to the abandoned Sacred Beasts (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Katsute Kami Datta Kemono-tachi e (Japanese)
かつて神だった獣たちへ (Japanese)
Plot Summary: During a protacted civil war that pitted the North against the South, the outnumbered Northerners used dark magic to create monsterous super-soldiers called Incarnates. Now that the war has ended, those Sacred Beasts must learn to make their way in a peaceful society, or face death at the hands of a Beast Hunter. Nancy Schaal Bancroft, the daughter of an Incarnate, turns to hunting the hunter herself. But once she catches up with her quarry, she discovers hard truths about the lives of these Sacred Beasts. (from manga)
User Ratings: 170 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 11 votes (sub:11)
 Excellent: 39 votes (sub:36, dub:3)
 Very good: 34 votes (sub:33, dub:1)
 Good: 32 votes (sub:29, dub:1, others:2
1 Spanish subtitled
1 Vietnamese subtitled
)
 Decent: 27 votes (sub:23, dub:2, others:2
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 11 votes (sub:8, dub:2, others:1
1 French subtitled
)
 Not really good: 5 votes (sub:3, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (dub:1)
Seen in part or in whole by 296 users, rank: #2695 (of 8057)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.177 (Good+), std. dev.: 1.9504, rank: #2480 (of 8132)
Weighted mean: 7.082 (Good), rank: #2625 (of 8132) (seen all: 7.30 / seen some: 4.37 / won't finish: 3.61)
Bayesian estimate: 7.110 (Good), rank: #2347 (of 6169)
Episode titles: We have 12
Vintage:
2019-07-01
2019-07-02 (Animax Asia)
Opening Theme:
"Sacrifice" by Mafumafu
Ending Theme:
"HHOOWWLL" by Gero×ARAKI
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Jun Shishido
Series Composition: Shigeru Murakoshi
Script:
Akira Kindaichi (6 episodes
eps 3-5, 7-8, 11
)

Shigeru Murakoshi (6 episodes
eps 1-2, 6, 9-10, 12
)

Storyboard:
Hisayasu Shiba (eps 5, 9)
Jun Shishido (eps 1-3, 7, 12)
Kana Kawana (ep 8)
Kotomi Deai (ED)
Megumi Soeno (ep 7)
Mie Ōishi (eps 4, 11)
Norihito Takahashi (ep 10)
Shin'ichirō Ushijima (OP)
Takahiro Tanaka (ep 3)
Takayuki Sano (ep 3)
Takeshi Satoh (佐藤威; ep 6)
Episode Director:
Jae Ik Park (ep 9)
Jun Shishido (eps 1, 12)
Kana Kawana (eps 2, 8)
Kim Sang Yeop (ep 4)
Mie Ōishi (ep 4)
Norihito Takahashi (eps 1, 10)
Tae-sik Kang (eps 3, 7)
Taichi Okamoto (ep 9)
Takahiro Tanaka (ep 3)
Takeshi Satoh (佐藤威; ep 6)
Yasuhiro Geshi (eps 5, 11)
Yasutomo Okamoto (ep 9)
Unit Director:
Kotomi Deai (ED)
Takashi Igari (OP)
Music: Yoshihiro Ike
Original creator: Maybe
Character Design: Daisuke Niinuma
Art Director: Hirofumi Morikawa
Chief Animation Director:
Daisuke Niinuma (10 episodes
eps 1-4, 6-10, 12
)

Masayuki Yoshida (6 episodes
eps 5, 7-9, 11-12
)

Animation Director:
Bang Won Lee (ep 4)
Bu Hee Lee (ep 3)
Chika Ishida (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Daisuke Niinuma (OP,ED; ep 11)
Dan Ni Zhang (eps 6, 8, 10-12)
Eun Sun Kim (eps 3-4, 9)
Hideaki Matsuoka (eps 5, 8, 11-12)
Hitoshi Kamata (ep 1)
Hyeok-Jeong Kwon (ep 4)
Il Jin Hwang (eps 3-4)
Jae Hyung Kim (OP)
Jouji Yanase (ep 5)
Kaori Kishi (eps 6, 8, 10-12)
Kwan Woo Lee (ep 9)
Masayuki Yoshida (ep 1)
Mizuki Itou (eps 6, 8, 10-12)
Rie Aoki (ep 12)
Ryuunosuke Murakami (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Satoshi Ikeda (Incarnates eps 2,9-12; ep 6)
Seung Hee Yoo (ep 9)
Shinichi Wada (eps 5, 8, 11-12)
Shiro Shibata (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Song Jin Hee (ep 3)
Takayuki Sano (Incarnates ep 9-12; eps 2, 6)
Tomoe Akuzawa (ep 10)
Yasuchika Nagaoka (ep 5)
Yōsuke Takada (eps 1, 6, 10-12)
Yun Jeong Kim (ep 9)
Sound Director: Kisuke Koizumi
Cgi Director: Kazumasa Ōta
Director of Photography: Momoko Mifune
Producer:
Chisaki Hirano (Cygames)
Fumitaka Kitazawa (Tokyo MX)
Gouta Aijima (GYAO)
Masaki Fujie (A-Sketch)
Toshihiro Suzuki (East Japan Marketing & Communications)
Yuichi Tada (BS11)
Yuri Terao (Kodansha)

2D Work: Megumi Iwabuchi (ED; eps 2-9, 11-12)
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (ep 5)
Atori Ozawa (eps 5, 8, 10)
Chiharu Sato (ep 6)
Dan Ni Zhang (ep 2)
Dong Hoon Lee (DR MOVIE; ep 4)
Eun Joo Park (DR MOVIE; eps 3-4)
Eun Ju Park (DR MOVIE; ep 7)
Fumie Sasaki (ep 2)
Hee Jae Kwon (DR MOVIE; eps 3, 7)
Hee Jung Kim (DR MOVIE; ep 9)
Hiroyuki Saitou (Studio Gash; eps 5, 8)
Hye Soo Kim (DR MOVIE; OP; ep 5)
Ji Hyun Lee (DR MOVIE; ep 4)
Jung Hoon Kim (DR MOVIE; ep 3)
Jung Soon Cho (DR MOVIE; ep 9)
Junichi Kawano (ep 2)
Ka Young Yoon (DR MOVIE; eps 3-4)
Kaichi Baba (ep 6)
Kaneaki Sugimitsu (ep 5)
Kaori Kishi (ep 12)
Kaoru Satō (ep 1)
Kee Fujiike (eps 2, 11)
Kenta Yokoya (ep 6)
Kwan Woo Kim (DR MOVIE; ep 5)
Kyung Yeon Kim (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Mai Watanabe (eps 1-2, 6)
Mayu Ushijima (ep 2)
Minami Yamashita (eps 5-6, 11-12)
Minori Nakagawa (7 episodes
eps 1-2, 5, 8-11
)

Mizuki Itou (ep 8)
Myung Hee Kim (DR MOVIE; eps 3-4)
Nana Nakagawa (J.C. Staff; eps 1-2)
Nanami Hakoda (eps 6, 9)
Nanami Katsuragi (ep 2)
Nanami Takahashi (ep 2)
Nanami Tanaka (eps 8, 10-11)
Naoko Yamashita (J.C. Staff; eps 1-2)
Narumi Ookuma (J.C. Staff; eps 1-2)
Reimi Eda (eps 1-2, 5, 8)
Rina Morishima (ep 8)
Rira Yamazaki (eps 6, 11-12)
Risa Naka (ep 2)
Ritsuko Tanaka (ep 2)
Ryuunosuke Murakami (ep 2)
Satoshi Ikeda (ep 2)
Selen Ogura (ep 8)
Seung Hyun Yun (DR MOVIE; ep 7)
Shiro Shibata (ep 9)
Shōichi Hotta (OP; 7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 11-12
)

Shōtarō Hatake (9 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-12
)

Shunsuke Itai (eps 1-2, 6)
Sook Hee Kim (DR MOVIE; ep 9)
Tai Wei Lu (eps 6, 11)
Takaaki Tanabe (ep 2)
Takayoshi Hayashi (ep 2)
Takuya Suezawa (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 11
)

Tomoe Akuzawa (ep 2)
Tomoko Fukushima (6 episodes
eps 5-6, 8-9, 11-12
)

Wei Qing Wang (OP; 5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 11
)

Yoon Seong Cho (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Yu Fen Cheng (ep 1)
Yu Sun Kim (DR MOVIE; eps 3-4)
Yuka Hayashi (eps 5-6)
Yumi Yogi (ep 6)
Yun Yeong Jang (DR MOVIE; ep 9)
Yuuko Kobori (ep 2)
3D Animation:
Atsushi Kiire (MAPPA; eps 1, 10-11)
Kazumasa Ōta (OP,ED; eps 6-9)
Subaru Ikeda (MAPPA; ep 1)
Takumi Yamamoto (MAPPA; eps 1, 4, 10-12)
3D Structure Design: Satoshi Takabatake (eps 8-12)
3DCG Layout:
Jun Quan Chen (cre-p; ep 6)
Kosuke Doumen (cre-p; eps 5-6)
Ryo Matsushita (cre-p; eps 5-6, 11-12)
Wataru Miyazaki (cre-p; 8 episodes
eps 3-7, 9, 11-12
)

Wei Zhi Jiang (cre-p; ep 6)
Yuya Wakayama (cre-p; eps 5, 9, 11-12)
Animation Cooperation:
Anna Tateno (ep 7)
Kae Shimura (ep 7)
Kaho Nishimoto (ep 7)
Kiharu Fujisawa (ep 7)
Mami Takino (ep 7)
Namie Saito (ep 7)
Reimi Eda (ep 7)
Runa Yagyu (ep 7)
Sakiko Kadoya (ep 7)
Shiro Shibata (ep 7)
Shōichi Hotta (ep 7)
Shōtarō Hatake (ep 7)
Yasuchika Nagaoka (ep 7)
Yuka Masuda (ep 7)
Yuka Ohara (ep 7)
Animation producer: Takahiro Ogawa (MAPPA)
Art Board:
Kaori Yasumi (ep 8)
Kazuki Higashiji (ep 8)
Art Setting Assistance:
Kaori Yasumi (eps 5-7, 10-12)
Kazuki Higashiji (eps 5-6)
Saina Cisse (eps 2-3, 5-12)
Satoshi Takabatake (eps 3-7)
Shino Ohara (eps 4, 9-12)
Taketo Gonpei (Cre-p; eps 10-12)
Tomoe Ookubo (eps 9-10)
Yūki Yumikita (Cre-p; eps 11-12)
Yuya Wakayama (Cre-p; eps 11-12)
Assistant Animation Director:
Anna Tateno (ep 7)
Chika Ishida (ep 9)
Dan Ni Zhang (eps 4, 7)
Kaori Kishi (eps 4, 7)
Kim Sang Yeop (ep 2)
Masayuki Yoshida (eps 2-3)
Mizuki Itou (ep 7)
Reimi Eda (eps 10, 12)
Rie Aoki (eps 4, 7, 9)
Runa Yagyu (ep 7)
Ryuunosuke Murakami (ep 3)
Sakiko Kadoya (ep 7)
Satoshi Ikeda (eps 4, 7)
Shinichi Wada (eps 1-2)
Shiro Shibata (eps 3, 7, 9)
Shōtarō Hatake (ep 7)
Tai Wei Lu (ep 7)
Takayuki Sano (eps 3-5, 7)
Takuya Suezawa (ep 9)
Yōsuke Takada (eps 3, 7)
Assistant Art Director:
Mi Kyoung Kim (eps 3, 7)
Yoon Ho Lee (eps 5-6, 8)
Assistant Director of Photography:
Shigeki Asakawa (ep 2)
Un Sik Kim (ep 3)
Assistant Episode Director:
Yasutomo Okamoto (eps 6-7, 10-11)
Yuki Nishibata (ep 9)
Assistant Key Animation Director: Norihito Takahashi (ep 12)
Associate producer:
Eriko Konno (A-Sketch)
Hitomi Mukoyama (East Japan Marketing & Communications)
Kazuha Oyama (NBCUniversal Entertainment)
Masao Higashi (BS11)
Tristan Regnault (Cygames)
Background Art:
Anri Maeda (MAPPA; OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Atsushi Satomi (Atelier Makaria; ep 2)
Bo Li (MAPPA; OP; 8 episodes
eps 1-3, 7-8, 10-12
)

Dong Seok Moon (DR MOVIE; eps 9, 11-12)
Geun Ju Park (DR MOVIE; eps 3, 7)
Guk-hyun Lee (DR MOVIE; eps 9, 11-12)
Hiroshi Gouroku (Atelier Makaria; ep 2)
Hye Jin Kim (DR MOVIE; eps 3, 7)
Hyo Cheol Shin (ACOON; 7 episodes
eps 4-6, 8, 10-12
)

Hyun Soo Kim (ACOON; 7 episodes
eps 4-6, 8, 10-12
)

Jae Woo Park (DR MOVIE; 5 episodes
eps 3, 7, 9, 11-12
)

Ji Yoon Hyun (DR MOVIE; eps 3, 7)
Ju-Hee Kim (ACOON; 7 episodes
eps 4-6, 8, 10-12
)

Kyung Hwan Kim (DR MOVIE; eps 3, 7)
Rei Ooyama (MAPPA; ep 12)
Ryūhō Tomita (MAPPA; OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Sakino Ōi (MAPPA; OP; 8 episodes
eps 1-3, 7-8, 10-12
)

Seon Hwan Park (DR MOVIE; eps 9, 11-12)
Seong Ho Kim (DR MOVIE; eps 9, 11-12)
Shino Ohara (OP)
Shuang Liang (MAPPA; OP; 9 episodes
eps 1-2, 5-8, 10-12
)

Si Min Huang (MAPPA; OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Soo Hyeon Sin (DR MOVIE; eps 3, 7)
Su-Gi Sung (ACOON/DR MOVIE; 7 episodes
eps 4-6, 8, 10-12
)

Yoon Ho Lee (ACOON/DR MOVIE; eps 10-12)
CG Producer: Yusuke Tannawa
Chief Assistant Animation Director: Daisuke Niinuma (ep 5)
Chief Producer:
Chiyo Kawazoe (Kodansha)
Reo Kurosu (NBCUniversal Entertainment)
Color Check:
Asami Eguchi (Stella Road; eps 2, 8)
Eiko Matsushima (ep 1)
Hyeong Sun Kim (eps 3-4, 7)
Itsuku Onishi (eps 6, 10, 12)
Jin-Hee Lee (eps 3-4)
Kaho Endo (Stella Road; eps 5, 11)
Sook Young Kim (eps 3-4, 7)
Color Check Assistant:
Asami Eguchi (Stella Road; eps 5, 11)
Chikako Kamata (ep 12)
Kaho Endo (Stella Road; eps 2, 11)
Keisho Kikuchi (Stella Road; eps 2, 5, 11)
Yuika Nagai (Stella Road; eps 5, 11)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 2, 5, 11)
Yuko Koshida (Stella Road; eps 2, 5, 11)
Color Coordination:
Asami Eguchi (Stella Road; eps 1-2, 8)
Eiko Matsushima (ep 1)
Hyeong Sun Kim (eps 3-4, 7)
Itsuku Onishi (eps 6, 10, 12)
Jin-Hee Lee (eps 3-4)
Kaho Endo (Stella Road; eps 5, 11)
Sook Young Kim (eps 3-4, 7)
Color design: Chikako Kamata
Design:
Shinya Oshiro (atd inc.)
Takahisa Atsuji (atd inc.)
Digital Animation Manager: Norioki Sakai
Digital In-Between Animation Chief: Sakiko Kadoya (ep 1)
Distribution Manager:
Norihiko Amano
Takafumi Sekiguchi
Domestic Licensing: Sen Furue
Finish Animation:
A Jin Kim (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Anna Tateno (MAPPA Sendai Studio; eps 1-9, 11-12)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-11)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-10)
Chikako Kamata (OP,ED)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; ED)
Jin-Hee Lee (DR MOVIE; ep 7)
Jun Tanaka (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-11)
Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; eps 1-4, 6-12)
Kana Katagiri (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 8)
Kana Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Katsuyuki Konishi (ep 10)
Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-10)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-9, 12)
Mayu Katagiri (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 8)
Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-4, 6-12)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Mika Kinoshita (Studio Elle; ED)
Min-Lee Kim (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Minami Kijō (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; eps 1-4, 6, 8)
Misaki Kitagawa (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-4, 6-12)
Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-12)
Nijiho Yoshimura (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
One Jung Park (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-10, 12)
Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-6, 8, 10)
Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-12)
Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-10)
Sayaka Kubo (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Se Na Park (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Shō Kaneko (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Su Hyun Jung (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Sung Kyung Hwang (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Tatsuya Harada (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8, 11)
Wei Wo Zheng (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Yoshiyuki Ōta (Studio Elle; ED)
Young Hye Yoo (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-9, 11-12)
Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-12)
Guest Character Design:
Dan Ni Zhang (7 episodes
eps 3-5, 8-9, 11-12
)

Kaori Kishi (eps 6, 11-12)
Yuuki Kimura (eps 2, 8-10)
In-Between Animation:
Anna Tateno (MAPPA Sendai Studio; eps 1-9, 11-12)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-11)
Chea Sick Park (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-10)
Eun Joo Yoon (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Haruka Watanabe (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; eps 1-12)
Hong Yi Min (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Jeong-In Yun (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Ji Yeong Park (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Jin Ju Go (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Jun Tanaka (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-11)
Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; eps 1-4, 6-12)
Kana Katagiri (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 8)
Kana Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-10)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-9, 12)
Masako Yokote (MAPPA Tokyo Studio; eps 6, 12)
Mayu Katagiri (MAPPA Sendai Studio; eps 6, 8)
Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-4, 6-12)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-12)
Mi Ok Lee (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Minami Kijō (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; eps 1-4, 6, 8)
Misaki Kitagawa (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-4, 6-12)
Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-12)
Nijiho Yoshimura (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-10, 12)
Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-6, 8, 10)
Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-12)
Ryeo-Jin Byon (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-10)
Sayaka Kubo (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Shō Kaneko (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Tatsuya Harada (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8, 11)
Tomomi Kajiki (OP,ED; ep 1)
Wei Wo Zheng (MAPPA Sendai Studio; eps 5-6, 8)
Yong Seok Lee (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Young-Jin Heo (DR MOVIE; eps 3-4, 7)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; OP; eps 1-9, 11-12)
Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; OP; eps 1-12)
In-Between Check:
Anna Tateno (ep 7)
Kaho Nishimoto (ep 11)
Kyung Ok Gu (ep 9)
Minami Yamashita (ep 8)
Namie Saito (ep 11)
Runa Yagyu (eps 2, 6, 9, 12)
Sakiko Kadoya (ep 5)
Seong Jin Ho (eps 3-4, 7)
Tomomi Kajiki (OP; ep 1)
Yutaka Sakamoto (ep 10)
Incarnate Design: Satoshi Ikeda
Incarnate Design Assistance:
Hiroshi Arisawa (eps 1, 6-9, 12)
Yōsuke Takada (7 episodes
eps 1, 5-6, 8-10, 12
)

Incarnate Illustration: Setta (ED)
Incarnate Layout: Takayuki Sano (ED)
Insert Song Composition: Yoshihiro Ike (Beatrice's Lullaby; ep 8)
Insert Song Lyrics: Maybe (Beatrice's Lullaby; ep 8)
Insert Song Performance: Saori Hayami (Beatrice's Lullaby; ep 8)
Key Animation:
Akie Morimoto (ep 6)
Ako Kagiyama (eps 5, 8, 11)
Arisa Kuroda (ep 8)
Asumi Katō (eps 1, 10)
Ayumi Namiki (eps 2, 11)
Chang Lee (DR MOVIE; ep 9)
Daiki Ōta (ep 10)
Dan Ni Zhang (OP; eps 1-2, 6)
Dong Hoon Lee (DR MOVIE; eps 3-4)
Eiko Mishima (NUT; ep 2)
Erika Kawakami (ep 8)
Eun Joo Park (DR MOVIE; eps 3-4)
Hero (ep 2)
Hideo Maru (ep 11)
Hiroaki Karasu (ep 2)
Hiroko Oohata (ep 2)
Hiromi Taniguchi (OP)
Hisao Muramatsu (ep 2)
Hye Soo Kim (DR MOVIE; ep 5)
Hyun Kyung Oh (eps 5, 11)
Hyun Su Jung (DR MOVIE; ep 9)
Ichiro Hattori (ep 6)
Isamu Utsuki (eps 8, 10, 12)
Issei Nagamatsu (eps 1, 6)
Jae Ik Park (DR MOVIE; ep 9)
Ji Hyun Lim (DR MOVIE; eps 3-4)
Jian Ren Hui (ep 6)
Jian Xiu Li (ep 6)
Jin Sung Woo (DR MOVIE; ep 9)
Jin Uk Lim (DR MOVIE; ep 9)
Jing Kang Kim (DR MOVIE; ep 9)
Joo I Choi (DR MOVIE; eps 3-4)
Kana Harufuji (ep 2)
Kaneaki Sugimitsu (ep 10)
Kaori Kishi (OP; eps 1, 6)
Kasumi Kikuchi (ep 10)
Kazumasa Takeuchi (eps 2, 8)
Kee Fujiike (eps 1, 8, 11)
Keiji Shigesawa (ep 8)
Kenta Yokoya (eps 1-5, 8-9)
Kiyomi Masuda (eps 5, 8)
Kohei Takahashi (ep 8)
Kouichi Hayamizu (ep 5)
Kyouka Miyashita (ep 6)
Makiko Hayase (eps 1-2, 8)
Makoto Matsui (eps 6, 11-12)
Mami Takino (eps 11-12)
Manabu Kushibuchi (eps 1, 5, 8)
Manabu Nakatake (OP)
Masaharu Morinaka (eps 2, 8)
Masahiro Shigemoto (eps 5, 8, 12)
Masataka Kawai (eps 1, 5, 8, 12)
Masayo Matsumoto (ep 8)
Masayuki Yoshida (OP; ep 12)
Minami Yamashita (ep 10)
Minoru Ezaki (eps 2, 5)
Mitsushi Kasano (ep 5)
Mitsuteru Kubo (7 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10-12
)

Mizuki Itou (ep 6)
Moon Soo Kim (DR MOVIE; eps 3-4)
Motoi Nakamura (ep 12)
Motonori Nishibe (eps 5, 8)
Myung-Hwan Park (DR MOVIE; ep 9)
Nao Takano (eps 5, 12)
Noboru Kawamori (ep 6)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 6)
Norihiko Tamaki (ep 2)
Noriko Itou (ep 12)
Osamu Nuita (ep 12)
Reimi Eda (ep 6)
Rie Aoki (OP; eps 11-12)
Rie Nishimura (ED)
Rin Riku (ep 8)
Ryōta Higashi (NUT; ep 2)
Ryou Kodama (ep 5)
Ryuunosuke Murakami (ep 1)
Sakiko Uda (ep 1)
San Kim (DR MOVIE; ep 9)
Satoshi Ikeda (eps 1, 6)
Satoshi Shigeta (eps 1, 6, 12)
Seong Won Yang (DR MOVIE; eps 3-4)
Seong-il Kim (DR MOVIE; ep 5)
Serena Koi (eps 1, 8, 10)
Seung-Jin Han (DR MOVIE; ep 9)
Shinji Nagata (ep 2)
Shinya Kameyama (ep 2)
Shinya Yamada (eps 10-12)
Shun Nakajima (ep 8)
Suguru Iijima (ep 1)
Sunyong Yang (DR MOVIE; eps 3-4)
Tae-sik Kang (ep 7)
Tai Wei Lu (OP; 5 episodes
eps 1-2, 6, 10, 12
)

Taiichiro Kohara (ep 2)
Takaaki Tanabe (ep 5)
Takato Nakajima (ep 5)
Takayo Mitsuwaka (ep 8)
Takayuki Sano (OP; 4 episodes
eps 1, 6, 10, 12
)

Takehiro Hamatsu (ep 10)
Takenori Tsukuma (ep 10)
Takurō Sakurai (eps 2, 6)
Takuya Suezawa (eps 6-12 even)
Tamako Miyanishi (OP)
Tatsuya Urano (ep 2)
Tetsurō Nireki (OP)
Tetsurou Yamada (ep 5)
Tomoaki Kado (ep 1)
Tomoe Akuzawa (eps 6, 10, 12)
Tomohiro Kamitani (ep 1)
Tomohiro Kamiya (ep 1)
Toshiki Yamazaki (ep 12)
Toshiyuki Satō (ep 11)
Toshiyuki Yoshioka (ep 2)
Wei Qing Wang (eps 6, 10, 12)
Yasuchika Nagaoka (OP; eps 10-12)
Yasuhiro Saiki (ep 2)
Yoon Seong Cho (DR MOVIE; eps 3-4)
Yoshiaki Tomita (ep 2)
Yoshito Narimatsu (eps 1-2, 8)
Yōsuke Takada (OP; ep 1)
Yu Fen Cheng (eps 6, 8, 10)
Yu Seon Kim (DR MOVIE; eps 3-4)
Yui Okano (ep 5)
Yūji Hamada (ep 11)
Yuka Hayashi (ep 8)
Yukari Watabe (ep 5)
Yuki Nakajima (ep 1)
Yukihiro Kobayashi (ep 2)
Yūsuke Kawabe (ep 1)
Yuuji Hakamada (eps 1, 8, 11)
Yuuki Kimura (ep 1)
Literature Assistance:
Andrew Michael Upton (eps 2-3, 6, 8)
Saori Kanaya
Toru Kubo
Monster Design: Takayuki Sano
Music producer: Shinji Kawaguchi
Official Site:
Chiho Tomokawa (Maverica)
Nobuhiro Tsuruta (Maverica)
Taku Sudo (Maverica)
Online Editor:
Ayuka Suzuki (Q-Tec; 8 episodes
eps 2-3, 5, 7-10, 12
)

Dai Miyajima (Q-Tec; ep 4)
Eun Jung Song (Q-Tec; ep 11)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec; ep 6)
Takami Tachikawa (Q-Tec; ep 9)
Yuu Ooseki (Q-Tec; eps 1-12)
Original Work Assistance:
Hirotoshi Kurita (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Shiro Yamano (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Photography:
Arisa Kawamoto (MAPPA; eps 1-2, 4-12)
Chika Toda (MAPPA; eps 1, 3, 8)
Gyeong Su Choi (GfreeMon; eps 4, 7)
Haruto Ikegami (MAPPA; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 10-12
)

Hyo Gyu Park (MAPPA; eps 2-3)
Jin Choi (TEAM KAIROS; ep 3)
Joon Hyoup Hong (TEAM KAIROS; ep 3)
Junichi Kakinuma (Rare Trick; eps 5-12)
Kazuhiro Yamada (MAPPA; eps 5-6, 8)
Koji Tanaka (Rare Trick; eps 6-8, 10-12)
Madoka Yagi (MAPPA; eps 1, 5-7)
Momoe Sekine (MAPPA; eps 4-5, 7)
Momoko Mifune (OP,ED)
Nobuhiro Kawakami (Rare Trick; eps 10-11)
Ryohei Miyasaka (Rare Trick; eps 1-2)
Saho Sawada (MAPPA; eps 1, 6-7)
Shigeki Asakawa (Rare Trick; OP; eps 1, 3-12)
Shinnosuke Kato (MAPPA; eps 1-3, 9-11)
Soo Jung Kim (TEAM KAIROS; ep 3)
Teppei Ito (MAPPA; 6 episodes
eps 1, 5-6, 10-12
)

Woo Sik Lee (GfreeMon; eps 4, 7)
Yasuhiko Abe (Rare Trick; eps 1-2, 5-12)
Yomogiko Murano (Rare Trick; eps 1, 3-6)
Yuma Yamaguchi (Rare Trick; eps 1-2, 4-12)
Yumi Sugou (MAPPA; eps 1-2, 4)
Planning:
Hiroyuki Tajima (NBCUniversal Entertainment)
Kazuma Kurio (GYAO)
Kazuya Tasaki (BS11)
Koichi Watanabe (Cygames)
Masanori Yumiya (East Japan Marketing & Communications)
Naotoshi Tsunoda (Kodansha)
Nobuyuki Soma (A-Sketch)
Shinichiro Kitazawa (Tokyo MX)
Production:
Gaku Nakagawa (A-Sketch)
Hideyuki Igarashi (Kodansha)
Kazuaki Takahashi (NBCUniversal Entertainment)
Nobuhiro Takenaka (Cygames)
Tomoyuki Ohwada (BS11)
Tsutomu Aihara (East Japan Marketing & Communications)
Production Advancement:
Ayumi Takaishi (ep 10)
Fumi Moriya (ep 12)
Hinako Tada (ep 6)
Hiroyuki Kayou (ep 3)
Hoon Beck (ep 9)
Kaede Hirata (OP; eps 4, 9)
Kwan Woo Kim (ep 7)
Yoho Ishikawa (ED; ep 7)
Yong Ho Jeon (eps 3-4)
Yū Kudō (ED)
Yui Kamiura (ep 11)
Yuma Yoshida (ep 2)
Yuriko Waki (eps 1, 8)
Production Advancement Assistance: Hinako Tada (ep 12)
Production Affairs:
Minami Arakawa (Sendai Studio)
Yumiko Mishima (Sendai Studio)
Production Desk: Fumi Moriya
Production manager:
Koya Okamura
Ryō Ōikawa
Production Supervision: Manabu Ohtsuka
Prop Design:
Dan Ni Zhang (eps 1-12)
Tai Wei Lu (eps 6-7)
Takayuki Sano (eps 6-7, 9-12)
Yōsuke Takada (eps 1, 8)
Prop Design Assistance: Yuuki Kimura (eps 11-12)
Publicity: Takuto Ishigaki
Publicity Producer: Jun Harada
PV Production: Michitaka Mochizuki
Recording Adjustment: Tomonari Tokuhisa
Recording Adjustment Assistant: Yumi Yoshihara
Scan:
Jeong Eun Lee (eps 3-4, 7)
Yun Hee Park (eps 3-4, 7)
Setting Production: Yū Kudō
Setting Production Assistant: Yoho Ishikawa
Sound Effects:
Kenji Shibasaki
Kōsuke Kobayashi (小林孝輔)
Sound Production Manager:
Nobue Yoshinaga
Takurou Okada
Special Effects: Yoko Maemura (OP; eps 2-8, 11-12)
Storyboard Assistant: Takayuki Sano (ep 6)
Theme Song Arrangement:
KanadeYUK (TaWaRa; ED)
Mafumafu (OP)
Theme Song Composition:
Mafumafu (OP)
[email protected] (TaWaRa; ED)
Theme Song Lyrics:
hotaru (TaWaRA; ED)
Mafumafu (OP)
Theme Song Performance:
ARAKI (ED)
Gero (ED)
Mafumafu (OP)
Ai Kakuma as Nancy Schaal Bancroft

Daisuke Hirakawa as William
Hiroki Yasumoto as Edgar
Jun Fukuyama as Christopher (Gargoyle )
Kaito Ishikawa as Claude
Kana Ichinose as Miglieglia
Kenjiro Tsuda as Arthur
Kouki Uchiyama as Theodore
Maaya Sakamoto as Elizabeth
Mamiko Noto as Elaine
Saori Hayami as Beatrice
Tomokazu Sugita as Miles
Yōko Hikasa as Liza

Japanese companies
2nd Key Animation:
APPP (ep 6)
Asahi Production (eps 6, 10-12)
Be Loop (ep 2)
Dogwood (OP; eps 1, 6, 8-9)
Dr. Movie (6 episodes
eps 3-5, 7, 9, 11
)

Gallop (ep 5)
GK Sales (eps 2, 6)
J.C. Staff (eps 1-2)
Maho Film (ep 2)
NUT (ep 11)
Pak Production (ep 7)
R.I.C (eps 2, 6)
Revival (8 episodes
eps 2, 5-6, 8-12
)

Shuka (ep 5)
Snow Light Staff (ep 5)
Studio Arche (eps 10-12)
Studio Elle (ep 8)
Studio Gash (eps 5, 8)
Studio Gram (OP; eps 2, 6, 8-9)
Studio μ (OP)
Sunrise (ep 2)
Tatsunoko Production (eps 2, 6)
The Sun (eps 3-4, 7)
Triple A (eps 10-11)
xenron (7 episodes
eps 2, 5-6, 8-9, 11-12
)

Zero-G (ep 1)
3DCG Layout: Cre-p Co., Ltd. (8 episodes
eps 3-7, 9, 11-12
)

3DCGI:
MAPPA (eps 1, 4)
Animation Direction:
Dr. Movie (ep 12)
Pak Production (ep 7)
The Sun (eps 3-4, 7, 9)
Animation Direction Assistance: Dr. Movie (ep 11)
Animation Production: MAPPA
Art Assistance:
Acoon (eps 5-6, 8)
MiGRIM (ep 3)
Art Setting Assistance: Cre-p Co., Ltd. (eps 10-12)
Background Art:
Acoon (eps 4-6, 8, 10)
Atelier Daimon (ep 2)
Dr. Movie (5 episodes
eps 3, 7, 9, 11-12
)

Makaria (ep 2)
MAPPA (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Qinglei Digital (eps 11-12)
Color Check:
Greemi (ep 9)
Hanil Animation (ep 9)
Stella Road (eps 2, 5, 8, 11)
Color Check Assistance: Stella Road (eps 2, 5, 11)
Color Coordination:
Greemi (ep 9)
Hanil Animation (ep 9)
Stella Road (eps 2, 5, 8, 11)
Episode Director: The Sun (ep 7)
Finish Animation:
Asahi Production (7 episodes
eps 2, 6-8, 10-12
)

DEFA (ep 1)
Dogwood (eps 2, 6, 12)
Dr. Movie (5 episodes
eps 3-4, 6-7, 11
)

FAI (eps 2, 12)
GK Sales (eps 2, 6-7, 10)
Hanil Animation (ep 9)
HUAYI (eps 3-4, 7)
M.S.J Musashino Production (ep 8)
MAPPA (ep 6)
MAPPA Sendai Studio (eps 1-12)
MAPPA Tokyo Studio (eps 1-12)
R.I.C (eps 1-2, 6-7)
Revival (8 episodes
eps 2, 5-8, 10-12
)

Stella Road (eps 1, 5)
Studio CL (eps 5-6, 10-11)
Studio Elle (eps 1, 6, 8, 12)
Studio EverGreen (eps 8, 10)
Studio Gram (eps 2, 6, 8)
Studio μ (eps 8, 10)
The Sun (ep 7)
Triple A (eps 10-12)
World Anime Networks (eps 2, 6)
xenron (8 episodes
eps 2, 5-8, 10-12
)

In-Between Animation:
Asahi Production (8 episodes
eps 1-2, 6-8, 10-12
)

Dogwood (eps 1-2, 6, 12)
Dr. Movie (6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 11
)

FAI (eps 2, 12)
GK Sales (eps 2, 6-7, 10)
Hanil Animation (ep 9)
HUAYI (eps 3-4, 7, 9)
M.S.J Musashino Production (ep 8)
MAPPA
MAPPA Sendai Studio (eps 1-12)
MAPPA Tokyo Studio (eps 1-12)
Palette (ep 1)
R.I.C (eps 2, 6-7)
Revival (8 episodes
eps 2, 5-8, 10-12
)

Studio CL (eps 5-6, 10-11)
Studio Elle (ep 8)
Studio EverGreen (eps 8, 10)
Studio Gram (eps 2, 6, 8)
Studio μ (eps 8, 10)
The Sun (ep 7)
Triple A (eps 10-12)
World Anime Networks (eps 1-2, 6)
xenron (9 episodes
eps 1-2, 5-8, 10-12
)

Key Animation:
Art Base Bam (ep 8)
Dr. Movie (eps 3-6, 9-12)
GK Sales (eps 10-11)
Hanil Animation (eps 3-4, 11)
NUT (ep 2)
Pak Production (ep 7)
Revival (ep 8)
The Sun (eps 7, 11)
Logo Cooperation: smack
Official Site Production: atd
Online Editing: Q-Tec
Original Work Assistance: Shounen Magazine Editorial Department
Photography:
Gfreemon (eps 4, 7)
KAIROS (ep 3)
MAPPA (eps 1-12)
Raretrick (eps 1-12)
Photography Cooperation:
AMGA (ep 11)
Asahi Production (eps 6, 9, 11-12)
Asura Film (eps 2-3)
DEFA (ep 11)
GK Sales (eps 2, 6)
J.C. Staff (OP; eps 3-4, 9)
Line Farm (eps 5-11 odd)
M.S.J Musashino Production (eps 11-12)
Magic Bus (ep 8)
PRA (eps 1, 5, 11)
Revival (ep 10)
Ryūsei (ep 9)
Satelight (OP; eps 1, 4-6, 9)
Studio CL (5 episodes
eps 1-2, 8, 10-11
)

Studio Elle (ep 3)
Studio EverGreen (eps 10-11)
Studio Twinkle (eps 4-5)
Triple A (eps 5, 8)
Typhoon Graphics (ep 12)
xenron (eps 5, 8-10, 12)
Production Cooperation: Dr. Movie (eps 3-4, 7, 9)
Recording Studio: dugout studio
Sound Production: dugout
Theme Song Production:
A-Sketch (OP)
NBCUniversal Entertainment Japan (ED)
English cast
English staff
ADR Director: Ryan Johnston
Erika Harlacher as Nancy Schaal Bancroft

Allegra Clark as Elaine Bluelake
Billy Kametz as Claude
Cherami Leigh as Liza
Mick Wingert as Cain
Ray Chase as Hank
Todd Haberkorn as John William Bancroft (uncredited)

Ben Diskin as
child (ep 2 uncredited)
Garm
Roy (uncredited)
Cherami Leigh as child (ep 2 uncredited)
Keith Silverstein as
North General (ep 1 uncredited)
Villager (ep 2 uncredited)
Kirk Thornton as Villager (ep 2 uncredited)
Kyle Hebert as
North General (ep 1 uncredited)
Villager (ep 2 uncredited)
Tara Sands as Beatrice
English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc.
Broadcaster: Animax Asia
Internet Streaming: Crunchyroll
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (French subtitltes)
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology