Young Black Jack (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ヤング ブラック・ジャック (Japanese)
Genres: drama
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Kuroo Hazama, an aspiring young medical student, studies diligently from Dr. Jōtarō Honma, a top surgeon who had saved Hazama's life when boy Hazama was badly injured by an unexploded bomb. Someday in the future, Hazama will be known as "Black Jack," a surgeon with unsurpassed skills but without a license.
User Ratings: 103 ratings have been given [details]
 Masterpiece: -
 Excellent: 7 votes (sub:6, others:1
1 Indonesia subtitled
)
 Very good: 31 votes (sub:31)
 Good: 28 votes (sub:27, raw:1)
 Decent: 19 votes (sub:17, dub:1, raw:1)
 So-so: 11 votes (sub:11)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 187 users, rank: #3411 (of 8015)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.796 (Good−), std. dev.: 1.4303, rank: #3764 (of 8086)
Weighted mean: 6.775 (Good−), rank: #3751 (of 8086) (seen all: 7.02 / seen some: 6.26 / won't finish: 4.19)
Bayesian estimate: 6.851 (Good), rank: #3223 (of 6141)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2015-10-01
Opening Theme:
"I am Just Feeling Alive" by UMI☆KUUN
Ending Theme:
"All Categorize" (オールカテゴライズ) by Takuto
Trivia: We have 1
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray
    Young Black Jack - Complete Collection (Sub.Blu-Ray) 2017-02-07
DVD (Region 1)
    Young Black Jack - Complete Collection (Sub.DVD) 2017-02-07

Japanese staff
Japanese cast
Director: Mitsuko Kase
Series Composition: Ryousuke Takahashi
Script:
Mayumi Morita (eps 1-2, 9-12)
Tomoko Konparu (eps 7-8)
Toru Nozaki (eps 3-6)
Yoshiaki Tabata
Storyboard:
Hiromichi Matano (ep 11)
Kazuo Terada (eps 1, 4, 8, 12)
Kōjin Ochi (eps 6, 8)
Masayoshi Nishida (ep 5)
Mitsuko Kase (ep 3)
Satoshi Fujimoto (ep 9)
Shigeru Ikeda (OP, ED)
Shinichi Tōkairin (eps 2, 7)
Takuo Suzuki (eps 10, 12)
Unit Director:
Fumihiro Yoshimura (OP; ep 1)
Fumio Maezono (eps 3, 8, 12)
Hiromichi Matano (eps 2, 11)
Ken'ichi Nishida (eps 4, 9)
Kenichi Maejima (ep 6)
Shinichi Tōkairin (ep 7)
Yorifusa Yamaguchi (eps 5, 10)
Original Concept: Osamu Tezuka
Original creator:
Yoshiaki Tabata (story)
Yū-Go Ōkuma (illustration)
Character Design:
Miyuki Katayama
Nana Miura
Chief Animation Director:
Miyuki Katayama
Nana Miura
Animation Director:
Akemi Kobayashi (ep 5)
Daiki Handa (ep 10)
Hironori Tateishi (ep 12)
Hiroshi Uchida (eps 1, 4, 8)
Hyung Sik Shin (ep 6)
Jun Jong Lee (eps 9, 11)
Kazunori Aoki (eps 1-2, 7)
Kazuyuki Ikai (ep 10)
Keita Saito (5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

Kenichi Shimizu (eps 3, 7, 11)
Konomi Sakurai (ep 10)
Mi Jung Hwang (eps 9, 11)
Miyuki Katayama (OP)
Nana Miura (OP)
Shigeru Chiba (5 episodes
eps 1, 5, 7, 11-12
)

Shinichiro Minami (ep 10)
Shinji Seya (ep 1)
Tadayoshi Okimura (eps 9, 12)
Takashi Shinohara (ep 1)
Yukari Kobayashi (ep 6)
Zhan Dong Chen (ep 12)
Art design: Minoru Nishida
Sound Director: Toshiki Kameyama
Cgi Director:
Hisashi Akimoto (eps 1-2)
Yū Karube (eps 3-12)
Director of Photography: Kazumasa Someya
Producer:
Jun Fukuda (The Klockworx Co.)
Junichiro Tanaka (TBS)
Mai Ichikawa (Akita Publishing)
Makoto Satō (佐藤誠; Daiichikosho)
Shintarō Hashimoto (Tezuka Productions)
Shunichi Uemura (Nippon Columbia)
Yasuhiro Takano (Being)
Yu Igawa (U-NEXT)

2D Material Design:
Kadu Iwayoshi (ED)
Maho Oba (ED)
2nd Key Animation:
Akie Morimoto (ep 12)
Akira Matsunaga (ep 2)
Ayako Satou (OP)
Ayako Sone (ep 2)
Fumika Kimura (ep 12)
Gyung Ran Kim (ingresA; 5 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12
)

Hai Xia Rong (Beijing Xie Le Art Co.; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Hidenori Miyahara (ep 2)
Hironori Tateishi (ep 1)
Hisatake Hayashi (OP)
Izo Oka (ep 10)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 11-12)
Jun Gui Zhao (Beijing Xie Le Art Co.; 9 episodes
eps 2-5, 7-9, 11-12
)

Jun Ling Song (Beijing Xie Le Art Co.; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Junji Kobayashi (ep 5)
Katsumi Aoshima (ep 12)
Kayoko Suzuki (eps 7, 12)
Kazumi Nakatsu (eps 1-5, 7-8)
Kei Sato (ep 2)
Kyoung Sun Ryu (ingresA; 5 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12
)

Lin Lin Lu (Beijing Xie Le Art Co.; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Marie Miura (ep 1)
Masaki Yoshimura (ep 5)
Mayû Takizawa (ep 1)
Mayumi Nishida (ep 2)
Michiko Noda (ep 7)
Miyako Kanō (ep 1)
Nanae Yonemoto (ep 11)
Naomi Utsuno (ep 2)
Reo Takada (OP)
Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 11-12)
Ryouga Fujiwara (ep 8)
Saki Hisamatsu (OP; ep 12)
Se Ra Hwang (ep 1)
Tetsuya Matsumoto (ep 5)
Tomoyuki Tajima (ep 2)
Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co.; eps 11-12)
Xiao Gang Cheng (Beijing Xie Le Art Co.; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 11-12)
Yuri Takasaki (eps 4, 11-12)
Yuuta Takanami (ep 2)
Zheng Tian Pan (ep 6)
Zhi Ping Gao (Beijing Xie Le Art Co.; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Art Production: Mikitaka Sudō
Assistant Animation Director:
Kazunori Aoki (ep 4)
Kenichi Shimizu (ep 4)
Shigeru Chiba (eps 4, 8-9)
Shinichi Suzuki (ep 6)
Zhan Dong Chen (ep 9)
Assistant producer: Kazuki Honma (TBS)
Background Art:
Akane Ichinose (Mukuo Studio; ep 3)
Asami Ishihara (Mukuo Studio; eps 7, 11)
Chao Huang (Pine Forest Animation; ep 1)
Chigusa Orishiba (Studio Kanon; ep 4)
Geki Katsumata (Cosmos Arts; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 10, 12
)

Glu Zhao (Pine Forest Animation; eps 1-2)
Goichi Katanosaka (Studio WHO; ep 3)
Hai Wang Xiao (Pine Forest Animation; ep 1)
Han-Mo Cho (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Hiromi Hiwatari (Cosmos Sarts; eps 1-2)
Hironori Ishikawa (Cosmos Arts; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 10, 12
)

Hiroto Murata (Mukuo Studio; eps 1, 3, 7, 11)
Ho Tun Rhee (Pine Forest Animation; eps 10, 12)
Hong-Sheng Lin (Mukuo Studio; eps 1, 3, 7, 11)
Hye Ri Jang (Studio Forest; eps 4-6, 10, 12)
Hyuye Mie Shin (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Jean-Marc Poiriault (Studio MAO; 6 episodes
eps 1-2, 4-6, 10
)

Kang Ho Seo (Studio Forest; eps 4-6)
Kaoru Honma (Studio MAO; ep 1)
Kazuo Okada (Tezuka Productions; eps 4-6, 10, 12)
Kei Nakamura (Mukuo Studio; ep 11)
Koichi Ejima (Suezo; ep 9)
Kunio Kaneshima (Cosmos Arts; OP; eps 10, 12)
Kyoko Ishida (Mukuo Studio; eps 3, 11)
Kyoko Kitano (Cosmos Arts; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 10, 12
)

Mao Chong (Pine Forest Animation; ep 1)
Masami Saito (Tezuka Productions; eps 4-6, 10, 12)
Masato Shibata (Tezuka Productions; OP; eps 1-12)
Mitsuo Miyamoto (Studio WHO; ep 3)
Natsumi Murakata (Studio Kanon; ep 1)
Noriko Ohashi (Studio Kanon; OP)
Peng Liu (Pine Forest Animation; eps 1-2)
Reina Yamazaki (Studio Kanon; ep 1)
Saneyoshi Makiya (Mukuo Studio; eps 7, 11)
Sawako Nakamura (Mukuo Studio; eps 3, 11)
Se Young Nam (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Shintaro Inoue (Mukuo Studio; eps 1, 3, 7, 11)
Shōgo Sakuma (Studio Kanon; ep 2)
Su Ji Lee (Studio Forest; eps 4-6, 10, 12)
Tae Mee Choi (Studio Forest; eps 4-6, 10, 12)
Takahiro Saitō (Studio WHO; ep 3)
Tomomi Fujiwara (Studio MAO; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Toshiaki Mitsunaka (Suezo; ep 9)
Toshihiko Gotō (Suezo; ep 9)
Xun Yong Hou (Pine Forest Animation; ep 1)
Yan Fei Chen (Studio MAO; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Yeung Sul Park (Studio Forest; eps 4-6, 10, 12)
Yong Il Park (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Yoshiyuki Shikano (Mukuo Studio; eps 1, 7, 11)
Youngho Kim (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Yukari Ookado (Mukuo Studio; ep 3)
Yukiko Iijima (Studio MAO; ep 1)
Yun Mo Lee (NAMU Animation; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Yuri Aoki (Studio WHO; ep 3)
Yūsuke Watanabe (Studio Kanon; ep 2)
Yuu Mizuno (Suezo; ep 9)
Yuuko Sugiyama (Studio KAIMU; ep 8)
CG:
Hideyuki Sakai (Tezuka Productions; ep 1)
Jae-Youp Sang (T2 Studio; eps 2, 7, 9)
Tomoe Hitō (T2 Studio; eps 1-4, 6-7, 9)
Yū Karube (T2 Studio; eps 1-4, 6-7, 9)
Color Check:
Aya Senna (ep 6)
Ayako Shimagata (eps 4, 7-8, 12)
Kazumi Hasegawa (ep 9)
Megumi Arai (OP, ED; eps 1, 12)
Megumi Kawazoe (ep 1)
Mihoko Fujita (ep 10)
Miyoko Kobayashi (eps 3, 5, 11)
Yumi Aburaya (eps 1-2, 8)
Color design: Megumi Arai
Color setting:
Aya Senna (ep 6)
Ayako Shimagata (eps 4, 7)
Kazumi Hasegawa (ep 9)
Megumi Arai (OP, ED; eps 1, 12)
Mihoko Fujita (ep 10)
Miyoko Kobayashi (eps 3, 5, 11)
Yumi Aburaya (eps 2, 8)
Editing: Tamami Watabe
End Card Illustration:
Abi Umeda (ep 10)
Akio Sugino (ep 1)
Ayumi Izumiya (ep 5)
Chuck Mori (ep 3)
Eri Sakondou (ep 9)
ERIMO (ep 4)
Kaoru Curry-zawa (ep 2)
Keiichi Tanaka (ep 11)
Masakazu Ishiguro (ep 7)
Suzuka Oda (ep 8)
Yū-Go Ōkuma (ep 12)
Yuupon (ep 6)
Finish Animation:
Didi Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Haidong Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Jian Wei Cui (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Kazumi Morishima (Magic Bus; ep 6)
Nami Inomata (Magic Bus; ep 6)
Wei Ma (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Xiaofang Zhao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Zenghai Liu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 2-5, 7-12)
Zhihua Zhang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Finish Animation Production: Li Hua Chen
Home Page Design: Akiko Noguchi
In-Between Animation:
Aiping Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 2-5, 7-12)
Gen Shen Liu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-3, 8-11)
Hai Bo Ge (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
He Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Jin Rui Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 2-5, 7-12)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-10)
Keiji Ogawa (Magic Bus; ep 6)
Liang Zhang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Miyuki Kawaoka (Magic Bus; ep 6)
Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-10)
Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-10)
Yan Ting Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Yan Xing Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
Ye Ping Zhao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 2-5, 7-12)
Ye Ung Heo (Magic Bus; ep 6)
Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-10)
Ze Yang Liu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-5, 7-12)
In-between Animation Production:
Yun Yun Cui (eps 7-12)
Zhan Quan Xia (eps 7-12)
In-Between Check:
Junji Kobayashi (eps 1-4, 8-9)
Masaki Yoshimura (9 episodes
eps 1, 3-4, 7-12
)

Rika Sato (ep 6)
Rui Iwatari (ep 10)
Takashi Okamura (10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Key Animation:
Akemi Kobayashi (ep 5)
Akio Sugino (6 episodes
eps 1-3, 8, 11-12
)

Akio Ujie (OP; eps 3, 12)
Ako Kagiyama (eps 4, 8)
Arisa Kajiyama (ep 10)
Asami Mitsui (ep 11)
Ayako Satou (ep 12)
Byung Ho Lee (ep 6)
Daiki Handa (ep 10)
Erika Okamoto (ep 10)
Fumio Maezono (ep 12)
Gin Kyang Kim (Hanil Animation; ep 6)
Haruo Takahashi (eps 1-3, 8)
Hazuki Nakawatari (eps 5, 8)
Hiroaki Hanawa (ep 10)
Hiroshi Uchida (eps 2, 4)
Hiroyuki Ochi (ep 1)
Hisae Ikezu (ep 11)
Hisatake Hayashi (ep 12)
Hisatoshi Motoki (eps 2, 8)
Hyung Jun Heo (ingresA; 6 episodes
eps 4-5, 7, 9, 11-12
)

Hyung Sik Shin (J-CUBE; ep 6)
Jae Kyung Lee (ep 6)
Jun Hee Moon (ep 6)
Jung-Duk Seo (ep 6)
Junji Uesugi (ep 12)
Katsumi Aoshima (6 episodes
eps 1, 3-5, 9, 12
)

Kayoko Suzuki (5 episodes
eps 2-3, 5, 8, 11
)

Kazuhiko Yokota (ep 1)
Kazunori Aoki (ep 2)
Kazuyuki Ikai (ep 10)
Keita Saito (eps 2-3, 12)
Kenichi Shimizu (eps 1-3)
Ki Pung Kim (YABES; ep 6)
Kiyomi Yamashita (ep 10)
Kōji Kataoka (ep 10)
Konomi Sakurai (ep 10)
Konomi Satō (ep 2)
Maki Fujita (ep 11)
Masao Ohashi (ep 3)
Mayû Takizawa (eps 2, 4)
Mayumi Funakoshi (ep 10)
Michiko Noda (eps 4-5)
Michinosuke Nakamura (OP)
Midori Nakamura (eps 5, 8)
Mie Ōishi (ep 5)
Min Seop Shin (ep 6)
Miyuki Hanawa (ep 10)
Miyuki Katayama (ED)
Momoko Yamada (OP; eps 1-2)
Motoki Yagi (eps 2, 4, 8)
Nana Miura (ED; eps 2, 4)
Nanako Egami (eps 2, 7)
Nobuyasu Murakami (ep 10)
Rui Iwatari (ep 10)
Saki Hisamatsu (5 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 12
)

Saki Noguchi (ep 3)
Se Hyung Ryu (YABES; ep 6)
Setsuko Unno (ep 10)
Shigeki Sato (ep 10)
Shigeru Chiba (OP; eps 2, 4, 11)
Shinichiro Minami (ep 10)
Shinji Seya (OP; ep 1)
Shinya Itō (ep 10)
Su Hyun Kim (YABES; ep 6)
Su Jin Oh (eps 4-5)
Sun Young Seo (YABES; ep 6)
Sung Il Kim (Hanil Animation; ep 6)
Tadayoshi Okimura (ep 4)
Takao Ozone (ep 10)
Takashi Hirabayashi (ep 2)
Takashi Shinohara (OP)
Takeshi Imai (ep 10)
Takuji Yoshimoto (ep 3)
Tomoaki Sakiyama (eps 1, 4)
Tomoko Hamanaka (ep 8)
Tomomi Kehara (ep 3)
Toshinari Yamashita (ep 1)
Yasuko Miyazaki (5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

Yi Sung Kim (ingresA; 6 episodes
eps 4-5, 7, 9, 11-12
)

Yoko Iizuka (ep 6)
Yoshihiro Taniguchi (eps 4-5, 9)
Young-Rae Cho (ep 7)
Yui Kusakabe (ep 3)
Yuki Yabuta (eps 4, 12)
Yuri Takasaki (5 episodes
eps 2-3, 5, 8, 12
)

Yusako Minami (ep 3)
Zhan Dong Chen (9 episodes
eps 1-5, 7-8, 11-12
)

Zheng Tian Pan (ep 6)
Mechanical animation Director: Hironori Tateishi (eps 4-6)
Medical Supervision: Nobumasa Goto
Music producer: Tomoyuki Warashina (Being)
Photography:
Akihito Odano (T2 Studio; OP; eps 1-12)
Akiyo Yamaura (T2 Studio; ep 1)
Asako Suzuki (T2 Studio; ep 1)
Chūzan Kuno (T2 Studio; OP; eps 1-12)
Daichi Hayashi (T2 Studio; ep 1)
Daisuke Hasegawa (T2 Studio; ep 1)
Hidemi Akao (T2 Studio; ep 1)
Junya Kodama (T2 Studio; ep 1)
Kazumasa Someya (T2 Studio; OP, ED; eps 2-12)
Rumi Ishiguro (T2 Studio; eps 3-12)
Shinobu Ohata (T2 Studio; ep 10)
Tatsuya Abe (T2 Studio; ep 1)
Tsubasa Yokoyama (T2 Studio; OP; eps 1-12)
Tsunetaka Ema (T2 Studio; ep 1)
Ung Ryeol Ryang (T2 Studio; eps 9-10)
Youichirou Satou (T2 Studio; ep 1)
Yu Wakabayashi (T2 Studio; ep 1)
Yuma Akasu (T2 Studio; eps 5-6, 9-10)
Planning:
Gorō Shinjuku (Dax Production)
Hiroyuki Yumoto (Tezuka Productions)
Hitoshi Murakami (TBS)
Makoto Hojo (Nippon Columbia)
Shinichiro Makiuchi (Akita Publishing)
Takema Sasamoto (Being)
Tetsuo Kobayashi (U-NEXT)
Toshiki Kameyama (grooove)
Tsuneo Takechi (The Klockworx Co.)
Yasuhito Watanabe
Yasuto Watanabe (Daiichikosho)
Planning Cooperation:
Taketo Muroichi (Quaras)
Tomoji Abe (Akita Publishing)
Yoshimi Nakajima (Quaras)
Production Advancement:
Hua Ping (eps 4, 9, 12)
Kadu Iwayoshi (ep 11)
Maho Oba (ep 11)
Masayuki Koshirai (ep 6)
Mitsuaki Ooishi (ep 3)
Naoya Shimazaki (ep 10)
Naoyuki Oomura (eps 3, 8)
Shuya Ookubo (ep 5)
Takayuki Tachibe (eps 1, 5, 8)
Yang Ping Shi (eps 4, 9)
Yi Mao (eps 2, 7, 12)
Yuki Kusakabe (ep 6)
Zhan Quan Xia (ep 12)
Production Business:
Junko Sasahara
Sachiko Nezaki
Production Desk: Takayuki Tachibe
Prop Design:
Shigeru Chiba (eps 1-6, 8-11)
Yoshihito Ichihara (eps 7-12)
Publicity:
Mai Kawasaki (Nippon Columbia)
Makoto Arai (Akita Publishing)
Mika Saiki (Daiichikosho)
Mizuho Tanaka (TBS)
Youhei Kadono (Akita Publishing)
Yuka Yamagata (Nippon Columbia)
Yukimasa Takahashi (Akita Publishing)
Recording Adjustment: Kohei Yoshida (P's Studio)
Recording Assistant: Mai Sunaba
Setting Production: Maho Oba
Sound Effects: Takuya Hasegawa (Sound Box)
Sound Production Manager: Miyuki Yoshizawa
Special Effects: Miho Kawanishi (OP; eps 1-12)
Supervision: Ryousuke Takahashi
Theme Song Arrangement:
Akihito Tokunaga (OP)
Neru (ED)
Theme Song Composition:
Akihito Tokunaga (OP)
Takuto (ED)
Theme Song Lyrics:
Takuto (ED)
UMI☆KUUN (OP)
Theme Song Performance:
Takuto (ED)
UMI☆KUUN (OP)
Yuichiro Umehara as Kuroo Hazama/Black Jack

Junichi Suwabe as Doctor/Kirii
Koji Yusa as Yabu
Mamoru Miyano as Maruo Hyakki
Shizuka Itou as Maiko Okamoto

Akio Ohtsuka as
Black Jack (ep 12)
Narrator
Akira Sekine as Chu (ep 6)
Aoi Yūki as Eri Imagami (ep 12)
Atsuki Tani as Doctor (ep 3)
Binbin Takaoka as Meio (ep 11)
Daisuke Hirakawa as Sabame (eps 9-11)
Eriko Matsui as Mio (eps 9-11)
Hajime Osawa as
Anh (eps 5-6)
Student (ep 1)
Hidenori Takahashi as Thomas "Tommy" Williams (eps 7-8)
Hikaru Matsumoto as Medic (ep 6)
Hikaru Midorikawa as Takara (eps 9-11)
Hiroki Touchi as Torō Tachiiri (ep 2)
Hiroki Yasumoto as Bob (ep 4)
Hiroyuki Yoshino as Johnny Basset (eps 7-8)
Hisafumi Oda as Marlon (ep 3)
Ikumi Sutou as Nurse (ep 11)
Jin Yamanoi as Lisenberg (eps 7-8)
Junji Majima as Tano (eps 9-11)
Junta Terashima as
Okuchin (eps 10-12)
Paramedic (ep 1)
Tic (ep 2)
Kanako Yonemura as Customer (ep 7)
Kazuo Oka as Tomezō Kanayama (ep 2)
Kenta Sasa as Kenmochi (ep 10)
Kenta Zaima as Doctor (ep 1)
Kentarō Tone as Takayanagi (ep 4)
Kento Fujinuma as Professor (ep 1)
Kōichi Sōma as Activist 2 (ep 12)
Kousei Tomita as Shunsaku Ban (eps 9-11)
Lynn as Tiara (eps 7-8)
M.A.O as Phan (ep 4)
Masaaki Yano as Doctor (ep 1)
Masayuki Tanaka as Doctor (ep 1)
Megumi Toyoguchi as Aoyama (ep 3)
Mika Nakamura as Conductor (ep 12)
Mitsuhiro Sasajima as
Superior Officer (ep 8)
Urabe (eps 11-12)
Norihiro Inoue as Raymond (ep 2)
Ryoko Shintani as Mother (ep 1)
Ryota Ohsaka as Okuchin (eps 7-8)
Ryota Takeuchi as Wolf (ep 7)
Ryotaro Okiayu as Smith (ep 3)
Shinya Hamazoe as Mokusan (ep 9)
Shōta Yamamoto as Steve (ep 4)
Shōtarō Suzuki as Doctor (ep 1)
Shunsuke Takeuchi as Hugo (eps 3, 8)
Shuuma Hiki as
Attendant (ep 3)
Cult Member (ep 4)
Mario (ep 2)
Student (ep 1)
Sō Takeuchi as Hien (ep 5)
Takanori Yagi as Zentaro (ep 9)
Takaya Hashi as Hyoujisai (ep 10)
Takayoshi Mitsuhashi as Tatsumi (ep 9)
Takayuki Miyamoto as Moderator (ep 7)
Takayuki Yoshi as Tac (ep 2)
Takehito Koyasu as Kagemitsu Daigō (ep 11)
Takumi Kamada as
Activist 1 (ep 12)
Zau (ep 5)
Takuya Eguchi as Jo (ep 2)
Tatsuhisa Suzuki as Fujii (ep 12)
Teruyuki Tanzawa as Leader (ep 5)
Toshiharu Sakurai as Father (ep 1)
Toshiki Iwasawa as Fox (ep 7)
Yasuhiro Mamiya as
Gill (ep 5)
Inspector Unmei (ep 11)
Yō Taichi as Roro (eps 9-10)
Yoku Shioya as Inspector Tawashi (eps 10-11)
Yoshitsugu Matsuoka as Tamura (ep 3)
Yui Kondou as
Midori (ep 2)
Taku (ep 1)
Yukitoshi Kikuchi as Activist 3 (ep 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A3 (ep 5)
Anihouse Sun (eps 9, 11)
Asahi Production (eps 1-2, 8)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (OP; 10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

Big Bang (ep 5)
Big Owl (ep 6)
Frontier Engine (ep 10)
Hanil Animation (ep 6)
ingresA (ep 12)
J-Cube (ep 6)
Kino Production (OP; eps 2-3, 8, 11)
Nakamura Production (eps 1-2, 4-5, 7)
Seven Arcs Pictures (ep 3)
STUDIO CORVO (ep 5)
Studio μ (ep 6)
Studio NASA (ep 5)
Studio TAG (ep 11)
TAP (ep 10)
Xingchen Animation (ep 10)
YABES (ep 6)
3DCGI: T2 Studio
Animation Production: Tezuka Productions
Animation Production Cooperation:
Magic Bus (ep 6)
One's work (ep 10)
Backgrounds:
Dr. Movie (ep 8)
E-cho (ep 8)
GACHI Production (eps 8-9)
NARA Animation (ep 9)
Finish Animation:
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 1-5, 7-12)
Big Owl (ep 6)
Hanil Animation (ep 6)
J-Cube (ep 6)
Studio μ (ep 6)
TAP (ep 10)
Xingchen Animation (ep 10)
YABES (ep 6)
In-Between Animation:
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 1-5, 7-12)
Big Owl (ep 6)
Hanil Animation (ep 6)
J-Cube (ep 6)
Studio μ (ep 6)
TAP (ep 10)
Xingchen Animation (ep 10)
YABES (ep 6)
Key Animation:
Anihouse Sun (eps 9, 11)
Big Bang (ep 10)
Hanil Animation (ep 6)
ingresA (eps 1, 4-5, 12)
J-Cube (ep 6)
Seigasha (ep 10)
STUDIO GAO (ep 10)
Studio Victory (ep 10)
YABES (ep 6)
Music Production: Being
Photography: T2 Studio
Recording Studio: studio2010:
Sound Production: Grooove
English staff
English cast
Translation: Matthew Warner
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
Producer: John Ledford

Production Coordination: Janice Williams
Production manager: Luke Patterson
Subtitle Timing: Joshua Arce
Subtitling: Jessica Kim
Technical Assistant: Michael Olesch
(none)
English companies
Broadcaster: Animax Asia
Internet Streaming:
Crunchyroll
HIDIVE (Subtitled)
Hulu
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
French staff
French companies
(none)
Broadcaster: J-One
Internet Streaming: Anime Digital Network
French cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology