×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

BASTARD!! -Heavy Metal, Dark Fantasy-: Hell's Requiem (ONA)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
BASTARD!! -Heavy Metal, Dark Fantasy- Piekielne requiem (Polish)
Bastard!! Ankoku no Hakaishin: Jigoku no Chinkonka-hen (Japanese)
BASTARD!! -暗黒の破壊神-地獄の鎮魂歌編 (Japanese)
User Ratings: 19 ratings have been given [details]
 Masterpiece: -
 Excellent: 2 votes (dub:1, others:1
1 Polish dubbed
)
 Very good: 5 votes (dub:3, sub:2)
 Good: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Decent: 5 votes (sub:3, dub:1, others:1
1 Spanish dubbed
)
 So-so: 1 vote (sub:1)
 Not really good: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 24 users, rank: #7568 (of 9520)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.790 (Good−), std. dev.: 1.4356, rank: #4658 (of 9639)
Weighted mean: 7.062 (Good), rank: #3255 (of 9639) (seen all: 7.06)
Bayesian estimate: 7.239 (Good+), rank: #2362 (of 7236)
Number of episodes: 15
Vintage: 2023-07-31
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese companies
Director: Takaharu Ozaki
Series Composition: Yōsuke Kuroda
Script:
Yōsuke Kuroda (eps 1-14)
Storyboard:
Jiro Kanai (ep 4)
Ryūhei Aoyagi (ep 11)
Satoshi Shimizu (ep 9)
Shinji Itadaki (eps 3, 7)
Shinpei Nagai (eps 10, 13-14)
Takaharu Ozaki (5 episodes
eps 1, 10, 13-15
)

Takashi Hashimoto (ep 12)
Tatsuya Shiraishi (eps 2, 6)
Yasushi Muroya (ep 5)
Yoshiaki Okumura (ep 8)
Episode Director:
Keiji Kawakubo (eps 1, 9, 15)
Koji Aritomi (eps 3, 14)
Minami Honma (eps 7-8)
Satoshi Toba (ep 13)
Shunji Yoshida (ep 4)
Takaharu Ozaki (Dance scene; ep 7)
Takashi Hashimoto (ep 12)
Tatsuya Shiraishi (eps 2, 6)
Tetsuaki Matsuda (ep 5)
Tomo Ōkubo (ep 10)
Toshiyuki Sone (ep 11)
Music: Yasuharu Takanashi (Team-MAX)
Original creator: Kazushi Hagiwara
Character Design: Sayaka Ono
Art Director: Kazuhiro Inoue (Kusanagi)
Animation Director:
S. K. Lim (UEC; ep 5)
Y. S. Kwon (UEC; ep 5)
Sound Director: Yasunori Ebina
Director of Photography: Junpei Takatsu

Assistant Episode Director:
Shōgo Ono (ep 7)
Taro Tanaka (ep 12)
Yasuto Nishikata (ep 8)
Color design: Aiko Shinohara
Creature Design: Raita Sunaga
Editing: Mai Hasegawa
Effect Design: Tatsuo Yamada
Episode Direction Cooperation: Tetsuaki Matsuda (ep 12)
Key Animation: Giovani Brogli (ep 3)
Special Effects: Ayumi Arahata (Team Taniguchi)
Special Effects Supervisor: Kumiko Taniguchi
Theme Song Performance:
coldrain (OP)
Tielle (ED)
2nd Key Animation:
acca effe (eps 5, 10)
Atelier Coco (eps 4-5, 13)
AXsiZ (eps 13, 15)
Bandai Namco Pictures (ep 5)
Chiptune (eps 14-15)
diomedéa (ep 1)
East Fish Studio (eps 11, 15)
Ekura Animal (ep 9)
FAI International (eps 3-4, 6-7)
GK Sales (ep 5)
Graphinica (ep 4)
Hadashi Pro (4 episodes
eps 1 3, 2, 5, 7
)

Hikari no Sono Animation (eps 5, 11-15)
J.C. Staff (5 episodes
eps 1, 4, 10, 14-15
)

LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 1-4, 8)
LIDEN FILMS Osaka Studio (6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 12
)

LIDEN FILMS Tokyo Studio (8 episodes
eps 1-3, 5, 8, 13-15
)

Line Farm (7 episodes
eps 1-4, 7, 10-11
)

Nakamura Production (eps 1-11, 14-15)
PRA (eps 1-2)
R.I.C (eps 3-15)
RadPlus (ep 4)
Reboot (12 episodes
eps 1, 3-11, 14-15
)

Revival (ep 10)
Rising Force (9 episodes
eps 1-3, 5, 8-10, 13-14
)

SAS (ep 11)
Snow Light Staff (10 episodes
eps 1-2, 4-8, 11, 14-15
)

Studio Boomerang (eps 5, 7)
Studio Elle (eps 1-2)
Studio Gimlet (eps 1, 10-11)
Studio Lings (eps 1, 5, 7, 10)
Studio Neun (eps 1, 3, 6)
Studio Toybox (eps 1, 4-7)
UEC (ep 5)
Wao World (eps 5, 7, 11)
Wish (eps 1, 4, 9, 15)
WONWOO animation (ep 15)
xenron (eps 3-4)
Yostar Pictures (eps 1, 4)
Animation Direction: UEC (ep 5)
Animation Direction Assistance: LIDEN FILMS Tokyo Studio (6 episodes
eps 6-8, 12, 14-15
)

Animation Production: LIDEN FILMS
Art Setting: Barnstorm Design Labo
Background Art: Kusanagi
Background Art Cooperation: FSE Company
CG Producer:
Felix Film
LIDEN FILMS
Color Check: Reboot (eps 6, 13)
Color Key: Reboot (eps 6, 13)
Finish Animation:
LIDEN FILMS (ED; eps 1, 8, 14)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (OP)
R.I.C (OP; 8 episodes
eps 5, 7, 9-11, 13-15
)

Reboot (OP: ep 1-15)
Revival (eps 8, 10)
S.O.S Alliance (OP)
Seed (eps 5, 10, 15)
Studio CL (OP)
Studio Eight Colors (ep 9)
In-Between Animation:
CONNECT (ep 8)
LIDEN FILMS (ED)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 1)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (OP; 13 episodes
eps 1, 3-12, 14-15
)

R.I.C (OP; 8 episodes
eps 5, 7, 9-11, 13-15
)

RadPlus (ep 8)
Reboot (OP; eps 1-15)
Revival (eps 8, 10)
S.O.S Alliance (OP; ep 14)
Seed (eps 5, 10, 15)
Studio CL (OP; eps 8, 14)
Studio Eight Colors (ep 9)
In-between Check:
Candy Box (eps 3-4, 9)
LIDEN FILMS (ep 7)
S.O.S Alliance (ep 7)
Studio Eight Colors (ep 7)
Studio PaTHoS (eps 6, 10, 13)
Key Animation:
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 9)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 10)
Reboot (eps 6, 8)
SAS (ep 11)
UEC (eps 5, 7)
WONWOO animation (ep 14)
Monitor Works: J.C. Staff (ep 9)
Offline Editing:
EditZ
SANZIGEN
Photography: LIDEN FILMS
Production: Warner Bros. Japan
special effects: Team Taniguchi
Japanese cast
Hiroki Yasumoto as Gara
Kishō Taniyama as Dark Schneider
Tomori Kusunoki as Tia Noto Yoko
Yōko Hikasa as Arshes Nei

Ari Ozawa as Sean Ari
Asami Seto as Shella E. Lee
Atsushi Tamaru as Sykes Von Snowwhite
Daisuke Hirakawa as Ran Di Rhodes Stein Neubauten
Hinata Tadokoro as Vlad Kills
Hisashi Izumi as Geo Noto Soto
Jun Fukuyama as Macalpine Toni Strauss
Jun Kasama as Jorg Fishes
Junichi Suwabe as Yngwei von Mattström
Kanae Itō as Lucien Renlen
Kenshō Ono as Kall-Su
Kōji Yusa as Zion Sol Vanderverg
Mami Koyama as God of Destruction Anthrasax
Minoru Hirota as Ba Thory
Nao Tōyama as Sheila Tuel Meta-Ilicana
Ryūichi Kijima as Schen Karr
Seiyu Fujiwara as Mohi
Shinya Takahashi as Prince Mercy
Shizuka Itō as Kai Harn
Shō Hayami as Nils John Mifune
Shōmaru Zōza as Hammet
Taisuke Nakano as Ida Deesna
Taito Ban as Vai Staebe
Takahiro Fujiwara as Bol Gil Bol
Takehito Koyasu as Di-amon
Takuma Terashima as Joshua Berahia
Tomohiro Yamaguchi as Zakk Walder
Tomokazu Sugita as Abigail
Wataru Komada as Ross Zaboss Friedrich

Arisa Kiyoto as Marie (ep 14)
Chikako Sugimura as Child (ep 5)
Eiji Takemoto as Destructor Cell Ice Dragon (eps 14-15)
Haruna Sakurai as Kall-Su (young)
Hiromichi Tezuka as Kall-Su's Grandfather (ep 8)
Kazuki Kyan as Father (ep 9)
Keiichi Sonobe as Old Storyteller (ep 9)
Mai Nakahara as Kall-Su's Mother
Makoto Koichi as Boy (ep 9)
Mitsutaka Tachikawa as Europea Sage A (ep 15)
Mizuki Mano as Child (ep 5)
Ryou Sugisaki as Elder (ep 1)
Seiyu Fujiwara as
Europea Sage C (ep 15)
Villager (ep 8)
Shinya Takahashi as
Marron (ep 5)
Orc (ep 6)
Patriarch (ep 1)
Shōmaru Zōza as
Pirron (ep 5)
Rebel Soldier (ep 8)
Takahiro Sumi as Gizun (ep 9)
Uko Tachibana as Baba
Volcano Ōta as Europea Sage B (ep 15)
Wakana Kowaka as
Vai's Mother
Village Girl (ep 6)
English cast
English staff
Dubbing Director: Ryan Johnston

Adapter:
David Walsh (ep 5)
Jeff Nimoy (eps 12-15)
Mark Ryan (eps 7-9)
Roberto Cianavelli (eps 1-4, 6)
Seth Walther (eps 10-11)
Dubbing Casting Lead: Jamie Simone
Production Supervision: Rita Majkut
Recordist: David Walsh
Aaron LaPlante as Gara
Erin Yvette as Tia Noto Yoko
Wendee Lee as Arshes Nei

A.J. Beckles as Jorg Fishes
Alejandro Saab as Kall-Su
Anairis Quiñones as Shella E. Lee
Andrew Kishino as Schen Karr
Anne Yatco as Lucien Renlen
Cedric Williams as Hammet
Chris Hackney as
Yngwei von Mattström
Zakk Walder
Christopher Swindle as Zion Sol Vanderverg
Dave B. Mitchell as
Ba Thory
Ida Deesna
Edward Bosco as
Bol Gil Bol
Mohi
Kayleigh McKee as Kai Harn
Landon McDonald as
Ran Di Rhodes Stein Neubauten
Sykes von Snowwhite
Mick Lauer as Vlad Kills
Mick Wingert as Nils John Mifune
Misty Lee as God of Destruction Anthrasax
Ray Chase as Abigail
Ryan Colt Levy as Macalpine Toni Strauss
Sean Chiplock as Vai Staebe
Todd Haberkorn as Joshua Berahia
Xander Mobus as Ross Zaboss Friedrich
Zeno Robinson as Lars

Andrew Kishino as Gizun
Anne Yatco as Old Lady
Bill Butts as
Di-Amon
Ice Dragon
Carrie Keranen as
Kall-Su (young)
Sean Ari
Cedric Williams as Crew
D. C. Douglas as Geo Noto Soto
Dave B. Mitchell as Grandfather
Dawn M. Bennett as
Boy
Marie
Erin Yvette as Kall-Su's Mom
Mick Lauer as
Angus
Piron
Misty Lee as Baba
Xander Mobus as Prince Mercy
Zeno Robinson as Maron

English companies
Dubbing Studio: STUDIOPOLIS, Inc.
Internet Streaming: Netflix
French staff
French cast
Dubbing Director: Jonathan Dos Santos
Clara Soares as Tia Noto Yoko
Jean-Pierre Michael as Dark Schneider
Mario Bastelica as Gara
Vanessa Van-Geneugden as Arshes Nei

Adrien Antoine as Die Amond
Alexandre Gillet as Joshua Berahia
Anaïs Delva as Sheila Tuel Meta Licana
Arnaud Laurent as Lars Ul de Meta Licana
Arnaud Léonard as Yorg Fishis
Audrey Sourdive as Shella Eeli
Boris Rehlinger as John Saul Van Den Vagh
Charles Mendiant as Shen Ker
Christine Braconnier as Kai Harn
Cindy Lemineur as Sean Ari
Fouzia Youssef as Anthrax
Gilles Morvan as Bart Solee
Guillaume Pevée as Kall-Su
Julien Mior as Ross Zabos Free Dolihee
Laurent Blanpain as Ahmed
Martial Leminoux as Vaï Steabe
Pascal Nowak as Prince Mâshi
Paul Borne as Nils John Mifune
Philippe Roullier as Avigail
Serge Biavan as Borguir Bol
Stanislas Forlani as Mac Pain Tony Shoot Raus
Stéphane Ducreux as Zack Walter

Augustin Jacob as Dragon de Glace
Benoît Allemane as Grand-Père
Elsa Hamnane as Mère de Kal Su
Guillaume Orsat as Père
Jean Barney as Geo Noto Soto
Lucas William as Gizun
Maïté Monceau as Obaba
Mathieu Touquet as Soldat rebelle
Raphaël Cohen as Ingweil Von Marmstein

French companies
Dubbing: Audi'Art
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Simone Marzola
Dubbing Assistant:
Fabio Gregorio
Paolo Carenzo
Dubbing Engineer:
Alessandro Visonà (eps 1-7 odd)
Roberto Scozzaro (eps 2-8 even)
Sara Varricchione (eps 11-15)
Mixing: Valerio Palermo
Project Manager: Roberta Ranieri
Supervision: Mattia Fioravanti
Anna Charlotte Barbera as Arshes Nei
Giulia Bersani as Tia Noto Yoko
Omar Vitelli as Dark Schneider

Alessandro Fattori as Zion Sol Vanderverg
Andrea Beltramo as Lars
Claudio Moneta as Nils John Mifune
Daniel Magni as Hammet
Diego Baldoin as Bol Gil Bol
Edoardo Lomazzi as Ross Zaboss Friedrich
Elisa Giorgio as Kai Harn
Federico Viola as Vai Staebe
Giuseppe Russo as Yngwei von Mattström
Ivan Spada as Ran Di Rhodes Stein Neubauten
Lorenzo Del Romano as Zakk Walder
Luca Ghignone as Ba Thory
Massimiliano Lotti as Abigail
Matteo Garofalo as Kall-Su
Mattia Bressan as Schen Karr
Mosè Singh as Joshua Berahia
Renato Novara as Macalpine Toni Strauss
Roberto Palermo as Ida Deesna
Ruggero Andreozzi as Vlad Kills
Samuele Torrigiani as Jorg Fishes
Simona Biasetti as Anslasax
Simone Marzola as Sykes Von Snowwhite
Sofia Porta as Shella E. Lee
Stefano Pozzi as Mohi
Valentina Framarin as Sheera Tuel Meta-Ilicana

Andrea Beltramo as Soldato ribelle (ep 8)
Gabriele Donolato as Ice Dragon
Marco Balbi as Geo Nort Sort
Matteo De Mojana as Di-Amon
Matteo Garofalo as Madre di Kall-Su (ep 8)
Paolo Carenzo as Prince Mercy

Alessandro Fattori (6 episodes
eps 2, 6, 8, 11, 13, 15
)
Alessandro Germano (eps 7, 11-13)
Andrea Beltramo (8 episodes
eps 1-2, 7, 11-15
)
Andrea Moretti (eps 1-4, 8)
Anna Charlotte Barbera (eps 7, 11, 13)
Cesare Rasini (eps 1, 5, 8, 15)
Claudio Moneta (eps 12-14)
Claudio Ridolfo (eps 6, 8)
Dania Cericola (eps 2, 4, 7)
Daniel Magni (7 episodes
eps 1-3, 5, 12-13, 15
)
Danilo Bruni (eps 1-2, 4)
Diego Baldoin (5 episodes
eps 5, 8, 12-13, 15
)
Edoardo Lomazzi (6 episodes
eps 5, 8, 11-13, 15
)
Elisa Giorgio (eps 11, 13, 15)
Federico Viola (ep 13)
Gabriele Donolato (eps 6, 8, 15)
Giuseppe Russo (eps 7, 11-13)
Ivan Morello (eps 1-2)
Ivan Spada (4 episodes
eps 6, 11, 13, 15
)
Laura Valastro (4 episodes
eps 5, 8, 13, 15
)
Lorenzo Del Romano (5 episodes
eps 4, 11-13, 15
)
Luca Ghignone (eps 7, 11, 13)
Marcello Gobbi (7 episodes
eps 1-4, 7, 13, 15
)
Marco Balbi (eps 3, 12-14)
Mario Cei (ep 5)
Mario Zucca (ep 1)
Massimiliano Lotti (eps 1-3)
Matteo De Mojana (eps 1-5)
Matteo Garofalo (eps 1, 7)
Mattia Bressan (eps 4-5, 10, 15)
Omar Vitelli (eps 1-2)
Renato Novara (eps 7, 11)
Richard Benitez (eps 5, 8)
Roberto Palermo (6 episodes
eps 2, 5, 8, 12-13, 15
)
Ruggero Andreozzi (eps 6, 12, 15)
Samuele Torrigiani (7 episodes
eps 2, 6-12 even, 13, 15
)
Sebastiano Tamburrini (eps 1-2, 8)
Simona Biasetti (5 episodes
eps 1, 11-12, 14-15
)
Simone Marzola (6 episodes
eps 2, 5, 7, 11-12, 15
)
Sofia Porta (ep 7)
Stefano Pozzi (eps 1, 3-7)
Valentina Framarin (eps 11, 15)
Valerio Amoruso (eps 1-2)
Italian companies
Dubbing: Nexus TV
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director: Joanna Węgrzynowska

Dialogues: Bartek Fukiet
Production Supervision: Zuzanna Brylska
Project Coordination: Agata Leonczak
Recording: Jerzy Skarżyński
Synchronization: Rafał Wiszowaty
Damian Kulec as Kall-Su
Lukasz Węgrzynowski as Dark Schneider
Magdalena Herman-Urbańska as Tia Noto Yoko

Anna Wodzyńska as Kai Harn
Marcin Franc as Lars Ui Metallicana
Mateusz Kwiecień as Yngwei von Mattström
Tomasz Jarosz as Macalpine Toni Strauss

Agnieszka Fajlhauer as Arshes Nei
Anna Sztejner as Baba
Brygida Turowska as Lucien
Dominika Sell as Sean Ari
Fabian Kocięcki as Di-Amon
Janusz Wituch as Geo Noto Soto
Klaudiusz Kaufmann as Jorg Fishes
Maciej Dybowski as Schen Karr
Maciej Więckowski as Nills Schon Mifune
Michał Klawiter as Joshua Belaira
Michał Konarski as Abigail
Tomasz Olejnik as Vai Staebe
Polish companies
Dubbing Studio: Hiventy
Internet Streaming: Netflix

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology