Gaist Crusher (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ガイストクラッシャー (Japanese)
Themes: mecha
Plot Summary: Gaimetal, a metallic mineral with high amounts of pure energy, was discovered 50,000 meters underground in 2047, and began mining worldwide. However, Gaist, which are metallic life forms whose bodies are fully embedded with Gaimetal emerged in 2055 and started to attack people. In 2064, Rekka, Hayato, Kurama, and Siren are among those known as Gear Gaist and they faced the battle with more than 100 varieties of creatures Gaist.
Number of episodes: 51
Episode titles: We have 13
Vintage: 2013-10-02
Opening Theme:
#1: "Bakuatsu! Gaist Crusher" by Hiroshi Kitadani
#2: "Ex Dreamer" by Hiroshi Kitadani
Ending Theme:
#1: "Ready to Ride" by CLUTCHO
#2: "We Will Survive" by The Sketchbook
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Nobuhiro Takamoto
Series Composition: Satoru Nishizono
Script:
Kazuyuki Fudeyasu (eps 39-40, 44)
Masanao Akahoshi (10 episodes
eps 15, 19, 25-26, 30, 33-34, 41, 43, 48
)

Ryota Yamaguchi (eps 8-9, 16, 24)
Satoru Nishizono (35 episodes
eps 1-7, 10-14, 17-18, 20-24, 27-29, 31-32, 35-38, 42, 45-47, 49-51
)

Storyboard:
Aiji Mitsue (eps 40, 48)
Daisuke Kurose (ep 27)
Hideaki Oba (ep 9)
Jin Inai (eps 43, 50)
Junya Koshiba (eps 11, 18, 32)
Katsumi Ono (ep 44)
Katsuyuki Kodera (10 episodes
eps 2, 5, 7, 15, 19, 29, 33, 36, 41, 46
)

Kenichi Sano (ep 26)
Kiyomitsu Sato (4 episodes
eps 23, 37, 45, 51
)

Koichi Ohata (ep 12)
Minoru Ohara (eps 35, 42, 49)
Naoki Hishikawa (7 episodes
eps 2, 8, 13, 20, 30, 39, 47
)

Nobuhiro Takamoto (OP1-2,ED1-2; eps 1, 3, 51)
Rei Nakahara (ep 6)
Rion Kujo (ep 31)
Sōichi Shimada (eps 14, 21, 28)
Taiji Kawanishi (4 episodes
eps 4, 10, 17, 24
)

Yoshio Suzuki (eps 16, 22, 38)
Yutaka Kagawa (ep 34)
Episode Director:
Akira Kato (eps 35, 42, 49)
Daisuke Kurose (ep 27)
Hideaki Oba (eps 3, 9)
Hidetoshi Takahashi (eps 7, 23)
Junya Koshiba (eps 11, 18, 32)
Kiyomitsu Sato (7 episodes
eps 5, 12, 19, 25, 37, 45, 51
)

Naoki Hishikawa (9 episodes
eps 2, 8, 13, 20, 30, 36, 39, 43, 47
)

Nobuhiro Takamoto (ep 1)
Norihiko Nagahama (eps 29, 38, 46)
Rion Kujo (ep 31)
Shigeki Hatakeyama (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Sōichi Shimada (4 episodes
eps 6, 14, 21, 28
)

Taiji Kawanishi (8 episodes
eps 4, 10, 17, 24, 33, 40, 44, 50
)

Yasuto Nishikata (ep 15)
Yoshio Suzuki (eps 16, 22)
Unit Director:
Nobuhiro Takamoto (OP1,ED1-2)
Taiji Kawanishi (OP2)
Character Design: Yukiko Ishibashi
Art Director: Eri Inoue
Chief Animation Director:
Hideki Fukushima (ep 38)
Hiroshi Matsuda (eps 37, 39-41)
Shuuji Takahara (eps 37-38, 41)
Takayuki Noguchi (ep 29)
Yukiko Ishibashi
Animation Director:
Bum-Chul Chang (4 episodes
eps 2, 10, 23, 36
)

Daisuke Tomiyama (ep 50)
Hideaki Matsuoka (ep 42)
Hideaki Shimada (ep 42)
Hiroaki Kawaguchi (eps 29, 38, 46)
Hiroyuki Shimizu (ep 49)
Hyo Eun Kim (eps 17, 30, 36)
Ik Hyun Eum (7 episodes
eps 5, 13, 19, 25, 32, 37, 44
)

Ippei Ichii (eps 1, 8)
Isamu Utsuki (eps 12, 38)
Jin Won Seo (5 episodes
eps 25, 32, 37, 44, 51
)

Jin Young Song (ep 47)
Jong Gyeong Lee (eps 5, 13, 19)
Jong Heon Kim (eps 18, 24)
Jong Jun Park (eps 17, 30)
Jouji Yanase (5 episodes
eps 7, 12, 20, 32, 45
)

Kazuyuki Ikai (5 episodes
eps 26, 34, 38, 41, 48
)

Kinji Yoshimoto (ep 47)
Mariko Aoki (eps 35, 49)
Momoko Makiuchi (ep 8)
Myeong Hun Park (7 episodes
eps 13, 19, 25, 32, 37, 44, 51
)

Nak Jin Choi (ep 23)
Naoki Aisaka (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Naoki Takahashi (ep 38)
Nobuhiro Okazaki (eps 20, 47)
Nobuyoshi Nagayama (ep 41)
Rumi Miyata (5 episodes
eps 25, 32, 39, 45, 51
)

Sang Min Lee (5 episodes
eps 4, 10, 18, 32, 40
)

Seok In Lee (eps 43, 50)
Shin'ichi Suzuki (ep 3)
Shosuke Shimizu (10 episodes
eps 3, 7, 9, 12, 16, 22, 31, 39, 45, 51
)

Shuuji Takahara (5 episodes
eps 1, 8, 31, 45, 47
)

Takashi Ueno (eps 3, 9, 16)
Tomomi Yabuki (4 episodes
eps 6, 14, 21, 28
)

Tomoyuki Sugano (eps 29, 38, 46)
Youki Ebisu (ep 16)
Youko Satou (ep 27)
Young Il Kim (ep 5)
Yukiko Ishibashi (OP1-2,ED1-2)
Mechanical design: Hideki Fukushima
Sound Director: Rika Ishibashi
Director of Photography: Nobuo Kimura

2nd Key Animation:
Aiko Funamichi (OP1; ep 44)
Akihisa Akuzawa (ep 21)
Akira Shinoda (ep 20)
Chan Yang Lee (ep 2)
Chie Akino (ep 21)
Daisuke Tomiyama (ep 8)
Do Young Choi (ep 4)
Emi Ikebuchi (ep 21)
Eun Ah Park (ep 24)
Eun Ha Kim (ep 11)
Eun Soon Byun (Nara Animation; eps 33, 40)
Eun-Young Lee (MK Seoul; ep 27)
Fumie Sasaki (ep 14)
Han Sol Lee (eps 16, 22)
Hiroaki Imaki (ep 21)
Hiroki Takiguchi (Anime Workshop Basara; eps 3, 9)
Hye-Soon Byun (5 episodes
eps 11, 18, 24, 33, 40
)

Hyeon hui Kang (Nara Animation; eps 24, 33, 40)
Hyun A Park (Hanjin Animation; 4 episodes
eps 17, 23, 30, 36
)

Hyun jin Ryu (ep 10)
Jae Hoon Choi (5 episodes
eps 4, 11, 18, 24, 40
)

Jae-Kyoung Lee (MK Seoul; ep 27)
Jian Wang (OP2; 11 episodes
eps 25, 32-33, 36-37, 39, 43-45, 47, 51
)

Jong Jun Park (Hanjin Animation; ep 17)
Kaoru Miura (ep 21)
Kazue Aoki (Anime Workshop Basara; eps 3, 9)
Kazutoshi Azuma (ep 50)
Keigo Nagao (ep 16)
Keiji Shigesawa (ep 49)
Kenji Ooe (ep 22)
Mai Ishida (eps 16, 22)
Maiko Abe (ep 21)
Masami Yamashita (ep 21)
Mi Young Hwang (MK Seoul; eps 27, 35)
Mi-Hee JUNG (ep 2)
Miya Takaku (ep 22)
Nak Jin Choi (Hanjin Animation; ep 17)
Naomi Tachibana (ep 7)
No eun Kim (Hanjin Animation; eps 43, 50)
Nobuhiro Nagata (ep 6)
Saki Inoue (Anime Workshop Basara; eps 3, 9)
Song Jeong Kim (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Soo-Hyun Kang (Hanjin Animation; eps 17, 23, 43)
Sul A Kang (Hanjin Animation; eps 2, 50)
Sun Young Noh (Hanjin Animation; 5 episodes
eps 10, 23, 30, 36, 43
)

Takashi Yoshiyama (eps 20, 25, 32)
Tomomi Yabuki (ep 14)
Yohko Ariizumi (ep 11)
Yoshiko Nakamura (4 episodes
eps 21, 27-28, 35
)

Yuka Katsuya (ep 21)
Yuka Shibata (ep 22)
Yūki Ikumi (eps 3, 16, 22)
Yūki Nagata (ep 22)
Yuki Shimazaki (ep 7)
Yukiko Shimizu (ep 39)
Yun Ok Park (MK Seoul; ep 27)
Yuuko Kamiyama (ep 20)
Art Setting: Maho Takahashi
Art Supervision: Maho Takahashi
Assistant Animation Director:
Hiroyuki Shimizu (ep 35)
Shinichiro Minami (ep 35)
Youko Satou (ep 35)
Assistant producer: Yōhei Fukui
Background Art:
Emiko Sawada (Studio Tulip)
Jian Min Wu (Studio Tulip)
Masashi Wada (Studio Tulip)
Michiko Yoshida (Studio Tulip)
Qi Yao Deng (Studio Tulip)
Reina Ōyoshi (Studio Tulip)
Ryō Aizawa (Studio Tulip)
Saburō Katō (Studio Tulip)
Somprasong Vignarath
Yoshika Matsushita (Studio Tulip)
Yukiko Ashino (Studio Tulip)
Chief Assistant Animation Director:
Shuuji Takahara (eps 32, 34)
Takayuki Noguchi (ep 32)
Chief Mechanical Animation Director: Hiroshi Matsuda (ep 29)
Color Coordination:
Aiko Shinohara (OP2,ED2)
Ayaka Nishida (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Daiki Ura (DEFA; ep 28)
Emiko Onodera (OP1,ED1; 13 episodes
eps 1, 4, 10, 12, 17, 19, 23, 33, 37, 40, 44, 47, 51
)

Haremi Miyagawa (7 episodes
eps 2, 11, 18, 24, 31, 36, 50
)

Junko Okazaki (ep 29)
Kanako Yamazaki (ep 45)
Koji Hamaoka (ep 6)
Kyooko Ootake (eps 14, 21)
Masako Usui (5 episodes
eps 13, 20, 30, 39, 43
)

Megumi Saitou (ep 8)
Miyuki Abe (ep 5)
Naoko Gono (ep 12)
Sakura Komatsu (eps 38, 46)
Shuichi Satou (ep 15)
Yuka Funayama (ep 32)
Yuki Yoshioka (4 episodes
eps 3, 9, 16, 22
)

Yuuko Satou (eps 27, 42, 49)
Color design: Aiko Shinohara
Editing: Takeshi Seyama
Finish Animation:
Emiko Tate (12 episodes
eps 4-5, 7, 10, 12, 17, 23, 32, 39, 44-45, 51
)

Haremi Miyagawa (ED1; 10 episodes
eps 1, 4, 7, 12, 18, 24-25, 31-32, 45
)

Hee Jung Choi (Nara Animation; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Hee Jung Kim (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Hee Kyoung Kang (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Heui Jeong Kim (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Hodu (Jiwoo Animation; 4 episodes
eps 32, 37, 44, 51
)

Hye Sook Hwang (Hanjin Animation; 5 episodes
eps 2, 17, 23, 30, 36
)

Jeong Suk Yun (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 33, 40
)

Ji Yeon Choi (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Jin Hee Oh (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Mae Il Rim (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 33, 40
)

Masako Usui (OP1-2; 10 episodes
eps 1, 7, 10, 12, 17, 23, 32, 37, 44-45
)

Megumi Saitou (ep 1)
Miyuki Abe (OP1; eps 1, 4, 7, 12)
Nam-E Gang (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Sang Eun Jun (ep 2)
Seo Jung Lee (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Su Yeon Jeon (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Sun Wook Jo (eps 2, 10)
Yoo-Kyoung Lee (Hanjin Animation; 7 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 43, 50
)

Young-Suk Seok (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Yuki Yoshioka (eps 16, 22)
Yun Jung Choi (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 33, 40
)

Yuuko Satou (ep 49)
Finish Check:
Ayaka Nishida (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Daiki Ura (DEFA; ep 28)
Emiko Onodera (13 episodes
eps 1, 4, 10, 12, 17, 19, 23, 33, 37, 40, 44, 47, 51
)

Emiko Tate (ep 42)
Haremi Miyagawa (6 episodes
eps 2.11, 18, 24, 31, 36, 50
)

Hee Jung Choi (eps 11, 33, 40)
Junko Okazaki (ep 29)
Kanako Yamazaki (ep 45)
Koji Hamaoka (ep 6)
Kyooko Ootake (eps 14, 21)
Masako Usui (7 episodes
eps 5, 13, 20, 30, 39, 42-43
)

Megumi Saitou (ep 8)
Naoko Gono (ep 12)
Sakura Komatsu (eps 38, 46)
Satoshi Tsuchiya (ep 42)
Shuichi Satou (ep 15)
Yuka Funayama (ep 32)
Yuki Yoshioka (4 episodes
eps 3, 9, 16, 22
)

Yuuko Satou (eps 27, 42, 49)
Guest Gaist Design:
Kenji Miyawaki
Mitsuteru Kubo
In-Between Animation:
Aiko Funamichi (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 10
)

Akiko Goto (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 10
)

Akiko Ikeda (Pierrot Animation Room; eps 6, 14)
Chikako Hori (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Daisuke Hoshina (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Emi Ikebuchi (Pierrot Animation Room; ep 6)
Eun Ju Park (Nara Animation; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Eun Soon Byun (Nara Animation; ep 40)
Eun Yeong Jin (Hanjin Animation; eps 2, 10, 17)
Fumie Kaneko (Pierrot Animation Room; eps 6, 14)
Han Sol Lee (ep 22)
Hayao Kanou (OP1; 11 episodes
eps 7, 12, 17, 20, 30-33, 39, 45, 51
)

Hiromi Arai (OP1; 12 episodes
eps 1-2, 5, 7, 12, 17, 20, 31-32, 39, 45, 51
)

Ho Nam Kim (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Hong Kyu Kim (Hanjin Animation; 6 episodes
eps 2, 10, 30, 36, 43, 50
)

Hye Jin Jeon (eps 4, 11, 18)
Hye Min Kim (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Hye-Soon Byun (Nara Animation; ep 40)
Izumi Suzuki (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Jian Wang (7 episodes
eps 1-2, 5, 7, 12, 17, 31
)

Kaori Ohara (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Kawatatsu (5 episodes
eps 7, 17, 20, 32, 39
)

Kazue Tsunoda (ep 38)
Kenji Ooe (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Makoto Tsuruta (ep 42)
Mi Sook Kim (ep 2)
Mika Ookubo (Pierrot Animation Room; ep 6)
Misaki Nagakubo (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Mun Gil Park (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Mun Hee Kim (Hanjin Animation; eps 2, 10, 17)
Naomi Tachibana (OP1; eps 1-2, 12, 32)
Natsumi Oshima (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Nozomu Kawada (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Seong Sin Park (Hanjin Animation; 8 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Seong Won Park (Hanjin Animation; eps 2, 17)
Shin Lee Kim (Hanjin Animation; 7 episodes
eps 2, 10, 17, 23, 36, 43, 50
)

Sun Mi Lee (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 24, 33
)

Tamaki Ishii (Pierrot Animation Room; eps 6, 14)
Tatsuya Kawashima (OP1; eps 1-2, 10, 31)
Tomoko Murakami (Pierrot Animation Room; eps 6, 14)
Yaeko Kodama (Pierrot Animation Room; ep 6)
Yoon He Choi (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Yoon Ok Park (Hanjin Animation; ep 17)
Young Ju Son (eps 4, 11)
Yu Kitamura (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Yuka Katsuya (Pierrot Animation Room; ep 6)
Yuka Shibata (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
Yūki Ikumi (eps 9, 16)
Yūki Nagata (eps 16, 22)
Yuki Shimazaki (OP1; eps 1-2, 12)
Yukiko Masuda (Pierrot Animation Room; eps 6, 14)
Yun Jeong Kim (eps 4, 11)
Yusuke Saito (Asahi Production Miyagi Shiroishi Studio; ep 3)
In-Between Check:
Aiko Funamichi (OP1-2,ED1-2; 30 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-13, 17-20, 23-24, 30-33, 36-37, 39-40, 43-45, 47, 50-51
)

Hye Jin Jeon (5 episodes
eps 11, 18, 24, 33, 40
)

Kenji Ooe (Asahi Production; ep 27)
Masato Suzuki (4 episodes
eps 16, 35, 42, 49
)

Mitsuko Toyoshima (ep 6)
Miya Takaku (eps 3, 9)
Myung Gye Seung (ep 15)
Reiko Sato (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Reiko Yamada (eps 14, 21, 28)
Tatsuya Kawashima (ep 50)
Yuka Shibata (ep 9)
Yūki Nagata (ep 22)
Yukiko Shimizu (eps 29, 38, 46)
Key Animation:
Aiko Funamichi (13 episodes
eps 1, 7-8, 12, 20, 25, 31, 37, 39, 45, 47, 50-51
)

Aki Kuki (ep 31)
Akihiko Oka (eps 39, 45)
Akihisa Akuzawa (ep 6)
Akira Shinoda (ep 7)
Arisa Shima (ep 48)
Asami Shimizu (ep 21)
Asao Takahashi (eps 14, 21)
Atsushi Itou (ep 21)
Atsushi Tsukamoto (ep 21)
Atsushi Usui (ep 26)
Ayako Karatani (7 episodes
eps 7, 12, 20, 25, 39, 45, 51
)

Ayako Sone (eps 41, 48)
Ayumi Ogawa (eps 26, 34, 41)
Ayumi Tsukishita (ep 26)
Ayumu Kotake (ep 46)
BOOYOUNG KIM (MK Seoul; ep 49)
Bum-Chul Chang (Hanjin Animation; OP2; 5 episodes
eps 2, 8, 10, 23, 36
)

Chan Yang Lee (Hanjin Animation; eps 10, 17)
Chang Hwan Park (Jiwoo Animation; eps 37, 44)
Chie Akino (ep 6)
Chihiro Saitō (Debris Sapporo; ep 25)
Chun Soo Kim (Hanjin Animation; 5 episodes
eps 2, 17, 30, 36, 43
)

Daisuke Tomiyama (ED1; eps 31, 44)
Daisuke Yamauchi (ep 1)
Dong Gyun Ryu (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Doo Hyung Oh (Hanjin Animation; 6 episodes
eps 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Eri Fujii (OP2)
Etsuo Nakashiro (ep 8)
Etsushi Mori (ep 16)
Eun Soo Oh (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 24, 40
)

EUN-KYOUNG CHO (MK Seoul; ep 49)
Eun-Young Lee (MK Seoul; ep 35)
Fumiko Kikuta (ep 3)
Fumiko Kon (9 episodes
eps 7, 12, 20, 25, 31-32, 39, 45, 51
)

Genki Yagi (eps 3, 39, 51)
Gi Du Kim (Hanjin Animation; eps 30, 43)
Gi-cheol Sin (Jiwoo Animation; eps 13, 32, 44)
Goro Taki (ep 49)
Hanako Kikuchi (Debris Sapporo; ep 25)
Haruka Oikawa (Debris Sapporo; ep 25)
Haruki Miura (ep 22)
Hayao Ōkawa (Art Base Ban; ep 35)
Hey jung Hue (eps 2, 10)
Hey Ran Shin (eps 2, 10)
Hideo Amemiya (eps 29, 38, 46)
Hideo Maru (ep 14)
Hidetoshi Oomori (ep 38)
Hideyasu Okamoto (Studio Toy Box; ep 12)
Hiroaki Imaki (eps 6, 14, 28)
Hiroaki Kawaguchi (ep 46)
Hirofumi Suzuki (OP1)
Hiroko Shigekuni (ep 26)
Hironori Sawada (5 episodes
eps 6, 26, 34, 41, 48
)

Hiroshi Konno (OP1,ED2; eps 25, 45, 51)
Hiroshi Matsuda (6 episodes
eps 23, 33, 40, 45, 50-51
)

Hiroshi Tsukada (ED1)
Hirotaka Nii (eps 6, 14)
Hiroyuki Itai (eps 21, 29)
Hiroyuki Shimizu (ep 42)
Hisashi Samejima (eps 6, 14, 21)
Hisatoshi Motoki (ep 26)
Hitoshi Morikawa (ep 21)
Hong Keun Park (Hanjin Animation; ep 23)
Hung Soo Lee (ep 2)
Hye Jung Hue (Hanjin Animation; 5 episodes
eps 8, 23, 36, 43, 50
)

Hye-Ran Shin (MK Seoul; ep 35)
Hyo Eun Kim (Hanjin Animation; 6 episodes
eps 17, 23, 30, 36, 43, 50
)

Hyun Woo Joo (MK Seoul; ep 27)
Hyung Jun Heo (Jiwoo Animation; eps 41, 44)
Ik Hyun Eum (Jiwoo Animation; ep 37)
In-Hee Park (ep 2)
Ippei Ichii (ED1)
Isamu Utsuki (13 episodes
eps 3, 7, 9, 12, 16, 20, 25, 29, 32, 39, 45-46, 51
)

Jae-Kyoung Lee (MK Seoul; eps 35, 42.49)
Jeong Gwon Lee (ep 5)
Jin Uk Lim (ep 15)
Jin Won Seo (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Jin Young Kim (MK Seoul; eps 35, 49)
Jong Heon Kim (Nara Animation; 5 episodes
eps 11, 18, 24, 33, 40
)

Jong Jun Park (Hanjin Animation; eps 30, 43)
Jong-Myung Kim (ep 46)
Jouji Sawada (ep 45)
Jouji Yanase (ep 50)
Ju Seok Kim (ep 22)
Jun Yokose (ep 26)
Jung Ha Seo (MK Seoul; eps 27, 49)
Jung Hee Park (Nara Animation; eps 4, 24, 33)
Jung Ho Kim (MK Seoul; eps 27, 49)
Jung-Hwa Jung (MK Seoul; ep 49)
Juong Hwan Ou (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Kanako Baba (ep 26)
Kaori Saito (4 episodes
eps 6, 14, 21-22
)

Kaoru Hirata (eps 14, 21)
Kaoru Miura (eps 6, 28)
Katsuya Yoshii (Studio Toy Box; ep 20)
Kazuaki Shimada (ep 6)
Kazuhiro Ono (ED2; ep 45)
Kazuki Ito (OP2)
Kazuma Kikuchi (ED1-2; 6 episodes
eps 8, 20, 31, 41, 44, 50
)

Kazuma Uike (ep 35)
Kazushi Matsumoto (ep 16)
Kazuya Nakanishi (ep 16)
Keiji Shigesawa (eps 27, 42)
Keiko Motoya (Studio Graffiti; eps 14, 28)
Keita Watabe (Studio Graffiti; eps 14, 28)
Ken Kazamatsuri (Art Base Ban; ep 35)
Kenichi Ishimaru (Studio Graffiti; ep 28)
Kenichi Umemoto (ep 14)
Kenji Kodama (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Kenji Nishikawa (eps 35, 42, 49)
Kensuke Ishikawa (ED1-2; 5 episodes
eps 12, 33, 45, 48, 51
)

Kimiko Matsushita (OP1)
Kiyomu Fukuda (OP2; 9 episodes
eps 20, 25, 32, 39-40, 45, 47, 50-51
)

Koichi Nakaya (ep 6)
Koichi Takai (ep 21)
Kōki Sugawara (5 episodes
eps 3, 9, 16, 46, 49
)

Konomi Sakurai (ep 46)
Kou Kitakaze (Studio Toy Box; 8 episodes
eps 7, 12, 20, 26, 34, 41, 45, 48
)

Kouichi Hayamizu (6 episodes
eps 7, 20, 25, 32, 39, 45
)

Kouji Kawaguchi (ep 21)
Kouji Matsuyama (Studio Graffiti; 5 episodes
eps 14, 27-28, 35, 49
)

Kumiko Kasuga (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Kun Soo Lim (Jiwoo Animation; ep 19)
Kururu Shiozawa (OP1)
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation; 7 episodes
eps 5, 13, 19, 32, 37, 44, 51
)

Maiko Onishi (ep 26)
Makoto Matsui (ep 22)
Mariko Aoki (ep 35)
Masaharu Morinaka (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Masahiro Yamanaka (ep 28)
Masako Shinohara (ep 46)
Masami Abe (OP1,ED1; 13 episodes
eps 1, 7-8, 12, 20, 25, 31-32, 39, 45, 48, 50-51
)

Masami Ohta (ep 16)
Masaru Yoshioka (eps 6, 26, 34)
Mayumi Funakoshi (eps 26, 34, 41)
Mayumi Oda (ep 14)
Michio Satō (4 episodes
eps 28, 34, 41, 48
)

Min Sun Kim (Hanjin Animation; 4 episodes
eps 15, 36, 43, 50
)

Minori Inahara (Studio Toy Box; eps 7, 12, 20)
Minoru Murao (eps 6, 14)
Mitsuteru Kubo (5 episodes
eps 8, 31, 37, 44, 50
)

Mizuki Aoba (eps 7-8, 12)
Momoko Makiuchi (ED1-2; 4 episodes
eps 1, 31, 50-51
)

Momoko Nagakawa (Studio Graffiti; ep 28)
Mun-su Kim (Nara Animation; eps 24, 33, 40)
Munetaka Abe (OP; ep 6)
Myeong Hun Park (Jiwoo Animation; 5 episodes
eps 5, 32, 37, 44, 51
)

Myoung Hyun Kim (MK Seoul; eps 27, 35, 42)
Myung-Hwan Park (Hanjin Animation; ep 30)
Naho Koyama (eps 34, 41)
Nak Jin Choi (Hanjin Animation; eps 23, 30)
Naoki Aisaka (ep 26)
Naruhito Sekikawa (eps 6, 14)
Noboru Kawamori (ep 42)
Nobuharu Ishido (ep 3)
Nobuhiro Nagata (eps 20, 32, 51)
Nobuhiro Okazaki (Studio Toy Box; 4 episodes
eps 1, 7, 31, 50
)

Nobunori Wakana (ep 1)
Nobutaka Masuda (ep 21)
Norihiko Nagahama (Seven Stone Studio; ep 46)
Odahiro Watanabe (OP1; 4 episodes
eps 7, 12, 32, 51
)

Raita Sunaga (ep 31)
Reiko Fujita (Studio Toy Box; ep 20)
Rie Arakawa (ep 16)
Rion Kujo (eps 47, 50)
Risa Tabata (Studio Toy Box; eps 7, 12)
Ryo Haga (ep 21)
Ryosuke Kuwahara (ep 37)
Ryota Obana (ep 29)
Ryuji Totake (ED1; ep 37)
Sachiko Muroyama (Studio Wanpack; ep 42)
Saki Hasegawa (OP1)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 26, 42)
San Kim (ep 11)
Sang Jin Lee (ep 15)
Sang Min Lee (eps 4, 10, 18)
Saori Hosoda (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Satoshi Mutsuda (eps 3, 9, 16)
Satoshi Shimada (ep 48)
Seok In Lee (Hanjin Animation; eps 43, 50)
Seung Hyun Hong (eps 9, 22)
Seung Jae Lee (Nara Animation; ep 24)
Shigenori Kageyama (OP1)
Shigeru Ishii (OP1; ep 31)
Shin'ichi Suzuki (Anime Workshop Basara; eps 3, 9)
Shin'ya Nakamura (eps 32, 45)
Shinichi Tokairin (ep 22)
Shinichi Wada (ep 42)
Shinichiro Minami (ep 42)
Shinkirō Hattori (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Shinsuke Kasahara (ep 38)
Shintaro Tsubota (eps 34, 41, 44)
Shinya Kameyama (Studio Graffiti; 5 episodes
eps 26, 28, 34, 41, 48
)

Shiro Okumura (ep 25)
Shōgo Nishi (ep 25)
Shōji Yamada (Studio Wanpack; ep 42)
Shou Omachi (ep 21)
Shouichi Funaki (ep 26)
Shunya Sato (Kyushu Animation; 5 episodes
eps 25, 39, 42, 45, 49
)

Shuu Watanabe (ep 31)
Shuuji Takahara (ED1-2; ep 50)
Si Ok Park (Jiwoo Animation; ep 44)
Soon-Ok Park (ep 15)
Sotaro Shiraishi (Studio Graffiti; 6 episodes
eps 14, 21, 25, 28, 45, 51
)

Su Jin Han (Nara Animationl; eps 18, 33)
Su-hyeon Kim (Nara Animation; 4 episodes
eps 18, 24, 33, 40
)

Sugako Ishii (ep 46)
Sung Bum Kim (eps 5, 13)
Sung Il Kim (Jiwoo Animation; 4 episodes
eps 19, 27, 35, 42
)

Sung Jin Lee (ep 15)
Tae Jin Kim (Nara Animation; ep 24)
Tae-sik Kang (Jiwoo Animation; 4 episodes
eps 19, 37, 44, 51
)

Takaaki Sekizaki (4 episodes
eps 1, 9, 16, 30
)

Takahiro Toyomasu (5 episodes
eps 12, 32, 37, 44, 50
)

Takanori Suzuki (eps 1, 31)
Takao Imae (Studio Toy Box; 4 episodes
eps 7, 12, 20, 45
)

Takashi Ajiri (eps 1, 8)
Takashi Koizumi (8 episodes
eps 1, 7-8, 20, 25, 32, 45, 51
)

Takashi Yoshiyama (eps 39, 45, 51)
Takayo Mitsuwaka (ep 37)
Takayuki Gorai (Studio Graffiti; ep 28)
Takayuki Kanouchi (eps 3, 9, 16)
Tatsuya Urano (ep 6)
Teppei Okuda (Kyushu Animation; ep 27)
Tetsuya Sunaga (eps 26, 41, 48)
Tomoaki Mimiura (ep 14)
Tomoe Makino (ep 38)
Tomoka Mizusawa (Studio Graffiti; ep 28)
Tomoki Mizuno (Studio Graffiti; ep 28)
Tomoko Kusuki (ep 34)
Tomoko Takahashi (ep 3)
Tomomi Kimura (ep 14)
Tomomi Yabuki (eps 6, 21)
Tomoya Kosakai (ep 29)
Tomoyuki Munehiro (ep 21)
Tomoyuki Ohshita (ep 1)
Toru Yoshida (ep 3)
Toshiya Washida (Debris Sapporo; ep 25)
Toshiyuki Anzai (ep 51)
Tsutomu Ohshiro (OP2; 11 episodes
eps 1, 8, 20, 23, 25, 31, 33-34, 40, 48, 51
)

Tsutomu Ono (ep 6)
Tsuyoshi Konagawa (eps 1, 8)
Yang Hyun Oh (MK Seoul; ep 27)
Yasuhiro Seo (ep 45)
Yasuko Kawamura (ep 21)
Yasunori Matsuki (Studio Wanpack; ep 42)
Yayoi Komine (ep 29)
Yi Sung Kim (ep 41)
Yohko Ariizumi (OP1; 8 episodes
eps 1, 7, 20, 25, 31, 39, 45, 51
)

Yoko Iizuka (Seigasha; 5 episodes
eps 1, 27, 29, 35, 38
)

Yoshiaki Iketani (ep 37)
Yoshiaki Taniguchi (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Yoshihiro Tsuji (Anime Workshop Basara; eps 3, 9)
Yoshihiro Ujiie (ep 31)
Yoshihiro Yoshioka (ED1-2; 6 episodes
eps 1, 6, 31, 37, 44, 50
)

Yoshiki Kuga (ep 31)
Yoshiki Mizuno (eps 27, 42, 49)
Yoshiki Nozawa (OP1; 5 episodes
eps 1, 8, 25, 32, 39
)

Yoshiko Nakamura (ep 14)
Yoshinobu Aohachi (eps 29, 38)
Yoshinori Yumoto (OP2)
Yoshio Suzuki (ep 22)
Yoshio Yoshimatsu (ep 34)
Youko Satou (eps 27, 42, 49)
Young Il Kim (eps 5, 13)
Young-Don Lee (Jiwoo Animation; ep 51)
Yu Mi Kim (Nara Animation; 5 episodes
eps 4, 11, 18, 33, 40
)

Yuichi Endo (OP1)
Yuichiro Masuda (eps 6, 21)
Yuichiro Yamada (eps 6, 42)
Yūji Takagi (eps 6, 14)
Yūki Tamori (Debris Sapporo; ep 25)
Yukihiro Kobayashi (eps 26, 34, 41)
Yukiko Miyamoto (8 episodes
eps 7, 12, 20, 25, 32, 39, 45, 51
)

Yukiko Shimizu (6 episodes
eps 7, 12, 20, 29, 38, 45
)

Yun Ok Park (MK Seoul; eps 35, 42.49)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; eps 26, 42, 48)
Yusuke Adachi (Studio Graffiti; eps 6, 14, 28)
Yutaka Kamogawa (OP1-2; ep 13)
Yuu Sano (ep 26)
Yuuko Kamiyama (ep 7)
Yuuko Watabe (ep 14)
Yuuta Takanami (4 episodes
eps 26, 34, 41, 48
)

Zheng Yu Guan (ep 27)
Main Animator: Shuuji Takahara
Mechanical animation Director:
Chikai Okado (eps 16, 22)
Hiroshi Matsuda (OP1-2,ED2)
Hisao Muramatsu (eps 3, 9)
Masaharu Tomoda (ep 15)
Ryuji Totake (eps 1, 8)
Photography:
Ayumi Sōda (Pierrot DAR)
Kaori Tanaka (Pierrot DAR)
Kaoru Nagasawa (Pierrot DAR)
Kazuko Koyanagi (Pierrot DAR)
Kimika Hagiwara (Pierrot DAR)
Kyohei Omoto (Pierrot DAR)
Mai Masuno (Pierrot DAR)
Mamoru Yanagihara (Pierrot DAR)
Naomi Wada (Pierrot DAR)
Shinya Oda (Pierrot DAR)
Takushi Nozaki (Pierrot DAR)
Yoshihiro Adachi (Pierrot DAR)
Yukie Ōji (Pierrot DAR)
Yukina Ikuta (Pierrot DAR)
Yūsuke Hirooka (Pierrot DAR)
Production Advancement:
Ai Hamada (OP2; 5 episodes
eps 4, 10, 33, 40, 47
)

Etsuro Sato (eps 38, 46)
Hiroaki Masuki (eps 16, 22)
Hye Ryun Byun (4,11,18,24,33,40)
Miho Takise (OP2,ED2)
Mika Takeshita (ep 2)
Min Jung Song (eps 2, 10)
Natsumi Yasue (OP1)
Ryūma Honda (ep 15)
Shin Mizuno (eps 13, 19)
So Young Ha (eps 5, 13, 19)
Sung Hyuk Yoon (5 episodes
eps 17, 23, 36, 43, 50
)

Taisuke Oda (6 episodes
eps 17, 24, 30, 36, 43, 48
)

Takahiro Sakamoto (ep 28)
Tatsuya Nishiyama (eps 27, 35, 47)
Yoshinori Horioka (7 episodes
eps 6, 12, 20, 32, 39, 45, 51
)

Yukiko Wada (eps 5, 11)
Yūsuke Hoshi (eps 16, 22)
Yūta Sakamoto (eps 3, 9, 15)
Yuya Kumagai (ED1; 8 episodes
eps 1, 8, 18, 23, 31, 37, 44, 50
)

Yuzuru Hatakeyama (ep 3)
Zaha (eps 37, 44, 51)
Production Desk: Shingo Chiba
Program Publicity:
Hideki Yokokawa (TV Tokyo)
Misaki Sugiura
Yuya Ishihara (TV Tokyo)
Recording Adjustment: Masato Muto
Recording Assistant: Takashi Shibata
Setting Production: Hiroyuki Satoh
Sound Effects:
Tsutomu Ueno (Swara Pro)
Yasuyuki Konno
Sound Production Manager: Hiroto Kumegai
Theme Song Arrangement: Takayuki Negishi (OP)
Theme Song Composition:
Kouhei Tanaka (OP)
The Sketchbook (ED#2)
Theme Song Lyrics:
Hiroshi Tada (ED#2)
Shouko Fujibayashi (OP#2)
Theme Song Performance:
CLUTCHO (ED)
Hiroshi Kitadani (OP)
The Sketchbook (ED2)
Video Editing:
Kazuhiro Nagao (Good Job Tokyo)
Yoshihiro Kohama (Good Job Tokyo)
Daiki Yamashita as Rekka Shirogane
Makoto Furukawa as Shiren Quartzheart
Yasuyuki Takase as Kurama Shindō
Yūichi Iguchi as Hayato Konkōji

Asami Tano as Kohaku Kondōji
Ayahi Takagaki as Luminella Hotaru
Katsuyuki Konishi as Volcan
Kenichi Suzumura as Cypher
Kentarou Tone as Dr. Magnus
Michiyo Murase as Jinta Atō
Risa Taneda as Sango Sakura
Sora Amamiya as Hisui Midori
Tsuguo Mogami as Zeke Bana

Ai Terashima as Ken Nitta
Baron Yamazaki as Yu Chitasaki
Daichi Nomura as Gus Tennen
Issei Futamata as Haijirō Haino
Kikuko Inoue as Hinoko Shirogane
Megumi Han as Rin Shirogane
Shinya Fukumatsu as Gōka Shirogane
Sumire Morohoshi as Theresa
Tetsuya Yanagihara as Densuke Aburaya
Yuuna Mimura as Sakiyu Chini
Japanese companies
Animation Production: Pierrot
Backgrounds: Studio Tulip
Broadcaster:
BS Japan (2013-10-04)
TV Tokyo (2013-10-02)
Key Animation:
Anime R (ep 3)
Anime Workshop Basara (eps 3, 9, 16)
Def.c (ep 1)
Hanjin Animation (eps 8, 10, 17)
Jiwoo Animation (ep 13)
NARA Animation (ep 11)
SEA Company (ep 9)
Studio Victory (ep 1)
Toybox (eps 7, 12)
UEC (ep 16)
Original Creator: CAPCOM
Photography: Pierrot DAR
Production Assistance:
Asahi Production (eps 3, 9, 15-16)
Hanjin Animation (eps 2, 10, 17)
Jiwoo Animation (eps 5, 13)
NARA Animation (eps 4, 11, 18)
Pierrot Plus
English staff
English companies
(none)
Broadcaster: Toonami Asia
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology