I've Been Killing Slimes for 300 Years and Maxed Out My Level (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
La Sorcière invincible tueuse de Slime depuis 300 ans (French)
Slime Taoshite 300-nen, Shiranai Uchi ni Level Max ni Nattemashita (Japanese)
Я 300 лет убивала слизь и прокачалась на максимум (Russian)
スライム倒して300年、知らないうちにレベルMAXになってました (Japanese)
Themes: magical girl
Plot Summary: Ordinary office lady Azusa Aizawa died due to overwork. For that reason, when she finds herself reborn as an immortal witch with the appearance of a 17-year-old, she decides to live an easy-going life. Her main source of income is collecting magic stones that drop off the slimes that live in the nearby forest and selling them at the nearby village's guild. After doing this for the last 300 years, she's unknowingly become a level 99 witch, the most powerful of all. (from manga)
User Ratings: 172 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 13 votes (sub:11, dub:1, raw:1)
 Excellent: 25 votes (sub:22, dub:3)
 Very good: 43 votes (sub:37, dub:5, raw:1)
 Good: 47 votes (sub:36, dub:6, raw:1, others:4
1 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
)
 Decent: 28 votes (sub:23, dub:3, raw:1, others:1
1 Arabic subtitled
)
 So-so: 4 votes (dub:2, sub:2)
 Not really good: 5 votes (dub:3, sub:2)
 Weak: 7 votes (sub:6, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 283 users, rank: #2916 (of 8788)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.308 (Good+), std. dev.: 1.6079, rank: #2300 (of 8912)
Weighted mean: 7.271 (Good+), rank: #2280 (of 8912) (seen all: 7.42 / seen some: 8.00 / won't finish: 3.52)
Bayesian estimate: 7.286 (Good+), rank: #1974 (of 6771)
Episode titles: We have 12
Vintage:
2021-04-10
2021-05-29 (Brazil)
Opening Theme:
"Gudafuwa Everyday" by Aoi Yuuki
Ending Theme:
"Viewtiful Days!" by Azumi Waki
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Nobukage Kimura
Series Composition: Tatsuya Takahashi
Script:
Naohiro Fukushima (eps 3, 5, 8, 12)
Tatsuya Takahashi (eps 1, 6-7, 11)
Yutaka Yasunaga (eps 2, 4, 9-10)
Storyboard:
Keisuke Kojima (ep 9)
Ken'ichi Ishikura (eps 3, 8)
Kiyotaka Suzuki (OP; ep 6)
Masanobu Oka (avant animation for ep. 1)
Nanase Tomii (eps 2, 10)
Nobukage Kimura (eps 1, 6, 11-12)
Shinichi Omata (eps 7, 12)
Takahiro Ōkawa (ep 4)
Tomoya Kitagawa (ep 11)
Yasunori Gotō (ep 5)
Episode Director:
Atsushi Kashiwa (ep 11)
Kyosuke Takada (ep 6)
Nanase Tomii (eps 2, 10)
Nobukage Kimura (eps 1, 12)
Ryuta Imaizumi (eps 3, 9)
Ryūta Yamamoto (ep 8)
Shinichi Omata (ep 7)
Takahiro Ōkawa (ep 4)
Yasunori Gotō (ep 5)
Yoshiyuki Kumeda (eps 3, 9)
Unit Director:
Kiyotaka Suzuki (OP)
Masanobu Oka (avant animation for ep. 1)
Music: Keiji Inai
Original creator: Kisetsu Morita
Original Character Design: Benio
Character Design:
Keisuke Goto
Masanobu Oka (avant animation for ep. 1)
Art Director: Ken Naito
Chief Animation Director:
Emi Honda (eps 1, 5, 8-12)
Keisuke Goto (eps 2-7, 10-12)
Animation Director:
Ayumi Kurokawa (eps 1, 7, 12)
Chiharu Mukai (eps 3, 9)
Daiki Harashina (ep 6)
Emi Honda (OP; ED)
Haruki Moriya (eps 3, 9)
Ippeita Watanabe (eps 3, 9)
Kazuhiro Sasaki (ep 5)
Keisuke Goto (OP; ED)
Keisuke Kojima (eps 4, 10)
Mitsutoshi Kubo (eps 1, 7, 11-12)
Motoki Hayakawa (ep 9)
Ryuta Imaizumi (eps 3, 9)
Saitama (eps 4, 10, 12)
Shigenori Taniguchi (eps 3, 9)
Shō Hirano (eps 3, 9)
Yoshiaki Iketani (eps 2, 7, 11-12)
Yuan Jie Tang (ep 5)
Yūji Kaneko (ep 8)
Yuki Ishii (ep 8)
Yuki Ohshima (eps 2, 7, 11-12)
Yumi Takanashi (ep 9)
Art design: Chihiro Ido
Sound Director: Satoshi Motoyama
Director of Photography: Sota Mikami
2D Work:
Aki Takeishi (Chiptune; ep 10)
Maori Yusa (Chiptune; eps 1-8, 10-12)
Yuri Kumesawa (Chiptune; eps 5-8, 10)
Yuri Miyoshi (Chiptune; ep 8)
2nd Key Animation:
Aya Kokonoe (eps 4, 12)
Eriko Doi (ep 9)
Hitomi Yoshioka (Studio CL; ep 5)
Kohei Takahashi (ep 1)
Li Na Zhang (Studio CL; ep 5)
Miki Nonaka (eps 4, 11)
Misa Konishi (Studio Neun; ep 5)
Miyu Inoue (ep 8)
Moeka Fukuda (ep 8)
Nana Kakehi (ep 9)
Seiya Takashima (ep 4)
Shun Marui (Seigasha; ep 5)
Toku Watanabe (Studio Neun; ep 5)
Tomoe Sugawara (ep 1)
Wang Bin Li (Studio CL; ep 5)
Wei Ya Sun (Studio CL; ep 5)
Xing Hong (Studio CL; ep 5)
Yukari Kamiaka (ep 9)
Yuki Ohshima (ep 1)
3D Model: Ryōta Nakamura (Witch of the High Plains' house)
Animation producer: Kazuki Enami
Art Manager:
Daisuke Suzuki (eps 2-3, 7-10)
Maika Hosoda (6 episodes
eps 1, 4-6, 11-12
)

Assistant Animation Director:
Akichika Mochimaru (ep 5)
Asuka Hayashi (ep 12)
Keisuke Kojima (ep 12)
Assistant Director: Nanase Tomii (eps 1-12)
Assistant Episode Director: Kiyotaka Suzuki (ep 11)
Background Animation: Yuka Endo (avant animation for ep. 1)
Background Art:
Ami Nagata (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1-2, 4, 6-10, 12
)

Asami Sugawara (Studio Tulip; eps 1-3, 6)
Aurore Lopez (Studio Tulip; eps 10, 12)
Ayaka Kameyama (Studio Tulip; 7 episodes
eps 2, 4, 7-10, 12
)

Daisuke Suzuki (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 4, 6, 11-12
)

Daisuke Tōkai (Studio Tulip; eps 1-3, 6)
Eiji Iwase (Studio Tulip; eps 1, 8)
Han Qing Zhao (Studio Tulip; 8 episodes
eps 2-4, 7-10, 12
)

Hiroya Kudō (Studio Tulip; eps 10, 12)
Inaho Satō (Studio Tulip; ep 10)
Jie Gao (Studio Tulip; eps 1-4, 6-9)
Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip; eps 2-6, 9)
Kazuki Matsuzawa (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1-4, 7-10, 12
)

Keigo Shimizu (Studio Tulip; 8 episodes
eps 2-4, 7-10, 12
)

Liang Ying Li (Studio Tulip; eps 5, 7, 9, 12)
Lu Wang (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Maika Hosoda (Studio Tulip; eps 2-3, 7-10)
Maki Funama (Studio Tulip; eps 10, 12)
Manabu Kato (Studio Tulip; eps 1-4, 6-12)
Masahiro Kama (Studio Tulip; eps 1-4, 6-12)
Mikihiro Harabe (Studio Tulip; eps 1-4, 6-10)
Naoki Ohya (Studio Tulip; 7 episodes
eps 1-3, 6, 9-10, 12
)

Ngoc Ha Nguyen (Studio Tulip; 6 episodes
eps 5, 7-9, 11-12
)

Qing Qing Gao (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Reiya Hiraoka (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Rong He (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Ryo Kobayashi (Studio Tulip; 8 episodes
eps 1-4, 6, 9-10, 12
)

Takehiko Segawa (Studio Tulip; eps 3-4, 7-8)
Tong Xie (Studio Tulip; ep 10)
Xiao Miao Li (Studio Tulip; eps 1-4, 6-12)
Xing Zi Li (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Ya Yu Zhu (Studio Tulip; eps 1-4, 6-12)
Yong Fan (Studio Tulip; ep 10)
Yoshitaka Kudō (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Yūka Hayashi (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1-4, 7-10, 12
)

Yūta Toyosaki (Studio Tulip; eps 1-4, 6-12)
Ze Chen Yang (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Background Art Assistant:
Ah Young Choi (Studio Tulip; eps 1, 5-7, 11)
Ayano Yagi (Studio Tulip; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 11-12
)

Azusa Sugawara (Studio Tulip; eps 1-2, 5)
Bao Chong Wang (Studio Tulip; 7 episodes
eps 1-2, 5-7, 10-11
)

Chihiro Kubo (Studio Tulip; eps 2, 5, 12)
Fumiya Taniguchi (Studio Tulip; eps 5, 11-12)
Hitomi Ogawa (Studio Tulip; 4 episodes
eps 2, 5, 10, 12
)

Hitomi Satō (Studio Tulip; 6 episodes
eps 1, 5-7, 11-12
)

Jie Gao (Studio Tulip; eps 10, 12)
Junko Habu (Studio Tulip; eps 2, 5, 11)
Kana Satō (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1-2, 5, 11-12
)

Mina Demura (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1-2, 5, 11-12
)

Song Yang Yu (Studio Tulip; eps 2, 5, 11-12)
Casting Management: Ippei Tomari
Character Animation: Yuka Endo (avant animation for ep. 1)
Color design:
Satoshi Takezawa (eyecatch animation for eps. 2-12; eps 1-12)
Color setting:
Chie Sugiyama (eps 4, 11)
Erina Nogami (ep 6)
Kanami Tanaka (ep 6)
Maki Tanaka (eps 3, 9)
Satoshi Yakabe (eps 2, 7, 12)
Tomoyuki Kojima (eps 1, 10)
Yusaku Harada (ep 8)
Comic Artist:
Meishi Murakami ("Hira-Yakunin Yatte 1500-nen, Mao no Chikara de Daijin ni Sarechaimashita")
Yusuke Shiba ("Slime Taoshite 300-nen, Shiranai Uchi ni Level MAX ni Nattemashita")
Comic Serialization Assistant: Akiko Ifuku
Composite: Naoki Yamashita (avant animation for ep. 1; ED)
Editing: Hiroshi Okuda
Ending Animation Director: Masanobu Oka (ep 10)
Ending Director: Masanobu Oka
Eyecatch Animation Director: Chihiro Shibusawa (eps 2-12)
Guest Character Design:
Mitsutoshi Kubo (ep 7)
Saitama (eps 4, 8)
In-Between Animation:
Akari Kosugi (MADHOUSE; ep 6)
Akimi Sato (REVOROOT; 6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-11
)

Akira Nakayama (Studio CL; ep 5)
Ayame Iwasaki (MADHOUSE; ep 6)
Ayu Miura (MADHOUSE; ep 6)
Chihiro Shibusawa (REVOROOT; 7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-12
)

Fang Li Liu (Studio CL; ep 5)
Guo Cheng Bao (Studio CL; ep 5)
Hidekazu Takemura (REVOROOT; 6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10, 12
)

Hiromitsu Miyahara (MADHOUSE; ep 6)
Hisana Kobayashi (MADHOUSE; ep 6)
Ja Kyung Gu (MADHOUSE; ep 6)
Junichi Kouno (Studio CL; ep 5)
Kanako Hiruta (MADHOUSE; ep 6)
Ke Yu Lin (Studio CL; ep 5)
Lin Li Huang (Studio CL; ep 5)
Misato Honma (MADHOUSE; ep 6)
Nana Satō (REVOROOT; 6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-11
)

Saya Hirayama (REVOROOT; 8 episodes
eps 1-4, 7, 10-12
)

Takahiro Terayama (Studio CL; ep 5)
Takeshi Ohkoshi (REVOROOT; 7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-12
)

Ting Yu Song (Studio CL; ep 5)
Tomomi Takimoto (MADHOUSE; ep 6)
Tsubura Taniguchi (MADHOUSE; ep 6)
Xi Nan Chen (Studio CL; ep 5)
Ya Han Zhang (MADHOUSE; ep 6)
In-Between Check:
Akane Ōguchi (ep 6)
Akimi Sato (eps 2, 11-12)
Chihiro Shibusawa (eps 2, 11)
Hidekazu Takemura (eps 1, 7, 10)
Kazufumi Tadano (eps 3, 9)
Nana Satō (eps 1, 7, 12)
Saori Hagita (ep 6)
Saya Hirayama (eps 4, 10)
Takeshi Ohkoshi (ep 4)
Yuka Ono (ep 8)
Insert Song Arrangement: Ryūdai Abe (ACRYLICSTAB; "Arigato" ep. 10)
Insert Song Composition: Ryūdai Abe (ACRYLICSTAB; "Arigato" ep. 10)
Insert Song Lyrics:
Kisetsu Morita ("Arigato;" ep. 10)
Uyu (ACRYLICSTAB; "Arigato" ep. 10)
Insert Song Performance: Kotori Koiwai ("Arigato;" ep. 10)
Key Animation:
Airi Takahashi (ep 6)
Akari Ranzaki (ep 4)
Akichika Mochimaru (Studio Neun; ep 5)
Akiko Higaki (Production GoodBook; ep 1)
Akira Takeuchi (eps 4, 11)
Akitoshi Yoshino (ep 4)
Asuka Hayashi (OP)
Aya Nagumo (ep 11)
Ayako Ōki (eps 1, 10)
Ayumi Tsukishita (Studio Bambino; ep 4)
Chieko Satō (OP; ED; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Chiharu Kataoka (eps 4, 11)
Chiharu Mukai (ep 3)
Chiharu Yamakawa (ep 2)
Daiki Harashina (ep 6)
Emi Honda (ED)
Emiko Kataoka (ep 8)
Fuka Hayabuchi (eps 4, 11)
Gam Su Lee (ep 6)
Haruka Satou (ep 8)
Haruki Moriya (eps 3, 9)
Hideyasu Okamoto (eps 2, 7)
Hikaru Okabayashi (Studio Neun; ep 5)
Hiroko Shigekuni (ep 2)
Hiroshi Tatezaki (ep 2)
Isamu Utsuki (ep 8)
Izumi Kondō (ep 4)
Jia Hao Tao (Studio Massket; ep 8)
Junichi Hashimoto (ep 2)
Junko Matsushita (ep 8)
Kanoko Sakurai (ep 2)
Katsuya Shigehara (ep 1)
Kazuki Hasunuma (ep 8)
Kazunori Ozawa (OP)
Kei Sato (Seigasha; eps 1, 5)
Keiichirō Saitō (OP; ep 6)
Keisuke Kojima (OP; eps 4, 10)
Ken Seo (ep 6) 
Kiyoka Kawazoe (ep 2)
Koichi Hayami (eps 2, 7)
Kōichi Takai (eps 2, 7, 11)
Koichiro Kuroda (ep 3)
Kou Ito (ep 10)
Kou Kitakaze (ep 7)
Mamoru Abiko (ep 11)
Manabu Imura (ep 11)
Mariko Aoki (ep 8)
Masataka Hisada (OP; ED; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Megumi Hotatsu (ep 4)
Michitaka Yamamoto (ep 9)
Miho Kawasaki (eps 4, 11)
Mikihiko Ando (eps 4, 11-12)
Mitsuteru Kubo (ep 1)
Mitsutoshi Kubo (OP)
Mitsuyo Tsuno (eps 1, 10)
Miyu Nakagawa (ep 9)
Motoki Hayakawa (eps 3, 9)
Nami Fujitani (Production GoodBook; ep 1)
Natsumi Satō (eps 3, 9)
Natsumi Yamashita (eps 2, 7, 12)
Noboru Kawamori (ep 2)
Nobuhide Kariya (ep 6)
Norifumi Kugai (ep 6)
Norihiko Tamaki (ep 7)
Osamu Nuita (ep 11)
Qiang Tang (Studio Massket; ep 8)
Ran Kamezawa (ep 6)
Reiko Fujita (eps 2, 7)
Reiko Nagasawa (ep 6)
Reiko Okamura (ep 11)
Reo Takada (ep 11)
Rie Ikegami (eps 1, 7, 11-12)
Rika Ōtsu (ep 8)
Rio Ishizuka (ep 1)
Runa Nojima (eps 1, 7)
Ruo Chen Shen (Studio Massket; ep 8)
Ryoko Kawamura (eps 4, 11)
Ryōtarō Akao (eps 2, 7)
Ryuta Imaizumi (eps 3, 9)
Saitama (OP; eps 1, 10)
Sakura Uchino (ep 4)
Setsuko Unno (ep 8)
Shigenori Taniguchi (eps 3, 9)
Shin Ogasawara (ep 6)
Shinichi Iimura (ep 1)
Shizuku Ishii (ep 8)
Shō Hirano (eps 3, 9)
Shōta Yoshida (ep 2)
Shun Enokido (ep 4)
Suguru Iijima (ep 10)
Taeko Ōgi (Studio Bambino; ep 4)
Takahiro Ōkawa (ep 4)
Takashi Irie (ep 11)
Takayoshi Hayashi (eps 4, 10)
Takeshi Seo (ep 6)
Takuma Komata (ep 8)
Takuya Nishimichi (eps 2, 4, 7, 12)
Takuya Uemichi (ep 11)
Tatsuya Urano (ep 4)
Tatsuya Yada (ep 9)
Tetsuya Matsumoto (ep 7)
Tomoko Mori (ep 6)
Tomomi Kakutani (ep 4)
Toshiyuki Satō (ep 6)
Tsutomu Yamamoto (MK-Za; ep 10)
Wataru Hasegawa (eps 2, 7)
Wen Ze Cui (Studio Massket; ep 8)
Xu Sheng Bai (Studio Massket; ep 8)
Yasuko Miyazaki (ep 4)
Yoko Iizuka (Seigasha; eps 1, 5)
Yoshiaki Iketani (OP; ED; ep 2)
Yoshiyuki Kumeda (eps 3, 9)
Yōsuke Fujino (eps 3, 9)
Yuan Jie Tang (Studio CL; ep 5)
Yūichi Ichihashi (ep 4)
Yuichiro Masuda (ep 4)
Yūichirō Yamada (eps 4, 11)
Yūji Kaneko (ep 8)
Yukari Koike (ep 10)
Yuki Ohshima (OP; eps 2, 10-11)
Yumi Takanashi (eps 3, 9)
Yuuko Kobori (ep 1)
Zhe Han Wang (Studio Massket; ep 8)
Lettering Design: Jie Yu Peng
Logo Design: Nachi Kio (KOMEWORKS)
Magic Circle Design: Jie Yu Peng
MD Licensing: Tomokatsu Kudō
Monster Design: Keisuke Kojima
Music Production Management:
Mitsuhiko Takeshita (IMAGINE) 
Tetsuya Inoue (OP/ED theme songs)
Yuuji Saitou (IMAGINE)
Official Site Design: Shōta Matsuura
Original Work Assistant: Mitsuhiro Hosoya (GA Bunko Editorial Dept.)
Paint:
Chie Sugiyama (REVOROOT; eps 1-2, 7)
Erina Nogami (MADBOX; ep 6)
Huan Huan Yang (Studio CL; ep 5)
Jia Wang (Studio CL; ep 5)
Kayoko Suzuki (Studio CL; ep 5)
Manami Hirata (Studio CL; ep 5)
Satoshi Yakabe (REVOROOT; eps 4, 11)
Teppei Miyajima (Studio CL; ep 5)
Tie Feng Ni (Studio CL; ep 5)
Tomoyuki Kojima (REVOROOT; eps 1-3, 7, 10)
Xin Xin Ding (Studio CL; ep 5)
Yi Li Gu (Studio CL; ep 5)
Yūi Mochizuki (MADBOX; ep 6)
Paint Check:
Chie Sugiyama (eps 4, 11)
Erina Nogami (ep 6)
Kanami Tanaka (ep 6)
Maki Tanaka (eps 3, 9)
Satoshi Yakabe (eps 2, 7, 12)
Tomoyuki Kojima (eps 1, 10)
Yusaku Harada (ep 8)
Paint Check Assistant: Satoshi Yakabe (ep 10)
Photography:
Hiroto Taguchi (Chiptune; ep 6)
Jie Yu Peng (REVOROOT; eps 1-12)
Ryōta Nakamura (REVOROOT; eps 1-12)
Shunsuke Nakamura (REVOROOT; ep 7)
Sota Mikami (Chiptune; eps 1-12)
Tomoya Kanehara (Chiptune; eps 10-11)
Yasuhiro Asagi (Chiptune; eps 1-7, 10-11)
Yuuya Kumazawa (Chiptune; ep 6)
Photography Design Assistant: Shunsuke Nakamura
Production Advancement:
Akine Minami (ep 5)
Ayaka Konishi (ep 6)
Hiroki Fujiki (eps 3, 9)
Itsuki Kikuchi (eps 1, 10)
Kanon Akutsu (eps 4, 11)
Katsu Shimozono (eps 2, 7, 12)
Naomichi Ushiyama (ep 8)
Takumi Nakayama (eps 2, 7)
Yuan Yuan Pei (ep 6)
Production Advancement Assistant:
Itsuki Kikuchi (ep 12)
Kanon Akutsu (ep 12)
Production Advisor: Ryosuke Abe (Alke; eps 5, 8-11)
Production Affairs: Aya Hoshino
Production Cooperation:
Ken Nakagawa (Gangan GA Editorial Dept.)
Kouichi Ito (Gangan GA Editorial Dept.)
Misa Nagaiwa (Gangan GA Editorial Dept.)
Shota Samejima (Gangan GA Editorial Dept.)
Yuichi Kumagai (Gangan GA Editorial Dept.)
Production Desk: Katsu Shimozono
Prop Animation Director: Atsushi Kashiwa (ep 12)
Prop Design: Atsushi Kashiwa
Publicity: Asako Kataoka (The Klockworx Co., Ltd.)
Publicity Producer: Shota Yamazaki (The Klockworx Co., Ltd.)
Recording Adjustment: Kaito Murayama
Recording Assistant:
Jun Oohigashi
Shunichi Ōtomo
Sales Promoter: Yūsuke Watanabe
Setting Production: Kazuma Hanaoka
Sound Effects: Ryūta Nakahara (Swara Pro)
Sound Production Manager: Hiroki Nishiyama
Special Effects:
Akane Gonda (Chiptune; eps 7, 11-12)
Maori Yusa (Chiptune; eps 3, 8)
Shoko Dobashi (Chiptune; 7 episodes
eps 1-2, 4-6, 10, 12
)

Yuri Miyoshi (Chiptune; eps 5, 11)
Yuriko Okawa (Chiptune; eps 8-9)
Sub-Character Design: Emi Honda
Theme Song Arrangement:
Shinji Suzuki (OP)
Yūsuke Mochida (ED)
Theme Song Composition:
Shinji Suzuki (OP)
Yūsuke Mochida (ED)
Theme Song Lyrics:
OSTER project (OP)
Ryuji Sakai (ED)
Theme Song Performance:
Aoi Yūki (OP)
Azumi Waki (ED)
Vehicle Production:
Aoi Watanabe (7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-12
)

Shōhei Mizumoto (eps 11-12)
Yusuke Manabe (eps 11-12)
Video Editing:
Kazuki Takahashi (IMAGICA Lab.; eps 1-4)
Nobuhiro Nagayoshi (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Yui Tsukane (IMAGICA Lab.; eps 5-12)
Video Editing Manager:
Mami Ogawa
Teru Ogawa
Aoi Yūki as Azusa Aizawa

Ari Ozawa as Vania
Ayasa Itō as Fighsly
Azumi Waki as Fratorte
Hikaru Tohno as Eno
Kaede Hondo as Laika
Kotori Koiwai as Kuku
Manami Numakura as Beelzebub
Miku Itō as Fatla
Minami Tanaka as Shalsha
Miyuri Shimabukuro as Musura
Riho Sugiyama as Rosary
Sayaka Harada as Halkara
Sayaka Senbongi as Falfa

Akihiro Mine as
"Clear eagle" master (ep 1)
Blue Dragon A (ep 4)
Customer C (ep 8)
Akihisa Wakayama as Villager A (ep 3)
Aya Kawakami as
"Clear eagle" proprietress (ep 1)
Villager A (ep 5)
Eri Yukimura as Natalie from 300 years ago (ep 1)
Hana Shimano as Coffee shop customer (ep 12)
Haruto Shindo as Audience member B (ep 9)
Hina Tachibana as Red Dragon A (ep 4)
Hitoshi Bifu as Scholar (ep 6)
Ikuto Kanemasa as Villager A (ep 2)
Jun Fukazawa as
Demon A (ep 6)
Villager B (ep 2)
Kaito Muroi as Blue Dragon D (ep 4)
Kanako Yanagihara as Villager C (ep 2)
Kanato Watai as Skinhead A (ep 9)
Katsuyuki Miura as Villager C (ep 10)
Kazuki Miyagi as Skinhead B (ep 9)
Keito Matsumura as Coffee shop customer (ep 12)
Kikuko Inoue as Mega-mega (goddess)
Kōhei Yanagi as
Demon B (ep 6)
Demon official A (ep 7)
Swordsman (ep 1)
Kohei Yoshiwara as Coffee shop customer (ep 12)
Kōichi Sōma as World Tree Beast (ep 11)
Kouji Seki as Customer E (ep 8)
Masaaki Ihara as Customer A (ep 8)
Masaya Sakai as Demon official C (ep 7)
Minami Hinata as Blue Dragon C (ep 4)
Misa Kobayashi as Bartender (ep 8)
Natsumi Hioka as Drugstore owner (ep 11)
Rie Kawamura as Coffee shop customer (ep 12)
Rina Takatsuki as Red Dragon B (ep 4)
Ryou Sugisaki as
Leila's father (ep 4)
Village chief (ep 2)
Saiko Moriya as Villager B (ep 10)
Saki Suzuki as
Employee A (ep 8)
Leila's mother (ep 4)
Sakura Nakamura as
Announcer (ep 9)
Coffee shop customer (ep 12)
Effect Voice
Employee B (ep 8)
Leila (ep 4)
Villager D (ep 5)
Wizard (ep 1)
Sayaka Kikuchi as Natalie (eps 1, 3, 8, 12)
Shinsuke Sugawara as World Tree Beast (ep 11)
Shinya Takahashi as
Blue Dragon B (ep 4)
Demon official B (ep 7)
Ernst (ep 1)
Referee (ep 9)
Villager (eps 5, 10)
Shogo Sakata as Villager C (ep 5)
Shunsuke Kanie as World Tree Beast (ep 11)
Shunsuke Toudou as Warrior (ep 1)
Sousuke Shimokawa as
Leila's husband (ep 4)
Villager D (ep 10)
Taiki Terai as Audience member A (ep 9)
Takashi Akaishi as Customer D (ep 8)
Tomohiro Ōmachi as Villager D (ep 2)
Yukari Tamura as Pecora (demon lord)
Yukihiro Nozuyama as Customer B (ep 8)
Yūko Natsuyoshi as Monk (ep 1)
Yuna Ogata as Villager E (ep 10)
Yuu Wakabayashi as Coffee shop customer (ep 12)
Yuuki Tamai as Villager B (ep 3)
Japanese companies
2D Works:
Chiptune (eps 1-12)
2nd Key Animation:
AXsiZ (ep 7)
Dogwood (eps 1-2)
Hybrid Labo (ep 4)
Line Farm (eps 4, 11)
Mouse (eps 2, 4)
Nakamura Production (eps 1-2, 7)
One Order (eps 3, 9)
PRA (ep 2)
Reboot (ep 1)
Revival (eps 3, 9-10)
Seigasha (eps 1, 5)
Studio CL (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 11
)

Studio Gimlet (ep 2)
Studio Gram (eps 2, 11-12)
Studio Lings (eps 1-2, 12)
Studio Massket (eps 8, 12)
Studio Neun (eps 2, 5)
Studio Toybox (eps 1-2, 7)
Animation Production:
Revoroot
Supermove (ED; avant animation for ep. 1)
Background Art:
Studio Tulip (eps 1-12)
Color Setting: Studio Targe (ep 5)
In-Between Animation:
DR Movie (ep 6)
Hybrid Labo (eps 1, 4)
Madhouse (ep 6)
One Order (eps 3, 9)
Reboot (eps 1, 12)
Revival (eps 3, 9-10, 12)
Revoroot (uncredited; 8 episodes
eps 1-4, 7, 10-12
)

Seven Seas (ep 9)
Studio CL (9 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-12
)

Studio Gram (eps 7, 11)
Studio Lings (ep 12)
Studio Massket (ep 8)
Trycell (ep 8)
In-between Check:
Studio CL (eps 5, 8)
Studio Massket (ep 8)
Key Animation:
Hybrid Labo (ep 1)
MK-Za (ep 10)
Production GoodBook (ep 1)
Reboot (eps 7, 12)
Revival (ep 9)
Seigasha (ep 5)
Studio Bambino (ep 4)
Studio CL (4 episodes
eps 1, 5, 10, 12
)

Studio Gram (ep 7)
Studio Neun (ep 5)
Line Test Assistance:
CASCADE Inc. (ep 8)
Revival (eps 10, 12)
Studio CL (9 episodes
eps 1-5, 7, 10-12
)

Studio Gram (ep 12)
Logo Design: KOMEWORKS
Music Management: IMAGINE
Music Production: Nippon Columbia
Paint:
D-COLORS (ep 3)
DR Movie (ep 6)
Grain (ep 4)
Hybrid Labo (eps 1, 4)
MADBOX (ep 6)
M.S.C (ep 7)
One Order (eps 3, 9)
Reboot (eps 1, 12)
Revival (eps 3, 9-10, 12)
Revoroot (uncredited; 7 episodes
eps 1-4, 7, 10-11
)

Studio CL (9 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-12
)

studio daisy (ep 10)
Studio Elle (eps 1, 6)
Studio Gram (eps 7, 11)
Studio Lings (ep 12)
Studio Massket (ep 8)
Studio Palette (ep 11)
Studio Targe (ep 1)
Trycell (ep 8)
Paint Check: Studio Targe (ep 5)
Photography:
Chiptune (eps 1-12)
Revoroot (eps 1-12)
Production Assistance:
AZETA PICTURES (eps 3, 9)
Madhouse (ep 6)
Studio CL (ep 5)
Teddy (ep 8)
Production Cooperation:
SB Creative Corp. (GA Bunko Editorial Dept.)
Square Enix (Gangan GA Editorial Dept.)
PV Production: Baca the Bacca
Recording Studio:
Procen Studio
Studio Mausu
Sound Effects: Swara Pro
Sound Production: Studio Mausu
special effects:
Chiptune (eps 1-12)
TV Spot Production: Baca the Bacca
Video Editing: IMAGICA Lab. (eps 1-12)
English cast
English staff
ADR Director: Michael Sorich
Skyler Davenport as Azuza Aizawa

Allegra Clark as Vania
Amber Lee Connors as Flatorte
Anne Yatco as Rosalie
Erica Mendez as Beelzebub
Lizzie Freeman as Falfa
Rachelle Heger as Laika
Suzie Yeung as Shalsha
Veronica Taylor as
Fatla
Fighsly
Mega-Mega(Goddess)
Xanthe Huynh as Halkara

Chris Hackney as
Ernst (ep 1)
Sword fighter (ep 1)
Corina Boettger as Pecora (Demon King)
Landon McDonald as Leila's father (ep 4)

English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc.
Broadcaster: Animax Asia
Internet Streaming: Crunchyroll
French staff
French cast
Adaptation: Emmanuel Pettini
Nancy Philippot as Azusa Aizawa

Elisabeth Guinand as Harukara
Elsa Poisot as Falfa
Marie Braam as Pecola
Marie Van Ermengem as Shalsha
Marie Du Bled as Raika
Sophie Landresse as Vania
Sophie Pyronnet as Rosalie
Valerie Muzzi as Belzébuth

Erwin Grunspan as Mari de Leila (ep 4)
Helena Coppejans as Slimartiaux (eps 9, 12)
Laetitia Liénart as
Mère de Raika (ep 4)
Nathalie (eps 1, 3, 8, 12)
Laurence Stevenne as Leila (ep 4)
Ludivine Deworst as Eno (eps 8, 11-12)
Patrick Waleffe as Père de Raika (ep 4)
Peppino Capotondi as
Ernst (ep 1)
Maire de Flata (ep 2)
Sophie Frison as Slimagicien (ep 9)
Sophie Landresse as Mega-mega (ep 1)

French companies
Dubbing: Lylo Media Group
Internet Streaming: Crunchyroll (French speaking countries)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Mildred Barrera
Translation: Axel Contreras

Adaptation: Dai Hayase
Spanish companies
Dubbing Studio:
Candiani Dubbing Studios
TAX 1379 (Additional voices)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Italian speaking countries)
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (German speaking countries)
German cast
(none)
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Arabic speaking countries)
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Russian speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Erick Bougleux
Mariana Alexandre as Azusa Aizawa
Marianna Alexandre as Azusa Aizawa

Bia Menezes as Fighsly
Bruna Laynes as Rosalie
Isabella Simi as Halkara
Isabelle Cunha as Flatorte
Jeane Marie as Fatla
Jullie as Vania
Manuela Mota as Shalsha
Mariana Torres as Beelzebub
Naiaama Belle as Kuku
Raphaela Santoro as Laika
Valentina Fercat as Falfa

Amanda Manso as Leila
Caio Godard as Warrior (ep 1)
Guilherme Lopes as Leila's father
Júlia Freitas as Provat Pecora Allieres
Lina Rossana as Leila's mother
Lorretta Martins as Natalie
Raquel Masuet as Mega-mega (goddess)
Tonia Mesquita as Wizard (ep 1)

Portuguese companies
ADR Production: Som de Vera Cruz
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Licensed by: Crunchyroll (Brazil and Portugal)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology