×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Pokémon Evolutions (ONA)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Evoluciones Pokémon (Spanish)
Evoluzioni Pokémon (Italian)
Number of episodes: 8
Vintage: 2021-09-09 to 2021-12-23
Other article:
The Other Pokémon Anime (Feb 18, 2022)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese companies
Storyboard:
Akinori Fudesaka (ep 2)
Daiki Tomiyasu (ep 1)
Masato Takeuchi (eps 4, 8)
Tetsuya Wakano (ep 7)
Yōsuke Yamamoto (ep 3)
Episode Director:
Akinori Fudesaka (ep 2)
Daiki Tomiyasu (ep 1)
Masato Takeuchi (eps 4, 8)
Tetsuya Wakano (ep 7)
Yōsuke Yamamoto (ep 3)
Original Concept: Satoshi Tajiri
Character Design:
Kairi Unabara (ep 8)
Takuma Ebisu (ep 7)
Art Director: Taketo Gonpei (ep 4)
Animation Director:
Kairi Unabara (ep 8)
Kazumi Sato (ep 2)
Rei Yamazaki (ep 1)
Takuma Ebisu (ep 7)
Yaeko Watanabe (ep 3)

2D Work: Chie Katō (T2 Studio; ep 2)
Color Script: Kairi Unabara (ep 8)
Composite:
Kento Sasaki (T2 Studio; ep 2)
Kumiko Tsuchiya (T2 Studio; ep 2)
2D Works: T2 Studio (ep 2)
2nd Key Animation:
Anime R (ep 5)
Anime Torotoro (eps 2, 6, 8)
C-Station (ep 7)
Meta Studio (ep 8)
Production FOCH (ep 6)
R.I.C (ep 7)
Reboot (ep 5)
Seven Arcs (ep 2)
Studio Massket (ep 7)
Trigger Fukuoka (ep 6)
3DCGI:
Cre-p Co., Ltd. (ep 8)
Goofy (ep 8)
OLM Digital (eps 1-2)
sankaku (ep 7)
Animation Production:
OLM
OLM Digital
Animation Production Support:
CloverWorks (ep 3)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 5)
Wit Studio (ep 7)
Background Art:
CloverWorks Art Room (ep 2)
Cre-p Co., Ltd. (eps 4, 8)
Goofy (eps 4, 8)
OLM Digital (ep 1)
PEEC Animation (ep 4)
SAKO (ep 5)
Studio Pablo (ep 7)
Y.A.P. Ishigaki Production (ep 2)
Color Checking: Stella Road (ep 4)
Color Styling: Stella Road (ep 4)
Composite:
Asahi Production (ep 1)
GODTAIL Inc. (ep 1)
Graphinica Sapporo Studio (eps 4, 8)
Hyperbole (ep 1)
Inaho (ep 5)
OLM (ep 1)
sankaku (ep 7)
Stereotype (ep 6)
T2 Studio (ep 2)
Composite Direction: Stereotype (ep 6)
Digital Ink & Paint:
Asahi Production (ep 5)
ENGI (ep 7)
Inumo (eps 4, 8)
J-Cube (ep 2)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 6)
OLM Asia (ep 1)
Production I.G (ep 7)
R.I.C (ep 7)
Reboot (ep 5)
Stella Road (eps 4, 8)
Studio CL (ep 5)
Studio Elle (ep 6)
Studio Massket (ep 6)
Studio MAT (ep 5)
Studio UBUD (ep 5)
In-Between Animation:
Asahi Production (ep 5)
ENGI (ep 7)
Inumo (eps 4, 6, 8)
J-Cube (ep 2)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 5)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 6, 8)
OLM Asia (ep 1)
Production FOCH (ep 8)
R.I.C (ep 7)
Reboot (ep 5)
Studio CL (ep 5)
Studio Colorido (ep 4)
Studio Elle (eps 6, 8)
Studio Massket (eps 6, 8)
Studio PaTHoS (ep 6)
Studio UBUD (ep 5)
Trigger (ep 3)
Wit Studio (ep 7)
Key Animation: LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 5)
Line Test:
Asura Film (ep 7)
C-Station (ep 7)
Studio Elle (ep 7)
Wit Studio (ep 7)
Produced In Association With: The Pokémon Company
Production Assistance: Wit Studio (ep 7)
Sequence Design: Stereotype (ep 6)
Sound Effects: Sound Box
special effects:
T2 Studio (ep 2)
Wit Studio (ep 7)
VFX: sankaku (ep 7)
Japanese cast
Ai Kayano as Lilie (ep 2)
Akane Fujita as Koume (ep 7)
Ayane Sakura as Higana (ep 6)
Ayumu Murase as Jun (ep 5)
Daisuke Ono as Dande (ep 1)
Reina Ueda as Tamao (ep 7)
Rie Murakawa as Satsuki (ep 7)
Sayaka Senbongi as Sakura (ep 7)
Sumire Morohoshi as Komomo (ep 7)
Suzuko Mimori as Blue (ep 8)
Takaya Hashi as Fuladari (ep 3)
Takehito Koyasu as G-Cis (ep 4)

Hina Natsume as
Haruka (ep 6)
Hoshigumo (ep 2)
Pochama (ep 5)
Touko (ep 4)
Kohsuke Tanabe as Masaru (ep 1)
Mariko Nagai as Ayumi (ep 8)
Masakazu Morita as Kurotsugu (ep 5)
Mie Sonozaki as Lusamine (ep 2)
Miyu Irino as Hop (ep 1)
Shogo Sakata as Necrozma (ep 2)
Sōma Saitō as Shin (ep 8)
Yasuhiro Mamiya as Adeku (ep 4)
Yoshitsugu Matsuoka as N (ep 4)
Yukiko Motoyoshi as
Lunala (ep 2)
Pottaishi (ep 5)

Arisa Kōri as Pikachu (female; ep 1)
Atsumi Tanezaki as Pachira (ep 3)
Chiyuki Miura as N (young; ep 4)
Go Inoue as Dr. Platane (ep 3)
Haruna Mikawa as Pikachu (male; ep 3)
Hina Natsume as
Dedenne (ep 3)
Girl (ep 7)
Kokogara (ep 1)
Pokémon Voices (eps 4-7)
Keiichi Sonobe as Okido (ep 8)
Kohsuke Tanabe as
Citizen A (ep 4)
Flare Gang Doctors (ep 3)
Hyouta (ep 5)
Mystery Trainer (ep 8)
Pokémon Voices (eps 5, 8)
Kotono Mitsuishi as Carnet (ep 3)
Mariko Nagai as Pokémon Voices (ep 8)
Masakazu Morita as Pokémon Voices (ep 5)
Miyari Nemoto as
Goddess of Peace (ep 4)
Pikachu (male; ep 1)
Pokémon Voices (ep 4)
Reina Ueda as Pokémon Voices (ep 7)
Rie Murakawa as Pokémon Voices (ep 7)
Saki Fujita as Jupiter (ep 5)
Sayaka Senbongi as Pokémon Voices (ep 7)
Shinnojō Yamada as Flare Gang Doctors (ep 3)
Shogo Sakata as
Armorga (ep 1)
Bossgodora (ep 6)
Flare Gang Doctors (ep 3)
Glazio (ep 2)
Pokémon Voices (eps 4, 6-7)
Stage Staff (ep 7)
Sōma Saitō as Pokémon Voices (ep 8)
Suzuko Mimori as Pokémon Voices (ep 8)
Takumu Miyazono as Announcer (TV and stadium; ep 1)
Tatsuki Kobe as
Citizen B (ep 4)
Pokémon Voices (ep 4)
Yasuhiro Mamiya as Pokémon Voices (ep 4)
Yukiko Motoyoshi as
Goddess of Love (ep 4)
Harimaron (ep 3)
Pokémon Voices (eps 4-5)
English staff
English cast
Executive producer:
Kenji Okubo
Tsunekazu Ishihara
Additional Sound Design: Rob Reider
Art Supervision: James Turner
Associate producer:
Jay Blake
Mio Moroe (Bang Zoom! Studios)
Toshifumi Yoshida
Audio Operations Supervisor: Rayner Tham
Audio Post Co-Producer: Mami Okada
Audio Post Operations:
August Belfiglio
Louis Robles (eps 1-2)
Audio Post Producer: Eric P. Sherman
Audio Post-Production Coordinator:
Cassandra Pugliese
Robert G. Mah
Audio Post-Production Manager: AJ Gam
Casting Director: Mami Okada
Co-Producer: Tadashi Kubota
Dialogue Editing:
Jun Umeda (ep 8)
Zach Pino
Dialogue Production:
James Scullion
Ricardo Watson
Instruments: Kristin Naigus (Woodwind Soloist; ep 7)
Line Producer: Kenneth T. Ito (phuuz entertainment)
Lip Assignment Models: Kelly Kao
Planning: Mai Miyakawa
Product Marketing Manager: Randy Le
Production Consultant: Ken Duer (phuuz entertainment)
Re-Recording Mixing:
Patrick Rodman (CAS; eps 5-8)
Tony Solis (eps 1-4)
Score:
Akhil Gopal (Adapted and Performed by)
Ed Goldfarb (Adapted and Performed by)
Sound Supervision:
Eric P. Sherman
Patrick Rodman (CAS)
Voice Direction:
Jamie Mortellaro
Tony Oliver
VP Of Digital Marketing: Torrie Dorrell
VP of Marketing: Colin Palmer
Adin Rudd as Lysandre (ep 3)
Aleks Le as Leon (ep 1)
Ama Lee as Lillie (ep 2)
Armen Taylor as Ghetsis (ep 4)
Connor Ludovice as Barry (ep 5)
Cristina Vee as Green (ep 8)
Heather Gonzalez as Zuki (ep 7)
Jackie Lastra as Sayo (ep 7)
Jenny Yokobori as Miki (ep 7)
Laura Post as Kuni (ep 7)
Laura Stahl as Zinnia (ep 6)
Xanthe Huynh as Naoko (ep 7)

Adriel Varlack as Hop (ep 1)
Aleks Le as Victor (ep 1)
Andrew Eales as Alder (ep 4)
Brandon Winckler as Trace (ep 8)
Brittany Lauda as Player (Elaine; ep 8)
Chris Hackney as N (ep 4)
Dawn M. Bennett as Lusamine (ep 2)
Kaiji Tang as Palmer (ep 5)

Aleks Le as Stagehand (ep 7)
Amber Lee Connors as Diantha (ep 3)
Austin Lee Matthews as Professor Sycamore (ep 3)
Brittany Lauda as
Anthea (ep 4)
N (young; ep 4)
Dani Artaud as Concordia (ep 4)
Keith Silverstein as Professor Oak (ep 8)
Kevin M. Connolly as Announcer (ep 1)
Marissa Lenti as Malva (ep 3)
Suzie Yeung as Jupiter (ep 5)
English companies
Audio Production: Bang Zoom! Entertainment (Bang Zoom! Studios)
Script Translation: GameScribes
Track Reading Services: Slightly Off Track
French cast
French staff
Dubbing Director: Jean-Marc Delhausse
Benoît Grimmiaux as Ghetis (ep 4)
Brieuc Lemaire as René (ep 5)
Délphine Chauvier as Amaryllis (ep 6)
Nancy Philippot as Lilie (ep 2)
Patrick Brüll as Lysandre (ep 3)
Pierre Lognay as Tarak (ep 1)
Sophie Pyronnet as Green (ep 8)

Brieuc Lemaire as Trace (ep 8)
Jean-Marc Delhausse as
Goyah (ep 4)
Professeur Chen (ep 8)
Julie Dieu as Flora (ep 6)
Karin Clercq as Elsa-Mina (ep 2)
Lise Leclercq as Dianthéa (ep 3)
Ludivine Deworst as Jupiter (ep 5)
Sébastien Hebrant as N (ep 4)
Simon Duprez as Koner (ep 5)
Sophia Atman as Elaine (ep 8)

Alayin Dubois as
Colombe (ep 4)
N (enfant; ep 4)
Brieuc Lemaire as Nabil (ep 1)
Bruno Mullenaerts as Professeur Platane (ep 3)
Fabienne Loriaux as Malva (ep 3)
Jean-Marc Delhausse as Villageois (à lunettes; ep 4)
Lenaïc Brulé as Vénus (ep 4)
Pierre Bodson as Commentateur (ep 1)
Pierre Le Bec as Sbire Team Flare (ep 3)
Sébastien Hebrant as Villageois (gros; ep 4)

French companies
(none)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Santiago Salorio (Spain dub)
Translation:
Eloísa Rodríguez Flores (Spain dub; eps 1-3, 6-7)
Enric Joga (Spain dub; ep 4)
Eva Rodríguez Graña (Spain dub; ep 5)
Irene Mascaró Genescar (Spain dub; eps 1-4, 6-8)
Isabel Zarco Manjavacas (Spain dub; eps 1-2, 4-5, 8)
ADR Script: Xesús Bermúdez (Spain dub)

ADR Engineer:
Alejandro González (Spain dub; eps 2, 4-5)
Gonzalo Sánchez (Spain dub; eps 3, 6)
Juan Cartelle (Spain dub; ep 1)
María José Ramos (Spain dub; ep 8)
Nieves Tomás (Spain dub; ep 7)
Closed Captioning:
Arantxa Ragel (Spain; ep 5)
Mireia Alcover Delgado (Spain; ep 3)
Yolanda Antón Casanova (Spain; eps 4, 6-8)
Localization Coordinator:
Cyril Schultz
Diego Figaredo
Elliott Trapp (eps 4-8)
Kevin Lopez (eps 6-8)
Miki Ponjevic (ep 4)
Rei Haberberg
Online Video Editor:
Jakub Barylski (Iyuno-SDI Media Group Warsaw)
Lukasz Suchenek (Iyuno-SDI Media Group Warsaw)
Production Coordination:
Alejandro Sempere (Spain dub; eps 6-8)
Beata Marchewa (Iyuno-SDI Media Group Warsaw; eps 1-3)
Laura Castelo (Spain dub; eps 1-4)
Michal Brzozowski (Iyuno-SDI Media Group Warsaw)
Pilar Alarcón (Spain dub; eps 6-8)
Tomasz Przedlacki (Iyuno-SDI Media Group Warsaw; eps 4-8)
Production Supervision:
Alejandro Sempere (Spain dub; eps 1-5)
Katarzyna Bubilek (Iyuno-SDI Media Group Warsaw; eps 1-4)
Laura Castelo (Spain dub; eps 5-8)
Pilar Alarcón (Spain dub; eps 1-5)
Sylwia Markowska (Iyuno-SDI Media Group Warsaw; eps 5-8)
Sound Supervision: Gustavo Fernández da Ponte (Spain dub)
Alan Prieto as Lysandre (Latin American dub; ep 3)
Alejandro Orozco as Leon (Latin American dub; ep 1)
Alejandro Veiga as Lionel (Spain dub; ep 1)
Arturo Mercado Jr. as Ghetsis (Latin American dub; ep 4)
Beatriz Bravo as Sakura (Spain dub; ep 7)
Chelo Díaz as
Lylia (Spain dub; ep 2)
Umeko (Spain dub; ep 7)
Cristal Lázare as Verde (Spain dub; ep 8)
Desiré Pillado as Komomo (Spain dub; ep 7)
Gonzalo Faílde as Ghechis (Spain dub; ep 4)
Jennifer Medel as Lillie (Latin American dub; ep 2)
Miguel Babio as Israel (Spain dub; ep 5)
Nacho Castaño as Lysson (Spain dub; ep 3)
Natalia García Dans as
Satsuki (Spain dub; ep 7)
Tristana (Spain dub; ep 6)
Ricardo Bautista as Barry (Latin American dub; ep 5)
Ruth Pazo Olivares as Tamao (Spain dub; ep 7)

Alejandro Veiga as Trace (Spain dub; ep 8)
Arturo Cataño as N (Latin American dub; ep 4)
Chelo Díaz as Elaine (Spain dub; ep 8)
Emilio Treviño as Hop (Latin American dub; ep 1)
Marisol Romero as Lusamine (Latin American dub; ep 2)
Miguel Angel Leal as Victor (Latin American dub; ep 1)
Ruth Pazo Olivares as
Paul (Spain dub; ep 1)
Samina (Spain dub; ep 2)
Santiago Martínez as Jericor (Spain dub; ep 5)
Sara Couce Manso as Ceres (Spain dub; ep 5)
Sergio Rodríguez-Guisán as N (Spain dub; ep 4)
Susana Leis as Aura (Spain dub; ep 6)

Analiz Sánchez as Diantha (Latin American dub; ep 3)
Andrés García as Alder (Latin American dub; ep 4)
Angélica Villa as Malva (Latin American dub; ep 3)
Betzabe Jara as Anthea (Latin American dub; ep 4)
Cassandra Valtier as N (young; Latin American dub; ep 4)
Cecilia Gómez as Jupiter (Latin American dub; ep 5)
Chelo Díaz as
Dianta (Spain dub; ep 3)
Paz (Spain dub; ep 4)
Damián Alonso as Mirto (Spain dub; ep 4)
Damian Cortés as Roco (Spain dub; ep 5)
Desiré Pillado as Malva (Spain dub; ep 3)
Emmanuel Alejandro as Hombre 1 (Latin American dub; ep 4)
Fernanda Gastélum as Concordia (Latin American dub; ep 4)
Francisco Javier Garaboa as Professor Samuel Oak (Spain dub; ep 8)
Gabriel Basurto as Announcer (Latin American dub; ep 1)
José Carlos San Segundo as Announcer (Spain dub; ep 1)
Juan Miranda as Professor Ciprés (Spain dub; ep 3)
Lupita Leal as Shauna (Latin American dub; ep 3)
Manuel Campuzano as Professor Sycamore (Latin American dub; ep 3)
Marsel Espinosa as Hombre 2 (Latin American dub; ep 4)
Marysol Lobo as Hilda (Latin American dub; ep 4)
Rocío Pereiras as Amor (Spain dub; ep 4)
Sergio Rodríguez-Guisán as Boys (Spain dub; ep 4)
Verania Ortiz as Serena (Latin American dub; ep 3)

Cecilia Gómez (Latin American dub; ep 5)
Emmanuel Alejandro (Latin American dub; ep 5)
Equipo Cassandra (Latin American dub; ep 4)
Ernesto Mascarua (Latin American dub; ep 5)
Julio Grijalva (Latin American dub; ep 5)
Spanish companies
Dubbing Studio: SDI Media Spain
Internet Streaming: YouTube
Italian staff
Italian cast
(none)
Diego Baldoin as Ghecis (ep 4)
Giulia Maniglio as Lylia (ep 2)
Matteo Brusamonti as Elisio (ep 3)
Mattia Bressan as Dandel (ep 1)

Laura Brambilla as Samina (ep 2)
Richard Benitez as Hop (ep 1)

Cinzia Massironi as Malva (ep 3)
Jacopo Calatroni as Professor Platan (ep 3)
Ludovica De Caro as Diantha (ep 3)
Maurizio Trombini as Announcer (ep 1)
Valentina Framarin as Concordia (ep 4)

Stefano Pozzi (ep 4)
Italian companies
Internet Streaming:
TV Pokémon
YouTube (Il Canale Pokémon Italiano Ufficiale)
German staff
German cast
(none)
Alexander Wohnhaas as Flordelis (ep 3)
Angelina Markiefka as Lilly (ep 2)
Felix Auer as Delion (ep 1)
Jakob Riedl as G-Cis (ep 4)

Anna Ewelina as Samantha (ep 2)
Max Schira as Hop (ep 1)

Bettina Zech as
Diantha (ep 3)
Team Flare Rüpel 2
Julia Bautz as Serena (ep 3)
Katharina von Daake as Pachira (ep 3)
Laura Maire as Sannah (ep 3)
Matthias Klie as Team Flare Vorstand (ep 3)
Oliver Mink as Announcer (ep 1)
Tobias Baum as Team Flare Rüpel 1 (ep 3)
Tobias Kern as Professor Platan (ep 3)

Anna Ewelina (ep 4)
Julia Bautz (ep 4)
Max Schira (ep 5)
German companies
(none)
Dutch staff
Dutch cast
ADR Director: Hilde de Mildt
Translation: Christa Lips
Fé van Kessel as Lillie (ep 2)
Xander Gallois as Leon (ep 1)

Anneke Beukman as Lusamine (ep 2)
Bauke van Boheemen as Hop (ep 1)
Finn Poncin as Announcer (ep 1)

Jip Bartels (eps 4-5)
Joey Schalker (ep 4)
Laura Osinga (ep 4)
Maria Hengst (ep 3)
Pim Wessels (ep 3)
Rosa Mee (ep 3)
Simon Zwiers (ep 4)
Dutch companies
Portuguese staff
Portuguese cast
(none)
Bruno Rocha as Lysandre (ep 3)
Clécio Souto as Leon (ep 1)
Filipe Albuquerque as Ghetsis (ep 4)
Leo Caldeira as Barry (ep 5)
Nany Assis as Lílian (ep 2)

Bruno Rocha as Alder (ep 4)
Fred Mascarenhas as Palmer (ep 5)
Gustavo Berriel as N (ep 4)
Isabele Riccart as Samina (ep 2)
Sílvio Gonzales as Hop (ep 1)

Andréia Dias as Júpiter (ep 5)
Carol Crespo Simões as Diantha (ep 3)
Filipe Gimenez as N (young; ep 4)
Gabriela Medeiros as Anthea (ep 4)
Helena Palomanes as Shauna (ep 3)
Karina Fonseca as
Concordia (ep 4)
Malva (ep 3)
Serena (ep 3)
Lacarv as Prof. Sicômoro (ep 3)
Ricardo Rossato as Announcer (ep 1)
Portuguese companies
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology