Yu-Gi-Oh! Sevens (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
遊☆戯☆王SEVENS (Japanese)
Vintage: 2020-04-04
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Nobuhiro Kondo
Series Composition: Toshimitsu Takeuchi
Storyboard:
Hiroyuki Yamada (ep 11)
Naoto Hashimoto (OP1;ED1; ep 1)
Shougo Kawamoto (6 episodes
eps 2, 4, 9, 12, 17, 23
)

Toshinori Watanabe (eps 30, 35)
Yūsuke Yamamoto (ep 6)
Episode Director:
Itsuki Imazaki (eps 3, 9, 14)
Makoto Suzuki (ep 2)
Naoto Hashimoto (OP1;ED1; eps 1, 12, 20)
Shuichi Kawato (ep 4)
Shunichi Kato (eps 8, 53)
Taiki Nishimura (ep 7)
Tomoya Takayama (eps 6, 11)
Yasumi Mikamoto (ep 5)
Yūji Suzuki (ep 10)
Yuki Morita (ep 8)
Music: Ryo Kawasaki
Art Director: Hiroshi Takahiro
Chief Animation Director:
Hatsue Nakayama (5 episodes
eps 2, 7, 12, 15, 19
)

Hiromi Matsushita (OP1;ED1; 5 episodes
eps 1, 4, 10, 17, 23
)

Isamu Fukushima (eps 5, 9)
Kazuko Tadano (OP1;ED1; 5 episodes
eps 1, 4, 10, 17, 23
)

Tomomi Kakutani (eps 3, 8)
Animation Director:
Hatsue Nakayama (ep 12)
Hiroki Nozawa (ep 3.9)
Hiroo Nagao (eps 3, 9, 14)
Isamu Fukushima (ep 1)
Jouji Yanase (eps 1-2, 4, 8)
Kan Soramoto (ep 3)
Ryuchi Baba (ep 3)
Seung Hye Seo (ep 2)
Shingo Fujisaki (eps 6, 11)
Yoshito Naitou (eps 2, 10, 20)
Yuki Yamamoto (ep 3)
Yukiko Nakatani (eps 6, 11)
3D Director: Naoto Hashimoto (eps 6-24)
Sound Director: Hiroshi Yamamoto

2nd Key Animation: Kushagra Kushwaha (eps 3, 7, 9, 14)
Animation producer: Kōshō Makino
Duel Layout: Masahiro Hikokubo
Key Animation:
Daiteru Yoshikawa (OP 1; ep 12)
Hideo Amemiya (ep 20)
Hiromi Matsushita (OP 1; ED 1; 5 episodes
eps 1, 4, 10, 17, 23
)

Hiroo Nagao (OP; eps 3, 14)
Hiroshi Akiyama (Bee-Kett-Style; OP 1; ep 13)
Hiroshi Yoneda (eps 2, 21)
Hiroyuki Takashima (OP 1)
Isamu Fukushima (OP1; eps 1, 10)
Junko Matsushita (eps 21-22, 34)
Kazuki Takemoto (ep 2)
Kazuko Tadano (OP 1; ED 1; 5 episodes
eps 1, 4, 10, 17, 23
)

Kazuyo Tominaga (OP 1; eps 4, 13, 20)
Kei Hasegawa (ep 3)
Kenichi Takase (eps 1, 4, 17)
Kenichi Watanabe (OP 1; ep 17)
Masaharu Morinaka (eps 29, 34)
Masahiko Itojima (OP 1; ep 2)
Masumi Hattori (OP 1)
Mika Hironaka (eps 1, 13)
Mitsunori Yamaguchi (OP 1)
Shigetaka Kiyoyama (ep 1)
Shinsuke Kasahara (eps 2, 8, 12)
Shinya Yamamoto (6 episodes
eps 2, 4, 10, 12, 17, 20
)

Takahiro Yamada (ep 1)
Takurō Sakurai (ep 1)
Tatsuo Nakajima (eps 13, 22, 27)
Tatsuya Nakajima (5 episodes
eps 2, 4, 10, 12, 20
)

Tomoko Shimizu (eps 1, 11, 14)
Yasushi Shingō (OP 1; 4 episodes
eps 2, 4, 12, 20
)

Yasuzō Iino (OP 1; 6 episodes
eps 1, 4, 10, 12, 17, 20
)

Yoshinobu Ando (ep 2)
Yoshito Naitou (ep 20)
Yūichirō Fukaya (Wish; ED 1)
Yūki Morimoto (Bee-Kett-Style; OP 1; ep 13)
Yukiko Shimizu (ep 1)
Yuuji Hakamada (OP 1)
Mechanical animation Director: Takahiro Yamada (OP1)
Monster Animation Director: Hidefumi Kimura (OP 1)
Monster Design: Hidefumi Kimura
Prop Design: Takahiro Yamada
Theme Song Performance: Yūsuke Saeki (OP1)
Hiiro Ishibashi as Yūga Ōdō

Akari Tadano as Yuuka
Chado Horii as Caterpillio Zōmyōji
Chiaki Kobayashi as Rinnosuke Nanahoshi
Daiki Yamashita as Yuuoh
Kazuki Furuta as Roa Kirishima
Masaaki Yano as Yuugene
Minami Takahashi as Asana Mutsuba
Mitsuki Nakamura as Galient Tazaki
Natsuki Hanae as Gakuto Sōgetsu
Rikuya Yasuda as Riku
Rio Suzuki as Mimi Atachi
Risae Matsuda as Hattrap
Saeko Kamijō as Haruka "Tiger" Kamijō
Shunpei Ōba as Katsu
Sōma Saitō as Yuulan
Taku Yashiro as Tatsuhisa Kamijō
Takuma Nagatsuka as Yoshio Atachi
Takuya Eguchi as Yuulo
Tomori Kusunoki as Romin Kirishima
Yoshitsugu Matsuoka as Nail Saionji
Youhei Tadano as Sebastian
Yugo Sato as Chevelle Kayama
Yuna Kamakura as Ranze Nanaboshi
Yuri Ise as Guruguru
Yūsuke Kobayashi as Kaizō
Yūsuke Saeki as Jango Arisugawa

Akihiro Hori as Gōha employee (ep 40)
Akira Orihara as Student (ep 4)
Anju Nitta as Library committee member (ep 4)
Chitose Morinaga as
Drone (ep 26)
Finger Chikako (ep 34)
Flash Umiko (eps 48-52)
Gōha fishing elementary school student (ep 15)
Noodle Sorako (ep 21)
Sweets Kakoko (eps 41, 43-45)
Daisuke Nagumo as Menzaburō Ōmori (4 episodes
eps 6, 21, 28, 47
)
Daisuke Namikawa as Hologram Man
Hajime Shacho as Gōha President
Hozumi Gōda as Tahayasty Restaurant Owner (eps 6, 45, 47)
Jin Urayama as Kan's grandfather (ep 9)
Jouji Nakata as Gōha 66 (eps 45-48)
Junichi Yanagita as Secretary (10 episodes
eps 32-33, 39-41, 43-44, 50-52
)
Junpei Baba as Masahiko (eps 8, 46)
Katsuji Mori as Asana's great-grandfather (eps 32, 39, 48)
Kazuki Ura as
Chorus corps (ep 18)
Osamu Rojihara (eps 31, 39)
Ken Katō as Gōha employee (ep 40)
Ken'ya Hatsumura as Gōha executive (ep 40)
Kentarō Kumagai as
AI Robot (eps 6, 22)
Audience (ep 3)
Beautification committee member (ep 4)
Boy (ep 45)
Chorus corps (ep 18)
Drone (eps 1, 26)
Gōha employee (ep 21)
Gōha executive (ep 7)
Gōha fishing elementary school student (ep 15)
Heavy Cavalry Duel Club member (ep 34)
Leo Alec (eps 42, 51)
Masaru (ep 5)
Site director (ep 9)
Student (eps 2, 31)
Subordinate (eps 12-13)
Top of Hexagon (eps 23, 27)
Kohsuke Tanabe as Gōha executive (ep 7)
Kōya Nomaki as Chorus corps (ep 18)
Kyouhei Natsume as Chorus corps (ep 18)
Makoto Furukawa as Nanami Maguro (ep 15)
Mari Kawano as
Drone (7 episodes
eps 1, 3, 14, 23, 25-26, 28
)

Girl (ep 45)
Gōha fishing elementary school student (ep 15)
Heavy Cavalry Duel Club member (ep 34)
Mari Uchiyama as
Chorus corps (ep 18)
Schoolgirl (ep 6)
Student (eps 4-5)
Sushiko Maki (4 episodes
eps 11, 21, 28, 47
)
Masashi Yamane as
Audience (ep 3)
Boy (eps 45-46)
Customer (ep 6)
Drone (ep 14)
Gōha employee (ep 21)
Gōha executive (ep 7)
Gōha fishing elementary school student (ep 15)
Heavy Cavalry Duel Club member (ep 24)
Student (ep 31)
Teacher (ep 20)
Top of Hexagon (eps 23, 27)
Masayuki Ota as Gōha executive (ep 40)
Naoya Nakanishi as Gōha employee (ep 40)
Nayuta Sugiura as Soccer team member (ep 27)
Rei Miura as Getta Taira
Rie Kawamura as
Bochi (eps 35, 46)
Drone (eps 1, 23)
Gibumi Purisaki / Princess G
Girl (ep 45)
Granny Setsuko (ep 9)
Guitarist (ep 3)
Student (eps 2, 5, 7, 31)
Rikuya Yasuda as
AI Robot (ep 22)
Boy (ep 45)
Gōha fishing elementary school student (ep 15)
Homeroom teacher (ep 7)
Shopkeeper (ep 9)
Student (ep 31)
Top of Hexagon (eps 23, 27)
Toshihiko (eps 8, 46)
Risae Matsuda as Hanto Goto
Ryo Takizawa as Ushiro Omaeno (eps 10, 18, 47)
Ryota Ohsaka as Arata Arai
Ryōta Suzuki as Kaseki Hotta
Saki Yasui as Nico (eps 5, 46)
Sara Matsumoto as
Botan Kenzaki (eps 31, 39)
Gōha executive (ep 40)
Kamome Tere (eps 42, 51)
Shinichiro Miki as Spellcaster
Shintarō Hamaguchi as Chorus corps (ep 18)
Shinya Hamazoe as Gōha executive (ep 40)
Taichi Asahi as Gōha employee (ep 40)
Taisuke Nakano as Gōha executive (ep 40)
Takuto Yoshinaga as Braun Honya (eps 42, 51-52)
Tatsuo Oka as Chorus corps (ep 18)
Tomohiro Shiozaki as Nick Yagi (eps 11, 28, 47)
Tomohito Takatsuka as Baseball team member (ep 27)
Tomoya Yamamoto as Bakuro Shinjitsu (eps 5, 12-13)
Yoshiki Nakajima as Schrödinger Nekoyama (ep 17)
Yuichi Jose as Gōha employee (ep 40)
Yuki Sakakihara as
Kan Hakubutsu
Student (ep 4)
Yuna Kamakura as Drone (ep 26)

Arisa Imayanagi (ep 10)
Chitose Morinaga (7 episodes
eps 17, 19-20, 28, 32, 39-40
)
Hayato Dojima (ep 43)
Kentarō Kumagai (14 episodes
eps 10, 17, 19-20, 25, 32-33, 37-40, 43, 47, 52
)
Kyoji Ueda (ep 43)
Manami Itou (ep 10)
Mari Kawano (4 episodes
eps 16, 33, 44, 49
)
Mari Uchiyama (4 episodes
eps 16, 40, 44, 49
)
Masashi Yamane (8 episodes
eps 11, 17, 19, 25, 36, 40, 43, 52
)
Moeka Kishimoto (ep 10)
Rie Kawamura (21 episodes
eps 6, 11-12, 16-17, 19-20, 22, 27-29, 33, 36-38, 40, 43, 47-48, 51-52
)
Rikuya Yasuda (eps 33, 40)
Runa Takeuchi (ep 10)
Sara Matsumoto (ep 49)
Taichi Asahi (ep 43)
Yumika Yano (ep 10)
Yuna Kamakura (eps 43, 48)
Yūsuke Kobayashi (eps 44, 49)
Japanese companies
2D Design Works: T2 Studio
Animation Direction: Jumondo Seoul (ep 7)
Animation Production: Bridge
Anime Original Card Illustration Paint: T2 Studio
Backgrounds:
Atelier Roku 07 (OP2; ED1-2; 8 episodes
eps 1, 5, 13, 17, 21, 25, 29, 33
)

Baku Production
Cosmo Project
GACHI Production
NARA Animation
PEEC Animation
Tezuka Productions (OP1-2; 8 episodes
eps 2, 6, 14, 18, 22, 26, 30, 34
)

Color Check: Studio Palette (ep 29)
Color Key: Studio Palette (ep 29)
Finish Animation: Jumondo
In-between Check:
Bee-Kett Style (ep 27)
Studio Palette (eps 19, 29)
Key Animation:
4tune (ep 8)
Studio Angle (ep 10)
Anime Torotoro (eps 10, 17)
Art Base Bam (eps 8, 13, 19)
B.S.P (ep 24)
Bee-Kett Style (eps 13, 27)
Big Star (OP1-2)
Grain (ep 8)
Jumondo (eps 2, 4)
Jumondo Seoul (ep 7)
Mito Animation (eps 20, 22)
Niigata Animation (ep 29)
Pioneer Production (eps 19, 29)
Revival (ep 34)
Rising Force (ep 12)
Rocket Vision (eps 10, 13, 27)
Seigasha (ep 22)
Seven (OP1-2)
Seven Seas (eps 8, 34)
Studio Live (ep 31)
Studio μ (ep 8)
Studio Palette (eps 19, 29)
Studio Viewn (eps 23, 31)
Wish (ED1-2; eps 10, 13, 17)
Line Test: Seven
Photography: T2 Studio
Production Cooperation:
Jumondo (ep 7)
Rising Force (4 episodes
eps 5, 15, 24, 33
)

Seven (4 episodes
eps 3, 9, 14, 28
)

Studio Guts (6 episodes
eps 6, 11, 18, 25-26, 32
)

Studio Palette (eps 19, 29)
Studio Peacock (ep 34)
Yuhodo (ep 16)
English staff
English companies
(none)
Broadcaster: Disney XD (USA)
Internet Streaming: Hulu
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology