Run with the Wind (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kaze ga Tsuyoku Fuiteiru (Japanese)
風が強く吹いている (Japanese)
Genres: tournament
Themes: sports
Plot Summary: Haiji Kiyose is an enthusiastic fourth year student at Kansei University who has been stealthly gathering men for the track and field team of the campus. As Kakeru Kurahara, a snappish first year student, becomes the promising tenth member; Kiyose dreams of participating at the Hakone Ekiden, a famous relay university marathon race.
User Ratings: 89 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 14 votes (sub:13, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 31 votes (sub:30, dub:1)
 Very good: 23 votes (sub:21, others:2
1 French subtitled
1 Russian subtitled
)
 Good: 14 votes (sub:13, others:1
1 Polish subtitled
)
 Decent: 1 vote (sub:1)
 So-so: 4 votes (sub:4)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 136 users, rank: #3843 (of 7760)
Median rating: Excellent
Arithmetic mean: 8.258 (Very good+), std. dev.: 1.37, rank: #301 (of 7794)
Weighted mean: 8.310 (Very good+), rank: #223 (of 7794) (seen all: 8.40 / seen some: 6.52 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 8.207 (Very good+), rank: #198 (of 5884)
Vintage: 2018-10-02
Opening Theme:
"Catch up, latency" by Unison Square Garden
#2: "Kaze Tsuyoku, Kimi Atsuku." (風強く、君熱く。) by Q-MHz feat. Mitsuhiro Hidaka a.k.a. SKY-HI (eps 12-)
Ending Theme:
"Reset" by Taichi Mukai
#2: "Michi" (道) by Taichi Mukai (eps 12-)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuya Nomura
Series Composition: Kohei Kiyasu
Script: Kohei Kiyasu (eps 1-23)
Storyboard:
Asami Nakatani (ep 17)
Fumi Morita (ep 11)
Hitomi Ezoe (eps 3, 7)
Jūzō Nayuta (eps 8, 10, 18)
Kazuya Nomura (6 episodes
eps 1-2, 7, 11, 20, 23
)

Koji Sawai (ep 5)
Masako Sato (OP2; ep 22)
Shinsaku Sasaki (ED1-3; 5 episodes
eps 9, 14-15, 19, 21
)

Shintarou Nakazawa (ep 16)
Shunsuke Machitani (ep 4)
Yōko Kanemori (ep 13)
Yoshimi Itazu (OP1; ep 12)
Yumi Kamakura (ep 6)
Episode Director:
Asami Nakatani (eps 9, 17, 21)
Hitomi Ezoe (4 episodes
eps 3, 7, 15, 20
)

Jūzō Nayuta (ep 8)
Kazuya Nomura (eps 1, 23)
Masahiro Takata (ep 14)
Masako Sato (ep 22)
Rokou Ogiwara (ep 18)
Shintaro Itoga (6 episodes
eps 2, 5-6, 11, 16, 19
)

Yōko Kanemori (ep 13)
Yoshiko Okuda (ep 21)
Yoshimi Itazu (ep 12)
Yusuke Kamata (eps 4, 10)
Unit Director:
Hitomi Ezoe (ED1)
Kazunari Hasegawa (ED2-3)
Masako Sato (OP2)
Yoshimi Itazu (OP1)
Music: Yuki Hayashi
Original creator: Shion Miura
Character Design: Takahiro Chiba
Chief Animation Director: Takahiro Chiba (OP1-2)
Animation Director:
Ai Watanabe (5 episodes
eps 11, 13, 18-19, 22
)

Asako Inayoshi (7 episodes
eps 10, 15-16, 19-20, 22-23
)

Asuka Suzuki (6 episodes
eps 6, 8, 10, 15, 20, 23
)

Atsuko Kimura (5 episodes
eps 4, 10, 16, 20, 22
)

Chiyo Morita (eps 17, 21, 23)
Ema Suzuki (5 episodes
eps 11, 13, 17, 19, 22
)

Hideki Takahashi (6 episodes
eps 3, 7, 12, 16, 21, 23
)

Hisako Shimozuma (7 episodes
eps 6, 11, 13, 16, 19, 22-23
)

Isamu Utsuki (ep 14)
Kazuhiko Yokota (ep 14)
Kazumasa Orii (5 episodes
eps 12-13, 16, 19, 23
)

Maki Kōno (ep 7)
Mariko Ishikawa (6 episodes
eps 5, 9, 15, 18-19, 22
)

Masayuki Fujita (ep 14)
Minoru Ueda (eps 5, 9)
Satoshi Nagura (OP1-2; 7 episodes
eps 2, 8, 10, 13, 18, 21, 23
)

Takahiro Chiba (10 episodes
eps 1, 7, 10, 13, 16-17, 19-21, 23
)

Takayuki Onoda (ep 14)
Yōichi Ueda (ep 14)
Yu Kobayashi (ED2-3)
Yuji Ushijima (ep 14)
Sound Director: Hiromi Kikuta
Cgi Director: Toshihiro Sasaki
Director of Photography: Daichi Nogami
2D Work: Akiko Hamanaka
2nd Key Animation:
Ai Watanabe (eps 13, 23)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 3)
Arisa Ito (ep 5)
Asako Inayoshi (5 episodes
eps 7, 15, 19-20, 22
)

Asami Nakatani (OP1)
Asuka Suzuki (7 episodes
eps 8, 10, 15-18, 20
)

Atsuko Kimura (ep 10)
Ayako Nitta (eps 7, 12)
Ayako Ōki (ep 20)
Chiyo Morita (ep 17)
Daiji Fukuda (Ekaki-ya; eps 4, 11)
Daisei Kudō (OP2)
Daisuke Takafuji (Nakamura Production; ep 3)
Eiichi Morita (ep 14)
Ema Suzuki (5 episodes
eps 3, 5-6, 13, 19
)

Emi Hiraoka (eps 6, 12)
Emi Nakai (ep 9)
Emi Ohta (eps 12-13)
Eri Yūki (ep 12)
Fumi Yamada (ep 12)
Fumika Aragaki (BONES Animation Dept.; eps 12, 15)
Futafusa (ep 17)
Haruki Sakamoto (ep 16)
Hatsune Hoshino (eps 15-16, 20)
Hisako Shimozuma (4 episodes
eps 13, 16, 19, 22
)

Itsumo Togashi (Studio Colorido; ep 8)
Jie Shan Yao (Poirot; ep 11)
Jin Seon Lee (eps 18, 22-23)
Kana Fujishiro (eps 1, 12)
Kana Hamada (SIGNAL.MD; ep 8)
Kana Itoh (ep 16)
Kana Yoshino (ep 9)
Kaori Tanaka (Ekaki-ya; eps 4, 11)
Kaori Yamamoto (ep 14)
Kazuki Takenaga (eps 15, 20-22)
Kazumasa Orii (eps 13, 16, 19)
Kazuomi Yamashiro (ep 17)
Keika Ushimaru (eps 1-2)
Kengo Takebana (eps 2-3, 13)
Kensuke Gomachi (SIGNAL.MD; ep 15)
Kyōko Nishimura (eps 18, 22)
Li Wen Zhang (XEBEC; eps 22-23)
Maho Tomisaka (ep 23)
Mai Sasaki (OP1-2; 5 episodes
eps 3, 12-13, 15, 19
)

Mai Watanabe (eps 12, 20)
Mai Yonekawa (ep 13)
Makoto Hara (OP2; 7 episodes
eps 9-10, 13, 18, 20-22
)

Mami Horimoto (BONES Animation Dept.; eps 12, 15)
Manami Ito (eps 16, 18-19)
Marumi Sugita (ep 6)
Megumi Miyakawa (ep 23)
Miki Nishikawa (4 episodes
eps 7, 13, 15, 19
)

Minori Fujimoto (eps 3, 5)
Misato Ootani (OP1-2; 5 episodes
eps 3, 5, 10-11, 23
)

Miyako Kanō (Zero-G; ep 14)
Miyuki Matsumoto (ep 15)
Miyuki Sugawara (ep 9)
Mizuki Yoshida (ep 15)
Moe Tanaka (4 episodes
eps 4, 7, 13, 19
)

Motoki Kurihara (ep 5)
Mutsumi Nakata (ED2-3; 9 episodes
eps 4-5, 7-10, 12, 19, 23
)

Nabiki Shōda (Line Farm; ep 22)
Nao Takano (ep 9)
Naoki Motoyama (Nakamura Production; ep 3)
Niya Shichiogi (Lanshang; ep 22)
Nozomu Kuwashima (OP2; ED3; 16 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11-13, 15-16, 18-19, 21-23
)

Reidai Takada (ep 15)
Reika Hoshino (ep 20)
Reina Tsukakoshi (eps 11-13)
Rie Omori (ep 14)
Rieko Noguchi (ep 9)
Rika Masuda (eps 17, 21)
Rina Takenawa (13 episodes
eps 3-4, 7-13, 15-16, 21, 23
)

Ryoka Honda (Zero-G; ep 14)
Ryōsuke Shinkai (SIGNAL.MD; ep 8)
Saki Arakawa (eps 18, 20-22)
Saki Hasegawa (ep 13)
Saki Konishi (10 episodes
eps 7-8, 11-13, 15-19
)

Sara Moroyuki (ep 8)
Satoshi Nagura (ep 3)
Shiki Amaha (eps 3, 6, 18)
Shimon Dohi (TRIGGER; ep 9)
Shino Kuzuhara (ep 3)
Shinobu Ikakko (ep 15)
Shiomi Yamada (OP1; eps 3, 7)
Shoko Naoki (ep 13)
Shunsuke Itai (ep 22)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; eps 3, 15)
Takuya Ihara (ep 14)
Tatsuki Ujihira (eps 3, 5)
Tomoe Akuzawa (Zero-G; ep 14)
Tomohiro Yamamoto (eps 2-3, 9, 12)
Tomoko Kitagawa (ep 8)
Tomoko Satō (ep 15)
Tomoko Segawa (ep 16)
Tsubasa Hatashima (ep 5)
Wakako Yoshida (ep 22)
Wei Zhen Zhang (Poirot; eps 12, 15)
Xiao Yue Zhu (ep 16)
Xin Zhe Su (4 episodes
eps 11, 17-18, 22
)

Yan Xuan Jian (Poirot; ep 15)
Yasuko Takahashi (ep 11)
Yoko Kuji (ep 12)
Yoshiko Okuda (ep 13)
Yū Fukuoka (ep 9)
Yū Nomura (OP2; 4 episodes
eps 13, 16-17, 21
)

Yū Yanagisawa (SIGNAL.MD; ep 15)
Yui Kazuyama (ep 7)
Yuka Hirata (eps 2-3, 6)
Yuka Koichi (4 episodes
eps 3, 7, 13, 19
)

Yuki Fujimoto (ep 23)
Yuki Nomura (eps 8-9)
Yuko Shimoe (Zero-G; ep 14)
Yumiko Nakamura (ep 2)
Yun Zhang (xenron; ep 15)
Yuri Hashimoto (OP1; 8 episodes
eps 1, 7, 11, 13, 15, 19, 21-22
)

Yuri Nakao (Ekaki-ya; eps 4, 11)
Yusuke Kurinishi (ep 17)
Zhi Qing Lai (Poirot; ep 12)
Zi Yang Yu (Poirot; eps 12, 15)
3D Animation Assistant:
Makoto Takeuchi (Studio Rockets; ep 19)
Nitipong Yenkaew (Studio Rockets; ep 19)
Niyawan Hanpanitkitkan (Studio Rockets; ep 19)
3D CG:
Chao Grass (Digital Frontier Taiwan; ep 22)
Chiling Chen (Digital Frontier Taiwan; ep 22)
Daiji Komoriya (Asahi Production Shiroishi Studio; eps 15-16)
Hidenori Fujitani (Asahi Production; eps 15-16, 18)
Jiratai Rumpungkit (Studio Rockets; ep 17)
Kazuto Furuya (Asahi Production; eps 7-23)
Kenji Takakura (Asahi Production; eps 7-23)
Makoto Takeuchi (Studio Rockets; eps 17, 21, 23)
Masateru Inada (Asahi Production; eps 7-23)
Masaya Tomita (LogicBox.Pictures; eps 20-21)
Mikinori Suzuki (LogicBox.Pictures; eps 20-21)
MirngLour Chueh (Digital Frontier Taiwan; ep 22)
Nitipong Yenkaew (Studio Rockets; eps 17, 21, 23)
Niyawan Hanpanitkitkan (Studio Rockets; eps 17, 21, 23)
Peerayuth Singhasiri (Studio Rockets; ep 17)
Sake Li (Digital Frontier Taiwan; ep 22)
Seiji Aragane (Asahi Production; OP2; eps 15-23)
Teru Amemiya (LogicBox.Pictures; eps 20-21)
Tomohiro Fujishita (LogicBox.Pictures; ep 20)
Tomomi Suzuki (Asahi Production; eps 15-16)
Wataru Senzaki (Digital Frontier Taiwan; ep 22)
Yasuhide Oppata (Asahi Production; OP2; eps 7-23)
Yuki Kimura (Asahi Production; eps 1-5, 7-14)
Yūsuke Kimura (Asahi Production; eps 15-19)
3D Layout Modeler:
Hideki Ono (eps 18, 20-23)
Mai Niigaki (eps 19, 22-23)
Mirei Satō (ep 21)
Yūdai Mitsui (ep 22)
3D Layout Operator:
Hideki Ono (eps 21-23)
Keita Kumai (5 episodes
eps 18-20, 22-23
)

Mirei Satō (4 episodes
eps 19-20, 22-23
)

Shuichi Sasaki (eps 19-23)
Yūdai Mitsui (ep 23)
3D Layout Supervision: Kouhei Iwasaki (eps 18-23)
3DCG Producer: Hiroyuki Watabe (OP2; eps 1-5, 7-23)
Action Animation Director: Takashi Mukouda (eps 14-15)
Animation:
Hideki Takahashi (ED1)
Yu Kobayashi (ED1)
Animation producer: Keiko Matsushita
Assistant Director of Photography: Hiroki Takano (Asahi Production; OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Assistant Episode Director:
Kazunari Hasegawa (ep 10)
Rokou Ogiwara (ep 16)
Associate producer: Yoshihiro Furusawa
Background Art:
Aya Harisaki (Studio Fuga; OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Haruna Tanaka (Studio Fuga; OP1-2; ED1; eps 1-23)
Hiroshi Ohno (Studio Fuga; eps 21, 23)
Ichirou Tatsuta (Studio Fuga; OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Junko Shimada (Studio Fuga; eps 14-15, 20)
Katsufumi Hariu (Studio Fuga; ep 17)
Kouki Hasegawa (Studio Fuga; OP2; eps 1-23)
Miho Tokita (Studio Fuga; 9 episodes
eps 12, 14, 16-17, 19-23
)

Mikiko Matsumoto (Studio Fuga; eps 15, 20, 22)
Shunsuke Suzuki (Studio Fuga; eps 7-16, 18-23)
Suzuna Yamazaki (Studio Fuga; OP1; ED1; eps 1-23)
Yasuyuki Yuzawa (Studio Fuga; OP2; eps 2-23)
Yoshio Harisaki (Studio Fuga; OP1-2; ED1-3; ep 23)
Yuho Akagami (Studio Fuga; eps 1-2)
Background Modeling Assistant: Yuki Kimura (6 episodes
eps 15-16, 20-23
)

Background Music Producer: Takeki Kobayashi
Background Music Production Assistant:
Hajime Sakai (Legendoor)
Yasushi Horiguchi (Legendoor)
Color design: Sayoko Noda
Color setting:
Emiko Ueno (OP1)
Mayumi Oikawa (ep 14)
Noriko Arisawa (5 episodes
eps 3, 7, 11, 16, 20
)

Ryouta Nakata (OP2)
Saori Yoshida (5 episodes
eps 4, 8, 12, 17, 21
)

Sayoko Noda (ED1-3; ep 1)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; 5 episodes
eps 5, 9, 13, 18, 22
)

Yuri Okada (6 episodes
eps 2, 6, 10, 15, 19, 23
)

Editing: Junichi Uematsu
In-Between Animation:
Ai Nagatome (Anitus Kobe; ep 1)
Akane Ōtani (Anime TOROTORO; ep 15)
Asami Tachikawa (Production I.G; 12 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 11-13, 16, 21-23
)

Asuka Furuyama (Production I.G; 6 episodes
eps 2-4, 6, 11-12
)

Asuka Suzuki (ep 6)
Asuka Yamada (SIGNAL.MD; ep 8)
Asumi Adachi (C-Station; ep 1)
Ayaka Aoki (Makaria; ep 1)
Ayaka Saitou (Anime TOROTORO; ep 15)
Ayumi Beppu (Anitus Kobe; eps 1, 15)
Can Ran Luo (Production I.G; ED1; 8 episodes
eps 1-4, 10, 15, 21, 23
)

Chiho Funayama (Production I.G; OP1-2; 15 episodes
eps 1-5, 8-10, 12, 17, 19-23
)

Ema Suzuki (ep 17)
Haruka Fukuda (C-Station; ep 1)
Haruka Tokimatsu (Production I.G; OP1; ED1; 19 episodes
eps 1-7, 9-10, 12-13, 15-19, 21-23
)

Haruna Nishimoto (Production I.G; eps 2, 4)
Hidefumi Yoshida (Anitus Kobe; ep 15)
Hisako Shimozuma (ep 6)
Hitomi Hiruda (Production I.G; 8 episodes
eps 4-5, 10, 12, 16, 20-21, 23
)

Honoka Kinoshita (ep 21)
Junko Nishimura (eps 19, 23)
Kaho Akamatsu (Production I.G; OP1-2; 14 episodes
eps 1-4, 6-9, 12, 15, 19-21, 23
)

Kana Okutani (Production I.G; ED3; 15 episodes
eps 1-5, 8-9, 12-13, 16, 18-20, 22-23
)

Kanae Kimura (Production I.G; OP1; ED1; 14 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9-10, 13, 16-17, 19-23
)

Kasumi Takeuchi (SIGNAL.MD; ED1)
Kayoko Nishimori (OP2; eps 4-5, 9, 16)
Kazue Yoshida (ep 2)
Kazuo Terada (SIGNAL.MD; ep 8)
Keiko Oyama (11 episodes
eps 2-4, 6-10, 16, 21, 23
)

Koi Horinouchi (Anitus Kobe; ep 1)
Kotoe Saitou (Production I.G; OP1; 13 episodes
eps 1-4, 6-7, 11-13, 16, 21-23
)

Kumiko Tanihira (Anime TOROTORO; ep 15)
Kurumi Okazaki (C-Station; ep 1)
Mai Oku (Anitus Kobe; eps 1, 15)
Maiko Nogami (Production I.G; OP1; 5 episodes
eps 1-2, 12, 20, 23
)

Maria Dobashi (C-Station; ep 1)
Masakiyo Koyama (Anime TOROTORO; ep 15)
Mika Kinoshita (Production I.G; 10 episodes
eps 1-4, 6, 11, 13, 21-23
)

Mio Sato (Production I.G; ED1; OP2; ED3; 18 episodes
eps 1-5, 7-10, 12, 15-19, 21-23
)

Misae Kawakubo (ep 16)
Misato Furubayashi (eps 3-4)
Natsumi Yamato (Production I.G; ED1; OP2; 17 episodes
eps 2-4, 6-10, 12-13, 16, 18-23
)

Nobunaga Saruwatari (Production I.G; 6 episodes
eps 2-4, 6, 11-12
)

Nozomu Ishizaka (Production I.G; 8 episodes
eps 6-7, 11-12, 16, 21-23
)

R. Nusshanart (Production I.G; eps 2, 10)
Reiko Sakai (Production I.G; eps 1, 6)
Rina Takenawa (OP1; ED2-3; 15 episodes
eps 1-10, 13, 18-19, 21, 23
)

Ririka Yamada (Production I.G; 6 episodes
eps 2, 4, 6, 11-13
)

Saki Arakawa (Production I.G; 7 episodes
eps 2-4, 6, 11-13
)

Saki Hamanaka (feel.; ep 3)
Sakurako Sasano (Production I.G; eps 2, 8, 10)
Sayo Kato (Zero-G; ep 14)
Seina Sato (Production I.G; OP1-2; ED3; 16 episodes
eps 1-9, 11-13, 15, 20, 22-23
)

Seiya Sasaki (Zero-G; ep 14)
Senri Kiriyama (C-Station; ep 1)
Shiho Yoshida (Anitus Kobe; eps 1, 15)
Shiki Amaha (Production I.G; eps 2, 4)
Shinya Kaneko (SIGNAL.MD; ep 22)
Takahiro Nawa (ep 14)
Takeshi Okamoto (feel.; ep 3)
Tomoko Sugata (Production I.G; OP1; ED1; 6 episodes
eps 2, 7, 15, 18, 22-23
)

Wataru Ayuno (Zero-G; ep 14)
Yoon-ji Kim (Production I.G; OP2; ED3; 7 episodes
eps 4, 8, 12, 16-18, 20
)

Yoshimi Itazu (ep 12)
Yui Miyaoka (Production I.G; OP1; 12 episodes
eps 2-8, 10, 15, 20, 22-23
)

Yūka Kadomura (Anitus Kobe; ep 1)
Yūka Mochizuki (Comix Wave Films; ep 1)
Yuka Saitō (Anitus Kobe; ep 1)
Yukari Yamaura (Anime TOROTORO; ep 15)
Yuri Onozuka (ep 23)
Yurina Yabuki (Production I.G; OP1-2; ED1; ED3; 15 episodes
eps 2, 4, 6-10, 12-13, 16, 19-23
)

Yuto Sato (feel.; ep 3)
In-between Animation Manager: Yoshihiro Abe
In-Between Check:
Junko Nishimura (eps 19, 23)
Kayoko Nishimori (OP2; eps 5, 9)
Keiko Oyama (5 episodes
eps 3, 8, 10, 16, 21
)

Maiko Nogami (ep 2)
Mika Kinoshita (ep 11)
Reiko Sakai (ep 6)
Rina Takenawa (OP1; ED2-3; 6 episodes
eps 1, 5, 8, 13, 17, 23
)

Takahiro Nawa (ep 14)
Tomoko Sugata (ED1; 4 episodes
eps 7, 15, 18, 22
)

Yoon-ji Kim (4 episodes
eps 4, 8, 12, 20
)

Key Animation:
Ai Watanabe (OP2; 5 episodes
eps 2, 5-6, 11, 22
)

Aika Satō (eps 6, 17)
Akemi Yamakaji (eps 4, 7, 13)
Akiko Motoyoshi (eps 2, 21)
Akira Watanabe (ep 18)
Asako Inayoshi (OP2; eps 19, 23)
Asami Nakatani (ep 17)
Asami Shimizu (ep 7)
Asuka Suzuki (eps 1, 6, 23)
Atsuko Kimura (eps 4, 22)
Atsuko Kiriyama (ep 19)
Atsuko Yamazaki (ep 4)
Ayako Ōki (eps 9, 17)
Ayako Satou (eps 7, 19)
Ayumi Nishibata (OP2; ep 13)
Baku Hamaguchi (ep 19)
Boya Liang (OP2)
Chen Jun Jiang (ep 10)
Chihiro Tanaka (ep 4)
Chiyo Morita (OP1-2; 8 episodes
eps 1-2, 5, 7, 12, 15, 21, 23
)

Chizuko Kusunoki (Studio μ; ep 22)
Chun Lei Zhu (ep 10)
Da Ling Wang (ep 10)
Dai Lin Weng (ep 10)
Daisei Kudō (OP2; 5 episodes
eps 16-17, 19, 21, 23
)

Dao An Xia (ep 10)
Ema Suzuki (OP2; eps 1-2, 11, 22)
Emi Hiraoka (7 episodes
eps 4, 7, 11, 17-19, 22
)

Emi Kojima (eps 7, 19)
Emi Ohta (4 episodes
eps 2, 7, 16, 19
)

Eri Yūki (eps 13, 21)
Fei Li (ep 10)
Feng Lu (ep 10)
Fumiko Yoshida (ep 1)
Haruo Okuno (eps 5, 12, 23)
Hideki Takahashi (OP2; 5 episodes
eps 3, 11, 16, 21, 23
)

Hideo Maru (ep 9)
Hideyoshi Furihata (ep 13)
Hiroki Abe (ep 10)
Hiromi Sakamoto (ep 12)
Hiroshi Kobayashi (ED1; ep 1)
Hiroshi Nishimura (eps 8, 16)
Hirotaka Katō (OP1)
Hiroyuki Aoyama (ep 20)
Hiroyuki Ochi (Zero-G; ep 14)
Hiroyuki Terada (eps 9, 20)
Hisako Shimozuma (OP1-2; 5 episodes
eps 1-2, 11, 19, 23
)

Hong Fei Wang (ep 10)
Hua Li (ep 10)
Ikumi Oka (eps 7, 13)
Isamu Utsuki (ep 14)
Jia Cao (ep 10)
Jin Chao Liu (ep 10)
Juji Mizumura (ep 18)
Kana Fujishiro (OP2; 6 episodes
eps 6, 9, 11, 16, 20, 23
)

Kana Itoh (eps 21, 23)
Kanako Sakaguchi (Studio Colorido; ep 8)
Kanari Yamada (ep 20)
Kaori Saito (eps 10, 20)
Kaori Saito (ep 12)
Kasumi Takeuchi (SIGNAL.MD; ep 8)
Kazooma (ep 17)
Kazufumi Takano (ep 14)
Kazumasa Orii (OP1-2; 7 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 12, 19
)

Kazunori Akiyama (ep 5)
Kazuomi Yamashiro (4 episodes
eps 2, 11, 20, 22
)

Kazuya Nomura (ep 23)
Kazuyo Tominaga (ep 14)
Keiji Shigesawa (ep 10)
Keika Ushimaru (eps 4-5, 12, 18)
Keiko Matsumoto (eps 9, 20)
Keiko Yamamoto (ep 18)
Keita Watabe (ep 10)
Ken Ishizuka (eps 7, 11)
Ken Yamamoto (eps 1, 6, 9)
Kengo Takebana (OP1-2; 8 episodes
eps 5, 7-8, 12, 16, 19, 22-23
)

Kohei Takahashi (ep 10)
Kōji Nobuhara (ep 5)
Kou Ito (ep 20)
Kouhei Yamazaki (ep 4)
Kouji Komurakata (ep 11)
Kumiko Kakoi (ep 7)
Kumiko Kitano (ep 9)
Mai Yonekawa (OP1-2; 11 episodes
eps 1-2, 4, 7, 12, 15-16, 18-19, 21, 23
)

Maki Fukui (ep 17)
Maki Kōno (eps 1, 22)
Mamiko Nakanishi (ep 15)
Mamoru Hoshino (ep 14)
Manabu Shioda (ep 7)
Manami Yabe (ep 19)
Mao Kawaguchi (eps 9, 20)
Mariko Ishikawa (eps 1, 22)
Masaki Hayano (ep 15)
Masako Ishino (ep 14)
Masayuki Kojima (Chiptune; ep 22)
Masumi Hattori (eps 8, 16)
Mayu Gushiken (ep 11)
Meng Sun (Studio Massket; ep 15)
Meng Yang Xue (ep 10)
Miki Kurihara (eps 7, 13)
Miki Nishikawa (eps 15, 19, 22)
Miki Sakaibara (eps 13, 19)
Miku Furukawa (ep 6)
Minori Fujimoto (ep 4)
Minoru Ueda (eps 1, 5)
Misato Ootani (5 episodes
eps 2, 4, 12, 16, 22
)

Mitsuru Irie (ep 15)
Mitsuteru Kubo (eps 4, 16, 20)
Miyako Kamiya (ep 8)
Miyako Kanō (Zero-G; ep 14)
Miyako Yatsu (ep 12)
Miyuki Honda (eps 2, 12)
Miyuki Sugawara (ep 16)
Mizuki Yoshida (eps 5-6, 8, 15)
Motohide Nishimura (ep 18)
Mutsumi Nakata (OP1-2; 8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 15-16, 21-22
)

Naho Seike (ep 12)
Nanako Ninomiya (eps 7, 13, 19)
Nao Takano (eps 5, 15, 20)
Naomi Ogiue (ep 17)
Naomi Okita (eps 9, 20)
Natsuko Suzuki (ep 18)
Natsumi Tomobe (eps 4, 7)
Noboru Kawamori (ep 4)
Norio Matsumoto (ep 21)
Nozomu Kuwashima (ep 9)
Reidai Takada (ep 15)
Reina Tsukakoshi (7 episodes
eps 5, 7-8, 13, 15, 18-19
)

Ren Fujimaki (4 episodes
eps 4, 11-12, 18
)

Rie Ikegami (ep 6)
Rieko Noguchi (ep 20)
Rika Kanetaka (ep 15)
Ryo Kiyohara (eps 7, 13)
Ryoko Kawamura (eps 8-9)
Ryuunosuke Murakami (ep 17)
Sachiko Fukuda (OP1; eps 21, 23)
Sae Fukushima (eps 6, 11, 15)
Saki Konishi (eps 9, 22)
Sara Moroyuki (eps 6, 17, 22)
Satoru Murata (OP1-2; 4 episodes
eps 1, 12, 22-23
)

Satoshi Nagura (5 episodes
eps 1-2, 8, 21, 23
)

Sayaka Tokunaga (ep 17)
Seiji Takeda (ep 9)
Shigeki Awai (eps 9, 22)
Shiki Amaha (4 episodes
eps 5, 8, 10, 17
)

Shinichi Iimura (ep 8)
Shino Kuzuhara (OP2; eps 13, 23)
Shintaro Itoga (ep 19)
Shinya Kameyama (ep 14)
Shiomi Yamada (ep 12)
Shizuku Ishii (Line Farm; ep 22)
Shōta Tsutsumi (ep 18)
Shouji Endo (ep 10)
Shuji Maruyama (ep 7)
Taeko Oda (ep 10)
Taiki Etō (ep 14)
Takahiro Chiba (4 episodes
eps 1, 7, 20, 23
)

Takanori Suzuki (eps 13, 18)
Takaomi Shinoda (Studio Colorido; ep 8)
Takashi Mukouda (OP1-2; 14 episodes
eps 1-2, 4-7, 9-10, 12, 15, 18, 20, 22-23
)

Takayuki Onoda (ep 14)
Takeshi Kumamoto (ep 14)
Takeshi Moriyama (ep 16)
Taku Hoshino (ep 16)
Takuya Nishimichi (ep 20)
Takuya Saito (eps 21, 23)
Tamotsu Tomaru (ep 20)
Tatsuki Ujihira (eps 8, 18-20)
Tokuyuki Matsutake (eps 1, 23)
Tomoaki Mimiura (ep 11)
Tomohiro Yamamoto (eps 5, 7, 9)
Tomoko Hamanaka (eps 17-18)
Tomoko Kitagawa (eps 8, 16)
Tomoko Satō (ep 15)
Tomomi Itō (eps 6, 9, 15)
Tooru Ookubo (ep 23)
Toshiyuki Yoshioka (ep 5)
Tsubasa Hatashima (OP2; 7, 19, 22-23; ep 1)
Wakako Yoshida (eps 9, 17, 20)
Wei Huang (Studio Massket; eps 10, 15)
Wen Ze Cui (ep 10)
Xiao Yue Zhu (ep 15)
Xue Wen Xu (ep 10)
Yasuko Miyazaki (ep 14)
Yasunori Aoki (ep 7)
Yasuyuki Kai (OP1)
Yayoi Kamigaki (ep 6)
Yi Wang (ep 5)
Yi Yi Shao (ep 10)
Yoko Kuji (eps 11, 17, 20)
Yōko Naeki (eps 7, 13)
Yoshiko Minamihara (ep 19)
Yoshiko Okuda (ep 21)
Yoshimi Itazu (ep 12)
Yoshio Usuda (ep 14)
Young-Ung Lee (eps 19, 22)
Yu Kobayashi (ED2-3; ep 1)
Yū Nomura (ep 20)
Yui Kazuyama (6 episodes
eps 2, 4, 6, 11, 18, 22
)

Yui Miyaoka (ep 6)
Yuichiro Masuda (ep 22)
Yuichiro Miyake (ep 19)
Yuji Ushijima (ep 14)
Yuka Hirata (ep 8)
Yukako Tsuzuki (eps 16, 21)
Yukari Kizaki (ep 8)
Yuki Matsuo (ep 9)
Yuki Watanabe (OP1)
Yukiko Shimizu (ep 18)
Yukiko Watabe (4 episodes
eps 11, 18-19, 23
)

Yukimasa Shijō (ep 22)
Yukio Sadamoto (ep 17)
Yuma Nomura (ep 15)
Yuri Hashimoto (7 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 18-19, 23
)

Yuri Naminoue (6 episodes
eps 6-7, 11, 17, 19, 22
)

Yuri Takasaki (ep 14)
Yūsuke Aramiya (ep 12)
Yuuki Koyama (ep 19)
Yuuki Onozuka (ep 19)
Zhen Tao (ep 10)
Zhi Jie Zhou (ep 10)
Materials Assistant:
Fumitaka Tsuruta (eps 1-23)
Sōichi Yamamoto (eps 1-23)
Modeling Assistant:
Shingo Kizu (VOXEL; 12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

Shinichiro Takahashi (ACT Designs; 12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

Shōgo Itō (VOXEL; 12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

Taishi Nakajima (VOXEL; 12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

Motion Graphics: Hirofumi Araki (OP2; eps 12-23)
Official Site Production:
Kazuo Yamamoto (SALT Inc.)
Megumi Tsuchikawa (SALT Inc.)
Yuichi Watanabe (SALT Inc.)
Yusuke Sugawara (SALT Inc.)
Online Editor:
Ryotaro Tate (Sony PCL)
Tomo Ishii (Sony PCL)
Paint:
Asami Maruyama (Production I.G; eps 7-8, 11)
Emiko Ueno (Production I.G; eps 7-8, 19-23)
Fujiko Oomori (Production I.G; 10 episodes
eps 3-7, 11-12, 17, 21-22
)

Fumiko Nakata (Production I.G; OP1-2; ED1; eps 2-7)
Kazu Doi (Production I.G; 18 episodes
eps 1-13, 17-18, 21-23
)

Mariko Shimokawa (Production I.G; OP1-2; ED1; ED3; 15 episodes
eps 1-4, 6-13, 15-17
)

Mayumi Satō (Production I.G; ED3; 15 episodes
eps 7-9, 11-13, 15-23
)

Mitsuko Ikeda (Production I.G; 7 episodes
eps 1-4, 7, 11-12
)

Miyuki Yamamoto (Production I.G; ED1; 7 episodes
eps 1, 3, 5-7, 11-12
)

Natsumi Watanabe (Production I.G; 6 episodes
eps 9, 11-13, 17, 21
)

Noriko Arisawa (Production I.G; 12 episodes
eps 1-2, 6, 9, 12-13, 15, 17-18, 21-23
)

R. Nusshanart (Production I.G; ED3; 16 episodes
eps 2-13, 15, 18, 20-21
)

Rie Asano (Production I.G; 8 episodes
eps 1-2, 4, 9, 11-13, 18
)

Risako Yamamoto (Production I.G; 4 episodes
eps 7, 9, 13, 18
)

Saori Yoshida (Production I.G; eps 18-19, 23)
Shinji Matsubara (Production I.G; 18 episodes
eps 1-9, 11-13, 17-18, 20-23
)

Tomomi Kitani (Production I.G; OP1-2; ED3; 21 episodes
eps 1, 3-13, 15-23
)

Yuka Takeda (Production I.G; ep 12)
Yuri Okada (Production I.G; 14 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13, 17-18, 21
)

Yuuko Fujita (Production I.G; ED2-3; eps 1-13, 15-23)
Paint Check:
Emiko Ueno (OP1)
Mayumi Oikawa (ep 14)
Noriko Arisawa (5 episodes
eps 3, 7, 11, 16, 20
)

Ryouta Nakata (OP2)
Saori Yoshida (5 episodes
eps 4, 8, 12, 17, 21
)

Sayoko Noda (ED1-3; ep 1)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; 5 episodes
eps 5, 9, 13, 18, 22
)

Yuri Okada (6 episodes
eps 2, 6, 10, 15, 19, 23
)

Paint Check Assistant:
Asami Eguchi (Stella Road; eps 9, 13)
Kaho Endo (Stella Road; eps 9, 13, 18)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; 4 episodes
eps 9, 13, 18, 22
)

Yuika Nagai (Stella Road; 4 episodes
eps 9, 13, 18, 22
)

Yuko Koshida (Stella Road; eps 9, 13, 18)
Paint Manager: Hayato Tomita (eps 9-23)
Photography:
Angelina Jillian (eps 1-4, 6-23)
Bao Lu Yang (eps 1-23)
Chi You Zhou (eps 1-23)
Hitomi Watanabe (eps 8-13, 15-23)
Kenta Hayashi (eps 1-2, 5-6)
Kwang-Jun Kim (OP2; ED2-3; eps 1-6, 14-23)
Lu An Ke (OP2; ED2-3; eps 14-23)
Masatoshi Goake (OP2; ED2-3; eps 7-23)
Ryou Iijima (OP1; ED1; eps 3-4, 7-13)
Seiron Yasui (eps 1-23)
Seung Goo Choi (eps 3-4)
Shigenori Toyooka (OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Shōta Kodera (eps 1-2, 5-6)
Yoshiyuki Anzai (OP1; ED1; eps 3-4)
Yuki Teramoto (eps 8-14)
Yūta Katayama (eps 1-13, 16-23)
Production Advancement:
Daichi Hatakeyama (eps 5, 10, 16)
Haruka Nishimiya (eps 16, 22)
Kazuhiro Yoshitome (eps 6, 15)
Mariko Odamura (4 episodes
eps 6, 11, 17, 22
)

Masahiro Itou (ep 8)
Saki Hironaka (4 episodes
eps 6, 11, 18, 22
)

Shōko Abe (OP1; eps 1, 23)
Takanori Kobori (eps 2-3, 16, 21)
Takehiro Ōshima (ep 14)
Ukito Araki (OP2; eps 4, 12)
Yukiko Tsukahara (ED1; 4 episodes
eps 7, 13, 19, 22
)

Yuko Adachi (ep 22)
Yūya Imanishi (OP2; ED2-3; eps 5, 9-10, 20)
Production Affairs: Mamoru Minagawa (eps 16-23)
Production Assistant: Haruka Nishimiya (eps 15-23)
Production Chief: Yuko Adachi
Production Desk: Shōko Abe
Prop Design: Takahiro Kishida
Publicity Assistant:
Momoka Kodatsuki (Slow Curve)
Taketo Muroichi (Quaras)
Publicity Design:
Tatsunori Hayashida (gratan)
Tenji Kobayashi (gratan)
Publicity Producer: Mayu Okuda
PV Production:
Aki Tsutagawa (TOHO Marketing)
Eiichirō Takane (TOHO Marketing)
Takeshi Emoto
Recording Adjustment: Yō Yamada
Recording Assistant: Saho Kawamura
Sound Effects: Yasunori Ogata
Sound Production Manager: Rie Takamiyagi
Special Effects: Miyako Hoshi (eps 1-23)
Theme Song Arrangement:
CELSIOR COUPE (ED1)
Unison Square Garden (OP1)
Theme Song Composition:
CELSIOR COUPE (ED1-2)
Q-MHz (OP2)
Taichi Mukai (ED1-2)
Tomoya Tabuchi (OP1)
Theme Song Lyrics:
Mitsuhiro Hidaka (OP2)
Q-MHz (OP2)
Taichi Mukai (ED1-2)
Tomoya Tabuchi (OP1)
Theme Song Performance:
Mitsuhiro Hidaka (OP2)
Q-MHz (OP2)
Taichi Mukai (ED1-2)
Unison Square Garden (OP1)
Takeo Ōtsuka as Kakeru Kurahara
Toshiyuki Toyonaga as Haiji Kiyose

Hideaki Kabumoto as Musa Kamala
Junya Enoki as Jōta Kizuki
Juri Kimura as Hanako Katsuta
Kazuyuki Okitsu as Yukihiko Iwakura
Kengo Kawanishi as Kōsuke Sakaki
Kouki Uchiyama as Takashi Sugiyama
Koutarou Nakamura as Genichirō Tazaki
Miyu Irino as Akane Kashiwazaki
Riki Kitazawa as Yōhei Sakaguchi
Satoshi Hino as Kazuma Fujioka
Takanori Hoshino as Akihiro Hirata
Yūto Uemura as Jōji Kizuki

Kenjiro Tsuda as Shuuji Mochizuki (ep 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Akatsuki (5 episodes
eps 8-10, 16, 20
)

Anitus Kōbe (eps 18-19)
APPP (eps 20-21)
Art Base Bam (ep 10)
asread (ep 18)
BEEP (ep 4)
BONES (5 episodes
eps 5, 7-8, 12, 15
)

Bones Animation Dept.
Chiptune (ep 20)
Ekaki-ya (6 episodes
eps 3-5, 7, 11, 22
)

FAI International (5 episodes
eps 4, 10, 15-17
)

Gantaku Animation (eps 4, 7, 22)
Giga Production (ep 10)
Grain (eps 10, 22)
Jumondo (ep 5)
Kyushu Animation (ep 9)
Lanshang (ep 22)
Line Farm (eps 18, 20, 22)
Nakamura Production (7 episodes
eps 3-5, 8, 13, 15, 19
)

Poirot (8 episodes
eps 5, 9-13, 15-16
)

PRA (ep 5)
R.I.C
Reboot (ep 14)
Revival (ep 10)
R.I.C (eps 15, 19)
Sho-Kawai Gundan (ep 22)
Signal.MD (eps 7-8, 13, 15)
Studio CL (10 episodes
eps 4, 8, 10-12, 17-20, 22
)

Studio Colorido (eps 7-9)
Studio Elle (eps 18-19)
Studio Gram (ep 14)
Studio Lings (ep 5)
Studio Massket (6 episodes
eps 10, 15, 17-19, 22
)

Studio μ (6 episodes
eps 8, 14, 18-20, 22
)

TAP (eps 7-10, 16)
Trigger (ep 9)
Triple A (ep 22)
TROYCA (ep 18)
WHITE FOX (eps 3, 16, 19)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 20)
Studio Wombat (eps 16, 21)
Xebec (ep 22)
xenron (7 episodes
eps 7-8, 13, 15-16, 19-20
)

Zero-G (ep 14)
3D Animation Assistance: Studio Rockets (ep 19)
3D Layout Assistance: V-Sign (eps 18-23)
3DCGI:
Asahi Production (OP2; eps 1-5, 7-23)
Asahi Production Shiroishi Studio (eps 15-16)
Digital Frontier Taiwan (ep 22)
LogicBox.Pictures (eps 20-21)
Studio Rockets (eps 17, 21, 23)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Studio Fuga (OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Background Music Production: TOHO
Background Music Production Assistance: Legendoor
Color Setting: Stella Road (4 episodes
eps 9, 13, 18, 22
)

In-Between Animation:
4tune (eps 12-13, 18)
Akatsuki (7 episodes
eps 2, 4, 9-10, 16, 18, 20
)

Anime Torotoro (9 episodes
eps 4-8, 11-13, 15
)

Anitus Kōbe (12 episodes
eps 1-3, 7-8, 11-13, 15, 17-18, 23
)

Asahi Production (eps 2, 4)
BEEP (ep 4)
B.S.P (ep 17)
C-Station (eps 1-3)
CoMix Wave Films (OP1; eps 1-4, 7)
Ekaki-ya (eps 2, 6, 11)
Ekura Animal (eps 4-5)
FAI International (OP1; ED1; 11 episodes
eps 4, 6-8, 10-12, 15-17, 19
)

feel. (eps 3-8, 11)
Gantaku Animation (eps 3, 8, 18)
Giga Production (ep 10)
Grain (OP2; 17 episodes
eps 3-4, 8-13, 15-23
)

Jumondo (ep 5)
Makaria (eps 1-2, 4)
M.S.J Musashino Production (ep 4)
Nakamura Production (ep 6)
P.A. Works (OP1; ep 5)
Phoenix Animation (ep 8)
Platinum Vision (ep 2)
PRA (eps 5, 7)
Production I.G (OP1-2; ED1; ED3; eps 1-13, 15-23)
R.I.C
Reboot (eps 3, 14)
Revival (eps 10, 12)
Revoroot (6 episodes
eps 2-4, 7-8, 12
)

R.I.C (10 episodes
eps 4, 6-8, 14-17, 19, 22
)

SDM (ep 17)
Seven Seas (ep 5)
Signal.MD (ED1; eps 8, 22)
Studio CL (OP2; eps 1-13, 15-23)
Studio Elle (ep 19)
Studio Gram (eps 14, 16)
Studio Lings (ep 6)
Studio Massket (OP1; ED1; 16 episodes
eps 3-4, 6-8, 10, 12-13, 15-19, 21-23
)

Studio μ (eps 4, 14)
Sunshine Corporation (ep 3)
TAP (ED2-3; 8 episodes
eps 4, 6, 9-11, 16-17, 19
)

Triple A (ep 4)
VISTA (ep 4)
Xebec (eps 2, 4, 7)
xenron (16 episodes
eps 1-8, 13, 15-17, 19-21, 23
)

Yokohama Animation Lab (eps 12, 20, 22)
Zero-G (ep 14)
Key Animation:
4tune (5 episodes
eps 12-13, 16, 18-19
)

Art Base Bam (ep 8)
Atelier Gokujou (ep 17)
Be Loop (ep 16)
Chiptune (ep 22)
Grain (eps 13, 19)
Line Farm (ep 22)
R.I.C (ep 15)
Revival (ep 12)
Seven Seas (ep 5)
Signal.MD (ep 8)
Studio CL (eps 16, 19)
Studio Colorido (ep 8)
Studio Gram (ep 16)
Studio Massket (eps 15-16, 19)
Studio μ (ep 22)
Zero-G (ep 14)
Materials Assistance:
Koufuku-ya San (eps 6-16)
Suzuhiro Kamaboko (eps 17, 20-21)
Tsuburaya Productions (5 episodes
eps 2, 6, 15, 17-18
)

Modeling Assistance:
ACT Designs Inc. (12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

VOXEL (12 episodes
eps 7, 10-12, 14-16, 18, 20-23
)

Official Site Production: salt
Online Editing: Sony PCL
Paint:
4tune (eps 12, 16, 18)
Akatsuki (6 episodes
eps 2, 4, 10, 16, 18, 20
)

Asahi Production (eps 2, 4)
BEEP (ep 4)
Bird (10 episodes
eps 1-4, 6-8, 11-12, 15
)

D-COLORS (ep 14)
DEFA (eps 1-2)
FAI International (OP1; ED1; 10 episodes
eps 4, 6-8, 10-12, 15-16, 19
)

Gantaku Animation (eps 3, 8, 18)
Giga Production (ep 10)
Grain (OP2; 14 episodes
eps 3-4, 8, 10-12, 15-16, 18-23
)

Kinema Citrus (eps 2, 5)
M.S.C (eps 2, 5)
M.S.J Musashino Production (ep 4)
Phoenix Animation (ep 8)
Production I.G (OP1-2; ED1-3; eps 1-13, 15-23)
Reboot (eps 3, 14)
Revival (eps 10, 12)
R.I.C (9 episodes
eps 4, 6-8, 14-16, 19, 22
)

Stella Road (eps 2, 4-5)
Studio CL (OP2; 18 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-12, 15-16, 18-23
)

Studio Elle (ep 19)
Studio Gram (eps 14, 16)
Studio Massket (OP1; ED1; 14 episodes
eps 3-4, 6-8, 10, 12, 15-16, 18-19, 21-23
)

Studio MAT (eps 2-3)
Studio μ (eps 4, 14)
TAP (ED2-3; 6 episodes
eps 4, 6, 10-11, 16, 19
)

Triple A (ep 4)
VISTA (ep 4)
xenron (13 episodes
eps 1-4, 6-8, 15-16, 19-21, 23
)

Paint Check: Stella Road (4 episodes
eps 9, 13, 18, 22
)

Photography: Asahi Production (uncredited; OP1-2; ED1-3; eps 1-23)
Planning Assistance: Shinchosha
Publicity Assistance:
Quaras
Slow Curve
Publicity Design: gratan
PV Production: TOHO Marketing
Recording Studio: Studio Gong
Sound Production: Rakuonsha
Vehicle Production: Komatsu Tsusho
English staff
English cast
(none)
English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
HIDIVE (Latin America, other territories)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America, other territories)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil, other territories)
HIDIVE (Brazil, other territories)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil, other territories)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology