We Never Learn: BOKUBEN (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Boku-tachi wa Benkyō ga Dekinai (Japanese)
We Never Learn
ぼくたちは勉強ができない (Japanese)
我们无法一起学习 (Chinese (PRC))
我們真的學不來! (Chinese (Taiwan))
Plot Summary: Yuiga is a student who is aiming for a scholarship because he comes from a poor family. His school gives him a condition: he can have a recommendation for a scholarship if he tutors his two beautiful classmates to help them get into the schools of their choice. Ogata may be a science genius and Furuhashi a literature prodigy — but Ogata is aiming for a liberal arts school and Furuhashi is aiming for a science school. And they're both clueless outside their fields of expertise. (from manga)
User Ratings: 115 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:2, raw:1)
 Excellent: 14 votes (sub:14)
 Very good: 30 votes (sub:29, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 37 votes (sub:34, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Decent: 16 votes (sub:15, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 9 votes (sub:9)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: 3 votes (sub:2, others:1
1 French subtitled
)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 334 users, rank: #2511 (of 8053)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.104 (Good), std. dev.: 1.4409, rank: #2674 (of 8129)
Weighted mean: 7.055 (Good), rank: #2709 (of 8129) (seen all: 7.07 / seen some: 8.00 / won't finish: 4.00)
Bayesian estimate: 7.097 (Good), rank: #2391 (of 6164)
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 2
Vintage: 2019-04-06
Opening Theme:
"Seishun Seminar" by Study
Ending Theme:
"Never Give It Up!!" by Study
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yoshiaki Iwasaki
Series Composition: Go Zappa
Script:
Go Zappa (eps 1-14)
Storyboard:
Hiroshi Itō (ep 9)
Nagisa Miyazaki (ep 11)
Nana Nanba (ep 12)
Naoko Takeichi (ep 5)
Naotaka Hayashi (ep 7)
Tatsufumi Itō (ED)
Tokuyuki Matsutake (OP)
Toshiyuki Sone (ep 3A)
Tsutomu Murakami (eps 3B, 4, 8)
Yasunori Ide (5 episodes
eps 2, 6, 10, 13-14
)

Yoshiaki Iwasaki (ep 1)
Episode Director:
Hiroshi Itō (Studio Silver; ep 13)
Hiroyuki Yokoyama (ep 7)
Masato Kitagawa (eps 3, 11)
Mihiro Yamaguchi (eps 2, 6)
Ryōsuke Azuma (ep 14)
Takahiro Tamano (ep 10)
Takashi Sakuma (OP)
Tatsufumi Itō (Studio Silver; ep 6)
Toshiyuki Sone (eps 1, 5, 9)
Tsutomu Murakami (eps 4, 8, 12)
Unit Director:
Kou Yoshinari (OP for eps. 2-14)
Takashi Sakuma (OP)
Tatsufumi Itō (ED)
Original creator: Taishi Tsutsui
Character Design: Masakatsu Sasaki
Art Director: Hiroki Matsumoto
Chief Animation Director: Masakatsu Sasaki (Studio Silver; eps 1-14)
Animation Director:
Gunsō (ep 7)
Hiroaki Sato (eps 4, 11-12)
Hirofumi Takahashi (eps 7, 12)
Hiroki Tsuji (ep 14)
Hiroyuki Shimizu (eps 3, 8)
Junko Matsushita (eps 5, 8-9, 13)
Kazuko Nakayama (eps 5, 9, 13)
Kazuyuki Ikai (eps 5, 9, 13)
Mariko Aoki (ep 12)
Mariko Ito (Studio Silver; eps 6, 10)
Masahito Wada (eps 4, 7)
Masakatsu Sasaki (Studio Silver; OP; ED; eyecatch for eps. 1-14; eps 1-2)
Minoru Morita (eps 4, 7, 11)
Ryoko Kawamura (ep 12)
Seiji Hagiwara (ep 14)
Shinichiro Minami (eps 8, 12)
Shinobu Ikakko (ep 12)
Shōtarō Hashiguchi (eps 11-12)
Takao Sano (ep 7)
Takurō Sakurai (ep 14)
Takuya Tokuda (ep 14)
Yoshio Usuda (ep 4)
Yūka Kozutsumi (Studio Silver; eps 5, 9, 13)
Yūki Kitajima (eps 7, 11)
Yusuke Kurinishi (ep 11)
Yuya Sakurai (Studio Silver; eps 5, 9, 13)
Sound Director: Satoshi Motoyama (Magic Capsule)
Director of Photography: Hideki Imaizumi
2D Special Effects: Ayuko Harada
2nd Key Animation:
Akifumi Komori (ep 10)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; eps 10, 12)
Akira Ōshimizu (6 episodes
eps 4-5, 8-9, 11, 13
)

Aoi Mori (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Chiharu Yamakawa (ep 10)
Chiho Fujiwara (ep 8)
Chuan Feng Xu (ep 11)
Hidechika Midorikawa (ep 4)
Hirofumi Takahashi (eps 7-8)
Kaori Miyakawa (eps 5, 9, 13)
Kaori Ohara (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; eps 10, 12)
Kaoru Tanimoto (eps 10, 14)
Kazuki Hasunuma (eps 11-12)
Kazuki Takenaga (eps 8, 12)
Kazunori Takada (ep 8)
Kiho Suzuki (ep 1)
Kotaro Okazaki (ep 7)
Kousei Kudo (ep 8)
Mamiko Nakanishi (ep 7)
Mariko Inagaki (eps 7-8)
Mariko Nakahara (eps 9, 13)
Masahiro Isomoto (Anime R; ep 12)
Minami Hirahara (Seven Arcs Pictures; eps 11-12)
Mineko Satō (Nakamura Production; eps 11-12)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 12)
Miwako Masuki (Studio Silver; ep 13)
Nabiki Shōda (ep 9)
Naoki Motoyama (Nakamura Production; ep 12)
Natsumi Hara (ep 9)
Noa Kajita (ep 10)
Nozomu Kamata (Nakamura Production; ep 12)
Nozomu Kawada (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Rika Masuda (eps 5, 8-9, 13)
Ritsuko Tanaka (eps 4, 11)
Ryōko Amami (ep 6)
Ryōun Tsuchiya (ep 12)
Ryusei Ichimura (ep 10)
Sae Manaka (ep 10)
Shiho Tamai (ep 8)
Shihomi Nara (Nakamura Production; eps 10, 12)
Shizuku Ishii (ep 9)
Shota Sugimoto (eps 7-8, 12)
Sō Ikuyama (Nakamura Production; ep 12)
Taasa Kawamura (Nakamura Production; ep 10)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; ep 10)
Takuma Komata (ep 7)
Tetsuya Matsumoto (ep 8)
Tomoka Ōtaki (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Toshinari Abe (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Wataru Hasegawa (ep 8)
Yasuhiro Okuda (Studio Silver; ep 6)
Yayoi Kamigaki (ep 3)
Yosuke Imakubo (eps 11-12)
Yuji Gotou (ep 8)
Yukiko Sugano (ep 11)
3D CG:
Keigo Matsubara (eps 11, 14)
Shunichi Handa (eps 4, 6, 11)
Takumi Kodama (eps 5, 11, 14)
Yoshifumi Michiyama (eps 11, 14)
3D Layout: Hironori Yamamoto (Studio Silver; OP for eps. 2-14; eps 4-7, 12)
Animation:
Akira Takeuchi (ep 2)
Aoi Mori (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 10)
Arisa Shima (ep 14)
Ayumi Aso (eps 3-4)
Ayumi Tsukishita (ep 11)
Chie Yamazaki (ep 13)
Chiho Fujiwara (ep 8)
Eri Iizuka (Nirai-Kanai Studio; ep 6)
Hidetoshi Ōmori (ep 2)
Hiroaki Sato (eps 3-4, 11)
Hirofumi Takahashi (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; ep 14)
Hironori Sawada (ep 11)
Hironori Yamamoto (Studio Silver; ep 2)
Hiroyoshi Iida (ep 12)
Hisashi Samejima (eps 1, 13)
Hotaka Hashimoto (ep 13)
Isamu Utsuki (ep 14)
Jun Hanzawa (Nirai-Kanai Studio; ep 6)
Junko Matsushita (eps 1, 5, 9, 13)
Kanoko Sakurai (eps 1, 5, 9, 13)
Kazuko Nakayama (eps 1, 5, 9, 13)
Kazunori Takada (5 episodes
eps 3-4, 7-8, 12
)

Kazuyuki Ikai (eps 1, 5, 9, 13)
Kotaro Okazaki (ep 7)
Kousei Kudo (eps 8, 11)
Maki Fujita (eps 4, 7)
Mamiko Matsumoto (eps 1, 5, 9, 13)
Mamiko Nakanishi (ep 7)
Mamoru Abiko (ep 3)
Mariko Inagaki (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Mariko Ito (Studio Silver; ep 6)
Masaharu Morinaka (eps 3, 7, 11)
Masahiro Sunaga (ep 10)
Masahito Wada (ep 4)
Masumi Hattori (ep 10)
Michiyuki Nōjō (Studio Lings; ep 10)
Miki Kurihara (Studio Silver; eps 1-2, 5, 9)
Miwako Masuki (Studio Silver; eps 1, 5-6, 10)
Naomi Utsuno (Nakamura Production; ep 14)
Naoto Yoshida (ep 13)
Nobutaka Ōta (Be Loop; eps 2, 6, 10)
Noriko Hatta (ep 12)
Pu Gun Yun (Studio Lings; ep 10)
Ryō Nagashima (eps 1, 5, 9, 13)
Ryoko Kawamura (ep 12)
Saiji Kawanishi (ep 13)
Satoshi Isono (Studio Silver; ep 2)
Seiichi Mitsuoka (ep 7)
Shiho Tamai (ep 8)
Shota Sugimoto (5 episodes
eps 3-4, 7-8, 11
)

Shōtarō Hashiguchi (eps 3-4, 7-8)
Taeko Ōgi (ep 11)
Taiyō Yanagisawa (ep 9)
Takahiro Ninagawa (ep 8)
Takashi Ajiri (Snow Light Staff; ep 9)
Takuma Komata (eps 3, 7, 11-12)
Takumi Inagaki (ep 11)
Taro Hirano (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Tatsufumi Itō (Studio Silver; ep 6)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; ep 14)
Tetsuya Matsumoto (eps 3, 8)
Tomoaki Chishima (eps 7, 12)
Tomoe Kikuchi (Nakamura Production; ep 14)
Tomoka Ōtaki (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 10)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; ep 14)
Tsutomu Murakami (eps 4, 8, 12)
Wataru Hasegawa (ep 8)
Yasuhiro Okuda (Studio Silver; eps 2, 5, 10)
Yōko Naeki (Studio Silver; eps 1-2, 5, 9)
Yoshiharu Fukushima (eps 3-4, 11-12)
Yoshimi Imagawa (eps 5, 9, 13)
Yu Kitamura (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Yui Okano (ep 13)
Yuji Gotou (ep 8)
Yuji Kikuta (Studio Lings; ep 10)
Yuka Hasegawa (eps 1, 5, 9, 13)
Yūka Kozutsumi (Studio Silver; eps 1, 5, 9)
Yūki Kitajima (ep 11)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 14)
Yusuke Kurinishi (ep 12)
Yuusuke Noma (Studio Lings; eps 10, 14)
Yuuta Nakajou (eps 3, 7)
Yuya Sakurai (Studio Silver; eps 1-2, 5-6, 9)
Animation producer: Kazuyuki Ida
Assistant Animation Director:
Hiroaki Sato (ep 7)
Junko Matsushita (ep 7)
Satoshi Isono (Studio Silver; eps 6, 10, 14)
Takewaka Shiida (5 episodes
eps 4, 7-8, 11-12
)

Takuma Shimizu (ep 14)
Yasuhiro Okuda (Studio Silver; ED; ep 10)
Assistant producer: Wataru Hashimoto
Background Art:
Hiroyuki Kawada (Inspired; eps 1, 3-4)
Hisae Arimoto (Atelier Platz; eps 5-14)
Jie Wang (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Jung Hong Jeon (Atelier Platz; eps 5-14)
Kuniko Iwatani (Inspired; ep 4)
Lian Jun Song (Atelier Platz; eps 2, 5-9, 14)
Mami Ōgami (Inspired; eps 1, 3-4)
Miho Tsurumachi (Atelier Platz; eps 7, 9, 11-12)
Momone Satō (Atelier Platz; ep 8)
Qing Du (Inspired; eps 1, 3-4)
Shan Hong Yin (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Shōichirō Murakami (Inspired; ep 4)
Sumire Matsumoto (Inspired; ep 4)
Takaya Kondō (Atelier Platz; eps 2, 5, 8-13)
Teru Sekiguchi (Inspired; eps 1, 3-4)
Xiao Hong Qiu (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Yuka Hirama (Atelier Platz; ep 2)
Yukina Hatayama (Atelier Platz; eps 2, 8, 11)
Yun Zhang (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Yun Ying Ma (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Zhi Jun Tang (Atelier Platz; eps 2, 5-14)
Background Art Manager:
Hiroki Matsumoto (ep 2)
Sachiko Nishiguchi (eps 1, 3-4)
Takaya Kondō (ep 7)
CG: Hideyuki Ogisawa (ED)
CG Processing: Hideyuki Ogisawa (ED)
Chief Production Producer: Rajeev Karki
Color design:
Aiko Matsuyama
Hideyuki Ogisawa (ED)
Color setting:
Asako Ohashi (ep 10)
Erika Sada (OP; ep 2)
Hitomi Fujii (ep 1)
Kazuya Otani (ep 14)
Kouta Shiraishi (ep 6)
Maki Yamamoto (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Miho Hasegawa (eps 9, 13)
Miki Itou (LIDEN FILMS; ep 5)
Ryōta Katsuta (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Color Supervision: Aiko Matsuyama (eyecatch for eps. 1-14)
Distribution Manager: Ai Abe
Domestic Licensing:
Aiko Nishihara
Akiko Saito
Editing: Tomomi Umezu
Eyecatch Illustration:
team Megane (eps 3-6)
Yasuhiro Okuda (eps 7-14)
Handwritten Characters: team 3-nen B-gumi (eyecatch for eps. 1-6)
In-Between Animation:
Aya Yoshioka (Studio Lings; ep 14)
Chie Yamazaki (ep 9)
Hironori Izu (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Hironori Yamamoto (Studio Silver; eps 5, 10)
Hisayoshi Yoshimura (OP)
Junta Eno (ep 5)
Juri Utō (Studio Lings; ep 14)
Kaori Ohara (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Marcus Roberts (5 episodes
eps 4, 7-8, 11-12
)

Mariko Inagaki (ep 3)
Mariko Nakahara (eps 9, 13)
Masaki Kanzaki (eps 4, 7-8, 11)
Masaki Moriya (Studio Lings; ep 14)
Mayū Ōyanagi (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Miho Kusanagi (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Miku Sasozaki (Asahi Production Shiroishi Studio; OP; ep 2)
Miwako Masuki (Studio Silver; ep 9)
Mizuki Kaneko (ep 13)
Nami Wada (5 episodes
eps 4, 7-8, 11-12
)

Nanami Yamaoka (Studio Lings; ep 14)
Nozomu Kawada (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Rikuhiro Sukegawa (ep 9)
Ryo Masui (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Ryōga Kawahara (5 episodes
eps 4, 7-8, 11-12
)

Shota Sugimoto (ep 3)
Shoya Ohta (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Yoshiki Saitō (Studio Lings; ep 14)
Yui Hirano (ep 13)
Yuki Tanaka (eps 9, 13)
Yūtarō Takahashi (Studio Lings; ep 14)
In-Between Check:
Chie Yamazaki (eps 1, 9)
Emi Sato (OP; ep 2)
Kana Ineo (Jumondo; eps 6, 10)
Pu Gun Yun (ep 14)
Shota Sugimoto (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Yui Hirano (eps 1, 5, 13)
Key Animation:
Eri Iizuka (OP; Nirai-Kanai Studio)
Fumie Muroi (OP)
Hironori Yamamoto (OP)
Hiroshi Itō (OP)
Jun Hanzawa (Nirai-Kanai Studio; OP)
Kou Yoshinari (OP)
Mariko Ito (ED)
Miki Kurihara (OP)
Satoshi Isono (OP)
Takeo Shudou (OP)
Tatsufumi Itō (ED)
Tokuyuki Matsutake (OP for eps. 2-14)
Yasuhiro Okuda (OP; eyecatch for eps. 1-2)
Yōko Naeki (OP)
Yuya Sakurai (OP)
Literature Setting: Kyōko Takani
Music Director: Kōki Adaniya
Music producer: Shinji Yamauchi
Offline Editing: Tomomi Umezu (Editz)
Offline Editing Assistant: Kiyomi Yamada (Editz)
Online Editing Assistant:
Dai Miyajima (Q-Tec; ep 14)
Haruka Yasumoto (Q-Tec; ep 1)
Haruka Yoshida (Q-Tec; eps 2-4)
Yuuta Mochizuki (Q-Tec; eps 5-13)
Online Editor: Yuu Oozeki (Q-Tec)
Paint:
Chiaki Numata (Studio Elle; ep 11)
Firyal Maharani (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Hera Novida (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Hiroka Kanno (Asahi Production Shiroishi Studio; OP; ep 2)
Hiromi Sato (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; eps 11-12)
Hitomi Murase (Studio Elle; ep 11)
Ikuya Ozeki (Studio Elle; ep 12)
Kazuya Otani (ep 14)
Mika Kinoshita (Studio Elle; eps 11-12)
Misuzu Tezuka (Studio Elle; ep 12)
Miya Uchiyama (Studio Elle; ep 12)
Momoka Saeki (Studio Elle; ep 12)
N. Dj. (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Riris Maynanda (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Rizka Chunafa (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 2)
Ryoka Chiba (Studio Elle; ep 11)
Ryusei Konishi (Studio Elle; ep 12)
Sachie Ōnishi (Studio Elle; ep 11)
Shintaro Masuda (Studio Elle; ep 12)
Shota Sugimoto (ep 3)
Yukari Hashimoto (Studio Elle; ep 11)
Yurina Fujiwara (Studio Elle; ep 11)
Paint Check:
Asako Ohashi (ep 10)
Erika Sada (OP; ep 2)
Hitomi Fujii (ep 1)
Kazuya Otani (ep 14)
Kouta Shiraishi (ep 6)
Maki Yamamoto (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Miho Hasegawa (eps 9, 13)
Miki Itou (LIDEN FILMS; ep 5)
Ryōta Katsuta (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Photography:
Fumiya Shima (Typhoon Graphics; eps 1-14)
Hideki Imaizumi (Typhoon Graphics; eyecatch for eps. 1-14; eps 1-14)
Mai Nakamura (Typhoon Graphics; eps 1-14)
Shinya Kanetake (Typhoon Graphics; eps 1-14)
Shun Yoshioka (Typhoon Graphics; ep 13)
Yūki Sōda (Typhoon Graphics; eps 1-14)
Yuzuru Funakoshi (Typhoon Graphics; eps 1-3, 6-14)
Planning Assistant:
Hiroyuki Nakano (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Kōhei Ōnishi (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Masanori Miyake (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Mikoto Isaka (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Sōsuke Ishikawa (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Advancement:
Atsushi Kaneko (ep 3)
Gen Takahashi (ep 7)
Hidehito Takagi (ep 14)
Hiroki Mori (Studio Silver; eps 2, 6, 10)
Motoki Soeno (ep 8)
Ryūji Ōtsuka (ep 7)
Taishi Kawaguchi (ep 11)
Takashi Tokutome (ep 4)
Tatsuo Watanabe (Studio Silver; ep 6)
Tomokazu Sato (Studio Silver; eps 1, 5, 9, 13)
Tomoo Matsukura (ep 14)
Yuki Nakajima (ep 12)
Production Cooperation:
Makoto Ooyoshi (Shueisha)
Shigenobu Satō (Quaras)
Susumu Hieda (Shueisha)
Yu Saito (Shueisha)
Yuki Tsukioka (Quaras)
Production Desk:
Taishi Kawaguchi (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Takahisa Ishida (ep 14)
Production producer: Hideo Deguchi
Prop Design: Yōko Naeki
Publicity Assistant:
Hirokatsu Takei (ADK)
Masato Kato (Shueisha)
Risako Miyai
Ryū Nakajima (Real Coffee Entertainment)
Ryusuke Uchiyama (Shueisha)
Taiichi Kimura (ADK)
Yoshinori Hasegawa
Yuichi Tada
Publicity Producer: Yōhei Shintaku
Recording: Daiki Hachimaki (Klang Klan)
Recording Assistant: Remi Kurashima
Reference Materials Assistant: Yoshiaki Funato ("Ikitai Daigaku ni Iku tame no Benkyo-ho ga Wakaru Koko Issatsu-me no Sankosho")
Sales Promotion: Toru Koga
Setting Production:
Kenichi Watanabe
Minoru Odajima
Sound Effects: Yuji Furuya (Swara Pro)
Sound Production Manager: Taiichi Iguchi
Theme Song Arrangement:
Maiko Iuchi (ED)
Shinya Saitou (OP)
Theme Song Composition:
Maiko Iuchi (ED)
Takahiro Yamada (OP)
Theme Song Lyrics:
Mami Kawada (ED)
Saori Kodama (OP)
Theme Song Performance:
Haruka Shiraishi (OP, ED; as "Study")
Miyu Tomita (OP, ED; as "Study")
Sayumi Suzushiro (OP, ED; as "Study")
Haruka Shiraishi as Fumino Furuhashi
Lynn as Mafuyu Kirisu
Madoka Asahina as Asumi Kominami
Miyu Tomita as Rizu Ogata
Ryota Ohsaka as Nariyuki Yuiga
Sayumi Suzushiro as Uruka Takemoto

Marika Kōno as Mizuki Yuiga
Mayu Mineda as Hazuki Yuiga
Natsumi Fujiwara as Kazuki Yuiga
Saori Ōnishi as Sawako Sekijo

Aoi Koga as Mikuni
Atsumi Tanezaki as Store manager (ep 9)
Ayaka Shimizu as Waitress at the inn (ep 13)
Ayako Kawasumi as Hanae Yuiga
Daichi Hayashi as Touter B (ep 10)
Eri Suzuki as Chouno
Gakuto Kajiwara as Student A (ep 4)
Genki Muro as Schoolboy B (ep 7)
Harumi Sakurai as Mother (ep 3)
Hikaru Akao as Machiko
Hina Kino as Kana (ep 13)
Hinata Tadokoro as Manager (ep 11)
Hiroki Maeda as Anzu candies seller (ep 13)
Hiroshi Tsuchida as School principal
Hiroshi Watanabe as Student B (ep 4)
Ikumi Hasegawa as Kana's elder sister (ep 13)
Ikuto Kanemasa as Customer B (ep 13)
Jun Inoue as Schoolboy C (ep 7)
Junichi Yanagita as Suzuki
Kana Asumi as Chinami Umihara
Kaori Maeda as Inomori
Katsumi Fukuhara as Audience member B (ep 12)
Kayuki Matsumoto as Student B (ep 3)
Kazumasa Fukagawa as Staff member (ep 3)
Kengo Kawanishi as Haruma Kobayashi
Kenji Hamada as Nariyuki's father
Kōdai Sakai as Customer A (ep 13)
Kōichi Sōma as Japanese language teacher (eps 1-2, 5)
Kotaro Shinohara as Audience member A (ep 12)
Makoto Kaneko as Commentator (ep 12)
Makoto Sahara as Previous tutor B (ep 3)
Mari Kawano as Schoolgirl B (ep 6)
Mayu Yoshioka as Schoolgirl B (ep 7)
Mio Hoshitani as Student A (ep 3)
Mitsuru Ogata as Sojiro Kominami
Momo Ishibashi as Ikeda
Mutsuki Iwanaka as Schoolboy A (ep 7)
Nanako Mori as Kana's mother (ep 13)
Naoko Komatsu as Fujita (Math teacher)
Nene Hieda as Schoolgirl A (eps 1, 7)
Reiō Tsuchida as Student C (ep 4)
Risa Kubota as Schoolgirl C (ep 7)
Risa Tsumugi as Swimming club junior member A (ep 8)
Ryou Sugisaki as Starter (ep 12)
Saki Kosaka as Schoolgirl B (ep 1)
Seria Fukagawa as Schoolgirl A (ep 6)
Setsuo Ito as Schoolboy C (ep 6)
Shōta Yamamoto as Office worker A (ep 6)
Shouto Kashii as Rizu's father
Shun'ichi Maki as Squid seller (ep 13)
Tarō Kiuchi as Touter A (eps 10-11)
Wataru Katō as Customer C (ep 13)
Yasuaki Takumi as Kanade Oomori
Yō Taichi as Ayuko Kawase
Yōhei Hamada as Schoolboy A (ep 6)
Yoshihito Sasaki as Previous tutor A (ep 3)
Yū Miyazaki as Schoolboy D (ep 6)
Yui Horie as Shizuru Furuhashi (ep 13)
Yuka Nukui as Swimming club junior member B (ep 8)
Yūki Ishikari as Schoolboy B (ep 6)
Yūki Kuwahara as Himura
Yuki Tamamiya as Child (ep 3)
Yumiri Hanamori as Kashima
Japanese companies
2nd Key Animation:
Animation Planet (ep 7)
Anime R (ep 12)
Asahi Production Shiroishi Studio (ep 2)
Bibury Animation Studio (ep 6)
Big Owl (ep 1)
G&G Direction (ep 7)
Jumondo (eps 5-6)
Jumondo Seoul (ep 10)
Nakamura Production (5 episodes
eps 7, 10-12, 14
)

Sakura Create (eps 11-12)
Seven Arcs Pictures (eps 11-12)
Seven Seas (eps 2, 4, 11-12)
Studio Bambino (ep 7)
Studio Giants (eps 11-12)
Studio μ (ep 3)
Silver (eps 6, 13)
TAP (eps 4, 7-8)
Teddy (ep 11)
3D Layout:
Silver (eps 5-7, 12)
Animation:
Animation Planet (ep 7)
Asahi Production Shiroishi Studio (eps 2, 10)
Be Loop (eps 2, 6, 10)
Jumondo Seoul (eps 5-6)
Nakamura Production (ep 14)
Nirai-Kanai Studio (ep 6)
Seven Seas (ep 2)
Snow Light Staff (ep 9)
Studio Bambino (ep 7)
Studio Lings (ep 10)
Silver (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 9-10, 13
)

Animation Direction:
Silver (eps 1, 6, 9, 13)
Animation Direction Assistance: Silver (eps 6, 14)
Animation Production:
Arvo Animation
Barnum Studio (Animation Produce)
Silver
Background Art:
Atelier PLATZ (OP; eps 1-14)
Inspired (eps 1, 3-4)
Chief Animation Direction: Silver (eps 1-14)
Color Setting: LIDEN FILMS (ep 5)
Direction: Silver (eps 6, 13)
In-Between Animation:
Asahi Production Shiroishi Studio (ep 2)
Big Owl (eps 1, 9, 13)
Jumondo (eps 5-6, 10)
Likeminds Animation (OP)
Nakamura Production (ep 8)
Revival (eps 7-8, 11-12)
Rising Force (ep 11)
Seven Seas (eps 2, 11-12)
Studio Lings (ep 14)
Studio μ (ep 3)
Silver (eps 5, 9-10)
Studio UBUD (OP)
TAP (eps 3-4, 7-8)
In-between Check: Jumondo (eps 6, 10)
Music Production: Aniplex
Offline Editing: EditZ
Online Editing: Q-Tec
Paint:
Asahi Production Shiroishi Studio (ep 2)
Big Owl (eps 1, 9, 13)
Hiwa (eps 9-10, 13)
Jumondo (eps 5-6, 10)
Likeminds Animation (OP)
Revival (eps 7-8, 11-12)
Seven Seas (eps 2, 11-12)
Studio Elle (5 episodes
eps 4, 7-8, 11-12
)

Studio Lings (ep 14)
Studio μ (ep 3)
Studio UBUD (OP)
TAP (eps 3-4, 7-8)
Paint Check: LIDEN FILMS (ep 5)
Photography:
Typhoon Graphics (OP; eps 1-14)
Planning Assistance: Shueisha (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Advancement: Silver (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 9-10, 13
)

Production Assistance: Studio Lings (ep 14)
Production Cooperation:
Quaras
Shueisha
Question Supervision: QuizKnock
Recording: Klang Clan
Recording Studio: Studio T&T
Reference Materials Assistance: Kadokawa
Sound Effects: Swara Pro
Sound Production: Magic Capsule
Title Logo Design: Freiheit
Web Production: Kirksville
English companies
English staff
(none)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Hulu
Wakanim (Nordic countries)
Licensed by: Aniplex of America
English cast
(none)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America)
Licensed by: Aniplex of America (Latin America)
Spanish cast
(none)
German cast
German staff
(none)
Leyla Trebbien as Fumino Furuhashi
Nicole Hise as Mafuyu Kirisu
Philip Süß as Nariyuki Yuiga
Poetine Alija as Uruka Takemoto

Francis Dichmann as Mizuki Yuiga
Jana Dunja Gries as Hazuki Yuiga

Marie-Jeanne Widera as Chinami Umihara
German companies
Distributor: Kazé Germany
Dubbing: G&G Tonstudios
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)
Licensed by: Aniplex of America (Brazil)
Portuguese cast
(none)
Chinese (PRC) staff
Chinese (PRC) companies
(none)
Internet Streaming: bilibili
Chinese (PRC) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology