×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Cardfight!! Vanguard overDress (TV 2)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
カードファイト!! ヴァンガード overDress (Japanese)
Episode titles: We have 13
Vintage: 2021-10-04
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Ken Mori
Series Composition:
Ken Mori
Natsuko Takahashi
Script:
Daisuke Watanabe (4 episodes
eps 15, 18-19, 22
)

Kana Yamada (ep 14)
Masahiro Okubo (eps 16-17, 21)
Momoka Toyoda (eps 21-22, 24)
Natsuko Takahashi (eps 13-14, 20)
Takahito Ōnishi (eps 23, 25)
Storyboard:
Akane Ozora (OP)
Daigo Yamagishi (eps 16-17)
Fudou Misuda (6 episodes
eps 13, 15, 18-24 even
)

Ken Mori (ED; ep 25)
Makura Yama (ep 14)
Ryūtarō Suzuki (eps 19, 23)
Yohei (ep 21)
Episode Director:
Daigo Yamagishi (eps 16-17, 24)
Gwi Yeon Heo (eps 14, 22)
Ken Mori (ep 25)
Kentaro Mizuno (ep 21)
Ryūtarō Suzuki (eps 20, 23)
Sakumi Inoha (eps 13, 18, 23)
Takushi Koide (eps 15, 19)
Unit Director:
Ken Mori (ED)
Kento Nakagome (OP)
Music: Hijiri Kuwano
Original Concept: Takaaki Kidani
Original creator: Akira Itō
Original Character Design: CLAMP
Character Design: Hiroyuki Saita
Art Director: Asuka Kashimura
Chief Animation Director:
Ga Young Park (eps 13-25)
Hatsuhi Yoshitake (eps 13-25)
Hiroyuki Saita (OP, ED; eps 13-25)
Animation Director:
Arisa Sugiyama (11 episodes
eps 13-14, 16-19, 21-25
)

Atsushi Kasano (ep 18)
Azumi Kuniyoshi (eps 13-25)
Eun Ha Kim (eps 13-25)
Eun Jin Han (eps 13-16, 18)
Ga Young Park (ED)
Hiroko Oguri (OP)
Hiroshi Tatezaki (ep 16)
Ji Won Baek (eps 17, 20-25)
Jioh Choi (eps 13-18)
Kaito Shimizu (eps 13-25)
Kenji Terao (OP)
Kwan Woo Lee (Studio BUS; ep 21)
Kyung Ho Kim (Studio BUS; ep 21)
Min Jae Lee (eps 13-25)
Myung-Hwan Park (Studio BUS; ep 21)
Sang Cha (eps 17, 23, 25)
Saori Sakiguchi (OP)
Saori Suruki (eps 13-23, 25)
Sun Hee Im (11 episodes
eps 13-14, 16, 18-25
)

Tomokatsu Nagasaku (11 episodes
eps 13-15, 17-23, 25
)

Yu Seunr Hee (Studio BUS; ep 21)
Yukiko Ibe (OP)
Mechanical design: Takeshi Takakura
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Natsuki Takei
Producer: Kōsuke Nishi

2D Work:
Azusa Tamura (ep 13)
Misato Kuramochi (ep 13)
Saki Masuda (ep 13)
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (eps 17, 25)
Aimu Nakayama (GIFTanimation; 10 episodes
eps 13-16, 18-20, 22, 24-25
)

Anshin Chen (Studio Mindo; ep 16)
Arisa Sugiyama (ep 25)
Ayaka Kondō (eps 16-18, 23)
Ayaka Shiro (GIFTanimation; 11 episodes
eps 13-16, 18-20, 22-25
)

Aye Ong Yun (Studio Jemi; eps 13-14)
Ayumi Yamane (ep 13)
Chihiro Shibusawa (eps 16, 25)
Daiki Abe (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 17)
Gar Yong Im (4 episodes
eps 16-17, 19, 25
)

Hae Sol Kim (Studio Jemi; eps 13-14)
Han Enl Lee (eps 13-14)
Hee Jung Kim (Studio Bus; ep 21)
Honami Saitō (GIFTanimation; eps 13, 18-19)
Hui Young Kim (Studio Jemi; eps 17-25)
Hyo Jin Kim (Studio Jemi; ep 20)
Hyo Jung Um (Studio Jemi; eps 13-17, 22)
Hyoung Kim (Studio Jemi; ep 16)
Hyun Mi Lee (Studio Jemi; eps 17-25)
In Sub Choi (eps 13-14)
Ji Soo Heo (Studio Jemi; eps 13-20, 22-23)
Ji Won Baek (Studio Jemi; ep 19)
Ji Young Kim (Studio Jemi; eps 17-25)
Jin Kyoung Kim (Studio Bus; eps 16, 18-19)
Jin Young Yeo (Studio Jemi; eps 13-14)
Jong Im Kim (Studio Bus; ep 21)
Jong Seok Youn (Studio Jemi; 9 episodes
eps 13-19, 22-23
)

Joun Gin Kim (Studio Jemi; 5 episodes
eps 17-18, 20, 22, 25
)

Juria Yamamoto (ep 22)
Kaede Hayabuchi (Kyushu Animation; ep 17)
Kaisei Ogishi (GIFTanimation; 9 episodes
eps 13-16, 18-19, 22, 24-25
)

Kasumi Ikeda (eps 15, 22)
Keong Yeon Kim (Studio Jemi; eps 21-25)
Kouya Uemichi (ep 17)
Kwang Woo Kim (eps 13-14)
Kyeo Byon (Studio Jemi; ep 22)
Kyong-A Kim (Studio BUS; eps 18-19)
Kyung-su Kim (Studio Jemi; eps 13-14)
Lee Rin Kwon (Studio Jemi; ep 20)
Ma Si Lee (Studio BUS; eps 18-19)
Magho (eps 17-18, 20)
Makoto Nanjo (eps 15, 17)
Manamoto (ep 15)
Masumi Kinoshita (GIFTAnimation; 10 episodes
eps 13-16, 18-19, 22-25
)

Mi Na Choi (Studio Jemi; eps 15-19)
Mio Morishita (ep 15)
mud pie (eps 20, 22)
Na-Ra Lee (Studio Jemi; 9 episodes
eps 13-19, 22-23
)

Nanako Date (OP)
Nanami Fujii (Liden Films Kyoto Studio; ep 14)
Nozomi Beniya (Liden Films Kyoto Studio; ep 14)
Reina Aoyama (4 episodes
eps 15, 20, 22, 25
)

Rina Todoroki (GIFTanimation; 7 episodes
eps 13-16, 18-20
)

Rio Ishizuka (eps 17, 25)
Ryeo Byon (Studio Jemi; eps 17-21)
Ryo Minamino (ep 17)
Satoshi Fujioka (ep 24)
Shihonori Watanabe (OP)
Shiomi Yano (ep 25)
So Yeon Jeong (Studio Jemi; eps 13-14)
Sōma Yoshida (OP; ep 17)
Sook Hee Kim (Studio Bus; ep 21)
Taichi Komaba (Line Farm; ep 17)
Takuya Uemichi (ep 25)
Tsukiho Yamamoto (7 episodes
eps 16-17, 20, 22-25
)

Won Hee Kim (Studio Bus; ep 21)
Yea Jin Mun (Studio Jemi; eps 13-14)
Yoshiteru Seguchi (ep 16)
Yuka Ooya (6 episodes
eps 15, 17-18, 23-25
)

Yuki Maeda (GIFTanimation; eps 13-16, 18)
Yuki Minakami (GIFTAnimation; 10 episodes
eps 13-14, 16, 18-20, 22-25
)

Yūki Shin (ep 25)
Yukino Nishio (eps 13-20, 22-25)
Yun Hwa Lee (Studio Jemi; eps 13-14)
Yūsuke Suzuki (ep 18)
Yuzuki Mizuno (ep 25)
3D Layout:
Hayato Nishino (Studio Pomelo; ep 13)
Kodai Takeda (Studio Pomelo; ep 13)
Yuushi Koshida (Studio Pomelo)
3DCG Modeling: Nyoho Tamura (ep 13)
Animation producer:
Akane Taketsugu
Muneki Ogasawara
Art Setting: Ren Ishimori
Assistant Animation Director:
Hiroshi Tatezaki (eps 17-18, 24)
Juria Yamamoto (4 episodes
eps 18, 20, 22-23
)

Maki Toyota (ep 16)
Nobuhiro Andō (ep 20)
Shiro Fujiwara (ep 20)
Tsukiho Yamamoto (11 episodes
eps 13-14, 16-18, 20-25
)

Yukino Nishio (eps 20-22)
Assistant Art Director: Nanae Sōji
Assistant Director: Ryūtarō Suzuki
Assistant Director of Photography: Kenji Takahashi
Cardfight Composition: Shun Menjou
Cardfight Performance: Hiroki Yamamoto
Cardfight Performance Assistant:
Aoi Higuchi (8 episodes
eps 16-19, 21-24
)

Asuka Ōkubo (ep 22)
Honami Saitō (8 episodes
eps 16-18, 21-25
)

Mai Kamio (ep 24)
Cardfight Script: Takahito Ōnishi (8 episodes
eps 13-14, 16-19, 21-22
)

Chief Production Supervisor: Takaaki Kidani
Color Check:
Bo Ram Lee (Studio Jemi; eps 13-25)
Hikari Komiya (ED; ep 25)
Hyo Yoon Baek (Studio Jemi; eps 13-25)
Mai Matsumoto (Kinema Citrus; eps 19, 22)
Mikako Chizaki (eps 20-23)
Miyu Yamamoto (4 episodes
eps 15, 17, 21, 24
)

Tomoko Saito (OP; 4 episodes
eps 14, 18, 20, 23
)

Yuka Watanabe (Kinema Citrus; 5 episodes
eps 13, 16, 19, 22, 25
)

Color Coordination:
Hikari Komiya (ED; ep 25)
Miyu Yamamoto (4 episodes
eps 15, 17, 21, 24
)

Tomoko Saito (OP; 4 episodes
eps 14, 18, 20, 23
)

Yuka Watanabe (4 episodes
eps 13, 16, 19, 22
)

Color design: Hikari Komiya
Costume Design: Mana Kudō (GIFTanimation; ep 13)
Design: Makoto Kamata (Galois Production; ep 13)
Episode Director Cooperation:
Makura Yama (ep 14)
Shunsuke Takarai (ep 22)
Takehiro Kubota (ep 22)
Yohei (ep 22)
General Producer: Keita Mori
Guest Character Design:
Hatsuhi Yoshitake (ep 18)
Hiroko Oguri (10 episodes
eps 14, 16-19, 21-25
)

Tsukiho Yamamoto (ep 25)
Young Bum Kim (10 episodes
eps 14, 16-19, 21-25
)

Imagination Fight Animation Director:
Hiroko Oguri (10 episodes
eps 14, 16-19, 21-25
)

Satoshi Shigeta (ep 21)
Takanori Yamamoto (ep 21)
In-Between Check:
Byung Choon Choi (Studio Jemi; eps 21-22)
Kasui Ogi (Kinema Citrus; ED; 4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Kyun Gae Min (Studio Bus; 7 episodes
eps 13-17, 19-20
)

Mai Iwata (Kinema Citrus; 4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Misa Watanabe (Kinema Citrus; OP; eps 24-25)
Miyū Hayase (eps 13-25)
Suh Yun Kim (Studio Jemi; ED; eps 13-20, 23-25)
Key Animation:
Aimu Nakayama (GIFTanimation; OP; ep 23)
Akiko Higaki (ep 20)
Arisa Sugiyama (4 episodes
eps 16, 18, 21-22
)

Ayaka Kondō (ep 24)
Azuma Tozawa (OP)
Azumi Kuniyoshi (ep 21)
Bok Jin Kim (Studio Bus; ep 21)
Bong Duk Kim (7 episodes
eps 13-14, 16-17, 19, 21, 24
)

Byeong Hee Choi (ep 22)
Chang Lee (8 episodes
eps 13-15, 18, 20, 22-23, 25
)

Chihiro Shibusawa (ep 22)
Chikage Maeda (Kinema Citrus; eps 15, 19)
Cho Zhang (Studio Mindo; ep 16)
Eisuke Nakajima (ep 20)
Emiko Nakano (ep 16)
Fasto (ep 18)
Franziska van Wulfen (eps 19, 21)
Geling (Studio Massket; ep 22)
Gic Hul Sin (6 episodes
eps 15, 18, 20, 22-23, 25
)

glasround (ep 21)
Gwi Yeon Heo (eps 14, 20)
Haruka Hinata (OP)
Hee-gang Kim (10 episodes
eps 13-14, 16-19, 21-23, 25
)

Hidetoshi Ōmori (ep 21)
Hikaru Takanashi (5 episodes
eps 14, 16, 19, 22-23
)

Hironori Sawada (eps 14, 19, 23)
Hiroshi Kuruma (ep 25)
Hiroshi Natsuki (ep 25)
Hitomi Kotani (ep 15)
Honami Saitō (GIFTAnimation; ep 16)
Hyung Jun Heo (Studio Bus; ep 19)
Ittaku Koshou (eps 18, 20, 25)
Joun Gin Kim (eps 22-23, 25)
Ju Seok Kim (6 episodes
eps 14, 16-17, 19, 21, 24
)

Junko Miyagishi (Studio PaTHoS; ep 18)
Junko Yoshigai (eps 17, 24)
Kaisei Ogishi (GIFTanimation; ep 23)
Kaito Shimizu (Kinema Citrus; OP; eps 17, 21, 25)
Kaori Yamada (OP)
Kazue Otsuki (eps 13, 18)
Keiko Katou (OP)
Ken Mori (ep 25)
Kenji Ōta (OP)
Kiyo Nakamura (Studio PaTHoS; ep 18)
Kiyoka Kawazoe (4 episodes
eps 13, 15, 20, 25
)

Komami Yoshida (OP)
Kwan Woo Lee (Studio Bus; ep 21)
Maki Toyota (6 episodes
eps 14, 17, 19, 23-25
)

Mana Kudō (GIFTanimation; 9 episodes
eps 13-15, 18-21, 23, 25
)

Manabu Imura (ep 24)
Mariko Emori (OP)
Masaho Hori (ep 18)
Masami Goto (eps 18, 24)
Masumi Hattori (ep 17)
Masumi Kinoshita (GIFTanimation; OP; ep 23)
Miyuki Ishii (OP)
Mizuki Nakane (Studio PaTHoS; ep 18)
Myung-Hwan Park (Studio Bus; ep 21)
Nana Nakayama (eps 20, 25)
Nanami Hakoda (OP)
Nao Takano (eps 17, 22-23)
Nio Shirakaba (eps 15, 20, 25)
Nobuhiro Okazaki (ep 17)
Rio Ishizuka (ep 16)
Ryoko Amisaki (OP)
Ryotaro Iyo (ep 17)
Ryūtarō Suzuki (ep 23)
Saeko Fujita (OP)
Sang Cha (7 episodes
eps 13, 15, 18, 20, 22-23, 25
)

Satoshi Fujioka (ED; 5 episodes
eps 13, 16-17, 19, 23
)

Sayaka Osato (OP)
Sennin Yatsunami (OP; ep 25)
Seong Min Nam (6 episodes
eps 14, 16-17, 19, 21, 24
)

Seung Mo Kim (6 episodes
eps 14, 16-17, 19, 21, 24
)

Seung-Jin Han (Studio Bus; ep 21)
Shiori Tani (OP)
Shunpei Mochizuki (OP)
Sōichi Honda (ep 22)
Sun Kyung Park (Studio Bus; ep 21)
Tadashi Oppata (6 episodes
eps 13-19 odd, 23, 25
)

Takanari Hirayama (ep 18)
Takanori Yamamoto (ep 13)
Takeshi Takakura (ep 13)
Tomokatsu Nagasaku (ep 21)
Tomoko Kitagawa (ep 13)
Tomoko Tamaki (OP)
Tsukiho Yamamoto (eps 15, 18)
Won Yeong Kang (4 episodes
eps 14, 17, 22, 24
)

Youki Ebisu (ep 24)
Young Bum Kim (eps 14, 17)
Yuki Minakami (GIFTanimation; OP; ep 23)
Yuko Yazaki (ep 14)
Yunosuke Iki (ep 16)
Yūri Ichinose (OP)
Korean Interpreter:
Hwa Young Kwon
Mi Ran Lee
Korean Translator:
Hwa Young Kwon
Mi Ran Lee
Mechanical animation Director: Takeshi Takakura (eps 13, 17-21)
Music Director: Yoko Nishikawa
Music producer:
Chiai Fujikawa
Kōhei Yamada (Insert Song)
Michikazu Sasaki
Original Work Supervisor: Ryoma Kaneko
Planning Assistant: Yoshiro Kataoka
Production Advancement:
Asuka Ōkubo (ep 22)
Eiichi Koshiishi (eps 18, 23)
Hyuck-sang Kwon (eps 13-25)
Mai Kamio (ED)
Ryuhei Kobayashi (ep 23)
Shin Koyama (ep 21)
Taku Saito (ep 25)
Takumi Saitou (eps 15, 20)
Yasushi Ichikawa (eps 16-17, 24)
Yui Oya (ep 13)
Yūta Inoue (eps 14, 19, 21)
Production Advancement Assistant:
Asuka Ōkubo (ep 25)
Eiichi Koshiishi (ep 25)
Hiroki Yamamoto (OP)
Hoon Baek (ep 21)
Riho Ōmori (eps 22, 25)
Ryuhei Kobayashi (ep 25)
Yasushi Ichikawa (ep 25)
Yui Oya (OP)
Yūta Inoue (ep 25)
Production Desk: Eiichi Koshiishi
Production manager: Tatsuo Dejima (OP)
Prop Design: Yasuko Tada
Quality Manager: Yasuko Tada
Script Cooperation: Satoshi Nakamura (Yūhodo)
Series Composition Assistant: Momoka Toyoda
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Special Effects: Kei Ishibashi
Theme Song Arrangement:
Kōtarō Shimoda (Elements Garden; ED)
Matsu (OP)
Theme Song Composition:
Matsu (OP)
Noriyasu Agematsu (Elements Garden; ED)
Root (OP)
Theme Song Lyrics:
Asuka Oda (Elements Garden; ED)
Yuhki Shirai (OP)
Theme Song Performance:
Morfonica (ED)
Strawberry Prince (OP)
Title Logo Design: Makoto Kamata (Galois Production)
Visual Effects: Junpei Mukai (ED)
Shōta Aoi as Yu-yu Kondō

Amane Shindō as Megumi Ōkura
Hikaru Tohno as Tomari Seto
Mariko Higashiuchi as Shinobu Kajita
Masahiro Itou as Zakusa Ishikame
Shūta Morishima as Masanori Iseki
Yō Taichi as Haruka Soukawa
Yuki Nakashima as Mirei Minae
Yūki Ono as Danji Momoyama
Yūma Uchida as Tōya Ebata
Japanese companies
2nd Key Animation:
Asahi Production (ep 20)
East Fish Studio (ep 20)
ECT (ep 21)
ENGI (eps 19, 21)
Gift-o’-Animation (11 episodes
eps 13-16, 18-20, 22-25
)

Hybrid Labo (ep 20)
Kyushu Animation (ep 17)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 14)
Line Farm (ep 17)
Seven Seas (ep 21)
Studio BUS (4 episodes
eps 16, 18-19, 21
)

Studio Jemi (eps 13-25)
Studio Massket (7 episodes
eps 15-18, 20, 22-23
)

Studio Mindo (eps 16, 20)
Top Gear (ep 20)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 17)
3D Layout: Studio Pomelo
Animation Direction: Studio BUS (ep 21)
Assistant Animation Direction: Studio Mindo (ep 20)
Background Art:
Art Studio Zao (7 episodes
eps 13, 17, 19-22, 25
)

Beam Studio (ep 18)
FSE Company (6 episodes
eps 13, 19-22, 25
)

GAKIproAstudio (eps 15-17)
PEEC Animation (ep 21)
Y.A.P. Ishigaki Production (OP,ED; eps 13-25)
Color Check:
Kinema Citrus (eps 19, 22, 25)
Studio Jemi (eps 13-25)
Costume Design: Gift-o’-Animation (ep 13)
Finish Animation:
Anitus Kōbe (eps 16-18)
Asahi Production (eps 17, 23-25)
D-COLORS (ep 16)
ECT (ep 21)
ENGI (eps 19, 21)
GK Sales (ep 25)
Grain (eps 19-25 odd)
Hybrid Labo (eps 15, 20)
Iris Media (OP; eps 13-20)
Kinema Citrus (OP; 9 episodes
eps 13, 15-16, 18-22, 24
)

RadPlus (ep 25)
Seven Seas (ep 21)
Studio BUS (OP; eps 13-21, 23-25)
Studio Jemi (eps 13-25)
Studio Massket (OP; 9 episodes
eps 15-18, 20-21, 23-25
)

Studio Mindo (ep 20)
Studio Road (eps 15, 20)
Triple A (ep 23)
In-Between Animation:
Asahi Production (eps 17, 23-25)
ECT (ep 21)
ENGI (eps 19, 21)
Gift-o’-Animation (eps 16-25)
GK Sales (ep 25)
Grain (eps 19-25 odd)
Hybrid Labo (ep 20)
Iris Media (OP; 7 episodes
eps 13-17, 19-20
)

Kinema Citrus (OP; eps 13-25)
RadPlus (ep 25)
Seven Seas (ep 21)
Studio BUS (OP; eps 13-21, 24-25)
Studio Jemi (eps 13-25)
Studio Massket (OP; 8 episodes
eps 15-17, 20-21, 23-25
)

Studio Mindo (ep 20)
Triple A (ep 23)
In-between Check:
Kinema Citrus (5 episodes
eps 19-20, 23-25
)

Studio BUS (7 episodes
eps 13-17, 19-20
)

Studio Jemi (ED; eps 13-25)
Key Animation:
ENGI (ep 21)
Gift-o’-Animation (11 episodes
eps 13-21, 23, 25
)

Kinema Citrus (eps 15, 17, 19)
Studio BUS (eps 19, 21)
Studio Massket (ep 22)
Studio Mindo (ep 16)
Studio PaTHoS (ep 18)
Line Test:
Asura Film (ep 13)
GK Sales (ep 13)
Typhoon Graphics (ep 13)
Music Production:
APDREAM (Insert Song)
Tokyo Hustle Copy
Original Creator: Bushiroad
Photography: Asahi Production (OP; eps 13-25)
Production: Bushiroad
Production Cooperation: Palabra
English staff
English cast
Executive producer: Ken Morrison (Ocean Media)
Producer: Dennis Hrehoriac (Ocean Media)

Associate producer: Daniel Morrison (Ocean Media)
Production Affairs: Troy A. Taillon (Ocean Media; credited as Troy Taillon)
Production manager: Kat Jephcott
Re-Recording Mixing: Keith A. Goddard
Supervising Producer: Diana Gage (Ocean Media)
Supervision:
Chin Hwee Tan (Bushiroad)
Shane Ghui (Bushiroad)
Yukun Ho (Bushiroad)
Video Edit Approvals: Masanari Egashira
Voice Direction: Brad Belden
James Higuchi as Yu-yu Kondo

Brett Waring as Haruka Soukawa
Brianna Johnston as Tomari Seto
Daniel Fong as Tohya Ebata
Emma Fowler Houghton as Mirei Minae
Hans Wackershauser as Zakusa Ishikame
Helen Belay as Akiko
Josh Meredith as Danji Momoyama
Kas Nixon as Yukiko
Lily Ki as Megumi Okura 
Samara Von Rad as Natsuko
Scott Roberts as Masanori Iseki

Aaron Coates as Takami
Andrea Baillargeon as Priestess
Daniel Fong as Ishida
Douglas Joblin as Old Man
Kimberly Gray as Student
Leda Davies as
Employee
Student
Lexi Ly as Akane
Matthew Hulshof as Priest
Morgan Hayley Smith as Event Staffer
Paige Knickle as Shinobu
Scott Roberts as Yamamoto
Steve Olson as Shop Owner
Stuart Bentley as
Bar Owner
Elderly Servant
Narrator
Tyrell Crews as
Blue Monday Member
Koide
Yasmine Ben Lamine as
Employee
Student
English companies
ADR Production: Ocean Productions Inc. (as Ocean Media)
Broadcaster: Aniplus Asia
Formatting: Advantage Video Inc.
Master Edits: Advantage Video Inc.
Music Overview: Scottie Morgidon Music Services (as Morgidon Media)
Production: Bushiroad (English dub)
Production Subsidy: J-LOD
Recording Studio: Blue Water Studios
French cast
French staff
Translation: Angélique Mariet (Subtitles)

Proofreading: Stéphanie Noardo
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment (Latin America)
HIDIVE (Latin America)
Spanish cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment (Brazil)
HIDIVE (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology