Noein - to your other self (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Noein - Mou Hitori no Kimi e (Japanese)
Ноэйн (Russian)
ノエイン もうひとりの君へ (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Fifteen years in the future, by high-level scientific power, a violent battle takes place between Lacrima, that protects humanity, and Shangri-La, that plans the annihilation of all space-time. The key to stopping Shangri-La's invasion is a mysterious object known as "the Dragon's Torque." A group known as the Dragon Cavalry is being sent through space and time to find it. In the present, twelve-year old Haruka and her friend Yuu are contemplating running away from home when they meet a member of the Dragon Cavalry named Karasu (Crow). He believes that Haruka has the Dragon's Torque and claims to be Yuu from fifteen years in the future.
User Ratings: 1900 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 265 votes (sub:191, dub:65, ?:2, others:7
6 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 527 votes (sub:382, dub:125, raw:4, ?:3, edit.dub:2, others:11
4 Spanish subtitled
3 Polish subtitled
1 Turkish Sub subtitled
1 German subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 525 votes (sub:333, dub:170, edit.dub:4, raw:1, others:17
6 Spanish subtitled
6 French subtitled
3 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
1 Tagalog dubbed
)
 Good: 323 votes (sub:194, dub:116, ?:3, raw:2, edit.dub:2, others:6
2 Spanish subtitled
2 French subtitled
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 132 votes (sub:80, dub:45, ?:2, raw:1, edit.dub:1, others:3
1 Tagalog dubbed
1 Italian dubbed
1 Russian dubbed
)
 So-so: 62 votes (sub:43, dub:15, edit.dub:1, others:3
2 French subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 23 votes (sub:17, dub:6)
 Weak: 33 votes (sub:24, dub:7, ?:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 8 votes (dub:4, sub:4)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 3375 users, rank: #270 (of 5921)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.981 (Very good), std. dev.: 1.5542, rank: #548 (of 5914)
Weighted mean: 7.900 (Very good), rank: #536 (of 5914) (seen all: 8.05 / seen some: 7.15 / won't finish: 4.97)
Bayesian estimate: 7.898 (Very good), rank: #364 (of 4468)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage:
2005-10-11
2007-06-18 to 2007-11-20 (USA, Sci Fi Channel - Ani-Monday)
2007-11-12 to 2008-05 (Canada - Super Channel)
2008-11-10 to 2008-12-12 (Philippines, Primetime Anime on TV5)
Release dates: We have 6
Opening Theme:
"Idea" by eufonius
Ending Theme:
"Yoake no Ashioto" by solua
Links: We have 2
Trivia: We have 8
DVD Easter Eggs: We have 4
Reviews:
Noein DVD 5 (Nov 16, 2007)
Noein DVD 4 (Aug 15, 2007)
Noein DVD 3 (May 22, 2007)
Noein DVD 2 (Mar 21, 2007)
News: Show:
Manga Entertainment (Dec 7, 2007)
Anime Central 2006 (May 9, 2006)
Free Streaming Anime (Dec 12, 2005)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Noein (DVD 1) 2006-10-17 (from $8.97)
    Noein (DVD 2) 2007-01-16 (from $8.97)
    Noein (DVD 3) 2007-04-17 (from $8.90)
    Noein (DVD 4) 2007-07-24 (from $8.97)
    Noein (DVD 5) 2007-08-14 (from $8.97)
    Noein - The Complete Series (DVD 1-5) 2008-01-22 (from $29.99)
DVD (Region 2)
    Noein - The Complete Series (DVD) 2007-10-22
DVD (Region 4)
    Noein - Complete Collection (DVD) 2009-01-14

Japanese staff
Japanese cast
Director:
Kazuki Akane
Kenji Yasuda (OP, ED)
Series Composition:
Hiroshi Ohnogi
Kazuki Akane
Script:
Hiroaki Kitajima (5 episodes
eps 3, 6-7, 13, 18
)

Hiroshi Ohnogi (6 episodes
eps 5, 11, 15, 19, 23-24
)

Kazuharu Sato (5 episodes
eps 4, 10, 12, 20, 22
)

Kazuki Akane (eps 1-2, 16)
Miya Asakawa (5 episodes
eps 8-9, 14, 17, 21
)

Storyboard:
Atsushi Wakabayashi (eps 9-10, 13)
Hiroyuki Morita (ep 21)
Katsuyuki Kodera (eps 3, 8)
Kazuhiro Furuhashi (ep 12)
Kazuki Akane (OP; eps 1, 16, 24)
Kenji Yasuda (5 episodes
eps 2, 7, 19, 23-24
)

Norio Kashima (ep 17)
Shinichiro Watanabe (ep 22)
Shoji Kawamori (ep 20)
Takayuki Tanaka (5 episodes
eps 6, 11, 19, 23-24
)

Takeshi Mori (ep 4)
Tsukasa Sunaga (4 episodes
eps 5, 14-15, 18
)

Yasuaki Kurotsu (ep 10)
Yasuhiro Matsumura (ep 3)
Episode Director:
Hiroyuki Tsuchiya (ep 2)
Hiroyuki Yokoyama (ep 9)
Kazuki Akane (ep 24)
Kenji Yasuda (5 episodes
eps 1-2, 11, 18, 24
)

Kiyoshi Matsuda (5 episodes
eps 3, 7, 13, 21, 24
)

Mamoru Enomoto (5 episodes
eps 5, 10, 16, 20, 24
)

Megumi Sakai (eps 9, 14 asst)
Naoki Horiuchi (ep 4)
Norio Kashima (eps 17, 23)
Shigeki Hatakeyama (ep 8)
Takayuki Tanaka (4 episodes
eps 6, 12, 19, 24
)

Takeyuki Yanase (ep 14)
Yasuhito Kikuchi (eps 15, 22)
Music: Hikaru Nanase
Original Concept: Kazuki Akane
Character Design: Takahiro Kishida
Art Director: Takeshi Satou
Animation Director:
Akira Takata (eps 4, 6, 21)
Atsushi Irie (eps 17 asst, 22)
Atsushi Okuda (ep 3)
Futoshi Fujikawa (ep 17)
Haruo Sotozaki (ep 4)
Hideki Yamazaki (3 episodes
eps 19, 20 (asst), 22
)

Hiroaki Kawaguchi (ep 4)
Hiroharu Nagasaka (ep 4)
Hiroshi Okubo (ep 12)
Juuichi Senpaku (asst; ep 6)
Keiko Imasato (ep 8)
Kensuke Ishikawa (eps 2, 7)
Mariko Aoki (eps 9, 14)
Masahiko Komino (eps 5-6, 20)
Masahiro Sekiguchi (4,11layout,18-20asst,24(part))
Mitsuru Soma (ep 6)
Nobuteru Yuki (ep 23)
Norio Matsumoto (ep 12)
Rika Mishima (4 episodes
eps 6, 13, 18, 20 (asst)
)

Ryo Nakaya (eps 1, 6, 19) 
Ryouma Ebata (asst; ep 16)
Satoru Nakaya (eps 1, 6, 19)
Satoru Utsunomiya (ep 22)
Shinsuke Terasawa (ep 4)
Toshimitsu Kobayashi (ep 10)
Toshiya Washida (ep 10)
Usaku Myouchin (ep 4)
Yoshiko Imazato (ep 8)
Yoshiko Okuda (ep 11)
Yûichi Takahashi (eps 15, 22)
Yukari Kobayashi (ep 4)
Art design:
Kazuhiko Suzuki
Kazushige Kanehira
Yamako Ishikawa (Shangri-La, park design)
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director:
Hiroshi Yagishita (technical)
Masato Takahashi
Director of Photography: Maki Ueda
Executive producer:
Hisato Usui
Katsuji Nagata
2D Composite:
Chiaki Matsukura (Viewworks; eps 2, 4)
Chiharu Horita (Viewworks; eps 2, 4)
Chinami Matsubara (Satelight; eps 1, 3)
Enshan Tian (Satelight; eps 1, 3)
Hiromitsu Ishikawa (Satelight; eps 1, 3)
Hiroshi Satô (Satelight; eps 1, 3)
Kazuyo Nakagawa (Satelight; eps 1, 3)
Kiyoyuki Fukuda (DR TOKYO; ep 8)
Mayuko Haseda (Viewworks; eps 2, 4)
Minoru Fujita (DR TOKYO; ep 8)
Naomi Takahashi (Satelight; eps 1, 3)
Ryouichi Oota (Viewworks; eps 2, 4)
Ryu Takizawa (DR TOKYO; ep 8)
Satsuki Horiguchi (Satelight; eps 15, 17-22)
Shinji Kanbayashi (Satelight; eps 1, 3)
Takahiro Uezono (DR TOKYO; ep 8)
Tetsuya Nakai (DR TOKYO; ep 8)
Yoshihiro Souma (Satelight; eps 1, 3)
Youji Maeda (Satelight; ep 12)
Yuujirou Yamane (Viewworks; ep 2)
2nd Key Animation:
Dina Oohara (Studio Pastoral; ep 23)
Fumika Hasegawa (Studio Pastoral; ep 23)
Haruyo Sakai (Studio Create; eps 5, 19)
Hiroko Andou (Studio Create; ep 5)
Hiroshi Ishiyama (ep 18)
Hiroshi Kodama (ep 5)
Hiroyasu Oda (ep 11)
Juuichi Senpaku (ep 5)
Koji Takeuchi (ep 6)
Masahiko Komino (ep 1)
Masako Terada (ep 7)
Mika Yamamoto (eps 1, 6)
Miki Wasada (ep 1)
Minako Sasaki (eps 5, 17, 19)
Minoru Morita (ep 11)
Mitsuo Satou (ep 11)
Natsumi Tamura (ep 2)
Rika Mishima (ep 11)
Ryo Kobayashi (5 episodes
eps 10-11, 19-21
)

Ryo-timo (ep 20)
Ryouma Ebata (ep 13)
Satomi Kurita (Studio Pastoral; ep 23)
Seres (ep 13)
Shin Tanoue (eps 5, 20)
Tatsuya Shiraishi (ep 6)
Tomomi Murayama (Studio Create; ep 19)
Tomoyoshi Honma (Studio Pastoral; ep 23)
Tomoyuki Kojima (ep 11)
Tomoyuki Niho (eps 20-21)
Toshiya Washida (ep 5)
Yomogi Oogoshi (eps 5, 17, 19)
Yoshito Narimatsu (ep 20)
Youko Nomura (Studio Create; eps 5, 13, 19)
Yuu Nakajima (Studio Create; eps 5, 19)
Yuu Yonezawa (eps 20-21)
Yuuhei Ueda (ep 11)
3D Animation:
Akihiro Komiya (Satelight; eps 18-20, 24)
Daisuke Yoshida (Atelier Bidol; eps 7-8, 11, 15)
Dou Yao (RADIX; ep 17)
Eiji Inomoto (Orange; 5 episodes
eps 7-8, 13, 20, 24
)

Hirokazu Minoura (Atelier Bidol; eps 11, 15)
Hironori Morino (eps 7-9, 12)
Hiroyuki Hamasaki (Satelight; 16 episodes
eps 6-9, 11-21, 24
)

Inaho Komori (RADIX; 4 episodes
eps 8, 10, 13, 17
)

Isshi Dango.H (Satelight; ep 22)
Itsurou Sasakura (eps 9, 13, 17)
Jae Hun Shin (Orange; eps 20, 24)
Kouichi Shimomura (Satelight; 6 episodes
eps 6, 11, 18-20, 24
)

Masahiro Oota (A. Bidol-ep7,8,11,15,18,22,24)
Masaya Machida (Satelight; eps 18-20, 24)
Masayoshi Obata (A.Bitol-ep7,8,11,15,18,22,24)
Maya Otani (Viewworks; ep 18)
Mutsumi Sakauchi (Atelier Bidol; eps 7-8, 11, 18)
Naoya Fukushi (RADIX; 4 episodes
eps 8, 10, 13, 17
)

raruhu (eps 8, 10)
Takayuki Miyakoda (Orange; eps 13, 20, 24)
Takayuki Takaiwa (Atelier Bidol; eps 18, 22, 24)
Yukio Ikeda (Satelight; eps 16, 19, 24)
Yukiro Tanaka (eps 20, 24)
Yuu Nagashima (Orange; eps 7-8, 13, 24)
3D Composite:
Daiki Matsukura (Viewworks; eps 1-5)
Hiromitsu Koiwa (Viewworks; eps 1-5)
Hiromitsu Saitou (Viewworks; eps 1-5)
Maya Otani (Viewworks; eps 1-5)
3DCG Mapping: Mayuko Haseda
Animation Supervisor:
Hideki Yamazaki (eps 8-9, 14)
Masahiro Sekiguchi (ep 14)
Ryo Nakaya (ep 9) 
Satoru Nakaya (ep 9)
Assistant Director: Kenji Yasuda
Audio Production Manager: Rika Ishibashi
Background Art:
Ai Nakata (LOFT; 6 episodes
eps 5, 9, 11, 14, 18, 20
)

Aiko Nagamine (Kusanagi; 8 episodes
eps 1-3, 6-7, 12, 16, 24
)

Anna Ooizumi (Kusanagi; eps 6-7)
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; 4 episodes
eps 2, 16, 19, 24
)

Emi Kitahara (Studio Fuga episodes)
Hiromichi Itou (Kusanagi; eps 19, 24)
Hiromu Itou (Kusanagi; 7 episodes
eps 1-3, 6-7, 16, 21
)

Hisako Saitou (Studio Fuga episodes)
Kouji Okamoto (Kusanagi; eps 12, 15, 21)
Kuniaki Nemoto (Kusanagi; 6 episodes
eps 2, 6-7, 12, 15, 19
)

Kyo Inoue (Kusanagi; 6 episodes
eps 1, 12, 15-16, 21, 24
)

Mariko Akiyama (Atelier Ron; 4 episodes
eps 5, 9, 18, 20
)

Mina Nakayama (Studio Fuga episodes)
Miwa Yoshida (Kusanagi; ep 21)
Nobuhito Sue (Kusanagi; ep 24)
Ryuu Koiso (Atelier Ron; eps 9, 18, 20)
Saho Yamane (Kusanagi; ep 21)
Senjin Akahori (Kusanagi episodes (-19))
Takeshi Fukumoto (LOFT; ep 5)
Takeshi Satou (Kusanagi episodes)
Takuji Jizomoto (Atelier Ron; ep 5)
Tomomi Iwase (Studio Fuga episodes)
Toshiki Nishi (Kusanagi; eps 3, 12, 21)
Toshiko Abe (LOFT; ep 9)
Tsutomu Uchida (Kusanagi episodes (-21))
Wakako Hideshima (ep 6)
Yasuyuki Yuzawa (Studio Fuga episodes (-10))
Yôji Nakaza (Kusanagi; eps 12, 15, 24)
Yuji Kihara (Kusanagi; ep 3)
Yuki Umino (Kusanagi; 5 episodes
eps 2, 6-7, 15, 24
)

Background Art Chief:
Katsufumi Hariu (7 episodes
eps 4, 8, 10, 13, 17, 19, 22
)

Kazuhiko Suzuki (5 episodes
eps 5, 9, 11, 14, 20
)

Casting Management: Megumi Tooyama
CG Layout:
Naomi Takahashi (ep 14)
unknown CASE (ep 11)
Yukio Ikeda (ep 14)
CG Modeling:
Daiki Matsukura (eps 1-9)
Maya Otani (eps 1-9)
Toshikatsu Takahashi (eps 1-9)
CG Producer: Tomisaburou Hashimoto
CG Production:
Dong-yun Han (eps 16-21)
Miho Hasegawa (eps 1-15)
Chief Editor: Yasuaki Takeuchi
Color Check:
Nanae Shinaji (5 episodes
eps 6, 11, 15, 19, 22
)

Naoko Satou (10 episodes
eps 1-2, 5, 10, 12, 16, 18, 20-21, 24
)

Satoko Kimura (6 episodes
eps 4, 7, 13, 17, 20, 23
)

Yukiko Totsuka (ep 14)
Yuko Kanemaru (ep 3)
Color design:
Kumiko Nakayama
Naoko Satou (asst.)
Color setting:
Nanae Shinaji (5 episodes
eps 6, 11, 15, 19, 22
)

Naoko Satou (10 episodes
eps 1-2, 5, 10, 12, 16, 18, 20-21, 24
)

Satoko Kimura (6 episodes
eps 4, 7, 13, 17, 20, 23
)

Yukiko Totsuka (ep 14)
Yuko Kanemaru (ep 3)
Composite Production:
Kiyoyuki Fukuda (ep 8)
Nobuyoshi Kawabata (eps 1, 3, 9, 11)
Rie Nohara (eps 7, 10, 12-24)
Toshikatsu Takahashi (eps 1-7)
Wakana Moriya (ep 5)
Conceptual Design:
Junya Ishigaki
Takeshi Takakura
Design Assistant:
Masaki Kurita (2 episodes
eps 7, 9 onwards
)

Shinya Asanuma (eps 7-24)
Digital Synthesis: Yuuji Kakuda (eps 6-24)
Editing Assistant: Yoshito Kudou
Illustration: Miki Murai (ep 14)
In-Between Animation:
Chiaki Fujioka (7 episodes
eps 4-5, 7, 13, 22-24
)

Eriko Murakami (ep 8)
Hirofumi Yamashita (21 episodes
eps 1, 3-13, 16-24
)

Hiroki Kiyono (eps 12, 15, 17)
Hiroyuki Seiho (ep 8)
Hokuto Sakiyama (responsible for in-betweening Ryo-timo's key animation)
Kaori Inoue (ep 21)
Keiko Oyama (ep 2)
Kumiko Ozawa (8 episodes
eps 1-3, 7, 10, 12, 15, 17
)

Kumiko Terada (Takuranke; 5 episodes
eps 8-9, 14, 22, 24
)

Michiko Oohigashi (5 episodes
eps 7, 10, 12, 15, 17
)

Minako Sasaki (eps 1-3)
Sayaka Shimomaki (8 episodes
eps 1-3, 7, 10, 12, 15, 17
)

Tetsurou Kawasaki (8 episodes
eps 1-3, 7, 10, 12, 15, 17
)

Tomomi Kawamura (eps 1, 3-24)
Yuki Kikuchi (5 episodes
eps 7, 10, 12, 15, 17
)

Yuuya Kanakubo (ep 8)
Zen Nagata (ep 2)
In-Between Check:
Chiaki Fujioka (5 episodes
eps 6, 11, 13, 15, 19
)

Eriko Murakami (ep 8)
Kumiko Terada (Takuranke (other eps))
Key Animation:
Ai Saito (Tatsunoko Pro; ep 5)
Aki Kuki (ep 4)
Akihiro Yuki (ep 11)
Akiko Isohata (ep 11)
Akiko Kawashima (ep 8)
Akiko Matsuo (ep 11)
Akiko Tanada (ep 9)
Akira Takata (OP; ED; 4 episodes
eps 1, 3, 10, 24
)

Asuka Tsubuki (ep 4)
Atsuko Nozaki (6 episodes
eps 10, 12, 15, 17, 22, 24
)

Atsushi Irie (5 episodes
eps 12, 15, 17, 22, 24
)

Atsushi Itou (ep 8)
Atsushi Okuda (eps 1, 19, 24)
Atsushi Tsukamoto (ep 5)
Ayumu Kotake (eps 2, 7, 19)
Chieko Hisha (eps 9, 14)
Chihiro Washio (ep 5)
Chiyomi Tsukamoto (ep 2)
Chizuko Kusunoki (ep 14)
Daisuke Hiramaki (ep 19)
Daisuke Mataga (ep 3)
Eiji Uemura (ep 5)
Eri Ogawa (5 episodes
eps 3, 5, 13, 15, 18
)

Fumio Matsumoto (6 episodes
eps 1, 3, 11, 17, 20, 24
)

Fumio Sasaki (ep 5)
Futoshi Fujikawa (eps 12, 22-24)
Hideki Yamazaki (eps 19, 24)
Hidemi Kanazawa (ep 2)
Hideo Amemiya (ep 8)
Hideoki Kusama (eps 20, 22)
Hidetoshi Oomori (Studio Pastoral; ep 23)
Hideyuki Hamada (ep 8)
Hiroaki Kawaguchi (ep 4)
Hiroaki Tomita (ep 13)
Hirofumi Suzuki (eps 1, 11, 20)
Hiroki Yamamura (Studio Pastoral; ep 23)
Hiromi Hata (eps 7, 13, 19)
Hiromi Okazaki (eps 6, 8)
Hiroshi Kodama (eps 5, 13)
Hiroshi Okubo (OP; 6 episodes
eps 1, 6, 12, 18, 20, 24
)

Hiroshi Yakou (ep 8)
Hiroyoshi Iida (ep 4)
Hitomi Hasegawa (ep 4)
Ichiro Hattori (eps 11, 20)
Jun Uemura (ep 23)
Junichi Kigawa (ep 4)
Junko Matsushita (eps 10, 20)
Junko Nonaka (ep 4)
Juuichi Senpaku (eps 7, 13)
Kaori Inoue (5 episodes
eps 2, 7, 13, 21, 24
)

Kayano Tomizawa (ep 8)
Kazuaki Imoto (eps 2, 7)
Kazunobu Hoshi (ep 8)
Kazuya Saitoh (eps 3, 6, 13)
Kazuyoshi Yaginuma (OP; 5 episodes
eps 3, 11, 17-18, 24
)

Kei Ajiki (ep 11)
Keiichi Honda (eps 3, 21)
Keiichiro Kimura (ep 8)
Keiichirou Honjou (ep 13)
Keiko Mototani (ep 6)
Keita Shimizu (Studio Pastoral; ep 23)
Keita Watabe (6 episodes
eps 5-6, 10, 13, 18-19
)

Kikuko Sadakata (ep 13)
Kiyotoshi Aoi (ep 6)
Koichi Usami (ep 23)
Kouhei Hatano (ep 20)
Kouichi Shimoda (ep 21)
Kouji Kawaguchi (ep 4)
Kouji Motoyama (5 episodes
eps 2-3, 5, 10, 19
)

Kouji Ogawa (ep 6)
Kumiko Kakoi (eps 5, 20)
Kuniko Yano (ep 4)
Makoto Ito (eps 7, 20)
Makoto Matsui (ep 7)
Mamoru Abiko (4 episodes
eps 13, 17-18, 21
)

Manabu Nakatake (ep 11)
Mariko Aoki (ep 14)
Mariko Emori (ep 21)
Masahiko Komino (4 episodes
eps 5, 13, 18, 24
)

Masahiro Sato (OP)
Masahiro Satou (ep 10)
Masahiro Sekiguchi (5 episodes
eps 6, 11, 17-18, 23
)

Masaki Hyuga (ep 3)
Masaki Kudo (eps 9, 14)
Masako Imamiya (eps 15, 22)
Masaya Tanaka (ep 5)
Masayuki Yoshida (Tatsunoko Pro; eps 5, 19)
Michio Satô (ep 8)
Michiyo Hirabayashi (Studio Create; eps 5, 13, 19)
Mika Yamamoto (6 episodes
eps 2-3, 7, 10, 13, 17
)

Mikie Yagihara (ep 4)
Minako Sasaki (ep 10)
Minoru Morita (eps 3, 21)
Minoru Yamazawa (ep 4)
Naoki Takahashi (ep 4)
Natsumi Tamura (eps 3, 5-7)
Nobuharu Ishido (eps 9, 14)
Nobuko Shinohara (ep 4)
Norio Matsumoto (OP; 5 episodes
eps 7, 12, 17, 21, 24
)

Noriyasu Yamauchi (ep 10)
Rie Nishiyama (ep 2)
Rie Saitou (Tatsunoko Pro; ep 5)
Rika Kanetaka (ep 4)
Rika Mishima (5 episodes
eps 1, 7, 13, 18, 24
)

Ryo Kobayashi (6 episodes
eps 6-7, 13, 17-18, 23
)

Ryo Nakaya (7 episodes
eps 1, 7, 11-12, 18-19, 24
)
 
Ryo Yonemoto (eps 17, 19)
Ryo-timo (6 episodes
eps 6, 12, 16, 19, 23-24
)

Ryoochimo Sawa (ep 3)
Ryouma Ebata (9 episodes
eps 6-7, 10, 12, 15, 17, 19, 22-23
)

Ryuunosuke Murakami (ep 6)
Saburo Takada (ep 9)
Satoru Nakaya (7 episodes
eps 1, 7, 11-12, 18-19, 24
)

Satoru Utsunomiya (5 episodes
eps 12, 15, 19, 22, 24
)

Satoru Yamaguchi (ep 13)
Satoshi Koike (ep 1)
Satoshi Shigeta (ep 10)
Seiichi Nodate (ep 20)
Seiji Masuda (ep 7)
Seijirou Katou (ep 6)
Shigenobu Nagasaki (ep 11)
Shin Tanoue (eps 5, 10, 18)
Shingo Kobayashi (ep 23)
Shingo Suzuki (ep 12)
Shinjiro Shigeki (ep 21)
Shinsuke Kasahara (ep 11)
Shinya Kameyama (ep 8)
Shougo Hanagami (eps 18-19)
Shouhei Komatsubara (ep 7)
Shouji Endo (eps 5, 18)
Shuuji Sakamoto (eps 3, 18)
Susumu Yamaguchi (ep 10)
Taizou Iino (ep 1)
Takaaki Sekizaki (ep 22)
Takahiro Ikezoe (ep 4)
Takahiro Kishida (OP,1,3,5-7,11,12,16,19,20,2324)
Takahiro Ninagawa (ep 7)
Takahiro Toyomasu (ep 6)
Takashi Hirabayashi (Studio Create; eps 5, 13, 19)
Takashi Mukouda (OP)
Takashi Muratani (eps 3, 6, 13)
Takeyuki Yanase (ep 14)
Takuya Saito (ep 12)
Tatsuya Shiraishi (6 episodes
eps 3, 5, 10, 13, 17-18
)

Teiji Makino (ep 2)
Tokuyuki Matsutake (ep 11)
Tomoe Sahashi (ep 21)
Tomokatsu Nagasaku (ep 4)
Tomoko Kawauchi (ep 13)
Tomomi Murayama (Studio Create; ep 5)
Tomoyuki Kitamura (ep 8)
Tomoyuki Niho (8 episodes
eps 3, 5-6, 12, 16, 19, 23-24
)

Toshifumi Akai (ep 7)
Toshiya Washida (eps 17, 21)
Ushio Tazawa (eps 1, 19)
Wataru Sekimoto (eps 2, 7)
Yae Ootsuka (ep 19)
Yasuhito Kikuchi (4 episodes
eps 15, 17, 22, 24
)

Yasuyuki Kai (eps 1, 10)
Yoko Iizuka (Seigasha; eps 9, 14)
Yoko Ono (ep 4)
Yomogi Oogoshi (ep 10)
Yoshifumi Nakamura (eps 2, 19)
Yoshiko Imazato (ep 8)
Yoshiko Okuda (eps 1-2, 24)
Yoshinobu Ando (ep 23)
Yoshinori Takahashi (ep 20)
Yoshio Nagao (ep 8)
Yoshitaka Sato (ep 1)
Yoshito Narimatsu (eps 5, 10, 18)
Yui Enomoto (5 episodes
eps 13, 17, 20, 23-24
)

Yûichi Takahashi (6 episodes
eps 10, 12, 15, 19, 22, 24
)

Yuki Hayashi (ep 20)
Yukie Akitani (Seigasha; eps 9, 14)
Yukie Suzuki (4 episodes
eps 3, 10, 17, 23
)

Yumiko Ishii (ep 21)
Yuu Yonezawa (eps 19, 22-24)
Yuuhei Ueda (ep 22)
Material Design: Youhei Suzuki
Mechanical Setting: Koji Watanabe (eps 2-24)
Monitor Design: HIBIKI
Monitor Graphics: Itsurou Sasakura (eps 10-24)
Monitor Processing: Satsuki Horiguchi (eps 7-8)
Music Performance:
Hideyo Takakuwa (Flute)
Hiroki Satou (Trombone)
Otohiko Fujita (Horn)
Ryosuke Kashiwada (Tuba)
Tomoyuki Asakawa (Harp)
Music producer: Shunji Inoue
Object Design: Takayuki Takeya
Production Chief: Hidenori Kosuge (eps 6-24)
Production Desk: Kazuhiro Sakurai (eps 1-9)
Production Runner:
Aiko Sasa (2 episodes
eps 17, 24 (asst)
)

Eiji Matsuda (asst; ep 24)
Fuji Yoshioka (ep 10)
Fujiaki Asari (ep 8)
Jun Katou (eps 9, 14)
Kazuhiro Sakurai (eps 11, 18)
Megumi Onozato (eps 2, 7)
Ringo Kishimoto (ep 2)
Shinichi Oohira (ep 4)
Takahiro Majima (eps 10, 17, 24)
Takashi Mochizuki (ep 6)
Takayuki Sasaki (eps 5, 13, 19)
Wakana Moriya (eps 15, 22)
Yuki Yase (6 episodes
eps 1, 3, 12, 16, 20, 24
)

Yuushi Koshida (ep 21)
Publicity: Yukari Oobayashi
Recording Adjustment: Ayumu Anzai
Recording Assistant: Michiya Arakawa
Setting: Hiroshi Yagishita (OP)
Setting Production: Miki Murai
SF Consultant: Mondo Hattori
Sound Effects: Akiko Mutou (Sound Box)
Special Effects:
Hidetaka Tenjin (eps 18-24)
Naoyuki Ohba (Rare Trick (ep 1-17))
Special Thanks To: Gouto Muroichi (Big Shot)
Theme Song Composition:
Hajime Kikuchi (OP)
Hiroshi Sekita (ED)
Theme Song Lyrics:
Emi Inaba (ED)
riya (OP)
Theme Song Performance:
eufonius (OP)
solua (ED)
Titles: Sumio Takeda
Video Editing:
Katsufumi Harada (Q Tech; ep 1)
Takeshi Sadamatsu (Q Tech; ep 2 onwards)
Tetsuro Tsukada (Q Tech)
Fujiko Takimoto as Yuu Gotou
Haruka Kudou as Haruka Kaminogi
Kazuya Nakai as Karasu

Akemi Okamura as Asuka Kaminogi
Atsuko Tanaka as Miyuki Gotou
Kaori Nazuka as Miho Mukai
Kazuya Nakai as Noein
Keiji Fujiwara as Kyouji Koriyama
Kenichi Suzumura as Atori
Kenta Miyake as Takuya Mayuzumi
Kohei Kiyasu as Fukurou
Kouki Miyata as Isami Fujiwara
Rikiya Koyama as Kuina
Ryoko Shiraishi as Tobi
Saeko Chiba as Ai Hasebe
Sayaka Ohara as Ryouko Uchida
Takako Honda as Kosagi

Daisuke Kirii as Taiza
Daisuke Ono as Enra
Emiri Katō as High School Girl(ep 22)
Fumi Oda as
Gokan
Mariko Mukai(ep 5)
Hajime Iijima as Doctor(ep 22)
Hikaru Miyata as Wanderer of Time
Hiroyuki Yoshino as Isami's brother(ep 11)
Kenta Miyake as Isuka
Mai Nakahara as Yukie Nijou
Natsuki Mori as Miyuki's mother
Nobuaki Sekine as Professor Sasaki(eps 10, 18)
Rumi Tashiro as Asuka's mother
Sayori Ishizuka as High school girl(eps 17, 22)
Shunsuke Sakuya as Makoto Shinohara
Youko Honda as Aya Maeda(ep 19)
Yukie Maeda as Emi(eps 8-9)
Japanese companies
2D Composite:
DR TOKYO (ep 8)
Satelight (21 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9-24
)

Viewworks (eps 2, 4, 6-7)
2D Composite Assistance:
DR TOKYO (eps 6, 10-11)
Satelight (eps 2, 4, 8)
Viewworks (eps 1, 3, 5, 24)
2nd Key Animation:
A I (ep 18)
Last House (ep 19)
Nakamura Production (4 episodes
eps 5, 7, 10, 17
)

Rikuentai (ep 6)
Seigasha (eps 18-19)
Studio Garan (ep 7)
Studio Takuranke (ep 19)
Tatsunoko Production (eps 17, 19)
3D Composite: Viewworks
Animation Production: Satelight
Animation Production Assistance:
drop (ep 4)
Office Take Off (eps 9, 14)
Picture Magic (ep 8)
Animation Supervision: Satelight (ep 14)
Background Art:
Atelier Ron (6 episodes
eps 5, 9, 11, 14, 18, 20
)

Kusanagi (10 episodes
eps 1-3, 6-7, 12, 15-16, 19, 21
)

Seoul Loft (6 episodes
eps 5, 9, 11, 14, 18, 20
)

Studio Fuga (7 episodes
eps 4, 8, 10, 13, 17, 19, 22
)

Studio Loft (4 episodes
eps 5, 14, 18, 20
)

Broadcaster:
Bandai Channel
Chiba TV (2005-10-11)
KIDS STATION (2005-10-14)
Sun TV (2005-10-13)
TV Aichi (2005-10-11)
TV Kanagawa (2005-10-13)
TV Saitama (2005-10-14)
Digital Paint:
A I (10 episodes
eps 11-13, 15-20, 22
)

Ani Village (8 episodes
eps 3, 5-7, 9-11, 17
)

Artland (ep 22)
Asahi Production (ep 20)
Ashi Productions (ep 8)
Buyuu (eps 1-3)
Chaos Project (ep 3)
D-COLORS (7 episodes
eps 1-3, 5-7, 12
)

Dr. Movie (5 episodes
eps 7, 13, 15, 17, 22
)

EASIA (eps 20, 24)
Front Line (14 episodes
eps 5-7, 10, 13-14, 16-22, 24
)

Golden Bell (ep 4)
Hayashi (eps 7, 20, 24)
IMOVE (ep 24)
iseriA (8 episodes
eps 1-3, 5-7, 12, 20
)

JM Animation (eps 6, 10)
MSC (ep 15)
MSJ (5 episodes
eps 7, 10, 21-22, 24
)

NARA Animation Studio (ep 8)
Qad Co. Ltd. (4 episodes
eps 7, 15, 22, 24
)

RIC (eps 3, 6-7)
Rikuentai (eps 9, 12-15)
Studio aB (ep 13)
Studio Elle (12 episodes
eps 1-3, 5-6, 12, 16, 18-20, 22, 24
)

Studio Matrix (ep 6)
Studio Road (ep 3)
Takahito Animation (eps 9, 14)
Tamazawa Animation House (10 episodes
eps 1-3, 9-10, 12, 14-15, 19, 22
)

Triple A (4 episodes
eps 17, 19, 21-22
)

XEBEC M2 (eps 7, 12, 17)
In-Between Animation:
A I (11 episodes
eps 11-13, 16-20, 22-24
)

A-Line (eps 3, 12)
AIC (ep 1)
AIC Spirits (eps 1-3)
Ani Village (10 episodes
eps 1-3, 5-6, 9-12, 17
)

Anime Roman (eps 3, 11)
ARCTURUS (ep 2)
Asahi Production (ep 20)
Ashi Productions (ep 2)
Chaos Project (eps 2, 15)
Daume (ep 2)
Dr. Movie (7 episodes
eps 2-3, 12-13, 15, 17, 22
)

EASIA (eps 20, 24)
Front Line (14 episodes
eps 5-7, 10, 13-14, 16-18, 20-24
)

GAINAX (ep 1)
Garan (eps 2, 12)
Golden Bell (ep 4)
Hayashi (4 episodes
eps 7, 20, 23-24
)

IMOVE (eps 10, 15, 24)
iseriA (ep 20)
JEC E (ep 2)
JM Animation (eps 2, 6, 10)
MSC (eps 3, 15)
MSJ (6 episodes
eps 7, 10, 21-24
)

Nakamura Production (eps 1, 6)
NARA Animation Studio (ep 8)
Noside (ep 6)
Office AO (eps 1, 13, 15)
Pastoral (7 episodes
eps 1-3, 10, 12, 16, 20
)

Production I.G (eps 12, 15)
Project4 (eps 1-3, 12)
Radical Party (ep 1)
Radix (eps 2, 6)
RADIX02 (eps 2-3)
RIC (eps 3, 6-7)
Rikuentai (eps 12, 15, 20)
SHAFT (eps 6, 15)
Studio Cockpit (ep 2)
Studio DEEN (6 episodes
eps 1-3, 10-11, 15
)

Studio Gimlet (ep 2)
Studio Live (ep 2)
Studio Mark (eps 3, 15)
Studio Mu (eps 2, 15)
Studio Takuranke (7 episodes
eps 1-3, 6, 10-12
)

Takahito Animation (eps 9, 14)
Tatsunoko Production (7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 10, 12, 15
)

Trans Arts Co. (eps 1-2)
Triple A (5 episodes
eps 17, 19, 21-23
)

Xebec (eps 1-3, 15)
XEBEC M2 (ep 12)
ZEXCS (ep 2)
In-between Check:
Golden Bell (ep 4)
Studio Takuranke
Key Animation: Animation Planet (ep 8)
Music Production: Lantis
Production:
Bandai Channel (Noein Production Committee)
Lantis (Noein Production Committee)
Media Factory (Noein Production Committee)
Satelight (Noein Production Committee)
Toshiba Entertainment (Noein Production Committee)
Recording Studio: Prosen Studio
Sound Effects Production: Magic Capsule
Video Editing: Q Tech
English cast
English staff
ADR Director: Richard Epcar
Translation: Anna Exter
Executive producer: Kaoru Mfaume
Adaptation: Michael Greco
ADR Editor: Bastien Benkhelil
Production Coordination: Zaida Rodriguez
Production Supervision:
Gerard Jakubowicz
Laurent Chobert
Re-Mixing Engineer: Thanos Kazakos
Recording engineer: Assaf Lotan
Script Consultant: Keith Burgess
Subtitling: Anna Exter
Video Editing: Alex Agoston
Crispin Freeman as Karasu
Melissa Fahn as Haruka

Bryce Papenbrook as Isami Fujiwara
Cindy Robinson as
Kosagi
Ryoko Uchida
Dorothy Fahn as
Ai Hasebe
Amamiku(Ai's Future Self)
Eddie Frierson as Atori
Ellyn Stern as Miyuki Goto
Lara Cody as
Lily
Miho Mukai
Tobi
Mona Marshall as Asuka Kaminogi
Richard Cansino as Kuina
Richard Epcar as
Kyouji Koriyama
Noein
Robert M. Klein as Fukuro
Steve Kramer as Takuya Mayuzumi
Yuri Lowenthal as Makoto Shinohara

Cindy Robinson as
Asuka's Mother(ep 9)
Yukie Nijo
Derek Stephen Prince as Doctor(ep 23)
Dorothy Elias-Fahn as
Gokans
Mariko Mukai
Eddie Frierson as Taiza
Kirk Thornton as Crowd Member(ep 24)
Lara Cody as Yoshi's Mother
Michael McConnohie as
Committee Chairman(2.nd voice)
Operator(ep 19)
Professor Sasaki(ep 19)
Mona Marshall as
Atori(Young)
Yoshi
Richard Cansino as Tsuyoshi(ep 11)
Richard Epcar as Committee Chairman(ep 10)
Sherry Lynn as Miyuki's Mother(ep 9)
Stephanie Sheh as
Aya Maeda(ep 19)
Emi(eps 8-9)
Steve Kramer as
Enra
Isuka
Operators
Time Drifter
English companies
ADR Production: Media Concepts
Broadcaster:
Sci-Fi Channel (Ani-Monday)
Super Channel
Digital Download: Direct2Drive
Distributor:
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Manga Entertainment (UK) (Great Britain & Ireland)
Internet Streaming: YouTube
Licensed by: Manga Entertainment
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Stefano Brusa
Art Director: Andrea Sergio
Translation: Motoko Iwasaki

Coordination: Mandy Mometti
Dialogues: Paolo Sala
Dubbing Assistant: Giulia Buffa
Editorial Director: Anna Marani
Encoding And Authoring: Luca Franciosi
Executive Director: Carlo Cavazzoni
Graphic Design: Paolo Torchetti
Licensing: Mandy Mometti
Marketing Assistant: Alice Quaglino
Marketing Director: Giorgio Pulini (italian edition)
Partners Coordination: Gianluca Aicardi (Ad Libitum)
Post Production: Luca Franciosi
Production Assistant:
Alex Corazza
Michele Stagni
Quality Control: Luca Franciosi
Davide Perino as Yu Goto
Ilaria Giorgino as Haruka Kaminogi

Patrizio Prata as Karasu

Alessandro Rigotti as Fukurou
Angela Brusa as Ryouko Uchida
Beatrice Caggiula as Miho Mukai
Daniela Calò as Miyuki Goto
Fabrizio Odetto as Kyouji Koriyama
Germana Pasquero as Asuka Kaminogi
Luca Ghignone as Atori
Luisa Ziliotto as Tobi
Pasquale Ruju as Wonderer of Time
Patrizia Mottola as Kosagi
Romano Malaspina as Takuya Mayazumi
Santo Versace as Makoto Shinohara
Stefano Brusa as Isami Fujiwara
Valentina Favazza as Ai Hasebe
Italian companies
Broadcaster:
AXN Italia (from 6 April 2008)
Rai 4 (from 30 September 2012)
Distributor: Dynit
Dubbing: Studio Delta
DVD Authoring: DVD Hotminds S.r.l.
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: Mega-Anime
Russian cast
(none)
Tagalog staff
Tagalog cast
(none)
Anthony Malejana as Yuu Gotou
Margo Borgona as Haruka Kaminogi
Ronald Indico as Karasu

Anthony Malejana as Kuina
Montreal Repuyan as
Fukurou
Kyouji Koriyama
Noein
Wendy De Leon as Ai Hasebe
Tagalog companies
Broadcaster: TV5
Dubbing: Lapat-Tinig
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology