×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Tōsōchū: The Great Mission (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Run For Money: The Great Mission
逃走中 グレートミッション (Japanese)
Plot Summary: a game has become very popular. The name of the game is "Run for the Money." It is an entertainment survival game in which fugitives are released into a limited area, and if they can escape from the pursuing android "hunters" until the time limit counts down to zero, they can win a large prize. Some dream of getting rich, while others challenge themselves to test their strength in "Run for the Money' a competition game from the future.
Episode titles: We have 38
Vintage: 2023-04-02
Opening Theme:
"Runaway World" by fhána
Ending Theme:
#1: "Fly Away" by AB6IX
#2: "TOP SPEED" by Wienners (eps 13-)
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Koji Kawasaki (ep 49 -)
Series Director:
Kōhei Kureta
Yukio Kaizawa
Series Composition: Tomohiro Nakayama
Script:
Hiroshi Yamaguchi (8 episodes
eps 10, 19-20, 30, 40-42, 45
)

Natsumi Morichi (4 episodes
eps 13, 26, 36, 51
)

Shinzō Fujita (eps 2, 6, 9, 16)
Tete Inoue (ep 4)
Tomohiro Nakayama (12 episodes
eps 1, 3, 7, 17-18, 27-28, 31-32, 39, 46, 50
)

Toshiaki Satō (ep 12)
Toshio Yoshitaka (8 episodes
eps 14-15, 24-25, 37-38, 47-48
)

Yoshifumi Fukushima (8 episodes
eps 5, 11, 22, 33-35, 43-44
)

Storyboard:
Akira Nishimori (eps 11, 22)
Azuma Tani (eps 3, 10, 45)
Haruki Uneno (ED3)
Hiroaki Miyamoto (eps 6, 28, 46)
Hiroyuki Kakudō (ED5; 10 episodes
eps 8, 12, 14, 17, 24-25, 32, 38, 41, 47
)

Junji Shimizu (eps 26, 40)
Kazuho Takatoya (ED1; eps 16, 29)
Kazuya Hasegawa (ED2)
Keitarō Nakajima (eps 35, 50)
Kōhei Kureta (eps 2, 7, 49)
Koji Kawasaki (4 episodes
eps 4, 15, 27, 39
)

Kotoe Miki (ED2; ep 42)
Masao Suzuki (eps 5, 13)
Masato Mitsuka (eps 21, 31)
Naotoshi Shida (eps 20, 34)
Ryōta Nakamura (ep 43)
Tadayoshi Yamamuro (ep 44)
Tetsuji Nakamura (ep 51)
Toshinori Watanabe (ep 18)
Yoshihiro Yanagiya (eps 9, 36)
Yui Komatsu (OP1-2; eps 30, 48)
Yukio Kaizawa (eps 1, 7)
Yutaka Nakashima (5 episodes
eps 19, 23, 33, 37, 43
)

Episode Director:
Ayaka Noro (ep 7)
Azuma Tani (eps 18, 33, 45)
Hiroaki Miyamoto (eps 6, 28, 46)
Hiroyuki Kakudō (7 episodes
eps 8, 12, 17, 25, 32, 38, 47
)

Junji Shimizu (eps 26, 40)
Kazuho Takatoya (eps 16, 29)
Keitarō Nakajima (4 episodes
eps 3, 14, 35, 50
)

Kiyoshi Murayama (6 episodes
eps 13, 19, 24, 31, 37, 43
)

Koji Kawasaki (5 episodes
eps 1, 4, 15, 27, 39
)

Kotoe Miki (eps 2, 23, 42)
Kouhei Hatano (eps 3, 11)
Kyōsuke Yamazaki (ep 49)
Takeyuki Sadohara (ep 51)
Tomohiro Matsukawa (4 episodes
eps 10, 21, 34, 44
)

Toshihiro Maeya (ep 41)
Yoshihiro Yanagiya (eps 9, 22, 36)
Yui Komatsu (4 episodes
eps 5, 20, 30, 48
)

Unit Director:
Haruki Uneno (ED3)
Hiroyuki Kakudō (ED5)
Kazuho Takatoya (ED1)
Kazuya Hasegawa (ED2)
Kotoe Miki (ED2)
Yui Komatsu (OP1-2)
Original Character Design: Takeshi Okano
Character Design: Yōichi Ōnishi
Chief Animation Director:
Akihiro Asanuma (5 episodes
eps 16, 19, 24, 29, 50
)

Atsushi Nikaidō (5 episodes
eps 10, 15, 34, 40, 46
)

Daisuke Ishibashi (6 episodes
eps 4, 8, 12, 17, 25, 49
)

Hideaki Maniwa (ep 1)
Hisashi Kagawa (eps 6, 11, 28)
Kumi Nakajou (eps 36, 42)
Norie Kanekubo (eps 3, 7)
Yōichi Ōnishi (13 episodes
eps 2, 5, 9, 14, 20, 23, 26, 30, 33, 37, 39, 43, 48
)

Zi Jing Zhuge (8 episodes
eps 22, 27, 31, 35, 41, 44, 47, 51
)

Animation Director:
Akihiro Asanuma (7 episodes
eps 13, 25, 32, 35, 38, 45, 47
)

Akiko Nakano (5 episodes
eps 5, 10, 21, 27, 36
)

Alejandro John Belen (5 episodes
eps 3, 9, 20, 30, 42
)

Atsuko Kawamura (5 episodes
eps 2, 6, 16, 23, 40
)

Atsushi Nikaidō (eps 6, 28)
Ayana Fuji (ep 10)
Azusa Nishimura (ep 19)
Beom Seok Hong (10 episodes
eps 15, 19, 22, 25, 33, 40-41, 44, 47, 50
)

Erisa Tomita (eps 12, 17, 25)
Eugene Ayson (4 episodes
eps 9, 20, 30, 42
)

Eun Mi Han (ep 44)
Eun Young Choi (ep 44)
Fuyumi Toriyama (ep 11)
Hiroaki Kawaguchi (5 episodes
eps 11, 23, 34, 41, 48
)

Hyeon-ju Song (ep 44)
Jōji Yanase (ep 48)
Kazuhiro Kawaguchi (ep 18)
Kozue Yamashita (ep 35)
Kumi Nakajou (eps 13, 28)
Liang Chen (ep 50)
Masahiro Naoi (6 episodes
eps 7, 14, 22, 35, 44, 50
)

Midori Sawaki (ep 6)
Mitsuru Nasukawa (5 episodes
eps 4, 11, 33, 39, 47
)

Naoki Tate (7 episodes
eps 2, 6, 10, 16, 23, 40, 46
)

Natsumi Sakai (ep 13)
Noel Año-Nuevo (4 episodes
eps 9, 20, 30, 42
)

Rika Endo (ep 10)
Seung Suk Shin (ep 44)
Shao Lei Li (ep 11)
Shigeki Awai (ep 19)
Sung Hee Lee (ep 44)
Taek Yong Kim (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Takashi Morokazu (ep 18)
Tatsuya Oka (7 episodes
eps 13, 19, 24, 31, 37, 43, 51
)

tofu (ep 10)
Toshiaki Satō (5 episodes
eps 11, 18, 23, 34, 48
)

Wei Feng Du (ep 50)
Xin Xie (ep 50)
Xu Long Wei (eps 17, 50)
Yi Xu (ep 25)
Yong Sang Kwon (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Yoshiyuki Ichikawa (eps 41, 48)
Young Hee Park (ep 44)
Yūki Ushiro (ep 22)
Yukihiro Kitano (6 episodes
eps 7-8, 15, 26, 34, 46
)

Yumi Sudarehata (eps 1, 6)
Zi Jing Zhuge (eps 16, 25)
Art design: Kenji Fukuda
Cgi Director: Yoshitaka Ikegami
Director of Photography: Saori Kezuka (Asahi Production)
Producer:
Hiroyuki Sakurada (Toei Animation)
Kōya Watanabe (Fuji TV)
Mayumi Yokomizo (Yomiko Advertising)
Naoko Sagawa (Yomiko Advertising)
Shintarō Hashimoto (Toei Animation)

2nd Key Animation:
Asako Narasaki (7 episodes
eps 8, 12, 25, 28, 38, 45-46
)

Atsuki Nakamoto (ep 18)
Atsuko Kawamura (ep 32)
Ayaka Numata (eps 18, 34)
Chaowei Weng (ep 32)
Chihiro Hayashi (12 episodes
eps 1, 8, 10, 17, 22, 25, 32, 38, 44-46, 49
)

Chihiro Tanaka (5 episodes
eps 16, 22, 25, 28, 49
)

Chika Yamazaki (ep 2)
Daisuke Ishibashi (ep 8)
Eiko Arata (ep 18)
Emi Itakura (ep 18)
Eri Ōba (eps 32, 45, 48)
Hajime Uedo (ep 18)
Hidetoshi Bessho (17 episodes
eps 6, 8, 10, 16-18, 25, 28, 32, 34-35, 38, 44-46, 49-50
)

Junichi Kōno (ep 11)
Kai Yan Mo (4 episodes
eps 5, 10, 27, 36
)

Kaori Komai (eps 32, 45, 48)
Kasumi Ikeda (ep 25)
Kei Sato (eps 34, 38, 41)
Ken Kazamatsuri (eps 18, 34, 41)
Ken'ichi Nagasawa (ep 2)
Kōkikō Mori (ep 46)
Kozue Yamashita (8 episodes
eps 2, 8, 12, 23, 34-35, 38, 40
)

Kumi Nakajou (eps 34, 50)
Lu Liu (eps 5, 10, 36)
Mai Otsuki (eps 18, 34, 41)
Mai Sakamoto (ep 49)
Masami Koiwa (eps 1, 10)
Mayumi Funakoshi (OP2)
Megumi Ueda (OP2; ep 50)
Midori Sawaki (ep 28)
Mifuyu Ichinose (eps 6, 22)
Miho Kondō (ep 46)
Mika Iwata (eps 12, 17, 25)
Misa Suzuki (OP2)
Miyuki Yokoyama (6 episodes
eps 2, 16, 22, 25, 28, 32
)

Moeka Araki (eps 8, 44)
Nanae Usutani (eps 6, 8)
Naoko Masui (ep 2)
Niina Shimamori (ep 46)
Nomi Rutosawa (ep 16)
Rio Nakajima (ep 16)
Risa Yoshikawa (eps 44-46, 49)
Ru Wei Fan (ep 36)
Rui Kondou (eps 49-50)
Ryōta Kogure (6 episodes
eps 8, 12, 16-18, 49
)

Sachi Suzuki (ep 2)
Sakura Matsuzaka (4 episodes
eps 8, 25, 28, 38
)

Satoru Minowa (eps 2, 38-39)
Sayo Ueda (ep 11)
Seiji Inahashi (eps 2, 35)
Shun Marui (ep 38)
Shunsuke Harada (6 episodes
eps 18, 25, 28, 34, 38, 40
)

Shunsuke Matsuo (eps 2, 25)
Somsak Mahamongkol (ep 32)
Surasak Phapijit (eps 32, 48)
Taiga Kobayashi (ep 16)
Tomiyo Saito (OP2)
Toshiki Kimura (ep 46)
Wei Liu (ep 10)
Xiao Hai Wang (eps 27, 36)
Yi Ji Wang (ep 32)
Ying Chun Xu (eps 10, 27, 36)
Yōko Iizuka (ep 38)
Yong Zhu (eps 10, 27, 36)
Yui Tsuchida (ep 18)
Yuichi Namimoto (ep 1)
Yūki Ikumi (6 episodes
eps 17, 25, 38, 44, 46, 49
)

Yūki Ushiro (8 episodes
eps 2, 12, 18, 25, 28, 32, 34, 38
)

Yūna Hatanaka (5 episodes
eps 8, 12, 16-17, 49
)

Yūta Katsuta (ep 16)
Zi Hao Wang (ep 18)
Zi Jing Zhuge (4 episodes
eps 25, 38, 46, 50
)

3D Stage Design: Shōhei Tamura
Assistant Animation Director:
Azusa Nishimura (ep 51)
Chūichi Iguchi (ep 51)
Miyako Yatsu (ep 51)
Shigeki Awai (eps 24, 31, 37)
Assistant Director of Photography: Iori Ogawa (Asahi Production)
Assistant Episode Director:
Gota Yoshimoto (7 episodes
eps 6, 10, 15, 27, 33, 38, 44
)

Haruki Uneno (10 episodes
eps 1, 4, 8, 14, 20, 25, 32, 36, 41, 45
)

Kazuya Hasegawa (9 episodes
eps 3, 11, 17, 22, 26, 34, 39, 44, 47
)

Keitarō Nakajima (ep 23)
Kotoe Miki (4 episodes
eps 6, 10, 16, 30
)

Kyōsuke Yamazaki (eps 18, 28, 35)
Masaya Nomoto (ep 9)
Yasuhira Kido (eps 40, 46)
Yui Komatsu (eps 12, 42)
Color design: Satoshi Takezawa
Color setting:
Chie Sugiyama (ep 12)
Emi Nakajima (4 episodes
eps 3, 7, 14, 17
)

Kazuyuki Kojima (eps 1, 4, 16)
Michiaki Nakano (eps 13, 19)
Mirai Torikoshi (ep 12)
Naoko Kodama (eps 11, 18)
Satoshi Tsuchiya (eps 5, 10)
Satoshi Yakabe (ep 20)
Shiomi Hiruma (eps 8, 20)
Shoichi Kurihara (5 episodes
eps 2, 6, 9, 15, 18
)

Tomoko Kohioki (ep 4)
Costume Design: Nobumasa Goto
Illustration: Takeshi Okano (ED1)
In-Between Animation:
Hisashi Mawatari (10 episodes
eps 1-2, 4, 7, 11-12, 14-16, 18
)

Marina Yoshizawa (ep 1)
Min Soo Jeon (eps 4, 14)
Nozomi Onoda (eps 1-2)
Ryōta Kogure (eps 1, 4)
Seiji Inahashi (eps 1, 16)
Seika Kamiya (ep 1)
Yukiya Ataka (ep 1)
Yūna Hatanaka (ep 1)
In-Between Check:
Ru Jun Fan (eps 5, 10)
Seiji Inahashi (7 episodes
eps 4, 7, 9, 12, 15, 20-21
)

Yūki Ikumi (14 episodes
eps 5, 7-12, 14-18, 20-21
)

Yūki Nagata (10 episodes
eps 1-3, 6, 8, 11, 14, 16-18
)

Key Animation:
Aki Yamauchi (ep 3)
Akiko Nakano (4 episodes
eps 5, 21 solo, 27 solo, 50
)

Akira Kano (OP)
Akira Koremoto (ep 51)
Alejandro John Belen (Toei Animation Philippines; eps 1, 30)
Alfredo Reyes (Toei Animation Philippines; 4 episodes
eps 20, 30, 42, 49
)

Allen Geraldino (Toei Animation Philippines; eps 9, 30, 42)
Asako Narasaki (OP1-2; ep 44)
Atsuko Kawamura (OP2; eps 2, 16, 49)
Atsushi Komatsu (eps 37, 51)
Atsushi Nikaidō (BANK for ep 20; 4 episodes
eps 12, 20, 28, 34
)

Ayaka Kuroda (A.C.G.T; ep 24)
Ayaka Numata (ep 23)
Ayako Moriizumi (ep 10)
Ayana Fuji (ep 10)
Azusa Nishimura (7 episodes
eps 13, 24, 31, 37, 43, 49, 51
)

Beom Seok Hong (ep 13)
Bobby DelaPeña (Toei Animation Philippines; ep 20)
Cesar de Leon (Toei Animation Philippines; eps 9, 30)
Charles Joseph Villanueva (Toei Animation Philippines; ep 49)
Chihiro Hayashi (eps 3, 33)
Chihiro Tanaka (ep 2)
Cho Shinozuka (ep 49)
Chūichi Iguchi (9 episodes
eps 11, 18, 23, 34, 37, 41, 43, 48, 51
)

Daisuke Agata (ep 13)
Dennis Cablao (ep 9)
Do Hwan Kim (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Ed Martin Crisostomo (Toei Animation Philippines; eps 9, 42, 49)
Emiko Tomonaga (ep 36)
Eugene Ayson (Toei Animation Philippines; ep 30)
Frederick Ulang (Toei Animation Philippines; ep 42)
Fujio Oda (8 episodes
eps 7, 10, 16, 23, 33, 40, 46, 49
)

Fumika Mihashi (ep 3)
Fumio Matsumoto (A.C.G.T; eps 24, 31)
Hajime Inubu (ep 2)
Hidetoshi Bessho (ep 36)
Hiroaki Karasu (OP2; eps 5, 49)
Hiroaki Kawaguchi (4 episodes
eps 11, 18, 23, 41
)

Hiroki Iwamura (ep 48)
Hironori Sawada (7 episodes
eps 13, 19, 24, 31, 37, 43, 51
)

Hiroshi Oikawa (eps 11, 23, 48)
Hiroshi Takeuuchi (ep 10)
Hiroyuki Kondō (ep 18)
Hisashi Kagawa (OP1-2; BANK for eps 19-20, 34; 5 episodes
eps 19-20, 23, 28, 34
)

Hitoshi Inaba (ep 16)
Hitoshi Kagiyama (A.C.G.T; 4 episodes
eps 13, 19, 24, 31
)

Hitoshi Ueda (eps 1, 5)
Hiyori Ikuto (ep 1)
Ivan Mina (Toei Animation Philippines; eps 30, 42, 49)
Jae Hyun Jo (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Jin Wook Lim (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Jōji Yamada (eps 1, 3)
Joseph Nelle Burgos (Toei Animation Philippines; eps 3, 9)
Junichi Hayama (OP2)
Junichi Kōno (河野純市; eps 18, 23, 41)
Junjie Espiritu (Toei Animation Philippines; 5 episodes
eps 9, 20, 30, 42, 49
)

Kano Takura (ep 10)
Kaoru Kashihara (eps 1, 3)
Katsuji Matsumoto (eps 11, 23)
Katsumi Tamegai (OP1-2; ep 48)
Katsutoshi Kobayashi (eps 11, 41)
Kazuhiro Saitō (A.C.G.T; ep 19)
Kazutaka Kawamoto (ep 10)
Keiko Matsuda (ep 6)
Ken Kazamatsuri (ep 23)
Kenichi Matsuura (ep 18)
Kōhei Takahashi (8 episodes
eps 13, 18, 23, 34, 37, 41, 48, 51
)

Kōichi Hayami (ep 6)
Koji Watanabe (ep 2)
Kozue Yamashita (5 episodes
eps 6, 16, 23, 41, 49
)

Kumi Hashimoto (A.C.G.T; ep 19)
Kumi Nakajou (5 episodes
eps 7, 10, 22, 28, 49
)

Kyoko Izumi (12 episodes
eps 8, 12, 17, 25, 28, 32-35, 38, 41, 45
)

Mai Otsuki (ep 23)
Mamoru Hoshino (eps 2, 6)
Mana Takahashi (ep 10)
Manabu Imura (ep 3)
Marvin Mendoza (Toei Animation Philippines; 6 episodes
eps 3, 9, 20, 30, 42, 49
)

Masahiro Andō (A.C.G.T; 4 episodes
eps 13, 19, 24, 31
)

Masahiro Naoi (8 episodes
eps 7, 14, 18, 22, 35, 41, 44, 50
)

Masahiro Okamura (5 episodes
eps 13, 24, 37, 43, 51
)

Masakazu Okada (eps 7, 15)
Masaki Ishida (4 episodes
eps 13, 24, 43, 51
)

Masako Onozawa (A.C.G.T; ep 19)
Masato Ikeda (12 episodes
eps 5, 13, 15, 19, 24, 31, 34, 37, 41, 43, 49, 51
)

Masaya Hasegawa (eps 1, 3)
Mayumi Funakoshi (eps 2, 16)
Megumi Imai (A.C.G.T; ep 19)
Megumi Ueda (ep 49)
Mi Ja Choi (Hebaraki; 4 episodes
eps 4, 14, 26, 47
)

Mifuyu Ichinose (OP1; ep 2)
Miho Todoroki (ep 10)
Mikio Fujiwara (OP2)
Min Ji Im (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Mitsuru Nasukawa (eps 1-2, 4, 11)
Mitsuyo Tsuno (ep 41)
Miyako Yatsu (eps 13, 31)
Moeka Araki (OP1-2; eps 1, 30, 49)
Naoki Tate (OP2; 5 episodes
eps 23, 28, 40, 46, 49
)

Naotoshi Shida (OP1; BANK for ep 19; 4 episodes
eps 19, 30, 46, 49
)

Nganemail Joseph Ivan (Toei Animation Philippines; ep 49)
Noboru Koizumi (13 episodes
eps 8, 12, 17-18, 25, 28, 32-35, 38, 41, 45
)

Nobuaki Tanaka (ep 2)
Nobuhiro Nagata (OP2; 6 episodes
eps 16, 23, 28, 39, 46, 49
)

Nobuyasu Murakami (eps 10, 36, 50)
Nobuyoshi Hoshikawa (6 episodes
eps 6-7, 18, 23, 40, 48
)

Noel Año-Nuevo (Toei Animation Philippines; ep 30)
Nomi Rutosawa (eps 6, 10)
Noriyuki Hirota (5 episodes
eps 1, 6, 28, 46, 49
)

Qi Zheng (A.C.G.T; ep 24)
Qi Xin Zhang (ep 5)
Ran Young Kim (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Reggie Manabat (Toei Animation Philippines; eps 20, 30)
Rem Valencia (Toei Animation Philippines; ep 20)
Reo Itoyama (OP2; BANK for ep 34; 5 episodes
eps 16, 28, 34, 46, 49
)

Resty Roque (Toei Animation Philippines; 7 episodes
eps 1, 3, 9, 20, 30, 42, 49
)

Ricardo Vallejos (ep 9)
Rina Miura (OP1)
Rina Suzuki (ep 10)
Risa Suzuki (ep 1)
Rodel Redillas (Toei Animation Philippines; ep 30)
Romeo Añonuevo (Toei Animation Philippines; 4 episodes
eps 20, 30, 42, 49
)

Ru Wei Fan (ep 5)
Sachi Suzuki (OP)
Sakura Matsuzaka (ep 49)
Satoru Minowa (6 episodes
eps 23, 33, 40, 45, 49-50
)

Sayuri Kitayama (ep 40)
Senko Kaketa (ep 10)
Seon Wa Kim (GAONNURI ANIMATION; ep 44)
Setsuko Harada (10 episodes
eps 2, 6-7, 16, 18, 22, 28, 33, 40, 49
)

Setsuko Unno (ep 36)
Shigeki Awai (4 episodes
eps 24, 37, 43, 51
)

Shigetaka Kiyoyama (eps 6, 16, 23)
Shinichiro Minami (ep 51)
Shintaro Suzuki (eps 13, 37, 51)
Shiori Kida (ep 10)
Shun Kanno (eps 1, 4)
Taek Yong Kim (Hebaraki; 5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Taiga Kobayashi (ep 6)
Takaaki Fukuyo (A.C.G.T; eps 24, 31)
Takafumi Furusawa (A.C.G.T; ep 31)
Takahiro Fujii (4 episodes
eps 2, 6, 16, 48
)

Takahiro Kojima (OP2)
Takeshi Itou (eps 31, 43)
Takeshi Kusaka (ep 1)
Tatsuya Oka (eps 13, 51)
Tatsuya Yada (ep 10)
Tetsuya Ishikawa (eps 2, 6, 28)
Tomiyo Saito (eps 15, 40, 48)
Tomoko Shimizu (eps 11, 48)
Toshiaki Satō (7 episodes
eps 6, 11, 18, 23, 34, 41, 48
)

Toshimitsu Takechi (eps 1, 3)
Wataru Kikukawa (Anime R; ep 31)
Xiao Hai Wang (ep 5)
Yasuhiko Ōyama (5 episodes
eps 7, 16, 28, 36, 46
)

Yasunori Matsuki (ep 37)
Yasutoshi Iwasaki (ep 6)
Yasuyuki Tada (4 episodes
eps 23, 34, 41, 48
)

Yi Li Xiao (Hebaraki; 5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Ying Chun Xu (ep 5)
Yong Zhu (ep 5)
Yoshiaki Tomita (eps 24, 37)
Yoshiharu Fukushima (5 episodes
eps 5, 15, 34, 40, 48
)

Yoshitaka Yashima (ep 10)
Yūichi Namiki (ep 41)
Yukari Kamiaka (ep 10)
Yukari Kobayashi (4 episodes
eps 11, 18, 34, 48
)

Yūki Ikumi (ep 36)
Yūki Ushiro (eps 16, 36)
Yukihiro Kitano (OP1; 6 episodes
eps 7, 15, 22, 26, 34, 49
)

Yumi Sudarehata (6 episodes
eps 1, 16, 22, 33, 40, 49
)

Zhong Hui Lin (eps 5, 27)
Zi Hao Wang (ep 23)
Zi Jing Zhuge (BANK for ep 20; eps 20, 36)
Monitor Works:
Azusa Tamura (Asahi Production)
Rintarō Takahashi (Asahi Production)
Paint: Min Soo Jeon (eps 4, 14)
Paint Check:
Chie Sugiyama (eps 8, 12)
Emi Nakajima (4 episodes
eps 3, 7, 14, 17
)

Kazuyuki Kojima (eps 1, 4, 8, 16)
Michiaki Nakano (eps 13, 19)
Mirai Torikoshi (ep 12)
Naoko Kodama (ep 18)
Satoshi Tsuchiya (eps 5, 10)
Satoshi Yakabe (ep 20)
Shiomi Hiruma (ep 20)
Shoichi Kurihara (5 episodes
eps 2, 6, 9, 15, 18
)

Takaharu Hirano (ep 11)
Tomoko Kohioki (ep 4)
Paint Check Assistant: Takaharu Hirano (ep 18)
Photography:
Ali Isa (Color & Smile; eps 6, 10)
Aswin Nur Cahya (Color & Smile; eps 6, 10)
Chiyuki Kojima (Asahi Production; eps 7-12, 14)
Daiki Fujita (Asahi Production; eps 7-10, 15-19)
Haruka Serizawa (Asahi Production; eps 7-21)
Hinako Watanabe (Asahi Production; 5 episodes
eps 9, 11-12, 14-15
)

Hiromi Morisawa (Color & Smile; eps 6, 10)
Irfan Pipo (Color & Smile; eps 6, 10)
Kazuhiro Funabiki (Asahi Production; eps 1-21)
Kazuki Saitō (Asahi Production; eps 12, 14, 16)
Kenichi Ikeda (Color & Smile; eps 6, 10)
Kōji Hayashi (Color & Smile; eps 6, 10)
Kōsuke Katsumoto (ep 6)
Mai Ōsumi (Asahi Production; ep 17)
Mai Yamazawa (ep 15)
Maki Satake (Color & Smile; eps 6, 10)
Marin Sakaide (Color & Smile; ep 10)
Mayu Kawai (ep 6)
Moemi Kasahara (Color & Smile; eps 6, 10)
Naoyuki Wada (ep 6)
Natsumi Hori (Color & Smile; eps 6, 10)
Sho Kajikawa (Asahi Production; 4 episodes
eps 9, 11-12, 14
)

Shun Ando (Asahi Production; eps 9, 14)
Takaya Ōnuma (Asahi Production; ep 8)
Tatsuya Yamaguchi (ep 6)
Tomoe Muramatsu (eps 15-21)
Yoko (Color & Smile; ep 10)
Yoshiyuki Anzai (ep 6)
Yuki Ōshima (ep 6)
Yūsuke Mishina (Color & Smile; ep 10)
Ze Qi Huang (Color & Smile; eps 6, 10)
Planning Supervision:
Dai Katō
Takashi Sasaya
Production Advancement:
Daichi Ikeda (6 episodes
eps 21, 27, 33, 39, 45, 50
)

Daiki Katou (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Hibiki Asai (ep 10)
Junichi Hida (eps 9, 13)
Masamichi Tatehara (8 episodes
eps 9, 14, 20, 26, 32, 36, 42, 48
)

Mitsumasa Sugao (4 episodes
eps 13, 24, 37, 51
)

Nanami Kuge (5 episodes
eps 2, 6, 9, 16, 22
)

Rinya Mochizuki (5 episodes
eps 22, 28, 34, 40, 46
)

Sakura Niiyama (eps 35, 41, 47)
Sarina Kaneko (ep 3)
Seo yeon Mun (ep 44)
Shinji Komiyama (eps 5, 10, 15)
Shōma Yoshino (eps 31, 43)
Soon Geum Noh (ep 44)
Young-Joon Park (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

Yuuka Suzuuki (OP2; 9 episodes
eps 1, 4, 8, 12, 18, 30, 38, 44, 49
)

Yuunousuke Komamizu (4 episodes
eps 7, 11, 17, 23
)

Production Desk:
Shinji Komiyama (ep 19 -)
Tsutomu Kojima (eps 2-6)
Production manager:
Katsunori Kobayashi
Yuki Ohta (eps 1-7)
Prop Design: Yūki Ushiro (ep 8 -)
Series Composition Assistant:
Atsuhiro Tomioka
Daisuke Ishibashi
Setting Production: Maki Mihara
Sub-Character Design:
Midori Sawaki (澤木己登理; ep 18 onwards)
Norie Kanekubo (ep 18 onwards)
Takahiro Kojima
Tomoya Nishiguchi (eps 1-7)
Toshiaki Satō (eps 8-17)
Yukihiro Kitano (eps 8-17)
Theme Song Arrangement: Junichi Satou (OP)
Theme Song Composition:
JUNE (ED1)
Junichi Satou (OP)
STAND ALONE (ED1)
Yu-ki Kokubo (ED1)
Theme Song Lyrics:
Hideki Hayashi (OP)
Yu-ki Kokubo (ED1)
Theme Song Performance:
AB6IX (ED)
fhána (OP)
Marina Inoue as
Luna Nishidōin 
Luna Nishinotoin
Ryōtarō Okiayu as Maurice Shoemaker
Showtaro Morikubo as Sōya Tomura
Yumiko Kobayashi as Haru Tomura

Akira Ishida as Sid Phoenix
Daisuke Hirakawa as Max Major
Daisuke Kishio as Penta Baccana
Daisuke Namikawa as Satoshi Tsukimura
Daisuke Ono as Prince Kite
Hideyuki Tanaka as Jotaro Sengoku
Hirofumi Nojima as Linsen
Hiroshi Kamiya as Yukinojo
Katsuyuki Konishi as Makoto Rozuki
Kazuya Nakai as Sigma Red Wing
Kenji Nomura as Pharaoh
Kenyuu Horiuchi as Gustin Logan
Masashi Ebara as Zamza
Miki Itō as Feathery Giver
Misaki Watada as Claire Summers
Mutsumi Tamura as Sarah Peabody
Nobutoshi Canna as Rango Mather
Rikiya Koyama as Nobunaga Oda
Sakura Kawaguchi as Lily Bone
Shino Shimoji as Rabbi / Raccoon Dog Man
Shun Horie as Gorota Owari
Takashi Matsuyama as Jairo Demon
Takeshi Kusao as Kalahari Syu
Takumi Yamazaki as Pieta Barone
Yū Kobayashi as Panna Love
Yu Shimamura as Harvest
Yui Horie as Mika Lelouch
Yuka Komatsu as Marin Tozakura
Yukana as Nagi Nishinotoin
Yumi Kakazu as Micah Enjo

Ai Maeda as Siren (eps 21-22)
Ami Matsushima as
Anna Taki
Announcement (eps 5, 46)
Child (ep 35)
Chrono Bracelet audio (ep 26)
Vampire beauty (eps 23, 25)
Anri Katsu as Chama Hustler (4 episodes
eps 2, 32, 45, 47
)
Atsuki Tani as Oliver Fox (eps 2, 5-6, 9)
Aya Naruse as Vampire beauty (ep 23)
Chiho Utsumiya as
Child (ep 9)
Vampire beauty (ep 23)
Chō as Naruichika Owari (ep 15)
Dai Okabe as Trenette (ep 50)
Daiki Takeuchi as Mummy (ep 33)
Daisuke Kishio as Susumu Shinshinmaru
Daisuke Sakaguchi as Beaver (eps 49-50)
Eriko Kadokura as Vampire beauty (ep 23)
Fukushi Ochiai as Parto (eps 48-49)
Fuyoshi Tanaka as Mummy (ep 35)
Hideo Ishikawa as Abram Gordo (eps 32-34)
Hideyuki Hori as Musashi Miyamoto (eps 10-11)
Hirohei Sueyasu as Mummy (ep 35)
Hiroki Akiyama as Gnocchi (ep 50)
Hiroki Takahashi as Yukimura Sanada (ep 13)
Hiroko Emori as
Granny Peko (8 episodes
eps 1, 8, 17-18, 32, 45-47
)

Parent Bird (ep 36)
Hisako Kanemoto as Kayla (6 episodes
eps 35, 38-39, 42-44
)
Hisao Egawa as Beast Davidie (ep 2)
Joichiro Ohtsuki as
Man (ep 35)
Security Guard (ep 48)
Katsuhisa Hōki as Dr. Tanba (eps 2-7)
Katsuya Morita as
Coach (ep 18)
Member (eps 4, 6)
Kazuhiko Inoue as Professor Ridley Zebet (eps 29-30)
Kazuyo Nitta as Child (ep 35)
Kenji Akabane as
Audience (ep 28)
Berunga
Yamato Mochizuki
Kenyuu Horiuchi as Kevin Gardner (eps 8-10, 12)
Manatsu Hada as Child (ep 33)
Mark Ohkita as Narration
Masaharu Satō as Master Uzuma (eps 9-11)
Masaki Terasoma as Matsunojo (eps 10-15, 17)
Masato Koike as
Garrison (ep 13)
Mummy (eps 33, 35)
Security Guard (ep 48)
Townsperson (ep 9)
Masato Sugiyama as
Member (ep 4)
Security Guard (ep 48)
Masaya Matsukaze as Takamune Owari / Tenma Abe (5 episodes
eps 9-11, 13, 15
)
Masaya Takatsuka as Dr. Giraffe (eps 2-4)
Megumi Toyoguchi as Carry (eps 49-50)
Mie Sonozaki as
Joyce O'Hara (eps 21-22)
Strawberry (eps 49-50)
Misaki Akiyama as Child (ep 35)
Misaki Watada as
Magical Homie
Natsume (6 episodes
eps 10-13, 15, 17
)

Suzu Tanba (eps 2-7)
Mitsuaki Madono as Prince Shruk (5 episodes
eps 36, 38-39, 41, 43
)
Mitsuki Nakamura as
Citizen (eps 2-3)
Male Reporter (ep 18)
Millionaire (ep 8)
Priest (ep 26)
Mitsuo Iwata as Forte Young (eps 1, 33, 47)
Moena Ashida as
Boy (ep 26)
Child (ep 35)
Citizen (eps 2-3)
Reporter (ep 1)
Vampire beauty (ep 23)
Vulture (ep 45)
Momoka Watabe as Vampire beauty (ep 23)
Mutsumi Tamura as
Julian Gauss
Tarot Genmu (eps 32-33)
Nao Katagai as Mummy (ep 34)
Naoki Tatsuta as
Camel (ep 36)
Crow (ep 36)
Dung Beetle (ep 36)
Sand Cat (ep 36)
Nobuaki Fukuda as King Jagaria (6 episodes
eps 35, 38-41, 43
)
Nobuo Tobita as Kuniyoshi Utagawa (eps 11-12)
Nobuyuki Hiyama as
Kojiro Sasaki (eps 8-10)
Raipachi Shindo (eps 2-3, 46)
Reimi as Old Woman (ep 13)
Rie Kugimiya as Momo (eps 49-50)
Rin Mizuki as
Beachgoer (ep 49)
Child (eps 9, 33-35)
Citizen (eps 2-3)
Salesperson (ep 8)
Server (ep 1)
Vampire beauty (ep 23)
Vulture (ep 45)
Woman (eps 18-19)
Roku Hasegawa as Mummy (ep 34)
Ryō Yaginuma as
Mummy (ep 35)
Security Guard (ep 8)
Ryohei Kitsunai as
Citizen (eps 2-3)
Customer (ep 49)
Lover (ep 21)
Mafia (ep 50)
Man (ep 18)
Member (eps 4, 6)
Operator (ep 48)
Policeman (ep 19)
Reporter (ep 1)
Security Guard (ep 8)
Soldier (ep 13)
Townsperson (ep 9)
Ryōichi Tanaka as Old Butler (9 episodes
eps 1, 8, 17, 31-32, 45-48
)
Ryosuke Asano as
Driver (ep 49)
Security Guard (ep 8)
Ryōsuke Kanemoto as Member (ep 7)
Ryudai Kikuta as Capellini (ep 50)
Sakura Kawaguchi as Boy (ep 50)
Satsuki Yukino as Grace Amber / Medusa (eps 26-29)
Shin Aomori as Matsunojo's father (ep 11)
Shō Fujisawa as Policeman (eps 19, 23, 31)
Shoma Uno as Townsperson (ep 9)
Shuuki Imagawa as
Mafia (ep 50)
Mummy (eps 33-35)
Taiten Kusunoki as Mafia Boss (ep 50)
Takashi Matsuyama as
Auger Crystal (eps 2, 4-5, 49)
Jack-o'-lantern (ep 29)
Shibra (eps 6-7)
Takeshi Kusao as
Kai Bloom
Travis Lowe
Zeke Drumming (eps 8-9)
Takumi Yamazaki as Gennai Hiragi (5 episodes
eps 11-13, 15, 17
)
Tarô Yamaguchi as
Dinah Alexandros (eps 2, 4-6)
Doctor (eps 1, 7)
Lamuru (eps 35-36)
Tetsu Inada as Samejima (eps 47-50)
Tetsu Shiratori as Horus (eps 40-43)
Toko Igusa as
Customer (ep 49)
Guest (ep 18)
Vampire beauty (ep 23)
Toru Nakane as King Garudal (4 episodes
eps 36, 38, 40, 43
)
Toshihiko Seki as Dracula (eps 24-25)
Toshiki Tanaka as
Caster (ep 31)
Male Caster (ep 18)
Toshiya Chiba as Doctor (ep 8)
Yasuhiro Takato as Dennosuke (eps 9-14)
Yasunori Masutani as
Jack the Ripper (eps 19-20)
Masked Man (ep 50)
Yoshiyasu Otaka as Soldier (ep 13)
Yū Kobayashi as
Anubis (eps 36-37)
Chuta Nezu
Nel (eps 48-49)
Yu Shimamura as Question-kun (eps 8-9)
Yudai Mino as Member (eps 4-6)
Yuga Sato as
Lifeguard (ep 49)
Masked Man (ep 21)
Member (eps 4-6)
Security guard (ep 1)
Youth (ep 9)
Yūki Yamamoto as Vampire beauty (eps 23, 25)
Yukiko Motoyoshi as Female MC (ep 18)
Japanese companies
Animation Production: Toei Animation
Background Art: Studio Pablo
Digital Paint:
Chronos (ep 2)
Kagura (eps 1-2)
Toei Animation Philippines (eps 1-2)
VISTA (ep 2)
Editing: Gallop
In-Between Animation:
Chronos (ep 2)
Kagura (eps 1-2)
Toei Animation Philippines (eps 1-2)
VISTA (ep 2)
Key Animation:
A-Line (ep 8)
A.C.G.T (eps 13, 19, 24)
Akatsuki (ep 10)
Art Base Bam (ep 19)
Asahi Production (ep 2)
asread (ep 18)
BUG FILMS (ep 1)
Changzhou Midou Animation (eps 13, 19)
Chronos (ep 2)
diomedéa (ep 18)
Gallop (eps 16-18)
GAONNURI Animation (ep 44)
K-Production (ep 13)
Lu Laforte (ep 16)
Revival (ep 10)
Seed (ep 18)
Seven Seas (ep 10)
Staro (ep 2)
Studio CL (eps 11, 18)
Teddy (ep 18)
Toei Animation Philippines (eps 1-3, 9, 20)
VISTA (ep 2)
World Anime Networks (ep 1)
Original Plan: Fuji Television Network ("Tōsōchū")
Photography: Asahi Production
Planning Cooperation: Fuji Creative Corporation
Production Cooperation:
A-Line (7 episodes
eps 13, 19, 24, 31, 37, 43, 51
)

Akatsuki (6 episodes
eps 11, 18, 23, 34, 41, 48
)

AZETA PICTURES (ep 10)
Chronos (4 episodes
eps 5, 10, 27, 36
)

E-cho (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

GAONNURI Animation (ep 44)
HEBARAKI (5 episodes
eps 4, 14, 26, 39, 47
)

VISTA (eps 12, 17, 25)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology