Battle Game in 5 Seconds (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Deatte 5-byō de Battle (Japanese)
出会って5秒でバトル (Japanese)
User Ratings: 189 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 7 votes (sub:6, raw:1)
 Excellent: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Very good: 19 votes (sub:18, dub:1)
 Good: 35 votes (sub:32, dub:1, raw:1, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 43 votes (sub:37, dub:5, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 40 votes (sub:39, dub:1)
 Not really good: 11 votes (sub:11)
 Weak: 15 votes (sub:15)
 Bad: 10 votes (sub:10)
 Awful: 4 votes (sub:4)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 310 users, rank: #2757 (of 8787)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.683 (Decent−), std. dev.: 1.9986, rank: #7288 (of 8911)
Weighted mean: 5.699 (Decent−), rank: #7269 (of 8911) (seen all: 6.08 / seen some: 6.14 / won't finish: 3.34)
Bayesian estimate: 5.806 (Decent−), rank: #6181 (of 6771)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2021-07-12
Opening Theme:
"No Continue" by Akari Kitou
Ending Theme:
"Make Eve Jikkyou Play" by 15-sai to Seiko Oomori
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Meigo Naito
Director:
Nobuyoshi Arai (eps 1-8)
Series Composition: Touko Machida
Script:
Chabo Higurashi (eps 3-4, 7-8)
Meigo Naito (eps 9-12)
Touko Machida (8 episodes
eps 1-2, 5-6, 9-12
)

Storyboard:
Kenta Noda (ep 4)
Kyōhei Yamamoto (ep 3)
Meigo Naito (OP; eps 3-4, 6-12)
Nobuyoshi Arai (ep 1)
Takashi Iida (ep 6)
Yoshitada Kuba (ED)
Yukiyo Teramoto (eps 2, 5)
Episode Director:
Danzo Kato (ep 6)
Ken'ichi Nishida (ep 3)
Kenta Noda (eps 1, 4)
Motoki Nakanishi (ep 9)
Ryūji Motoyama (ep 11)
Shigeki Awai (ep 10)
Yoshinobu Kasai (ep 8)
Yukiyo Teramoto (eps 2, 5)
Yuuichi Satou (eps 7, 12)
Unit Director:
Motoki Nakanishi (ED)
Yuuta Takamura (OP)
Music: Ryō Hayakawa
Original creator:
Miyakokasiwa (manga)
Saizō Harawata
Character Design:
Ikuo Yamakado (eps 1-5)
Tomokatsu Nagasaku
Art Director: Makoto Dobashi
Chief Animation Director:
Kohei Ashiya (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 10-11
)

Masahiko Komino (eps 2-12)
Tō Chijiba (5 episodes
eps 3, 7-8, 10-11
)

Tomokatsu Nagasaku (ep 1)
Animation Director:
Beat (ep 7)
Binme (ep 7)
Etsushi Mori (eps 6, 10)
Ha Neul Lee (ep 11)
Jian Zhou (eps 3, 7)
Kazuko Nakayama (ep 7)
Kazushi Matsumoto (ep 8)
Kazuya Saitō (ep 8)
Kwang Woo Kim (ep 11)
Mariko Aoki (ep 6)
Masahiko Komino (OP)
Masato Nishikawa (ep 10)
Min Wang (eps 3, 7)
Nozomi Kawashige (eps 2, 5, 12)
Ryota Iwanaga (ep 8)
Shinichiro Minami (ep 8)
Tomokatsu Nagasaku (ED)
Wei Feng Li (ep 7)
Xiao Chuan Zhao (eps 3, 7)
Yū Horie (eps 1, 4, 9-10)
Yumiko Kinoshita (ep 8)
Zhi Hui Jiang (eps 3, 7)
Sound Director: Akira Ookuma
Director of Photography: Muneaki Satō
2D Work: Takeshi Asō (ep 6)
2nd Key Animation:
Anh Tuan (GK Sales; ep 7)
Apiwat Manorothjaturong (EKACHI EPILKA; ep 8)
Cerberus (EKACHI EPILKA; ep 8)
Chalermpol Inlom (EKACHI EPILKA; ep 8)
Cui Zhao (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Eri Kimura (EKACHI EPILKA; ep 8)
Haruka Itou (eps 3, 6)
Hiroya Takahashi (Cosmo Project; ep 9)
Hong Ying Yi (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Hua Huang (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 12)
Jia Nan Lian (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Jing Liu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 12)
Jun Liu (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Kae Kushida (Studio Create; eps 1, 5)
Kanna Miyake (EKACHI EPILKA; ep 8)
Kayoko Suzuki (Cosmo Project; ep 9)
Kimiyo Nakamura (EKACHI EPILKA; ep 8)
Kitipong Udompituk (EKACHI EPILKA; ep 8)
Koharu Sudo (Cosmo Project; ep 9)
Kun He (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Li Ping Zhang (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Lin Lin Hu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Ling Ling Chen (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; eps 3, 6)
Manop Jangsataen (EKACHI EPILKA; ep 8)
Michiyo Hirabayashi (Studio Create; eps 5, 9)
Midori Otsuka (EKACHI EPILKA; ep 8)
Ming Zhu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; eps 3, 6)
Ming Feng Yue (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Mitsuki Tanaka (Cosmo Project; ep 9)
Ryoka Honda (Zero-G; ep 4)
Sayo Kato (Zero-G; ep 4)
Shiino Yoshida (ep 9)
Shōya Gotō (OP)
Tatsuya Shinoda (AnInnovation; ep 9)
Thanasit Chaipanyawong (EKACHI EPILKA; ep 8)
Tian Shu Li (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 12)
Tokushō Takahashi (ep 3)
Tomoki Ogawa (EKACHI EPILKA; ep 8)
Tomomi Sato (EKACHI EPILKA; ep 8)
Tsumiki Katsurada (Yokohama Animation Lab; ep 12)
Wang Sheng Zeng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; eps 3, 6)
Ya Xin Ge (M.S.J Musashino Production; eps 4-5)
Yang Zhu (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Yong Ping Huang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; eps 3, 6)
Yumeko Hamada (OP; ep 12)
Action Animation Assistant: Kenta Mimuro (5 episodes
eps 3-4, 8, 10-11
)

Action Animation Director: Minoru Morita (eps 1-12)
Animation producer:
Ken Takei
Sojiro Masuko
Assistant Animation Director:
Ikuo Shimazu (ep 1)
Jian Zhou (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Masato Nishikawa (ep 8)
Min Wang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Nozomi Kawashige (eps 1, 9)
Xiao Chuan Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Yū Horie (ep 12)
Zhi Hui Jiang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Assistant Chief Animation Director:
Masahiko Komino (ep 1)
Tomokatsu Nagasaku (ep 12)
Assistant Episode Director: Yuuta Takamura (eps 3-4)
Assistant producer: Kumiko Yasumoto
Background Art:
Akiko Hinojō (Cosmo Project; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12
)

Asuka Komiyama (Cosmo Project; ep 12)
Atsuko Kawabe (Cosmo Project; ep 9)
Azusa Yui (Cosmo Project; eps 9, 12)
Chiharu Konno (Cosmo Project; eps 1-2, 5, 7)
Da Eun Jeong (NAMU Animation; eps 1-2, 5, 7)
Daichi Takahashi (SAKO; 6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Eun Jeong Kim (NAMU Animation; ep 12)
Eun Ju Han (SAKO; 6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Gil Yong Park (NAMU Animation; eps 1-2, 5, 7)
Goichi Katanosaka (Studio WHO; ep 9)
Gyu Hwan Song (NAMU Animation; ep 12)
Hachidai Takayama (Cosmo Project; eps 9, 12)
Hak Min Lee (NAMU Animation; eps 1-2, 5, 7)
Jae Un Kim (NAMU Animation; ep 12)
Jian Zhen Huang (Cosmo Project; eps 1-2, 5, 7)
Jung Ho Seo (NAMU Animation; eps 1-2, 5, 7)
Kang Ho Seo (NAMU Animation; ep 12)
Mi Hyang Kang (SAKO; 6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Mi Hyun Nam (SAKO; 6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Mi Jin Ju (NAMU Animation; eps 1-2, 5, 7)
Nagaaki Yoshihara (Cosmo Project; eps 1-2, 5, 7)
Natsumi Ueno (Cosmo Project; ep 12)
Rintaro Ichikawa (SAKO; 6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Seong Jae Choi (NAMU Animation; ep 12)
Sung Woong Kang (NAMU Animation; ep 12)
Takahiro Saitō (Studio WHO; ep 9)
Tomoko Shimomoto (Studio WHO; ep 9)
Tsutomu Fujita (Studio WHO; ep 9)
CG Animation Assistant:
Akira Iribe (ReiwaCG; eps 6-9, 11-12)
Asuka Ishibashi (UWAN Pictures; ep 12)
Aya Koshiri (ReiwaCG; eps 6-7, 9, 12)
Daiki Kawase (Samurai Pictures; ep 11)
Daisuke Kusaka (ReiwaCG; eps 6-9, 11-12)
Fumika Akaishi (Samurai Pictures; eps 11-12)
Ken'ya Taniguchi (Samurai Pictures; 5 episodes
eps 6-7, 9, 11-12
)

Kota Kono (Samurai Pictures; eps 6-7, 9, 11)
Kyō Yamashita (ReiwaCG; ep 11)
Masaya Fujiwara (Samurai Pictures; eps 6-9)
Midori Takayama (UWAN Pictures; ep 11)
Nana Watanabe (UWAN Pictures; ep 11)
Nanami Satō (Samurai Pictures; eps 6-7, 9, 11)
Natsuki Horimoto (ReiwaCG; 5 episodes
eps 6-7, 9, 11-12
)

Ryota Nagashima (Samurai Pictures; eps 11-12)
Ryōta Takaishi (ReiwaCG; eps 7, 9)
Saya Fukase (UWAN Pictures; eps 11-12)
Takayuki Sato (Samurai Pictures; ep 12)
Tatsuya Sekiya (Samurai Pictures; eps 6-7, 9, 11)
Teiko Murakami (Samurai Pictures; ep 11)
Yuya Kondo (Samurai Pictures; ep 12)
CG Modeling Assistant:
Kazumasa Hayashi (Samurai Pictures; eps 1-12)
Kiro Hatano (Samurai Pictures; eps 1-12)
Mikiko Suwa (Samurai Pictures; eps 1-12)
Naoki Kumagai (Samurai Pictures; eps 1-12)
Noboru Inami (Samurai Pictures; eps 1-12)
Susumu Yanagida (Samurai Pictures; eps 1-12)
Takahisa Mukai (Samurai Pictures; eps 1-12)
Yuna Masuno (Samurai Pictures; eps 1-12)
Yusuke Kita (Samurai Pictures; eps 1-12)
CG Production Advancement:
Daiki Kobayashi (eps 1-12)
Ryo Yamaguchi (eps 11-12)
Wei Qiang (eps 11-12)
Color design: Megumi Takahashi
Color setting:
Akane Haga (ep 11)
Ayaka Nagano (ep 8)
Haruka Matsuura (eps 2, 4-5, 12)
Megumi Takahashi (OP)
Miho Muraguchi (ep 6)
Miyuki Kurauchi (ED; eps 3, 10)
Rie Miyazawa (ep 7)
Sae Matsuura (eps 1, 9)
Editing: Yumiko Nakaba
In-Between Animation:
Anh Tuan (GK Sales; ep 7)
Ayaka Yanai (Vega Entertainment; 7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

Chao Zhu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Chen Hui Tian (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Chun Jin Gu (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Da Mi Lee (ep 11)
Da Yuan Fang (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Eimi Morokuma (Vega Entertainment; ep 9)
Eui Mi Kim (ep 11)
Fei Li (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9, 12)
Feng Feng Lian (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Guo Pin Shi (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Hai Hang Jiang (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Han Jun Zhu (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Hanaka Yanagiya (Vega Entertainment; 7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

Hua Jun Guan (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Hui Yue (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Hyun Sung Moon (ep 11)
Ja Young Ryu (ORANGE; ep 5)
Ji Chen (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Ji Yeong Park (ORANGE; ep 5)
Jia Cheng Pan (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Jia Wen Yin (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Jie Qian (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Jin Hao Zhang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Jing Yao (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Juan Gao (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Jun Liu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Jung Lan Kim (ORANGE; ep 5)
Kanna Fujisawa (Makaria; ep 7)
Kenta Nozawa (ep 11)
Kyung Mi Lee (ORANGE; ep 5)
Ling Zhou (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Long Gen Miao (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Mei Yang (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9, 12)
Meng Yuan Hua (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Michi Sugō (Makaria; ep 7)
Min Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Nam Hee Park (ORANGE; ep 5)
Sakie Imaizumi (Makaria; ep 7)
Seon Ah Son (ORANGE; ep 5)
Seong Hun Baek (ORANGE; ep 5)
Shan Wang (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Shao Lan Li (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9, 12)
Shiino Yoshida (Vega Entertainment; eps 2, 4-5)
Shiori Sano (studio hb; eps 10-11)
Shō Oikawa (studio hb; eps 10-11)
Shunta Kamiya (Vega Entertainment; 5 episodes
eps 4-5, 9-10, 12
)

Song Hee Han (ORANGE; ep 5)
Su Jin Lee (ep 11)
Sung Ju Kim (ep 11)
Wei Luo (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Wei Zhu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Xin Jian Liang (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Ya Di Li (Makaria; ep 7)
Ya Qi Tao (Makaria; ep 7)
Yi Su (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Yin Wei Zhang (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Yoon Joo Suh (ORANGE; ep 5)
Yuki Kamiya (Vega Entertainment; ep 5. 10)
Yūri Kai (Makaria; ep 7)
Zhi Geng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
In-Between Check:
Chao Xu (ep 6)
Miyuki Takahashi (eps 2, 12)
Tomomi Sato (ep 8)
Whan Su Pack (ep 11)
Yumeko Hamada (eps 1, 4, 9-10)
Zhi Feng Zhu (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Key Animation:
Ai Hontani (ep 8)
Akiko Higaki (Production GoodBook; ep 2)
Akiko Hirata (eps 4, 9, 12)
Ako Kagiyama (eps 6, 10)
Atsuko Asakura (ep 1)
Ayumi Namiki (eps 2, 9, 12)
Bok Jin Kim (ep 11)
Chen Zhong Chai (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Cher Gil Im (ep 11)
Dong Wook Kim (ep 11)
Eimi Morokuma (ep 10)
Etsushi Mori (ep 6)
Eun Hwa Kim (ep 11)
Eun Ji Lee (ep 7)
Guonian Wang (Yokohama Animation Lab; OP)
Heung Sun Oh (ep 7)
Hideo Amemiya (eps 6, 8, 10)
Hiroaki Shimizu (ep 8)
Hiroki Tsuji (ep 7)
Hiroyuki Ochi (Zero-G; ep 4)
Hisatoshi Motoki (5 episodes
eps 2, 4-5, 9, 12
)

Hitomi Sasaki (Studio Sleep; ep 7)
In Seob Choi (ep 11)
Isami Daba (ep 7)
Jeong Hun U (ep 11)
Ji Su Sul (ep 11)
Jun Ho Lee (ep 11)
Junichi Yokose (ep 8)
Junichi Yokoyama (eps 6, 10)
Kanako Ono (ED)
Kaori Saito (eps 6, 10)
Kayoko Imazeki (GK Sales; ep 7)
Kazuhiko Ishii (eps 1, 4, 9)
Kazuki Kimura (ep 6)
Kazunori Ozawa (ep 8)
Keiichi Sugiura (eps 6, 10)
Keiko Matsumoto (ep 8)
Keiko Odasaki (ep 1)
Kohei Takahashi (Akatsuki; ep 2)
Kōji Nobuhara (ep 8)
Kouichi Sasaki (ep 6)
Kouji Matsuyama (ep 8)
Kyung Ho Kim (ep 7)
Maki Aoki (eps 6, 10)
Makito Uehara (ep 8)
Mamoru Abiko (eps 6, 10)
Manop Jangsataen (ep 8)
Mariko Aoki (ep 10)
Masaharu Morinaka (eps 6, 10)
Masaharu Tomoda (eps 8, 10)
Masato Nishikawa (ep 6)
Michiko Katsu (M.S.J Musashino Production; ep 2)
Michiko Miyamoto (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 9, 12
)

Min Ji Lee (eps 7, 11)
Mitsuhiro Okumura (eps 1, 5, 9, 12)
Mitsuteru Kubo (ep 6)
Mitsuyo Tsuno (ep 10)
Miyuki Takahashi (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

Nozomi Kawashige (OP; eps 2, 4, 10)
Root100 (ep 7)
Ryotaro Iyo (ep 9)
Ryūtarō Yamada (ep 8)
Saburo Masutani (ep 1)
Saeko Kobayashi (ep 8)
Sara Sakoe (ep 10)
Sari Matsumoto (ep 8)
Satoshi Hiraiwa (eps 1, 5)
Sayaka Kayo (M.S.J Musashino Production; ep 2)
Setsuko Unno (ep 8)
Shigeki Sato (ep 8)
Shigemi Aoyagi (eps 6, 10)
Shinichi Iimura (ep 8)
Shinsuke Kasahara (eps 1, 4-5)
Shinya Kameyama (ep 4)
Shusuke Aizawa (Yokohama Animation Lab; OP)
Su Kyoung Jo (ep 11)
Taeko Otsuka (eps 1, 5)
Takashi Hirabayashi (Studio Create; eps 1, 5-6, 9)
Takenori Tsukuma (eps 4, 12)
Tatsuki Takemoto (Yokohama Animation Lab; OP)
Tatsunori Ozawa (eps 4-5, 9)
Toshiyuki Yoshioka (OP; eps 1, 9, 12)
Tsukasa Sorimachi (ep 2)
Tsumiki Katsurada (Yokohama Animation Lab; OP)
Tu Nguyen (GK Sales; ep 7)
Ukyo Fuse (ep 6)
Xi Feng Yu (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Xiao Shan Xu (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Xu Yin Mi (Studio Sleep; ep 7)
Yasuko Miyazaki (eps 6, 10)
Yasunori Matsuki (eps 6, 10)
Ye Ung Heo (ep 7)
Yōko Naeki (ep 7)
Yoshiharu Fukushima (ep 8)
Yoshio Usuda (ep 7)
Yu Ri Ko (ep 11)
Yuichiro Masuda (ep 1)
Yuki Kamiya (eps 1, 4, 9, 12)
Yukie Yasuoka (ep 8)
Yumeko Hamada (eps 1-2, 4-5, 9)
Yumi Yogi (M.S.J Musashino Production; ep 2)
Yun Ho Lee (ep 11)
Zheng Lin Hu (ONE ORDER; ep 5)
Zhu Lian Xu (Oriental Cherry Cartoon; ep 3)
Original Work Assistant:
Saori Watanabe
Yuki Wada
Paint:
Aoi Okada (Grain; ep 4)
Atsuya Uchida (Grain; ep 4)
Cheng Dai (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Chun Jin Gu (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Daisuke Uehara (Grain; ep 4)
Dan Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Dong Ming Lu (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Eun Hee Kim (ORANGE; ep 5)
Eun Joo Jun (ORANGE; ep 5)
Fei Li (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Gao Feng Ni (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Haruka Matsuura (Vega Entertainment; eps 1, 9-10)
Heun Hak Hwang (ep 11)
Ji Young Hwang (ORANGE; ep 5)
Jian Fei Shi (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Jing Yao (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Kenta Nozawa (ep 11)
Kyung Hee Oh (ORANGE; ep 5)
Li Jun Zhou (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Li Pin Zhang (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Ling Shi (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Megumi Takahashi (Vega Entertainment; 6 episodes
eps 1-2, 4-5, 9, 12
)

Mei Yang (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Meng Qin Peng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Misora Ōi (Makaria; ep 7)
Miyuki Kurauchi (Vega Entertainment; 6 episodes
eps 1-2, 4-5, 9, 12
)

Myung Ju Kim (ep 11)
Qi Zhou (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Qi Ming Yao (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Qing Feng Ren (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Ritsuki Miyamoto (Vega Entertainment; 7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

Sae Matsuura (Vega Entertainment; 5 episodes
eps 2, 4-5, 10, 12
)

Sang Yeon Shin (ORANGE; ep 5)
Seon Mi Kim (ORANGE; ep 5)
Shan Wang (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Shao Lan Li (M.S.J Musashino Production; ep 12)
Shiori Sano (studio hb; eps 10-11)
Shō Oikawa (studio hb; eps 10-11)
Si Fang Qi (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Su Kyoung Choi (ORANGE; ep 5)
Sung Hey Moon (ORANGE; ep 5)
Ting Shen (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Van Tuan (GK Sales; ep 7)
Wei Li (M.S.J Musashino Production; eps 4-5, 9)
Xing Yue Xie (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 6)
Yeon Ju Lee (ORANGE; ep 5)
Yong Hun Lee (ep 11)
Young Ae An (ORANGE; ep 5)
Yu Su (M.S.J Musashino Production; eps 2, 4-5, 9)
Paint Check:
Akane Haga (ep 11)
Ayaka Nagano (ep 8)
Fuyuto Muraguchi (ep 6)
Haruka Matsuura (eps 2, 4-5, 12)
Megumi Takahashi (OP; ep 10)
Miyuki Kurauchi (ED; ep 3)
Rie Miyazawa (ep 7)
Sae Matsuura (eps 1, 9)
Photography:
Daiki Takahashi (Tplus; eps 7, 10, 12)
Ha Neul Lee (God Flics; eps 7-8, 10-11)
Harukuni Morikawa (Studio Elle; eps 6-7)
Hiroki Tsubouchi (Tplus; eps 7, 10, 12)
Jung Soo Sim (God Flics; eps 7-8, 10-11)
Masaaki Onodera (Cyan; eps 10-11)
Mina Kobayashi (Vega Entertainment; eps 1-12)
Noriko Wada (Tplus; ep 7)
Sang-Hyeon Ji (God Flics; eps 7-8, 10-11)
Seon Ki Ham (God Flics; eps 7-8, 10-11)
Shōgo Hanashiro (Studio Elle; eps 6-7)
Susumu Ikeda (Studio Elle; eps 6-7)
Tadao Suemitsu (Tplus; eps 10, 12)
Takuya Nishida (Studio Elle; eps 6-7)
Tetsuya Nishimura (Studio Elle; eps 6-7)
Tomohiro Kaneko (Vega Entertainment; eps 1-12)
Ung Gyo Jeong (Studio Elle; eps 6-7)
Yoshihide Ikebe (Vega Entertainment; eps 1-9)
Yūka Noji (Vega Entertainment; eps 1-12)
Yūsuke Yamamoto (Cyan; eps 7-8)
Yuusaku Murakami (Studio Elle; eps 6-7)
Production Advancement:
Eiichirō Kanno (ep 6)
Haruna Ishii (ep 3)
Hiroto Miyagi (ep 11)
Kano Ikeno (eps 5, 9-10)
Kōhei Hosokawa (ep 6)
Rin Tanabe (ep 7)
Ryō Wakiya (ep 3)
Ryōtarō Honda (eps 1, 5)
Tetsuji Tokitomo (ep 6)
Yasuo Uchida (ep 6)
Yoshiaki Tamayose (4 episodes
eps 2, 4, 10, 12
)

Yuri Hagiwara (ep 8)
Yūtarō Tanii (ep 10)
Production Assistant:
Kano Ikeno (ep 12)
Ryōma Tamura (l-a-unch・BOX; OP; 6 episodes
eps 3-4, 6-8, 10
)

Tatsuya Shinoda (eps 7-8, 10-11)
Yūtarō Tanii (ep 12)
Yuu Hayakawa (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 10-11
)

Prop Design: Yū Horie (eps 1, 3-12)
Publicity Assistant:
Kenta Tajima
Motonobu Ōkura (ISC-YSC Inc.)
Natsuko Sue
Ryōichi Ishihara
Retouch:
Kazao Minoguchi (ED)
Ryotaro Iyo (ED)
Script Supervision: Meigo Naito (eps 1-8)
SD Character Design: Yumi Sugihara
Sound Effects: Katsuhiro Nakano
Sound Production Desk: Shiho Tsuchiya
Sub-Character Design:
Hanako Enomoto (eps 5-12)
Ikuo Yamakado (eps 4-12)
Kyōhei Yamamoto (eps 5-12)
Nozomi Kawashige (eps 6-7, 9-12)
Yū Horie (ep 2)
Supervision:
Kunihito Takazawa
Yuki Hasegawa (eps 1-8)
Theme Song Arrangement: ANCHOR (OP; ED)
Theme Song Composition: ANCHOR (OP; ED)
Theme Song Lyrics: ANCHOR (OP; ED)
Theme Song Performance:
Akari Kitō (OP)
Seiko Ōmori (as "15-sai to Omori Seiko;" ED)
Theme Song Producer:
Haruka Yabu (ED)
Mariko Okamoto (ED)
Yasuo Tsubakimoto (OP)
Video Editing:
Keigo Fukuda (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Yūdai Uchida (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Ayumu Murase as Akira Shiroyanagi
Mayumi Shintani as Mion

Aimi as Yûri Amagake
Akari Kitō as Yan
Kazuya Nakai as Madoka Kirisaki
Miyuri Shimabukuro as Ringo Tatara
Toa Yukinari as Rin Kashii
Yūichi Iguchi as Oji Hoshino
Yūichi Nakamura as Shin Kumagiri

Airi Ootsu as High School Girl (ep 2)
Anri Katsu as Satoru Saruwatari (ep 3)
Arisa Kiyoto as Girlfriend (eps 2, 11)
Atsushi Kakehashi as Kumagiri's Older Brother (ep 10)
Atsushi Kousaka as Driver (ep 1)
Ayaka Saito as Ryūsei Chaen (ep 9)
Ayane Sakura as Riria (ep 2)
Chisa Yuuki as Haruka Ninomiya (eps 5, 8)
Gakuto Kajiwara as Katsuya Saitō
Hiroki Yasumoto as Hajime Ogami
Itaru Yamamoto as
Future Man (ep 1)
Nyaon (ep 6)
Jun Inoue as
Announcer (ep 11)
Male Organizer B (ep 3)
Karin Nanami as Asuka Kiryu (ep 6)
Kazuki Ogawa as Tōru Jōshima
Ken Uo as Red Dragon Mitsuru (eps 5, 7)
Kenji Nomura as Headmaster (ep 11)
Kenta Matsumoto as Red Dragon Toyota (eps 5, 7)
Kissei Kumamoto as Kōji Kitajima (eps 3-4, 11)
Kōji Marunaka as Cook (ep 8)
Koji Yusa as Masaya Kuroiwa
Lynn as Mari Fukujuji
Maaya Sakamoto as Iori Omoto
Maki Tsuruta as Momoko Sonomura
Masaaki Ihara as Junpei Makuri
Masafumi Kimura as Minako's Boyfriend (ep 2)
Mitsuaki Kanuka as Eiji Ueno
Motoharu Ono as Slave ② (ep 6)
Mutsumi Tamura as Aoi Kisaragi (ep 8)
Nao Tamura as Kuroiwa (young; ep 11)
Naomi Kusumi as Kazuto Kiryu (ep 2)
Nobuaki Kanemitsu as Regent (ep 8)
Ren Katō as Kumagiri (childhood; ep 10)
Rie Tanaka as Minako (eps 2, 11-12)
Riona Imaizumi as Female Classmate B (ep 1)
Satoshi Miyazaki as Tachibana (eps 7, 11)
Sayaka Senbongi as Saeko Zokumyoin (eps 3-4, 11)
Seika Hirose as Girlfriend (ep 2)
Shigeru Shibuya as Sōta Tsuchida (ep 9)
Shinnosuke Ogami as Shima (eps 5, 8-10)
Takahiro Mizushima as Yuki Setoguchi
Takuya Masumoto as Masakado Rindō (eps 8-9)
Tomohiro Ōmachi as
Former Slave (ep 8)
Spy (ep 9)
Tomohisa Asou as Yuuto Shirasagi
Yasuhiko Kawazu as Red Dragon Matsushita (ep 5)
Yasuhiro Mamiya as Naoharu Kamui (eps 7-8, 10)
Yoshinori Sonobe as
Guide (ep 2)
Kurofuku (eps 4, 8)
Male Organizer A (ep 3)
Yuga Sato as Slave ① (ep 6)
Yui Hashimoto as Female Classmate A (ep 1)
Yūichi Karasuma as Red Dragon Kaji (ep 5)
Yukari Tamura as Renka (eps 7-9)
Yuko Sanpei as Ogami (young; ep 11)
Japanese companies
2D Works: @Sasuke (ep 1)
2nd Key Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 6)
AnInnovation (eps 7, 9-11)
Big Owl (ep 7)
Cosmo Project (ep 9)
GK Sales (ep 7)
Makaria (eps 6, 11)
Changzhou Midou Animation (ep 11)
M.S.J Musashino Production (eps 4-5, 12)
One Order (ep 5)
Oriental Cherry Cartoon (ep 10)
RadPlus (ep 8)
Reboot (ep 8)
Seed (eps 7, 9-11)
Seven Seas (eps 4, 12)
Studio Create (eps 5, 9)
studio Marbean (ep 11)
Yokohama Animation Lab (ep 12)
Zero-G (ep 4)
Animation Direction Assistance: Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 6)
Animation Production:
SynergySP
Vega Entertainment
Background Art:
Cosmo Project (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12
)

Namu Animation (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12
)

SAKO (6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10-11
)

Studio Blue (6 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 11
)

Studio WHO (ep 9)
CG Animation:
Studio A-Cat (eps 1-12)
CG Animation Assistance:
ReiwaCG (eps 6-9, 11-12)
Samurai Pictures (eps 6-9, 11-12)
UWAN Pictures (eps 11-12)
CG Modeling Assistance: Samurai Pictures (eps 1-12)
Cooperation:
GA-CREW (eps 3-4)
l-a-unch・BOX (OP; eps 1-8, 10-11)
Editing Studio: Okayasu Promotions
In-Between Animation:
Akatsuki (ep 2)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 2, 6)
AnInnovation (eps 7-12)
Big Owl (ep 7)
GK Sales (ep 7)
Grain (ep 4)
M.S.J Musashino Production
Makaria (ep 6)
M.S.J Musashino Production (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-9, 11-12
)

One Order (eps 2, 5)
Orange (eps 1-2, 4-5)
Oriental Cherry Cartoon (ep 10)
RadPlus (eps 6, 8)
Reboot (eps 7-8)
Seed (eps 7-12)
Seven Seas (eps 2, 4, 12)
Studio Gram (ep 12)
Studio hb (eps 8, 10-11)
studio Marbean (ep 4)
Triple A (ep 11)
Vega Entertainment (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

In-between Check:
Makaria (ep 7)
Oriental Cherry Cartoon (ep 3)
Key Animation:
Akatsuki (eps 2, 10)
Cloud Hearts (ep 12)
GK Sales (ep 7)
M.S.J Musashino Production (eps 2, 5)
One Order (eps 2, 5)
Production GoodBook (ep 2)
RadPlus (eps 6, 10)
Reboot (ep 7)
Seven Seas (ep 2)
Snow Light Staff (ep 2)
Studio Create (ep 5)
Studio Gram (ep 12)
studio Marbean (ep 4)
Studio Sleep (ep 7)
Yokohama Animation Lab (OP)
Zero-G (ep 4)
Paint:
Akatsuki (ep 2)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 2, 6)
AnInnovation (eps 7-12)
Big Owl (ep 7)
GK Sales (ep 7)
Grain (ep 4)
Makaria (ep 6)
M.S.J Musashino Production (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-9, 11-12
)

One Order (eps 2, 5)
Orange (eps 1-2, 4-5)
Oriental Cherry Cartoon (eps 3, 10)
RadPlus (eps 6, 8)
Reboot (eps 7-8)
Seed (eps 7-12)
Seven Seas (eps 2, 4, 12)
Studio Gram (eps 7, 12)
Studio hb (eps 8, 10-11)
studio Marbean (ep 4)
Triple A (ep 11)
Vega Entertainment (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-10, 12
)

Photography:
Cyan (eps 7-8, 10-11)
God Flics (eps 7-8, 10-11)
Studio Elle (eps 3, 6-8)
Tplus (eps 7, 10, 12)
Vega Entertainment (eps 1-12)
Preview Photography: @Sasuke
Production Assistance:
EKACHI EPILKA (ep 8)
Kamishibai (ep 6)
Makaria (ep 7)
Publicity Assistance: ISC-YSC Inc.
Sound Effects: Sound Box
Sound Production: Audio Planning U
Video Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-12)
English cast
English staff
ADR Director: Michael Schneider
Translation: Elizabeth Ellis
ADR Script: Madeleine Morris

ADR Engineer: Beto Vargas
Audio Editor: Sebastian Boone
Casting Director: Rachel Slotky
Editing: Alicia Ashby (subtitles)
Mixing:
Brett Meyer (ep 1)
Brian Spise (ep 6)
David Raymer (ep 3)
Jason Creal (ep 5)
Samantha Yumori (eps 4, 7)
Production Supervision: Reuben Lack
Recording engineer:
Alexandria Kiser (eps 5-12)
Kevin Gundlach (eps 8-12)
Talent Coordination: Rachel Slotky
Lisa Ortiz as Mion
Robbie Daymond as Akira Shiroyanagi

Aleks Le as Oji Hoshino
Bill Butts as Shin Kumagiri
Billy Kametz as Madoka Kirisaki
Erica Schroeder as Yang
Kennady Ray as Rin Kashii
Laura Stahl as Yuuri Amagake
Xanthe Huynh as Ringo Tatara

Anthony Sardinha as
Masaya Kuroiwa
Red Dragon Kaji (ep 5)
Emily Cramer as Renka (eps 7-9)
Jackie Lastra as Saeko Zukomyoin (eps 3-4, 11)
Jalen K. Cassell as
Hajime Ogami
Tōru Jōshima
Jason Marnocha as Yuuto Shirasagi
Kaiji Tang as Masakado Rindō (eps 8-9)
Khoi Dao as Yuki Setoguchi
Luis Bermudez as Koji Kitajima (eps 3-4)
Michael Schneider as Kazuto Kiryu (ep 2)
Mike Pollock as Naoharu Kamui (eps 7-8, 10)
Ryan Colt Levy as Katsuya Saitou

English companies
ADR Production: Iyuno Media Group
Internet Streaming: Crunchyroll
Recording Studio: SDI Media
French staff
French cast
Dubbing Director: Alan Aubert
Translation: Angélique Mariet (Subtitles; eps 10-12)
French companies
Internet Streaming: Crunchyroll (French speaking countries)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Luis Miguel Morales
Iván Bastidas as Akira Shiroyanagi
Liliana Barba as Mion

Casandra Acevedo as Yuri Amagake
Spanish companies
ADR Production: SDI Media
ADR Studio: Candiani Studios
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
German cast
German staff
Dubbing Director: Martin Sabel
Daniela Reidies as Mion
Flemming Stein as Akira Shiroyanagi

Linda Fölster as Yuuri Amagake
Nadine Schreier as Rin Kashii
Vincent Fallow as Shin Kumagiri
Yannik Raiss as Madoka Kirisaki
German companies
Internet Streaming: Anime on Demand
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Arabic speaking countries)
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Russian speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Erick Bougleux
Ana Helena de Freitas as Yuri Amagake
Carloz Magno as Akira Shiroyanagi
Jéssica Marina as Mion

Amanda Manso as Yang
Fernanda Baronne as Rin Kashii
Isabella Lorraine as Ringo Tatara
José Leonardo as Madoka Kirisaki
Wesley Santana as Shin Kumagiri

Alexandre Maguolo as Matsushita
Amanda Brigido as Renka
André Bellisar as Naoharu Kamui
Bia Menezes as Saeko Zokumyoin
Bruno Linhares as Tōru Jōshima
Celina Beatriz as Asuka Kiryu
Enzo Dannemann as Masaya Kuroiwa (young)
Flávio Back as Satoru Sawatari (ep 3)
Francisco Quintiliano as Masaya Kuroiwa
Lacarv as Kazuto Kiryu (ep 2)
Malta Júnior as Shima
Manuela Mota as Riria (ep 2)
Márcio Simões as Hajime Ogami
Mário Cardoso as Hayato Shirasagi
Mario Jorge Andrade as Masakado Rindō (eps 8-9)
Mauro Horta as Eiji Ueno
Nando Sierpe as Kaji
Natali Pazete as Aoi Kisaragi (ep 8)
Paulo Bernardo as Junpei Makuri
Pedro Azevedo as Iori Omoto
Pedro Eugênio as Mitsuru
Rodrigo Ribeiro as Hajime Ogami (young)
Sabrina Miragaia as Minako (ep 2)
Valentina Felcart as Haruka Ninomiya
Portuguese companies
ADR Production: Som de Vera Cruz
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Licensed by: Crunchyroll (Brazil and Portugal)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology