Shachibato! President, It's Time for Battle! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Shachō, Battle no Jikan Desu! (Japanese)
社長、バトルの時間です! (Japanese)
Genres: adventure, fantasy
Plot Summary: The world of Gatepia was once a wasteland, until a goddess arrived and summoned the many mystical Gates that are now scattered all over, including the Big Gate at its center. For ages, companies of adventurers have gone into the Gates, slain the monsters called muja inside, and retrieved the kirakuri that powers their society. Minato's father was one the President of Kibou Company, but he has since departed for the Big Gate. Yutoria, Minato's childhood friend, is the secretary of Kibou Company, and is so certain that Minato would make for a perfect new President that she doesn't give him much of a choice when she recruits him for the job. Now it is this one-time NEET's duty to lead his new employees and find a way to reverse Kibou Company's ailing fortunes.
User Ratings: 31 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (raw:1)
 Excellent: -
 Very good: 1 vote (sub:1)
 Good: 6 votes (sub:6)
 Decent: 9 votes (sub:7, dub:2)
 So-so: 9 votes (sub:7, dub:2)
 Not really good: 2 votes (sub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Weak: 3 votes (sub:2, raw:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 76 users, rank: #4985 (of 8359)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.677 (Decent−), std. dev.: 1.4677, rank: #6851 (of 8450)
Weighted mean: 5.574 (Decent−), rank: #7049 (of 8450) (seen all: 5.90 / seen some: 5.00 / won't finish: 3.38)
Bayesian estimate: 6.078 (Decent), rank: #5454 (of 6449)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2020-04-05
Opening Theme:
"Hurry Love" by Azumi Waki
Ending Theme:
"Oyasumi" (Good Night) by Kana Ichinose
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroki Ikeshita
Series Composition: Kenta Ihara
Script: Kenta Ihara (eps 1-12)
Storyboard:
Hiroki Ikeshita (OP; eps 1-2)
Shinji Ishihira (eps 3, 6, 9, 12)
Shunsuke Takarai (ED; ep 11)
Takebumi Anzai (eps 4-5, 7, 10)
Tenpei Mishio (ep 8)
Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE; OP)
Episode Director:
Akira Shimizu (ep 10)
Ayumu Uwano (ep 4)
Hiro Ohki (eps 2, 7)
Kazunobu Shimizu (eps 1, 6, 12)
Kiyotaka Ohata (ep 5)
Kōsaku Taniguchi (ep 9)
Shunsuke Takarai (eps 3, 11)
Tenpei Mishio (ep 8)
Unit Director:
Kazunobu Shimizu (OP)
Shunsuke Takarai (ED)
Character Design: Keisuke Watanabe
Art Director: Takehiko Segawa (Studio Tulip)
Chief Animation Director:
Atsuko Saitō (eps 4, 7, 9, 11)
Hiromi Okazaki (ep 5)
Keisuke Watanabe (OP; 7 episodes
eps 1-3, 6-12 even
)

Nozomi Goto (ep 5)
Animation Director:
Akane Imada (eps 4, 8, 11)
Atsuko Saitō (ep 6)
Aya Nasuno (ep 10)
Emi Kouno (ep 12)
Eriko Kotobuki (eps 2, 6, 11-12)
Hajime Yoshida (ep 11)
Hiro Ohki (eps 11-12)
Hiroshi Saitō (ep 9)
Hyeon Ji Han (ep 7)
Ippei Masui (ep 10)
Jouji Yanase (ep 3)
Junichi Fukunaga (eps 3, 6)
Kanji Nagasaka (ep 12)
Kazuki Baba (ep 5)
Keiko Yamamoto (ep 10)
Keita Hagio (ep 9)
Kenji Hattori (eps 6, 11)
Kii Tanaka (ep 12)
Kōsuke Yoshida (eps 3-4, 6)
Min Ki Han (ep 8)
Ming Zhe Qiu (ep 10)
Ryo Saito (ep 9)
Satoshi Shimada (ep 11)
Sayaka Takase (ep 9)
Shinichi Shigematsu (ep 6)
Shinichi Suzuki (ep 10)
Shinobu Ohkochi (ep 12)
Shinya Yamada (ep 12)
Shogo Teramoto (ep 8)
Takeshi Matsuda (ep 9)
Yoshie Anzai (ep 10)
Yu Matsuno (ep 9)
Yūichi Yoshida (ep 5)
Yukie Suzuki (OP; eps 1, 6)
3D Director:
Junpei Mukai
Kosuke Arakawa (ep 12)
Sound Director: Takumi Itō (Half H.P Studio)
Director of Photography: Masaaki Onodera
2D Graphics: Chihiro Oshima (STEREOTYPE; OP)
2nd Key Animation:
Aiko Yamaguchi (ep 5)
Anri Tamura (7 episodes
eps 1-2, 4, 6-8, 11
)

Ayame Enomoto (ep 10)
Cheng Chen (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8
)

Chiyo Imamaki (OP; eps 2-4, 6, 11)
Eri Ohba (Team Harada; ep 5)
Eriko Kotobuki (ep 6)
Haruka Ogiso (eps 1-2, 4, 6)
Hikaru Kodama (ep 5)
Hiroyuki Morita (eps 1-2)
Jin Maki (ep 8)
Kaho Kiyota (ep 10)
Kaori Komai (Team Harada; ep 5)
Kaori Yamamoto (Team Harada; ep 5)
Kosuke Hiramatsu (Studio Lings; ep 5)
Kōsuke Yoshida (eps 2-3)
Kousei Kudo (ep 8)
Lou Ming Huang (ep 5)
Mai Ishii (ep 7)
Mai Konno (M.S.J. Musashino Production; ep 5)
Maju Saito (eps 7, 10)
Manami Yabe (ep 5)
Masato Kudou (ep 2)
Mayumi Kowada (ep 5)
Miu Tsuge (ep 7)
Moe Fujii (ep 5)
Moe Takayose (eps 1, 11)
Naoto Kaneda (eps 6, 8, 11-12)
Naoyuki Yagi (ep 5)
Natsumi Kubo (eps 1, 6, 8)
Noa Kajita (Studio Lings; ep 5)
Norihiko Tamaki (ep 8)
Ryusei Ichimura (Studio Lings; ep 5)
Sae Manaka (Studio Lings; ep 5)
Shunpei Kuno (Studio Lings; ep 5)
Somsak Mahamongkol (Team Harada; ep 5)
Takaharu Arahira (ep 7)
Takahiro Inoue (ep 5)
Takaya (eps 2-3, 6)
Takuya Satoh (eps 2, 6, 8)
Terufumi Komori (Studio Lings; ep 5)
Tetsuya Matsumoto (ep 6)
Tomohiro Kametani (ep 5)
Yang He (ep 6)
Yi Lun Teng (eps 7, 10)
Yōsuke Asano (Studio Lings; ep 5)
Yu Ting Xiao (eps 7, 10)
Yuki Maeda (eps 3, 8)
Yuki Shinozuka (M.S.J. Musashino Production; ep 5)
Yuki Yokoyama (eps 2-3)
Yukie Yasuoka (eps 1-4, 6)
Yumeto Ogawa (eps 3, 8, 11)
Yumi Yogi (M.S.J. Musashino Production; ep 5)
Yuuki Nishimura (ep 5)
Yuya Kishi (ep 10)
Zheng Tian Pan (ep 10)
3D Work: Shōta Yano (eps 2, 7)
Animation producer: Yōsuke Shimada
Art Setting: Tsutomu Ikeda (Studio Tulip)
Assistant Animation Director:
Ayaka Nakao (eps 3-4)
Eriko Kotobuki (ep 7)
Hao Zhou (ep 3)
Junichi Fukunaga (ep 7)
Kōsuke Yoshida (ep 7)
Shuji Nakanishi (ep 7)
Assistant Art Director:
Ami Nagata (eps 2-12 even)
Chihiro Kubo (eps 1-11 odd)
Background Art:
Ami Nagata (Studio Tulip; OP; eps 1-7 odd, 11)
Aoi Kanzaki (Studio Tulip; eps 1-2, 4-12)
Asami Sugawara (Studio Tulip; eps 1-12)
Ayaka Kameyama (Studio Tulip; eps 11-12)
Chiari Nishina (Studio Tulip; eps 1-5, 7)
Chihiro Ido (Studio Tulip; eps 1-7, 10-12)
Chihiro Kubo (Studio Tulip; OP; eps 2-10 even)
Chika Yamada (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Daisuke Suzuki (Studio Tulip; eps 1-5, 9-12)
Daisuke Tōkai (Studio Tulip; eps 1-6, 8-12)
Fumiya Taniguchi (Studio Tulip; eps 1-4)
Han Qing Zhao (Studio Tulip; eps 11-12)
Jie Gao (Studio Tulip; eps 1-12)
Junko Habu (Studio Tulip; eps 1-4)
Kana Satō (Studio Tulip; ep 1)
Kazuki Matsuzawa (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11
)

Keigo Shimizu (Studio Tulip; eps 11-12)
Ken Naito (Studio Tulip; eps 11-12)
Lu Wang (Studio Tulip; eps 1-2, 4-12)
Maika Hosoda (Studio Tulip; eps 1-11)
Manabu Kato (Studio Tulip; eps 1-12)
Masahiro Kama (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Mikihiro Harabe (Studio Tulip; eps 1-12)
Naoki Ohya (Studio Tulip; eps 1-12)
Qing Qing Gao (Studio Tulip; eps 1-12)
Reiya Hiraoka (Studio Tulip; eps 1-6, 8-12)
Rong He (Studio Tulip; eps 1-8, 10-11)
Ryo Kobayashi (Studio Tulip; eps 1-12)
Ryōsuke Sakaida (Studio Tulip; eps 1-8, 10-11)
Si Man Wei (Studio Tulip; ep 9)
Song Yang Yu (Studio Tulip; eps 1-5)
Su Ping Yu (Studio Tulip; 7 episodes
eps 1, 3-5, 7, 10-11
)

Takehiko Segawa (Studio Tulip; OP)
Xiao Miao Li (Studio Tulip; eps 1-10, 12)
Xing Zi Li (Studio Tulip; 8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-11
)

Ya Yu Zhu (Studio Tulip; eps 1-12)
Yoshitaka Kudō (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1, 3-6, 8, 10-12
)

Yūka Hayashi (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Yukiko Ashino (Studio Tulip; eps 1-8, 11)
Yūta Toyosaki (Studio Tulip; eps 1-12)
Ze Chen Yang (Studio Tulip; 8 episodes
eps 1-3, 5, 7-8, 10-11
)

Zhe Xing (Studio Tulip; eps 1-3, 5-6)
Background Art Assistant:
Ayano Yagi (Studio Tulip; ep 2)
Azusa Kondo (Studio Tulip; ep 7)
Hitomi Satō (Studio Tulip; ep 7)
Kana Satō (Studio Tulip; eps 4, 7)
Mina Demura (Studio Tulip; eps 2, 7)
Yuri Mukumoto (Studio Tulip; eps 1, 3)
Chief In-Between Animation Supervisor: Tomoya Takahashi
Clothing Design: Nozomi Goto
Color design: Masato Takagi
Color setting:
Chikamichi Kojima (eps 3, 6, 11)
Kazuyuki Tokae (ep 9)
Mai Nakamura (ep 5)
Masato Takagi (OP; eps 1, 12)
Nami Inomata (ep 7)
Shigeru Saisō (eps 4, 8)
Yuka Nakamura (ep 10)
Yukiko Totsuka (ep 2)
Copyright Production: Yū Shibamoto
Domestic Licensing Manager:
Fumiaki Kukimoto
Nobuyasu Takahashi
Editing: Keisuke Yanagi
In-Between Animation:
Ayame Enomoto (Magic Bus; ep 10)
Han Bin Liu (C2C; 7 episodes
eps 1, 3-4, 7-9, 12
)

Kaho Kiyota (Magic Bus; ep 10)
Kaito Kuno (C2C; eps 11-12)
Katsuya Yoshida (ep 5)
Kazuki Shigematsu (C2C; 7 episodes
eps 2-4, 6-8, 12
)

Lin Gui Du (Magic Bus; ep 10)
Maju Saito (Magic Bus; ep 10)
Meng Ying Wu (C2C; eps 11-12)
Mizuya Yamamoto (C2C; eps 1-4, 6)
Momiji Kagaya (C2C; ED; 8 episodes
eps 1-4, 6-8, 12
)

Nene Nimura (ep 5)
Rie Nakagome (ep 5)
Rika Ueba (ep 5)
Rino Isago (C2C; eps 11-12)
Shiho Kudo (ep 5)
Shunya Nitta (C2C; eps 11-12)
Si Qi Chen (C2C; 9 episodes
eps 1-3, 6-9, 11-12
)

Teru Kobayashi (C2C; ep 12)
Tomoya Takahashi (C2C; ep 9)
In-Between Check:
Han Bin Liu (eps 2, 6)
Kazuki Shigematsu (eps 3, 8)
Masako Terada (ep 9)
Si Qi Chen (eps 4, 11)
Tomoya Takahashi (OP; ED; eps 1, 12)
Yi Lun Teng (eps 7, 10)
Yumeka Takahashi (ep 5)
In-Between Check Assistant:
Han Bin Liu (eps 8, 11)
Kazuki Shigematsu (ep 11)
Momiji Kagaya (ep 8)
Si Qi Chen (ep 8)
Key Animation:
Akane Imada (eps 1-2, 4)
Akihiro Taniguchi (ep 3)
Akisa Eguchi (ep 9)
Arisa Shima (ep 11)
Asuka Miki (ep 5)
Ayaka Nakao (9 episodes
eps 1-4, 6-7, 9, 11-12
)

Ayumi Nagayama (ep 5)
Daisuke Kamei (ep 5)
Dan Gu (ep 11)
Emi Kouno (ep 1)
Eriko Kotobuki (eps 1-2)
Etsushi Mori (ep 5)
Feng Lu (ep 8)
Gian Kusaka (ep 5)
Hao Zhou (9 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12
)

Haruka Ogiso (eps 3, 12)
Hideyasu Okamoto (ep 12)
Hiro Ohki (eps 1-2)
Hiroki Ikeshita (ep 12)
Hiroki Saito (ep 7)
Hiroshi Yamamoto (ep 5)
Hiroyoshi Iida (eps 2, 6, 8)
Hisashi Toshima (ep 9)
Kaoru Nagakawa (ep 9)
Kazuhiro Ono (eps 1, 6)
Kazumasa Takeuchi (eps 1, 4)
Kazuyuki Fujita (ep 4)
Kei Hyoudou (ep 3)
Keisuke Watanabe (OP)
Kiyomu Fukuda (eps 7, 10)
Koichi Morishima (ep 6)
Kōichi Takai (6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11
)

Kōsuke Yoshida (ep 6)
Kouki Tomiyoshi (ED)
Kumiko Kasuga (eps 7, 10)
Ling Ge (ep 11)
Makoto Suzuki (ep 10)
Mamiko Nakanishi (ep 5)
Manami Yabe (ep 5)
Mani Inaka (ep 11)
Mao Kawaguchi (eps 1, 6, 12)
Masahiko Kaneda (ep 5)
Masahiro Furihata (eps 4, 11)
Masahiro Okamura (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 12
)

Masayasu Yoshida (eps 1, 4)
Meng Yang Xue (ep 8)
Michio Satō (ep 11)
Mieko Seki (ep 11)
Minami Konagai (ep 9)
Mineko Yagihara (ep 5)
Mitsuhiro Nanbe (ep 5)
Moe Takayose (eps 4, 8)
Motonori Nishibe (ep 9)
Nobunori Wakana (eps 2, 11)
Nobuyuki Matsuo (OP; ED; 9 episodes
eps 1-4, 6-8, 11-12
)

Nobuyuki Mitani (ep 5)
Rie Nakanishi (eps 2, 4, 6)
Rika Kanetaka (ep 10)
Ryōko Fujikawa (ep 6)
Setsuko Unno (ep 10)
Shigeru Chiba (ep 11)
Shinya Kouno (ep 5)
Shinya Yamada (ep 2)
Shogo Teramoto (ep 8)
Shōhei Sakai (ep 12)
Shuji Nakanishi (OP; eps 1-4, 7-8)
Shunsuke Takarai (ED; ep 1)
Tadashi Shida (ep 12)
Takahiro Ninagawa (ep 9)
Takaya (ep 8)
Takeshi Matsuda (ep 9)
Takuma Komata (ep 9)
Takuya Satoh (ep 4)
Teruaki Tokumaru (ep 9)
Tomoko Shimizu (eps 3, 12)
Toshiharu Sugie (ep 3)
Toshihiko Masuda (eps 1-2, 4)
Wei Zhou (eps 3, 8)
Xiao Lin Zhu (ep 8)
Xu Wu (ep 8)
Yang He (eps 3, 8)
Yao Wu (ep 3)
Yasushi Hayashi (ep 5)
Yōko Tanabe (ep 1)
Yoshiki Mizuno (ep 6)
Yoshimi Imagawa (ep 7)
Yoshio Mizumura (ep 6)
Yu Fang Wang (ep 8)
Yu Qi Wu (ep 11)
Yūhei Takahoshi (ep 9)
Yūichi Yoshida (ep 5)
Yukako Futagami (ED)
Yukie Suzuki (eps 1, 6)
Yukiko Ban (OP)
Yuko Yamamoto (ep 9)
Yun Hee Kim (ep 9)
Yūshi Suzuki (ep 11)
Yūtarō Miyazaki (ep 8)
Yuya Hiderita (ED; eps 1-3, 9, 11)
Yuya Kishi (ep 10)
Zeng Yao Ye (ep 11)
Zheng Tian Pan (eps 7, 10)
Main Animator: Nobuyuki Matsuo
Monster Design: Hiroshi Arisawa
Motion Graphics:
Hironori Ito (STEREOTYPE; OP)
Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE; OP)
Music producer: Shunichi Uemura
Official Site Production:
Ryōsuke Yojō (Greemie)
Yasuyuki Yamazaki (Greemie)
Original Work Main Character Design: Mine Yoshizaki
Original Work Main Scenario: Yūsaku Igarashi
Original Work Publicity Assistant:
Asami Sekine
Satoru Shimomoto
Paint:
Ayako Hagiwara (J.C. Staff; ep 5)
Chizuru Kuroi (Magic Bus; ep 10)
Hanako Nakamura (Magic Bus; ep 10)
Kumi Kanazawa (Magic Bus; ep 10)
Masato Takagi (OP)
Momoka Fukai (J.C. Staff; ep 5)
Yayoi Furukawa (J.C. Staff; ep 5)
Yong Zi Xi (Magic Bus; ep 10)
Paint Check:
Chikamichi Kojima (eps 3, 6, 11)
Kazuyuki Tokae (ep 9)
Mai Nakamura (ep 5)
Masato Takagi (OP; eps 1, 12)
Nami Inomata (ep 7)
Shigeru Saisō (eps 4, 8)
Yuka Nakamura (ep 10)
Yukiko Totsuka (ep 2)
Photography:
Ayumi Itakura (Cyan; eps 1-12)
Jia Cheng Wang (Cyan; eps 11-12)
Jia Ying Jian (Cyan; eps 1-12)
ogt (ED)
Sang-Hyeon Ji (Cyan; eps 4-5, 7-12)
Takumi Hirano (Cyan; eps 1-12)
Wataru Nakamichi (Cyan; eps 1-12)
Yoshihiro Kajiwara (Cyan; eps 4-5, 7-12)
Yuho Sato (Cyan; eps 1-4, 6)
Yuusuke Yamamoto (Cyan; eps 1-12)
Photography Advancement: Min Seo Kim (eps 1-12)
Photography Supervision: Yoshito Kuwa (eps 1-12)
Planning Assistant: Takuya Nakayama
Production Advancement:
Atsushi Hikasa (ep 11)
Atsushi Yamaoka (STEREOTYPE; OP)
Rie Tabe (ep 9)
Shouhei Tsukuda (OP)
Shunnosuke Totani (ep 10)
Tomoki Saitô (eps 3, 8)
Tomoya Yoneyama (ep 5)
Yōsuke Yoshida (eps 2, 6, 12)
Yu Kondou (eps 1, 4)
Yū Shibamoto (ED)
Yuki Ikemoto (ep 5)
Yuki Kusakabe (ep 7)
Production Desk: Shouhei Tsukuda
Production Supervision: Ryōsuke Yamada
Prop Design: Yoshio Mizumura
Publicity Assistant: Jennifer Fu
Publicity Producer: Natsumi Shibata
PV Production:
Chihiro Oshima (STEREOTYPE)
Hironori Ito (STEREOTYPE)
Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE)
Setting Production: Yū Shibamoto
Sound Effects: Masami Kitakata (Fizz Sound Creation)
Sound Mixing: Kai Yamauchi
Sound Production Manager:
Taisuke Yoshimura
Yūsuke Watanabe
Special Effects: Shin Inoie
Theme Song Arrangement:
Joey Takeda (ED)
Sizuk (OP)
Theme Song Composition:
Joey Takeda (ED)
Shunryū (OP)
Theme Song Lyrics:
Joey Takeda (ED)
Shunryū (OP)
Theme Song Performance:
Azumi Waki (OP)
Kana Ichinose (ED)
Video Editing:
Ikuya Hirano (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Kasumi Shibata (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Visual Direction: Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE; OP)
Kana Ichinose as Yutoria
Shun Horie as Minato

Azumi Waki as Akari
Himika Akaneya as Subaru
Minami Takahashi as Marika
Sumire Uesaka as Valmi
Taku Yashiro as Raiba
Yoshino Aoyama as Makoto
Yui Horie as Guide

Akane Fujita as Mineko (eps 8-12)
Ayumi Tsunematsu as Queen (eps 8-9)
Hidekatsu Shibata as Marika's Grandfather (ep 4)
Hironori Kondou as Intermediate Maju (eps 3, 11-12)
Isshin Chiba as Boss (ep 12)
Keita Tada as Clerk (ep 4)
Kōdai Sakai as Man (ep 2)
Kumiko Watanabe as Ruck (eps 1, 3, 8)
Mai Mochizuki as Museum Staff (eps 2, 6)
Mai Nakahara as Management Goddess (ep 12)
Makoto Takahashi as
Couple (ep 1)
Soldier (ep 6)
Subordinate Maju (eps 3, 11-12)
Mayuko Kazama as Receptionist (ep 5)
Minami Tanaka as Thomas (eps 1, 4)
Rina Honnizumi as OL (ep 7)
Sachiko Honma as Lunch Vendor (ep 7)
Shinei Ueki as Man (ep 2)
Sōshirō Hori as
Boss Maju (eps 3, 11-12)
Syldenelas (ep 6)
Takatsugu Awazu as
Delinquent (ep 7)
Volf (ep 1)
Takeshi Kusao as Predecessor (ep 6)
Takumi Watanabe as Sync (ep 12)
Tetsu Inada as Gazmatauros (eps 11-12)
Tooru Nara as Fat (ep 10)
Yū Sasahara as
Else Astraza (ep 12)
Famnelas (eps 8-9)
Slabies (ep 10)
Yū Serizawa as Receptionist (ep 2)
Yūji Kameyama as
Male Employee (ep 12)
Man (ep 2)
Syldenelas (eps 6, 11)
Yūki Takada as Healer (ep 6)
Japanese companies
2D Graphics: Stereotype (OP)
2nd Key Animation:
4tune (eps 6, 8, 11-12)
Anime R (eps 1-2)
Anitus Kōbe (eps 11-12)
Art Base Bam (7 episodes
eps 2-4, 6, 10-12
)

Be Loop (ep 11)
Dogwood (ep 5)
J&K Corporation (ep 10)
J-Cube (ep 10)
M.S.J Musashino Production (ep 5)
Nakamura Production (10 episodes
eps 1-4, 6-9, 11-12
)

Rising Force (ep 5)
Sakura Create (eps 2, 11-12)
Seven Seas (ep 8)
Snow Light Staff (eps 1-2, 11-12)
Studio Analog (ep 6)
Studio Giants (ep 11)
Studio Gimlet (eps 1, 11)
Studio Lings (7 episodes
eps 1, 4-7, 11-12
)

Studio Neun (ep 6)
Studio Toybox (eps 2, 12)
TAP (ep 9)
Team Harada (ep 5)
Staro (ep 10)
Animation Production: C2C
Background Art: Studio Tulip (OP; eps 1-12)
In-Between Animation:
4tune (eps 8, 11)
J&K Corporation (eps 7, 10)
J-Cube (eps 7, 10)
Kinema Citrus (ep 5)
M.S.J Musashino Production (ep 5)
Rising Force (ep 5)
Studio BUS (ep 5)
Studio CL (ep 5)
Studio Lings (ep 5)
Sunshine Corporation (ep 5)
Triple A (OP; eps 1-12)
White Line (ep 5)
YABES (ep 7)
Key Animation:
Art Base Bam (ep 10)
J-Cube (eps 7, 10)
Motion Graphics: Stereotype (OP)
Music Production: Nippon Columbia
Official Site Production: Greemie
Offline Editing: Yanagi Editing Room
Original Work Assistance: Kadokawa (Shonen Ace+Dengeki Bunko Editorial Dept.)
Paint:
4tune (eps 8, 11)
J&K Corporation (eps 7, 10)
J-Cube (eps 7, 10)
J.C. Staff (ep 5)
Kinema Citrus (ep 5)
M.S.J Musashino Production (ep 5)
Studio BUS (ep 5)
Studio CL (ep 5)
Studio Elle (ED; ep 5)
Studio Lings (ep 5)
Triple A (OP; ED; eps 1-12)
White Line (ep 5)
YABES (ep 7)
Photography: Cyan (OP; eps 1-12)
Production Advancement: Stereotype (OP)
Production Assistance:
A-1 Pictures (ep 9)
Magic Bus (eps 7, 10)
Sunrise (ep 5)
PV Production: Stereotype
Recording Studio: HALF H·P STUDIO
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Storyboard: Stereotype (OP)
Video Editing: IMAGICA Lab.
Visual Direction: Stereotype (OP)
English staff
English cast
Translation: Miles George
ADR Script Supervisor: Jeramey Kraatz
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director:
Nazeeh Tarsha
Rawly Pickens
Tia Ballard
Assistant ADR Script Supervisor: Kristen McGuire (ep 1)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Rawly Pickens
Production Assistant:
Jordan Dreasher
Victoria Keller
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Nazeeh Tarsha
Video Engineer: Brittany Smith
Jill Harris as Yutoria
Josh Grelle as Minato

Daman Mills as Rivar
Dawn M. Bennett as Subaru
Emily Neves as Valmi
Katelyn Barr as Akari
Megan Shipman as Marika
Morgan Berry as Makoto
Tia Ballard as Guide

Anthony DiMascio as
Male Employee (ep 12)
Three-Headed Maju (eps 3, 11-12)
Chris Guerrero as Volf (ep 1)
Lindsay Sheppard as Slabies (ep 10)
Marissa Lenti as Ruck (eps 1, 3, 8)
Mary Morgan as Thomas (eps 1, 4)
Nazeeh Tarsha as Shirutonera (eps 6, 11)
Sarah Roach as Cyedge Receptionist (ep 5)
Suzie Yeung as Mineko (eps 8-12)

English companies
ADR Production: OkraTron 5000
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
French staff
French cast
Translation: Kevin Stocker

Proofreading: Gaëlle Ruel
Publication: Jelizaveta Stolareva
Spotting: Jonathan Leroy
Supervision: Justine Cocquyt
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim (French-speaking countries)
Licensed by: FUNimation Entertainment (French-speaking countries)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
Licensed by: FUNimation Entertainment (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking territories)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology