×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Arjuna (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2001 Arjuna Production Committee


Alternative title:
Arjuna - A Deusa do Tempo (Portuguese)
Arjuna - la ragazza terra (Italian)
Arjuna Córka Ziemi (Polish)
Chikyū Shōjo Arjuna (Japanese)
Earth Girl Arjuna
Earth Maiden Arjuna
Земная Дева Арджуна (Russian)
地球少女 (Chinese (Taiwan))
地球少女アルジュナ (Japanese)
지구소녀 아르주나 (Korean)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Juna was just an ordinary high-school girl, right up until the day she died in a motorcycle accident. But there, in the twilight of death, she saw the future of the barren earth destroyed by the Raaja, and was offered a second chance at life if she would stop them. Now she must learn to cast aside her thoughtlessly destructive ways and face her destiny as the Avatar of Time, the one being who can decide the fate of the planet.
User Ratings: 865 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 59 votes (sub:39, dub:10, ?:1, raw:1, others:8
2 Spanish dubbed
2 Spanish subtitled
1 Portuguese dubbed
1 Russian dubbed
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 114 votes (sub:66, dub:33, raw:2, ?:2, others:11
3 Portuguese subtitled
3 Spanish dubbed
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 German subtitled
1 German dubbed
)
 Very good: 143 votes (sub:94, dub:37, ?:1, raw:1, others:10
3 German dubbed
3 Spanish subtitled
2 Spanish dubbed
1 Italian subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 200 votes (sub:123, dub:48, edit.dub:2, ?:2, raw:1, others:24
6 Spanish subtitled
5 German dubbed
4 Spanish dubbed
1 Portuguese subtitled
1 Polish edited dub
1 French subtitled
1 Dutch subtitled
1 Russian subtitled
1 Polish subtitled
1 Italian subtitled
1 Chinese Mandarin subtitled
1 Portuguese dubbed
)
 Decent: 125 votes (sub:70, dub:42, raw:2, ?:2, others:9
4 German dubbed
2 Spanish subtitled
1 Portuguese dubbed
1 Italian subtitled
1 Spanish dubbed
)
 So-so: 88 votes (sub:51, dub:22, ?:4, edit.dub:1, others:10
3 Spanish dubbed
3 German dubbed
2 Polish subtitled
1 French subtitled
1 Polish edited dub
)
 Not really good: 38 votes (sub:24, dub:9, ?:2, edit.dub:1, others:2
1 Spanish dubbed
1 Russian edited dub
)
 Weak: 41 votes (sub:22, dub:13, others:6
2 Spanish dubbed
2 German dubbed
1 Spanish subtitled
1 Spanish edited dub
)
 Bad: 30 votes (sub:15, dub:11, ?:1, others:3
2 German dubbed
1 French subtitled
)
 Awful: 11 votes (sub:9, dub:2)
 Worst ever: 16 votes (sub:10, dub:4, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Polish dubbed
)
Seen in part or in whole by 1941 users, rank: #605 (of 9102)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.585 (Good−), std. dev.: 2.2518, rank: #5088 (of 9209)
Weighted mean: 6.564 (Good−), rank: #5058 (of 9209) (seen all: 6.86 / seen some: 6.11 / won't finish: 3.62)
Bayesian estimate: 6.578 (Good−), rank: #4696 (of 6949)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage:
2001-01-09 to 2001-03-20
2001-09-05 (Germany - VOX)
2003-05-16 to 2005-07-30 (Latin America - Locomotion)
2005-07-31 (Latin America - Animax Latin America)
2013-03-18 to 2013-04-03 (Philippines, Hero - Shoujo Power)
Release dates: We have 5
Opening Theme:
"Mameshiba" (マメシバ) by Maaya Sakamoto (ep 10)
Ending Theme:
#1: "Mameshiba" (マメシバ) by Maaya Sakamoto (eps 1-2, 5-6, 8, 11)
#1: "Mameshiba" by Maaya Sakamoto
#2: "Sanctuary" (サンクチュアリ) by Maaya Sakamoto (eps 3, 9)
#2: "Sanctuary" by Maaya Sakamoto (ep 9)
#3: "Kuuki to Hoshi" (空気と星) by Maaya Sakamoto (ep 4)
#4: "Teresa" (テレサ) by Yoko Kanno (ep 7)
#5: "Bike" (バイク) by Maaya Sakamoto (ep 10)
#6: "Early Bird" by Chinatsu Yamamoto (ep 12)
#7: "Saigo no Mameshiba" (さいごのマメシバ) by Maaya Sakamoto (ep 13)
Links: We have 1
Trivia: We have 3
Reviews:
Arjuna DVD 4 (Jun 7, 2003)
Arjuna DVD 3 (May 6, 2003)
Arjuna DVD 2 (Feb 16, 2003)
Arjuna DVD 1 (Nov 1, 2002)
Earth Girl Arjuna (Jul 19, 2002)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Arjuna - Rebirth (DVD 1) 2002-10-08 (from $5.00)
    Arjuna - Journey (DVD 2) 2002-12-03 (from $42.74)
    Arjuna - Conflicts (DVD 3) 2003-02-04 (from $18.00)
    Arjuna - Understanding (DVD 4) 2003-04-08 (from $29.98)
    Arjuna - Complete Collection (DVD 1-4) 2004-04-27 (from $55.00)
    Arjuna - Complete Collection [Anime Legends] (DVD 1-4) 2006-04-25 (from $77.95)
Soundtrack
    Arjuna: Into the Another World (OST) 2004-05-11 (from $39.53)
    Maaya Sakamoto Single Collection CD: Nikopachi (OST) 2006-04-04 (from $10.00)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shoji Kawamori
Series Composition:
Hiroshi Ohnogi
Shoji Kawamori
Script:
Hidekazu Sato (eps 5, 11)
Hiroshi Ohnogi (7 episodes
eps 3, 5-8, 11-12
)

Kazuharu Sato (ep 10)
Shoji Kawamori (director’s edition; 7 episodes
eps 1-2, 4, 9, 11-13
)

Storyboard:
Hidekazu Sato (eps 2-3, 5, 8)
Kazuma Mizukusa (ep 8)
Kenichi Takeshita (eps 10-11)
Kiyotaka Ohata (ep 7)
Koichi Chigira (eps 9-10)
Shinsaku Sasaki (eps 11-12)
Shoji Kawamori (6 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10, 13
)

Sumio Watanabe (ep 2)
Sunao Katabuchi (ep 6)
Takahiro Ōmori (ep 9)
Yasuyuki Shimizu (ep 6)
Episode Director:
Atsushi Yano (ep 7)
Eiji Kurokawa (ep 4)
Hidekazu Sato (eps 1, 5)
Hiroyuki Tsuchiya (ep 5)
Ichiro Itano (eps 12-13)
Kazuo Takigawa (ep 7)
Kenichi Takeshita (eps 10-11)
Masato Kitagawa (eps 9-10)
Norio Matsumoto (ep 4)
Shoji Kawamori (director’s edition)
Takahiro Ōmori (ep 9)
Tomokazu Tokoro (eps 8, 12-13)
Yasuyuki Shimizu (ep 6)
Yoshitaka Fujimoto (eps 11-12)
Yūsuke Yamamoto (eps 3, 12-13)
Yutaka Yamahata (ep 2)
Music:
Gavyn Wright Strings (in London)
Hideyo Takakuwa (Irish Flute)
Hitoshi Watanabe (Bass & Ethnic Guitars)
Joe Kato Group (Strings)
Keishi Urata (Synthesizer)
Masaharu Satō (Percussion, Voice, Guitar)
Masatsugu Shinozaki Group (Strings)
Matarou Misawa (Percussion)
Otohiko Fujita Group (Horn)
Seiichi Takubo (Synthesizer)
Syunsuke Sakamoto (Synthesizer)
Tsuneo Imahori (Guitar)
Yasuo Sano (Drums)
Yoko Kanno
Original creator: Shoji Kawamori
Character Design: Takahiro Kishida
Animation Director:
Daisuke Nakayama (ep 12)
Fumitoshi Oizaki (ep 11)
Haruo Sotozaki (eps 1, 8)
Hideyuki Morioka (ep 1)
Hiroshi Okubo (ep 3)
Kenichi Nagata (ep 5)
Kenji Mizuhata (ep 9)
Kōji Matsuyama (ep 9)
Manabu Fukazawa (ep 7)
Masaharu Morinaka (ep 8)
Masaki Hinata (ep 10)
Mei-Hua Chen (ep 7)
Miyako Yatsu (PRODUCTION I.G; ep 2)
Norio Matsumoto (ep 4)
Tetsuya Kumagai (ep 6)
Yasuhiro Seo (ep 5)
Art design: Akihiro Hirasawa
Sound Director: Masafumi Mima
Director of Photography:
Shinji Nasu (ep 3)
Shuichi Heishi (Digimation; ep 7)
Producer:
Atsushi Yukawa (Bandai Visual)
Fukashi Azuma (TV TOKYO; eps 1-8, 10-13)
Hidenori Itahashi (Sotsu Entertainment; eps 1-8, 10-13)
Minoru Takanashi (Bandai Visual)

3D CG:
Kanji Miyahara (Studio PLUS-A; ep 5)
Keisuke Nakamura (T2 Studio; ep 13)
Kiyomitsu Endōji (T2 Studio; eps 3, 13)
Masato Shimada (Studio PLUS-A; ep 5)
Shingo Suzuki (Satelight; eps 4, 13)
Shinji Nasu (T2 Studio; eps 3, 13)
Takeshi Chiba (Satelight; ep 13)
Tsutomu Koreeda (Studio PLUS-A; ep 5)
Yoshihiro Oono (Studio PLUS-A; ep 5)
Advertisement:
Akako Kobayashi (TV Tokyo)
Sachiko Iijima
Ancient Calligraphy: Masaki Kurita
Animation: Toshiyuki Tsuru (ep 13)
Animation Check:
Chen Yong Feng (ep 3)
Han Ying (ep 3)
Hideki Sekiguchi (ep 6)
Hiroyo Izumi (PRODUCTION I.G; ep 2)
Kazuya Nomura (ep 6)
Kouichi Shimoda (ep 7)
Li Ming Wang (ep 3)
Masahiro Satō (9 episodes
eps 1, 4-5, 8-13
)

Mutsuko Kajigaya (ep 6)
Sae Nirazuka (ep 6)
Sanae Nakajima (Studio March; ep 9)
Tian Yong Mei (ep 3)
Wan Zhi Wen (ep 3)
Xiang Chun Zhao (ep 3)
Yasunori Matsumura (ep 7)
Yoshimi Tanaka (ep 3)
Animation producer: Michiaki Sato
Assistant Animation Director:
Haruo Sotozaki (eps 9, 12)
Hideyuki Morioka (ep 4)
Hiroshi Okubo (eps 4, 11)
Katsunori Kimizuka (ep 3)
Kenji Mizuhata (ep 3)
Kōji Matsuyama (eps 4-5)
Masaharu Morinaka (eps 5, 8)
Mei-Hua Chen (ep 7)
Norio Matsumoto (ep 11)
Osamu Kobayashi (ep 9)
Takahiro Kishida (eps 4, 9, 11)
Tokuyuki Matsutake (ep 3)
Toshiyuki Tsuru (ep 3)
Assistant Director: Hidekazu Sato
Assistant producer: Naoko Ueki (Bandai Visual)
Assistant Unit Director: Takayuki Mochimaru
Background Art:
Akemi Takemura (Biho; eps 1-5)
Aki Chiba (Biho; eps 2, 5)
Atsuko Takigami (Biho; eps 1-6, 8-11)
Aya Mitsumoto (Biho; 8 episodes
eps 3-4, 7-8, 10-13
)

Izumi Hoki (Biho; eps 2-6, 10)
Jun Okabe (Biho; eps 1-2, 4-5, 9)
Kaori Higashida (Biho; 10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11, 13
)

Kaoru Abe (Biho; eps 10-12)
Kazuki Higashiji (Biho; eps 1, 3-4)
Kazumi Enomoto (Biho; eps 2, 5-6)
Keita Sakai (Biho; 8 episodes
eps 3-4, 6-8, 10-11, 13
)

Kotomi Yagi (Biho; 8 episodes
eps 1, 3, 6-8, 11-13
)

Kuniharu Kyoda (Biho; eps 1-2, 5-6)
Masaru Satō (Biho; eps 4, 7-8, 11)
Michie Suzuki (Biho; 8 episodes
eps 2-3, 5-6, 8, 10-11, 13
)

Michiko Morokuma (Biho; 11 episodes
eps 1-3, 5-10, 12-13
)

Mikiya Oka (Biho; ep 12)
Misao Takimoto (Biho; 11 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-13
)

Naoko Yamada (Biho; eps 1-6, 10-11)
Ryouka Kinoshita (Biho; 7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-12
)

Satoko Shinohara (Biho; 6 episodes
eps 1, 3-4, 8, 10-11
)

Shin Okui (Biho; eps 1-7, 10-13)
Shinji Takasuka (Biho; eps 1-6, 10-11)
Shuichi Tsuji (Biho; eps 1-9, 11-12)
Shunichiro Yoshihara (Biho; ep 4)
Takamasa Masuki (Biho; eps 1-8, 11-12)
Takashi Shigezawa (Biho; eps 1-5, 7-13)
Tomoko Oume (Biho; eps 1-3, 5)
Tomomi Nakajima (Biho; eps 2, 5)
Tomonori Katō (Biho; 6 episodes
eps 4, 6-8, 11-12
)

Tsubasa Matsumoto (Biho; 10 episodes
eps 1-7, 9, 12-13
)

Youichi Watanabe (Biho; 9 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-11
)

Yuka Hirama (Biho; 9 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10-13
)

Background Art Cooperation: Ken Arai (Biho; eps 1-2, 5-7)
Background Art Production:
Takashi Endo (Biho; ep 12)
Takeharu Kitagawa (Biho; eps 11, 13)
CG Supervisor: Ichiro Itano
CGI Manager:
Akiyo Yamaura (Studio 4°C; ep 6)
Takuya Minezawa (Studio 4°C; ep 6)
Color Check:
Akiyo Yamaura (ep 6)
Atsuko Imai (ep 7)
Eriko Murata (ep 7)
Hiromi Uchibayashi (ep 7)
Hiroshi Murakami (ep 6)
Naomi Tazawa (ep 3)
Reiko Kato (ep 2)
Color design: Miyoko Kasamori
Composite: Chie Nakamura
Design Support: Yoshinori Sayama
Digital Background Art: Masaaki Kawai (ep 7)
Digital CG & Photography:
Akihiro Shinomiya (TOMASON; ep 2)
Akihiro Takai (TOMASON; ep 2)
Akiko Saito (Studio 4°C; ep 6)
Akiyo Yamaura (Studio 4°C; ep 6)
Atsushi Takeyama (Digimation; ep 7)
Ayumi Ushijima (Digimation; ep 7)
Chiaki Matsukura (Satelight/View works; 9 episodes
eps 1, 4-5, 8-13
)

Chie Nakamura (Satelight; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-13
)

Chinami Matsubara (Satelight; eps 1-5, 8-13)
Chū Nakagawa (TAKE ONE; 10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Daiki Matsukura (View works; eps 1-3, 5, 8-13)
Fumio Furukawa (Digimation; ep 7)
Haruhide Ishiguro (Digimation; ep 7)
Heon Pyo Hong (Group TAC; ep 13)
Hironobu Horikoshi (T2 Studio; ep 3)
Hiroo Yoshioka (Digimation; ep 7)
Hiroshi Maeda (Satelight; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-13
)

Hiroshi Murakami (Studio 4°C; ep 6)
Hiroshi Satō (TAKE ONE; 10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Hisashi Akimoto (View works; eps 1-3, 5, 8-13)
Kazuhiro Tamura (T2 Studio; ep 11)
Kazuyo Nakagawa (Satelight; eps 5, 8-13)
Keisuke Nakamura (View works/T2 Studio; eps 1-3, 5, 11)
Kiyomitsu Endōji (T2 Studio; ep 11)
Kōichirō Tsuchida (View works; eps 1-2)
Kosuke Arakawa (T2 Studio; ep 3)
Kouichi Shimomura (Satelight; eps 1-5, 8-13)
Koujirou Hayashi (Digimation; ep 7)
Kumiko Namiki (Studio 4°C; ep 6)
Maki Ueda (Satelight; eps 1-5, 8-13)
Makoto Muramoto (Satelight; 9 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10-13
)

Masashi Toriyama (T2 Studio; ep 3)
Masataka Taguchi (Group TAC; ep 13)
Masato Takahashi (Satelight; eps 1-5, 8-13)
Mayuko Haseda (View works; eps 5, 8-9)
Mayumi Kurimoto (Group TAC; ep 13)
Mihoko Hosoe (Satelight; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-13
)

Mitsuhiro Karato (Digimation; ep 7)
Moe Hasegawa (View works; ep 10)
Naoki Kitamura (Digimation; ep 7)
Naomi Takahashi (Satelight; eps 1-5, 8-13)
Osamu Motoyama (Digimation; ep 7)
Rikako Ichikubo (TAKE ONE; 10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Satsuki Kohara (TAKE ONE; 10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Shinichiro Tate (Group TAC; ep 13)
Shinji Nasu (T2 Studio; ep 11)
Shūji Shinoda (TRANSISTOR STUDIO; ep 3)
Shunya Kimura (T2 Studio; ep 3)
Shusaku Mizutani (Group TAC; ep 13)
Tadashi Kitaoka (Digimation; ep 7)
Takeo Goto (T2 Studio; ep 3)
Takeo Ogiwara (Digimation; ep 7)
Takeshi Ogawa (T2 Studio; ep 3)
Takuro Oosumi (View works; 8 episodes
eps 1-3, 5, 8, 10, 12-13
)

Takuya Minezawa (Studio 4°C; ep 6)
Tatsuya Watabe (Satelight; eps 8-13)
Tetsuyū Maruyama (Group TAC; ep 13)
Tomohiro Takahashi (T2 Studio; ep 3)
Toshiyuki Fukushima (T2 Studio; ep 3)
Toyomi Kajiwara (Group TAC; ep 13)
Tsutomu Koreeda (PLUS-A; ep 2)
Tsuyoshi Kanbayashi (Satelight; ep 11)
Yasuhiko Yoshihara (T2 Studio; ep 11)
Yoshihiro Oono (PLUS-A; ep 2)
Yoshinari Miyashita (TRANSISTOR STUDIO; ep 3)
Yukako Umeuchi (View works; eps 1-3, 5, 8-13)
Yūki Masuda (Satelight; 10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Digital CG Production:
Keisuke Moriguchi (eps 1-3)
Masako Okabe (eps 12-13)
Masayuki Narai (ep 4)
Mihoko Yoneyama (eps 1-5, 7-13)
Tsutomu Kasai (eps 1-3, 5-13)
Digital Color:
Akiko Nasu (T2 Studio; ep 3)
Akiko Shimizu (T2 Studio; ep 3)
Akiyo Yamaura (Studio 4°C; ep 6)
Jainphan Artdharn (TASK CO., LTD.; eps 1, 4)
Jerapong Somkaew (TASK CO., LTD.; eps 1, 4)
Jiraporn Palakawong (TASK CO., LTD.; ep 3)
Kannika Koonphimai (TASK CO., LTD.; ep 1)
Kazuyo Ikeda (Studio March; ep 9)
Kumi Nanjo (T2 Studio; ep 3)
Kumiko Namiki (Studio 4°C; ep 6)
Maki Miyamura (Buyuu; ep 6)
Makiko Doi (Buyuu; ep 6)
Marefumi Niibayashi (Studio 4°C; ep 6)
Masayuki Hano (Studio 4°C; ep 6)
Michiko Saito (T2 Studio; ep 3)
Midori Nakano (TASK CO., LTD.; ep 4)
Miho Tanaka (Run Road; ep 2)
Natsue Sasaki (Buyuu; ep 6)
Orawan Akkarapanont (TASK CO., LTD.; eps 1, 4)
Prasert Tongkum (TASK CO., LTD.; ep 3)
Reiko Kitajima (Buyuu; ep 6)
Rungruthai Nakbunpatakul (TASK CO., LTD.; eps 3-4)
Seiron Yasui (Buyuu; ep 6)
Shiho Oshikiri (Buyuu; ep 6)
Somchai Phunsamrong (TASK CO., LTD.; ep 3)
Suntharee Charoenchai (TASK CO., LTD.; ep 3)
Takuya Minezawa (Studio 4°C; ep 6)
Warin Thaisuriya (TASK CO., LTD.; eps 1, 4)
Youhei Nakagawa (TASK CO., LTD.; ep 3)
Yuki Nariai (Studio March; ep 9)
Yuki Yokoyama (T2 Studio; ep 3)
Yukiko Kakita (T2 Studio; ep 3)
Yumiko Noda (Studio March; ep 9)
Yuriko Taniguchi (Run Road; ep 2)
Yuttana Chnwongchan (TASK CO., LTD.; eps 1, 4)
Digital Color Production: Midori Nakano (TASK; eps 1, 3)
Digital Imaging Coordinator: Yasuaki Takeuchi
Digital Special Effects:
Marefumi Niibayashi (ep 6)
Miyako Hoshi (ep 7)
Digital Work:
Kayo Kojio (Biho Digital Works; eps 1-13)
Nami Kataoka (Biho Digital Works; eps 1-6, 8)
Tomomi Nakajima (Biho Digital Works; 8 episodes
eps 3-4, 7, 9-13
)

DVD Audio Encoding: Koji Aoyama (director’s edition)
DVD Authoring: Norio Akiyama (director’s edition)
DVD Mastering:
Katsuhiko Mihashi (director’s edition)
Shigekazu Kudo (director’s edition)
Editing:
Kengo Shigemura (ep 7)
Yasuaki Takeuchi (ED eps 1-3, 5-6, 8, 11; director’s edition)
Effects CGI: Junpei Mizusaki (Studio 4°C; ep 6)
Extra: Mihoko Yoneyama (director’s edition)
Guest Mecha Design: Shiho Takeuchi (eps 1-2)
Guest Setting: Haruo Sotozaki (eps 5-13)
Illustration:
Norio Matsumoto (director’s edition)
Shoji Kawamori (director’s edition)
Takahiro Kishida (ED ep 3; director’s edition)
In-Between Animation:
Atsuko Narumi (Project 4; ep 1)
Aya Yoshida (Tezuka Production; ep 3)
Daisuke Nakayama (PRODUCTION I.G; ep 2)
Daizen Komatsuda (PRODUCTION I.G; ep 2)
Fumio Yamaguchi (Tezuka Production; ep 3)
Hiroki Itō (PRODUCTION I.G; ep 2)
Hiroko Yamada (PRODUCTION I.G; ep 2)
Hiromasa Naito (PRODUCTION I.G; ep 2)
Hiromitsu Kawasaki (Satelight; ep 13)
Hiroshi Nakanishi (Studio 4°C; ep 6)
Hiroyuki Yamaguchi (PRODUCTION I.G; ep 2)
Hisashi Samejima (Satelight; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-13
)

Kasumi Hara (Studio 4°C; ep 6)
Keiichi Kondo (PRODUCTION I.G; ep 2)
Keiko Watanabe (Studio 4°C; ep 6)
Keita Matsumoto (PRODUCTION I.G; ep 2)
Ken Sekiai (Project 4; 9 episodes
eps 1, 4-5, 8-13
)

Kim Myung Jin (Tezuka Production; ep 3)
Kiyomi Ishiwata (Studio Live; ep 7)
Kumiko Nakata (PRODUCTION I.G; ep 2)
Kumiko Takayanagi (Tezuka Production; ep 3)
Maiko Nogami (PRODUCTION I.G; ep 2)
Masahito Onoda (Digimation; ep 7)
Mieko Hayakawa (PRODUCTION I.G; ep 2)
Mitsunobu Nakamura (PRODUCTION I.G; ep 2)
Naoto Takemoto (Studio 4°C; ep 6)
Naoyoshi Shiotani (PRODUCTION I.G; ep 2)
Noriko Tokue (Project 4; 9 episodes
eps 1, 4-5, 8-13
)

Reiko Sakai (PRODUCTION I.G; ep 2)
Rie Niidome (Studio 4°C; ep 6)
Satomi Tanaka (Digimation; ep 7)
Shinsuke Hamaura (PRODUCTION I.G; ep 2)
Shōko Nakamura (PRODUCTION I.G; ep 2)
Theresia Winkler (PRODUCTION I.G; ep 2)
Tomiko Takamori (Tezuka Production; ep 3)
Tomohisa Yagyu (Digimation; ep 7)
Tomoko Sugata (PRODUCTION I.G; ep 2)
Toshiyuki Yahagi (PRODUCTION I.G; ep 2)
Tsuguo Motegi (Project 4; eps 5, 8-9, 13)
Tuyoshi Hiraoka (Studio 4°C; ep 6)
Ushio Tazawa (Studio 4°C; ep 6)
Wataru Nakagawa (Tezuka Production; ep 3)
Yang Pei Chun (Tezuka Production; ep 3)
Yūki Nakajima (PRODUCTION I.G; ep 2)
Yukiko Mita (PRODUCTION I.G; ep 2)
Yūko Takahashi (Studio 4°C; ep 6)
Yumi Chiba (Studio 4°C; ep 6)
Yumiko Yoshikawa (Tezuka Production; ep 3)
Yuushi Hatakenaka (Studio 4°C; ep 6)
Key Animation:
Ai Ochi (ep 12)
Ai Sakuragi (ep 9)
Akihito Aoki (eps 7, 11)
Akira Tamura (ep 12)
Akito Dobashi (ep 5)
Atsushi Sakai (ep 8)
Chikae Kuwahara (ep 13)
Eiji Ishimoto (ep 7)
Fujiko Aoyagi (ep 10)
Fumihide Sai (ep 13)
Fumitoshi Oizaki (5 episodes
eps 4, 6, 10-11, 13
)

Hajime Matsuzaki (eps 7, 11)
Haruo Ogawara (ep 1)
Haruo Sotozaki (eps 9, 13)
Hidekazu Sato (eps 10-11)
Hideki Ito (eps 3, 5, 10-11)
Hideki Sekiguchi (Studio 4°C; eps 5-6, 10)
Hideki Takahashi (ep 2)
Hideyuki Arao (ep 10)
Hideyuki Morioka (ep 4)
Hirofumi Suzuki (ep 1)
Hiroki Kawazoe (ep 12)
Hiroko Akasaka (ep 12)
Hiromi Okazaki (ep 5)
Hironori Yamamoto (ep 1)
Hiroshi Mimata (eps 7, 11)
Hiroshi Okubo (5 episodes
eps 1, 4, 10-11, 13
)

Hiroshi Suzuki (ep 13)
Hiroyo Izumi (PRODUCTION I.G; ep 2)
Hiroyuki Horiuchi (ep 13)
Hitoshi Haga (ep 7)
Hitoshi Kagiyama (ep 8)
Ichiro Hattori (ep 7)
Ichiro Itano (D.A.S.T; eps 2, 5, 13)
Ichiro Ogawa (ep 5)
Ikuo Kuwana (ep 7)
Jin Yoshida (eps 5, 11)
Jun Takagi (ep 5)
Junichi Hayakawa (eps 7, 11)
Kaori Itō (ep 10)
Katsunori Kimizuka (ep 5)
Katsuyuki Tsubouchi (ep 6)
Kazuaki Makida (ep 5)
Kazuhiko Shibuya (eps 3, 13)
Kazuhiko Udagawa (ep 5)
Kazuhiro Ōta (PRODUCTION I.G; ep 2)
Kazuko Maejima (ep 12)
Kazuya Nomura (Studio 4°C; eps 5, 10)
Kazuyo Nakamura (ep 10)
Kazuyuki Ikai (ep 9)
Kazuyuki Matsubara (ep 7)
Kei Yamada (ep 10)
Keiji Tani (D.A.S.T; ep 2)
Kenichi Yamaguchi (ep 12)
Kenji Mizuhata (5 episodes
eps 1, 3, 10-11, 13
)

Kentarou Kunisue (D.A.S.T; ep 13)
Kinpachi Ohba (ep 12)
Koichi Hatsumi (ep 3)
Koji Hirauma (eps 3, 5)
Kōji Matsuyama (6 episodes
eps 1, 3-4, 10-11, 13
)

Kunihiko Hamada (ep 4)
Kyoji Asano (PRODUCTION I.G; ep 2)
Kyoko Taketani (PRODUCTION I.G; ep 2)
Makoto Arashiro (ep 5)
Makoto Furuta (eps 1, 3)
Manabu Ono (ep 3)
Masahiko Kubo (ep 13)
Masahiro Ando (ep 12)
Masahiro Emoto (ep 11)
Masahiro Koyama (ep 6)
Masaki Inada (ep 5)
Masako Onozawa (ep 8)
Masanori Nishii (eps 7, 11)
Masaru Koseki (ep 10)
Masashi Kudo (ep 10)
Masashi Sakita (ep 9)
Masaya Tanaka (ep 10)
Masayo Ogura (PRODUCTION I.G; ep 2)
Masayoshi Tanaka (ep 10)
Masumi Hattori (ep 10)
Mei-Hua Chen (ep 7)
Minoru Koizawa (ep 12)
Minoru Ueda (PRODUCTION I.G; ep 2)
Mitsuteru Kubo (ep 9)
Miyako Yatsu (PRODUCTION I.G; ep 2)
Naoto Takemoto (Studio 4°C; eps 5, 10)
Narue Hanazawa (ep 9)
Noboru Sugimitsu (ep 10)
Nobuaki Shirai (ep 10)
Nobuo Horii (ep 11)
Norio Matsumoto (eps 4, 13)
Noritoshi Yoshizawa (ep 8)
Ritsuko Watanabe (D.A.S.T; ep 13)
Riwako Matsui (eps 6-7)
Ryota Niino (PRODUCTION I.G; ep 2)
Sachiko Oohashi (ep 12)
Satoshi Kiku (ep 12)
Satsuki Wada (PRODUCTION I.G; ep 2)
Seiki Tanaka (ep 8)
Shigeru Uchihara (ep 8)
Shigeyuki Suga (ep 8)
Shingo Suzuki (ep 13)
Shinobu Tagashira (ep 7)
Shinsuke Yanagi (ep 7)
Shoji Kawamori (eps 10-11, 13)
Shoji Yabushita (eps 9, 12)
Sonomi Aramaki (ep 3)
Sumio Watanabe (ep 5)
Takaaki Fukuyo (D.A.S.T; eps 2, 13)
Takahiro Kishida (eps 1-4, 9-13)
Takashi Nozawa (ep 3)
Takeshi Imai (ep 8)
Takumi Koyama (ep 3)
Takumi Murakami (eps 7, 11)
Takuya Saitō (ep 3)
Tatsuo Yamada (ep 5)
Tetsuya Takeuchi (PRODUCTION I.G; ep 2)
Tomoaki Chishima (ep 8)
Tomohiro Kawahara (D.A.S.T; ep 13)
Tomokazu Tokoro (eps 11, 13)
Tomoki Kyoda (ep 5)
Toru Yoshida (ep 8)
Toshiya Washida (eps 6, 11)
Toshiyuki Arai (ep 1)
Toshiyuki Komaru (eps 3, 5)
Toshiyuki Tsuru (eps 1, 5, 13)
Tsutomu Kikuchi (D.A.S.T; ep 13)
Tsutomu Takei (eps 1, 5, 10-11)
Tsuyoshi Konakawa (ep 5)
Tuyoshi Hiraoka (Studio 4°C; ep 10)
Ushio Tazawa (eps 5-6)
Yasuhiro Aoki (ep 11)
Yasuko Miyazaki (ep 7)
Yasushi Muraki (ep 13)
Yoshiaki Kubokawa (ep 3)
Yoshihiro Matsumoto (ep 9)
Yoshiki Ito (ep 2)
Yoshinori Sayama (ep 13)
Yoshiyuki Ichikawa (ep 7)
Yuichiro Miyake (eps 5, 7)
Yuji Hosogoe (PRODUCTION I.G; ep 2)
Yūji Ikeda (ep 2)
Yūji Takahashi (eps 5, 7, 11)
Yūji Yanase (ep 6)
Yukiko Okada (ep 10)
Yukio Dobashi (eps 7, 11)
Yukio Gomez (ep 13)
Yuko Hirasawa (ep 10)
Yuko Nishitani (ep 9)
Yumi Chiba (ep 6)
Layout:
Hiroshi Okubo (ep 9)
Takahiro Kishida (eps 1-2, 9)
Takahiro Ōmori (ep 9)
Live Action Photography:
Eiji Kurokawa (director’s edition)
Yasuaki Takeuchi (director’s edition)
Monitor Graphics: Yousuke Nanjou (ep 7)
Music Director: Yukako Inoue
Music producer:
Shiro Sasaki
Toshiaki Ohta
Packaging Manager: Chizuko Kanno
Performance: Miho Tanaka (Office Bullet; ED eps 1-2, 5-6, 8, 11)
Photography: Masayoshi Kunimatsu (ED eps 1-2, 5-6, 8, 11)
Planning: Shoji Kawamori
Production Advancement:
Daichi Mitani (Studio March; ep 9)
Hajime Nagai (eps 5, 9)
Hiroshi Takeuchi (eps 3, 5)
Hiroyuki Kuroiwa (ep 8)
Kōji Takeuchi (ep 13)
Shigetaka Ikeda (Artland; ep 10)
Takuya Terakura (Studio 4°C; ep 6)
Tsuneaki Satake (eps 1, 11)
Yukihiko Asaki (Digimation; ep 7)
Yutaka Oomatsu (PRODUCTION I.G; ep 2)
Production Advancement Assistant:
Hajime Nagai (ep 13)
Hiroyuki Tsuchiya (ep 13)
Junji Saitō (ep 13)
Production Assistant: Kei Sadayama (ep 12)
Production Chief: Taisuke Nagahama (eps 1-3)
Production Cooperation: Tsunetoshi Koike (director’s edition)
Production Desk:
Hisaaki Sakabe (PRODUCTION I.G; ep 2)
Makoto Usugane (Studio 4°C; ep 6)
Tetsuya Tomioka
Yuuji Hori (Digimation; ep 7)
Production manager:
Akira Hasegawa (A.C.G.T; ep 8)
Hidenobu Watanabe (Artland; ep 10)
Hiroyuki Tsuchiya (ep 11)
Kazuaki Shimamura (ep 5)
Kōichirō Ōhashi (Triangle Staff; ep 12)
Masako Okabe (ED eps 1-2, 5-6, 8, 11)
Program Publicity:
Akako Kobayashi (TV Tokyo; eps 1-8, 10-13)
Sachiko Iijima
Recording Assistant:
Midori Tobase
Yukari Tobase (eps 6-13)
Recording engineer: Makoto Uchida
Research Cooperation:
Hisayoshi Hirono (Togusa Agricultural Study Group; ED ep 4)
Toshiko Toriyama (Tokyo Kenji School; ED ep 4)
Yoshikazu Kawaguchi (strange field meeting; ED ep 4)
Script Cooperation: Hiroshi Ohnogi (director’s edition)
Setting Production: Yasuo Ejima
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Production:
Makiko Miyagi (Techno Sound; eps 1-3)
Reiji Matsumoto (Techno Sound; eps 1-3)
Tomoko Nakajima (Techno Sound; eps 6-13)
Theme Song Performance: Maaya Sakamoto
Video Editing:
Noriyuki Kajita (Q-Tec)
Takashi Kubota (Q-Tec)
Mami Higashiyama as Juna Ariyoshi / Arjuna

Mayumi Shintani as Cindy Klein
Tomokazu Seki as Tokio Oshima
Yoko Soumi as Teresa Wong
Yūji Ueda as Chris Hawken

Asako Shirakura as Girl C (ep 6)
Aya Hisakawa as Sayuri Shirakawa
Bon Ishihara as
Adjutant B (ep 7)
SEED Member B (ep 8)
SEED team member B (ep 2)
Chiharu Suzuka as Juna's mother
Chikao Ohtsuka as Old Man (ep 4)
Emi Uwagawa as Kimitoshi Shirakawa
Hazuki Kagawa as Girl B (ep 6)
Jun-ichi Kanemaru as English Teacher (ep 7)
Junko Hagimori as
Kaine Ariyoshi (Juna's sister)
Nurse
SEED operator A
Kae Araki as Yukari Shirakawa
Katsuyuki Konishi as
SEED Member D (ep 8)
Staff Member B (eps 1-2)
Keiji Fujiwara as Sakurai-sensei (ep 6)
Keiko Ikeda as Old Woman B (ep 11)
Kiyomitsu Mizuuchi as Seed US member
Koichi Sakaguchi as
Boy A (ep 6)
Security guard (ep 7)
SEED Member A (ep 8)
SEED team member A (eps 1-3)
Koji Yusa as Adjutant C (ep 11)
Kunihiko Yasui as Adjutant A (eps 7, 11)
Makoto Higo as Radio Host (ep 3)
Mari Amako as Female Student B (ep 5)
Masaaki Ohkura as SEED operator B
Masahiko Tanaka as Masaharu Ariyoshi (Juna's father)
Masami Toyoshima as
TV Caster (ep 3)
TV Voice (ep 8)
Masashi Hirose as Hiroshi Shirakawa
Masumi Asano as
Clerk (ep 8)
Nurse (ep 7)
Niina Kumagaya as Girl A (ep 6)
Risa Hayamizu as Female Student A (ep 5)
Ruri Asano as
Clerk
Old Woman A (ep 11)
Susumu Chiba as Reporter (ep 9)
Takeshi Sasaki as
Boy B (ep 6)
Doctor (ep 7)
Researcher (ep 9)
Staff Member A (eps 1-2)
Staff Member B (ep 5)
Tesshō Genda as Onizuka
Tomoyuki Shimura as
SEED Member C (ep 8)
Staff Member A (ep 5)
Staff Member C (ep 1)
Toshiya Ueda as U.S. SEED Director (ep 10)
Unshō Ishizuka as Akio Oshima (ep 9)
Yoshinori Sonobe as
Adjutant B (ep 11)
Man (ep 8)
Yousuke Akimoto as Dojima (eps 1-2)
Yuko Sasaki as Mizuho Oshima
Japanese companies
3DCGI:
Studio Plus-a (ep 5)
T2 Studio (ep 13)
Animation Check:
Lee Production (ep 10)
Production I.G (ep 2)
Studio March (ep 9)
Animation Direction: Production I.G (ep 2)
Animation Production: Satelight
Backgrounds: Bihou, Inc.
Broadcaster: TV Tokyo
Digital CG And Photography:
Digimation (ep 7)
Group TAC (ep 13)
Satelight (eps 1-5, 8-13)
Studio Plus-a (ep 2)
T2 Studio (eps 3, 11)
Take One (10 episodes
eps 1-5, 8, 10-13
)

Tomason (ep 2)
Transistor Studio (ep 3)
View Works (eps 1-3, 5, 8-13)
Digital Coloring:
AniVillage (eps 11, 13)
Buyuu (ep 6)
Cupid Fair (ep 4)
DR Movie (eps 5, 7)
FAI International (ep 13)
Group TAC (ep 13)
Lee Production (eps 4-5, 9-12)
Mook Animation (ep 13)
Moon Seong Animation (ep 13)
Production I.G (eps 2, 4-5)
Satelight (4 episodes
eps 8, 10-11, 13
)

Studio 4°C (ep 6)
Studio Elle (ep 7)
Studio Kuma (ep 5)
Studio March (ep 9)
Sung San Production (eps 12-13)
T2 Studio (eps 3, 11-13)
TASK (11 episodes
eps 1, 3-9, 11-13
)

Digital Effects:
Raretrick (eps 1-3, 5, 7-12)
Satelight (ep 13)
Digital Works: Biho Digital Works
Finishing Inspection:
Satelight (eps 4-5, 7-13)
In-Between Animation:
Anime Roman (ep 7)
AniVillage (eps 11, 13)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (ep 3)
DR Movie (eps 5, 7)
MI (eps 3, 12-13)
FAI International (eps 9, 13)
G&G Direction (ep 7)
JEC-E (ep 11)
Kino Production (ep 6)
Last House (ep 13)
Lee Production (eps 1, 3-5, 8-13)
Moon Seong Animation (ep 13)
Plum (ep 3)
Production I.G (ep 2)
Studio 4°C (ep 1)
Studio Live
Studio March (ep 9)
Sung San Production (eps 12-13)
Tamazawa Dogasha (ep 13)
TASK (eps 1, 6)
Tezuka Productions (ep 3)
Tokyo Animation Center (ep 13)
Key Animation:
D.A.S.T Corporation (eps 2, 13)
Production I.G (ep 2)
Studio 4°C (ep 10)
Main Title Logo: Triple O
Music Production: Victor Entertainment
Music Production Cooperation: TV Tokyo Music
Production Cooperation:
A.C.G.T (ep 8)
Artland (ep 10)
Digimation (ep 7)
Production I.G (ep 2)
Studio 4°C (ep 6)
Studio March (ep 9)
Triangle Staff (ep 12)
Recording Studio: Aoi Studio
Rolling Stock: Eisei Transportation (director’s edition)
Sound Production: Techno Sound
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
Translation: Kevin McKeown
Executive producer: Ken Iyadomi
Adaptation: Lucia Frangione
Chief Producer: Charles McCarter
Cover Art: Kenji Mizuhata
DVD Menu Design: Erika Offutt
Engineering Assistant:
Conor Whitley
John Duncan
Production Assistant: Tatsuhiro Nishiuchi
Production Coordination:
Diana Gage
Kirsten Thorarinson
Production Translator: Tatsuhiro Nishiuchi
Re-Recording Mixing: Keith A. Goddard
Recording engineer:
Jason Cushing
Jeremy Butler
Voice Casting: Jessica Gee
Voice Direction:
Jessica Gee
Teri Snelgrove
Maggie Blue O'Hara as Juna Ariyoshi/Arjuna

Andrew Francis as Tokio Oshima
Brad Swaile as Chris Hawken
Brittney Irvin as Cindy Klein
Samantha Ferris as Teresa Wong

Alaina Burnett as Kaine Ariyoshi (Juna's sister)
Brad Swaile as
Boy in Booth (ep 6)
Security Guard (ep 7)
Brenna O'Brien as Yukari Shirakawa
Brian Dobson as
Carousel Operator
Man at shelter
Seed Scientist 2
TV Reporter
Brian Drummond as
Man at Shelter
Seed Official 2
TV Anchor
Danny McKinnon as Kimitoshi Shirakawa
Eli Gabay as Juna's Father
Ellen Kennedy as S.E.E.D. Operator #1
Fiona Hogan as
Juna's Mother
S.E.E.D. Official #1
TV Anchor
Jenn Forgie as S.E.E.D. Medical Technician #1
John Murphy as US S.E.E.D. Director
John Novak as Mr. Oshima
Kelly Sheridan as Student
Lee Tockar as Seed Med-Tech
Matt Smith as S.E.E.D. Official #1
Michael Adamthwaite as S.E.E.D. Operator #2
Michael Dobson as Sakurai
Michael Kopsa as Wong's Assistant (ep 8)
Nicole Oliver as Mizuho Oshima
Richard Newman as
Michael Resnick
Power Plant Controller #3
S.E.E.D. Official #3
Ron Halder as
Chief Dojima
Power Plant Controller #2
S.E.E.D. Official #2
Saffron Henderson as S.E.E.D. Official #4
Sylvia Zaradic as
S.E.E.D. Official #3
Seed Med-Tech
Tabitha St. Germain as
Nurse
Sayuri Shirakawa
Trevor Devall as
Black S.E.E.D. Soldier
Dance Mania Electric Hour DJ
Doctor
Power Plant Controller #1
S.E.E.D. HQ Controller
S.E.E.D. Official #4
White S.E.E.D. Soldier
Ward Perry as
S.E.E.D. Soldier #3
Sayuri's Father
English companies
Adaptation: The Ocean Group
Broadcaster:
Animax Asia (Asia)
Animax South Africa
Distributor:
Bandai Entertainment
Madman Entertainment (Australia)
Geneon Entertainment Inc. (North America; 2002-2003)
Internet Streaming:
Hulu 
Tubi TV
Licensed by:
Bandai Entertainment (Expired)
Geneon Entertainment Inc. (soundtrack)
Recording Studio: Westwood Studios
Korean staff
Korean cast
(none)
O Inseong as Chris Hawken
Korean companies
(none)
French staff
French companies
Executive producer: Carlo Levy
Broadcaster: Nolife (subbed)
Distributor: Dybex (France)
French cast
(none)
Spanish cast
Spanish staff
Dubbing Director: Carlos Romero Franco

Audio Post-production: Leonardo Chiossone
Leto Dugatkin as Tokio Oshima
Valeria Gomez as Juna Ariyoshi/Arjuna

Carlos Romero Franco as President of the United States (old)
Emma Ledo as Chris Hawken
Mara Campanelli as Teresa Wong
Mariela Alvarez as Cindy Klein

Alejandro Outeyral as Sakurai (ep 6)
Elbio Nesser as Old man
Elbio Nessier as Hermit (eps 3-4)
Emma Ledo as Narrator
Marcelo Armand as Juna's father
Natalia Rosminati as Sayuri Shirakawa
Ricardo Alanis as Commander Onizuka
Silvia Aira as Juna's mother

Spanish companies
Broadcaster:
Animax
Locomotion
Dubbing Studio: Media Pro Com (Argentinian dub)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Shin Vision
Italian cast
(none)
German staff
German cast
(none)
Julia Kaufmann as Juna
Kim Hasper as Tokio

Martina Treger as Teresa Wong

Achim Siebenschuh as Seed-N.Y. Chef
Andreschka Großmann as Cindy Klein
Bianca Krahl as Kaine Ariyoshi
Bodo Wolf as Onizuka
David Nathan as Sakurai
Hannes Maurer as Kimitoshi
Karl Schulz as Sayuris Vater
Liane Rudolph as Junas Mutter
Michael Pan as Junas Vater
Ozan Ünal as Chris Hawken
Susanne Herrmann as Sayuri Shirakawa
Wolfgang Thal as Alter Mann

German companies
Broadcaster:
Animax Germany (2007-06-05 to 2007-09-03)
VIVA (2004-02-29 to 2004-04-04)
VOX (2001-09-05)
Distributor:
ACOG
OVA Films
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director: Kathyin Masilungan
Script: Pinky Perez
Translation: Pinky Perez

Channel Head: Ruel Ferrer
Channel Producer: Diana Jean S. Hernandez
Tagalog companies
Polish staff
Polish companies
Translation: Jarosław Zachwieja
Broadcaster: Hyper
Distributor: AMPOL sp. z o.o.
Polish cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
Dubbing Director: Márcia Regina

Portuguese companies
Broadcaster:
Animax Brazil (2nd Broadcasting, dubbed; 2nd broadcasting, dubbed)
Locomotion Brazil (1st broadcasting, subbed)
Dubbing Studio: Álamo
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology