The Promised Neverland (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Yakusoku no Neverland (Japanese)
Обещанная страна грёз (Russian)
約束のネバーランド (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Emma, Norman, and Ray are the three most brilliant children the Grace Field House has produced in decades. Unlike in a typical orphanage, they, and their fellow children, eat well and are given an intensive education. However, despite living in a peaceful environment with fun games and a caring mother, there's something not quite right. When six year old Connie is "adopted" by foster parents, she forgets her favorite stuffed rabbit, and Emma and Norman sneak out to return it to her. When they arrive at the scene, the two realize exactly why they had always been isolated from the outside world.
User Ratings: 395 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 31 votes (sub:27, dub:1, raw:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Excellent: 91 votes (sub:78, dub:4, others:9
3 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
2 French subtitled
1 Hungarian subtitled
1 Italian subtitled
)
 Very good: 88 votes (sub:73, dub:8, raw:2, others:5
3 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 122 votes (sub:115, dub:7)
 Decent: 30 votes (sub:28, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 11 votes (sub:11)
 Not really good: 9 votes (sub:9)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: 1 vote (dub:1)
Seen in part or in whole by 515 users, rank: #1916 (of 7672)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.562 (Very good−), std. dev.: 1.6453, rank: #1335 (of 7699)
Weighted mean: 7.611 (Very good−), rank: #1079 (of 7699) (seen all: 7.62 / seen some: 8.25 / won't finish: 2.00)
Bayesian estimate: 7.608 (Very good−), rank: #869 (of 5823)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2019-01-10
Opening Theme:
"Touch off" by UVERworld
Ending Theme:
#1: "Zettai Zetsumei" by Cö shu Nie (eps 1-8)
#2: "Lamp" by Cö shu Nie (eps 9-11)
#3: "Touch off" by UVERworld (ep 12)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Mamoru Kanbe
Series Composition: Toshiya Ono
Script:
Chiaki Nagai (eps 4-5, 9)
Seiko Takagi (eps 7-8, 10)
Toshiya Ono (6 episodes
eps 1-3, 6, 11-12
)

Storyboard:
Atsushi Nishigori (OP)
Ayako Kurata (ep 10)
Hiroki Itai (ep 9)
Kaito Asakura (eps 2, 4, 8, 11)
Mamoru Kanbe (eps 1, 3, 7, 12)
Shouko Nakamura (ED)
Toshimasa Ishii (ep 6)
Yuuki Itoh (ep 5)
Episode Director:
Aika Ikeda (ep 8)
Ayako Kurata (ep 10)
Hidekazu Hara (ep 1)
Hiroki Itai (ep 9)
Kaito Asakura (ep 11)
Kakushi Ifuku (ep 5)
Mamoru Kanbe (ep 12)
Ryûta Kawahara (ep 4)
Satoshi Furuhashi (ep 3)
Shōhei Yamanaka (ep 7)
Takahiro Harada (ep 5)
Toshimasa Ishii (ep 6)
Yoshiki Kitai (eps 2, 12)
Unit Director:
Atsushi Nishigori (OP)
Shouko Nakamura (ED)
Original creator:
Kaiu Shirai
Posuka Demizu
Character Design: Kazuaki Shimada
Art Director:
Shigemi Ikeda (ATELIER MUSA)
Yukiko Maruyama (ATELIER MUSA)
Chief Animation Director:
Kazuaki Shimada (eps 1-12)
Animation Director:
Aiko Komamoto (eps 7, 12)
Akane Ogawa (eps 6, 11-12)
Akihiro Sueda (eps 2, 10, 12)
Asami Komatsu (eps 1, 10, 12)
Chie Nishio (ep 9)
Kaori Itou (eps 7, 12)
Kazuaki Shimada (OP)
Kouichi Motomura (ep 4)
Masaiku Tayori (eps 6, 11)
Masato Anno (eps 5, 11)
Raku Nishikimi (ep 8)
Ryousuke Sekiguchi (eps 1, 9, 12)
Ryuuta Yanagi (ep 8)
Saki Hasegawa (ep 6)
Saori Yonezawa (eps 5, 11)
Satoshi Furuhashi (ep 3)
Takako Takahashi (ep 8)
Takehiro Hamatsu (ep 4)
Tomoko Fukunaga (eps 1, 10, 12)
Yasuko Takahashi (eps 2, 9)
Yui Ushio (eps 7, 10, 12)
Sound Director: Katsunori Shimizu
Cgi Director: Yō Fukuda
Director of Photography: Tomoyuki Shiokawa (T2studio)
Producer:
Kenta Suzuki
Noriko Ozaki (Fuji TV)

2D Design Works: Chie Katō (T2 Studio)
2nd Key Animation:
Aiko Komamoto (eps 3, 12)
Airi Sakai (eps 7-8)
Akane Ogawa (eps 3, 12)
Akihiro Sueda (eps 1, 3)
Akira Ōshimizu (eps 9, 11)
Asami Aida (ep 8)
Asami Komatsu (OP; eps 3, 10)
Ayaka Sato (ep 8)
Chie Nishio (ep 12)
Chinami Kudou (ep 8)
Emiko Kataoka (ep 9)
Fuki Kurihara (ep 8)
Haruka Tsuzuki (ep 7)
Hiroki Itai (eps 11-12)
Hozumi Shirahama (ep 4)
Itsuki Tsuchigami (ep 12)
Kana Aoki (ep 8)
Kanako Nakamura (ep 8)
Kaori Itou (eps 1-3, 7, 12)
Kazuaki Shimada (ep 12)
Kazuki Takenaga (eps 5, 10)
Kazumasa Ishikawa (ep 5)
Kazutoshi Makino (ep 5)
Keiko Fukumoto (ep 12)
Keiko Nakaji (4 episodes
eps 1, 3, 10, 12
)

Ken Yamamoto (eps 3, 12)
Kōji Togashi (ep 2)
Kotoha Manabe (ep 3)
kwak (ep 11)
Maimi Kondō (ep 8)
Maki Toyoda (ep 8)
Makoto Hamada (ep 4)
Manami Umeshita (ep 3)
Mariko Nakahara (ep 8)
Marina Hara (eps 6, 10-11)
Masaiku Tayori (ep 11)
Masami Koiwa (ep 8)
Masato Anno (ep 12)
Miki Yogi (ep 8)
Minami Kijō (ep 8)
Misu Yamaneko (ep 2)
Moeka Kuga (ep 9)
Momoka Chida (ep 8)
Momoko Tamakoshi (eps 4, 8)
Myung Hee Kim (eps 9-10)
Nanami Hakoda (eps 5, 9)
Nanasa Yanagida (ep 5)
Narumi Takahashi (ep 8)
Nio Shirakaba (ep 8)
Norihiko Tamaki (eps 9, 11)
Rika Masuda (eps 4, 7, 11-12)
Ryosuke Nishii (ep 7)
Ryōun Tsuchiya (eps 4, 8)
Ryousuke Sekiguchi (eps 1, 3, 12)
Saki Kondo (ep 7)
Saori Yonezawa (eps 11-12)
Satoshi Furuhashi (ep 3)
Sera Abe (ep 8)
Shinobu Mori (eps 1, 3, 12)
Shun Nishitani (eps 3, 10, 12)
Takumi Ōguro (ep 8)
Tōko Koike (MAHO FILM; ep 11)
Tomoko Fukunaga (eps 10, 12)
Tomoko Fukushima (ep 9)
Tomoko Kitagawa (ep 1)
Tomoya Noguchi (ep 7)
Tsuyoshi Kimura (eps 3, 11)
Yasuko Takahashi (eps 3, 12)
Yasushi Tokuda (ep 5)
Yi Yang Dan (ep 9)
Yoshifumi Nakamura (eps 3, 12)
Yoshio Yoshimatsu (ep 4)
Yū Fukuoka (ep 8)
Yu Sada (eps 9, 11)
Yui Ushio (eps 1, 3, 12)
Yuitsu Kusakabe (ep 7)
Yuka Hayashi (eps 9, 11)
Yukari Manabe (ep 11)
Yukie Yasuoka (ep 8)
Yūsuke Yoda (eps 9, 12)
Yuuko Kobori (ep 11)
Yuzuki Sekine (ep 8)
Advertising: Makiko Ota (Fuji TV)
Animation producer: Yūichi Fukushima
Art Board:
Hachidai Takayama (Atelier Musa)
Yukiko Maruyama (Atelier Musa)
Art Setting:
Kayoko Tomono (ATELIER MUSA)
Miho Norisue (ATELIER MUSA)
Shigemi Ikeda (ATELIER MUSA)
Shuichi Okubo (ATELIER MUSA)
Assistant Animation Director:
Ayako Kurata (ep 10)
Chie Nishio (ep 11)
Dai Suzuki (ep 9)
Kaori Itou (ep 9)
Background Art:
Ami Takasusuki (Atelier Musa; 8 episodes
eps 1-3, 5-8, 11
)

Asuka Kawai (Atelier Musa; OP; eps 1-12)
Ji Xin Zhou (Atelier Musa; OP; eps 1-12)
Mai Hamako (Atelier Musa; 6 episodes
eps 1, 3-4, 8, 11-12
)

Masami Ohta (Atelier Musa; 7 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 10, 12
)

N Kai Ghi (Atelier Musa; OP; eps 1-12)
Shizuko Kojima (Atelier Musa; ep 8)
Shōtarō Yoshino (Atelier Musa; OP; eps 1-12)
Teruko Takekoshi (Atelier Musa; OP; eps 1-12)
Background Art Chief: Yoshimi Mineda (Atelier Musa)
Background Music Production: Yasushi Horiguchi
Background Music Production Assistant:
Hajime Sakai
Shinji Yamauchi
CG:
Ayaka Bandai (A-1 Pictures; OP; eps 1-12)
Mizuho Kanda (A-1 Pictures; OP; eps 1-12)
Ryō Sekizawa (A-1 Pictures; eps 1-12)
Shigeru Horiguchi (A-1 Pictures; eps 1-12)
Tatsuya Sano (A-1 Pictures; ep 7)
Wataru Miyazaki (cre-p; eps 10-11)
Yō Fukuda (A-1 Pictures; OP)
Yohei Miyawaki (A-1 Pictures; eps 8-9)
Yūki Sunaga (A-1 Pictures; ep 6)
Yukino Tanaka (A-1 Pictures; 5 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12
)

CG Layout Assistant:
Kazuyoshi Tezuka (AERA Laboratory; ep 8)
Kensuke Asada (cre-p; ep 2)
Kotomi Miyataki (cre-p; 5 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11
)

Kyōgo Ida (cre-p; ep 2)
Masaya Machida (Stimulus Image; eps 7, 10)
Ryōji Shirakawa (AERA Laboratory; ep 8)
Shūhei Hashimoto (AERA Laboratory; ep 8)
Takahiro Kamiya (AERA Laboratory; ep 8)
Takumi Mukai (Stimulus Image; eps 7, 10)
Wataru Miyazaki (ep 6)
Yoshitaka Itai (AERA Laboratory; ep 8)
Yukie Yamamoto (Inaho; eps 2, 5, 9, 11)
Yūsaku Hamada (AERA Laboratory; ep 8)
Yuuki Ogawa (cre-p; 5 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11
)

Yuya Wakayama (cre-p; eps 10-11)
CG Modeling:
Hinako Tasato (cre-p; eps 1-12)
Kazuki Niwa (cre-p; eps 1-12)
Taro Yamada (cre-p; eps 1-12)
Yūki Yumikita (cre-p; eps 1-12)
Chief Producer:
Masanori Miyake
Tooko Takase (Fuji TV)
Color design: Kazuko Nakashima
Color setting:
Akane Edakawa (eps 2, 7, 12)
Ayaka Nagai (eps 1, 6, 11)
Kazuko Nakashima (OP; ED)
Kyoko Hara (eps 5, 10)
Mai Yamaguchi (eps 4, 9)
Yuko Watabe (eps 3, 8)
Compilation: Matsuki Ebana (Fuji TV)
Editing: Rie Matsubara (Seyama Editing Room)
Editing Assistant:
Akane Shiraishi (Seyama Editing Room)
Hiromi Sasaki (Seyama Editing Room)
HD Editing: Rie Imayoshi (IMAGICA Lab.)
In-Between Animation:
Akane Takeda (A-1 Pictures; OP; 9 episodes
eps 1-2, 5-10, 12
)

Atsushi Yonezawa (A-1 Pictures; eps 2, 8)
Ayaka Sato (A-1 Pictures; OP; ED; 9 episodes
eps 1-2, 5-10, 12
)

Hae In Lee (A-1 Pictures; OP; eps 1-2, 5-10)
Honoka Yokoyama (A-1 Pictures; OP; ED; 8 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12
)

Kana Gihō (A-1 Pictures; OP; 9 episodes
eps 1-2, 5-10, 12
)

Katsushi Morita (A-1 Pictures; eps 1, 4, 8)
Kyoko Kawada (OP)
Megumi Masaoka (A-1 Pictures; eps 1, 8)
Misato Furubayashi (eps 7, 11)
Momoko Tamakoshi (eps 4, 8)
Nanasa Yanagida (A-1 Pictures; ep 1)
Naoyuki Yagi (ep 8)
Saori Tomita (A-1 Pictures; eps 2, 7-8, 10)
Satomi Tabuchi (A-1 Pictures; ED; eps 2, 6, 12)
Seira Yamagishi (A-1 Pictures; OP; 6 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 12
)

Takumitsu Miura (A-1 Pictures; eps 4, 8)
Wakana Itō (A-1 Pictures; ep 8)
Yuki Kyōsu (A-1 Pictures; eps 4, 8)
In-Between Check:
Chizuru Muramatsu (ep 8)
Misato Furubayashi (eps 7, 11)
Momoko Tamakoshi (ep 4)
Sakura Uchino (Asahi Production; ep 3)
Saori Tomita (OP; eps 1, 5, 9, 12)
Satomi Tabuchi (ED)
Tomoko Miyata (eps 2, 6, 10)
Key Animation:
Ai Tsuyuzaki (ep 7)
Aika Kawasaki (ep 9)
Aiko Komamoto (eps 1, 7)
Akane Ogawa (ep 5)
Akihiro Sueda (eps 1, 10, 12)
Akiko Motoyoshi (ep 12)
Asako Inayoshi (ep 8)
Asami Komatsu (ep 10)
Asuka Kuroda (ep 4)
Atsushi Nishigori (OP)
Aya Nakanishi (ep 6)
Ayane Murayama (ep 11)
Chie Nishio (eps 6, 11)
Dai Suzuki (ep 5)
Emiko Shimura (OP; 4 episodes
eps 1, 7, 10, 12
)

Haruka Tsuzuki (eps 1, 5-7)
Hayato Kakinokida (ep 2)
Hayato Senoo (ep 1)
Hibiki Yamaguchi (ep 4)
Hiroaki Takagi (ep 6)
Hirokatsu Maruyama (ep 8)
Hiroki Itai (OP; ep 9)
Hiroko Watabe (ep 5)
Hiroo Nagano (ep 8)
Hiroshi Yoneda (ep 6)
Hiroto Tanaka (eps 7, 12)
Jin Ōyama (eps 5, 12)
Junpei Matsumoto (ep 6)
Kanna Hirayama (ep 7)
Kaori Dou (ep 10)
Kaori Henmi (eps 1, 7, 12)
Kaori Itou (eps 2, 6)
Kazumasa Takeuchi (ep 10)
Kazutaka Sugiyama (OP)
Kazutoshi Makino (ep 8)
Kazuya Morimae (ep 8)
Kazuyuki Asaga (OP; eps 5, 12)
Keiko Fukumoto (eps 7, 12)
Keiko Nakaji (OP; 4 episodes
eps 1, 7, 10, 12
)

Keita Hagio (ep 8)
Ken Ishizuka (ep 4)
Ken Takahashi (ep 4)
Ken Yamamoto (OP; eps 1, 6-7, 11)
Kenichi Yamaguchi (eps 1, 7)
Kerorira (OP)
Kirara Aya (ep 4)
Kōhei Shimazaki (OP)
Kōji Furuya (ep 12)
Koji Hirauma (ep 4)
Kōjirō Terui (OP)
Kotaro Okazaki (ep 5)
Kouichi Motomura (ep 4)
Kozue Horauchi (ep 6)
Kyoko Yufu (ep 8)
Kyoshiro Ezawa (ep 9)
Maki Todaka (ep 2)
Makoto Tsuruta (ep 2)
Mami Uebayashi (ep 8)
Manami Ito (ep 10)
Manami Umeshita (OP; 4 episodes
eps 2, 6, 10, 12
)

Maria Ichino (ep 4)
Marina Hara (eps 5, 10)
Masato Anno (OP; eps 2, 5, 12)
Masaya Makita (ep 5)
Meng Long Shou (ep 11)
Miho Ogawa (ep 10)
Mika Kobayashi (ep 10)
Minoru Morita (ep 4)
Mitomi Nakayama (ep 11)
Mitsuyo Tsuno (ep 10)
Miyuki Mori (ep 12)
Miyuki Sasagawa (ep 10)
Moeka Kuga (OP)
Motoki Hayakawa (ep 8)
Nanoka Matsunaga (ep 12)
Naoshi Maki (ep 4)
Naoya Nakayama (ep 2)
Nobutaka Ōta (ep 10)
Raku Nishikimi (ep 8)
Rui Matsui (ep 4)
Ryosuke Nishii (eps 3, 11-12)
Ryota Obana (ep 4)
Ryousuke Sekiguchi (eps 1, 11)
Sachi Miura (ep 4)
Saki Hasegawa (ep 2)
Saki Hisamatsu (ep 8)
Sakura Uchino (ep 4)
Saori Yonezawa (eps 2, 5)
Satoshi Furuhashi (OP; ep 12)
Satoshi Sakai (ep 8)
Shinobu Mori (OP; 4 episodes
eps 1, 7, 10, 12
)

Shouko Nakamura (ED)
Shun Nishitani (5 episodes
eps 1, 6, 9-10, 12
)

Sōta Shigefuji (ep 9)
Sotaro Shimizu (ep 9)
Sugoroku (OP)
Taishi Kawakami (eps 2, 5)
Taiyō Yanagisawa (ep 8)
Takahiro Toyomasu (ep 11)
Takako Hara (ep 4)
Takako Takahashi (ep 8)
Takanori Yamamoto (ep 11)
Takehiro Hamatsu (ep 4)
Takeshi Osame (ep 6)
Takurō Naka (eps 6, 11)
TOMATO (ep 8)
Tomofumi Sakai (ep 8)
Tomoki Uekado (ep 5)
Tomoko Fukunaga (eps 1, 10-11)
Tomoko Hamanaka (ep 11)
Tomoko Kitagawa (ep 7)
Tomoyo Kamoi (ep 9)
Tsuyoshi Kimura (ep 12)
Yama Tsukushi (ep 4)
Yasuko Takahashi (ep 1)
Yoshifumi Nakamura (eps 1, 7, 12)
Youko Kuboyama (ep 4)
Yu Saito (ep 8)
Yui Ushio (eps 2, 7)
Yuichi Nakazawa (ep 12)
Yūichirō Komuro (eps 2, 6, 12)
Yuki Muraosa (ep 4)
Yuki Nakajima (ep 4)
Yuki Sato (ep 6)
Yukiko Watabe (ep 2)
Yuko Tagawa (ep 2)
Yumi Kobayashi (OP; eps 5, 9, 12)
Yūta Masaki (ep 12)
Yuuko Kobori (ep 11)
Yuusuke Matsuo (OP)
Yuzu Hori (eps 2, 10)
Layout Supervision: Shiho Takeuchi
Line Producer: Shinobu Ono
Motion Graphics: uki (OP)
Music producer: Toshihiro Funahashi
Original Work Assistant: Suguru Sugita
Paint:
Akane Edakawa (CloverWorks; 9 episodes
eps 1, 3-6, 8-11
)

Asuka Yokota (CloverWorks; eps 2-12)
Ayaka Murakami (A-1 Pictures; eps 1, 6)
Ayaka Nagai (CloverWorks; OP; 9 episodes
eps 2-5, 7-10, 12
)

Kōsuke Shimada (CloverWorks; OP; eps 1-12)
Kyoko Hara (CloverWorks; OP; 10 episodes
eps 1-4, 6-9, 11-12
)

Mai Yamaguchi (CloverWorks; OP; 9 episodes
eps 1, 3, 5-8, 10-12
)

Mana Hokuto (A-1 Pictures; eps 1, 3)
Mayu Morita (A-1 Pictures; ep 3)
Minori Otsuka (A-1 Pictures; eps 6, 8)
Misaki Shiozuka (CloverWorks; OP; eps 1-12)
Rumi Igarashi (CloverWorks; OP; eps 1-12)
Shiori Torikoshi (CloverWorks; OP; eps 1-12)
Yuko Watabe (CloverWorks; OP; ED; eps 1, 6, 10-11)
Paint Check:
Akane Edakawa (eps 2, 7, 12)
Ayaka Nagai (eps 1, 6, 11)
Kyoko Hara (eps 5, 10)
Mai Yamaguchi (eps 4, 9)
Yuko Watabe (OP; ED; eps 3, 8)
Photography:
Kento Sasaki (T2 Studio; eps 5-12)
Kumiko Tsuchiya (T2 Studio; OP; ED; eps 1-12)
Tomoyuki Shiokawa (T2 Studio; OP; ED; eps 1-12)
Toshiya Kimura (T2 Studio; eps 7-12)
Ying Yang (T2 Studio; OP; ED; eps 1-12)
Production Administration:
Maika Mikami
Takamitsu Inoue
Production Advancement:
Hirotaka Naota (ep 8)
Kōdai Takano (ep 3)
Kōhei Akune (ep 9)
Kouki Matsumoto (eps 2, 11)
Rino Yamazaki (ED)
Ryoko Arai (eps 2, 10)
Shinichirō Narita (eps 1, 7, 12)
Shōta Umehara (OP)
Yoshitsune Tatsutomi (A-1 Pictures; ep 4)
Yui Ikari (ep 5)
Yuka Okamoto (ep 6)
Production Affairs:
Manami Naya
Yukako Isshiki
Production Affairs Manager: Akiko Ito
Production Desk: Kōdai Takano
Prop Design: Hiroki Itai
Publicity Producer: Kyōko Ōta
Setting Production: Yū Hashimoto
Sound Editor: Chiharu Kawasaki
Sound Effects: Shota Yaso
Sound Mixing: Nobuhira Hirano
Sound Production Manager: Yūsuke Watanabe
Special Effects: Miho Kawanishi
Supervision: Yōko Matsuzaki (Fuji TV)
System Management: Masayoshi Yoshioka
Theme Song Arrangement:
Cö shu Nie (ED)
Satoru Hiraide (OP)
UVERworld (OP)
Theme Song Composition:
Miku Nakamura (ED)
UVERworld (OP)
Theme Song Lyrics:
Miku Nakamura (ED)
TAKUYA∞ (OP)
Theme Song Performance:
Cö shu Nie (ED)
UVERworld (OP)
Title Logo Design: Tatsuo Ishino
Visual Design: uki (OP)
Web Promotion: Maki Inamori
Maaya Uchida as Norman
Mariya Ise as Ray

Ai Kayano as Anna
Hiyori Kono as Phil
Lynn as Gilda
Mari Hino as Thoma
Nao Fujita as Krone
Shinei Ueki as Don
Yuko Kaida as Isabella
Yuuko Mori as Lannion

Ari Ozawa as Conny (ep 1)
Kiyohiro Yamaguchi as Demon A (ep 1)
Mami Koyama as Grandma (eps 3, 8)
Ryou Sugisaki as Demon B (ep 1)
Shinnosuke Ogami as Demon C (ep 1)
Yoshino Aoyama as Mark
Japanese companies
2D Design Works: T2 Studio
2nd Key Animation:
A-Line (ep 11)
Art Base Bam (ep 10)
Asahi Production (ep 10)
AXsiZ (ep 9)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 2, 5)
Maho Film (ep 11)
Platinum Vision (ep 4)
Poirot (ep 9)
PRA (ep 11)
R.I.C (ep 11)
Sakura Create (ep 5)
Studio Elle (ep 5)
Studio Gimlet (ep 10)
Studio Gokumi (ep 2)
Studio Lings (ep 11)
TROYCA (eps 7, 9)
Wafū Animation (ep 10)
WHITE FOX (eps 1, 5, 9)
Animation Production: CloverWorks
Background Art: Atelier Musa (OP; eps 1-12)
Broadcaster:
Fuji Television Network (noitaminA)
Noitamina
CG Layout Assistance:
Aera Laboratory (ep 8)
Cre-p Co., Ltd. (eps 2, 8, 10-11)
Inaho (eps 2, 5, 9, 11)
Japan Electronics College (eps 1-12)
Stimulus Image (eps 7, 10)
CG Modeling: Cre-p Co., Ltd. (eps 1-12)
CG Works:
A-1 Pictures (OP; ED; eps 1-12)
Cre-p Co., Ltd. (eps 10-11)
HD Editing: IMAGICA Lab.
In-Between Animation:
A-1 Pictures (OP; ED; 10 episodes
eps 1-2, 4-10, 12
)

Akatsuki (ep 4)
Asahi Production (OP; 9 episodes
eps 1-3, 5-8, 11-12
)

C-Station (eps 2, 4)
Candy Box (ep 5)
Dr. Movie (eps 1-2)
Ekura Animal (ep 5)
FAI International (OP; 9 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9-12
)

GONZO (eps 2, 5)
Grain (ep 8)
Graphinica (eps 2, 5-6)
ingresA (eps 1-2, 5-6)
Kagura (eps 2, 5)
Kinema Citrus (eps 2, 11)
LIDEN FILMS Fukaya Studio (eps 1-2)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 1-2, 5)
LIDEN FILMS Osaka Studio (eps 1, 4-5)
LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio (ep 2)
Makaria (ep 6)
Nomad (ep 5)
PRA (ep 6)
project No.9 (ep 2)
Reboot (9 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-12
)

Revoroot (ep 2)
Sakura Create (ep 5)
Studio Colorido (ep 1)
Studio Gimlet (eps 1-2, 4-6)
Studio Lings (eps 1-2, 5)
Studio Live (ep 1)
Studio MAT (5 episodes
eps 1-2, 5, 9-10
)

Studio Mu (ep 4)
Triple A (ep 5)
VISTA (ep 4)
Zero-G (eps 1, 5)
In-between Check: Asahi Production (ep 3)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Motion Graphics: maxilla inc. (OP)
Music Production:
Aniplex
Fuji Pacific Music
Paint:
A-1 Pictures (eps 1, 3, 6, 8)
Akatsuki (ep 4)
Asahi Production (5 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11
)

Bird (eps 1, 4, 8, 11)
CloverWorks (OP; ED; eps 1-12)
D-COLORS (eps 1-6, 8, 10)
FAI International (ep 11)
Grain (ep 8)
Line Farm (ep 11)
Reboot (eps 9-11)
R.I.C (eps 6, 8)
Stella Road (ep 8)
Studio Elle (eps 4-6)
Studio MAT (ep 9)
VISTA (ep 4)
Photography:
T2 Studio (OP; ED; eps 1-12)
Production Assistance: A-1 Pictures (ep 8)
Sound Production: HALF H·P STUDIO
special effects: T2 Studio
Visual Design: maxilla inc. (OP)
English cast
English staff
Translation:
Satsuki Yamashita
Sriram Gurunathan (Aniplus Asia)
Executive producer: Shu Nishimoto
Accounting: Hideko Nishina
Associate producer: Mio Moroe
Casting Director: Mami Okada
Production Assistant: Sayumi Hasegawa
Production Coordination:
Emily Beaver
Kamen Tagalicod
Zach Pino
Re-Recording Mixing: Benjamin Harrington
Recording engineer: Jun Umeda
Script Adaptation:
Erica Mendez (eps 4-12)
Tyson Rinehart
Senior Production Manager:
AJ Gam
Cheri Crisostomo
Sound Supervision: Patrick Rodman
Spotting: Clark Cheng
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
Video Technician:
James McAuliffe
Megumi Tsuji
Voice Direction: Steve Staley
Erica Mendez as Emma
Jeannie Tirado as Norman
Laura Stahl as Ray

Amber Connor as Phil
Cristina Vee as Thoma
Dana Hayes as Lannion
Laura Post as Isabella
Michelle Ruff as Nat
Rebeka Thomas as Krone
Ryan Bartley as Gilda

Armen Taylor as Demon C (ep 1)
Brianna Knickerbocker as Alicia (ep 4)
Cam Clarke as
Demon (ep 3)
Demon B (ep 1)
Cristina Vee as Naila (eps 5-6)
Dana Hayes as
Grandma (eps 3, 8)
Sherry (ep 5)
David Vincent as Demon A (ep 1)
Erika Harlacher as
Mark
Nina (ep 3)
Jackie Lastra as
Chamberlain (ep 3)
Conny (ep 1)
Janice Roman Roku as Eugene (eps 4, 6)
Michelle Ruff as Damdin (ep 5)
Morgan Berry as Leslie (ep 12)
Steve Staley as Announcement (ep 12)

Breaugh Olson (ep 2)
Dorah Fine (ep 2)
English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster:
Adult Swim (Toonami)
Aniplus Asia
Toonami
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
HIDIVE
Hulu (US)
Wakanim.tv (Denmark, Sweden, Norway, Finland and Iceland)
Licensed by: Aniplex of America
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv (French-speaking territories)
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America)
HIDIVE (Latin America)
Licensed by: Aniplex of America (Latin America)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv (German-speaking territories)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv (Russian-speaking territories)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil)
HIDIVE (Brazil)
Licensed by: Aniplex of America (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology