN (eps 5, 12)
Yang Hyun Oh (WONWOO Animation; ep 1)
Yasunori Yamaguchi (eps 1-2, 4-5)
Ye Qi (eps 9-10)
Yō Imano (5 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 11
)

Yōko Nagashima (ep 1)
Yoshiaki Taniguchi (ep 12)
Yoshie Sakata (ep 2)
Yoshimi Imagawa (eps 1, 3, 5)
Yoshitaka Sato (eps 4-5)
Yu Nanba (OP)
Yuichiro Masuda (ep 4)
Yūichirō Yamada (ep 12)
Yuka Nakagami (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Yuki Shizuku (Alchemy Animation; ep 1)
Yūki Yamashita (eps 7, 9, 11)
Yūko Kobori (ep 1)
Zheng Hao Zhou (OP)
Monster Design: Aya Akizuki
Photography:
Arisa Jean Robinson (Asahi Production; eps 1-3)
Daichi Nogami (Asahi Production; Alchemy Animation)
Hiroki Abe (Asahi Production; eps 1, 10-12)
Kaito Satō (Asahi Production; Alchemy Animation)
Kanade Hirano (Asahi Production; OP,ED; Alchemy Animation; eps 2-12)
Kazuhiro Funabiki (Asahi Production; eps 1-3)
Mai Ōsumi (Asahi Production; eps 4-12)
Masashi Yamazaki (Asahi Production; ep 7)
Mayuko Fukazawa (Asahi Production; eps 1, 8-12)
Minako Maeda (Asahi Production; eps 2-4)
Ryō Iijima (Asahi Production; eps 7, 10-12)
Seung Goo Choi (Asahi Production; eps 1-9)
Shiho Imaizumi (Asahi Production; eps 6-8)
Shun Ando (Asahi Production; eps 4, 8-12)
Takaya Ōnuma (Asahi Production; eps 2, 4)
Yukimi Iwamoto (Asahi Production; OP,ED; eps 1-12)
Production Advancement:
Ayano Suzuki (ep 12)
Eri Kimura (OP; Alchemy Animation; ep 7)
Hiroto Asō (eps 1, 8)
Rumi Honjo (ep 2)
Ryōma Hishii (ep 2)
Shinya Fukuchi (eps 1, 5)
Takayuki Sasaki (ED; ep 6)
Tatsuki Satō (ep 11)
Yūki Tanno (eps 3, 9)
Production Desk: Eri Kimura
Production producer: Takayuki Sasaki
Setting Production: Shinya Fukuchi
Sub-Character Design:
Kōdai Kitahara
Mariko Fujita
Theme Song Arrangement: Awkmiu (ED)
Theme Song Composition:
Awkmiu (ED)
Harumaki Gohan (OP)
Shiki (ED)
Theme Song Lyrics:
Harumaki Gohan (OP)
Shiki (ED)
Theme Song Performance:
Awkmiu (ED)
Sangatsu no Phantasia (OP)
Haruka Terui as Lila Decyrus
Hirofumi Nojima as Empel Vollmer
Hitomi Ohwada as Klaudia Valentz
Takuma Terashima as Lent Marslink
Yui Kondou as Tao Mongarten
Yuri Noguchi as Reisalin "Ryza" Stout

Fukushi Ochiai as Lumbar Dorn
Hikaru Midorikawa as Karl Stout
Kenji Hamada as Lubart Valentz
Masumi Asano as Agatha Harmon
Ryōta Takeuchi as Moritz Brunnen
Takashi Matsuyama as Samuel Marslink
Yōhei Azakami as Bos Brunnen
Yuki Nagaku as Romy Vogel
Yuko Nagashima as Mio Stout

Ayaka Suwa as Jonna (ep 7)
Emiko Takeuchi as Bascila (eps 6, 12)
Hana Shimano as
Child A (eps 1-2, 8, 12)
Villager B (ep 11)
Villager C (ep 10)
Kōhei Yanagi as
Guardian A (ep 1)
Guardian B (eps 10-11)
Merchant (ep 9)
Kyōko Hikami as Barbara (eps 3, 12)
Mitsuaki Hoshino as Edward (ep 9)
Mitsuru Ogata as Pat (eps 3, 8, 12)
Shitan En as
Fisherman A (ep 1)
Guardian A (ep 12)
Guardian C (ep 11)
Villager A (eps 8-9)
Shō Okumura as
Guardian A (eps 10-11)
Guardian B (ep 1)
Guardian C (ep 12)
Villager C (ep 8)
Takumu Miyazono as Elder (eps 1, 9-10)
Toshiharu Yajima as Fressher (eps 1, 12)
Yukako Kiuchi as
Child B (eps 1-2, 8, 12)
Villager A (eps 10-11)
Yūki Nakajima as
Fisherman B (ep 1)
Guardian B (ep 12)
Guardian D (ep 11)
Villager B (eps 8-10)
Japanese companies
2D Works: Asahi Production
Animation Direction: LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 1)
Animation Production: LIDEN FILMS
Background Art:
Inspired
PEEC Animation (ep 1)
Editing Studio: EditZ
Finish Animation:
R.I.C (ep 1)
Reboot (ep 1)
In-Between Animation:
GK Sales (ep 1)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 1)
One Order (ep 1)
R.I.C (ep 1)
RadPlus (ep 1)
Reboot (ep 1)
In-between Check:
Candy Box (ep 1)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 1)
Key Animation:
Reboot (ep 1)
Studio Elle (ep 1)
WONWOO animation (ep 1)
Line Test: Asahi Production (ep 1)
Original Creator: Koei Tecmo Games Co., Ltd.
Photography: Asahi Production
Photography Assistance: PT.Kreasi Studio Ubud (ep 1)
special effects: Asahi Production
English cast
English staff
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology