Rage of Bahamut: Virgin Soul (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Shingeki no Bahamut VIRGIN SOUL (Japanese)
神撃のバハムート VIRGIN SOUL (Japanese)
Genres: fantasy
Plot Summary: 10 years after the world escaped destruction due to the revival of Bahamut, humans at the royal capital gather wealth, the demons are enslaved to assist with the capital's revival, and the gods lose their power due to a decrease in religious piety. The world is thrown off balance as humans, gods, and demons hold their own ideas of justice.
User Ratings: 95 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:3)
 Excellent: 13 votes (sub:12, others:1
1 Russian dubbed
)
 Very good: 28 votes (sub:28)
 Good: 27 votes (sub:26, dub:1)
 Decent: 10 votes (sub:9, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 7 votes (sub:6, raw:1)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 161 users, rank: #3368 (of 7104)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.105 (Good), std. dev.: 1.6763, rank: #2388 (of 7116)
Weighted mean: 7.098 (Good), rank: #2259 (of 7116) (seen all: 7.12 / seen some: 6.91 / won't finish: 6.57)
Bayesian estimate: 7.148 (Good), rank: #1942 (of 5370)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2017-04-07
Opening Theme:
#1: "LET iT END" by SiM (eps 1-13)
#2: "Walk This Way" by THE BEAT GARDEN (eps 14-)
Ending Theme:
#1: "Haikei Goodbye Sayonara" (拝啓グッバイさようなら; Greetings, Goodbye, Farewell) by DAOKO (eps 1-13)
#2: "Cinderella step" by DAOKO (eps 14-)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Keiichi Satō
Series Composition: Shizuka Ōishi
Screenplay: Shizuka Ōishi (eps 1-24)
Storyboard:
Akitoshi Yokoyama (eps 1-6, 9-17)
Fumie Muroi (ep 17)
Hiroshi Takeuchi (ep 10)
Iwao Teraoka (eps 4, 20)
Kazuyoshi Katayama (eps 12, 19)
Keiichi Satō (11 episodes
eps 1, 7-8, 17-24
)

Koji Sawai (eps 9, 14)
Mahiro Maeda (ep 14)
Michio Mihara (ep 3)
Satoshi Iwataki (eps 1, 11, 16)
Sayo Yamamoto (OP)
Shinji Satoh (ep 15)
Toshiyuki Kubooka (ep 2)
Yoshiaki Kawajiri (eps 7-8)
Episode Director:
Atsushi Wakabayashi (5 episodes
eps 4, 6, 13, 19, 23
)

Daisuke Nishimiya (ep 6)
Harume Kosaka (ep 17)
Hirokazu Yamada (eps 21, 23)
Hiroshi Takeuchi (ep 3)
Kazuhisa Ouno (eps 5, 7, 14)
Kiyoshi Matsuda (4 episodes
eps 12, 20, 23-24
)

Koji Sawai (eps 1, 9)
Kunihiro Mori (ep 16)
Mihiro Yamaguchi (eps 8, 15)
Naoki Matsuura (ep 2)
Shinji Satoh (ep 2)
Takashi Kobayashi (4 episodes
eps 10-11, 18, 22
)

Tomoyuki Kurokawa (ep 23)
Unit Director: Sayo Yamamoto (OP)
Music: Yoshihiro Ike
Character Design: Naoyuki Onda
Art Director: Hideki Nakamura
Chief Animation Director: Naoyuki Onda (eps 1-3)
Animation Director:
Atsushi Aono (5 episodes
eps 5, 9, 11, 16, 20
)

Chie Nishizawa (4 episodes
eps 15, 19, 22, 24
)

Eiji Abiko (ep 17)
Fumihide Sai (7 episodes
eps 2, 10, 12, 14, 17, 21, 23
)

Hiroto Kato (eps 18, 22)
Kenji Hayama (eps 4, 21, 23)
Manabu Akita (eps 1, 7-8, 14)
Masaki Hinata (ep 4)
Masayo Matsumoto (eps 22-23)
Masayuki Katou (7 episodes
eps 2, 10, 12, 15, 18, 21, 23
)

Mika Takazawa (ep 19)
Mikine Kuwabara (8 episodes
eps 1, 7-8, 11, 16, 19, 22-23
)

Naoyuki Onda (OP)
Nozomi Shimazaki (ep 22)
Satoshi Iwataki (6 episodes
eps 4, 13, 16, 20, 23-24
)

Shigeki Kuhara (ep 23)
Shinpei Kamada (4 episodes
eps 3, 6, 12, 18
)

Takaharu Kagami (ep 21)
Takako Shimizu (ep 14)
Takeo Shudou (4 episodes
eps 15, 19, 22-23
)

Tarou Minamide (ep 3)
Tetsurō Moronuki (ep 6)
Tsuyoshi Kuwahara (5 episodes
eps 5, 14, 17, 20, 23
)

Yoko Takanori (6 episodes
eps 5, 8-9, 11, 15, 18
)

Yōsuke Takada (ep 24)
Sound Director: Keiichi Satō
Cgi Director: Takayuki Ito
Director of Photography: Yusuke Tannawa

2nd Key Animation:
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 11)
Chika Ishida (ep 4)
Chika Ohashi (ep 6)
Fumie Sasaki (eps 4, 6)
Hatsune Hoshino (ep 6)
Hitomi Aso (ep 6)
Kōji Togashi (ep 6)
Maki Hayashibara (eps 4, 6)
Manabu Akita (ep 4)
Mari Futamatsu (ep 6)
Masami Yamashita (ep 6)
Miyuki Sugawara (eps 4, 6)
Narumi Takahashi (ep 4)
Rie Saitou (eps 4, 6)
Saki Konishi (ep 4)
Sayaka Ueno (Jumondo; ep 11)
Shōzō Yamada (ep 6)
Taiki Komatsu (ep 6)
Takaaki Tanabe (ep 6)
Takayoshi Hayashi (eps 4, 6)
Yuka Hashimoto (White Fox; ep 11)
Yūsa Masuda (ep 6)
Assistant Animation Director:
Manabu Akita (ep 6)
Mikine Kuwabara (ep 6)
Takayuki Sano (ep 6)
Yōsuke Takada (ep 6)
Color Planning: Osamu Mikasa
Editing: Kiyoshi Hirose
Effects Animation: Takashi Hashimoto
End Card Illustration:
Atsushi Kamijou (ep 23)
Daoko (ep 12)
Hideo Minaba (ep 6)
Hitsuji Maki (ep 4)
LM7 (ep 20)
Nilitsu (ep 3)
Ponzu (ep 1)
Rururu Kondoh (ep 5)
Teddy (ep 2)
In-Between Animation:
Keiko Abu (eps 4, 6)
Mizuki Itou (eps 4, 6)
Rie Saitou (eps 4, 6)
Satoshi Ikeda (eps 4, 6)
In-Between Check: Rie Saitou (ep 6)
Key Animation:
Atsushi Aono (ep 3)
Atsushi Ohizumi (eps 1, 6)
Chie Nishizawa (OP)
Eiji Komatsu (OP)
Hayato Tejima (ep 8)
Hideo Amemiya (eps 4, 7-9)
Hideo Maru (eps 4, 7)
Hirohide Shikishima (ep 4)
Hironori Tanaka (ep 8)
Hiroshi Takeuchi (ep 3)
Hirotaka Nii (ep 5)
Jae Hyung Kim (OP)
Kaori Saito (ep 1)
Kaori Yamashita (ep 6)
Kazuaki Imoto (ep 6)
Kazuhiko Abe (ep 1)
Kazuyo Nakamura (ep 9)
Kenji Hayama (ep 1)
Kiyoshi Nochi (ep 4)
Koichi Nakaya (ep 7)
Komami Yoshida (ep 4)
Kouichi Sugitani (ep 1)
Maho Takagi (eps 1-2)
Maki Hayashibara (ep 6)
Manabu Akita (OP)
Mariko Aoki (ep 2)
Masami Yamashita (eps 7, 9)
Masato Ishii (eps 7-9)
Masayo Matsumoto (eps 4, 6)
Michio Satō (ep 2)
Mika Takazawa (OP)
Miyuki Nakamura (ep 1)
Naoki Takeda (ep 7)
Naoto Takemoto (ep 9)
Nobuhiko Genma (ep 4)
Noriko Ōnishi (eps 3, 9)
Norio Matsumoto (ep 1)
Nozomi Shimazaki (ep 8)
Nozomu Shimazaki (OP)
Ryou Kodama (eps 4, 9)
Saori Koike (ep 1)
Sato Tominaga (ep 6)
Satoru Nakamura (ep 2)
Satoshi Iwataki (OP; eps 3-4)
Shigenori Taniguchi (eps 2-3, 5)
Shinichi Shigematsu (eps 2, 9)
Shinpei Kamada (eps 3, 6)
Shinsaku Kozuma (OP; eps 1, 3-4)
Shinya Itō (eps 6-7)
Shinya Takahashi (ep 1)
Suguru Iijima (ep 9)
Tadashi Fukuda (eps 5, 8)
Taichiro Ohara (eps 5-6)
Takahiro Kagami (OP)
Takako Hasegawa (ep 7)
Takako Onishi (ep 5)
Takashi Habe (eps 3, 7)
Takashi Igari (OP)
Takayuki Sano (eps 4, 6)
Takehiro Hamatsu (ep 9)
Takeo Shuto (eps 1, 5, 9)
Tatsuro Nagai (eps 2, 8)
Tetsurō Moronuki (ep 6)
Tetsurou Yamada (ep 4)
Toshiharu Sugie (eps 1, 8)
Toshimitsu Takeuchi (eps 7, 9)
Yasushi Nagaoka (ep 4)
Yoshiaki Matsuda (ep 4)
Yoshimitsu Yamashita (OP)
Yoshitaka Sato (ep 9)
Yōsuke Takada (OP; eps 1-2, 5-6, 8)
Young-hoon Chung (OP)
Yukari Watanabe (ep 7)
Yuki Iwai (OP)
Yuki Nakajima (ep 2)
Yuki Terano (eps 1, 4-5, 7)
Yumiko Ōmae (ep 6)
Yutaka Kinoshita (ep 9)
Yūtarō Maruyama (ep 9)
Theme Song Performance:
Daoko
SiM
VFX Supervisor: Maki Morikawa
Go Inoue as Kaiser Lidfard
Hiroyuki Yoshino as Favaro Leone
Masakazu Morita as Azazel
Sumire Morohoshi as Nina Drango
Yuichiro Umehara as Charioce XVII

Ayumi Fujimura as Gabriel
Hiroshi Iwasaki as Bacchus
Kensho Ono as Alessand Visponti
Maaya Sakamoto as Sofiel
Megumi Han as Jeanne D'arc
Rie Kugimiya as El
Yasuhiro Mamiya as Dias Bardolomew

Ai Fukada as Demon Tribe head (ep 15)
Akane Fujita as hell gate woman (ep 9)
Akio Hirose as Buer (eps 11-12)
Akio Ohtsuka as dragon hunter (eps 18-20)
Akira Koga as war god (ep 13)
Ami Naitō as demon child (ep 17)
Atsuo Hasegawa as soldier (ep 22)
Atsuyoshi Miyazaki as male commoner (ep 8)
Chiaki Mori as
boy (ep 2)
Dragon Tribe boy (ep 14)
Chisa Horii as
child soldier (ep 23)
passerby (ep 5)
Daiki Hamano as
man (ep 3)
soldier (ep 8)
Daisuke Takahashi as soldier (ep 15)
Eri Inagawa as Dragon Tribe boy (ep 14)
Eri Kitamura as Cerberus
Genki Okawa as
gate keeper angel (ep 16)
visitor (ep 7)
young man (ep 4)
Gô Shinomiya as senior vassal (ep 3)
Haruo Yamagishi as senior official (ep 10)
Hikari Kubota as villager (ep 1)
Hiroki Gotou as chemist (ep 1)
Hironori Kondou as
Anti-Charioce fractionist (ep 18)
butcher (eps 1, 4)
laborer (ep 2)
Onyx soldier (eps 20-21)
Hiroshi Kohsaka as barber (ep 14)
Hiroshi Naka as elderly noble (ep 19)
Hiroshi Shirokuma as Onyx Knights commander (17 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 10-11, 13-15, 17-23
)
Hisako Kanemoto as Ridwan (eps 15-16, 24)
Hisako Tōjō as shop employee (ep 5)
Jin Urayama as
aide (4 episodes
eps 6, 10-11, 16
)

senior official (ep 8)
Junji Tachibana as spectator (ep 3)
Katsunori Okai as soldier (ep 7)
Katsuya Miyamoto as soldier (ep 7)
Keiko Sugiura as
butcher's wife (8 episodes
eps 1, 4, 8, 11-12, 19, 22, 24
)

female (ep 14)
Kentarō Kumagai as subordinate (ep 6)
Kentaro Sakurai as soldier (ep 8)
Kimiko Saitō as mama (eps 9, 14)
Kokoro Tanaka as passerby (ep 5)
Koutarou Nakamura as Chabrol (Archaeologist )
Kyōka Yamaguchi as
female jailer (eps 9, 11-12)
jailer (ep 10)
Mamoru Miyano as painter (ep 1)
Marie Hatanaka as Dragon Tribe girl (ep 14)
Masafumi Kimura as mafia boss (ep 1)
Masafumi Kobatake as soldier (ep 23)
Masako Nozawa as Dragon Tribe elder (eps 14-15)
Masaomi Yamahashi as
blacksmith (ep 1)
demon (eps 5, 11)
knight (ep 16)
laborer (ep 2)
male jailer (ep 12)
Onyx soldier (ep 20)
Orleans soldier (ep 23)
soldier (4 episodes
eps 13-14, 18-19
)
Masashi Tamaki as archangel (ep 1)
Miho Hayashi as demon child (ep 17)
Misao Kobayashi as chamberlain (ep 19)
Miyuki Kobori as
demon child (ep 17)
visitor (ep 7)
Motomu Kiyokawa as Demon Tribe head (ep 15)
Naoko Kaneta as
bar woman (ep 14)
female jailer (eps 11-12)
lady (ep 9)
Natsu Yorita as Dragon Tribe boy (ep 14)
Natsue Sasamoto as
dominate demon (ep 18)
hell gate woman (ep 9)
Natsuki Aikawa as Lamia (ep 18)
Natsuki Inaba as girl (ep 10)
Nobuaki Kanemitsu as slave-using boss (eps 5-6)
Reika Uyama as
Dragon Tribe girl (ep 14)
girl (ep 2)
Rena Maeda as Belphegor (eps 1, 4)
Riho Fushida as demon child (ep 17)
Seigo Yokota as subordinate (ep 6)
Shiki Aoki as angel (ep 19)
Shinnosuke Ogami as
nobleman (ep 2)
superior soldier (ep 12)
Shinya Takahashi as
boat crew (ep 2)
demon (ep 5)
Shiori Matsuda as lady (ep 9)
Shou Sudou as soldier (ep 22)
Shuhei Matsuda as war god (ep 13)
Sōichi Abe as shop employee (ep 5)
Takaaki Uchino as
allied soldier (ep 23)
demon (ep 2)
Takahiro Sakurai as Lucifer
Takako Honda as Nina's mother (ep 4)
Takanori Hoshino as Dante (ep 4)
Takashi Aoki as passerby (ep 6)
Takatsugu Awazu as
female commoner (ep 8)
soldier (ep 23)
Takehiro Hasu as Anti-Charioce fractionist (ep 18)
Taku Yashiro as visitor (ep 7)
Takuya Masumoto as soldier (ep 23)
Tarō Kiuchi as
male jailer (ep 12)
soldier (ep 11)
visitor (ep 16)
Tomisaburou Horikoshi as soldier (ep 18)
Tomotaka Hachisuka as visitor (ep 7)
Tomoya Yano as soldier (eps 13, 23)
Toshiki Iwasawa as
allied soldier (ep 23)
knight (ep 16)
male commoner (ep 8)
Onyx soldier (eps 20-21)
soldier (5 episodes
eps 10, 12, 18-19, 22
)

spectator (ep 3)
war god (ep 1)
Toshitsugu Takashina as senior official (ep 12)
Wataru Komada as
subordinate (ep 6)
war god (ep 1)
Yōji Ueda as baker (eps 1, 4)
Yoshiaki Hasegawa as
Onyx soldier (ep 20)
soldier (ep 22)
Yoshihito Sasaki as
demon (ep 7)
visitor (ep 16)
Yoshimitsu Takasugi as
man (ep 3)
senior official (ep 10)
Yuji Murai as Demon Tribe head (ep 15)
Yukihiro Ohtani as soldier (ep 11)
Yukiko Morishita as female jailer (eps 9, 11-12)
Yuri Akeshima as child (ep 17)
Yuri Komagata as Dragon Tribe girl (ep 14)
Yūya Murakami as
male jailer (ep 12)
soldier (ep 11)
Japanese companies
English staff
English companies
(none)
Broadcaster: Animax Asia 
Internet Streaming: Anime Strike (US)
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology