Battle Spirits Double Drive (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©BNP/BANDAI, NAS, TV TOKYO


Alternative title:
バトルスピリッツ ダブルドライブ (Japanese)
Plot Summary: Shunta Mogami loves the Battle Spirits game. One day he is transported by a light from a Battle Spirits card to Spirits World, the origin of all Battle Spirits. He meets a girl named Eto, who claims to have summoned him to Spirits World in order to prevent its destruction at the hands of the revived Evil God-King, who once plotted the destruction of Spirits World before being defeated and sealed away. Together with the confident, green-deck-wielding Yoku Albatrosa, who also came from another world, Shunta sets out to find the twelve God-Kings whose power originally sealed the Evil God-King.
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 51
Vintage: 2016-04-06
Opening Theme:
"FRONTIER DRIVE" by Kosuke Oki
Ending Theme:
"FRIEND WIND" by Kosuke Oki
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kunihisa Sugishima
Series Composition: Katsumi Hasegawa
Script:
Katsumi Hasegawa (19 episodes
eps 1, 5-6, 14, 18, 22, 24, 26, 29-30, 33-34, 37, 39, 43, 45, 49-51
)

Kōji Mayo (ep 7)
Masashi Suzuki (eps 36, 41)
Sumio Uetake (14 episodes
eps 2, 8-9, 13, 19-20, 23, 27-28, 32, 38, 40, 44, 48
)

Tsuyoshi Tamai (10 episodes
eps 4, 12, 15-16, 21, 25, 31, 35, 42, 47
)

Yasunori Yamada (9 episodes
eps 3, 10-11, 17-18, 24, 29, 33, 46
)

Storyboard:
Akihiro Saito (4 episodes
eps 7, 13, 38, 46
)

Daisuke Nakajima (8 episodes
eps 6, 10, 14, 17, 26, 34, 43, 50
)

Hikaru Yamaguchi (ep 23)
Hiroaki Kudou (eps 3, 12)
Hiroto Kato (eps 31, 37, 46)
Hisaya Takabayashi (ep 19)
Hitoyuki Matsui (eps 5, 9, 11)
Kei Sotokawa (eps 30, 38)
Kei Umahiki (ED; 6 episodes
eps 8, 15, 22, 27, 36, 44
)

Kunihisa Sugishima (OP; 5 episodes
eps 1, 7, 31, 49, 51
)

Makoto Hoshino (eps 32, 41)
Mamoru Enomoto (eps 12, 29)
Masaya Sasaki (ep 42)
Mitsutoshi Satō (ep 45)
Ryoji Fujiwara (4 episodes
eps 20, 27, 29, 35
)

Shunsuke Machitani (5 episodes
eps 11, 21, 24, 39, 47
)

Shuuji Miyazaki (5 episodes
eps 16, 25, 33, 40, 48
)

Taizo Yoshida (ep 4)
Yasuhiro Tanabe (7 episodes
eps 2, 4-5, 9, 13, 18, 24
)

Episode Director:
Daisuke Nakajima (5 episodes
eps 17, 26, 34, 43, 50
)

Hikaru Yamaguchi (4 episodes
eps 5, 13, 23, 30
)

Hiroaki Kudou (eps 3, 7)
Hisaya Takabayashi (eps 6, 19)
Jun Takahashi (ep 39)
Kei Umahiki (8 episodes
eps 1, 8, 15, 22, 27, 36, 44, 51
)

Makoto Hoshino (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Mamoru Enomoto (5 episodes
eps 12, 21, 29, 38, 46
)

Masaya Sasaki (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Mitsutoshi Satō (eps 35, 45)
Ryûta Kawahara (ep 37)
Shunsuke Machitani (4 episodes
eps 2, 11, 31, 47
)

Shuuji Miyahara (eps 9, 18)
Shuuji Miyazaki (5 episodes
eps 16, 25, 33, 40, 48
)

Tadahito Matsubayashi (ep 20)
Unit Director:
Daisuke Nakajima (OP)
Kei Umahiki (ED)
Original creator: Hajime Yatate
Original Character Design: Naoki Iwamoto
Character Design: Yoshinori Yumoto
Art Director: Norifumi Nakamura
Chief Animation Director:
Yoshinori Yumoto (16 episodes
eps 1-4, 7, 9-10, 15, 19, 24, 34, 38-39, 42, 44, 46
)

Yukie Suzuki (6 episodes
eps 14, 20, 32, 41-42, 49
)

Animation Director:
Asako Inayoshi (eps 6, 18, 31)
Ayako Tauchi (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Eri Kojima (ep 7)
Hikaru Kodama (ep 7)
Hiroto Kato (6 episodes
eps 2-3, 9, 19, 36, 47
)

Kana Nishijima (6 episodes
eps 3, 13, 22, 30, 38, 46
)

Maki Fukui (ep 35)
Manabu Imura (ep 37)
Ruriko Watanabe (ep 49)
Takaaki Sekizaki (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Tetsuya Ishikawa (4 episodes
eps 11, 21, 29, 48
)

Tomoko Ishida (6 episodes
eps 5, 15, 23, 33, 43, 50
)

Tomomi Yabuki (ep 20)
Tomoshige Inayoshi (4 episodes
eps 1, 12, 25, 39
)

Yoshihiro Maeda (4 episodes
eps 2, 9, 19, 39
)

Yoshihiro Yoshioka (5 episodes
eps 2, 13, 22, 35, 44
)

Yoshinori Yumoto (OP,ED; 4 episodes
eps 16, 28, 40, 51
)

Yukie Suzuki (6 episodes
eps 8, 17, 26, 34, 38, 45
)

Art design: Norifumi Nakamura
Sound Director: Sadayoshi Fujino
Director of Photography: Toshiyuki Sadamatsu
2nd Key Animation:
Ai Sugimoto (4 episodes
eps 16-17, 28, 38
)

Aika Satō (eps 21, 44)
Akihiro Takada (8 episodes
eps 1, 3, 5, 16, 18, 22, 28, 51
)

Asako Inayoshi (ep 51)
Atsumi Koganemaru (eps 6, 44)
Aya Aso (eps 2, 11)
Aya Yoshioka (ep 3)
Ayako Satou (ep 49)
Ayumi Ōkubo (ep 24)
Azuma Sugawara (5 episodes
eps 1, 3, 6, 21, 28
)

Chiaki Suda (eps 2, 11, 22)
Chika Yamazaki (10 episodes
eps 16, 25, 29, 31, 34, 38-39, 44, 46, 48
)

Daiki Itō (ep 10)
Emiko Kurosawa (ep 7)
Fumie Sasaki (ep 49)
Henry Thurlow (eps 26, 46)
Hironobu Dannoura (eps 6, 16)
Hiroto Kato (ep 2)
Hirotoshi Arai (ep 49)
Jun Ogura (10 episodes
eps 16, 28, 35, 37-38, 44-45, 47-48, 51
)

Kana Nishijima (ep 48)
Kazuhiro Ono (ep 21)
Kenji Hashimoto (8 episodes
eps 6, 9, 11-12, 21, 29, 31, 51
)

Kenzo Fuse (ep 10)
Kōji Togashi (ep 1)
Kōta Andō (ep 10)
Kyōko Ōkubo (ep 2)
Mari Saitou (eps 10, 24)
Masami Yamashita (ep 41)
Mayumi Kowada (eps 2-3, 6)
Mayuri Amino (eps 2, 11)
Megumi Satou (ep 49)
Mika Inoue (ep 33)
Mineko Yagihara (ep 41)
Mizuki Takahashi (eps 3, 15, 30)
Nagisa Takahashi (ep 24)
Naoko Ōkubo (ep 22)
Natsumi Ishizaki (eps 2, 11)
Nobuhiro Kashiwaki (4 episodes
eps 10, 32, 41, 49
)

Reiko Saito (4 episodes
eps 11, 44, 48, 51
)

Ryuga Fujiwara (ep 1)
Shiho Tamai (ep 16)
Shunsuke Itai (eps 16, 21, 36)
Taeko Igo (19 episodes
eps 1, 8, 11, 13, 16-18, 21-22, 26, 33, 36, 38, 40, 44-45, 48, 50-51
)

Takanao Takahashi (ep 10)
Takashi Furuike (eps 1-2)
Takashi Yasui (eps 16, 26, 34)
Takayoshi Hayashi (4 episodes
eps 6, 16-17, 21
)

Takuya Okamura (ep 10)
Tatsunori Ozawa (eps 1, 3)
Tetsuya Ishikawa (ep 51)
Tomohiro Tsuwaki (ep 10)
Tomoko Ishida (eps 6, 23)
Tomoshige Inayoshi (ep 44)
Tomoya Atsumi (eps 24, 49)
Tōru Naruse (ep 7)
Touma Kanbara (4 episodes
eps 5, 11, 43-44
)

Yasuho Tamura (ep 17)
Yasukatsu Tanaka (ep 1)
Yoshihiro Yoshioka (eps 48, 50)
Yukie Suzuki (4 episodes
eps 11, 21, 44, 48
)

Yukie Yoshioka (eps 1, 3)
Yuri Yamamura (4 episodes
eps 16, 28, 35, 50
)

Yūshi Okamoto (eps 1, 3, 9)
Yūsuke Hatano (eps 1, 16)
Yuuha Tanaka (4 episodes
eps 24, 32, 41, 49
)

Assistant Animation Director:
Ataru Nagasu (ep 24)
Tetsuya Ishikawa (6 episodes
eps 3, 9-10, 15, 30-31
)

Tomoko Ishida (eps 28, 34, 44)
Tomoshige Inayoshi (eps 28-29, 31)
Yoshihiro Yoshioka (eps 27, 31)
Yoshinori Yumoto (ep 31)
Yukie Suzuki (eps 28-29, 31)
Background Art:
Chigusa Yokoyama (GREEN; eps 1-15, 17-51)
Hiromi Kamiyama (GREEN; eps 1-15, 17-51)
Jin Hwan Sung (GREEN Chichiharu; eps 1-15, 17-51)
Kaede Amamiya (GREEN; eps 1-15)
Yoshiaki Fujimoto (GREEN; eps 1-51)
CG Design:
Daisuke Suzuki
Jun Seok Park (Atelier Bitol)
Kazuhiro Ishikawa (Atelier Bitol)
Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory)
Kei Kitada (Atelier Bitol)
Kensuke Kushida (Sunrise D.I.D.)
Kohei Obata (Sunrise D.I.D.)
Mai Sekine (Atelier Bitol)
Masaaki Susowake
Masahiro Nakajō (Atelier Bitol)
Masaki Akiyama (Atelier Bitol)
Masaki Iwahashi (Sunrise D.I.D.)
Mitsuhiro Sato (Sunrise D.I.D.)
Naoto Tokumaru (Sunrise D.I.D.)
Naoyuki Takasawa (Sunrise D.I.D.)
Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory)
Saha Jirayudul (Sunrise D.I.D.)
Shigeaki Akashi (Sunrise D.I.D.)
Shinpei Nagashima (Sunrise D.I.D.)
Shintarō Masuyama
Shiori Mukai
Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory)
Takahiro Kamiya (Aera Laboratory)
Takuma Okamoto (Atelier Bitol)
Yoshiki Miyake (Atelier Bitol)
Yoshinori Nagamine (Sunrise D.I.D.)
Yoshitaka Itai (Aera Laboratory)
Yūsuke Kumano (Sunrise D.I.D.)
Yūya Shiraishi
CG Production Advancement: Keisuke Murata (eps 3, 10, 17)
CG Setting Production: Keisuke Murata
Color Coordination:
Akiko Shibata (ep 45)
Aya Matsubayashi (ep 37)
Fumiko Tanaka (ep 50)
Izumi Murasaki (ep 20)
Kanta Matsuda (5 episodes
eps 12, 16, 21, 25, 31
)

Kumi Kina (ep 7)
Masato Takagi (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Michiko Kado (ep 19)
Miki Itou (11 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 22, 26, 30, 35, 39, 43
)

Rie Miyazawa (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Ryōya Koga (ep 47)
Shizuka Iwasaki (5 episodes
eps 3, 8, 29, 34, 38
)

Yuki Mamizu (13 episodes
eps 2, 6, 11, 15, 18, 23, 28, 33, 36, 40, 44, 48, 51
)

Color design: Akiko Shibata
Editing: Naoki Watanabe
Editing Assistant: Mayumi Omori
Finish Animation:
Akiko Shibata (ep 23)
Atsushi Inoue (Studio Elle; ep 16)
Aya Matsubayashi (Studio Elle; ep 37)
Chiaki Numata (Studio Elle; 9 episodes
eps 5, 8-9, 19, 22, 29, 34, 38, 44
)

Daiki Hayashi (Studio Elle; 22 episodes
eps 1-2, 11-13, 15, 17-18, 21, 23, 25-26, 28, 30, 33, 35-36, 39-40, 43, 46, 50
)

Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; 14 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 23, 28-29, 33-34, 36, 38, 40, 44
)

Hitomi Murase (Studio Elle; 24 episodes
eps 1, 5, 9, 11-13, 17-19, 21-23, 25-26, 30-31, 33, 35-36, 39-40, 43, 46, 50
)

Ikuya Watanabe (Studio Elle; 25 episodes
eps 5, 8, 13, 15-17, 19, 21-23, 25-26, 29-31, 33-36, 38-40, 44, 46, 50
)

Izumi Yonamine (ep 7)
Kanta Matsuda (Studio Elle; eps 12, 46)
Kaoru Ohta (Studio Elle; 26 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12-13, 15-21 odd, 22-23, 25-26, 28-30, 34-36, 39-40, 43-44, 46, 50
)

Kazuki Kaiga (Studio Elle; 7 episodes
eps 12-13, 16, 21, 25, 31, 36
)

Kazumi Fujita (Studio Elle; 19 episodes
eps 1-2, 9, 12-13, 15, 17, 21, 23, 25-26, 28, 30, 35-36, 39, 43, 46, 50
)

Kazuya Tsukada (Studio Elle; 20 episodes
eps 1, 9, 11-13, 16-17, 21, 25-26, 28, 30-31, 33, 35-36, 39-40, 43, 46
)

Ken Arto (Graphinica Digital; ep 42)
Kōhei Matsuda (Graphinica Digital; ep 42)
Kumi Kina (ep 7)
Michiko Kado (Studio Elle; ep 50)
Mika Kinoshita (Studio Elle; 26 episodes
eps 1-2, 8-9, 12-13, 15, 17-18, 21, 23, 25-26, 29-30, 33-36, 38-40, 43-44, 46, 50
)

Miki Itou (Studio Elle; ep 1)
Miwa Tei (Graphinica Digital; ep 42)
Miyuki Gasha (Studio Elle; 5 episodes
eps 8, 29, 34, 38, 44
)

Nagisa Sunagawa (Studio Elle; 4 episodes
eps 5, 9, 19, 22
)

Naoki Mori (Studio Elle; 18 episodes
eps 1, 9, 11-13, 17-18, 21, 23, 25-26, 28, 30, 35, 39, 43, 46, 50
)

Naoto Kondou (Studio Elle; eps 12-13, 16)
Runa Iwanami (Studio Elle; ep 9)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; eps 5, 19, 22)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; 8 episodes
eps 5, 12-13, 16, 19, 22, 31, 36
)

Ryōya Koga (Studio Elle; 7 episodes
eps 12, 16, 21, 25, 31, 36, 47
)

Shizuka Iwasaki (Studio Elle; ep 3)
Yoko Maemura (ep 50)
Youko Tomaru (Studio Elle; 8 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 29, 34, 38, 44
)

Yukari Hashimoto (Studio Elle; 28 episodes
eps 1, 8-9, 11-13, 15-18, 21, 25-26, 28-31, 33-36, 38-40, 43-44, 46, 50
)

Yuki Mamizu (Studio Elle; 4 episodes
eps 2, 6, 15, 48
)

Yukie Imamura (Studio Elle; ep 1)
Yūsuke Watabe (Studio Elle; 7 episodes
eps 12-13, 16, 21, 25, 31, 36
)

Game Designer: Michael Elliott
In-Between Animation:
Akihiro Takada (ep 26)
Akihisa Katō (Studio Elle; 15 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15, 17-18, 31, 36, 38, 40, 44, 46, 48
)

Akina Felice Tanaka (Studio Elle; 7 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 25, 34, 43
)

Asa Mukai (Studio Elle; 4 episodes
eps 11, 13, 25, 43
)

Ayaki Ono (Studio Elle; 14 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 19, 22, 25, 28, 30, 33-34, 39, 43, 47
)

Chihiro Watanabe (Studio Elle; 10 episodes
eps 2, 5, 8, 19, 22, 25, 28, 34, 43, 50
)

Daiki Nishihara (Studio Flood; eps 10, 24)
Hiromi Koono (Studio Elle; 6 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 25, 34
)

Kaede Maruyama (Studio Elle; 10 episodes
eps 2, 5, 8, 13, 19, 22, 25, 34, 43, 50
)

Kahoru Shimamura (Studio Flood; eps 10, 24)
Kanae Tanaka (Studio Elle; 7 episodes
eps 16, 25, 28, 30, 35, 43, 50
)

Kayoko Oshita (Studio Flood; eps 32, 41, 49)
Keita Nozawa (Studio Flood; eps 10, 24)
Ken Arto (Graphinica Digital; ep 42)
Kiyoka Makino (Studio Elle; 5 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 34
)

Kōhei Matsuda (Graphinica Digital; ep 42)
Masami Harada (Sunshine Corporation; ep 41)
Midori Tanaka (Studio Elle; 11 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 25, 28, 30, 33-35, 43
)

Minori Hikita (Studio Flood; eps 10, 24)
Miwa Tei (Graphinica Digital; ep 42)
Nao Yamazaki (ep 7)
Nosuzu Yasumoto (Studio Elle; eps 2, 37)
Sachiko Okano (Studio Flood; eps 10, 24)
Taeko Shimizu (Sunshine Corporation; ep 41)
Takahiro Noguchi (ep 7)
Takuya Okamura (Sunshine Corporation; ep 41)
Tetsuya Akutsu (Studio Elle; eps 25, 35, 43)
Tomoko Ishida (ep 50)
Tomoko Mizoguchi (Sunshine Corporation; ep 41)
Tōru Naruse (ep 7)
Yukiko Koyama (Studio Elle; 5 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 34
)

Yumiko Mizuno (Studio Elle; 5 episodes
eps 5, 8, 19, 22, 34
)

In-Between Check:
Akihisa Katō (19 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15, 17-18, 23, 26, 29, 31, 36, 38, 40, 44, 46, 48, 51
)

Ayumi Ōkubo (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Megumi Satou (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Mitsuko Toyoshima (ep 20)
Nosuzu Yasumoto (20 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 13, 16, 19, 21-22, 24, 28, 30, 33-35, 37, 39, 43, 47, 50
)

Rebecca Yasukawa (ep 42)
Ru Jun Fan (eps 4, 14, 27)
Tōru Naruse (ep 7)
Key Animation:
Ai Nakanishi (eps 28, 47)
Aika Satō (13 episodes
eps 3, 6, 9, 13, 16, 28, 30, 34-35, 38, 43, 48, 51
)

Aiko Ōura (ED; 13 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 16, 19, 22, 28, 31, 35, 39, 43, 50
)

Airi Ishikawa (17 episodes
eps 5, 8, 11, 13, 15, 18, 21, 26, 29, 33, 35, 37, 40, 44, 46, 48, 51
)

Akihiro Takada (14 episodes
eps 5, 12, 15-21 odd, 26, 31, 34-40 even, 44, 47
)

Akihiro Yuki (eps 4, 14)
Akiko Motoyoshi (ep 33)
Akira Kikuchi (ep 9)
Akira Wakabayashi (4 episodes
eps 3, 13, 21, 51
)

Asako Inayoshi (OP; 6 episodes
eps 1, 6, 12, 18, 25, 31
)

Ataru Nagasu (ED; 25 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12, 15, 17-19, 22-23, 25, 27, 30-31, 33-39 odd, 43-44, 46-47, 50-51
)

Atsuki Shimizu (ep 20)
Atsumi Koganemaru (ED; 12 episodes
eps 3, 9, 16, 21, 26, 29, 31, 36, 39, 43, 48, 51
)

Aya Yoshioka (OP; ep 5)
Ayako Tauchi (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Ayumi Ōkubo (4 episodes
eps 10, 32, 41, 49
)

Ayumi Tsukamoto (ep 45)
Ayumu Ono (ep 2)
Azuma Sugawara (ep 38)
Chika Yamazaki (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 18, 28
)

Daisuke Nakajima (5 episodes
eps 17, 26, 34, 43, 50
)

Eri Ishikawa (4 episodes
eps 24, 32, 41, 49
)

Eri Sano (ep 13)
Fujio Inose (eps 3, 12)
Fumi Saraya (ep 5)
Fumiko Kon (eps 7, 38)
Hajime Kai (ep 11)
Hajime Maruo (eps 2, 5)
Haruka Abe (ep 37)
Haruka Satou (ep 7)
Haruki Miura (eps 21, 51)
Hideo Maru (ep 22)
Hiiragi Sugita (ep 8)
Hikaru Kodama (ep 7)
Hiroko Shigekuni (ep 6)
Hiroshi Itō (ep 42)
Hiroshi Matsuda (eps 9, 11)
Hirotaka Nii (eps 18, 29, 39)
Hiroto Kato (OP; 10 episodes
eps 3, 5, 9, 17, 19, 29, 36, 45-47
)

Hiroyuki Shimizu (ep 49)
Hitoshi Morikawa (eps 24, 32, 41)
Jirō Majima (ep 11)
Junko Matsushita (ep 7)
Kana Nishijima (OP; 8 episodes
eps 3, 13, 22, 30, 34, 38, 46, 51
)

Kanako Inoue (ep 28)
Kanako Ōyabu (ep 38)
Kaori Dou (eps 19, 28, 37)
Kaori Saito (ep 24)
Kaoru Miura (eps 2, 20)
Kazuhiro Ono (OP; 30 episodes
eps 2-3, 5, 8-9, 12-13, 15, 17, 19, 22-24, 26-32 even, 33-34, 36, 38, 40-41, 43-45, 47, 49-51
)

Kazuko Matsumura (ep 1)
Kazumi Ono (OP; ep 9)
Kazuya Nagoya (ep 24)
Kazuya Saitō (eps 2, 22)
Kei Sakai (ep 27)
Kei Umahiki (ep 51)
Keiko Motoya (ep 24)
Ken Ishizuka (ep 36)
Kenichi Watanabe (4 episodes
eps 24, 32, 41, 49
)

Kenji Nishikawa (ep 38)
Kenta Mizusaki (eps 16, 25, 33)
Kimitake Nishio (OP; ep 8)
Kiyomi Masuda (ep 7)
Kōhei Tokuoka (eps 13, 50)
Koji Iwaki (ep 11)
Kouichi Hayamizu (eps 2, 22, 38)
Kousei Kudo (ep 37)
Kunihiko Inoue (ep 9)
Kunihiko Kimura (4 episodes
eps 5, 15, 30, 44
)

Mai Watanabe (ep 28)
Maki Fujita (eps 3, 51)
Maki Fukui (eps 1, 17, 35)
Mamoru Abiko (ep 6)
Manabu Imura (ep 37)
Manabu Nakatake (ep 12)
Manami Hattori (eps 31, 39, 51)
Mari Saitou (ep 49)
Mariko Aoki (ep 7)
Mariko Inagaki (ep 28)
Masaaki Kudo (4 episodes
eps 10, 23, 32, 41
)

Masaharu Morinaka (ep 49)
Masahiko Maruyama (ep 14)
Masahiro Sunaga (ep 13)
Masahiro Suwa (ep 24)
Masahiro Yoshisaki (eps 2, 22)
Masaji Takeda (ep 10)
Masaki Hiraoka (ep 11)
Masaki Miyauchi (eps 44, 50)
Masako Yumoto (4 episodes
eps 3, 6, 11, 16
)

Masami Yamashita (ep 49)
Masao Suwa (4 episodes
eps 13, 23, 33, 43
)

Masashi Sato (5 episodes
eps 1, 6, 19, 28, 37
)

Masaya Sasaki (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Megumi Satou (eps 10, 24, 32)
Michiaki Sugimoto (ep 34)
Michiko Notsu (4 episodes
eps 5, 15, 30, 43
)

Michiko Tomoda (ep 10)
Michiyo Hirabayashi (Studio Wanpack; ep 27)
Miho Sekimoto (ep 47)
Mika Inoue (5 episodes
eps 16, 25, 33, 40, 48
)

Miki Kurihara (ep 35)
Minoru Nara (ep 46)
Mitsuhiro Nanbe (ep 16)
Mitsuki Nitta (ep 12)
Miwako Shibata (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Momoko Makiuchi (ep 7)
Motoi Nakamura (ep 36)
Nanako Ninomiya (ep 45)
Nanami Kaneta (ep 42)
Naoko Yamaoka (ep 29)
Naruhito Sekikawa (ep 20)
Natsumi Tomobe (ep 6)
Norifumi Okuno (eps 2, 22)
Noriko Kitazawa (ep 18)
Noriyasu Murata (ep 23)
Nozomi Ushijima (eps 16, 33)
Reiko Fujita (Studio Toy Box; eps 4, 14, 42)
Reiko Saito (16 episodes
eps 3, 6, 9, 13, 17-23 odd, 28, 31, 34, 36, 39, 43, 46, 50
)

Rie Nakanishi (ep 3)
Rika Mishima (OP; 18 episodes
eps 2, 5, 8, 13, 16, 19, 22-23, 26, 29, 31, 34, 37, 40, 43, 45, 48, 51
)

Rumi Miyata (eps 4, 14)
Ruriko Watanabe (eps 41, 49)
Ryoko Kawamura (ep 16)
Satomi Yamanaka (ep 8)
Satoshi Kubo (ep 3)
Satoshi Nishimura (13 episodes
eps 6, 8, 11, 14, 17, 21, 25, 28, 30, 34, 40, 50-51
)

Satoshi Shimada (eps 7, 19)
Sayoko Murai (eps 5, 39)
Shigemi Aoyagi (4 episodes
eps 24, 32, 41, 49
)

Shigenori Kurii (ep 24)
Shingo Fujisaki (eps 2, 22)
Shinichi Iimura (ep 38)
Shinichi Nozaki (ep 11)
Shinichi Wada (ep 35)
Shintaro Suzuki (ep 13)
Shintaro Tsubota (ep 38)
Shiro Shibata (4 episodes
eps 13, 23, 33, 45
)

Shōhei Sakai (Studio Toy Box; eps 4, 14, 27)
Shouichi Funaki (ep 23)
Shuuji Miyazaki (4 episodes
eps 16, 25, 33, 48
)

Taeko Igo (4 episodes
eps 3, 6, 29, 39
)

Taiichi Nakaguma (ep 46)
Takaaki Aritsubo (Studio Wanpack; eps 4, 14, 27)
Takaaki Sekizaki (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Takaaki Tanabe (ep 6)
Takanori Suzuki (ep 13)
Takashi Hirabayashi (Studio Wanpack; eps 4, 27, 42)
Takashi Yasui (ep 46)
Takeshi Yoshioka (eps 1, 3)
Tatsunori Ozawa (eps 38, 47)
Tatsuya Urano (ep 10)
Teruo Takahashi (ep 7)
Tetsuya Ishikawa (13 episodes
eps 3, 10-11, 17, 21, 29-30, 32, 34, 37, 39, 46, 48
)

Tomoaki Mimiura (ep 47)
Tomohiro Takayama (ep 17)
Tomoko Fukunaga (ep 35)
Tomoko Hamanaka (4 episodes
eps 17, 23, 28, 47
)

Tomoko Ishida (ED; 8 episodes
eps 5, 15, 23, 33-34, 43-44, 50
)

Tomoko Kusuki (Studio Wanpack; 4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Tomoko Shimizu (eps 35, 38)
Tomomi Umino (ep 6)
Tomoshige Inayoshi (OP; 9 episodes
eps 1, 6, 12, 18, 25, 31, 39, 46, 51
)

Tomoyasu Kudo (eps 11, 22)
Tomoyuki Kitamura (4 episodes
eps 5, 15, 30, 43
)

Toshihiko Fukano (ep 6)
Touma Kanbara (ep 15)
Wakako Yoshida (OP; eps 3, 8)
Yae Ootsuka (OP)
Yasuhide Maruyama (4 episodes
eps 10, 24, 32, 41
)

Yasuko Higuchi (ep 8)
Yasuko Miyazaki (ep 26)
Yasunori Aoki (ep 21)
Yoko Sugita (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Yoshihiro Yoshioka (6 episodes
eps 2, 13, 22, 35, 44, 51
)

Yoshikatsu Matsuzaki (eps 32, 49)
Yoshinori Yumoto (ED; 4 episodes
eps 16, 28, 40, 51
)

Yoshitaka Kohno (11 episodes
eps 1, 6, 12, 16, 18, 22, 29, 31, 34, 39, 44
)

Yoshitaka Nagata (ep 37)
Yūji Kaneko (ep 7)
Yūji Takagi (eps 1, 20)
Yuji Takahashi (eps 9, 11)
Yuka Koichi (eps 25, 35)
Yuki Imoto (ep 2)
Yuki Tsugihashi (Studio Wanpack; eps 14, 27)
Yukie Suzuki (ED; 7 episodes
eps 8, 17, 26, 34, 38, 45, 51
)

Yuri Nakajima (eps 1, 37)
Yuri Namigami (eps 3, 16, 45)
Yuri Yamamura (eps 38, 45)
Yuriko Tanaka (ep 17)
Yūshi Okamoto (ep 19)
Yusuke Adachi (eps 18, 28)
Yuto Tejima (ep 36)
Yuuha Tanaka (ep 10)
Yuuki Yamashita (4 episodes
eps 16, 25, 35, 47
)

Photography:
Mitsugu Hatori (Anime Film)
Mitsuki Takada (Anime Film)
Norikazu Yamaguchi (Anime Film)
Shuichi Ito (Anime Film)
Tadashi Kawashima (Anime Film)
Yoshino Yasuno (Anime Film)
Planning Coordinator: Yoshiyuki Chōnan
Planning Manager:
Jun Satoyoshi
Shinryō Akima (TV Tokyo)
Production Advancement:
Itsumi Muraishi (5 episodes
eps 8, 14, 18, 29, 39
)

Kenta Yamamoto (6 episodes
eps 1, 9, 19, 28, 37, 48
)

Masakazu Takahashi (ep 7)
Tsubasa Yamaguchi (eps 10, 24)
Yoshinobu Iwamoto (eps 32, 49)
Yuki Kanezawa (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

Production Desk:
Daiki Fujiwara
Yuki Sakuyama
Program Publicity: Yuya Ishihara (TV Tokyo)
Prop Design: Ryō Hirata
Recording Adjustment: Norio Nishizawa
Setting Production:
Kōji Mayo
Satoru Yamada
Sound Effects: Kentarou Washio
Sound Production Manager: Chizuko Maruyama
Special Effects: Yoko Maemura
System Management: Shinpei Ōsaku
Theme Song Arrangement: Takeshi Masuda (OP,ED)
Theme Song Composition: Shunryū (OP,ED)
Theme Song Lyrics: Yohei Matsui (OP,ED)
Theme Song Performance: Kosuke Oki (OP,ED)
Video Editing: Mitsuru Onishi
Makoto Koichi as Shunta Mogami

Ayane Sakura as Kiki Beresia
Jun Fukuyama as Tatsumi
Junichi Suwabe as Sandrat
Kei Shindou as
Shaushau
Shishi
Koji Yusa as Kengō
Kotori Koiwai as Mei Merrihada
Misaki Watada as
Kento Mogami
Mofomofu
Mutsumi Tamura as Yoku Albatrosa
Nichika Omori as Kinoto
Riki Kitazawa as Sabii
Sawako Hata as Eto Etoshinmori VIII
Tetsu Inada as Red Knight Kabuto
Tomokazu Sugita as
General Inui
Toshio Mogami
Yasuhiko Kawazu as Wabii
Yuki Kodaira as Kazuya Taiga

Ayaka Asai as Towa (ep 11)
Ayaka Nanase as
Child (ep 7)
Child A (ep 5)
Chafurin as General Gōra (ep 22)
Chō as
Ohoho Iron Ball (ep 8)
Sekiko Sage (ep 20)
Daisuke Sakaguchi as Red Monkey (ep 23)
Eiji Takeuchi as Subordinate A (ep 27)
Haruhisa Suzuki as
Guest B (ep 10)
Monkey Mask Battler (ep 23)
Priest (ep 1)
Priest B (eps 16-17)
Villager B (ep 22)
Youth B (eps 29-30)
Hiroki Takahashi as Ron Gai
Hironori Kondou as White Monkey (ep 23)
Houchu Ohtsuka as Ruler (ep 33)
Ikuji Nose as
Subordinate A (eps 12-13)
Tent Master (ep 10)
Katsuya Shiga as Zucchi
Kei Shindou as Usagi Mogami
Kenichirou Matsuda as
Blue Monkey (ep 23)
Kiki's Father (ep 15)
Kenji Fukuda as Mei's Father (ep 24)
Kenji Nomura as Red Ultimate (ep 31)
Kensuke Satou as Passerby B (ep 11)
Kosuke Miyoshi as
Guest A (ep 10)
Subordinate B (ep 25)
Kosuke Onishi as Villager C (ep 22)
Mako Mutō as Child B (ep 5)
Manta Yamamoto as
Shop Owner (ep 7)
Shopkeeper A (ep 10)
Masanori Takeda as Nobushii
Masuo Amada as Kashira (ep 10)
Mayuki Makiguchi as
Mei's Mother (eps 4, 24)
Teacher (ep 51)
Naoki Bandou as Elder Priest
Nichika Omori as Small Monkey (ep 23)
Riki Kitazawa as White Ultimate (ep 31)
Runa Onodera as Child C (ep 5)
Ryohei Arai as Youth A (eps 29-30)
Ryota Takeuchi as Village Head (ep 22)
Ryū Yamaguchi as Shopkeeper C (ep 10)
Sachi Kokuryu as Cousin Battler (ep 9)
Seiko Ueda as Hinoe Mogami
Shigeo Kiyama as Yoroi
Shiori Matsuda as Kazuya's Mother (ep 31)
Shōhei Ogawa as
Darkness Battler (ep 32)
Passerby A (ep 11)
Soldier (ep 28)
Subordinate (ep 25)
Subordinate B (eps 13, 27)
Villager (eps 2-3)
Youth C (eps 29-30)
Shuuhei Sakaguchi as
Priest A (eps 16-17)
Subordinate (ep 22)
Tournament MC
Yellow Ultimate (ep 31)
Taishi Murata as Zark
Taketora as Shopkeeper B (ep 10)
Teruyuki Tanzawa as Gatekeeper (ep 11)
Tetsu Inada as Blue Ultimate (ep 31)
Tetsuo Goto as Bihi (ep 23)
Tomomichi Nishimura as Village Head (eps 3-4)
Toru Ohkawa as Stone Statue (ep 29)
Toshihide Tsuchiya as Old Man (ep 11)
Yasuhiko Kawazu as Purple Ultimate (ep 31)
Yoshinori Sonobe as Villager A (ep 22)
Yūji Ueda as Azasu
Japanese companies
2nd Key Animation:
acca effe (ep 24)
Ace Company (eps 11, 21)
Anime R (ep 36)
Anitus Kōbe (6 episodes
eps 2, 8-9, 29, 33, 39
)

Art Base Ban (ep 24)
Artland (ep 26)
Asahi Production (ep 11)
Core (ep 4)
Encourage Films (eps 34, 44)
ingresA (eps 3, 17)
Jumondo (14 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 11-14, 17, 29, 36, 38, 48
)

Seigasha (ep 32)
xenron (ep 22)
Studio Analog (eps 3, 22)
Studio Angle (4 episodes
eps 2, 22, 24, 44
)

Studio Elle (eps 24, 41, 49)
Studio Gash (eps 2, 22)
Studio Gimlet (ep 3)
Studio Kuma (18 episodes
eps 3, 6, 8-9, 12-13, 18, 21, 23, 28, 31-37 odd, 38-39, 44, 48
)

Studio Live (ep 29)
Studio Luna (4 episodes
eps 30-31, 39-40
)

Studio Mark (eps 11, 34, 50)
Studio μ (ep 11)
Studio Neun (eps 3, 12, 21)
Studio Toy Box (ep 24)
Sung San (ep 14)
Sunshine Corporation (ep 49)
Toei Animation Philippines (9 episodes
eps 1, 14, 16, 21, 28, 31, 37, 45, 48
)

Triple A (ep 7)
Wao World (ep 32)
White Line (ep 14)
Animation Production: Bandai Namco Pictures
Background Art:
Beijing Golden Pinasters Animation Company (eps 17-51)
Green (eps 1-51)
GREEN Qiqihar Studio (eps 1-15, 17-51)
Shenzhen Dayuan Animation (eps 1-5)
CG Modeling: Picona Creative Studio
Finish Animation:
A-Real (eps 46, 51)
Banshanmen Animation (ep 27)
Big Owl (ep 51)
BSP (eps 50-51)
Cheng Pin Animation (ep 20)
CLC (eps 31, 50-51)
Core (4 episodes
eps 1, 4, 14, 16
)

D-Motion (ep 36)
FAI International (ep 2)
Graphinica (ep 42)
J&K Corporation (ep 51)
Jumondo (14 episodes
eps 4, 7, 13-14, 16-17, 27-28, 36, 38, 45-47, 50
)

M.S.J Musashino Production (ep 45)
Niandai Animation (7 episodes
eps 1, 3, 16, 25-26, 36, 51
)

Reboot (38 episodes
eps 1-3, 6, 11-12, 14, 16-29, 31, 33-34, 36-41, 43-48, 50-51
)

RIC (eps 1-3)
Rocket Vision (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Shanghai Golden Bell (ep 9)
xenron (6 episodes
eps 2, 16, 27, 44-45, 51
)

Studio CL (4 episodes
eps 29, 34, 36, 44
)

Studio Elle (38 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9, 11-13, 15-19, 21-23, 25-26, 28-31, 33-40, 43-44, 46-48, 50
)

Studio Gram (ep 7)
Studio μ (ep 46)
Sung San (eps 4, 14, 27)
Taekwan Anime (4 episodes
eps 21, 44, 46, 51
)

TDI (ep 7)
Toei Animation Philippines (14 episodes
eps 17, 21, 28, 31, 33-34, 36-38, 44, 47-48, 50-51
)

Triple A (36 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9, 12-13, 16-17, 19-21, 23-24, 26-28, 31, 33-34, 36-41, 43-51
)

ULY (eps 5, 8, 34)
Xuyang Animation (36 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9, 11-13, 15-19, 21-23, 25-26, 28-31, 34, 36-40, 43-44, 46-47, 50-51
)

Yuri Animation (31 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11, 13, 15-17, 19-25 odd, 26, 28-31, 33-34, 36, 38-40, 43-44, 46-47, 51
)

In-Between Animation:
A-Real (eps 46, 51)
Banshanmen Animation (ep 27)
Big Owl (ep 51)
BSP (eps 50-51)
Cheng Pin Animation (ep 20)
CLC (eps 31, 50-51)
Core (4 episodes
eps 1, 4, 14, 16
)

D-Motion (ep 36)
FAI International (ep 2)
Graphinica (ep 42)
J&K Corporation (ep 51)
Jumondo (14 episodes
eps 4, 7, 13-14, 16-17, 27-28, 36, 38, 45-47, 50
)

M.S.J Musashino Production (ep 45)
Niandai Animation (7 episodes
eps 1, 3, 16, 25-26, 36, 51
)

Reboot (39 episodes
eps 1-3, 6, 11-12, 14, 16-29, 31, 33-41, 43-48, 50-51
)

RIC (eps 1-3)
Rocket Vision (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Shanghai Golden Bell (ep 9)
xenron (6 episodes
eps 2, 16, 27, 44-45, 51
)

Studio CL (4 episodes
eps 29, 34, 36, 44
)

Studio Elle (34 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9, 11-13, 15-19, 22, 25, 28, 30-31, 33-40, 43-44, 46-48, 50
)

Studio Flood (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

Studio Gram (ep 7)
Studio μ (ep 46)
Sung San (eps 4, 14, 27)
Sunshine Corporation (ep 41)
Taekwan Anime (4 episodes
eps 21, 44, 46, 51
)

TDI (ep 7)
Toei Animation Philippines (14 episodes
eps 17, 21, 28, 31, 33-34, 36-38, 44, 47-48, 50-51
)

Triple A (37 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9, 12-13, 16-17, 19-21, 23-24, 26-28, 31, 33-41, 43-51
)

ULY (eps 5, 8, 34)
Xuyang Animation (38 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9, 11-13, 15-19, 21-23, 25-26, 28-31, 34-40, 42-44, 46-47, 50-51
)

Yuri Animation (31 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11, 13, 15-17, 19-25 odd, 26, 28-31, 33-34, 36, 38-40, 43-44, 46-47, 51
)

Key Animation:
Studio Toy Box (eps 4, 14, 27)
Studio Wanpack (eps 4, 14, 27)
Sung San (4 episodes
eps 4, 14, 27, 42
)

White Line (eps 4, 14, 42)
Music Production: Sunrise Music Publishing
Music Production Assistance:
Miracle Bus Co., LTD
TV Tokyo Music
Photography: Anime Film
Production Assistance:
Graphinica (ep 42)
Kelmadick (eps 4, 14, 27)
Pierrot (ep 20)
Studio Flood (5 episodes
eps 10, 24, 32, 41, 49
)

TDI (ep 7)
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production: Cruise, Inc.

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology