Tsukimichi -Moonlit Fantasy- (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Tsuki ga Michibiku Isekai Dōchū (Japanese)
Лунное путешествие (Russian)
月が導く異世界道中 (Japanese)
Themes: isekai
Plot Summary: Makoto Misumi is just an ordinary high school student living a regular life, but all of a sudden gets summoned to the other world to become a "hero." The goddess of the other world, however, insults him for being different and strips his "hero" title, before casting him off to the wilderness at the edge of the world. As he wanders the wilderness, Makoto encounters dragons, spiders, orcs, dwarves, and all sorts of non-human tribes. Because Makoto comes from a different world, he is able to unleash unimaginable magical powers and combat skills. But just how will he handle his encounters with various species and survive in his new environment. In this fantasy, Makoto tries to transform the other world into a better place despite the humans and gods having turned their backs on him.
User Ratings: 298 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 18 votes (sub:18)
 Excellent: 35 votes (sub:35)
 Very good: 85 votes (sub:80, dub:2, others:3
1 Polish subtitled
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Good: 69 votes (sub:67, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 54 votes (sub:53, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 19 votes (sub:19)
 Not really good: 12 votes (sub:12)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 476 users, rank: #2108 (of 8786)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.178 (Good+), std. dev.: 1.586, rank: #2704 (of 8908)
Weighted mean: 7.162 (Good), rank: #2633 (of 8908) (seen all: 7.27 / seen some: 7.11 / won't finish: 3.78)
Bayesian estimate: 7.175 (Good+), rank: #2351 (of 6771)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2021-07-07
Opening Theme:
"Gamble" by syudou
Ending Theme:
"Beautiful Dreamer" by Ezoshika Gourmet Club
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinji Ishihira
Series Composition: Kenta Ihara
Script:
Kenta Ihara (eps 1-12)
Storyboard:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; Teaser PV)
Kazunobu Shimizu (ED1-2)
Mutsumi Takeda (10GAUGE; Teaser PV)
Shinji Ishihira (OP; eps 1-12)
Episode Director:
Ayaka Tsujihashi (eps 3, 10)
Ayumu Uwano (ep 9)
Hiro Ohki (eps 4, 11)
Kazunobu Shimizu (eps 1, 6, 12)
Yoshito Hata (ep 5)
Yūshi Suzuki (eps 2, 8)
Yūsuke Onoda (ep 7)
Unit Director:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; Teaser PV)
Kazunobu Shimizu (Teaser PV; OP; ED1-2)
Original creator: Kei Azumi
Original Manga: Kotora Kino
Original Character Design: Mitsuaki Matsumoto
Character Design: Yukie Suzuki
Art Director: Masahiro Sato
Chief Animation Director:
Michio Satō (ep 8)
Takeshi Oda (ep 11)
Yukie Suzuki (OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10, 12
)

Yumiko Nakamura (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 12
)

Animation Director:
Ai Nakatani (ep 7)
Akane Imada (eps 3, 8)
Akihiko Ota (ep 12)
Atsuko Saitō (eps 8, 10-12)
Ayaka Nakao (eps 6, 9)
Eiichi Tokura (ep 7)
Emi Kouno (ep 9)
Eriko Kotobuki (eps 2-8, 10-12)
Hajime Yoshida (eps 6, 9, 11)
Hao Zhou (ep 11)
Hiro Ohki (eps 11-12)
Hiroshi Matsumoto (ep 12)
Hiroshi Numata (ep 11)
Hiroyuki Morita (ep 9)
Ippei Masui (ep 5)
Kazuma Nakao (ep 9)
Keiko Yamamoto (ep 5)
Kosei Takahashi (ep 7)
Kōsuke Yoshida (ep 9)
Masaru Kitao (eps 1, 12)
Masumi Hattori (ep 3)
Maya Uenishi (eps 3, 6, 8, 11)
Mina Ōsawa (OP)
Ming Zhe Qiu (ep 5)
Minoru Morita (ep 3)
Nanako Ninomiya (eps 6, 9, 11)
Nobuyuki Matsuo (ep 9)
Ryosuke Kuwahara (ep 11)
Sadao Ōshima (ep 4)
Shigeru Chiba (ep 11)
Shinichi Shigematsu (eps 4, 6, 11)
Shinichi Suzuki (ep 5)
Shiori Kudo (eps 8, 10, 12)
Shuji Nakanishi (ep 12)
Si Qi Chen (ep 9)
Takaya Yoshida (ep 10)
Takeshi Oda (ep 9)
Takuya Satoh (ep 9)
Tetsuya Koto (ep 12)
Tomoaki Kado (ep 3)
Yūji Takagi (ep 4)
Yuki Yokoyama (ep 9)
Yukie Suzuki (Teaser PV; ep 12)
Yumiko Nakamura (ED1-2; eps 4, 12)
Sound Director: Shōji Hata
Director of Photography: Masaaki Onodera
2D:
Hideki Chiba (Goofy; 5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

Ryoji Obata (Goofy; 5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

Ryūta Hayashi (Goofy; 5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

2D Supervision: Shinya Asanuma (5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

2nd Key Animation:
Aiya Hayashi (ep 7)
Anri Tamura (eps 4, 10, 12)
Atsuko Saitō (ep 12)
Aya Kokonoe (ep 1)
Ayaka Nakao (ep 12)
Ayame Enomoto (ep 5)
Chiyo Imamaki (OP; ED2; eps 4, 6, 8-12)
Daiki Matsuura (ep 2)
Eriko Kotobuki (ep 6)
Hao Zhou (eps 5, 11)
Haruka Ogiso (ep 12)
Hideaki Ariga (ep 7)
Hiroyuki Morita (ep 1)
Jae Ho Lee (ep 10)
Kazumasa Takeuchi (ep 3)
Konomi Tezuka (ep 5)
Kouichi Sugitani (ep 12)
Kouki Nakaya (ep 7)
Kousei Kudo (ep 3)
Mai Ishii (ep 5)
Masaru Sano (eps 1-2, 9)
Masato Nishikawa (ep 10)
Maya Uenishi (eps 3, 9)
Miu Tsuge (ep 5)
Nanako Fukuda (eps 9-12)
Natsumi Kubo (ep 12)
Natsumi Sakai (ep 1)
Nobuyuki Matsuo (ep 12)
Ryōko Fujikawa (ep 3)
Saeko Kobayashi (ep 10)
Shiho Tamai (ep 2)
Shisei Nagayama (ep 11)
Shunsuke Takarai (ep 12)
Si Qi Chen (eps 1, 5)
Takuya Satoh (ep 5)
Tomoka Karino (ep 3)
Tsutomu Yamamoto (ep 3)
Yang He (Teaser PV)
Yi Lun Teng (ep 5)
Yukie Yasuoka (eps 1, 4, 9)
Yusuke Shimizu (ep 7)
Yuya Hiderita (eps 1, 3, 10-12)
Yuya Suzuki (ep 7)
Action Director: Yūshi Suzuki
Animation producer:
Shouhei Tsukuda
Yōsuke Shimada
Art Board: Kouki Nagayoshi
Art Setting: Masahiro Sato
Assistant Director: Kazunobu Shimizu
Background Art:
Chiaki Tsukahara (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Eiji Takahashi (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Eito Nakajima (Baku Production; ep 7)
Hiroko Murai (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Kaoru Chiba (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Kazuaki Iida (Baku Production; ep 7)
Kazuya Yoshida (Baku Production; eps 5-11 odd)
Masanori Nishiyama (Baku Production; eps 9, 11)
Mayuka Ota (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Mirai Iida (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Mitsuharu Miyamae (Baku Production; eps 5-11 odd)
Miwa Suzuki (H・E・D WORKS; eps 2-3, 10, 12)
Rumi Matsumoto (H・E・D WORKS; OP; 7 episodes
eps 1-4, 8, 10, 12
)

Xi Wen Feng (Baku Production; ep 11)
Xue Hui Qian (Baku Production; eps 9, 11)
Yasufumi Wada (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Yoko Nagai (Baku Production; ep 9)
Yoko Odawara (Baku Production; eps 5-11 odd)
Yu Zhang (Baku Production; eps 5-11 odd)
Yuka Shiga (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Yumika Terashima (H・E・D WORKS; OP; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Background Art Assistant:
Aiko Katsumata (Athena Art Studio; eps 7, 9, 11)
Goichi Katanosaka (Studio WHO; ep 5)
Kaori Takao (Studio WHO; ep 7)
Masanobu Otani (Athena Art Studio; eps 7, 9, 11)
Natsuyo Kato (Studio WHO; eps 5, 9, 11)
Shinji Saitō (Athena Art Studio; eps 7, 9, 11)
Shoichiro Sugiura (Athena Art Studio; eps 7, 9, 11)
Takahiro Saitō (Studio WHO; eps 5-11 odd)
Tomoko Shimomoto (Studio WHO; eps 5-11 odd)
Tsutomu Fujita (Studio WHO; eps 5-11 odd)
Chief In-Between Animation Supervisor: Tomoya Takahashi
Color design: Masato Takagi
Color setting:
Chizuru Kuroi (ep 5)
Masato Sasaki (eps 3, 6, 9)
Masato Takagi (OP; eps 1, 12)
Naoko Kodama (eps 2, 10)
Riku Saito (ep 7)
Yukiko Ario (eps 4, 8, 11)
Yukiko Yamaguchi (ep 5)
Cooking Animation Director: Yuki Yokoyama (ep 8)
Copyright Production: Yu Kondou
Editing: Gō Sadamatsu
In-Between Animation:
Han Bin Liu (C2C; OP; ED1; 6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 9
)

Kaito Kuno (C2C; OP; 8 episodes
eps 1, 3-6, 9-10, 12
)

Kazuki Shigematsu (C2C; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9-10
)

Meng Ying Wu (C2C; OP; ED2; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9-10, 12
)

Momiji Kagaya (C2C; OP; 7 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 10, 12
)

Rino Isago (C2C; OP; 9 episodes
eps 1, 3-7, 9-10, 12
)

Shunya Nitta (C2C; OP; ED2; eps 1, 3-7, 9-12)
Teru Kobayashi (C2C; OP; eps 1, 3-7, 9-12)
Tomoya Takahashi (C2C; eps 6, 10-12)
In-Between Check:
Erina Ogawa (ep 5)
Han Bin Liu (ED1; eps 6, 10)
Mami Saitō (ep 5)
Momiji Kagaya (ep 9)
Riku Saito (ep 7)
Sae Manaka (eps 2-4, 8)
Tomoya Takahashi (Teaser PV; OP; ED2; eps 1, 12)
In-Between Check Assistant:
Han Bin Liu (ep 12)
Momiji Kagaya (ep 12)
Key Animation:
Akane Imada (ep 3)
Akihide Miya (ep 10)
Akiko Mori (ep 10)
Anri Tamura (ep 11)
Atsuko Yamazaki (eps 1-2)
Ayaka Nakao (ep 4)
Ayaka Nishide (eps 6, 10)
Ayumi Tsukishita (eps 3, 9)
Eiko Yamada (ep 2)
Eriko Kotobuki (eps 1-2)
Erina Murakami (eps 4, 8)
Fuminori Tsukita (ep 1)
Hao Zhou (eps 4, 8)
Haruka Ogiso (ep 4)
Hinata Ishida (eps 6, 10)
Hiro Ohki (ep 3)
Hirobi Muranaka (ep 4)
Hirofumi Onodera (ep 7)
Hirotaka Nii (ep 1)
Hiroyoshi Iida (eps 9-10)
Hiroyuki Morita (ep 11)
Junko Matsushita (eps 6, 11)
Kahoru Hirata (ep 10)
Kazuma Nakao (ep 4)
Kazumasa Takeuchi (eps 3, 11)
Kazunori Ozawa (OP; eps 4, 12)
Kiyotaka Takezawa (eps 6, 10)
Kōichi Takai (eps 1, 3, 11)
Koji Nagatomi (Teaser PV)
Kouji Kawaguchi (ep 10)
Kousei Kudo (ep 3)
Kumiko Kakoi (ep 5)
Makiko Takeda (ep 11)
Mao Kawaguchi (eps 4, 8-9, 12)
Masaharu Morinaka (eps 6, 10)
Masahiro Furihata (eps 4, 11)
Masahiro Okamura (eps 1-2, 9)
Masato Nishikawa (eps 3, 10)
Masayasu Yoshida (eps 1-2)
Masumi Hattori (ep 8)
Maya Uenishi (eps 3, 9)
Mieko Seki (ep 11)
Mitsuyo Tsuno (eps 6, 10)
Naoaki Houjou (ep 2)
Naomi Okita (ep 12)
Naomi Tsuruta (ep 4)
Naoto Kaneda (ep 3)
Natsumi Kubo (ep 11)
Nobuharu Ishido (ep 7)
Nobunori Wakana (eps 1-2, 4)
Rie Nakanishi (eps 2, 12)
Rie Omori (ep 6)
Rika Kanetaka (ep 5)
Ryo Haga (OP; eps 7, 9, 12)
Ryōko Fujikawa (eps 3, 6, 8, 11)
Ryosuke Kuwahara (OP)
Saeko Kobayashi (ep 10)
Satoshi Sakai (ep 1)
Shigeru Chiba (Teaser PV; ep 12)
Shintaro Tsubota (ep 6)
Shiro Kudaka (ep 6)
Shogo Kohama (ep 11)
Shōhei Sakai (ep 4)
Shuji Nakanishi (eps 1-2)
Si Qi Chen (5 episodes
eps 4, 6, 8-9, 11
)

Sōta Matsunaga (ep 6)
Tadashi Shida (OP; eps 1, 12)
Taeko Ōgi (eps 3, 9)
Takaaki Nagano (ep 2)
Takafumi Hino (OP)
Takaya Kitahara (eps 4, 12)
Takaya Yoshida (ED1-2)
Takeshi Nishino (ep 12)
Takuya Satoh (eps 4, 8, 11)
Tetsuya Matsumoto (ep 9)
Tomoka Karino (ep 3)
Tomoko Shimizu (eps 4, 8-9)
Toshihiko Masuda (eps 1, 3-5, 8)
Toshiyasu Ishibashi (ep 3)
Tsutomu Sakamoto (ep 11)
Tsutomu Yabuki (eps 2-3)
Tsutomu Yamamoto (eps 3, 6)
Wataru Kikukawa (ep 3)
Yan Xin Fan (ep 10)
Yoshitaka Katō (ep 10)
Yuji Nakao (ep 7)
Yūji Takagi (Teaser PV; OP; eps 7, 9, 12)
Yukie Suzuki (ED2; ep 1)
Yukiko Ishibashi (ep 9)
Yumeto Ogawa (ep 2)
Yūshi Suzuki (Teaser PV; OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 8, 12
)

Yuya Hiderita (ep 8)
Zheng Tian Pan (ep 5)
Layout Supervision: Hiroki Ikeshita
Logo Design: Takanao Ahei
Main Animator:
Ryo Haga
Yūji Takagi
Mob Animation Director: Yuki Yokoyama (ep 10)
Monster Design: Hiroshi Arisawa
Motion Graphics: Atsushi Kobayashi (10GAUGE; OP)
Music Director: Mitsuhiro Toyoda
Official HP Production:
Keiichi Kido
Kentarō Suge
Original Work Assistant:
Kunihiko Senba (Alphapolis Editorial Dept.)
Yousuke Takahashi (Alphapolis Editorial Dept.)
Paint Check:
Chizuru Kuroi (ep 5)
Masato Sasaki (eps 3, 6, 9)
Masato Takagi (OP; ED1-2; eps 1, 12)
Naoko Kodama (eps 2, 10)
Riku Saito (ep 7)
Yukiko Ario (eps 4, 8, 11)
Yukiko Yamaguchi (ep 5)
Paint Check Assistant: Sakiko Teguramori (eps 11-12)
Photography:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; Teaser PV; OP)
Daisuke Matsuki (10GAUGE; Teaser PV; OP)
Guk Dong Kim (God Flics; ep 4)
Ha Neul Lee (God Flics; ep 4)
Hideo Okazaki (AMGA; ep 4)
Jia Cheng Wang (Cyan; eps 1-12)
Jia Ying Jian (Cyan; eps 1-12)
Jun Kubota (CUE; eps 1-12)
Jung Deok Kim (AMGA; ep 4)
Jung Soo Sim (God Flics; ep 4)
Kaori Izumi (10GAUGE; Teaser PV; OP)
Katsuaki Kamata (Studio Twinkle; ep 3)
Koji Sawada (Studio Twinkle; ep 3)
Masaaki Onodera (Cyan; ED2; ep 12)
Masanori Kisoi (AMGA; ep 4)
Sang-Hyeon Ji (Cyan; eps 1-12)
Seimu Enomoto (AMGA; ep 4)
Senichi Sugiura (AMGA; ep 4)
Seon Ki Ham (God Flics; ep 4)
Shigenari Nishi (AMGA; ep 4)
Takumi Hirano (Cyan; eps 1-12)
Tatsuya Kikuchi (Studio Twinkle; ep 3)
Tomoaki Hirai (AMGA; ep 4)
Tomoya Yokoyama (Cyan; ep 12)
Wataru Nakamichi (Cyan; eps 1-12)
Yasushi Hattori (AMGA; ep 4)
Yohei Konishi (Studio Twinkle; ep 3)
Yoshihiro Kajiwara (Cyan; eps 1-2, 5, 7)
Yoshito Kuwa (Cyan; eps 1-12)
Yuki Okada (AMGA; ep 4)
Yūsuke Yamamoto (Cyan; eps 1-12)
Photography Advancement:
Michiko Takahisa (Teaser PV)
Min Seo Kim (eps 1-12)
Mutsumi Takeda (10GAUGE; OP)
Photography Special Effects:
Jun Kubota (CUE; eps 2, 5-7)
Yoshito Kuwa (eps 3-4, 9-12)
Production Advancement:
Atsushi Hikasa (ep 11)
Hiroki Yoshida (ep 7)
Masayuki Kojiroi (ep 5)
Takuya Hiyoshi (OP)
Tomoki Saitô (ED1-2)
Yōsuke Yoshida (eps 4, 8, 12)
Yu Kondou (ep 1)
Yū Shibamoto (Teaser PV; ep 2)
Yūshin Yamamoto (eps 6, 10)
Yūta Ōno (eps 3, 9)
Production Cooperation: Masashi Aisaka (Bel-Air Music Publishing)
Production Desk: Yū Shibamoto
Production Supervision: Ryōsuke Yamada
Publicity Producer: Yoshiki Maeda
PV Production: Tomotaka Kawabe (Teaser PV)
Recording: Yoshinori Tsurumaki
Setting Production: Yu Kondou
Sound Effects: Noriko Izumo
Sound Production Manager:
Taisuke Yoshimura
Yūsuke Watanabe
Special Effects:
Jun Kubota (CUE; ED2)
Yuichi Furuichi
Theme Song Arrangement:
Johannes Nilsson (ED for ep. 1)
syudou (OP)
Yasuharu Takanashi (ED for ep. 4)
Theme Song Composition:
Chuji Kinoshita (ED for eps. 1, 4)
Suguru Ikezawa (ED)
syudou (OP)
Theme Song Lyrics:
Michio Yamagami (ED for eps. 1, 4)
Suguru Ikezawa (ED)
syudou (OP)
Theme Song Performance:
Akari Kitō (ED for ep. 4)
Ayane Sakura (ED for ep. 4)
Ezoshika Gourmet Club (ED)
Natsuki Hanae (ED for ep. 1)
syudou (OP)
Video Editing:
Noboru Ōba (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Yūdai Uchida (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Akari Kitō as Mio
Ayane Sakura as Tomoe
Natsuki Hanae as Makoto Misumi

Aiko Ninomiya as Rinon
Kazuhiko Inoue as Patrick Rembrandt
Kenjiro Tsuda as Shiki
Lynn as Aqua
Masaharu Satō as Morris
Minami Tanaka as Eris
Reina Ueda as The Goddess
Saika Kitamori as Ranina
Saori Hayami as Ema
Shinpachi Tsuji as Beren
Taku Yashiro as Lime Latte
Tomoaki Maeno as Tsukuyomi-no-Mikoto
Yūki Shin as Hazal
Yuna Kamakura as Louisa
Yurika Kubo as Toa

Akio Ohtsuka as Mondo (eps 10, 12)
Aoi Koga as Nerie (eps 10-11)
Haruka Jin'ya as Elder 3 (ep 10)
Hayato Kimura as Elder 2 (ep 10)
Hazuki Ogino as
Adventurer 1 (ep 6)
Girl with cat ears (ep 2)
Hiromichi Tezuka as
Eld (eps 3, 5)
Hokuto (eps 10-11)
Mills (ep 4)
Kento Shiraishi as Innkeeper (eps 3-4)
Masashi Nogawa as Orc 1 (eps 2, 6, 11)
Megumi Satou as
Haruna (eps 5-6, 11)
Lisa (ep 7)
Miyuki Sawashiro as Sofia Bulga (eps 11-12)
Nene Hieda as Yuno (ep 7)
Reiō Tsuchida as Malcolm (eps 10-11)
Rena Maeda as Elaine (eps 9-11)
Rumi Okubo as
Akina (eps 3, 5, 9, 12)
Guild member (ep 6)
Makoto's mother (ep 11)
Shinnosuke Ogami as Orc (ep 1)
Shōmaru Zōza as
Agares (ep 8)
Derek (eps 3-4)
Examiner (ep 6)
Orc chief (ep 2)
Riz (ep 1)
Shouto Kashii as Ergistori (ep 10)
Shunsuke Takeuchi as Adonow (ep 10)
Sōma Saitō as Mitsurugi (eps 11-12)
Sōshirō Hori as Elder 1 (ep 10)
Takaaki Torashima as
Adventurer 1 (ep 12)
Demon (ep 1)
Liddy (eps 9, 11)
Magician (ep 7)
Orc 1 (ep 8)
Takaaki Uchino as Orc 2 (ep 1)
Takuya Nakashima as Hayato (5 episodes
eps 2, 6, 8-9, 11
)
Tomohiro Yamaguchi as
Citrus (eps 6-7, 12)
Human 1 (ep 3)
You Kitazawa as Lugui (eps 3, 5, 9)
Yūko Natsuyoshi as Receptionist (ep 3)
Yumiri Hanamori as Shifu (ep 7)
Yuna Kamakura as Orc 3 (ep 1)
Yurie Kozakai as
Ashes (ep 8)
Younger receptionist (ep 3)
Japanese companies
2D: Goofy (5 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 12
)

2nd Key Animation:
A-Real (ep 2)
Anitus Kōbe (OP; ep 2)
Art Base Bam (ep 12)
AXsiZ (ep 3)
Be Loop (eps 1-3)
BEEP (ep 9)
Bibury Animation Studio (ep 11)
cantus (ep 9)
EKACHI EPILKA (ep 6)
Studio Focus (eps 10, 12)
GAINAX Kyoto (ep 3)
Geek Toys (eps 3, 11)
GK Sales (eps 4, 8, 12)
Grain (ep 9)
Hikage Kobo (ep 9)
Hikari no Sono Animation (ep 4)
J&K Corporation (ep 7)
Line Farm (ep 11)
M.S.J Musashino Production (OP)
Nakamura Production (eps 1-2, 4, 10)
Revival (ep 7)
Snow Light Staff (ep 3)
Studio Arche (ep 10)
Studio CL (OP; ep 11)
Studio Giga (ep 9)
Studio Gimlet (eps 1-4, 6, 10)
Studio Lings (eps 1-3, 6)
Studio Toybox (eps 3-4)
Weilai Animation (Teaser PV; OP; eps 1-4, 6, 8-12)
WHITE FOX (eps 6, 10)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 1-3)
Animation Direction:
Hikari no Sono Animation (ep 11)
Weilai Animation (ep 12)
Animation Production: C2C
Background Art:
Baku Production (eps 5-11 odd)
H・E・D WORKS (Teaser PV; OP; ED1-2; 8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Background Art Assistance:
Athena Art Studio (eps 7, 9, 11)
GACHI Production (eps 5, 7)
Studio Blue (ep 7)
Studio KAIMU (eps 6, 10)
Studio WHO (eps 5-11 odd)
Broadcaster: Animax Asia (;SEA Region)
Direction: 10GAUGE (Teaser PV)
In-Between Animation:
C2C (uncredited; OP; ED1; eps 1, 3-7, 9-12)
Cheng Pin Animation (ep 12)
GK Sales (ep 12)
Grain (ep 9)
Hanil Animation (ep 5)
Hikage Kobo (ep 9)
Hikari no Sono Animation (ep 9)
J&K Corporation (ep 7)
J-Cube (ep 5)
M.S.J Musashino Production (OP)
Revival (ep 7)
SMX (ep 7)
Studio CL (OP; ep 12)
Studio Lings (Teaser PV; 7 episodes
eps 2-4, 8, 10-12
)

Triple A (6 episodes
eps 1-2, 5-6, 9, 12
)

Weilai Animation (Teaser PV; OP; ED1-2; 7 episodes
eps 1, 3, 6, 9-12
)

In-between Check: Studio Lings (ep 11)
Key Animation:
Art Base Bam (ep 5)
Hikage Kobo (eps 9, 11)
Hikari no Sono Animation (eps 11-12)
J-Cube (ep 5)
Studio Mugen (eps 8, 12)
Weilai Animation (eps 8-9, 12)
Motion Graphics: 10GAUGE (OP)
Music Production: Nichion
Music Production Assistance:
Myrica Music
Team-MAX
Paint:
Cheng Pin Animation (ep 12)
GK Sales (ep 12)
Grain (ep 9)
Hanil Animation (ep 5)
Hikari no Sono Animation (ep 9)
J&K Corporation (ep 7)
J-Cube (ep 5)
M.S.J Musashino Production (OP)
Revival (ep 7)
SMX (ep 7)
Studio CL (OP; ep 12)
Studio Lings (7 episodes
eps 2-4, 8, 10-12
)

Triple A (7 episodes
eps 1-2, 4-6, 9, 12
)

Weilai Animation (OP; ED1-2; 7 episodes
eps 1, 3, 6, 9-12
)

Photography:
10GAUGE (Teaser PV; OP; ED1)
AMGA (ep 4)
CUE (eps 1-12)
Cyan (ED2; eps 1-12)
God Flics (ep 4)
Studio Twinkle (ep 3)
Production Assistance:
Magic Bus (ep 5)
Mouse (ep 7)
Production Cooperation: Bel-Air Music Publishing
Recording Studio: Studio Don Juan
Sound Production: HALF H·P STUDIO
special effects: CUE (ED2)
Storyboard: 10GAUGE (Teaser PV)
Theme Song Production: GIANT LEAP (ED)
Video Editing: IMAGICA Lab. (eps 1-12)
Visual Direction: 10GAUGE (OP)
English cast
English staff
ADR Director: Jerry Jewell
Translation: Mikka Stifler
ADR Script: Jessica Cavanagh

ADR Engineer: Domonique French
ADR Prep: Benjamin Tehrani
ADR Script Supervisor: Emily Neves
Editing: Alicia Ashby (subtitles)
Mix Engineer: Andrew Tipps
English companies
Broadcaster: Aniplus Asia
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology