×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Baki Hanma (ONA 2)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
範馬刃牙 (Japanese)
User Ratings: 19 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (dub:1)
 Excellent: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Very good: 7 votes (sub:4, dub:2, others:1
1 Arabic subtitled
)
 Good: 7 votes (sub:5, others:2
1 Italian subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Decent: 2 votes (sub:1, dub:1)
 So-so: -
 Not really good: -
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 24 users, rank: #7616 (of 9583)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.632 (Very good−), std. dev.: 0.9846, rank: #1407 (of 9705)
Weighted mean: 7.574 (Very good−), rank: #1422 (of 9705) (seen all: 7.57)
Bayesian estimate: 7.534 (Very good−), rank: #1251 (of 7286)
Vintage: 2023-07-26
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese companies
Director: Toshiki Hirano
Series Composition: Tatsuhiko Urahata
Original creator: Keisuke Itagaki
Character Design: Shingo Ishikawa
Art Director: Shunichiro Yoshihara
Director of Photography: Tatsuo Noguchi

Color design: Hiromi Miyawaki
Editing: Yuriko Sano
Key Animation:
Mamiko Nakanishi (13 episodes
eps 2, 5, 7-9, 12-13, 17-18, 22-23, 26-27
)

Masaharu Morinaka (ep 24)
Moriyasu Taniguchi (ep 24)
Toshiharu Sugie (4 episodes
eps 2, 12, 18, 23
)

Theme Song Performance:
BE:FIRST (ED2)
hikaru (ED1)
SKY-HI (OP2)
Sōta Hanamura (ED1)
UPSTART (ED1)
Wagakki Band (OP1)
2nd Key Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 23)
Anime R (ep 5)
Art Base Bam (eps 5, 24)
Asahi Production (ep 23)
Banshanmen Animation (4 episodes
eps 4, 15, 21, 25
)

Be Loop (ep 5)
Big Owl (ep 15)
BONES (ep 2)
Bones Animation Dept. (eps 17, 20)
Candy Box (eps 23, 26)
GK Sales (6 episodes
eps 1, 7, 20, 22-23, 26
)

Hadashi Pro (eps 7, 18)
J.C. Staff (5 episodes
eps 2, 6, 8, 12, 26
)

Kagura (eps 23, 26)
Kino Production (eps 6-7)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 1)
Media Crew Japan (ep 8)
Mizo Planning (ep 3)
Mouse (ep 7)
Nakamura Production (eps 6-7, 12)
Namu Animation (ep 14)
R.I.C (eps 18, 22-23)
RadPlus (ep 11)
Revival (4 episodes
eps 4, 11, 15, 21
)

Rising Force (ep 20)
Seven Seas (ep 5)
SMX (4 episodes
eps 11, 15, 21, 25
)

Snow Light Staff (5 episodes
eps 2, 6-7, 23, 26
)

Studio Angle (ep 5)
Studio Boomerang (6 episodes
eps 3, 9, 12, 17, 22-23
)

Studio Elle (4 episodes
eps 17-18, 20, 22
)

Studio Elle Overseas Animation/Paint Studio (eps 22, 26)
Studio Gimlet (6 episodes
eps 2, 5, 7, 18, 20, 26
)

Studio Gram (5 episodes
eps 6, 18, 23, 26-27
)

Studio Hibari (eps 5, 9)
Studio Lings (ep 23)
Studio Massket (5 episodes
eps 10, 19-20, 22, 24
)

Tatsunoko Production (7 episodes
eps 2, 7-8, 20, 23, 26-27
)

TopGear (ep 22)
Triple A (ep 24)
WHITE FOX Izukōgen Studio (13 episodes
eps 1-2, 6-7, 13-14, 17-18, 20, 22-23, 26-27
)

White Line (ep 16)
Animation Direction:
Namu Animation (ep 14)
Studio Massket (eps 19-20, 24)
Triple A (ep 24)
Animation Production: TMS Entertainment
Background Art: Bihou, Inc. (OP 1-2; ED 1-2; eps 1-27)
CG Production: TMS Jinni's (OP; eps 1-27)
Color Check: Studio Massket (ep 10)
Color Key: Studio Massket (ep 10)
Editing Studio: TMS Photo (T.D.B.)
Finish Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 23)
Asahi Production (8 episodes
eps 1, 6-7, 12, 16, 18, 20, 26
)

Banshanmen Animation (5 episodes
eps 4, 11, 15, 21, 25
)

Big Owl (ep 15)
D4 (ep 14)
DEFA (ep 20)
GK Sales (5 episodes
eps 7, 20, 22-23, 26
)

Grain (ep 6)
M.S.J Musashino Production (ep 16)
Media Crew Japan (ep 8)
Mizo Planning (ep 3)
Namu Animation (ep 14)
PT.Kreasi Studio Ubud (eps 6, 12)
R.I.C (5 episodes
eps 1, 14, 17, 20, 23
)

RadPlus (ep 5)
Revival (4 episodes
eps 4, 11, 15, 21
)

Seven Seas (eps 5, 23)
SMX (5 episodes
eps 4, 11, 15, 21, 25
)

Studio CL (ep 21)
Studio Elle (ep 20)
Studio Gram (6 episodes
eps 2, 8, 17, 23, 26-27
)

Studio Massket (4 episodes
eps 3, 9, 20, 24
)

Studio MAT (eps 3, 17, 23)
TopGear (eps 13, 22)
Triple A (ep 24)
Weilai Animation (eps 10, 19)
White Line (ep 16)
Wish (eps 13, 17)
In-Between Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 23)
animocaramel (eps 13, 17-18)
Asahi Production (8 episodes
eps 1, 6, 12, 16-18, 20, 26
)

Banshanmen Animation (5 episodes
eps 4, 11, 15, 21, 25
)

Big Owl (ep 15)
DEFA (ep 20)
GAINAX Kyoto (ep 12)
GK Sales (5 episodes
eps 7, 20, 22-23, 26
)

Grain (ep 6)
Hadashi Pro (eps 7, 13, 17)
Kagura (4 episodes
eps 7, 13-14, 17
)

Kino Production (eps 7, 13-14)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 17)
M.S.J Musashino Production (ep 16)
Media Crew Japan (ep 8)
Mizo Planning (ep 3)
MK-Za (4 episodes
eps 7, 13, 17-18
)

Namu Animation (ep 14)
OLM (ep 5)
R.I.C (eps 20, 23)
RadPlus (ep 5)
Revival (5 episodes
eps 4, 11, 15, 20-21
)

Rising Force (ep 17)
Seven Seas (eps 5, 23)
SMX (5 episodes
eps 4, 11, 15, 21, 25
)

Snow Light Staff (eps 7, 13-14)
Studio CL (ep 21)
Studio Elle (ep 20)
Studio Gimlet (5 episodes
eps 12-14, 17-18
)

Studio Gram (7 episodes
eps 2, 8, 17-18, 23, 26-27
)

Studio Massket (5 episodes
eps 3, 5, 9, 20, 24
)

TopGear (eps 13, 22)
Trigger (ep 12)
Triple A (ep 24)
Weilai Animation (eps 10, 19)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 12-14)
White Line (ep 16)
In-between Check: Asahi Production (6 episodes
eps 1, 6, 12, 16, 18, 26
)

Key Animation:
Namu Animation (eps 5, 14)
Studio Massket (eps 8, 19, 24)
Studio Neun (ep 8)
Triple A (ep 24)
Photography: TMS Photo (T.D.F.; eps 1-27)
Production Cooperation:
C2C (ep 24)
Mouse (5 episodes
eps 4, 11, 15, 21, 25
)

Studio Massket (eps 10, 19)
Japanese cast
Nobunaga Shimazaki as Baki Hanma

Akio Ōtsuka as Yūjirō Hanma
Ayumu Murase as Gaia
Bin Shimada as Gōki Shibukawa
Fumihiko Tachiki as Kaiser
Hidekatsu Shibata as Yūichirō Hanma
Hōchū Ohtsuka as Biscuit Oliva
Ken Narita as Kureha Shinogi
Kenichi Ogata as Sea Emperor Kaku
Kenta Miyake as Jack Hammer
Kōji Takeda as Joe Cruiser (eps 19-20)
Megumi Han as Rumina Ayukawa
Megumi Hayashibara as Emi Akezawa
Mugihito as Mitsunari Tokugawa
Nobuo Tobita as Albert Payne
Rikiya Koyama as Sea King Retsu
Sora Amamiya as Kozue Matsumoto
Takaya Hashi as Gerry Strydum
Takayuki Sugō as Doppo Orochi
Takeshi Kusao as Pickle
Takumi Yamazaki as Kōshō Shinogi
Takuya Eguchi as Kaoru Hanayama
Tatsuhisa Suzuki as Chiharu Shiba (4 episodes
eps 19-20, 25, 27
)
Yasuhiko Kawazu as Genichi Fukamachi
Yoshihisa Kawahara as Katsumi Orochi
Yutaka Aoyama as Sea King Jaku

Anri Katsu as Kiyosumi Katō (ep 6)
Chado Horii as
Kasuga (ep 23)
Pupil (ep 4)
Researcher (ep 3)
Spectator (eps 8, 24-26)
Worker (ep 1)
Chihaya Terasaki as Riot Police (ep 21)
Dai Matsumoto as MoEd Tatsumi Kawabata (eps 15, 17)
Daisuke Takahashi as Researcher (ep 3)
Hideo Ishikawa as 1SG Akio Kamura (ep 22)
Hideyuki Tanaka as Muhammad Alai Sr. (eps 19-20)
Hiroko Emori as Katsumi's Mother (ep 7)
Hirosato Amano as Staff (ep 13)
Hiroshi Naka as PM Yukio Hatoyama (9 episodes
eps 13, 15-17, 22-26
)
Ikkyuu Juku as Bailin Master (ep 19)
Junichi Sugawara as Mills (eps 18-20)
Kazue Ikura as Natsue Orochi (ep 7)
Kenji Nomura as Atsushi Suedō (eps 6-8)
Kenta Niikura as Spectator (ep 18)
Kentarō Tone as Tamotsu Ishizuka (ep 2)
Kōji Takeda as Terada (eps 5-7)
Maiko Misumi as Spectator (eps 23, 25, 27)
Maki Tsuruta as Nakai (ep 15)
Makoto Kaneko as Researcher (ep 10)
Masanori Machida as Bailin Laoshi (ep 20)
Masaya Fukunishi as Gary (ep 16)
Masuo Amada as MoD Toshio Kitazawa (eps 15, 17)
Mitsuki Nakamura as
Researcher (ep 3)
Spectator (eps 8, 18)
Worker (ep 1)
Naoki Imamura as Takashi Kanemitsu (ep 21)
Narumi Kaho as Nurse (ep 10)
Nobuaki Kanemitsu as Akio Mani (ep 16)
Satoshi Yamaguchi as Timo (ep 10)
Serina Machiyama as Spectator (ep 23)
Shigeru Shibuya as Chairman (ep 17)
Shigeru Ushiyama as Hitoshi Kuriyagawa (ep 14)
Shiho Kawaragi as Aisawa (ep 2)
Sōichiro Hoshi as Muhammad Alai Jr. (ep 14)
Takashi Matsuyama as
Policeman (ep 1)
SG Ichirō Ōsawa (eps 15, 17)
Takuma Suzuki as
MajGen James (ep 25)
Spectator (ep 27)
Tarō Kiuchi as
Professor Chris (eps 25, 27)
Spectator (eps 23-24)
Worker (ep 1)
Tarô Yamaguchi as
Barker (ep 5)
Chairman (ep 3)
Soldier (ep 2)
Spectator (ep 8)
Tetsu Inada as Andrei Valev (ep 18)
Tomohiko Nakashima as Boxing Reporter (ep 18)
Tomoyuki Shimura as
Businessman (ep 13)
Lt. Colonel Henry (ep 2)
Tōru Furuya as Narrator
Tsuyoshi Koyama as Barack Ozma (eps 13, 17)
Wataru Hatano as Dr. Allen (eps 1, 10)
Yasuhiro as
Dr. Kenjirō Mogi (ep 14)
Driver (ep 5)
Takeshi Kenmochi (ep 4)
Yasuyuki Kase as Kizaki (ep 5)
Yoshiyasu Otaka as
Assistant (ep 25)
Police (ep 27)
Spectator (eps 23-24)
Yuuji Takada as Mitsuo Nonaka (eps 21-22)
Yuusuke Tonozaki as
Kure-chan (ep 14)
Police (ep 27)
Reporter (ep 16)
Researcher (ep 3)
Sakimura (ep 5)
Spectator (eps 18, 24-26)
Tachibana (ep 23)
Worker (ep 1)
English cast
English staff
Dubbing Director:
Gavin Harrison
Kirstie Simone

Adapter:
Jeff Nimoy (4 episodes
eps 19-20, 25-26
)

Mark Ryan (eps 16, 18)
R.D. Chamberlain (17 episodes
eps 1-14, 23-24, 27
)

Steve Kramer (4 episodes
eps 15, 17, 21-22
)

Dubbing Casting Lead: Kirstie Simone
Mixing: Ernie Sheesley
Production Supervision: Rita Majkut
Recordist: David Barr
Troy Baker as Baki Hanma

A.J. Beckles as Rumina Ayukawa
Alejandro Saab as Kōshō Shinogi
Cherami Leigh as Kozue Matsumoto
Christopher Swindle as Jack Hanma
Edward Bosco as Sea King Jaku
Greg Chun as Kaoru Hanayama
James Mathis III as Biscuit Oliva
Jeff Schine as Albert Payne
Kaiji Tang as Sea King Retsu
Kirk Thornton as Yūjirō Hanma
Kyle McCarley as Gōki Shibukawa
Liam O'Brien as Atsushi Suedo
Matthew Yang King as
Kureha Shinogi
Mitsunari Tokugawa
Mick Wingert as
Gerry Strydum
Sea Emperor Kaku
Ogie Banks as Muhammed Alai Jr.
Ray Chase as Katsumi Orochi
Steven Jay Blum as Doppo Orochi

Alejandro Saab as
Mani
Nonaka
Yuichiro
Bill Butts as
Joe
Ozma
Chris Hackney as
Chairman
Kuriyagawa
Professor Chris
Christopher Smith as Terada
Christopher Swindle as
Kasuga
Mills
Secretary-General
Cristina Vee as Emi
Dave B. Mitchell as
Host
Police Inspector
Edward Bosco as Puller-In
Greg Chun as Mogi
James Mathis III as Mohammad Alai
Jeff Schine as Fukamachi
Kirk Thornton as Narrator
Kyle McCarley as
Kamura
Kure-chan
Minister of Defense
Tachibana
Landon McDonald as
Allen
Henry
Major General James
Martial Arts Master
Mick Lauer as
Instructor
Ishizuka
Kizaki
Prime Minister
Mick Wingert as
Commissioner of the Metropolitan Police
Valev
Ogie Banks as Mark
Ray Chase as Doctor
Robbie Daymond as Chiharu
Zeno Robinson as
Captain
Kaiser
Sakimura

English companies
Dubbing Studio: STUDIOPOLIS, Inc.
Internet Streaming: Netflix
Korean staff
Korean cast
(none)
Yong-Wu Sin as Baki Hanma
Korean companies
(none)
French staff
French cast
ADR Director: Grégory Laisné

Adaptation: Anne Estève
Hervé Grull as Baki Hanma

Cédric Dumond as Kaoru Hanayama
Frédéric Souterelle as Yūjirō Hanma
Gérard Darier as Albert Payne
Julien Chatelet as Katsumi Orochi
Martial Leminoux as Retsu
Philippe Catoire as Gerry Strydum

Alexandre Coadour as Sakimura
Antoine Nouel as
Henry
Inspecteur de Police
Bruno Meyere as Koushou
Cédric Dumond as Ishizuka
Charles Mendiant as Allen
Grégory Laisné as Terada
Martial Leminoux as Narrateur
Olivier cordina as Capitaine
Rody Benghezala as Ozma
French companies
Dubbing: Iyuno-SDI France
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director: Agnieszka Zwolińska

Dialouges:
Katarzyna Raduszyńska (eps 20-23)
Marta Dobecka (eps 24-27)
Piotr Lenarczyk (eps 1-7)
Walentyna An (eps 8-19)
Editing:
Jan Karolak (eps 23-27)
Jonatan Jargieło (eps 5-6, 14-15)
Krzysztof Włodarski (eps 1-4, 11-13)
Przemysław Bajurski (eps 7-10, 16-22)
Project Coordination: Aleksandra Hynek
Recording:
Agata Lenarczyk-Majewicz (eps 14, 27)
Damian Zubczyński (eps 1-13, 24)
Jagoda Bogusz (eps 1-13, 15-18)
Kinga Zuchowicz-Pinilla (eps 19-23)
Magdalena Więsław (eps 1-13)
Marta Bator-Długińska (eps 25-26)
Michał Rypień (eps 1-13)
Synchronization:
Andrzej Kaczyński (eps 1, 3, 5-7)
Jakub Milencki (ep 10)
Maciej Wolski (eps 2, 4)
Mateusz Michniewicz (eps 8-9, 11-13)
Sergio Pinilla (eps 14-27)
Mateusz Kwiecień as Baki Hanma

Dariusz Odija as Yujiro
Grzegorz Borowski as Kure-chan
Jacek Król as Fukamachi
Jakub Strach as Rumina
Jakub Wieczorek as Doppo
Lukasz Talik as Retsu
Marek Barbasiewicz as Mitsunari
Michał Konarski as Strydum
Stefan Knothe as Kaku

Damian Kulec as Host
Grzegorz Borowski as Bartender
Robert Jarociński as Hanayama
Tomasz Błasiak as Katsumi
Zbigniew Konopka as Captain
Polish companies
Dubbing Studio: Iyuno Poland
Internet Streaming: Netflix

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology