×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

I've Somehow Gotten Stronger When I Improved My Farm-Related Skills (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Fantasy Farm - Avevo coltivato solo le mie abilità legate all'agricoltura, ma sono comunque diventato più forte (Italian)
Nōmin Kanren no Skill Bakka Agetetara Nazeka Tsuyoku Natta. (Japanese)
農民関連のスキルばっか上げてたら何故か強くなった。 (Japanese)
Plot Summary: A young man named Al Wayne vows to max out all his farm-related skills and become the king of farmers. He finally accomplishes precisely that to live as the best farmer that ever was. However, on the day he mastered these farm-related skills, his life took a completely different direction from farming ... (from manga)
User Ratings: 154 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:1, raw:1)
 Excellent: 6 votes (sub:6)
 Very good: 7 votes (sub:7)
 Good: 21 votes (sub:20, dub:1)
 Decent: 43 votes (sub:42, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 30 votes (sub:30)
 Not really good: 16 votes (sub:15, dub:1)
 Weak: 21 votes (sub:18, dub:2, others:1
1 Russian subtitled
)
 Bad: 6 votes (sub:6)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 257 users, rank: #3320 (of 9583)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.364 (So-so+), std. dev.: 1.8048, rank: #8507 (of 9705)
Weighted mean: 5.251 (So-so+), rank: #8673 (of 9705) (seen all: 5.60 / seen some: 5.30 / won't finish: 3.46)
Bayesian estimate: 5.436 (So-so+), rank: #7024 (of 7286)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2022-10-01
Opening Theme:
"Growing up" by 7ORDER
Ending Theme:
"Rolling Soul Happy Days" by Pop Shinanaide
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    I've Somehow Gotten Stronger When I Improved My Farm-Related Skills - Collection (Blu-ray) 2024-02-27 (from $35.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Norihiko Nagahama
Series Composition: Touko Machida
Script:
Chabo Higurashi (eps 3, 10-11)
Kyōko Katsuya (eps 2, 5, 8-9)
Touko Machida (5 episodes
eps 1, 4, 6-7, 12
)

Storyboard:
Goichi Iwahata (OP; eps 1, 6)
Ichizō Kobayashi (ep 11)
Makoto Ogihara (ep 12)
Nobuyoshi Arai (ep 3)
Norihiko Nagahama (ED)
Shinichi Tōkairin (ep 10)
Shinichi Watanabe (eps 2, 4-5, 7-9)
Episode Director:
Akira Mano (ep 2)
Fumio Maezono (ep 11)
Kaoru Yabana (eps 7-9)
Norihiko Nagahama (eps 1, 6, 12)
Rokou Ogiwara (ep 4)
Shigeki Awai (ep 10)
Tsutomu Murakami (ep 3)
Yoshito Hata (ep 5)
Unit Director: Norihiko Nagahama (OP,ED)
Music: Takurō Iga
Original creator: Shobonnu
Original Character Design: Sogawa
Character Design: Masami Sueoka
Art Director: Daisuke Negishi
Chief Animation Director: Masami Sueoka (OP; eps 1-12)
Animation Director:
Dong Yuan (eps 3-4)
Ei Inaba (ep 11)
Hirokimi Shiratori (ep 11)
Jie Qiong Chen (eps 3-4, 10)
Jin Qiu (ep 4)
Kazuya Namiki (ep 5)
Kazuyuki Ikai (eps 1, 6)
Kiyoshi Matsushita (ep 1)
Liu Yan Xie (eps 7-9, 12)
Mitsue Fukue (eps 2, 5)
Noriyoshi Yamazaki (ep 6)
Nuo Ling (ep 12)
Ryuji Tsuzuku (eps 2, 5)
Takayuki Chiba (OP; eps 1-3)
Takurō Sakurai (ep 2)
Wei Hu (eps 3, 10)
Xue Wen Xu (eps 7-9, 12)
Xue Wu Xu (eps 7-9, 12)
Yu Rong Zheng (eps 7-9, 12)
Yu Xi Xuan (ep 12)
Yūko Hineno (ep 2)
Yumi Sugihara (OP; eps 1-3)
Zhi Peng Wu (ep 2)
3D Director: Yuichi Goto
Sound Director: Hiroto Morishita
Director of Photography: Keisuke Takahashi

2nd Key Animation:
Asahi Yoshimura (ep 2)
Chen Zhao (eps 3-4)
Chun Xia Yang (ep 11)
Dan Jun Dong (eps 7-9, 12)
Dong Hua Zhu (eps 3-4, 10)
Ei Inaba (ep 11)
Hirokimi Shiratori (ep 11)
Hiroshi Kuri (ep 2)
Hiroshi Oikawa (ep 4)
Jin Qiu (ep 10)
Juji Mizumura (ep 4)
Katsuji Matsumoto (ep 4)
Keiko Matsumoto (ep 2)
Lu Liu (ep 11)
Megumi Mineda (ep 6)
Naoki Takahashi (ep 4)
Nijiho Yoshimura (ep 4)
Noboru Sonoda (ep 11)
Pin Lin Zhang (eps 3-4, 10)
Qi Xin Zhang (ep 11)
Rio Watanabe (ep 6)
Ru Lan Zhu (eps 7-9, 12)
Ru Wei Fan (ep 11)
Shinichirō Tsubota (ep 2)
Takurō Sakurai (ep 2)
Tong Wu (ep 1)
Wei Feng Du (ep 10)
Wen Yi Ma (eps 7-9, 12)
Yan Qing Zhang (ep 1)
Yi Ji (ep 10)
Yu Fan (ep 4)
Yuka Katabuchi (ep 4)
Zhen Hua Gong (eps 7-9, 12)
3D Animation:
Atsushi Furui (eps 1-12)
Ayumi Taura (eps 1-12)
Fūta Sugaya (eps 1-12)
Ryūki Yoshihara (eps 1-12)
Ryūta Nakajima (eps 1-12)
Shun Takatori (eps 1-12)
Takayuki Honma (eps 1-12)
Takumi Urita (eps 1-12)
Tetsu Yamauchi (eps 1-12)
Toshiko Takeuchi (eps 1-12)
Wataru Okawahata (eps 1-12)
Art Setting: Katsuhisa Takiguchi
Assistant Animation Director:
Kazuya Namiki (eps 1-12)
Masato Tsutsumi (eps 1-12)
Ryū Harada (eps 1-12)
Sanae Satō (eps 10-12)
Takayuki Chiba (eps 4-12)
Yūta Makino (eps 1-12)
Assistant Episode Director: Kentarō Tanaka (ep 2)
Background Art:
Airi Itō (7 episodes
eps 1-2, 5-8, 12
)

Akiko Utamaru (6 episodes
eps 1-2, 5, 10-12
)

Ami Yasuhara (eps 8, 10)
Anna Ivanova (eps 1-2, 5, 7-8)
Asuka Kawasaki (eps 8, 10)
Ayumi Nagayama (eps 8, 10)
Chang Hao Pu (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8
)

Cheng Chen (eps 8, 10)
Chiho Yoshida (eps 2, 8, 10-12)
Denise Lopez Kiguchi (eps 8, 10)
Harunori Saitō (eps 8, 10)
Hiroto Shirafuji (eps 8, 10)
Hye Jin Lee (eps 8, 10)
Hyo Seom Byun (eps 1, 3, 5-8)
Jun He (eps 8, 10)
Junya Shibata (eps 1-4)
Kazuki Matsuzawa (eps 1-5, 7-8)
Kazuma Okada (eps 8, 10)
Keigo Shimizu (eps 1, 3-5, 7-8)
Kimika Matsuo (eps 1-2, 5, 7-8)
Liang Ying Li (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8
)

Lu Wang (eps 1, 3-5, 7-8)
Manabu Katō (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8
)

Naoki Ōya (eps 1, 3-5, 7-8)
Natalia Komleva (eps 8, 10)
Nataporn Tantipatanaseri (eps 8, 10)
Reima Tozuka (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10
)

Rong He (eps 1-5, 7-8)
Ryo Kobayashi (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8
)

Ryūnosuke Miyamaki (10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Sanae Matsumura (eps 8, 10)
Shōko Hashimoto (eps 8, 10)
Shōtarō Fukushima (eps 8, 10)
Sukrita Apidhanasombat (eps 1-2, 5, 7-8)
Taiga Saitō (eps 8, 10)
Taigo Matsushita (eps 1-2, 5, 9)
Takeshi Mukai (ep 10)
Tomoaki Takimoto (eps 8, 10)
Wei Tao Jiang (eps 8, 10)
Xiao Cong Qin (eps 1-2, 5, 7)
Yoshimasa Kawagishi (7 episodes
eps 1, 3, 5-8, 12
)

Yoshitaka Kudō (eps 1-5, 7-8)
Yūka Hayashi (eps 1-2, 5, 7-8)
Yuki Tanaka (eps 1-2, 5, 7-8)
Yukie Ueno (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9-10, 12
)

Yūta Toyosaki (eps 1, 5, 7-8)
Background Art Assistance:
Agnes Ellen (eps 9-10)
Aoi Kanzaki (eps 10, 12)
Ayano Yagi (6 episodes
eps 1, 3, 6-8, 12
)

Azusa Sugawara (eps 1-4, 8-12)
Chihiro Kubo (ep 1)
Han Qing Zhao (6 episodes
eps 3, 6-8, 10-11
)

Hitomi Ogawa (9 episodes
eps 1, 3-7, 9-10, 12
)

Hitomi Satō (eps 8-10, 12)
Junko Habu (8 episodes
eps 1-2, 4-6, 10-12
)

Kana Satō (eps 2, 6-7, 11)
Mina Demura (8 episodes
eps 1-2, 4-7, 10, 12
)

Song Yang Yu (eps 6, 9)
Su Ping Yu (eps 2-3, 6-7)
Xing Zi Li (7 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 10-11
)

Ya Yu Zhu (eps 6, 9)
Yuri Mukumoto (eps 1-2, 9)
Color Coordination:
Chiharu Yoshihara (ep 6)
Kazuki Kotani (ep 4)
Lin Zhou (eps 7-9, 12)
Masako Ōno (eps 2, 5)
Satoshi Inoue (eps 3, 10)
Takashi Nagata (ep 1)
Tamae Matsuoka (ep 11)
Finish Animation:
Chun Lan Li (eps 3, 10)
Hao Hao Cai (eps 7-9, 12)
Ku Mei Zhang (eps 3, 10)
Li Ping Zhu (eps 3, 10)
Li Xin Zhang (ep 11)
Meng Si Zhuang (ep 11)
Qin Cai (eps 3, 10)
Rong Zhang Chen (eps 7-9, 12)
Shi Yao Chen (eps 7-9, 12)
Yan Zhao (ep 11)
Yi Yin Wu (ep 11)
You Wang Tan (eps 3, 10)
Finish Check:
Chiharu Yoshihara (ep 6)
Kazuki Kotani (ep 4)
Lin Zhou (eps 7-9, 12)
Masako Ōno (eps 2, 5)
Satoshi Inoue (ep 3)
Takashi Nagata (ep 1)
Tamae Matsuoka (ep 11)
In-Between Animation:
Chao Hao Shao (eps 7-9, 12)
Chen Zhao (ep 3)
Chun Xia Yang (ep 11)
Dan Luo (ep 11)
Fang Sheng Hu (eps 3, 10)
Hao Xu (eps 7-9, 12)
Hong Yu Que (eps 7-9, 12)
Jin Qiu (eps 3, 10)
Jing Lu (eps 7-9, 12)
Lin Yang (eps 7-9, 12)
Liu Yan Xie (eps 7-9, 12)
Megumi Mineda (ep 1)
Meng Yun Li (eps 7-9, 12)
Peng Zhen (eps 7-9, 12)
Qing Lin Zhu (eps 7-9, 12)
Qu Yang Pan (eps 7-9, 12)
Rio Watanabe (ep 1)
Shi Wu Chen (eps 7-9, 12)
Shi Yao Chen (eps 7-9, 12)
Su Liu (ep 11)
Tao Tao (eps 7-9, 12)
Ying Chun Xu (ep 11)
Ying Yun Hou (ep 11)
Yu Fan (ep 3)
Zhu Zhu Lin (eps 7-9, 12)
In-Between Check:
Chen Jun Jiang (eps 7-9, 12)
Jun Zhang (ep 11)
Ru Jun Fan (ep 11)
Ryōsuke Itō (eps 1, 6)
Tatsuji Narita (ep 3)
Ting Ting Zhou (eps 7-9, 12)
Xiao Hai Wang (ep 11)
Yu Juan Zhang (ep 10)
Photography:
Ayumi Shōka (eps 1-12)
Hitomi Takazuka (eps 1-12)
Kento Takamura (eps 1-12)
Shunpei Ikoma (eps 1-12)
Yūki Fujiwara (eps 1-12)
Production Advancement:
Chuan Qi Lin (eps 7-9, 12)
Gao Xiang Xu (eps 7-9, 12)
Maki Kawada (ep 5)
Mayu Takahashi (ep 3)
Naoya Nishimoto (eps 1, 6)
Qian Qian Lin (eps 7-9, 12)
Ryōta Fujioka (eps 2, 5)
Sana Ueda (ep 4)
Sheng Ya Zhang (eps 7-9, 12)
Shōta Takeda (6 episodes
eps 1-3, 7-8, 12
)

Theme Song Arrangement: Tsubasa (OP)
Theme Song Composition:
Kawamura (ED)
Tsubasa (OP)
Tsukasa Yoshida (OP)
Theme Song Lyrics:
Pop Never Dies (ED)
Tsukasa Yoshida (OP)
Theme Song Performance:
7ORDER (OP)
Pop Never Dies (ED)
Junya Enoki as Al Wayne

Ayaka Suwa as Ruri
Mai Nakahara as Luccia Wayne
Masahiro Itou as Reaks
Minami Tanaka as Fal-Ys Meigis
Rumi Okubo as Helen Rean

Akihiro Tajima as
Orc (ep 5)
Shopkeeper (ep 4)
Ayumu Asakura as Emissary of the Country D (ep 7)
Daiki Mikami as Villager (ep 3)
Eiichi Ishikawa as Thug A (ep 11)
Eiji Hanawa as Ruri's father (ep 6)
Fumi Morisawa as Nancy Listener (ep 6)
Haruka Michii as Status voice (ep 1)
Hideyoshi Nozawa as Adventurer (ep 2)
Hikaru Tohno as Girl (ep 8)
Hiroki Tōchi as Demon King (eps 11-12)
Hironori Kondō as Coachman (ep 10)
Hiroshi Nakamura as Thug (ep 1)
Ikuto Kanemasa as Villager from Ruri's village 1 (ep 5)
Junji Majima as Testa (eps 1-2, 12)
Junpei Baba as Villager (ep 3)
Kaito Muroi as Village man 2 (ep 9)
Kana Ichinose as Linea Magnel (ep 10)
Kanon Takao as Yuria Macbeth Fongate (eps 11-12)
Katsuhisa Hōki as Galan (eps 1, 7-8, 11)
Kazuki Kyan as Jake
Kenichi Mine as Demon beast (ep 5)
Kenji Hamada as Gilles Wayne
Kōichi Sōma as Emissary of the Country B (ep 7)
Kōji Yusa as Loki Daeva (eps 5-6)
Kōsuke Kobayashi as Village chief (ep 9)
Kujira as Orc (ep 12)
Kyotaro Muramoto as Neighbor husband (ep 9)
Marie Ōi as
Gazelle's sweetheart (ep 8)
Village woman (ep 5)
Mariya Ise as Al Wayne (young)
Masaaki Ihara as Emissary of the Country C (ep 7)
Minami Hinata as Boy (ep 7)
Minato Kamimura as Son 1 (ep 6)
Mitsuo Iwata as Vritra (ep 10)
Mitsuru Miyamoto as Lemuru (ep 10)
Mitsuru Watanabe as Guard (ep 1)
Miyuki Hara as Neighbor wife (ep 9)
MoeMi as Ruri's mother (ep 6)
Motoki Sakuma as Priest (ep 8)
Mutsumi Tamura as Alby (eps 6-8, 12)
Nao Sasaki as Boy's mother (ep 7)
Natsumi Sakaki as Old lady (ep 11)
Nobuhiko Okamoto as Romeo/Cecil (ep 1)
Reigo Yamaguchi as Merchant (ep 11)
Rie Suegara as Woman (Demon beast) (ep 5)
Riho Sugiyama as Testa (young)
Risa Tsumugi as Boy (ep 3)
Ryosuke Higa as Commander of the Royal Army (ep 7)
Ryou Sugisaki as Guild master (eps 2, 4, 8)
Sachiko Okada as Won Lin (eps 2-4)
Saeko Akiho as Old woman (ep 3)
Seiji Maeda as Knight (ep 1)
Shinji Nagano as Merchant (ep 10)
Shizuka Ishigami as Rai (eps 2-3)
Shōmaru Zōza as Village man 1 (ep 9)
Shuuka Matsuura as Villager from Ruri's village 2 (ep 5)
Sousuke Shimokawa as Thug B (ep 11)
Sumi Shimamoto as Good God (eps 11-12)
Takahiro Ayase as Adventurer (ep 2)
Takashi Saito as Royal Guard (ep 1) 
Takaya Hashi as Evil Dragon Ouroboros (eps 3-4)
Takehisa Hirose as Gatekeeper (ep 10)
Taku Yashiro as Nedilus (eps 7-8)
Takumi Mano as Gazelle (eps 7-8)
Takumi Saeki as Village man 3 (ep 9)
Takurō Sawada as Son 2 (ep 6)
Toshihiko Seki as Benevolent Dragon Mirage (ep 4)
Toshihiro Arisawa as Emissary of the Country A (ep 7)
Uko Tachibana as Female librarian (ep 2)
Yasutaka Tomioka as Nedilus' henchman (ep 8)
Yoshinori Nakayama as Trader (ep 1)
Yuichiro Umehara as Volpe Dohma (eps 11-12)
Yūji Kameyama as Guard 1 (ep 8)
Yūka Nishio as Lamia
Yukari Tamura as Ilvia
Yūsuke Shirooka as Guard 2 (ep 8)
Japanese companies
Animation Director:
Big Owl (ep 5)
Chengyu Animation (ep 10)
Animation Production: Studio A-Cat
Animation Production Cooperation: Dangun Pictures (ep 1)
Background Art: Studio Tulip
Finish Animation:
4tune (ep 4)
Big Owl (eps 2, 5)
Studio Cj
Studio μ (ep 6)
In-Between Animation:
4tune (ep 4)
Big Owl (eps 2, 5)
Studio Cj
Studio μ (ep 6)
In-between Check: Big Owl (eps 2, 5)
Key Animation:
Art Base Bam (eps 2, 5)
Hikari no Sono Animation (ep 4)
Studio Cj (ep 1)
Studio Neun (ep 5)
Studio Sleep (ep 5)
Studio μ (ep 6)
English cast
English staff
Antonio Lasanta as Al Wayne

Elissa Cuellar as Helen Rean
James Marler as Reaks
Kristen McGuire as Ruri
Luci Christian as Princess Fal
Molly Searcy as Lucica Wayne

Adam Gibbs as Nedilus
Allison Sumrall as
The Evil God
The Good God
Alyssa Marek as Ilvia
Bobby Haworth as Testa
Cat Thomas as Linea
Chris Patton as Loki
Cyrus Rodas as Gilles
Gabriel Regojo as Gazelle
Jack Stansbury as
Demon King
Volpe Dohma (eps 11-12)
Jay Hickman as King Galan
Joe Daniels as
Ceicil
Romeo
John Gremillion as
Lemuru (ep 10)
Vritra
John Swasey as Mirage
Julie Oliver-Touchstone as Status Voice
Kalin Coates as Ilvia
Kara Greenberg as Gazelle’s Sweetheart
Kira Vincent-Davis as Young Testa
Kyle Colby Jones as Ouroboros
Labraska Washington as Ruri’s Father
Luci Christian as Young Al Wayne
Marcy Bannor as Won
Michael Wronski as Jake
Natalie Rial as Lamia
Samantha Stevens as Nancy
Savanna Menzel as Yuria
Scott Gibbs as Luke
Shannon Emerick as
Rai
Ruri's Mother
Star Carter as Albie

English companies
Distributor: Distribution Solutions (United States and Canada)
Internet Streaming: HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Yamato Video
Internet Streaming: Anime Generation
Italian cast
(none)
German staff
German cast
Malte Wetzel as Al Wayne

Anna Ewelina as Helen Rean
Julian Bayer as Gilles Wayne
Kerstin Dietrich as Fal-Ys Meigis
Lara Schmidt as Ilvia
Tinka Kleffner as Luccia Wayne
Zina Laus as Ruri

Alexander Wohnhaas as Garan (eps 1, 7-8, 11)
Alisa Palmer as Won Lin (eps 2-4)
Fabian Rohm as Luke
Felix Mayer as Volpe Doma (eps 11-12)
Florian Odendahl as Remuru (ep 10)
Gerd Meyer as Vritra (ep 10)
Jan Langer as Gütiger Drache Mirage (ep 4)
Janina Dietz as
Gazelles Geliebte (ep 8)
Gute Göttin
Leonard Hohm as
Dämonenkönig (eps 11-12)
Loki Daeva (eps 5-6)
Leonard Rosemann as Nedilus (eps 7-8)
Manuel Scheuernstuhl as Testa (eps 1-2, 12)
Max Schira as Rai (eps 2-3)
Melanie Olbert as Rinea Magnel
Mike Carl as Gildenvorsitzender (eps 2, 4, 8)
Oliver Scheffel as Cecil/Romero
Patricia Strasburger as Al Wayne (Kind)
Patrick Zwingmann as Böser Drache Ouroboros (eps 3-4)
Pirmin Sedlmeir as Jake
Sarah Kaltenborn as Yulia Macbeth Fongate (eps 11-12)
Tanja Baron as Ramia

German companies
Distributor: Polyband

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology