×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

AMAIM Warrior at the Borderline (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kyōkai Senki (Japanese)
境界戦機 (Japanese)
Plot Summary: In 2061, Japan is under a state of occupation by multiple states. The world, including Japan, has been consolidated under the rule of four trade blocs. The entire archipelago is now the frontline of conflict. The Japanese people live under a state of constant occupation and oppression, with humanoid war machines called AMAIM patrolling its streets. A young introverted boy named Amō Shiiba has a chance meeting with the autonomous AI Gai, and his acquisition of the AMAIM Kenbu begins a story that will see him attempting to take back Japan. Gashin Tezuka is a reticent and frank 16-year-old member of the Japanese resistance who pilots the AMAIM Ghost to avenge his father.
User Ratings: 106 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:5)
 Excellent: 2 votes (sub:2)
 Very good: 7 votes (sub:6, dub:1)
 Good: 15 votes (sub:15)
 Decent: 20 votes (sub:19, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 24 votes (sub:23, others:1
1 French subtitled
)
 Not really good: 20 votes (sub:20)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 157 users, rank: #3989 (of 8811)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 5.443 (So-so+), std. dev.: 1.9862, rank: #7710 (of 8929)
Weighted mean: 5.414 (So-so+), rank: #7771 (of 8929) (seen all: 6.09 / seen some: 5.65 / won't finish: 3.87)
Bayesian estimate: 5.641 (Decent−), rank: #6309 (of 6731)
Number of episodes: 13
Vintage: 2021-10-04
Opening Theme:
"enemy" by Blank Paper
Ending Theme:
"You're my perfect mirror" by Yuuna Fukinbara
Official website:
境界戦機 (Japanese)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Nobuyoshi Habara
Series Composition: Noboru Kimura
Script:
Misaki Morie (eps 8, 12)
Noboru Kimura (11 episodes
eps 1-7, 9-11, 13
)

Storyboard:
Akihiro Enomoto (ep 4)
Atsushi Ootsuki (ep 6)
Iwao Teraoka (ep 13)
Masashi Abe (eps 3, 9)
Nobuyoshi Habara (OP; ep 1)
Ryouki Kamitsubo (ep 7)
Takeshi Mori (eps 2, 5, 8, 11)
Tatsunari Oyano (ep 10)
Tatsuyuki Nagai (ED)
Episode Director:
Masashi Abe (eps 3, 9, 11)
Masayuki Iimura (eps 4, 13)
Nobuyoshi Habara (ep 1)
Ryouki Kamitsubo (eps 7-8)
Takahiro Tamano (eps 2, 6)
Tatsunari Oyano (eps 1, 5, 10)
Unit Director:
Nobuyoshi Habara (OP)
Tatsuyuki Nagai (ED)
Music: Rasmus Faber
Character Design: Kenichi Ohnuki
Art Director: Norifumi Nakamura
Mechanical design:
Ippei Gyōbu
Kanetake Ebikawa
Kenji Teraoka
Yūya Koyanagi (Ken Okuyama Design)
Art design: Nariyuki Ogi
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Yousuke Motoki
Executive producer:
Masakazu Ogawa
Yukio Haruyama
2nd Key Animation:
Ai Shiga (eps 7, 12)
Akichika Mochimaru (ep 7)
Akiko Hirata (ep 12)
Ayumi Nagayama (ep 12)
Eri Yoshinaga (eps 3-6, 8)
Erina Kojima (eps 5, 7, 11)
Fumie Sasaki (ep 8)
Fumio Nishitani (ep 8)
Hinako Ishikawa (ep 12)
Hiromi Kurosawa (ep 13)
Hiromi Sakata (ep 8)
Hironobu Dannoura (eps 10, 12)
Jia Zhang (ep 8)
Jia Xuan Wang (5 episodes
eps 2, 7, 10, 12-13
)

Kah Hou Loo (eps 1, 12-13)
Kaichi Baba (eps 7, 13)
Kazuya Sakamoto (4 episodes
eps 4, 10, 12-13
)

Ken Itogaki (ep 12)
Kenta Hiramoto (ep 2)
Kiyomi Kudō (ep 12)
Kyōko Nishimura (ep 5)
Li Wen Zhang (6 episodes
eps 2-4, 6, 8, 10
)

Maiko Murase (ep 13)
Masaaki Tanamachi (eps 3-5, 11-13)
Masahiko Kaneda (ep 12)
Misa Konishi (ep 7)
Mitsuharu Kajitani (ep 12)
Mitsuhiro Nanbe (ep 13)
Musa Waleed (ep 2)
Nanami Yamamoto (ep 8)
Natsumi Hara (9 episodes
eps 1-4, 6-9, 11
)

Natsumi Terasaka (ep 2)
Noa Yoshida (ep 1)
Reiji Kitano (eps 12-13)
Rie Ikegami (ep 11)
Ririn Amane (ep 13)
Sakurako Era (ep 12)
Shunsuke Itai (eps 7, 10)
Takashi Irie (ep 13)
Takeya Nosaka (ep 13)
Toshinori Unetani (eps 7, 12-13)
Wataru Yasutake (ep 12)
Yasuhiro Nakahara (6 episodes
eps 3, 6-7, 10, 12-13
)

Yu Chen Jiang (eps 6-7)
Yukari Miyoshi (eps 6-8, 12)
Yuki Nomura (eps 7, 9)
Yuki Wajima (ep 5)
Yukie Ōhashi (ep 7)
Yūko Katō (eps 12-13)
Zhi Qiu Xu (ep 12)
Assistant Mechanical Animation Director:
Hiroshi Arisawa (ep 3)
Masahiro Yamane (ep 12)
Minoru Ueda (ep 7)
Shinya Kusumegi (ep 6)
Yu Chen Jiang (ep 13)
Background Art:
Ai Kimura (Studio Naya; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-11, 13
)

Aiko Taira (Studio Naya; eps 1-2)
Akimi Hirakawa (Marvy Jack; eps 7, 12)
Aoi Matsushita (Anime Workshop Basara; ep 6)
Asahi Fujii (Production AI; ep 3)
Chigusa Yokoyama (Studio Naya; eps 1-2, 4-6)
Chihito Akahori (Studio Naya; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-13 odd
)

Daiki Isobe (Studio Naya; eps 2, 5, 7-13)
Hiromi Kamiyama (Studio Naya; eps 1-2, 4)
Hiromi Sakahigashi (Anime Workshop Basara; ep 6)
Ikuko Tsukidate (Production AI; ep 3)
Junichi Taniguchi (Buemon; ep 6)
Kana Sugiura (Studio Naya; eps 1-2, 4-6)
Kazuki Ikeda (Studio Naya; eps 1-2, 6, 8)
Kouji Maruyama (Anime Workshop Basara; ep 6)
Kurumi Tsuchiya (Production AI; ep 3)
Kyōko Shimomura (Anime Workshop Basara; ep 6)
Manami Masuda (Studio Naya; eps 1-2, 9, 12)
Marie Kitai (Anime Workshop Basara; ep 6)
Masaoki Ono (Production AI; ep 3)
Mitoyo Watanabe (Studio Naya; eps 6, 8)
Miyoko Kobayashi (Studio Naya; 6 episodes
eps 5, 7-8, 11-13
)

Mizue Shōuchi (Studio Naya; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-11, 13
)

Nanako Sase (Production AI; ep 3)
Norifumi Nakamura (Studio Naya; eps 1-2)
Reina Odaira (Production AI; ep 3)
Riemi Matsuzawa (Production AI; ep 3)
Rumi Matsumoto (Anime Workshop Basara; ep 6)
Sagako Itakura (Anime Workshop Basara; ep 6)
Sayuri Honda (Production AI; ep 3)
Seiki Tamura (Anime Workshop Basara; ep 6)
Shota Suzuki (Studio Naya; ep 8)
Takumi Honma (Studio Naya; 7 episodes
eps 1-2, 5, 7-9, 13
)

Tomohiro Mori (Production AI; ep 3)
Tomomi Kato (Production AI; ep 3)
Yasunori Hishinuma (Production AI; ep 3)
Yoh Fujisawa (Production AI; ep 3)
Yūki Ibata (Studio Naya; eps 4, 6, 10)
Zhen Huan Song (Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd.; 11 episodes
eps 1-2, 4-11, 13
)

Character Animation Director:
Akio Takami (eps 2, 5)
Hiromi Kurosawa (eps 1, 4, 8, 12)
Kenichi Ohnuki (OP; ED; ep 13)
Maiko Murase (eps 6, 10)
Masaki Hinata (5 episodes
eps 3, 6, 9-10, 13
)

Masatsune Noguchi (ep 10)
Mitsuru Ishihara (eps 3, 7, 12)
Takuma Shimizu (ep 11)
Tatsuya Arai (eps 1, 11)
Chief Character Animation Director:
Kenichi Ohnuki (eps 1-13)
Chief Mecha Animator:
Hiroshi Arisawa
Shinya Kusumegi
Color design: Akiko Inoue
Color setting:
Akiko Inoue (ep 1)
Hikaru Takigawa (5 episodes
eps 3, 5, 7, 10, 13
)

Kazuko Kikuchi (eps 9, 12)
Masako Kumada (5 episodes
eps 2-8 even, 11
)

Editing: Emi Onodera
Editing Assistant: Nami Niinuma (Graphinica)
HD Editing:
Mizuki Harada (Q-Tec; eps 1-13)
Shinji Iriyama (Q-Tec; eps 1-13)
In-Between Animation:
Anzu Yamaguchi (Sunrise Beyond; eps 2-6, 8-13)
Ayumi Tsukamoto (Sunrise Beyond; eps 2-3, 9-13)
He Ting Huang (Sunrise Beyond; ep 2)
Honoka Kyūtoku (Sunrise Beyond; ep 5)
Jia Xuan Wang (Sunrise Beyond; eps 1-5, 7)
Kah Hou Loo (Sunrise Beyond; eps 1-4, 7)
Kenta Hiramoto (Sunrise Beyond; eps 1-2)
Minori Kobayashi (Sunrise Beyond; ep 11)
Musa Waleed (Sunrise Beyond; 10 episodes
eps 1-3, 5, 7-10, 12-13
)

Natsumi Terasaka (Sunrise Beyond; 7 episodes
eps 1, 7-10, 12-13
)

Noa Yoshida (Sunrise Beyond; eps 1-4)
Risa Kasagawa (Sunrise Beyond; ep 11)
Ryūhei Yamamoto (Sunrise Beyond; 11 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-13
)

Shin Kanabuchi (Sunrise Beyond; eps 1-3)
Takeya Nosaka (Sunrise Beyond; 5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 13
)

Toshinori Unetani (Sunrise Beyond; eps 2-3, 5, 11)
Yū Furuki (Sunrise Beyond; ep 2)
Yūko Katō (Sunrise Beyond; eps 1-8)
In-Between Check:
Ayumi Tsukamoto (eps 1, 5, 11)
Jia Xuan Wang (ep 7)
Kah Hou Loo (ep 8)
Musa Waleed (eps 6, 12)
Natsumi Terasaka (eps 2, 9, 13)
Noa Yoshida (ep 4)
Shin Kanabuchi (ep 3)
Takeya Nosaka (ep 10)
Key Animation:
Aika Satō (ep 10)
Akio Takami (eps 2, 5)
Akira Takeuchi (ep 7)
Ani Katō (eps 7, 10, 13)
Asuka Nakaji (ep 10)
Atsushi Itou (ep 10)
Aya Nagumo (ep 9)
Aya Yamamoto (ep 5)
Ayaka Yamamoto (eps 4-5, 9)
Ayako Nozawa (eps 1, 6, 12)
Azusa Yada (ep 10)
Daisuke Saito (ep 13)
Eri Yoshinaga (eps 2, 7, 9, 13)
Erina Kojima (eps 3-4, 6)
Fujio Inose (ep 10)
Fumi Ōsuga (ep 8)
Fumiko Kon (eps 3, 8)
Fumino Kakihata (ED)
Futaba Aoi (eps 1, 12)
Hayato Kurosaki (OP)
Hideo Amemiya (eps 1, 12)
Hideyuki Kanesaka (eps 7, 12)
Hiroe Suzuki (8 episodes
eps 1-2, 5-8, 12-13
)

Hiromi Kurosawa (OP; eps 4, 12)
Hiromitsu Morita (ep 8)
Hironobu Dannoura (ep 10)
Hiroshi Arisawa (OP; eps 4, 9, 13)
Hiroshi Matsumoto (ep 9)
Hiroshi Numata (eps 11, 13)
Hiroshi Tatezaki (ep 4)
Hirotaka Nii (ep 8)
Hiroyuki Terao (eps 1, 3)
Hisao Muramatsu (eps 7, 13)
Hitoshi Kamata (ep 10)
Ichiro Hattori (eps 10-11)
Jia Xuan Wang (eps 4, 8)
Kah Hou Loo (eps 4, 8)
Katsuji Matsumoto (eps 11-13)
Kazuhiko Wanibuchi (ep 11)
Kazuhiro Ono (eps 4, 10)
Kazuhiro Sasaki (eps 7, 13)
Kazuki Ito (eps 2, 7, 13)
Kazuo Takigawa (ep 10)
Kazuyuki Ikai (eps 6, 9, 12)
Kei Oohashi (ep 13)
Kenichi Hamasaki (ep 11)
Kenichi Ohnuki (OP)
Kenichi Takase (OP)
Kenji Nishikawa (ep 10)
Kenta Onishi (ep 5)
Koichi Hayami (ep 8)
Kōichi Takai (eps 3, 8, 12)
Koji Iwaki (eps 10, 12)
Kyoko Sugiyama (ep 10)
Li Wen Zhang (eps 1, 3, 5, 9)
Maiko Murase (OP; eps 1, 3, 6)
Mamoru Abiko (ep 10)
Manabu Katayama (OP)
Manabu Tanzawa (OP; ep 13)
Masaaki Takiyama (OP)
Masaaki Tanamachi (eps 2, 7, 10)
Masahiko Komino (OP)
Masahiro Nanbu (ep 3)
Masahiro Yamane (OP; eps 1, 3, 5-6)
Masaki Hinata (eps 1-3, 7, 9)
Masaki Miyauchi (eps 1, 6, 12)
Masato Okada (6 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 10
)

Masatomo Sugawara (8 episodes
eps 2-4, 7-9, 11, 13
)

Masatsune Noguchi (ep 10)
Masumi Hattori (ep 5)
Michiaki Sugimoto (ep 12)
Michinori Shiga (ep 2)
Misa Matsuoka (ep 6)
Mitsuhiro Nanbe (eps 3, 7, 9, 12)
Mitsuru Ishihara (OP; ED; ep 2)
Mitsuyo Tsuno (eps 3, 7, 10)
Mitsuzumi Yoshino (ep 13)
Motohide Nishimura (eps 5, 9)
Musa Waleed (eps 6, 10)
Naoki Yokoyama (ep 8)
Naoto Abe (ep 8)
Naoto Yoshida (ep 5)
Natsuko Suzuki (5 episodes
eps 1, 3, 8, 11, 13
)

Natsumi Hara (ep 13)
Natsumi Terasaka (eps 3, 9)
Noa Yoshida (ED; eps 3, 7, 11)
Nobuhiro Okazaki (ep 4)
Nobuyoshi Habara (OP)
Nobuyuki Furukawa (OP; ep 6)
Noriyasu Murata (ep 6)
Rie Ikegami (eps 6, 12)
Sachiko Kōno (ep 6)
Sakiko Uda (ep 10)
Satoshi Horisawa (OP; 8 episodes
eps 1-4, 7, 9, 12-13
)

Shigeki Sato (ep 11)
Shin Kanabuchi (ep 6)
Shingo Abe (ep 10)
Shinichi Iimura (ep 11)
Shinichi Shigematsu (eps 7, 12)
Shinichi Wada (ep 9)
Shinko Tsurumoto (eps 4, 9)
Shinya Kameyama (eps 4, 7)
Shinya Kisanuki (eps 2, 5)
Shinya Kusumegi (OP; ep 1)
Shirō Tamaki (eps 6, 10, 12)
Shōgo Nishi (ep 1)
Shōichi Baba (eps 8, 11)
Shuji Maruyama (eps 6, 12)
Takanari Hirayama (ep 5)
Takashi Irie (OP; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 12
)

Takenori Tsukuma (ep 10)
Taketomo Ishikawa (ep 13)
Takeya Nosaka (eps 6, 9)
Takumo Norita (ep 8)
Tatsuo Kamiuto (eps 3, 6, 8, 11)
Tatsuya Arai (7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 10-11, 13
)

Tetsuro Sano (4 episodes
eps 3, 7, 11, 13
)

Tetsurou Yamada (eps 2, 4, 7, 13)
Tomoaki Kado (ep 7)
Toru Yoshida (ep 13)
Toshihiko Fukano (ep 7)
Toshiki Sakai (eps 1-2, 4-5)
Wakako Yoshida (eps 1, 6, 12)
Yasuhiro Nakahara (5 episodes
eps 2, 5, 8-9, 11
)

Yasuko Higuchi (ep 11)
Yasutoshi Iwasaki (ep 4)
Yōko Shirai (eps 4, 7)
Yoshihiro Taniguchi (ep 8)
Yoshikazu Tomita (eps 4, 10)
Yoshinobu Ando (eps 7, 13)
Yoshitaka Sato (ep 12)
Yoshito Narimatsu (ep 5)
Yosuke Imakubo (ep 9)
Yu Chen Jiang (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10, 13
)

Yuichi Nakazawa (ep 7)
Yuichiro Iida (eps 12-13)
Yūko Katō (eps 7, 11)
Yuya Kishi (ep 5)
Mechanical animation Director:
Hiroshi Arisawa (OP; eps 4, 9, 13)
Hiroshi Matsuda (ep 12)
Hiroyuki Terao (eps 3, 10)
Kenichi Takase (eps 7, 12)
Kio Edamatsu (ep 12)
Masahiro Yamane (eps 2, 5-6, 10)
Minoru Ueda (ep 11)
Satoshi Horisawa (ep 12)
Shinya Kusumegi (OP; eps 1, 8, 12)
Tomohiro Kawahara (ep 13)
Yu Chen Jiang (ep 12)
Yūsuke Kawabe (ep 12)
Mechanical Design Supervisor: Ken Okuyama (Ken Okuyama Design)
Monitor Design: Michio Murakawa (eps 1-13)
Monitor Graphics:
Hidekatsu Uemura (Sublimation; eps 1-13)
Kanta Mizumoto (UTALICA; eps 10-13)
Madoka Nishimura (Sublimation; eps 10-11)
Ryotaro Takada (Sublimation; eps 2-4)
Seiji Arai (Sublimation; eps 2-4, 12)
Taiichi Kimura (Sublimation; eps 4-8)
Tatsuo Yabuki (UTALICA; eps 10-13)
Music Production Management: Kazutaka Morimoto
Paint:
Aika Tokio (Wish; ep 10)
Akemi Hosoya (Wish; ep 2)
Akemi Nagao (Wish; ep 8)
Akihiko Isozaki (Wish; ep 1)
Amane Kamiya (Wish; eps 3, 11)
Anna Hasegawa (Wish; ep 6)
Asako Kikuchi (Wish; eps 6, 12)
Asami Nomaguchi (Wish; eps 6, 12)
Atsuko Ito (Wish; ep 1)
Aya Ōtaki (Wish; eps 7, 12)
Ayaka Kunii (Wish; ep 10)
Ayako Kawahara (Wish; eps 8, 13)
Ayako Kurome (Wish; ep 10)
Ayane Yokoyama (Wish; eps 3, 11)
Ayano Suzuki (Wish; eps 2, 11)
Chizue Saitou (Wish; ep 6)
Dames Jennifer Michelle Ngan (Wish; eps 3, 11)
Emi Kadono (Wish; eps 8, 13)
Emiko Okui (Wish; eps 3, 9)
Eri Yoshiki (Wish; eps 4, 13)
Erika Tanaka (Wish; eps 4, 10)
Fusako Nakao (Wish; ep 8)
Han Zheng Zhang (Wish; ep 2)
Haruka Yanatori (Wish; eps 1, 10)
Haruna Takahashi (Wish; eps 4, 13)
Hiromi Okamoto (Wish; eps 4, 11)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 5, 13)
Hiroshi Koyama (Wish; eps 2, 11)
Hiroshi Takizawa (Wish; ep 7)
Hisako Furukawa (Wish; ep 5)
Hitomi Kashihara (Wish; ep 7)
Hitomi Yamase (Wish; eps 1, 10)
Izumi Inoue (Wish; eps 2, 8)
Junko Hakamada (Wish; eps 1, 10)
Kanako Tajiri (Wish; ep 7)
Kazunari Miyasako (Wish; ep 2)
Kō Ueda (Wish; ep 9)
Koh Seki (Wish; ep 9)
Kosuke Mizusawa (Wish; ep 7)
Kōta Sudō (Wish; eps 3, 13)
Kotomi Nagaoka (Wish; ep 3)
Kouki Imamoto (Wish; eps 2, 12)
Kumiko Mizoguchi (Wish; ep 10)
Kumiko Yamazaki (Wish; eps 4, 11)
Kyōko Sekino (Wish; ep 8)
Madoka Tomono (Wish; ep 7)
Makoto Tsumashika (Wish; ep 9)
Manami Sasa (Wish; ep 7)
Marie Koga (Wish; ep 5)
Masayo Ogawa (Wish; ep 7)
Maya Kusumoto (Wish; eps 5, 13)
Mayu Kiyota (Wish; ep 6)
Mayumi Hiraide (Wish; ep 4)
Miho Ōtake (Wish; eps 3, 12)
Mika Kimura (Wish; eps 4-5)
Miku Nishinosono (Wish; eps 2, 9)
Mina Koyama (Wish; eps 3, 13)
Misato Kaneko (Wish; ep 8)
Miyuki Satō (Wish; ep 8)
Momono Misawa (Wish; ep 4)
Motofumi Usuda (Wish; eps 1, 10)
Nae Kikuchi (Wish; ep 7)
Nao Kinoue (Wish; eps 2, 9)
Naomi Nakamura (Wish; ep 4)
Natsuki Sone (Wish; eps 1, 10)
Reiya Honda (Wish; ep 6)
Rie Kitazawa (Wish; eps 1, 9)
Rie Minamizawa (Wish; ep 4)
Rieko Umemura (Wish; ep 3)
Ryō Taba (Wish; ep 11)
Saeko Kushima (Wish; ep 5)
Sahori Hashimoto (Wish; ep 8)
Sara Yamazaki (Wish; eps 7, 12)
Satomi Hatano (Wish; eps 5, 13)
Satomi Kusakabe (Wish; ep 1)
Sayaka Sakurai (Wish; eps 5, 12)
Sayuri Ishikawa (Wish; eps 3, 11)
Shiho Okamiya (Wish; eps 6, 13)
Shinya Terashima (Wish; eps 2, 8)
Shiori Satō (Wish; ep 5)
Shōko Endō (Wish; ep 8)
Si Bo Yang (Wish; eps 3, 11)
Sonoe Yoshida (Wish; ep 8)
Takaaki Izumi (Wish; eps 1, 10)
Takako Uemura (Wish; ep 4)
Teruka Tanaka (Wish; eps 2, 13)
Terumi Yamada (Wish; ep 6)
Thi Kim Phuong Nguyen (Wish; eps 1, 9, 12)
Tomoko Takahashi (Wish; ep 7)
Tomomi Muta (Wish; ep 5)
Yoko Chiba (Wish; eps 4, 10)
Yoshiki Ito (Wish; ep 1)
Yosuke Amamoto (Wish; eps 5, 11)
Youhei Nishiwaki (Wish; eps 2, 12)
Yuka Kojima (Wish; ep 9)
Yuka Nakamura (Wish; eps 6, 12)
Yukari Kunou (Wish; eps 6, 12)
Yukiko Tsuji (Wish; ep 9)
Yūko Koyama (Wish; eps 6, 12)
Yumi Fujiwara (Wish; ep 7)
Yumika Ueno (Wish; ep 11)
Yumiko Ōkoshi (Wish; ep 6)
Yuuna Tanaka (Wish; ep 5)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 3, 9)
Paint Check:
Akiko Inoue (ep 1)
Hikaru Takigawa (5 episodes
eps 3, 5, 7, 10, 13
)

Kazuko Kikuchi (eps 9, 12)
Masako Kumada (5 episodes
eps 2-8 even, 11
)

Paint Production: Daiki Egusa (Wish; eps 1-13)
Photography:
Chiyuki Kojima (Asahi Production; ep 13)
Hikaru Yamamoku (Asahi Production; ep 11)
Kazuki Saitō (Asahi Production; 6 episodes
eps 1, 4-5, 7-8, 10
)

Kiho Sakai (Asahi Production; ep 1)
Lu An Ke (Asahi Production; 11 episodes
eps 1-5, 7-10, 12-13
)

Mari Gomyo (Asahi Production; eps 1-13)
Masashi Yamazaki (Asahi Production; eps 4-11, 13)
Mayuko Fukazawa (Asahi Production; ep 1)
Misaki Shimizu (Asahi Production; eps 7-9, 11)
Shouhei Itou (Asahi Production; eps 1-3)
Yuki Oshima (Asahi Production; eps 11-12)
Yukimi Iwamoto (Asahi Production; eps 1-5)
Yūsuke Horie (Asahi Production; eps 6, 12-13)
Zhen Hao Su (Asahi Production; eps 1-6, 10)
Photography Assistant: Yūsuke Hasebe (Asahi Production; eps 1-13)
Production Advancement:
Godai Kobayashi (eps 1, 11)
Kenta Gomura (eps 4, 9)
Kōji Funamoto (ep 8)
Masayoshi Takemi (eps 2, 7, 13)
Shirō Masuda (eps 3, 8)
Shōtarō Suda (ep 5)
Tarō Torieda (ep 10)
Youhei Honda (eps 1, 6, 12)
Production Desk: Naofumi Ikemoto
Program Publicity: Mayuko Oe
Prop Design Assistant: Fumino Kakihata (ep 8)
Publicity Promotion:
Mayumi Yuba
Nao Tsuchimori
Recording: Nobuhiro Negishi
Recording Assistant: Shō Satō
Setting Assistant: Shigeki Maeshima
Setting Production:
Kazuo Mori
Maya Matsubara
Setting Production Chief: Kenji Tsujimoto
Setting Research: Mitsuyasu Sakai
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Production Manager: Taiichi Iguchi
Special Effects:
Yi Yang (eps 6-13)
Yoshitaka Murakami (eps 1-13)
Theme Song Arrangement:
Blank Paper (OP)
eijun (ED)
Theme Song Composition:
Blank Paper (OP)
eijun (ED)
Theme Song Lyrics:
Blank Paper (OP)
eijun (ED)
Theme Song Performance:
Blank Paper (OP)
Yūna Fukinbara (ED)
Title Logo Design: Hisanori Uematsu (STRINGS)
Web Manager: Nayuta Mori
Web Production: Madoka Ishitani
Gen Sato as Shiiba Amou

Ayaka Nanase as Misuzu Maki
Jun Fukuyama as German Gobert
Kazuhiro Nakaya as Eiji Umasaki
Kazumasa Nakamura as Sun Chong
Masaaki Mizunaka as Ho Guan
Masaki Terasoma as Goken Kumai
Masumi Asano as Risa Kosaki
Rikiya Koyama as Kiryu Udo
Saori Ōnishi as Sophia Lewis
Shin Matsushige as Takeru Muramatsu
Shizuka Ishigami as Kate Burn
Tarusuke Shingaki as Raymond Hardy
Tetsu Inada as Jeffrey Wilson
Yūki Ono as Brad Watt

Akiko Utsumi as Resident (ep 9)
Akira Koga as Taiyaki Shop Owner (ep 7)
Akira Kuwabara as Japanese Woman (ep 6)
Anzu Haruno as Boy (ep 1)
Aoi Koga as Kaeda Nishimura (ep 5)
Aya Endo as Dahlia Lvov
Aya Yamane as Immovable Naho (ep 8)
Chikahiro Kobayashi as Hiroto Nose (ep 5)
Daichi Hayashi as Takeru Konno (ep 10)
Daiki Kobayashi as Mishima Tsubasa (ep 1)
Daisuke Namikawa as Alexei Zelenoy
Hana Sato as Oceanian Soldier (ep 1)
Haruka Shiraishi as Aoi Hebei (ep 5)
Haruki Asada as Arahabaki Member (ep 10)
Hayato Kimura as Asian Soldier (ep 6)
Hiroki Maeda as Yuji Fudo (ep 8)
Hitomi Shogawa as
Udo's Servant (ep 11)
Yoriko Sakuma (ep 2)
Hitoshi Bifu as Tokuji Iwata (ep 2)
Hodaka Mieno as Resident (ep 9)
Junichi Yanagita as Isshin Tetsuzuka (ep 4)
Kana Ichinose as Shishibe Shion
Kaori Nakamura as Satoko Namba (ep 5)
Katsuhisa Houki as Gen Sakuma (ep 2)
Katsumi Fukuhara as Immovable Atsushi (ep 8)
Kazumasa Fukagawa as Saito (eps 12-13)
Keisuke Hamaoka as Yatagarasu Member (ep 3)
Ken Mizukoshi as Asian Soldier (ep 9)
Kenichi Suzumura as Yusei Suenaga (ep 9)
Kenta Sasa as Tsao Quaywa (ep 5)
Kohsuke Tanabe as
Asian Soldier (ep 12)
Yatagarasu Member (ep 13)
Kōichi Sōma as Oceanian Soldier (ep 1)
Konomi Inagaki as Girl (ep 9)
Kosuke Katayama as
Boritz-Gretzkov (ep 11)
Yatagarasu Member (ep 12)
Kotomi Aihara as Immovable Takuma (ep 8)
Makoto Furukawa as Liu Fu (ep 5)
Marika Kōno as Hina Nose (ep 5)
Masamu Ono as
Resistance Member (ep 8)
Yatagarasu Member (eps 9, 11)
Masashi Nogawa as Yatsu Takafumi (ep 5)
Masashi Yamane as Yatagarasu Member (ep 9)
Masayuki Katou as Charley Orley (ep 5)
Mayu Minami as Oceanian Army Operator (ep 1)
Mika Kanda as Resident (ep 9)
Misa Ishii as Mom (ep 9)
Nao Fujita as Japanese Woman (ep 5)
Naoko Komatsu as Yoko Fudo (ep 8)
Natsuki Miwa as Saito's Mother (eps 12-13)
Natsumi Fujiwara as I-LeS Gai
Nozomi Furuki as Resident (ep 9)
Reigo Yamaguchi as Oceanian Soldier (ep 1)
Risa Kubota as Mami's Mother (ep 6)
Ryō Yaginuma as Yatagarasu Member (ep 4)
Ryou Sugisaki as Shin Haoran (ep 5)
Ryūnosuke Watanuki as Nadate Elam (ep 6)
Satoshi Inomata as Oceanian Soldier (ep 1)
Sayaka Senbongi as Yuri Yoshida (ep 5)
Shinji Nagano as Saito's Father (eps 12-13)
Shogo Sakata as Ken Tanazaka (ep 1)
Shōhei Kajikawa as Asian Soldier (ep 6)
Shōta Yamamoto as Luang Tanarat (ep 6)
Shouta Hayama as Resistance Member (ep 8)
Shōya Ishige as Yatagarasu Member (ep 3)
Shun'ichi Maki as Roger Young (ep 7)
Taishi Murata as I-LeS Nayuta
Taito Ban as Takuto Onishi (ep 1)
Takayuki Ishii as Resistance Member (ep 8)
Takayuki Miyamoto as Japanese Man (ep 5)
Takumu Miyazono as Immovable Tsuyoshi (ep 8)
Takuya Makimura as Asian Soldier (ep 5)
Tarō Kiuchi as Oliver Martin (ep 6)
Tetsuro Miyata as Resistance Member (ep 8)
Toshiki Iwasawa as Tasuku Sakamoto (ep 5)
Volcano Ōta as Simon Tate (ep 6)
Wataru Katō as Asian Soldier (ep 5)
Yōhei Hamada as Yatagarasu Member (eps 12-13)
Yoshihito Sasaki as Liquor Store Owner (ep 6)
Yui Ishikawa as I-LeS Kai
Yuji Murai as Arahabaki Member (ep 10)
Yuka Nukui as Anna Takayanagi (ep 10)
Yuki Arai as Suenaga's Subordinate (ep 9)
Yūki Takada as Immovable Rico (ep 8)
Yukiya Matsui as Northern Command Soldier (ep 7)
Yutaka Nakano as Joe Spears (ep 7)
Yūto Uemura as Tezuka Gashin
Yuuko Ueda as Immovable Kaoru (ep 8)
Yūya Hirose as Tsutomu Namba (ep 5)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Advance Shakujii (eps 7, 11)
Anime R (ep 7)
Bandai Namco Pictures Iwaki Studio (eps 12-13)
Dogwood (ep 11)
J.C. Staff (ep 11)
Nakamura Production (ep 10)
PINE JAM (eps 7, 9)
Rising Force (eps 4, 10-11)
Studio CL (eps 8-9)
Studio Lings (eps 8, 11)
Studio Mother (eps 12-13)
Sunrise Animation Juku (ep 12)
Team Harada (8 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9-10, 12-13
)

Triple A (ep 7)
Animation Production: Sunrise Beyond
Background Art:
Anime Workshop Basara (ep 6)
B.S.P 1st (ep 7)
Buemon (ep 6)
Marvy Jack (eps 7, 12)
Pine Forest Animation (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-11, 13
)

Production ai (ep 3)
Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd. (11 episodes
eps 1-2, 4-11, 13
)

Studio Moonriver (eps 7, 12)
Studio Naya (eps 1-2, 4-13)
Editing Assistance: Graphinica
HD Editing:
Q-Tec (eps 1-13)
In-Between Animation:
Anitus Kōbe (ep 1)
Atelier Coco (eps 3-4, 9)
AXsiZ (ep 3)
BEEP (ep 5)
Candy Box (ep 11)
Contrail (ep 3)
diomedéa (eps 5-6, 11)
Dogwood (eps 1-2, 11)
East Fish Studio (ep 5)
Ekaki-ya (ep 11)
FAI (11 episodes
eps 1-4, 6-10, 12-13
)

Grain (eps 7, 13)
Magic Bus (eps 1-2, 6)
Maho Film (ep 11)
Makaria (eps 6, 11)
Nakamura Production (eps 9-10)
Nippon Animation (ep 11)
Nomad (ep 8)
Okuruto Noboru (eps 6, 10)
OLM (ep 1)
One Order (5 episodes
eps 2, 7, 10, 12-13
)

PRA (eps 5-6, 8, 12)
Production GoodBook (eps 2-10, 13)
project No.9 (ep 3)
RadPlus (7 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 11-12
)

Reboot (eps 1, 8, 10-11)
Revival (ep 13)
Rising Force (eps 2-3, 5)
Sakura Create (eps 3-4, 7)
SILVER LINK. (ep 8)
Snow Light Staff (eps 1-3)
St.Signpost
Studio Gimlet (eps 1, 3-4)
Studio Hibari Osaka Studio (ep 11)
Studio Massket (eps 2, 4, 7, 13)
Studio μ (5 episodes
eps 1, 4, 8, 12-13
)

Studio Neun (ep 4)
Studio PaTHoS (eps 1, 3-6, 8-9)
St.Signpost (eps 2-3)
Studio Takuranke (ep 3)
Sunrise Beyond (uncredited; eps 1-13)
Taiguan Animation (ep 13)
Tezuka Productions (eps 1-12)
Top Gear (eps 3, 8)
Triple A (5 episodes
eps 1, 4, 10, 12-13
)

VISTA (eps 1-3)
Studio Wombat (eps 2-9, 11)
Zero-G (ep 3)
Mechanical Design: Ken Okuyama Design
Monitor Graphics:
Sublimation (eps 1-13)
Utalica (eps 10-13)
Music Production: Sunrise Music
Offline Editing: 753 inc.
Original Creator: Sunrise Beyond
Paint: Wish (eps 1-13)
Photography:
Asahi Production (eps 1-13)
Planning: Sunrise Beyond
Planning Assistance: Bandai Spirits
Production: Sunrise Beyond
Production Cooperation: Dentsu Inc.
Sound Production: Magic Capsule
Title Logo Design: STRINGS
English cast
English staff
ADR Director: Griffin Puatu
ADR Script: Griffin Puatu
Producer: Stephanie Sheh

ADR Engineer: Sebastian Franco
ADR Supervisor: Heather Gonzalez
Casting Assistant: Heather Gonzalez
Casting Director: Stephanie Sheh
Mix Engineer: Shaun Cromwell
Production Assistant: Clark Cheng
Ry McKeand as Amou Shiba

Amanda Turen as Sophia Lewis
Brendan Blaber as Takeru Muramatsu
Brittany Cox as Misuzu Maki
Caitlyn Elizabeth as Kate Byrne
Chris Tergliafera as Kumai Goken
George Ledoux as Ho Guan
Keith Silverstein as Jeffrey Wilson

Adin Rudd as
Haoran Chen (ep 5)
Tokuji Iwata (ep 2)
Brandon Winckler as Ken Tanasaka (ep 1)
Brian Timothy Anderson as Tsutomu Namba (ep 5)
Bryson Baugus as Tsubasa Mishima (ep 1)
Daman Mills as Liu Min (ep 5)
Frank Todaro as Hiroto Nose (ep 5)
Heather Gonzalez as Dahlia Lvov
Jackie Lastra as I-Les Kei
Kayli Mills as Hina Nose (ep 5)
Kieran Regan as Yusei Suenaga (ep 9)
Landon McDonald as Alexei Zelenoy
Luis Bermudez as Takuto Onishi (ep 1)
Madeline Dorroh as Shishibe Shion
Major Attaway as Roger Young (ep 7)
Michael Kovach as I-LeS Nayuta
Nicholas Corda as Immovable Atsushi (ep 8)
Patrick Mealey as Gashin Tezuka

English companies
ADR Production: NYAV Post
Internet Streaming: FUNimation Entertainment
French staff
French cast
Translation: Marion Sals

(none)
French companies
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology