×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Komi Can't Communicate (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Comi-san wa Comyushō desu. (Japanese)
古見さんは、コミュ症です。 (Japanese)
Objectionable content: Mild
Plot Summary: Shouko Komi is the most popular girl at Itan Private High School. People are awestruck by her beauty, grace, and stoicism. But after homeroom introductions, Hitohito Tadano discovers that Komi isn't withdrawn because of her esteemed popularity. It's because she possesses extreme social anxiety and has trouble communicating with others. After managing to exchange words via chalkboard, Komi reveals that it's her dream to make one hundred friends. Tadano becomes the first and promises to help with the other ninety-nine.
User Ratings: 381 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 41 votes (sub:39, dub:1, raw:1)
 Excellent: 62 votes (sub:59, dub:2, others:1
1 French subtitled
)
 Very good: 119 votes (sub:110, dub:7, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Good: 80 votes (sub:71, dub:5, raw:2, others:2
1 Polish subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 43 votes (sub:40, dub:3)
 So-so: 16 votes (sub:15, dub:1)
 Not really good: 12 votes (sub:12)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 4 votes (sub:4)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 521 users, rank: #1998 (of 8900)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.562 (Very good−), std. dev.: 1.6584, rank: #1525 (of 9011)
Weighted mean: 7.540 (Very good−), rank: #1430 (of 9011) (seen all: 7.81 / seen some: 7.21 / won't finish: 4.35)
Bayesian estimate: 7.538 (Very good−), rank: #1167 (of 6778)
Episode titles: We have 12
Vintage:
2021-10-06 (Japan, TV broadcast)
2021-10-07 (Netflix streaming, Japan)
2021-10-21 (Netflix streaming, outside Japan)
Opening Theme:
"Cinderella" by Cidergirl
Ending Theme:
"Hikareinochi" by Kitri
Trivia: We have 1
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Ayumu Watanabe
Director: Kazuki Kawagoe
Series Composition: Deko Akao
Script:
Deko Akao (eps 1-5, 8, 12)
Yumi Suzumori (eps 6-7, 9-11)
Storyboard:
Akinori Fudesaka (eps 5, 8)
Erkin Kawabata (eps 4, 9)
Fumiya Hōjō (ep 7)
Fumiya Kitajou (ep 7)
Hideki Chiba (ED)
Kazuki Kawagoe (eps 1, 3, 12)
Masatoshi Hakada (eps 11-12)
Takumi Shibata (ep 2)
Tetsuo Yajima (OP; ep 10)
Toshinori Watanabe (ep 6)
Episode Director:
Akira Koremoto (ep 10)
Erkin Kawabata (eps 4, 12)
Fuminori Ishimaru (ep 12)
Hye Jin Seo (ep 9)
Kazuki Kawagoe (eps 1, 12)
Kouki Uchinomiya (ep 5)
Naoki Murata (ep 6)
Shintarō Noro (ep 11)
Sōta Yokote (ep 7)
Taiei Andou (ep 2)
Takahiro Tanaka (ep 3)
Tohru Ishida (ep 8)
Unit Director:
Hideki Chiba (ED)
Kazuki Kawagoe (OP)
Original creator: Tomohito Oda
Character Design: Atsuko Nakajima
Art Director: Masaru Satō
Chief Animation Director:
Akane Hirota (6 episodes
eps 2, 4-6, 9, 11
)

Atsuko Nakajima (ep 1)
Atsuko Nakajima (7 episodes
eps 1-7 odd, 8, 10, 12
)

Animation Director:
Akane Hirota (ep 12)
Akane Ogawa (eps 1, 4, 12)
Asami Hayakawa (OP; eps 1, 10, 12)
Asami Sodeyama (ep 3)
Atsuko Nakajima (ED)
Ayaka Murakami (ep 2)
Emiri Kanauchi (ep 7)
Etsushi Mori (ep 3)
Geun Young Bae (eps 5, 8)
Haruki Moriya (ep 7)
Haruyoshi Nomura (OP; ep 12)
Hirofumi Morimoto (ep 2)
Hyun Ju Song (eps 5, 8)
Isao Nanba (OP)
Jae Seok Park (ep 5)
Jun Takagi (ep 11)
Kyoko Chika (ep 3)
Maiko Katsuki (eps 4, 10)
Mayumi Oda (ep 6)
Miho Kaneshiro (eps 10, 12)
Naho Kozono (ep 7)
Natsumi Yamashita (ep 6)
Ran Young Kim (ep 8)
Rui Kondou (eps 1, 10, 12)
Shingo Fujisaki (ep 7)
Shinya Nogami (eps 5, 8)
Shōta Yoshida (eps 3, 6)
Song Hwa Park (ep 5)
Taichi Nakaguma (ep 6)
Tooru Sawamura (ep 2)
Wakako Yoshida (ep 3)
Won Ha Cho (ep 8)
Yoshiharu Fukushima (ep 11)
Yukari Koike (ep 6)
Yuki Hijikata (ep 12)
Sound Director: Jun Watanabe
Cgi Director: Yū Nagai (OLM Digital; eps 1-2, 4-12)
Director of Photography: Tomo Namiki
2D Design:
Chie Katō (eps 1-11)
Eri Katō (eps 1-11)
Kaori Watanabe (ep 12)
Katsuki Matsumoto (eps 6-10)
Minami Okamura (Goofy; ep 11)
Rino Sugiyama (Goofy; ep 12)
Ryūta Hayashi (Goofy; eps 6-12)
Tenmon Funakawa (Goofy; eps 6-12)
2nd Key Animation:
Akane Ogawa (ep 1)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 3)
Akiko Kashō (ep 10)
Akira Hosogaya (ep 1)
Akira Koremoto (ep 1)
Akira Ōshimizu (eps 1, 7)
Angelo Yoshioka (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Arine Nonose (Studio Live; ep 4)
Asahi Yoshimura (ep 4)
Azusa Ikeda (Seven Arcs; ep 10)
Azusa Okazaki (ep 10)
Bich Ngoc (Sao Sang Design; ep 3)
Chau Ngoc (Sao Sang Design; ep 3)
Chihiro Hayashi (ep 11)
Dai Bai (ep 7)
Denise Destri Bacic (ep 11)
Eru Saida (ep 10)
Eun Young Choi (eps 5, 8)
Fūka Niida (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Fuminori Ishimaru (OP; eps 1, 4-5)
Haruko Higashida (ep 6)
Håvard Skjeggestad Dale (ep 11)
Hiroko Hayashi (ep 10)
Hironori Kanetaka (ep 11)
Hiroshi Mimata (OP; 5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 10
)

Hisanobu Yamamoto (ep 10)
Jia Hui Guo (eps 5, 8)
Jukino Machida (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Jun Miki (ep 4)
Kana Hayashi (ep 6)
Kanade Karasawa (DEEN Animation Studio; eps 3, 6)
Kanari Yamada (OP; eps 1, 5, 10)
Kazuya Sakamoto (Sunrise 3st; ep 10)
Kenichi Kangawa (ep 10)
Kentarō Nezu (ep 10)
Kiyoto Tamaki (ep 2)
Konomi Tezuka (eps 5, 8)
Kumiko Tanihira (Anime Torotoro; eps 4, 7)
Mai Ishii (ep 8)
Maiko Abe (ep 1)
Maiko Katsuki (ep 10)
Mamia Nakata (DEEN Animation Studio; ep 3)
Masami Koiwa (OP; ED; eps 1, 3-8, 10)
Megumi Soga (eps 1, 7)
Megumi Ueda (ED; eps 1, 3-5, 7)
Mei Arai (BONES Animation Dept.; eps 3-4)
Mieko Seki (ep 11)
Miho Arai (DEEN Animation Studio; ep 3)
Mina Nishikido (ep 11)
Misa Takada (BONES Animation Dept.; eps 3-4)
Miyaka Hanafusa (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Miyako Ōta (ep 1)
Miyako Satō (ep 3)
Mizuho Tajima (eps 4-5, 7-8)
Mizuki Honda (DEEN Animation Studio; eps 2-3)
Nahoko Yamaoka (ep 7)
Nana Doi (TRIGGER; ep 10)
Natsumi Tomobe (OP; ep 4)
Nene Nimura (Sunrise; eps 4, 10)
Nozomi Beniya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 3)
Ran Young Kim (eps 5, 8)
Rie Nakagome (ep 10)
Rikako Nakamura (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Risa Furukawa (eps 5, 8)
Risa Sugimoto (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Ryōka Moriyama (ep 10)
Sachiyo Takada (ep 11)
Saki Inoue (ep 4)
Saki Kugita (ep 11)
Satsuki Kusuhashi (DEEN Animation Studio; eps 2-3)
Seiji Kuboyama (Studio Live; ep 10)
Seo Jin Kim (eps 5, 8)
Seo Na Kim (eps 5, 8)
Shunpei Iwasaki (ep 11)
Simoilov Pavelo (ep 11)
Tae Sakurai (DEEN Animation Studio; ep 3)
Takayuki Higashi (DEEN Animation Studio; eps 2-3)
Taki Hayashida (ep 11)
Tatsuya Ogawa (ep 4)
Thong Thanh (Sao Sang Design; ep 3)
Toan Vu (Sao Sang Design; ep 3)
Tomoaki Mimiura (ep 7)
Tomoko Kameyama (ep 5)
Tomoya Yamaguchi (TRIGGER; ep 10)
Tooru Sawamura (ep 2)
Tram Ngoc (Sao Sang Design; ep 3)
Wei Ying Lin (Seven Arcs; ep 10)
Youko Kuboyama (ep 11)
Yū Shibata (ep 7)
Yuka Koichi (ep 10)
Yuka Nagata (ep 4)
Yuki Hijikata (ep 1)
Yun Hee Choi (ep 8)
Yuri Tanaka (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Yuuichi Namiki (eps 1, 10)
Yuuki Tanihigashi (ep 10)
Zhen E Zheng (ep 5)
3D CG: Yū Nagai (OLM Digital; OP)
Animation producer: Hiroaki Kojima
Asset Coordinator: Ayumi Nakamura (OLM Digital; eps 1-6, 11-12)
Assistant Animation Director:
Akane Ogawa (ep 5)
Asami Miyazaki (ep 5)
Keinosuke Ami (ep 5)
Assistant Director: Isao Nanba
Associate producer:
Mayu Uemura
Riho Nakagawa
Avant Key Animation: Haruyoshi Nomura (ep 2)
Avant Storyboard: Kazuki Kawagoe (ep 2)
Avant Storyboard Clean Copy: Haruyoshi Nomura (ep 2)
Avant Unit Director: Kazuki Kawagoe (ep 2)
Background Art:
Airi Hayashi (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 1)
Ayumi Takasaki (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-12)
Chiharu Satō (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 5, 9)
Chihiro Sato (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1, 3-12)
Chiho Wada (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1, 5)
Haruto Okada (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-12)
Hiroshi Kanno (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 2, 4, 11)
Hiroyuki Hasegawa (Y.A.P. Ishigaki Production; ED; eps 4-12)
Ken Arai (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 5, 7)
Mizuki Ishiguro (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-3)
Mizuki Morimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 2-12)
Moe Sumimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 7, 12)
Natsuko Tsutsumiya (Y.A.P. Ishigaki Production; ED)
Niki Higaki (Y.A.P. Ishigaki Production; ED; eps 1-12)
Sakura Yamamoto (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-4, 6, 12)
Shūta Yuasa (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1-6)
Yuki Shigekawa (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 1, 3-12)
CG Assistant:
Chie Sakurai (CONTORNO; eps 1-2)
Kikumi Uemura (CONTORNO; eps 1-2)
Kozue Ueno (CONTORNO; eps 1-2)
Marie Tanaka (CONTORNO; eps 1-2)
Takeshi Manabe (CONTORNO; eps 1-2)
CG Design:
Aoi Ōiwa (OLM Digital; eps 1-6)
Yūjin Uetani (OLM Digital; eps 1-3)
Yuka Miyajima (OLM Digital; eps 1-6, 11-12)
CG Lead Designer: Yū Nagai (OLM Digital; ep 3)
CG Producer: Shōta Hirano (OLM Digital; eps 1-12)
CG Production Coordinator: Kōsuke Saitō (OLM Digital; eps 1-12)
CG Supervisor: Futoshi Seo (OLM Digital; eps 1-12)
Color design: Yuki Hayashi
Color setting:
Arisa Komatsu (ep 9)
Ayaka Nagano (ep 7)
Mizuki Nakagawa (DEEN Digital; ep 6)
Yoshinori Ueki (Studio Gash; ep 5)
Yui Azumi (DEEN Digital; ep 3)
Yuka Kadowaki (DEEN Digital; ep 2)
Yuki Hayashi (OP; ED; 4 episodes
eps 1, 4, 10, 12
)

Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; ep 8)
Yumi Toriyama (R.I.C; ep 11)
Yuuichi Namiki (eps 4, 10, 12)
Domestic Licensing:
Kyouko Hayashibe
Yuukou Itou
Dot Design: Haruyoshi Nomura (ep 1)
Editing: Toshihiko Kojima
Effect Assistant: Yotsube (eps 1-12)
Eyecatch Animation:
Akane Hirota (ep 11)
Haruyoshi Nomura (eps 8-10)
Isao Nanba (5 episodes
eps 2-3, 6-7, 12
)

In-Between Animation:
Aimi Sugimoto (TRIGGER; ep 1)
Angelo Yoshioka (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Aoi Maekawa (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4, 10)
Asuka Nagata (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Ayame Enomoto (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Ayami Hashimaru (TRIGGER; ep 1)
Azusa Honda (Shuka; ep 1)
Chihiro Henmi (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Daiki Takase (Seven Arcs; ep 1)
Denise Destri Bacic (Jumonji; ep 11)
Dian Zhou (Seven Arcs; ep 1)
Emari Morita (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Erika Ono (Shuka; ep 1)
Eun Hee Kim (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Fūka Niida (DEEN Animation Studio; eps 2, 6)
Hae Yung Jo (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Haruka Itakura (OLM Digital Animation Room; ED; eps 1, 10)
Haruki Okumatsu (Shuka; ep 1)
Haruna Morikawa (Seven Arcs; ep 1)
Haruna Yoshikawa (Shuka; ep 1)
Haruto Murata (OLM Digital Animation Room; ED; eps 1, 10)
Håvard Skjeggestad Dale (Jumonji; ep 11)
Hibiki Hirosawa (Shuka; ep 1)
Hideki Takeuchi (Shuka; ep 1)
Hina Sasaki (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Hiromi Itō (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Hyūi Sakano (Anitus Kobe; ep 1)
Ikumi Goto (TRIGGER; eps 1, 4)
Ikumi Itō (Magic Bus; ep 5)
Jeon Gu Gu (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Jia Hui Guo (Magic Bus; ep 8)
Jukino Machida (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Kaho Kiyota (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Kaito Kumagai (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Kana Fujishiro (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Kanami Kawanishi (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Kei Goda (OLM Digital Animation Room; ep 10)
Kiyoto Tamaki (DEEN Animation Studio; ep 2)
Lin Gui Du (Magic Bus; ep 8)
Mai Ikeuchi (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Mami Saitō (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Marie Tomizuka (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Masayo Okuzumi (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Miho Kawasaki (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4, 10)
Mika Kimura (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Mika Sugawara (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4, 10)
Ming Jian Chen (Seven Arcs; ep 1)
Misaki Saitō (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Misora Yamaji (TRIGGER Fukuoka Studio; ep 4)
Miu Tsuge (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Mizuki Honda (DEEN Animation Studio; eps 2-3, 6)
Momoko Kifune (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4, 10)
Nagisa Zaizen (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Naho Harada (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Nanako Toyoda (Shuka; ep 1)
Naoki Nakamura (Magic Bus; ep 5)
Peng Xu (J-CUBE Animation; ep 8)
Qishu Ding (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Riho Itō (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Rikako Nakamura (DEEN Animation Studio; eps 2, 6)
Risa Sugimoto (DEEN Animation Studio; eps 2, 6)
Ryōma Kikuchi (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4)
Ryuta Kadota (Magic Bus; ep 8)
Saki Ueda (Seven Arcs; ep 1)
Satsuki Kusuhashi (DEEN Animation Studio; ep 2)
Seo Jin Kim (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Shingo Kaneda (Magic Bus; ep 5)
Shiomi Yano (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Shunpei Iwasaki (Jumonji; ep 11)
Simoilov Pavelo (Jumonji; ep 11)
Su Jeong Mun (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Sung Ju Kim (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Suzuka Yamamoto (OLM Digital Animation Room; eps 1, 4, 10)
Tae Sakurai (DEEN Animation Studio; eps 3, 6)
Taizan Nakatsukasa (TRIGGER; eps 1, 4)
Takayuki Higashi (DEEN Animation Studio; eps 2-3)
Taki Hayashida (Jumonji; ep 11)
Takurō Nishinaka (Magic Bus; ep 8)
Takuto Hisakawa (TRIGGER Fukuoka Studio; ep 4)
Tatsuki Sone (Magic Bus; ep 5)
Tomoya Tanaka (TRIGGER Fukuoka Studio; ep 4)
Xian Long Liu (Seven Arcs; ep 1)
Xiao Yan Li (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Yasuhiro Mabuchi (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Yi Lun Teng (Magic Bus; ep 8)
Yorihiro Tanimoto (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Yoshitaka Mano (TRIGGER; ep 1)
You Qun Chen (Magic Bus; ep 5)
Yū Shibata (Grain; ep 7)
Yu Ting Xiao (Magic Bus; ep 8)
Yuki Saitō (OLM Digital Animation Room; eps 1, 10)
Yuki Yamakubo (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
Yukino Kobayashi (Seven Arcs; ep 1)
Yumi Abe (OLM Digital Animation Room; ep 1)
Yun Hee Choi (Magic Bus; ep 5)
Yuri Tanaka (DEEN Animation Studio; eps 2, 6)
Yuta Nakajima (TRIGGER; eps 1, 4)
Yuuichi Namiki (eps 1, 10)
Zi Xiang Tang (Magic Bus Kyoto Studio; eps 5, 8)
In-Between Animation Chief: Yuuichi Namiki
In-Between Check:
Kana Domoto (eps 2-3, 6)
Lin Gui Du (ep 8)
Mamia Nakata (eps 2-3)
Misaki Saitō (eps 1, 10)
Satsuki Kusuhashi (ep 6)
Shunpei Iwasaki (ep 11)
Yi Lun Teng (ep 5)
Yūhi Suzuki (ep 7)
Yuuichi Namiki (OP; ED; ep 4)
Key Animation:
Akane Eguchi (ep 4)
Akane Hirota (OP)
Akane Ogawa (OP; ep 12)
Aki Kuki (ep 8)
Akihisa Akuzawa (ep 6)
Akiko Kashō (ep 12)
Akira Hosogaya (eps 4, 10, 12)
Akira Kasahara (ep 2)
Akira Koremoto (OP; ep 12)
Asami Hayakawa (OP; eps 1, 10)
Asami Miyazaki (eps 4, 7, 12)
Asami Sodeyama (eps 1, 3, 6)
Atsushi Kasano (ep 7)
Aya Nagumo (ep 7)
Ayaka Murakami (ep 2)
Ayaka Shimoji (eps 1, 10)
Ayako Nozawa (ep 3)
Chae Gil Lim (ep 5)
Chihiro Hayashi (ep 11)
Chiyo Hosokawa (ep 2)
Daichi Nakajima (eps 3, 7)
Denise Destri Bacic (ep 11)
Eisuke Shirai (ep 1)
Emiri Kanauchi (ep 7)
Eri Nakajima (ep 10)
Erina Murakami (ep 6)
Eru Saida (ep 12)
Fumiko Kon (ep 3)
Fuminori Ishimaru (ED; ep 10)
Fumiyo Kimura (ep 7)
Fumiyo Saito (eps 4, 10, 12)
Gen Asano (OP; eps 4, 8)
Gen Sato (ep 3)
Haruka Inade (ep 1)
Haruki Moriya (ep 7)
Haruko Higashida (ep 12)
Harumi Ozeki (ep 7)
Haruna Ono (eps 2, 6)
Haruyoshi Nomura (OP; eps 1, 12)
Håvard Skjeggestad Dale (ep 11)
Hayato Torii (OP; eps 1, 10, 12)
Hikaru Uchiyama (eps 3, 6)
Hiroaki Shimizu (ep 7)
Hirohide Shikishima (ep 7)
Hiromi Ishigami (ep 7)
Hiromi Ogata (ep 1)
Hironori Kanetaka (ep 11)
Hiroshi Mimata (ep 12)
Hiroshi Namikawa (OP)
Hiroshi Nishimura (ep 7)
Hiroshi Oikawa (eps 5, 8)
Hiroyuki Terada (ep 2)
Hisanobu Yamamoto (ep 12)
Honoka Hori (ep 7)
Isao Nanba (OP; ep 1)
Jae Hyun Jo (ep 8)
Jae Seok Park (eps 5, 8)
Jin Wook Lim (ep 5)
Jun Miki (ep 12)
Jung Hee Yun (ep 8)
Junko Yoshigai (eps 2, 12)
Kana Aoki (ep 6)
Kana Domoto (eps 2, 6)
Kanari Yamada (ep 12)
Kang Won Kim (eps 5, 8)
Kazumi Sato (OP; eps 1, 10, 12)
Keinosuke Ami (ep 12)
Ken Mutou (ep 3)
Kenji Nishikawa (ep 11)
Kenta Miya (eps 4, 12)
Kōhei Shimazaki (eps 4, 12)
Kōichi Takai (ep 6)
Kōki Fujimoto (ep 4)
Kōya Izumi (ep 3)
Kumiko Kasuga (ep 5)
Lin Gui Du (eps 5, 8)
Maiko Katsuki (OP; ep 4)
Mami Furutoku (ep 7)
Mamia Nakata (ep 2)
Mamiko Matsumoto (ep 8)
Manabu Kushibuchi (ep 3)
Mani Inaka (ep 2)
Mao Torii (ep 4)
Mariko Nakahara (ep 3)
Mariko Shimamura (eps 3, 6)
Masahiro Kase (ep 7)
Masahisa Koyata (ep 7)
Masami Koiwa (ep 12)
Masato Hagiwara (ep 4)
Masato Okada (ep 6)
Maya Uenishi (ep 3)
Mayumi Kowada (ep 12)
Megumi Soga (ep 10)
Megumi Ueda (eps 7-8, 10, 12)
Mieko Seki (ep 11)
Miho Kaneshiro (OP; eps 1, 4, 10)
Mina Nishikido (ep 11)
Misako Kamata (ep 3)
Mitsuki Kosaka (eps 5, 8, 12)
Mizuho Tajima (OP; eps 1, 10, 12)
Mizuki Kubo (eps 2, 6)
Nanako Ninomiya (ep 3)
Naoko Yoshimori (ep 4)
Nene Nimura (ep 12)
Nobuhiro Okazaki (ep 3)
Osamu Nuita (ep 7)
Rie Aoki (OP; eps 1, 10, 12)
Rieko Noguchi (ep 3)
Rika Kanetaka (ep 5)
Rintarō Ogawa (ep 4)
Risa Yoshida (ep 12)
Rui Kondou (OP; ep 10)
Ryō Toyoda (eps 2-3, 6)
Sachiyo Takada (ep 11)
Sahori Uchida (ep 6)
Satoru Murata (OP)
Satoshi Nakano (OP)
Sayuri Ichiishi (OP; ep 1)
Sayuri Kitayama (eps 10, 12)
Seika Matsui (eps 2, 6)
Seiya Ishida (ep 3)
Setsuko Shibuichi (ep 5)
Shigemi Aoyagi (ep 5)
Shinji Matsuda (ep 7)
Shintaro Tsubota (ep 6)
Shinya Kameyama (ep 5)
Shiori Miyazaki (OP)
Shūhei Nishitani (ep 3)
Shūhei Yasuda (OP)
Shun Nakajima (eps 2-3)
Shunichirō Taniguchi (OP; eps 1, 10, 12)
Shunpei Iwasaki (ep 11)
Simoilov Pavelo (ep 11)
Taeko Igo (ep 12)
Taiki Yonei (ep 7)
Takahiro Arai (ep 11)
Takahiro Ninagawa (ep 8)
Takanobu Hatori (ep 7)
Taki Hayashida (ep 11)
Takumi Inagaki (ep 11)
Tomoaki Sakiyama (4 episodes
eps 4, 6, 10, 12
)

Tomoko Kameyama (eps 1, 10, 12)
Tomomi Itō (ep 6)
Tomomi Murayama (ep 4)
Tomoyo Sawada (ep 2)
Toshiyuki Satō (ep 9)
Tsuyoshi Konakawa (ep 7)
William Lee (OP; eps 1, 10)
Yasuko Miyazaki (ep 11)
Yasunori Aoki (ep 2)
Yasunori Yamaguchi (ep 7)
Yayoi Kamigaki (ep 12)
Yoshio Chizaki (ep 2)
Yoshitaka Sato (ep 6)
Yoshiyuki Sawada (ep 3)
Youko Kuboyama (ep 11)
Yu Ting Xiao (eps 5, 8)
Yui Kamura (eps 3, 6)
Yuichi Akimoto (ep 12)
Yuichi Nakazawa (ep 3)
Yuka Koichi (ep 12)
Yukari Koike (ep 3)
Yuki Adachi (ep 3)
Yuki Hijikata (eps 4, 10)
Yūki Kitajima (eps 3, 7)
Yumika Ichimura (ep 4)
Yusuke Adachi (ep 2)
Yūsuke Suzuki (ep 12)
Yuya Kishi (eps 5, 8)
Zenjirou Ukulele (ep 6)
Zheng Tian Pan (eps 5, 8)
Logo Design: Masato Ishizawa (Bay Bridge Studio)
Offline Editing Assistant: Riko Fujimoto
Overseas Licensing: Kensuke Mase
Paint:
A Ra Cho (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Ayane Imoto (Magic Bus; eps 5, 8)
Chizuru Kuroi (Magic Bus Niigata Studio; ep 5)
Eiko Kitazume (DEEN Digital; ep 2)
Erika Tanabe (R.I.C; ep 11)
Eun Sook Kil (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Haigen Yao (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Hanako Nakamura (Magic Bus Niigata Studio; ep 5)
Hee Sook Kim (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Hitomi Kawashima (DEEN Digital; ep 2)
Hwa Ryong Kim (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Hye Sook Jung (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Imari Katsuragi (DEEN Digital; ep 2)
Jeong Hwa Min (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Ji Hyeon Hong (KAONNURI Animation; eps 5, 8)
Kumi Kanazawa (Magic Bus Niigata Studio; ep 5)
Miyuki Sunako (ep 1)
Mizuki Nakagawa (DEEN Digital; ep 2)
Nami Inomata (Magic Bus; eps 5, 8)
Nana Takeyama (DEEN Digital; ep 2)
Sang Soon Byun (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
So Hee Hyeon (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Soong Hee Baek (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Sung Su Jang (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Tae-Hyun Kim (J-CUBE Animation; eps 5, 8)
Takeshi Mochida (DEEN Digital; ep 2)
Tomoka Nagata (Magic Bus; eps 5, 8)
Yui Azumi (DEEN Digital; ep 2)
Yukari Ando (Magic Bus; ep 5)
Yuuichi Namiki (ep 1)
Paint Check:
Arisa Komatsu (ep 9)
Ayaka Nagano (ep 7)
Eiko Kitazume (DEEN Digital; eps 3, 6)
Hitomi Kawashima (DEEN Digital; eps 3, 6)
Imari Katsuragi (DEEN Digital; eps 3, 6)
Mizuki Nakagawa (DEEN Digital; ep 3)
Nana Takeyama (DEEN Digital; eps 3, 6)
Shūya Yoshisato (OP)
Takasumi Oosuga (DEEN Digital; eps 3, 6)
Takeshi Mochida (DEEN Digital; eps 3, 6)
Yoshinori Ueki (Studio Gash; ep 5)
Yui Azumi (DEEN Digital; ep 6)
Yuka Kadowaki (DEEN Digital; eps 2-3, 6)
Yuki Hayashi (ED; 4 episodes
eps 1, 4, 10, 12
)

Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; ep 8)
Yumi Toriyama (R.I.C; ep 11)
Yuuichi Namiki (eps 4, 10, 12)
Photography:
Akihito Odano (T2 Studio; eps 1-3)
Chūzan Kuno (T2 Studio; eps 3-12)
Daisuke Hasegawa (T2 Studio; eps 3-4)
Fuma Takagi (BONES Photography Dept.; eps 9-10)
Hideki Chiba (Goofy; ED; eps 11-12)
Jiro Tazawa (T2 Studio; ep 1)
Junya Kodama (T2 Studio; eps 5-12)
Kōhei Asahi (T2 Studio; eps 5-12)
Kota Sasaki (BONES Photography Dept.; ep 9)
Masashi Toriyama (T2 Studio; eps 1-12)
Masataka Ikegami (BONES Photography Dept.; eps 9-10)
Takashi Sawa (BONES Photography Dept.; eps 9-10)
Taku Kaneku (T2 Studio; eps 5-12)
Tomo Namiki (T2 Studio; OP; eps 1-12)
Toshiyuki Fukushima (T2 Studio; eps 5-7)
Xiao Hui Tan (T2 Studio; eps 5-7)
Youichirou Satou (T2 Studio; eps 1-7)
Yuriko Hino (BONES Photography Dept.; eps 9-10)
Yuuichi Takayama (T2 Studio; eps 2-4)
Photography Assistant: Hideki Chiba (OP)
Production Advancement:
Ai Nosaka (eps 1, 10)
Akari Koshio (ep 6)
Akio Gorōmaru (ep 2)
Arika Hirashima (OP)
Daiki Sugiyama (ep 6)
Daiki Taura (ep 9)
Hana Michikawa (ED; ep 12)
Junki Takahashi (ep 4)
Kiriko Iwamoto (eps 5, 8)
Mahiro Imamura (ep 2)
Sakura Niiyama (eps 5, 8)
Sei Ishikawa (ep 3)
Shōichi Harita (ep 11)
Takumi Arao (ep 7)
Tamae Kikuchi (ep 3)
Yūma Ōki (ep 7)
Production Advancement Assistant: Rin Tanabe (ep 9)
Production Desk: Shinji Komiyama
Production manager:
Takumi Murakoso (eps 2-4, 6)
Yasunari Matsumoto (eps 2-4, 6)
Program Publicity: Mayuko Oe
Prop Design: Kazumi Sato
Publicity Assistant:
Mako Toita
Nanami Koide (eps 2-12)
Takaho Ryūjin
PV Production: Tomotaka Kawabe
Setting Production: Shinji Komiyama
Sound Effects: Yuki Hayashi
Sound Mixing: Yoshio Obara
Sound Production Manager: Hiroki Urakari
Special Effects: Takeshi Ogawa (ED; eps 1-12)
Supervision: Yuki Hasegawa
Technical Designer: Naoto Ishida (OLM Digital; eps 1-6, 11-12)
Texture Assistant:
Rino Sugiyama (Goofy; OP)
Ryūta Hayashi (Goofy; OP)
Theme Song Arrangement:
Kitri (ED1-2)
Ryo Eguchi (OP)
Shōhei Amimori (ED1-2)
Theme Song Composition:
mona (ED1-2)
Yurin (OP)
Theme Song Lyrics:
Hina (ED1-2) 
mona (ED1-2)
Yurin (OP)
Theme Song Performance:
Cider Girl (OP)
Kitri (ED)
Video Editing:
Hayato Miyamoto (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-5, 7-12)
Jun'ichi Masunaga (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-12)
Tomomasa Sano (IMAGICA Entertainment Media Services; ep 6)
Aoi Koga as Shōko Komi
Gakuto Kajiwara as Hitohito Tadano
Rie Murakawa as Najimi Osana

Ami Maeshima as Makeru Yadano
Junya Enoki as Shousuke Komi
Kenji Akabane as Shigeo Chiarai
Kensho Ono as Mono Shinobimono
Kikuko Inoue as Shūko Komi
Maaya Uchida as Hitomi Tadano
Megumi Han as Nokoko Inaka
Mitsuaki Hoshino as Masayoshi Komi
Rina Hidaka as Ren Yamai
Rumi Okubo as Omoharu Nakanaka
Ruriko Aoki as Nene Onemine
Sarah Emi Bridcutt as Akako Onigashima
Yuga Sato as Taisei Sonoda
Yukiyo Fujii as Himiko Agari
Yurika Moriyama as Kaede Otori

Emi Shinohara as Ryōko Komi (ep 8)
Gô Shinomiya as Shop owner (eps 5, 11)
Hitomi Nabatame as Homeroom teacher (6 episodes
eps 1, 3-5, 10, 12
)
Kaede Hondo as Akira Komi (ep 8)
Kumiko Takizawa as Yuiko Komi (ep 8)
Live Mukai as
Amami Satou (eps 3, 11-12)
Baby (ep 7)
Hoshiko Teshigawara (ep 9)
Kawai (ep 5)
Schoolgirl 3 (eps 2, 4)
Mari Uchiyama as
Clerk (ep 9)
Customer 2 (ep 6)
Eiko Ushiroda (eps 1, 3, 11-12)
Mother (ep 7)
Schoolgirl (eps 2, 4-5)
Megumi Han as Chika Netsuno (eps 10, 12)
Michie Tomizawa as Vice-Principal (ep 10)
Naoki Kuwata as
Man (eps 7, 9)
Schoolboy (6 episodes
eps 1-3, 5, 11-12
)
Nobuaki Kanemitsu as Maa-kun (ep 2)
Norihito Hase as
Man 1 (ep 9)
Schoolboy (5 episodes
eps 1, 4-5, 11-12
)

Shi-chan (ep 2)
Shooting stall owner (ep 8)
Toshio Sekimatsu (ep 3)
Noriko Hidaka as Narrator
Rika Nagae as Kamiko Arai (eps 6, 11-12)
Saki Kobari as
Customer 1 (ep 6)
Schoolgirl (eps 1-2, 4-5)
Shizuka Odoka (ep 12)
Staff member (ep 7)
Woman (ep 9)
Shizuka Itou as Karisu Masa (ep 5)
Tooru Arizumi as
Customer 3 (ep 6)
Schoolboy (eps 1-3, 11)
Yuji Otaku (eps 11-12)
Uko Tachibana as Old woman (ep 8)
Yūki Yonai as Tsukasa Aizawa (eps 10, 12)
Japanese companies
2D Design:
Goofy (eps 6-12)
T2 Studio (uncredited; eps 1-11)
2nd Key Animation:
Anime Torotoro (eps 1, 4, 10)
Art Base Bam (ep 11)
Bones Animation Dept. (eps 3-4)
Deen Animation Studio (eps 3, 6)
Dogwood (eps 2-3)
Hadashi Pro (ep 10)
Hikage Kobo (ep 9)
J.C. Staff (ep 3)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 3)
Nakamura Production (eps 2, 6)
Sao Sang Design (ep 3)
Seven Arcs (ep 10)
Shuka (ep 2)
Studio Gash (ep 11)
Studio Live (eps 4, 10)
Sunrise (ep 4)
Sunrise 3st (ep 10)
Sunrise Animation Studio
Trigger (eps 4, 10)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 6)
3DCGI: OLM Digital (OP; eps 1-12)
Animation Direction: Hikage Kobo (ep 9)
Animation Production:
OLM (Team Kojima)
Background Art:
Art Studio Zao (ep 11)
Beam Studio (5 episodes
eps 5, 7-8, 10, 12
)

Creative Freaks (ep 9)
GAKIproAstudio (eps 3, 5-7, 11)
Goofy (ep 9)
Y.A.P. Ishigaki Production (ED; eps 1-12)
CG Assistance: CONTORNO (eps 1-2)
Color Setting:
R.I.C (ep 11)
Studio Gash (eps 5, 8)
In-Between Animation:
Anitus Kōbe (ep 1)
Aurochs (ep 12)
Danni Animation (eps 2-3, 6)
Deen Animation Studio (eps 2-3, 6)
Dogwood (eps 6, 12)
Getsumen (ep 12)
Grain (ep 7)
Hikage Kobo (ep 9)
Inumo (OP)
J-Cube (OP; 5 episodes
eps 4-5, 8, 10, 12
)

KAONNURI Animation (ep 5)
M.S.J Musashino Production
Magic Bus Kyoto Studio (ep 5)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 6-7)
OLM Asia (ED; eps 1, 4)
OLM Digital Animation Room (ED; eps 1, 4, 10)
R.I.C (ep 11)
SDM (ep 12)
Seven Arcs (ep 1)
Seven Seas (ep 6)
Shadow Media (ep 11)
Shuka (ep 1)
Studio CL (eps 2-3, 12)
Studio Live (ep 1)
Trigger (ep 1)
Trigger Fukuoka (ep 4)
Triple A (ep 12)
Tsumugi Akita Anime Lab (5 episodes
eps 5-6, 8-9, 11
)

VISTA (eps 10, 12)
In-between Check: Hikage Kobo (ep 9)
Internet Streaming: Netflix
Key Animation:
Anime Torotoro (ep 12)
Aurochs (ep 12)
Dogwood (ep 12)
Getsumen (ep 12)
Hikage Kobo (ep 9)
Snow Light Staff (ep 12)
Studio CL (ep 12)
Triple A (ep 12)
Line Test Assistance: @Sasuke (ep 11)
Logo Design: Bay Bridge Studio
Paint:
Aurochs (ep 12)
Danni Animation (eps 3, 6)
DEEN digital (uncredited; ep 2)
Dogwood (eps 6, 12)
Getsumen (ep 12)
Grain (ep 7)
Hikage Kobo (ep 9)
J-Cube (ED; 6 episodes
eps 1, 4-5, 8, 10, 12
)

KAONNURI Animation (ep 5)
Magic Bus Niigata (ep 5)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 6-7)
R.I.C (ep 11)
SDM (ep 12)
Seven Seas (ep 6)
Studio CL (eps 3, 12)
Studio Elle (eps 1, 10, 12)
Triple A (ep 12)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 5, 8-9, 11)
VISTA (eps 10, 12)
Paint Check:
DEEN digital (eps 3, 6)
R.I.C (ep 11)
Studio Gash (eps 5, 8)
Photography:
Bones Photography Dept. (eps 9-10)
Goofy (eps 11-12)
T2 Studio (OP; eps 1-12)
Produced In Association With: Netflix
Production Assistance:
BUG FILMS (ep 1)
Frontier Engine (ep 9)
Jūmonji (ep 11)
Lapin Track (ep 7)
Magic Bus (eps 5, 8)
Studio DEEN (eps 2-3, 6)
Recording Studio: Sanpunzaka Studio
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Texture Assistance: Goofy (OP)
Theme Song Production:
Nippon Columbia (ED)
Universal J (OP)
Video Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-12)
English cast
English staff
Amber Lee Connors as Shōko Komi
Kyle McCarley as Hitohito Tadano
Skyler Davenport as Najimi Osana

Casey Mongillo as Nene Onemine
Cherami Leigh as Omoharu Nakanaka
Cristina Vee as Ren Yamai
Devin Hennessy as Taisei Sonoda
Dorothy Fahn as Shuko Komi
Erika Harlacher as Akako Onigashima
Jack Dillon as
Mono Shinobimono
Shosuke Komi
Kira Buckland as Makeru Yadano
Sarah Anne Williams as Himiko Agari
Sean Chiplock as Shigeo Chiarai
Suzie Yeung as
Hitomi Tadano
Nokoko Inaka

Amber May as Narrator
Cherami Leigh as Maki Karisu
Erika Harlacher as
Kamiko Arai
Ryuko Komi
Jack Dillon as Shii
Suzie Yeung as Chika Netsuno
Todd Haberkorn as Tsukasa Aizawa

English companies
ADR Production: VSI Group
Dubbing Studio: VSI Los Angeles
Internet Streaming: Netflix
Korean staff
Korean companies
(none)
Internet Streaming: Netflix (South Korea)
Korean cast
(none)
French staff
French cast
Dubbing Director: Bruno Meyere

Subtitling: Amaury Pinos
Arnaud Laurent as Hitohito Tadano
Caroline Combes as Shōko Komi
Fanny Bloc as Najimi Osana

Anaïs Delva as Ren Yamai
Charlyne Pestel as Nene Onemine
Isabelle Volpe as Omoharu Nakanaka
Jean-Michel Vaubien as Shigeo Chiarai
Jessica Barrier as Makeru Yodano
Karl-Line Heller as
Himiko Agari
Hitomi Tadano
Maxime Hoareau as Mono Shinobino
Rémi Gutton as
Shosuke Komi
Taisei Sonoda

Agnès Manoury as Narratrice
Bruno Meyere as Tsukasa Aizawa
Isabelle Volpe as Kamiko Arai
Karl-Line Heller as Eiko Uroshida
Nathalie Bienaime as Chika Netsuno
Valérie Bachère as
Akido
Akira Komi
French companies
Internet Streaming: Netflix (France)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Luis Leonardo Suárez (Latin Spanish dub)
Dubbing Director: Albert Trifol Segarra (Spain Dub)
Translation:
Javier Pérez Alarcón (Spain dub)
Luis Leonardo Suárez (Latin Spanish dub)

Adaptation: Josep Sobrevia (Spain dub)
Audio Engineer: Ubaldo Bravo (Latin Spanish dub)
Audio Operator: Aranzazu Gilabert (Latin Spanish dub)
Editing: Daniel Macías (Latin Spanish dub)
Production manager: Amaranta Castro (Latin Spanish dub)
Production Supervision: Carmi Tolosa (Latin Spanish dub)
Screen Inserts: Marta Ullod (Spain dub)
Subtitle Translation: Iván Fraile Ramos (Netflix; Spain)
Subtitling: Débora Jaureguy (Spanish)
Albert Trifol Segarra as Hitohito Tadano (Spain dub)
Alberto Bernal as Hitohito Tadano (Latin Spanish dub)
Azul Valadez as Najimi Osana (Latin Spanish dub)
Estel Tort as Shōko Komi (Spain dub)
Jessica Angeles as Shōko Komi (Latin Spanish dub)
José Antonio Toledano as Shousuke Komi
Núria Trifol as Najimi Osana (Spain dub)

Abraham Vega as Taisei Sonoda (Latin Spanish dub)
Adriana Olmedo as Nene Onemine (Latin Spanish dub)
Amanda Hinojosa as Hitomi Tadano (Latin Spanish dub)
Annie Rojas as Ren Yamai (Latin Spanish dub)
Arturo Castañeda as Shigeo Chiarai (Latin Spanish dub)
Azucena Miranda as Kaede Otori (Latin Spanish dub)
Brandon Montor as Mono Shinobimono (Latin Spanish dub)
Clara Schwarze as Himiko Agari (Spain dub)
Cristal Barreyro as Nokoko Inaka (Spain dub)
Cynthia Chong as Makeru Yadano (Latin Spanish dub)
Elena Barra as Kaede Otori (Spain dub)
Elisabet Bargalló as Shuko Komi (Spain dub)
Elizabeth Infante as Akako Onigashima (Latin Spanish dub)
Ferrán Carnicero as Shosuke Komi (Spain dub)
Gerardo Reyero as Masayoshi Komi (Latin Spanish dub)
Lilian Rodas as Omoharu Nakanaka (Spain dub)
Luis Navarro Francés as Mono Shinobino (Spain dub)
Marta Rodríguez as Akako Onigashima (Spain dub)
Melania Pérez as Nene Onemine (Spain dub)
Monica Ortiz as Ren Yamai (Spain dub)
Nycolle González as Himiko Agari (Latin Spanish dub)
Regina Tiscareño as Nokoko Inaka (Latin Spanish dub)
Romina Marroquín Payró as Shūko Komi (Latin Spanish dub)
Sara Gómez as Makeru Yadano (Spain dub)
Valentina Souza as Omoharu Nakanaka (Latin Spanish dub)

Alex Villamar as Shi-chan (Latin Spanish dub ep 2)
Andrea Soto as Yuiko Komi (Latin Spanish dub ep 8)
Bonnie Miuller as Schoolgirl (Latin Spanish dub eps 1-2, 4-5)
Cristina Hernandez as Narrator (Latin Spanish dub)
David García Llop as Tsukasa Aizawa (Spain dub)
Desireé González as Eiko Ushiroda (Latin Spanish dub eps 1, 3, 11-12)
Edurne Keel as Homeroom teacher (Latin Spanish dub eps 1, 3-5, 10, 12)
Erick Selim as Shop owner (Latin Spanish dub eps 5, 11)
Gaby Cardenas as Vice-Principal (Latin Spanish dub ep 10)
Jocelyn Robles as Maki Karisu (Latin Spanish dub ep 5)
Karen Vallejo as Chika Netsuno (Latin Spanish dub eps 10, 12)
Karla Tovar as Kawai (Latin Spanish dub ep 5)
Laura Doncos as Kamiko Arai (Spain dub eps 6, 11-12)
Lourdes Arruti as Himeko Kishi (Latin Spanish dub ep 5)
Magda Giner as Old woman (Latin Spanish dub ep 8)
Manuel Pérez as Barista (Latin Spanish dub ep 2)
Mariana Trenado as Gorimi (Latin Spanish dub ep 7)
Marta Ullod as Narrator (Spain dub)
Marysol Lobo as Hoshiko Teshigawara (Latin Spanish dub ep 9)
Óscar López as Yuji Otaku (Latin Spanish dub eps 11-12)
Pascual Meza as Tsukasa Aizawa (Latin Spanish dub eps 10, 12)
Rebeca Gómez as Ryōko Komi (Latin Spanish dub ep 8)
Regina Ruiz as Amami Satou (Latin Spanish dub eps 3, 11-12)
Ruben Trujillo as Akito Tatsuhito (Latin Spanish dub ep 12)
Sergio Becerril as Maa-kun (Latin Spanish dub ep 2)
Susana Moreno as Kamiko Arai (Latin Spanish dub eps 6, 11-12)
Yetzary Olcort as Akira Komi (Latin Spanish dub ep 8)

Adrià Pineda (Spain dub; ep 3)
Ana Alvarado (Latin Spanish dub)
Ana Aznárez (Spain dub)
Arturo Cataño (Latin Spanish dub)
Berenice Vega (Latin Spanish dub)
Brenda Montoya (Latin Spanish dub)
Carla Torres Danés (Spain dub)
Cassandra Valtier (Latin Spanish dub)
César Beltrán (Latin Spanish dub)
Cristal Barreyro (Spain dub)
Cristina Ramírez (Spain dub)
Diego Becerril (Latin Spanish dub)
Eduard Doncos (Spain dub)
Elena Barra (Spain dub)
Elisabet Bargalló (Spain dub)
Elliot Leguizamo (Latin Spanish dub)
Emmanuel Alejandro (Latin Spanish dub)
Ernesto Mascarua (Latin Spanish dub)
Esteban Desco (Latin Spanish dub)
Fernanda Gastélum (Latin Spanish dub)
Ferrán Carnicero (Spain dub)
Georgina Sanchez (Latin Spanish dub)
Gloria Gonzalez (Spain dub)
Héctor García (Spain dub)
Héctor Mena (Latin Spanish dub)
José Antonio Toledano (Latin Spanish dub)
Juan José Valero (Spain dub)
Julio Grijalva (Latin Spanish dub)
Laura Doncos (Spain dub)
Laura Monedero (Spain dub)
Lilian Rodas (Spain dub)
Luis Gustems (Spain dub)
Luis Navarro (Spain dub) 
Luis Leonardo Suárez (Latin Spanish dub)
Marsel Espinosa (Latin Spanish dub)
Marta Rodríguez (Spain dub)
Marysol Lobo (Latin Spanish dub)
Monica Ortiz (Spain dub)
Pato Hitch (Latin Spanish dub)
Pau López (Spain dub)
Rafael Escalante (Latin Spanish dub)
Ramón Hernández (Spain dub)
Roser Vilches (Spain dub)
Samanta Figueroa (Latin Spanish dub)
Sara Gómez (Spain dub)
Sebastian Albavera (Latin Spanish dub)
Tommy Rojas (Latin Spanish dub)
Vicent Ortega (Spain dub)
Spanish companies
Dubbing Studio:
International Sound Studio (Spain dub)
Producciones Grandes (Latin Spanish dub)
Internet Streaming: Netflix (Latin America and Spain)
Subtitles: Iyuno Media Group (Latin America - Subtitled in Argentina)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Fabrizio Mazzotta

Dialogues:
Alessandro Muraca (eps 1-11 odd)
Lina Zargani (eps 2-12 even)
Dubbing Assistant: Stefano Porfiri
Dubbing Engineer: Federico Dottori
Subtitling: Paolo Manieri
Andrea Di Maggio as Hitohito Tadano
Martina Felli as Najimi Osana
Veronica Puccio as Shuko Komi

Agnese Marteddu as Makeru Yadano
Alex Nozza as Shi (ep 2)
Benedetta Gravina as Kaede Otori
Elena Perino as Nene Onemine
Emanuela Ionica as Nokoko Inaka
Emma Grasso as Makeru Yadano
Ezzedine Ben Nekissa as Shigeo Chiaraki
Gabriele Sorrentino as Taisei Sonoda
Giulia Tarquini as Himiko Agari
Ilaria Pellicone as Hitomi Tadano
Joy Saltarelli as Akako Onigashima
Lucrezia Marricchi as Omoharu Nakanaka
Perla Liberatori as Shūko Komi
Stefano Broccoletti as Mono Shinobino
Vittoria Bartolomei as Ren Yamai

Alessandro Muraca as Masayoshi Komi (eps 7-8)
Alex Nozza as Yuji Otaku (eps 11-12)
Anna Maria Laviola as Ryoko Komi (ep 8)
Antonella Alessandro as Homeroom teacher (6 episodes
eps 1, 3-5, 10, 12
)
Antonella Rinaldi as Old woman (ep 8)
Emilia Costa as Insegnante (6 episodi; 6 episodes
eps 1, 3-5, 10, 12
)
Gabriele Vender as Narratore
Gianpaolo Caprino as Barista
Gilberta Crispino as Chika Netsudo (eps 10, 12)
Laura Cosenza as Narrazione
Mirta Pepe as Yuko Komi (ep 8)
Monica Volpe as Kamiko Arai (eps 6, 11-12)
Niccolò Guidi as Tsukasa Aizawa (eps 10, 12)
Perla Liberatori as Shuko Komi (5 episodes
eps 5, 7-8, 10, 12
)
Raffaella Castelli as Maki Karisu (ep 5)
Riccardo D'aquino as Maa (ep 2)
Sara Giacopello as Lavoratrice
Sara Labidi as Hoshiko Teshigawara (ep 9)
Simone Crisari as Akido
Veronica Cuscusa as Akira Komi (ep 8)

Italian companies
Internet Streaming: Netflix (Italy)
German staff
German cast
Christian Zeiger as Hitohito Tadano
Friederike Walke as Najimi Osana
Rieke Werner as Shōko Komi

Alexander Ziegenbein as Mono Shinobimono
Anja Rybiczka as Nokoko Inaka
Daniela Molina as Makeru Yadano
Esra Vural as Ren Yamai
Helen Malin as Akako Onigashima
Isabella Vinet as Omoharu Nakanaka
Jennifer Weiß as Himiko Agari
Julia Bautz as Kaede Otori
Peggy Pollow as Nene Onemine
Tom Ferenc as Shigeo Chiarai
Tom Sielemann as Taisei Sonoda
Wicki Kalaitzi as Shūko Komi
Yasemin Tolaz as Hitomi Tadano

Anja Nestler as Chika Netsuno (eps 10, 12)
Charlotte Uhlig as Kamiko Arai (eps 6, 11-12)
Christoph Drobig as Maa-kun (ep 2)
Jenny Löffler as Maki Karisu (ep 5)
Klaus-Peter Grap as Tsukasa Aizawa (eps 10, 12)
Sarah Alles as Akira Komi (ep 8)
Silvia Mißbach as Homeroom teacher (6 episodes
eps 1, 3-5, 10, 12
)
German companies
ADR Production: VSI Group (German dub)
Dubbing: VSI Berlin
Internet Streaming: Netflix (Germany)
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Arabic cast
(none)
Dutch staff
Dutch companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Dutch cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Russian cast
(none)
Danish staff
Danish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Danish cast
(none)
Polish staff
Polish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Polish cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Hannah Buttel
Translation: Douglas Gaudêncio

Subtitling: Lara Scheffer (Brazilian Portuguese)
Portuguese companies
Dubbing Studio: MG Estúdios
Internet Streaming: Netflix (Brazil)
Subtitles: Iyuno Media Group (Brazil - Subtitled in Argentina)
Swedish staff
Swedish companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Swedish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology