×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Blue Period (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Periodo azul (Spanish)
The Blue Period.
ブルーピリオド (Japanese)
Genres: drama
Themes: school, school life
Plot Summary: Yatora Yaguchi excels in school and is well-liked by his peers, but inside he's a high school boy grappling with emptiness and frustration. That is, until one day when he finds himself fascinated by a painting. The painting's impact drives Yatora to throw himself into the harsh and beautiful world of art. (from manga)
User Ratings: 216 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 18 votes (sub:17, raw:1)
 Excellent: 31 votes (sub:29, dub:1, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Very good: 81 votes (sub:74, dub:3, others:4
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
1 Romanian subtitled
1 German subtitled
)
 Good: 41 votes (sub:36, dub:2, others:3
1 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Polish subtitled
)
 Decent: 27 votes (sub:25, dub:2)
 So-so: 8 votes (sub:8)
 Not really good: 7 votes (sub:7)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 299 users, rank: #2838 (of 8831)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.551 (Very good−), std. dev.: 1.5084, rank: #1540 (of 8951)
Weighted mean: 7.584 (Very good−), rank: #1315 (of 8951) (seen all: 7.92 / seen some: 7.14 / won't finish: 5.34)
Bayesian estimate: 7.579 (Very good−), rank: #1061 (of 6739)
Episode titles: We have 12
Vintage:
2021-09-25 (Netflix streaming, Japan)
2021-10-01 (Japan TV broadcast)
2021-10-09 (Netflix streaming, outside Japan)
Opening Theme:
"EVERBLUE" by Omoinotake
Ending Theme:
"Replica" by Mol-74
Reviews: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Koji Masunari
Director: Katsuya Asano
Series Composition: Reiko Yoshida
Script:
Reiko Yoshida (eps 1-12)
Storyboard:
Goichi Iwahata (ep 7)
Hiroaki Tomita (eps 5, 9)
Katsuya Asano (ep 2)
Koji Masunari (eps 1, 12)
Masatoyo Takada (ep 8)
Ryûta Kawahara (ep 6)
Shūjirō Ami (ep 10)
Tensai Okamura (OP)
Tsutomu Miyazawa (ep 3)
Yasunori Ide (eps 4, 11)
Unit Director: Tensai Okamura (OP)
Music: Ippei Inoue
Original creator: Tsubasa Yamaguchi
Character Design: Tomoyuki Shitaya
Art Director:
Ken Nakamura (Aoshashin)
Yūji Kaneko (Aoshashin)
Yukihiro Shibutani (ep 9)
Chief Animation Director:
Chieko Miyakawa (ep 3)
Nahoko Iiyama (ep 10)
Tomoyuki Shitaya (eps 1-12)
Animation Director:
Ai Nakatani (ep 7)
Aya Tanaka (ep 5)
Eiichi Tokura (ep 7)
Emiko Kataoka (ep 9)
Gen Takase (eps 6, 12)
Guang Long (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Guang Ming (Hikari no Sono Animation; eps 5, 10)
Hanayo Kōsaka (ep 9)
Hyeon Sook Min (MABUS Animation; eps 6, 10)
Hyo Jung An (MABUS Animation; ep 10)
Isamu Utsuki (ep 3)
Ji Hye Yang (MABUS Animation; eps 2, 6)
Jirō Miyamoto (ep 11)
Jong Man Lee (ep 12)
Jung Pil Lee (J-CUBE; ep 2)
Kasumi Takeuchi (eps 3, 9)
Kazuyuki Ikai (ep 9)
Ken'ichi Hirata (ep 1)
Kohei Takahashi (ep 9)
Kosei Takahashi (ep 7)
Mieko Mihashi (ep 10)
Misaki Matsui (ep 9)
Mitsue Fukue (ep 9)
Miyako Nishida (ep 5)
Miyoko Kawamoto (ep 1)
Nana Mori (ep 4)
Sang Jin Lee (J-CUBE; ep 8)
Seong Jin Ho (J-CUBE; eps 2, 8)
Seung Hee Han (ep 1)
Tomoyuki Shitaya (OP)
Xiao Can Chen (ep 9)
Yoko Iizuka (eps 3, 9)
Yuka Nagata (ep 9)
Yuki Muraosa (ep 11)
Yun Zhang (Hikari no Sono Animation; ep 5)
3D Director: Arimasa Omi
Sound Director: Hiromi Kikuta
Director of Photography: Yasushi Hattori
Executive producer:
Naokazu Tsuruta
Youhei Takami
2D Advancement: Kaori Takahashi
2D Work:
Arisa Nakano (Tengu Kobo; OP; eps 1-12)
Ayaka Momose (Tengu Kobo; OP; eps 1-12)
Mayu Satō (Tengu Kobo; eps 1-7)
Yui Horiuchi (Tengu Kobo; eps 1-2, 6)
2D Works Assistant:
Kurumi Kirishima (eps 11-12)
Yoshiko Ōmi (eps 11-12)
2D Works Materials Provider:
Aika Kai (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Aimi Tanaka (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Akatengu (ep 1)
Akihiro Tsuneyuki (ep 4)
Akira Imamoto (ep 7)
Amane Ishihama (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Aoi Kaneko (ep 4)
Ayaka Takagi (ep 4)
Ayu Zen'yōji (ep 4)
Cocona Murayama (eps 4, 7)
Haruka Kimura (ep 4)
Haruka Kodama (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Harumi Chidori (eps 4, 7)
Kanta Hagiwara (eps 4, 7)
Keisuke Okada (ep 4)
Miwa Inoo (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Miyuri Takahashi (Tachikawa Girls High School Art Club; eps 11-12)
Neneko Hasemi (eps 4, 7)
Ōmori Curry (ep 5)
Rui Saito (ep 1)
Sayoko Suwabe (eps 4-5)
Sei Ōtsuki (eps 4, 7)
Shion Watanabe (ep 4)
Shū Ishimatsu (eps 11-12)
Shūkichi Nakatani (eps 11-12)
Tadanori Watanabe (eps 4, 7)
Tōma Haruto (ep 1)
Yoshiko Ōmi (ep 1)
Yūdai Shirai (eps 11-12)
Yusuke Muranaka (eps 11-12)
2nd Key Animation:
Aiya Hayashi (ep 7)
Alberto Kie (eps 1, 5)
Asahi Horiguchi (ep 11)
Asahi Yoshimura (ep 11)
Aya Kokonoe (eps 1, 5)
Azusa Ikeda (eps 5-7, 12)
Bei Nan Zheng (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Bich Ngoc (Sao Sang Design; ep 5)
Bing Nan Zhao (ep 4)
Chau Ngoc (Sao Sang Design; ep 5)
Geum Chun Kim (MABUS Animation; ep 2)
Guo Fu Yang (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Gyeong Cheon Hong (J-CUBE; ep 6)
Hanayo Kōsaka (ep 3)
Haru (eps 1, 5)
Hideaki Ariga (ep 7)
Hideyoshi Furihata (ep 11)
Hiroshi Shimozono (ep 2)
Hohoko Mizumoto (eps 1, 5)
Iori Yagami (ep 11)
Jie Huang (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Jong Im Kim (J-CUBE; eps 6, 8, 12)
Kayoko Oshita (ep 11)
Ken Kazamatsuri (Art Base Bam; ep 3)
Kie Nakamoto (eps 3, 12)
Kohei Takahashi (Art Base Bam; ep 3)
Kouki Nakaya (ep 7)
Maro (ep 11)
Masanao Bessho (ep 11)
Mayū Ōyanagi (Production FOCH; eps 6, 12)
Mieko Mihashi (ep 1)
Mikan (ep 11)
Ming Feng Yue (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Misaki Matsui (ep 3)
Miwako Shibata (ep 3)
Myung Gye Seung (MABUS Animation; ep 2)
Nanako Ōno (ep 1)
Natsumi Hara (ep 11)
Peng Xu (J-CUBE; ep 2)
Rei Matsui (ep 11)
Reina Aoyama (ep 11)
Sayaka Kashiwagi (ep 11)
Sayo Kato (ep 4)
Seiya Takashima (ep 1)
Sōma Yoshida (eps 1, 10-12)
Song Cen Hou (ep 4)
Sook Hee Kim (J-CUBE; ep 6)
Soon Young Sung (J-CUBE; ep 2)
Sun Yeong No (J-CUBE; eps 8, 12)
Sun Young Min (J-CUBE; eps 6, 8, 12)
Thong Thanh (Sao Sang Design; ep 5)
Toan Vu (Sao Sang Design; ep 5)
Tomohiro Kametani (eps 1, 5, 8, 10)
Tram Ngoc (Sao Sang Design; ep 5)
Wei Ying Lin (eps 1-2, 5-7)
Xi Nan (eps 1, 5, 7)
Xiao Yan Li (J-CUBE; ep 2)
Yan Chen (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Yang Yang Wu (Hikari no Sono Animation; ep 10)
Yen Ham (Sao Sang Design; ep 5)
Young Guk Kim (J-CUBE; ep 2)
Yu Mi Shin (J-CUBE; eps 6, 8, 12)
Yue Xin (Sao Sang Design; ep 5)
Yui Tsuchida (Art Base Bam; ep 3)
Yukie Ōhashi (6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9, 12
)

Yūma Yabe (ep 12)
Yūmi Tsuruki (ep 11)
Yun Sung Kim (MABUS Animation; ep 2)
Yusuke Shimizu (ep 7)
Yuya Suzuki (ep 7)
3D CG:
Akira Iribe (ReiwaCG; ep 2)
Arimasa Omi (Tengu Kobo; OP)
Kazuyuki Nakahashi (Tengu Kobo; ep 3)
Kei Shiozawa (Tengu Kobo; 5 episodes
eps 1, 3-4, 10-11
)

Kōhei Yamazaki (Tengu Kobo; eps 1-12)
Kyō Yamashita (ReiwaCG; ep 2)
Mai Niigaki (Tengu Kobo; eps 1-12)
Naoya Fukushi (Tengu Kobo; OP)
Nobuhiro Matsuda (ReiwaCG; ep 2)
Teck Chuan Lee (Tengu Kobo; ep 6)
Tomonari Nakajima (Tengu Kobo; ep 1)
Yui Horiuchi (Tengu Kobo; OP; eps 1-12)
Yūki Saotome (Tengu Kobo; eps 3, 6)
Yūya Mori (ReiwaCG; ep 2)
3D Modeling: Takahiro Kaneko (eps 3-12)
Animation producer: Hiroaki Sato
Assistant Animation Director:
Alberto Kie (ep 2)
Chieko Miyakawa (eps 2, 4, 6)
Haruka Suzuki (ep 5)
Ken'ichi Hirata (eps 2-4, 6)
Miyoko Kawamoto (eps 2-4, 6)
Seung Hee Han (eps 2, 5)
Assistant Chief Animation Director:
Aya Tanaka (eps 9, 12)
Chieko Miyakawa (eps 7-10, 12)
Hiroyuki Horiuchi (ep 12)
Kana Hashidate (ep 12)
Ken'ichi Hirata (eps 7-10, 12)
Miyako Nishida (eps 7-10, 12)
Miyoko Kawamoto (eps 7-10, 12)
Yoshiko Minamihara (ep 12)
Assistant Episode Director: Norihiko Sudo (eps 1-12)
Assistant Unit Director: Minori Tanaka (eps 1-12)
Associate producer:
Daiki Kakizaki
Ryohei Hama
Background Art:
Aoi Hasebe (Moe; ep 11)
Aoi Taguchi (GakiproAstudio; eps 9-10)
Ayaka Koyama (Aoshashin; eps 1-8, 11-12)
Ayano Aizu (GakiproAstudio; eps 9-10)
Ayumi Kojima (Studio Recess; eps 1-2)
Chiho Wada (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 9-10)
Chika Ishida (Moon Flower; ep 6)
Eriko Takahashi (GakiproAstudio; eps 9-10)
Haruka Taira (Moe; eps 6, 11)
Hisato Shimoshige (Moe; eps 6, 11)
Kana Arai (Moe; eps 6, 11)
Kanae Kawasaki (GakiproAstudio; eps 9-10)
Kaori Masaki (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 9-10)
Kasumi Takeuchi (Studio Recess; eps 1-2)
Ken Nakamura (Aoshashin; OP; eps 3-8, 11-12)
Kenta Ohshima (Moe; eps 6, 11)
Mao Miyake (GakiproAstudio; eps 9-10)
Masaru Amamizu (Moe; eps 6, 11)
Mayumi Okabe (Aoshashin; eps 5-7)
Megumi Nishizawa (Studio Aqua; 7 episodes
eps 2-4, 7-8, 11-12
)

Miho Seri (Moe; eps 6, 11)
Miru Masumura (GakiproAstudio; eps 9-10)
Miyabi Itō (GakiproAstudio; eps 9-10)
Mizuki Morimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 10)
Nana Kikuchi (Tengu Kobo; ep 6)
Nobuhiro Otsuka (GakiproAstudio; ep 10)
Noe Hongō (Moon Flower; ep 6)
Noriko Tsutsui (Studio Aqua; eps 8, 12)
Rina Motoyoshi (GakiproAstudio; eps 9-10)
Risa Hasegawa (Tengu Kobo; eps 1-2)
Ryōma Yamada (Aoshashin; eps 1, 3, 7-8)
Sayuri Katō (Studio Aqua; eps 2-3, 5)
Sōta Kameyama (Aoshashin; ep 7)
Sou Kawahara (Moon Flower; ep 6)
Takayuki Saegusa (Studio Aqua; 8 episodes
eps 2-5, 7-8, 11-12
)

Takayuki Suzuki (Aoshashin; eps 1, 7)
Tomohiro Morishita (Studio Recess; eps 1-2)
Yasunao Shibata (GakiproAstudio; ep 10)
Yasuomi Kishi (Aoshashin; eps 1, 8)
Yuri Satou (Studio Recess; eps 1-2)
Yuri Tokuhira (GakiproAstudio; eps 9-10)
Background Art Advancement: Kosuke Yoshiie (eps 1-12)
CG Producer: Naoya Fukushi (eps 1-12)
Clothing Design: Chinami Sekine
Color design: Ritsuko Utagawa
Color setting:
Ji-Hyun Kim (ep 10)
Kasumi Hoshi (ep 11)
Keisuke Agatsuma (eps 6-7)
Koji Hamaoka (ep 4)
Miyuki Sunako (eps 5, 8)
Naoko Kodama (eps 6, 12)
Riku Saito (ep 7)
Ritsuko Utagawa (OP)
Sōdai Fukura (ep 1)
Suzune Hayashi (ep 2)
Yasuya Yuki (GEEK TOYS; eps 3, 9)
Color Setting Assistant:
Ayumi Mizuuchi (ep 1)
Kaoru Nishimura (ep 1)
Keisuke Agatsuma (ep 1)
Digital Animation Assistant: Beat (eps 10, 12)
Editing: Kazuhiko Seki
Ending Illustrations: Tsubasa Yamaguchi
In-Between Animation:
Daiki Takase (Seven Arcs; 8 episodes
eps 1-4, 6, 8-10
)

Dian Zhou (Seven Arcs; OP; eps 1-10, 12)
Hae Yung Jo (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Haruna Morikawa (Seven Arcs; OP; 9 episodes
eps 1-3, 5-8, 11-12
)

Hou Yan Qiu (Seven Arcs; eps 1-10, 12)
Hye Young Cho (J-CUBE; eps 6, 12)
Mihono Seki (eps 3, 9)
Ming Jian Chen (Seven Arcs; OP; eps 1-12)
Moe Ogawa (Seven Arcs; OP; eps 1-10, 12)
Natsumi Seki (ep 4)
Peng Xu (J-CUBE; eps 1-2, 6, 8)
Qishu Ding (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Saki Ueda (Seven Arcs; OP; 7 episodes
eps 2, 4-5, 7-9, 12
)

Shouhei Hosoya (Seven Arcs; eps 1-10, 12)
Soo In Park (J-CUBE; eps 6, 12)
Sung Ju Kim (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Tomoyo Abe (eps 3, 9)
Wei Liu (J-CUBE; eps 6, 12)
Xian Long Liu (Seven Arcs; OP; 6 episodes
eps 1, 5-7, 9-10
)

Xiao Yan Li (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Yuka Kidokoro (Seven Arcs; eps 1-12)
Yukino Kobayashi (Seven Arcs; eps 1-12)
In-Between Check:
Aya Takada (ep 11)
Daiki Takase (eps 5, 7, 12)
Hanayo Kōsaka (ep 3)
Haruna Morikawa (eps 4, 9)
Mei Yue Wang (ep 4)
Misaki Matsui (ep 3)
Riku Saito (ep 7)
Saki Ueda (eps 1, 6, 10)
Shouhei Hosoya (OP)
Xian Long Liu (eps 2, 8)
Yuan Yuan (ep 5)
Key Animation:
Aaya Yoshida (ep 3)
Ai Kato (ep 1)
Ai Nonaka (ep 11)
Akihiko Mamashita (ep 3)
An Qi He (ep 4)
Arine Nonose (ep 11)
Ayako Kakiuchi (ep 5)
Azusa Ikeda (ep 10)
Chang Hyun Ju (J-CUBE; ep 8)
Dai Nishino (ep 4)
Emiko Kataoka (ep 3)
Eri Tokano (OP; eps 2, 10)
Geon Ha Park (J-CUBE; eps 8, 12)
Geum Chun Kim (MABUS Animation; ep 10)
Goichi Iwahata (OP)
Gyeong Cheon Hong (J-CUBE; ep 8)
Hao Can Yuan (ep 1)
Hideo Amemiya (eps 3, 9)
Hiroaki Ikeda (ep 11)
Hiroaki Kawaguchi (eps 2, 8)
Hirofumi Onodera (ep 7)
Hirofumi Suzuki (ep 1)
Hiroko Shigekuni (eps 2, 6, 10)
Hiroshi Kuri (ep 11)
Hiroshi Oikawa (eps 2, 8)
Hirotaka Nii (ep 11)
Hiroyuki Ochi (ep 4)
Hiroyuki Sato (ep 4)
Hohoko Mizumoto (ep 12)
Hyo Jung An (MABUS Animation; ep 10)
Ikuma Fujibe (ep 4)
Jong Man Lee (J-CUBE; ep 8)
Jun Ishikawa (eps 2, 10)
Junichi Yokose (ep 12)
Kanako Ono (ep 2)
Kaori Saito (ep 9)
Katsuji Matsumoto (ep 9)
Katsutoshi Kobayashi (eps 1, 8)
Kazuhiko Wanibuchi (ep 9)
Kei Sato (ep 9)
Kenichi Umemoto (ep 2)
Kenji Kodama (ep 2)
Kenji Masuda (OP)
Kenshin Ariga (ep 9)
Kiyomi Yamashita (eps 2, 12)
Kiyoshi Nohji (ep 1)
Koji Kikukawa (ep 1)
Kou Kitakaze (ep 3)
Kouki Tomiyoshi (eps 3, 9)
Kousei Kudo (ep 3)
Kumiko Kakoi (ep 3)
Kyoko Sugiyama (ep 3)
Mai Saeki (ep 8)
Maki Fujita (ep 9)
Maki Hashimoto (OP)
Manabu Kushibuchi (ep 1)
Mani Inaka (ep 1)
Masaharu Morinaka (eps 3, 9)
Masanao Bessho (ep 12)
Masao Takeda (ep 5)
Masato Okada (ep 2)
Mieko Mihashi (OP; ep 11)
Miho Matsuura (ep 11)
Minami Konagai (ep 10)
Mitsuyo Tsuno (ep 1)
Mitsuyo Yokono (ep 5)
Miwako Shibata (ep 3)
Momoka Izumi (ep 11)
Myung Gye Seung (MABUS Animation; ep 10)
Nahoko Iiyama (OP)
Naoki Kato (ep 11)
Nobuharu Ishido (ep 7)
Nobutaka Ōta (ep 11)
Osamu Nuita (eps 1, 10)
Phuong Minh (Sao Sang Design; ep 5)
Rie Arakawa (ep 2)
Rūko Teratani (ep 11)
Ryoko Kawamura (ep 11)
Ryōma Hasegawa (ep 11)
Ryota Obana (ep 11)
Sachiko Kanno (ep 4)
Sara Iyama (ep 1)
Satoru Yamashita (eps 5, 9, 12)
Seong Jin Ho (J-CUBE; ep 6)
Seung Hee Han (J-CUBE; ep 6)
Shinichi Iimura (eps 2, 8)
Shūjirō Ami (OP)
Sōichi Honda (ep 4)
Soon Young Sung (J-CUBE; ep 6)
Takanori Suzuki (ep 12)
Takashi Ajiri (ep 3)
Takuma Kimura (ep 11)
Takuya Nishimichi (ep 1)
Tatsuo Kamiuto (ep 11)
Tatsuo Nakajima (eps 2, 10)
Tatsuya Nakajima (ep 11)
Teruyo Katō (eps 6, 12)
Thuy Minh (Sao Sang Design; ep 5)
Tōi Yamamichi (ep 11)
Toshiyuki Yoshioka (ep 3)
Trang Thu (Sao Sang Design; ep 5)
Truc Thanh (Sao Sang Design; ep 5)
Tsuyoshi Konakawa (ep 9)
Xiao Can Chen (ep 3)
Ya Die Mu (ep 4)
Yasuhiro Ueno (ep 5)
Yoshie Sakata (ep 2)
Yoshiharu Fukushima (ep 12)
Yoshihiro Tōgō (ep 11)
Yoshito Matsunaga (ep 5)
Young Duk Kim (J-CUBE; ep 6)
Young Guk Kim (J-CUBE; ep 8)
Yui Yagihara (ep 4)
Yuichi Kikuchi (ep 3)
Yuji Gotou (ep 5)
Yuji Nakao (ep 7)
Yuka Nagata (ep 2)
Yukiko Miyamoto (ep 5)
Yukinobu Saeki (ep 4)
Yūko Watabe (eps 1, 5, 9)
Yūma Yabe (ep 6)
Yumiko Kinoshita (ep 2)
Yunosuke Ichiki (ep 6)
Yuri Takasaki (eps 1, 8)
Zhuo Lu Yu (ep 4)
Licensing: Yumiko Suzuki
LO Supervision: Kenji Masuda (eps 1-12)
Music producer: Kōhei Sakai
Official HP Production: Yuki Tabuchi
Paint:
Ayumi Mizuuchi (Seven Arcs; eps 3-10, 12)
Chiaki Numata (Studio Elle; ep 4)
Daisuke Kudou (Studio Hibari; ep 2)
Eun Sook Kil (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Haigen Yao (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Hee Sook Kim (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; ep 4)
Hwa Ryong Kim (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Hye Sook Jung (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Kaoru Nishimura (Seven Arcs; eps 3-12)
Keisuke Agatsuma (Seven Arcs; 7 episodes
eps 2-5, 8, 11-12
)

Madoka Hattori (Seven Arcs; eps 1-12)
Naoya Imamura (Studio Hibari; ep 2)
Sang Soon Byun (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

So Hee Hyeon (J-CUBE; eps 1-2, 6, 8)
Sōdai Fukura (Seven Arcs; eps 2-12)
Soong Hee Baek (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Sun Ju Lee (J-CUBE; ep 12)
Sung Su Jang (J-CUBE; eps 1-2, 8)
Tae-Hyun Kim (J-CUBE; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 12
)

Yuka Watanabe (Studio Elle; ep 4)
Yuto Kuwahara (Studio Elle; ep 4)
Paint Check:
Hyeon Ok Choi (ep 10)
Kasumi Hoshi (ep 11)
Keisuke Agatsuma (eps 6-7)
Koji Hamaoka (ep 4)
Miyuki Sunako (eps 5, 8)
Naoko Kodama (eps 6, 12)
Riku Saito (ep 7)
Ritsuko Utagawa (OP)
Sōdai Fukura (ep 1)
Suzune Hayashi (ep 2)
Yasuya Yuki (GEEK TOYS; eps 3, 9)
Paint Check Assistant:
Ayumi Mizuuchi (ep 1)
Kaoru Nishimura (ep 1)
Keisuke Agatsuma (ep 1)
Painting Assistant:
Chiharu Ōtsuka (5 episodes
eps 3, 5-6, 11-12
)

Fumi Arai (ep 9)
Haru Ōkawa (ep 8)
Hiyori Suzuki (ep 3)
Makiko Horiuchi (ep 2)
Marimo Tomori (eps 1-2, 5, 12)
Matsuba Yachigusa (eps 2-3, 6, 8-9)
Mioka Matsuura (eps 2-3, 6)
Moeko Natsui (eps 3-6)
Noa Inaba (ep 3)
Ōse Saitō (eps 1-2, 7, 12)
Shōta Yamamichi (eps 3-10)
Shunsuke Yokote (ep 3)
Takeru Nakashima (ep 8)
Tamana Moteki (eps 3-4, 11-12)
Tsubasa Yamaguchi (eps 1-12)
Yakumo (ep 2)
Yūno Yamazaki (ep 3)
Yuuko Yamazaki (ep 8)
Photography:
Hideo Okazaki (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Hisashi Matsumuko (STAR Laboratories; eps 4, 7, 10)
Jung Deok Kim (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Mariko Takamatsu (STAR Laboratories; eps 7, 10)
Masanobu Tsuchiya (STAR Laboratories; eps 4, 7, 10)
Masanori Kisoi (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Masaya Sakano (STAR Laboratories; ep 7)
Ryōga Nakajima (STAR Laboratories; eps 4, 7, 10)
Seimu Enomoto (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Senichi Sugiura (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Shigenari Nishi (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Tomoaki Hirai (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Yasushi Hattori (AMGA; OP)
Yoshie Itō (STAR Laboratories; eps 4, 7, 10)
You Ru Xu (STAR Laboratories; eps 4, 7, 10)
Yuki Okada (AMGA; eps 1-3, 5-12)
Planning Assistant:
Akira Kanai (Afternoon Editorial Dept.)
Saori Furihata (Afternoon Editorial Dept.)
Yutaka Kawamura (Afternoon Editorial Dept.)
Production Advancement:
Do Ha Huyen Nguyen (ep 4)
Hiroki Yoshida (ep 7)
Hiroko Suzuki (ep 6)
Hiroyuki Hirose (ep 9)
Keisuke Ōtsu (eps 1, 10)
Kosuke Yoshiie (OP)
Riho Kanno (ep 11)
Ryōta Komatsu (ep 3)
Shun Nagai (eps 2, 8)
Shuta Kato (ep 7)
Tadatane Hirosawa (eps 5, 12)
Production Advancement Assistant:
Shin'ichi Ide (ep 7)
Sōki Ikeda (OP)
Production Chief: Tadanari Matsumoto
Production Desk: Yūsuke Takahashi
Publicity Producer: Kentarō Suga
PV Production: Tomotaka Kawabe
Recording Adjustment: Makoto Uchida
Recording Assistant: Sora Tanaka
Setting Production: Serina Miura
Setting Production Assistant: Kaori Takahashi
Sound Effects: Kenji Koyama
Sound Production Manager: Fusae Anno
Special Effects: Naomasa Fukuda
Sub-Character Design:
Kanako Ono
Takao Maki
Theme Song Arrangement:
Kouichi Tsutaya (OP)
Mol-74 (ED)
Omoinotake (OP)
Theme Song Assistant:
Noriko Morita (Sony Music Entertainment; OP)
Takuya Ōhama (Sony Music Entertainment; OP)
Theme Song Composition:
Mol-74 (ED)
Reo Fujii (OP)
Theme Song Lyrics:
Kazuki Takeichi (ED)
Tomoaki Fukushima (OP)
Theme Song Performance:
Mol-74 (ED)
Omoinotake (OP)
Video Editing:
Kasumi Shibata (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Kazuki Takahashi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 10-12)
Takayuki Miyai (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-9)
Video Editing Production Manager:
Kazumasa Ōno (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Kōshi Yoshimura (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Hiromu Mineta as Yatora Yaguchi

Aoi Koga as Yamamoto
Daiki Yamashita as Yotasuke Takahashi
Fumi Hirano as Masako Saeki
Ikumi Hasegawa as Shirai
Kengo Kawanishi as Haruka Hashida
Masaya Fukunishi as Sumida
Mayu Aoyagi as Maru Mori
Miku Hiratsuka as Umino
Shin'ichirō Kamio as Koigakubo
Taishi Murata as Takuro Ishii
Tatsumaru Tachibana as Utashima
Yume Miyamoto as Maki Kuwana
Yumiri Hanamori as Ryuji Ayukawa
Yuna Nemoto as Shirota

Akira Sekine as Maki's Friend (ep 6)
Atsumi Tanezaki as Kamiyama (eps 6, 9)
Ayumi Tsunematsu as Atsuko Takahashi
Azusa Tadokoro as Clerk (ep 3)
Chika Sakamoto as Ryuji's Grandmother (eps 5, 9)
Emiri Suyama as Sae Okada
Fumie Mori as Yotasuke's Mother (eps 4, 6)
Hinata Tadokoro as Ryuji's Father (eps 5, 9)
Hironori Kondou as Brother (ep 9)
Kaito Takeda as Staff (ep 10)
Kana Hanazawa as Miki Kinemi (ep 8)
Ken Mizukoshi as Baseball Commentator (ep 1)
Kōji Okino as Oil Painting Examiner (eps 7-8)
Misato Matsuoka as Yutaka Ooba (ep 7)
Nao Ojika as Woman (ep 10)
Natsu Yorita as Iori Ooba (ep 7)
Rio Sasaki as Woman (ep 10)
Rio Tsuchiya as Girl (ep 3)
Ryōta Suzuki as Sasaki (ep 3)
Ryousuke Takahashi as Owner (ep 10)
Ryūji Yamamoto as Aikawa (ep 3)
Saika Kitamori as Female College Student (ep 5)
Saori Ōnishi as Hanako Sakuraba
Sara Kitano as Female College Student (ep 5)
Satoru Okabe as Goto (eps 1-2)
Sayaka Ohara as Yuki Kuwana (ep 6)
Shūta Morishima as Customer (ep 9)
Teruka Imai as Staff (ep 9)
Tetsuro Noda as Baseball Commentator (ep 1)
Yu Kobayashi as Yatora's Mother
Yūki Itō as Japanese Painting Examiner (eps 7-8)
Yuki Kazu as Mayu Ōba
Yuuka Nakatsukasa as Ryuji's Mother (ep 9)
Yuuki Sanpei as Kamei (ep 3)
Japanese companies
2D Works: Tengu Kobou (eps 1-12)
2D Works Materials Provider:
Kuzuya Shunkōdō (ep 7)
Tachikawa Girls High School Art Club (eps 3, 11-12)
2nd Key Animation:
Art Base Bam (eps 3, 9)
Aurochs (ep 12)
Banshanmen Animation (ep 7)
Be Loop (eps 1-2, 8)
Hikari no Sono Animation (ep 10)
J-Cube (eps 1-2, 8, 12)
Kino Production (ep 9)
LIDEN FILMS (ep 12)
Mabus Animation (ep 2)
Nakamura Production (eps 1, 5)
One Order (ep 12)
Production FOCH (ep 6)
RadPlus (eps 2, 10)
Sao Sang Design (ep 5)
Snow Light Staff (ep 2)
Studio BUS (ep 5)
Studio CL (ep 4)
Studio EverGreen (ep 8)
Studio Gimlet (ep 1)
Studio Hibari (eps 1-3, 12)
World Anime Networks (ep 5)
Wuxi Youjia Animation (ep 4)
3DCGI:
ReiwaCG (ep 2)
Tengu Kobou (eps 1-12)
Animation Direction:
Hikari no Sono Animation (ep 10)
J-Cube (eps 2, 8)
Mabus Animation (eps 2, 6, 10)
Production FOCH (ep 6)
Animation Production: Seven Arcs
Background Art:
Aoshashin (eps 1-8, 11-12)
Asura Film (eps 1-8, 11-12)
Beam Studio (ep 10)
GAKIproAstudio (eps 9-10)
Moe (eps 6, 11)
Moon Flower (ep 6)
SAKO (ep 1)
Studio Aqua (8 episodes
eps 2-5, 7-8, 11-12
)

Studio Recess (eps 1-2)
Tengu Kobou (eps 1-2, 6)
Y.A.P. Ishigaki Production (eps 9-10)
Color Setting: Geek Toys (ep 3)
Font Assistance: Fontworks Inc. (eps 1-12)
In-Between Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 3)
Aurochs (ep 12)
Banshanmen Animation (ep 7)
Grain (ep 11)
Hikari no Sono Animation (eps 5, 10)
Iris Media (ep 5)
J-Cube (6 episodes
eps 1-3, 6, 8, 12
)

MABUS CHINA (eps 2, 6, 10)
M.S.J Musashino Production (ep 12)
One Order (eps 5-6, 12)
Ra Craft (eps 11-12)
RadPlus (eps 10-12)
Reboot (ep 4)
Seed (eps 3, 9)
Seven Arcs (eps 1-12)
Studio BUS (ep 5)
Studio CL (ep 4)
Studio Gram (eps 11-12)
Studio Hibari (eps 1, 5, 12)
Top Gear (ep 11)
Wuxi Youjia Animation (ep 4)
xenron (ep 3)
Internet Streaming: Netflix
Key Animation:
Aurochs (ep 12)
J-Cube (eps 8, 12)
Mabus Animation (ep 10)
Production FOCH (eps 1, 5-6)
Sao Sang Design (eps 5, 10)
Music Production: DMM Music
Offline Editing: Seven Arcs Editing Room
Paint:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 3)
Aurochs (ep 12)
Banshanmen Animation (ep 7)
Grain (ep 11)
Hikari no Sono Animation (eps 5, 10)
Iris Media (ep 5)
J-Cube (6 episodes
eps 1-3, 6, 8, 12
)

Mabus Animation (ep 2)
MABUS CHINA (eps 6, 10)
M.S.J Musashino Production (ep 12)
One Order (eps 5-6, 12)
Ra Craft (eps 11-12)
RadPlus (eps 2, 10-12)
Reboot (ep 4)
R.I.C (ep 5)
Seed (eps 3, 9)
Seven Arcs (eps 1-12)
Studio BUS (ep 5)
Studio CL (ep 4)
Studio Elle (ep 4)
Studio EverGreen (ep 12)
Studio Gram (eps 11-12)
Studio Hibari (eps 1-2, 5, 12)
Top Gear (ep 11)
Wuxi Youjia Animation (ep 4)
xenron (ep 3)
Paint Check: Geek Toys (ep 3)
Photography:
AMGA (eps 1-3, 5-12)
STAR Laboratories (eps 4, 7, 10)
Photography Assistance:
Giga Production (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12
)

Seven Arcs (ep 1)
Studio Hibari (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12
)

Production Assistance:
Ashi Productions (eps 3, 9)
Candy Box (ep 4)
Mouse (ep 7)
ROLL2 (ep 11)
Recording Studio:
Studio Gong
Studio T&T
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Theme Song Assistance: Sony Music Entertainment (OP)
Theme Song Production: Sony Music Labels (OP; ED)
Video Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-12)
English cast
English staff
Dubbing Director: Todd Haberkorn

Dubbing Casting Lead: Brett Calo
Mixing: Serge Perron
Project Manager: Lia Sato
Johnny Yong Bosch as Yatora Yaguchi

Adin Rudd as Sumida
Amber Lee Connors as Shirai
Anne Yatco as Masako Saeki
Chris Tergliafera as Koigabuko
Daman Mills as Yotasuke Takahashi
Erica Lindbeck as
Maki Kuwana
Yamamoto
Griffin Burns as
Takuro Ishii
Utashima
Jenny Yokobori as Umino
Kayli Mills as Shirota
Marcy Edwards as Yuka Ayukawa
Todd Haberkorn as Haruka Hashida
Triya Leong as Maru Mori

Amanda C. Miller as Hanako Sakuraba
Amber Lee Connors as Yatora's Mother
Anne Yatco as Kinemi
Jenny Yokobori as Atsuko
Julia McIlvaine as Mayu Oba
Kayli Mills as Sae Okada
Triya Leong as Iori

English companies
Internet Streaming: Netflix
Studio: VSI Los Angeles
French staff
French cast
Gabriel Bismuth-Bienaimé as Yatora Yaguchi

Alexandre De Caro as Yotasuke Takahashi
Antoine Nouel as Koigakubo
Caroline Combes as Yamamoto
Cécile Vigne as Maru Mori
Sara Chambin as Ryuji Ayukawa
Tiffanie Jamesse as Maki Kuwana
Valérie Nosrée as Masako Saeki
Yoann Borg as Haruka Hashida

Caroline Combes as
Mère de Yatora
Sae Okada
Charlotte Correa as Mayu Oba
Jessica Barrier as Shirota

French companies
Dubbing: Deluxe
Internet Streaming: Netflix
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Carlos Parra (Colombian dub)
Dubbing Director:
Marc Zanni (Spain)
Silvia Tejero (Spain)
Translation:
Jesus Rodriguez II (Colombian dub)
Jordi Naro (Spain)

Adaptation:
Jennyfer Homez (Colombian dub)
Marc Zanni (Spain)
Mixing: Carlos Parra (Colombian dub)
Production Supervision: Flor Garcia (Colombian dub)
Project Coordination: Sílvia Torrent (Spain)
Subtitle Translation:
Alberto J. López (Netflix; Spain; eps 4-12)
Óscar López de Ahumada (Netflix; Spain; eps 1-3)
Luis Moreno as Yatora Yaguchi (Colombian dub)
Masumi Mutsuda as Yatora Yaguchi (Spain)

Alejandra Perez as Shirai (Colombian dub)
Alex Molina as Yotasuke Takahashi (Spain dub)
Ana Maria Ochoa as Maru Mori (Colombian dub)
Angélica Saenz as Umino (Colombian dub)
Carmen Calvell as Mayu Oba (Spain dub)
César Martínez Esparza as Koigakubo (Spain dub)
Clara Schwarze as Maki Kuwana (Spain dub)
Cristina Ramírez as Yamamoto (Spain dub)
Daniel Vargas as Haruka Hashida (Colombian dub)
David García Llop as Haruka Hashida (Spain dub)
Diana Jaramillo as Masako Saeki (Colombian dub)
Estel Tort as Ryuji Ayukawa (Spain dub)
Juan Copete as Koigakubo (Colombian dub)
Juan David Perez as Sumida (Colombian dub)
Juliana Sanchez as Ryuji Ayukawa (Colombian dub)
Luis Gustems as Sumida (Spain dub)
Luis Martinez II as Utashima (Colombian dub)
Luis Rios as Yotasuke Takahashi (Colombian dub)
Luisa Acuña as Atsuko Takahashi (Colombian dub)
Marcos de la Calle as Utashima (Spain dub)
Maria Paula Castiblanco as Maki Kuwana (Colombian dub)
Mariana Buitrago as Yamamoto (Colombian dub)
Roser Aldabó as Masako Saeki (Spain dub)
Santiago Orjuela as Takuro Ishii (Colombian dub)
Sara Gómez as Shirai (Spain dub)
Sara Muñiz as Maru Mori (Spain dub)
Ximena Rodriguez as Shirota (Colombian dub)

Felipe Acosta as Sasaki (Colombian dub ep 3)
Jeronimo Castillo as Iori Oba (Colombian dub ep 7)
Jose Alvarez II as Yutaka Oba (Colombian dub ep 7)
Juliana García as Yuki Kuwana (Colombian dub)
Juliana Parra as Sae Okada (Colombian dub)
Laura Feijoo as Hanako Sakuraba (Colombian dub)
Mariana Sanchez as Fumi Kamiyama (Colombian dub)
Pamela Hernandez Arias as Miki Kinemi (Colombian dub ep 8)
Sonia Latorre as Yatora's Mother (Spain dub)
Viviana Sierra as Mayu Oba (Colombian dub)

Alejandro Saldarriaga (Colombian dub)
Alexandra Lozada (Colombian dub)
Andrea Hoyos (Colombian dub)
Anny Sanchez (Colombian dub)
Astrid Oviedo (Colombian dub)
Celsa Castillo (Colombian dub)
Danilo Smith (Colombian dub)
David Pineda (Colombian dub)
Harold Leal (Colombian dub)
Lidia Borrero (Colombian dub)
Luis Castiblanco (Colombian dub)
Luis Tuzo (Colombian dub)
Santiago Sandoval (Colombian dub)
Sofia Duarte (Colombian dub)
Valerie Bertagini (Colombian dub)
Vanessa Alvarez (Colombian dub)
Vilma Vera (Colombian dub)
Yarley Gomez (Colombian dub)
Spanish companies
ADR Production: Iyuno-SDI Group
Dubbing Studio:
Centauro (Colombian dub) 
Centauro Comunicaciones, Colombia (Colombian dub)
Deluxe (Spain dub)
Deluxe Spain (Spain)
Internet Streaming: Netflix
Italian staff
Italian cast
ADR Director: Maura Cenciarelli
Translation: Matteo Pelliccioni

Assistant Director: Francesco Monachesi
Engineer: Milo Moriconi
Project Manager: Emanuela Rubano
Supervision: Fabrizia Chiappini
Synchronization: Dario Morelli
Italian companies
ADR Production: VSI Group (Italy)
Dubbing Studio: VSI Rome
Internet Streaming: Netflix
German staff
German cast
ADR Director: Anja Topf
German companies
Dubbing Studio: CSC-Studio
Internet Streaming: Netflix
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Arabic cast
(none)
Dutch staff
Dutch companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Dutch cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Russian cast
(none)
Danish staff
Danish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Danish cast
(none)
Polish cast
Polish staff
ADR Director: Agata Gawrońska-Bauman
Adaptation: Sławomir Karolak
Production manager: Aleksandra Hynek
Polish companies
Dubbing Studio: Iyuno-SDI Group (Poland)
Internet Streaming: Netflix
Portuguese staff
Portuguese cast
Translation: Mariana Marins

Subtitle Translation: Beatriz Medeiros
Erick Bougleux as Yatora Yaguchi

Bia Menezes as Yamamoto
Celina Beatriz as Umino
Fernando Mendonça as Koigakubo
Gabriela Medeiros as Shirai
Isabella Simi as Ryuji Ayukawa
Lhays Macêdo as Maru Mori
Luiz Sérgio Vieira as Haruka Hashida
Miriam Ficher as Masako Saeki
Pedro Alcântara as Yotasuke Takahashi
Raphaela Santoro as Shirota
Raquel Masuet as Maki Kuwana
Renan Takenouchi as Utashima
Yuri Tupper as Sumida

Marcia Coutinho as Mayu Ōba

Portuguese companies
ADR Production: Iyuno-SDI Group
Dubbing Studio: Som de Vera Cruz
Internet Streaming: Netflix (Brazil and Portugal)
Swedish staff
Swedish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Swedish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology