×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Call of the Night (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Call of the Night - Il Richiamo della Notte (Italian)
Canções da Noite (Portuguese)
Yofukashi no Uta (Japanese)
よふかしのうた (Japanese)
Genres: romance
Themes: vampires
Plot Summary: Nanakusa is a vampire. That's okay with human Ko. He wants to be one too. But transformation doesn't come that easily. When Nazuna invites Ko to spend the night at her place in an abandoned building, he awakens to kisses on his neck with a little too much bite to them. Then, when a cute girl from Yamori's past shows up and competes for his attention, his budding relationship with the undead is put to the test. (from manga)
User Ratings: 341 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 44 votes (sub:41, dub:2, raw:1)
 Excellent: 72 votes (sub:65, dub:4, others:3
1 Vietnamese subtitled subtitled
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 99 votes (sub:86, dub:10, raw:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 64 votes (sub:52, dub:7, others:5
1 Spanish subtitled
1 German dubbed
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 French subtitled
)
 Decent: 26 votes (sub:23, dub:3)
 So-so: 17 votes (sub:15, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 7 votes (sub:7)
 Weak: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 595 users, rank: #1873 (of 9515)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.698 (Very good−), std. dev.: 1.748, rank: #1258 (of 9638)
Weighted mean: 7.658 (Very good−), rank: #1237 (of 9638) (seen all: 7.87 / seen some: 7.43 / won't finish: 4.21)
Bayesian estimate: 7.651 (Very good−), rank: #965 (of 7236)
Episode titles: We have 13
Vintage: 2022-07-07
Opening Theme:
"Datenshi (Fallen Angel)" by Creepy Nuts
Ending Theme:
"Yofukashi no Uta" (Call of the Night) by Creepy Nuts
Insert song:
"Lost Time" (ロスタイム) by Creepy Nuts (eps 2-3,6,8,10,13)
Official website:
Links: We have 1
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Call of the Night - Complete Collection (Blu-ray) 2023-09-05 (from $37.17)

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Tetsuya Miyanishi
Director: Tomoyuki Itamura
Series Composition: Michiko Yokote
Script:
Michiko Yokote (eps 1-13)
Storyboard:
Jun'ichi Sakata (ep 8)
Keisuke Ōnishi (eps 5, 12)
Satoshi Takafuji (eps 6, 11)
Sekijuu Sekino (eps 2, 7)
Takashi Yasui (eps 3, 9)
Tetsuya Miyanishi (OP; eps 1, 4, 8, 10)
Tomoyuki Itamura (ED; eps 9, 13)
Yuichi Itou (ep 4)
Episode Director:
Hiroatsu Agata (ep 11)
Keisuke Ōnishi (eps 5, 12)
Michita Shiraishi (ep 8)
Minami Honma (ep 10)
Nobuhiro Mutō (ep 4)
Ouri Yasukawa (ep 10)
Satoshi Takafuji (eps 1, 6, 11)
Sekijuu Sekino (eps 2, 7, 10-11)
Setsumu Doukawa (ep 11)
Shōgo Ono (eps 3, 9, 13)
Takashi Yasui (ep 3)
Yasushi Tomoda (ep 10)
Yuki Komada (ep 10)
Unit Director:
Tetsuya Miyanishi (OP)
Tomoyuki Itamura (ED)
Music: Yoshiaki Dewa
Original creator: Kotoyama
Character Design: Haruka Sagawa
Art Director: Norihiko Yokomatsu
Art:
Meng Di Gu (GURI Art Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 3, 5, 7)
Norihiko Yokomatsu (OP; ED; eps 1, 13)
Chief Animation Director: Haruka Sagawa (OP; eps 2-13)
Animation Director:
Airi Tsuyuki (4 episodes
eps 2, 7, 11, 13
)

Atsuko Takahashi (ep 5)
Ayako Suzuki (eps 10, 12)
Ayane Murayama (ep 8)
Chiyoko Sakamoto (ep 8)
Dae-Jung Kim (eps 2, 5)
Dai Ōhara (eps 6, 10, 12)
Daisuke Saitō (eps 6, 8, 11)
Etsushi Mori (ep 7)
Gil-Young Son (ep 2)
Hajime Yoshida (ep 9)
Haruka Sagawa (OP; ED; eps 1, 3, 9-12)
Hinata Kawae (ep 4)
Hiroki Abe (ep 12)
Hirotaka Kinoshita (ep 6)
Hodaka Hashimoto (eps 8, 12)
Inosuke Naitō (eps 9-10)
Isoroku Koga (eps 5-6, 11-13)
Kaori Umeda (eps 9-10)
Kasumi Kikuchi (eps 3, 6, 9, 12)
Kazunobu Hoshi (ep 8)
Koji Hirauma (eps 3, 7, 11)
Kozue Saitō (eps 5, 7, 10-11)
Kyōhei Yamamoto (eps 4, 10)
Masahiko Itojima (ep 3)
Masashi Wakayama (eps 3, 6, 9)
Michiru Ogiwara (ep 8)
Minoru Morita (ep 11)
Momoka Izumi (eps 4, 10)
Naomi Miyata (ep 6)
Nobuhiro Mutō (ep 4)
Ryō Yamauchi (ep 13)
Ryōko Suzuki (eps 6, 10)
Shirokuma (eps 5, 9, 13)
Shuhei Fukuda (eps 9, 12-13)
Takanobu Katada (ep 10)
Takumi Nitta (eps 11-12)
Takuya Nishimichi (eps 4, 10)
Tōi Yamamichi (eps 7, 10)
Tōma Kanbara (ep 7)
Tomoko Satō (eps 5-6, 12)
Tomoya Noguchi (eps 9, 13)
Toyoaki Fukushima (ep 6)
Yasunori Matsumura (ep 7)
Yayoi Kamigaki (ep 3)
Yūichi Ichihashi (ep 8)
Yūki Kitajima (eps 2, 5, 7, 11)
Yuki Shizuku (ep 7)
Yuri Hanazawa (eps 5-7, 11)
Yūsaku Nagahama (eps 11, 13)
Yūta Shinohara (OP; eps 6, 9, 11-13)
Sound Director: Eriko Kimura
Director of Photography:
Yūki Domoto (ED; eps 1-13)
Producer:
Hana Sugawara (Fuji TV)
Shigetoshi Sato

2D:
Gaku Watanabe (eps 1-9, 13)
Shun Nakajima (eps 1-9, 13)
2nd Key Animation:
Aki Nakamura (ep 2)
Akiho Matsui (ep 3)
Ayako Suzuki (eps 9, 11)
Ayano Niwa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Cai Xian Lin (ep 9)
Chi Lin (eps 6, 11-12)
Chiori Haneda (ep 12)
Chisaki Yamashita (ep 5)
Chizuru Narita (project No.9; ep 1)
Daiki (eps 3, 9, 11)
Haruki Okumatsu (ep 2)
Imari Ōba (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 6, 9)
Iori Kani (ep 10)
Isoroku Koga (ep 11)
Itsuki Kurose (eps 9, 11)
Kamozaki (4 episodes
eps 5, 9, 11, 13
)

Kaori Umeda (eps 9, 11)
Kazuki Takenaga (eps 2, 6, 9)
Keisuke Nakazawa (eps 11-12)
Kenichiro Kawanishi (eps 4, 10)
Kenji Kuroda (ep 3)
Kiwami Noguchi (ep 12)
Kohei Fujiki (eps 4, 10)
Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 11)
Kōyō Nishizawa (ep 10)
L 1995 (eps 9, 12-13)
maro (eps 4, 10)
Masaki Mori (eps 7, 9, 11-13)
Masayo Okuzumi (ep 10)
Midori Matsumoto (eps 6, 9)
Misa Takada (ep 7)
Misao Kobayashi (eps 2, 10)
Momoka Yōmoto (ep 4)
Naomi Mikamiyama (ep 11)
Natsumi Yamashita (eps 5, 13)
Nozomi Kitaoka (eps 11, 13)
Rei Shimizu (ep 6)
Reina Aoyama (eps 4, 10)
Riraku Yamazaki (ep 10)
Ryōko Suzuki (eps 7, 9, 11-13)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; ep 11)
Shirokuma (OP; ep 7)
Sung Jun Kim (eps 2-3, 6, 13)
Takahiro Inoue (eps 1, 3)
Takanobu Katada (ep 7)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 12)
Tao Atoyama (6 episodes
eps 2, 6, 9, 11-13
)

Tetsuya Yoshimoto (ep 1)
Tomoki Urata (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 9, 11-12)
Tomoya Noguchi (OP; eps 3, 5-6, 11)
Xin Tong Wang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 11)
Yi Yang Dan (ep 13)
Yōsuke Kudō (ep 5)
Yōta Narumi (ep 2)
Yu Mi Ra (ep 2)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 12)
Yuka Katabuchi (eps 2, 5, 9, 11)
Yuki Shizuku (ep 7)
Yukiko Sawada (eps 3, 6)
Yūko Shimizu (ep 4)
Yūmi Tsuruki (ep 10)
Yurie Gotō (5 episodes
eps 1, 5-6, 9, 11
)

Yūta Suzuhana (eps 3, 6, 9)
3D CG:
Shiori Hirano (LIDEN FILMS; eps 1-9)
Yasuaki Nakamori (LIDEN FILMS; eps 1-9)
Yoshimasa Yamazaki (LIDEN FILMS; eps 1-9)
Yukari Shimozaki (ep 13)
Action Supervision: Tetsuya Miyanishi (ep 9)
Advertising:
Mamiko Yamamoto (Fuji TV; eps 1-7)
Momoko Kitamura (Fuji TV; eps 8-13)
Animation producer: Takafumi Inagaki
Art Manager: Sayuko Tojo (eps 6, 13)
Art Setting: Shinji Sugiyama
Assistant Chief Animation Director:
Ryō Yamauchi (ep 13)
Tōma Kanbara (ep 10)
Assistant Episode Director:
Tetsuya Miyanishi (ep 3)
Tomoyuki Itamura (ep 3)
Background Art:
Aina Tsukioka (Studio Wyeth; ep 13)
An Duc (PEEC Animation; ep 1)
Chen Xi Zhao (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 9, 13)
Daichi Takahashi (SAKO; eps 2, 4, 6, 10)
Eun Ju Han (SAKO; ep 2)
Eun Kyung Goh (SAKO; eps 4, 10)
Genta Nakagawa (Mukuo Studio; ep 11)
Guang Thanh (PEEC Animation; ep 1)
Harumi Suwa (Studio Wyeth; ep 1)
Hayato Matsuda (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 5-7, 9, 11, 13
)

Hee Soon Kim (KonbridgeG; ep 9)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; eps 1, 3)
Jae Woo Lee (SAKO; 5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Jia Min Wu (LIDEN FILMS; eps 5-9, 11, 13)
Jian Yang (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 3-13 odd)
Junki Nakata (Kusanagi; ep 6)
Junko Araki (Studio Wyeth; ep 1)
Kayoko Fujiki (Studio Wyeth; eps 1, 13)
Kenichi Tajiri (Mukuo Studio; ep 12)
Kenta Sawatani (Studio Wyeth; OP; ep 1)
Kenta Tsuboi (Kusanagi; ep 6)
Ki Yun Cho (SAKO; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Kiyoka Sakurai (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 5-6, 8-9, 11, 13
)

Mai Sasaki (Studio Wyeth; OP; ED; ep 13)
Mana Takahashi (Mukuo Studio; ep 11)
Mayu Takahashi (LIDEN FILMS; eps 5-9, 11, 13)
Meng Di Gu (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 1, 9, 13)
Mi Hyang Kang (SAKO; ep 6)
Mi Hyun Nam (SAKO; 5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Mi Kyoung Kim (SAKO; 5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Michiko Taniguchi (Studio Wyeth; ED)
Mitsuki Takatsuka (Mukuo Studio; ep 11)
Miyu Sasaki (LIDEN FILMS; eps 9, 11, 13)
Mizuki Nakano (Studio Wyeth; ep 1)
Nanami Ogawa (LIDEN FILMS; eps 5-9, 11)
Naruyo Kiriyama (LIDEN FILMS; ep 10)
Phuc Hong (PEEC Animation; ep 1)
Pin Rong Chen (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 5-7, 9, 11, 13
)

Qi Rui Yang (LIDEN FILMS; 8 episodes
eps 3-7, 9, 11, 13
)

Rintaro Ichikawa (SAKO; eps 2-12 even)
Risa Narita (LIDEN FILMS; eps 7-13 odd)
Risa Yamamoto (LIDEN FILMS; eps 5-9, 11, 13)
Ryōhei Suzuki (Studio Wyeth; OP; ED; eps 1, 13)
Saki Isaka (Studio Wyeth; eps 1, 13)
Saki Konishi (LIDEN FILMS; eps 7-13 odd)
Sang Min An (SAKO; ep 8)
Sayaka Danjō (LIDEN FILMS; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 13
)

Sayaka Uezu (LIDEN FILMS; 8 episodes
eps 2, 4-7, 9, 11, 13
)

Sayo Koyama (Studio Wyeth; OP)
Seika Fujii (Kusanagi; ep 6)
Seo Gu Lee (SAKO; eps 2, 4, 6, 10)
Shan He (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 1-7 odd)
Shintarō Inoue (Mukuo Studio; ep 11)
Shu Han Guo (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 5-7, 9, 11, 13
)

Thuoc Bien (PEEC Animation; ep 1)
Tomomi Fujiwara (Studio Wyeth; eps 1, 13)
Tsutomu Uchida (Kusanagi; ep 6)
Ying Ying Huang (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 1-13 odd)
Yu Chang (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 5-13 odd)
Yukihiro Saitō (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 3, 5, 9-11, 13
)

Yūko Kobayashi (Studio Wyeth; ep 1)
Yun Sang Na (KonbridgeG; ep 9)
Zhe Wu (GURI Art, Inc. & Tenjoy Co., Ltd.; eps 3-13 odd)
Background Art Advancement: Hiroaki Hirata (Kusanagi; ep 6)
Background Art Advancement Assistant: Thao Thien (FSE; ep 6)
Background Art Assistant:
Huynh Tan (FSE; ep 6)
My Huu (FSE; ep 6)
Nhi Phuong (FSE; ep 6)
Thai Thi (FSE; ep 6)
Thuy Nguyen (FSE; ep 6)
Tien Minh (FSE; ep 6)
Chief Producer:
Masanori Miyake
Noriko Ozaki (Fuji TV)
Chief Production Manager: Tetsuro Satomi
Co-executive producer:
Kazunori Oshima
Shunsuke Hara
Color design: Izumi Takizawa
Color Design Assistant: Asami Kitsukawa
Color setting:
Asami Kitsukawa (OP; ED)
Erika Tanabe (R.I.C.; eps 1, 3, 7, 13)
Kanta Matsuda (ep 8)
Marin Abiko (R.I.C.; eps 2, 11)
Maya Kusumoto (Wish; ep 12)
Takako Uemura (Wish; ep 12)
Yui Nagaoka (R.I.C.; ep 9)
Yumi Toriyama (R.I.C.; ep 5)
Yumika Ueno (Wish; ep 6)
Yurie Matsuura (eps 4, 10)
Compilation:
Mai Takano (Fuji TV; eps 1-7)
Shintarō Tanaka (Fuji TV; eps 8-13)
Direction Supervision: Tetsuya Miyanishi (ep 10)
Distribution Licensing: Tomoaki Hashizume (Fuji TV)
EC Key Animation:
Chinasui (eps 2-13)
Haruka Sagawa (ep 1)
Editing: Misaki Enokida
In-Between Animation:
Aya Takada (ep 10)
Chihina Maeda (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Chiori Haneda (OP; ED; eps 2-6, 10)
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 5-7, 9-12)
Futaba Kariya (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Hana Nagao (Studio Eight Colors; ep 7)
Haruka Furuike (Wish; ep 6)
Hiromi Uemura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Hisatoshi Masuo (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Honoka Sawaguchi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Ibuki Hirao (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Ikumi Mitsuno (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Jia Zhang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Kenichiro Kawanishi (ep 4)
Mari Saitō (ep 7)
Marina Suzuki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 7)
Mimi Aoki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Mina Yuzuki (Wish; ep 6)
Mitsutaka Kimura (Wish; ep 6)
Moe Ōnishi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 7, 10, 12)
Rei Matsui (ep 4)
Riho Yamaji (Studio Eight Colors; ep 7)
Rina Kaneko (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Shogo Kinose (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 7)
Suguru Takagi (ep 4)
Taiyō Tamura (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 7)
Takahiro Inoue (ep 7)
Takahiro Nawa (R.I.C.; ep 1)
Tamao Yamaguchi (Studio Eight Colors; ep 7)
Tao Atoyama (ep 7)
Thi Hai Yen Lai (Wish; ep 6)
Tomoki Urata (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 6-7)
Tomoyo Enden (R.I.C.; ep 1)
Xiao Yin Cai (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Xin Yu Zhang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Yuka Kitaoka (Studio Eight Colors; ep 7)
Yūko Kameoka (Studio Hibari Osaka Studio; ep 4)
Yuna Suzue (Wish; ep 6)
Zhi Xiang Yang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Zhuo Yan Liang (ep 7)
In-Between Animation Director: Chiori Haneda (eps 1-13)
In-Between Check:
Atsuko Abe (ep 1)
Aya Takada (eps 4, 10)
Chiori Haneda (OP; ED)
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 5, 12)
Hiroyuki Satō (Studio Candy Box; eps 2-3, 9, 11)
Kasumi Motoki (ep 8)
Risako Yagi (ep 6)
Tomoyo Enden (R.I.C.; ep 13)
Insert Cover Song Composition: KOME KOME CLUB ("Roman Hiko;" ep. 8)
Insert Cover Song Lyrics: KOME KOME CLUB ("Roman Hiko;" ep. 8)
Insert Cover Song Performance: KOME KOME CLUB ("Roman Hiko;" ep. 8)
Insert Song Arrangement: DJ Matsunaga ("Lost Time;" eps. 2-3, 6, 8, 10, 13)
Insert Song Composition: DJ Matsunaga ("Lost Time;" eps. 2-3, 6, 8, 10, 13)
Insert Song Lyrics: R-Shitei ("Lost Time;" eps. 2-3, 6, 8, 10, 13)
Insert Song Performance: Creepy Nuts ("Lost Time;" eps. 2-3, 6, 8, 10, 13)
Key Animation:
Ai Miyazawa (ep 3)
Aika Satō (ep 12)
Airi Tsuyuki (OP; eps 1-2)
Akari Abe (ep 12)
Akio Kitahara (ep 8)
Akisa Eguchi (eps 2, 5, 7)
Atsuko Yamazaki (OP)
Ayako Kakiuchi (ep 7)
Chen Zhong Chai (reboot; ep 6)
Chie Ōtsuki (eps 1, 5, 12)
CuX (ep 7)
Dai Ōhara (ep 12)
Daichi Nakajima (ep 1)
Daisuke Itō (ep 11)
Daisuke Saitō (5 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 11
)

Eri Nishizawa (Studio PaTHoS; ep 5)
Fujio Inose (ep 7)
Harumi Ozeki (ep 8)
Hideki Sadai (ep 2)
Hidetoshi Namura (ep 8)
Hinata Kawae (ep 4)
Hiromi Nanbe (eps 3, 9, 11)
Hiromi Okazaki (ep 2)
Hiromi Takada (ep 13)
Hiroshi Kosuga (ep 1)
Hiroshi Tanabe (5 episodes
eps 5, 7, 9, 12-13
)

Hirotaka Nii (ep 4)
Hodaka Hashimoto (8 episodes
eps 2, 5-6, 8-9, 11-13
)

Honami Kimoto (ep 11)
Hyun Sik Nam (ep 2)
Imari Ōba (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 11, 13)
Isoroku Koga (ED; ep 13)
Itaru Yawata (eps 3, 7)
Jae Hwi Park (eps 2, 5)
Jae Kyung Lee (ep 5)
Jin Nakazono (ep 8)
Junji Uesugi (eps 4, 10)
Kani (ep 7)
Kasumi Kikuchi (ep 13)
Katsutoshi Kobayashi (ep 8)
Kazuki Katano (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 3)
Kazunori Takano (ep 6)
Kazuo Ohara (ep 3)
Keiichi Ishida (ep 2)
Kenichi Umemoto (eps 7, 11)
Kenta Mimuro (ED; ep 13)
Kenta Nagahashi (ep 8)
Kento Akagi (eps 4, 10, 12)
Kitajima (eps 5, 11)
Koji Hirauma (ep 2)
Komaki (ep 1)
Kōta Odawara (LIDEN FILMS Fukaya Studio; eps 3, 6, 11)
Kōtarō Ōkubo (ep 6)
Kōya Izumi (eps 5, 11)
Kozue Saitō (ep 12)
Kyohei Maruyama (eps 4, 10)
Lin Xiao (OP; eps 9, 12)
Mai Sugita (Studio PaTHoS; ep 5)
Mamiko Nakanishi (eps 5-6, 9)
Mari Saitō (OP; eps 11, 13)
Mariko Nakagawa (ep 3)
Masaaki Kudō (eps 6, 11)
Masahiro Sasaki (ep 4)
Masao Suwa (ep 1)
Masashi Wakayama (ep 11)
Masato Okada (ep 8)
Masaya Sawamoto (ep 1)
Meng Meng Li (ep 8)
Michiaki Sugimoto (eps 9, 11)
Midori Matsumoto (ep 12)
Midori Yamakubo (eps 9, 11)
Mieko Saitou (ep 11)
Misa Takada (ep 11)
Mitsuki Narita (5 episodes
eps 2-3, 5, 7, 12
)

Miyuki Inoue (ep 1)
Mizuki Nakane (Studio PaTHoS; ep 5)
Mizuki Sakuma (eps 3, 5)
Mizuki Takahashi (ED)
Momoka Izumi (ep 10)
Momoka Yōmoto (ep 10)
Motoki Yagi (ep 12)
Mylene Yamanaka (ED)
Nao Miyawaki (ep 11)
Naoto Yoshida (ep 12)
Naoyuki Yagi (ep 9)
naqis (eps 9, 13)
Natsumi Hara (eps 4, 10)
Natsumi Yamashita (ep 12)
Nijiho Yoshimura (eps 2, 12)
Nobuhiko Kawakami (ep 1)
Nobuhiro Andō (ep 2)
Nobuhiro Mutō (ep 13)
Nobuko Shinohara (eps 6, 11)
Nobutaka Ōta (ep 4)
Noeko Kashiuchi (ep 1)
Noriyasu Murata (ep 8)
Oh Hwan Park (ep 2)
Orie Hirayama (ep 9)
Osamu Nuita (eps 1, 5-6)
Rie Arakawa (ep 1)
Rie Hosaka (Studio PaTHoS; ep 5)
Rika Kanetaka (ep 8)
Rūko Teratani (eps 4, 10)
Ryō Yamauchi (ep 13)
Ryōichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 9)
Ryōma Hasegawa (ep 6)
Sachiyo Matsubayashi (ep 3)
Saki Ishimoto (eps 3, 6)
Saori Yanaga (ep 10)
Satoru Yamashita (6 episodes
eps 3-11 odd, 12
)

Seong Min Shin (ep 2)
Setsuko Harada (ep 7)
Shigeno Ōno (ep 11)
Shinichi Iimura (ep 8)
Shiori Sakashita (ep 2)
Shirō Tamaki (eps 3, 6)
Shirokuma (ED)
Shō Hamada (ep 8)
Shōichi Hotta (ep 13)
Shōko Maruyama (ep 1)
Shōta Ihata (ep 1)
Shuhei Fukuda (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 13
)

Shun Shibata (OP; ep 1)
Sora Ishizuka (eps 9, 13)
Sorami Yamazaki (ep 1)
Suguru Takagi (eps 4, 10)
Tadashi Aizawa (ep 7)
Takahiro Inoue (ep 11)
Takahiro Ninagawa (eps 6, 9)
Takahiro Yamakita (ep 9)
Takashi Orihara (ep 9)
Takuma Kimura (eps 4, 10)
Takumi Nitta (ED; ep 9)
Takuya Nishimichi (ep 4)
Tatsuo Kamiuto (eps 4, 10)
Tatsuya Ikeda (ep 8)
Tatsuya Nakajima (eps 4, 10)
Tatsuya Urano (ep 6)
Teruo Takahashi (ep 8)
Tetsuya Yoshimoto (5 episodes
eps 2-3, 5, 9, 11
)

Tōi Yamamichi (ep 10)
Tomohito Matsuhiro (ep 3)
Tomoya Noguchi (eps 9, 13)
Tomoyuki Itamura (ep 13)
Toyohiro Okada (ep 2)
Tsuyoshi Kakihara (ep 1)
Tusher (ep 13)
Wei Zhou (reboot; ep 6)
Yang Hyun Oh (ep 5)
Yasunori Matsumura (eps 2, 13)
Yasunori Yamaguchi (eps 7, 12)
Yoshiaki Tomita (eps 4, 10)
Yoshie Sakata (eps 7, 11)
Yoshihiro Tōgō (eps 4, 10)
Yoshimi Imagawa (eps 5-6)
Yoshitaka Sato (ep 7)
Yosuke Kobashi (ep 8)
Yōsuke Kudō (ep 5)
Yui Okano (eps 1, 3, 7)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2, 11)
Yuka Kojima (ep 8)
Yuka Nagata (ep 5)
Yūki Itō (ep 1)
Yūki Kitajima (eps 2, 5)
Yukie Ōhashi (eps 4, 10)
Yukihiro Kobayashi (ep 8)
Yumeki Ogawa (ep 11)
Yumi Horie (ep 1)
Yūsaku Nagahama (OP; eps 1-2, 6, 11)
Yusuke Kurinishi (ep 1)
Yūta Shimamoto (eps 7, 9, 13)
Yūta Shinohara (OP; 6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 12-13
)

Maid Cafe Key Animation:
Kazuki Katano (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 9)
Kyohei Maruyama (ep 10)
Kyōhei Yamamoto (ep 10)
Mai Watanabe (ep 10)
Masayo Okuzumi (ep 10)
Momoka Izumi (ep 10)
Momoka Yōmoto (ep 10)
Reina Aoyama (ep 10)
Music Selection: Yuji Tange
Online Editor:
Ikuya Hirano (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-5, 8)
Kazuhiro Nii (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 10-11)
Keigo Fukuda (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 11-13)
Nobuhiro Nagayoshi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-9)
Yui Tsukane (IMAGICA Entertainment Media Services; 6 episodes
eps 6-7, 9-10, 12-13
)

Overseas Licensing:
François Grosjean
Tōru Endō
Paint:
Akira Hashigami (BeLoop; ep 12)
Aya Ōtaki (Wish; ep 6)
Chizue Saitō (Wish; ep 6)
Erika Tanabe (R.I.C.; eps 9, 11)
Hikaru Takigawa (Wish; ep 6)
Hiromi Okamoto (Wish; ep 6)
Hiroshi Koyama (Wish; ep 12)
Kosuke Mizusawa (Wish; ep 12)
Kōta Sudō (Wish; ep 12)
Manami Sasa (Wish; ep 6)
Marin Abiko (R.I.C.; ep 9)
Misato Kaneko (Wish; ep 6)
Motofumi Usuda (Wish; ep 12)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; ep 4)
Saeko Kushima (Wish; ep 12)
Sara Yamazaki (Wish; ep 6)
Shiho Okamiya (Wish; ep 6)
Shinya Terashima (Wish; ep 12)
Si Bo Yang (Wish; ep 12)
Takaaki Izumi (Wish; ep 6)
Terumi Yamada (Wish; ep 12)
Tomoko Takahashi (Wish; ep 6)
Yosuke Amamoto (Wish; ep 12)
Yuko Kanemaru (R.I.C.; ep 11)
Yūko Koyama (Wish; ep 12)
Paint Check:
Asami Kitsukawa (OP; ED)
Erika Tanabe (R.I.C.; eps 1, 3, 7, 13)
Kanta Matsuda (ep 8)
Marin Abiko (R.I.C.; eps 2, 11)
Maya Kusumoto (Wish; ep 12)
Takako Uemura (Wish; ep 12)
Yui Nagaoka (R.I.C.; ep 9)
Yumi Toriyama (R.I.C.; ep 5)
Yumika Ueno (Wish; ep 6)
Yurie Matsuura (eps 4, 10)
Paint Check Assistant:
Asami Kitsukawa (ep 6)
Erika Tanabe (R.I.C.; ep 6)
Marin Abiko (R.I.C.; ep 7)
Masao Ōba (R.I.C.; ep 11)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; ep 10)
Yui Nagaoka (R.I.C.; eps 6, 11)
Yumi Toriyama (R.I.C.; eps 1, 6, 13)
Paint Production: Daiki Egusa (Wish; ep 12)
Photography:
Ako Miwa (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Hayato Kifune (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Hikaru Fukuda (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Hiroshi Yataka (LIDEN FILMS; eps 4-5, 8-13)
Hisayoshi Yamamoto (LIDEN FILMS; ep 13)
Junpei Takatsu (LIDEN FILMS; OP; ED; eps 4-8, 11, 13)
Kana Katō (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Kazuki Fujiyama (LIDEN FILMS; eps 1-13)
Keiko Ishizuka (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Kento Nakamura (LIDEN FILMS; eps 11-13)
Mizuki Satō (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Nao Iwasaki (LIDEN FILMS; eps 4-5, 8-13)
Noa Murai (EOTA Photography Unit; eps 12-13)
Ren Iijima (LIDEN FILMS; eps 4-9, 12-13)
Rina Uekubo (LIDEN FILMS; eps 1-13)
Rizumu Horimoto (LIDEN FILMS; eps 8-13)
Tomoaki Suzuki (LIDEN FILMS; OP; ED; eps 2-13)
Tomonori Iwasa (LIDEN FILMS; 6 episodes
eps 4-5, 8-9, 12-13
)

Tomoya Origuchi (LIDEN FILMS; OP; eps 4-13)
Yū Kobayakawa (EOTA Photography Unit; eps 10-13)
Yūki Domoto (LIDEN FILMS; eps 1-13)
Yūki Murotsuka (LIDEN FILMS; OP; eps 4-13)
Yuuto Suzuki (LIDEN FILMS; eps 4-13)
Planning Assistant:
Mikito Bizenjima
Reiko Sasaki
Production Advancement:
Fumito Yamada (OP; ep 13)
Hazuki Shiro (eps 6, 12)
Hikari Kuribayashi (eps 6, 12)
Hiroto Asō (ep 7)
Nami Tomioka (eps 5, 11)
Riho Kanno (eps 4, 10)
Ryōhei Suzuki (ep 10)
Sanami Ogasawara (ep 2)
Sōkō Doi (eps 3, 9)
Sōya Kurose (ep 8)
Takafumi Inagaki (OP)
Takayuki Sasaki (ep 7)
Yuki Hirose (ED; eps 1, 11)
Production Advancement Assistant:
Nami Tomioka (ep 13)
Sōkō Doi (eps 11-13)
Production Desk: Yuki Hirose
Publicity Producer: Yoshiki Maeda
Recording Adjustment: Takuya Saitō
Recording Assistant: Yuki Ishii
Setting Production: Fumito Yamada
Sound Effects: Maki Takuma
Sound Production Manager: Yuji Tange
Special Effects:
Rina Uekubo (OP; ED; eps 1-13)
Tomonori Iwasa (ep 13)
Supervision: Yukiko Takase (Fuji TV)
Theme Song Arrangement:
Daisuke Kawaguchi (OP)
DJ Matsunaga (OP; ED)
Theme Song Composition:
DJ Matsunaga (OP; ED)
Theme Song Lyrics:
R-Shitei (OP; ED)
Theme Song Performance: Creepy Nuts (OP; ED)
Vehicle Assistant:
Kanta Shiraishi (AM-9)
Seiji Shimojima (AM-9)
Takahide Fujii (AM-9)
Web Production: Hiroshi Fukuda
Wish Manager: Daiki Egusa (ep 6)
Gen Sato as Kо̄ Yamori
Sora Amamiya as Nazuna Nanakusa

Azumi Waki as Hatsuka Suzushiro
Eri Kitamura as Nico Hirata
Haruka Tomatsu as Seri Kikyō
Kenshō Ono as Mahiru Seki
Naomi Ōzora as Midori Kohakobe
Shizuka Itō as Kabura Honda
Yōko Hikasa as Kiyosumi Shirakawa
Yumiri Hanamori as Akira Asai

Anan Furuya as Schoolboy (ep 4)
Ayano Shibuya as Swimsuit Woman B (ep 6)
Chiaki Omigawa as Short-haired servant (ep 13)
Chiaki Takahashi as Snack Bar Proprietress (ep 12)
Daichi Fujiwara as Regular customer (ep 10)
DJ Matsunaga as Matsunaga (ep 6)
Genta Nakamura as Swimsuit Man B (ep 6)
Hina Suguta as Yura (ep 4)
Hiroyuki Yoshino as Akihito Akiyama
Hiyori Kono as Maid A (ep 10)
Ikumi Hasegawa as Azusa (ep 4)
Junji Tachibana as Policeman (ep 13)
Kazuhiro Yamaji as Middle school teacher (ep 11)
Kazumasa Nakamura as Boss (ep 6)
Kentarō Itō as Office worker (ep 10)
Kento Shiraishi as Movie actor (ep 8)
Kōki Koyasu as Kai
Maaya Torigoe as Movie actress (ep 8)
Maki Kawase as Haruna (ep 4)
Mari Doi as Teacher (ep 4)
Michiru Sato as Matsuda
Mina Katahira as Schoolgirl B (ep 1)
Mitsuho Kambe as Employee (ep 3)
Miyuki Sahaku as Long-haired servant (ep 13)
Miyuki Sawashiro as Anko Uguisu
Nao Ojika as Schoolgirl (ep 8)
Noboru Yamaguchi as Bearded servant (ep 13)
R-Shitei as Kyohei (ep 6)
Riho Sugiyama as Swimsuit Woman A (ep 6)
Rika Nagae as Mio (ep 4)
Rin Kusumi as Maid B (ep 10)
Saori Ōnishi as Arisa (ep 10)
Sara Matsumoto as Mahiru Seki (9 years old)
Sayaka Senbongi as Kо̄ Yamori (9 years old)
Shōgo Batori as Swimsuit Man A (ep 6)
Taito Ban as Young man at bathhouse watch stand (ep 5)
Takehito Koyasu as Tonio
Yūki Shin as Schoolboy (ep 8)
Yuki Tanaka as Schoolgirl A (ep 1)
Japanese companies
2nd Key Animation:
BONES (ep 12)
Candy Box (eps 3, 11-12)
CREST100 (ep 12)
Elephant (ep 3)
FAI International (7 episodes
eps 2-3, 6-7, 9, 11-12
)

GK Sales (eps 1, 9)
Grain (ep 6)
J.C. Staff (ep 6)
LIDEN FILMS Fukaya Studio (ep 9)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (OP; 5 episodes
eps 1, 6, 9, 11-12
)

Line Farm (ep 2)
One Order (ep 8)
project No.9 (eps 1, 6)
R.I.C (OP; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 13
)

RadPlus (ep 8)
Reboot (eps 2-3, 6-7, 9)
Rising Force (ep 1)
studio daisy (ep 2)
Studio Gram (eps 5-6)
Studio Massket (ep 8)
Studio Neun (ep 2)
TROYCA (ep 1)
Wao World (eps 1, 3)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 6)
WONWOO animation (ep 5)
xenron (eps 11-12)
Yostar Pictures (ep 12)
3DCGI:
LIDEN FILMS (eps 1-13)
Animation Direction:
Mabus Animation (ep 3)
Studio Massket (ep 8)
Animation Production: LIDEN FILMS
Art:
GURI Art, Inc. (eps 3-11 odd)
SAKO (eps 2-12 even)
Tenjoy Co., Ltd. (eps 3-11 odd)
Background Art:
B.S.P 1st (ep 2)
GURI Art, Inc. (eps 1-13 odd)
KonbridgeG (ep 9)
Kusanagi (ep 6)
LIDEN FILMS (eps 2-11, 13)
Mukuo Studio (eps 11-12)
PEEC Animation (ep 1)
Quun Plant (ep 7)
SAKO (eps 2-12 even)
Studio Wyeth (OP; ED; eps 1, 13)
Tenjoy Co., Ltd. (eps 1-13 odd)
Background Art Assistance: FSE Company (ep 6)
Color Setting: R.I.C (eps 11, 13)
In-Between Animation:
Candy Box (ep 9)
Grain (ep 4)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 7)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (eps 5-7, 9-13)
One Order (eps 8, 10)
R.I.C (OP; ED; 11 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-13
)

RadPlus (ep 8)
Reboot (ep 6)
Seven Seas (eps 6, 12)
Shadow Media (eps 7, 9)
Studio Eight Colors (ep 7)
Studio Gram (OP; ep 4)
Studio Hibari Osaka Studio (ep 4)
Studio Massket (ep 8)
Taiguan Animation (ep 6)
TopGear (ep 4)
Triple A (ep 10)
Wish (eps 6, 12)
In-between Check:
Candy Box (eps 2-3, 9, 11)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (eps 5, 12)
R.I.C (eps 7, 13)
Internet Streaming: Disney+
Key Animation:
LIDEN FILMS Fukaya Studio (eps 3, 6, 12)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 9)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (eps 2, 11, 13)
Reboot (ep 6)
SPJ (ep 7)
spring river (ep 3)
Studio PaTHoS (ep 5)
Line Test: Asura Film (eps 8-13)
Logo Design: Kawatani Design
Music Production: Fuji Pacific Music
Online Editing:
IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-13)
Paint:
Be Loop (uncredited; ep 12)
Grain (ep 4)
One Order (eps 8, 10)
R.I.C (OP; ED; 9 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-11, 13
)

RadPlus (ep 8)
Shadow Media (eps 7, 13)
Studio Elle (uncredited; ep 4)
Studio Gram (OP)
Studio Massket (ep 8)
TopGear (ep 4)
Triple A (ep 10)
Wish (eps 6, 12)
Paint Check: R.I.C (eps 11, 13)
Paint Check Assistance: R.I.C (ep 11)
Photography:
EOTA (eps 10-13)
LIDEN FILMS (OP; ED; eps 1-13)
Production Assistance:
Felix Film (ep 8)
ROLL2 (eps 4, 10)
Production Cooperation:
CAPCOM (ep 4)
New Otani Co., Ltd. (ep 5)
Recording Studio: P's Studio
Setting Assistance: Cafe Colorado (Minami-Urawa store; ep 11)
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
Theme Song Production: Sony Music Labels (OP; ED)
Vehicle Assistance: AM-9
Visual Design: Kawatani Design
English cast
English staff
Gabriel Regojo as Kō Yamori
James Marler as Akihito
Natalie Rial as Nazuna Nanakusa

Annie Wild as Hatsuka Suzushiro
Christina Kelly as Seri Kikyō
Daman Mills as Mahiru Seki
Emily Neves as Midori Kohakobe
Jade Kelly as Akira Asai
Kelly Greenshield as Kiyosumi Shirakawa
Monica Rial as Niko Hirata
Patricia Duran as Kabura Honda

Alyssa Marek as Hatsuka's Offspring (Short Hair) (ep 13)
Andrew Love as Matsuda
Blake Jackson as Matsunaga (ep 6)
Brian Mathis as Teacher (ep 11)
Christie Guidry as Shop Owner (ep 12)
Cody House as Kyohei (ep 6)
Daman Mills as Young Mahiru
Daniel Regojo as Kai
David Lascoe as Police Officer B (ep 13)
Ellen Evans as Hatsuka's Offspring (Long Hair) (ep 13)
James Marler as Akihito Akiyama (ep 9)
Jeremy Gee as Bathhouse Employee (ep 5)
Jessica Calvello as Anko Uguisu (eps 11-12)
Juliet Simmons as Young Akira
Katelyn Barr as Young Kō
Kregg Dailey as Hatsuka's Offspring (Male) (ep 13)
Matthew David Rudd as Police Officer A (ep 13)

English companies
Distributor: Distribution Solutions
Internet Streaming: HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
French staff
French cast
Lila Lacombe as Nazuna Nanakusa
Oscar Douieb as Kô Yamori

Alexia Papineschi as Kiyosumi Shirakawa
Audrey Sourdive as Anko Uguisu
Cédric Lemaire as Mahiru Seki
Charlotte Hervieux as Midori Kohakobe
Estelle Darazi as Hatsuka Suzushiro
Ingrid Donnadieu as Nico Hirata
Justine Berger as Akira Asai
Ninon Moreau as Kabura Honda
Valerie Bescht as Seri Kikyō

Alexis Tomassian as Akihito Akiyama
Benoît Fort as Kai
Estelle Darazi as Kô enfant
Lou Viguier as Alisa
Sébastien Minéo as Matsuda
Uriell Semmel as Haruna
Yann Abiven as Tonio

French companies
Internet Streaming: Anime Digital Network
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
HIDIVE
Netflix
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
Translation: Andrea Prodomo
Executive producer: Francesco Di Sanzo

Dubbing Assistant: Cristina Minoja
Dubbing Coordination: Orlando Leone
Dubbing Engineer: Michele Cantù
Andrea Oldani as Ko Yamori
Chiara Leoncini as Nazuna Nanakusa

Alessandro Pili as Mahiru Seki
Beatrice Caggiula as Kabura Honda
Elisa Giorgio as Hatsuka Suzuhiro
Federica Simonelli as Akira Asai
Gea Riva as Anko Uguisu
Giulia Maniglio as Midori Kohakobe
Jacopo Calatroni as Akihito Akiyama
Martina Tamburello as Seri Kikiyou
Patrizia Mottola as Nico Hirata
Valentina Pallavicino as Kiyosumi Shirakawa

Andrea Colombo Giardinelli as Matsunaga (ep 6)
Andrea Rotolo as Kyohei (ep 6)
Flora Bonafede as Arisa (ep 10)
Giorgia Carnevale as Insegnante (ep 4)
Lorenzo Scattorin as Professore vampiro
Luca Ghignone as Tonio
Manfredi Mo as Studente (ep 4)
Patrizio Prata as Matsuda

Italian companies
Distributor: Yamato Video
Dubbing: X-trim Solutions
Internet Streaming: Anime Generation
German staff
German cast
Dubbing Director: Birte Baumgardt
ADR Script: Richard Westerhaus
Nicolas Rathod as Kō Yamori
Olivia Büschken as Nazuna Nanakusa

Birte Baumgardt as Anko Uguisu
Domenic Redl as Mahiru Seki
Gabrielle Pietermann as Kiyosumi Shirakawa
Helen Blaschke as Midori Kohakobe
Jonas Lauenstein as Akihito Akiyama
Lina Rabea Mohr as Akira Asai
Maria Hönig as Kabura Honda
Maria Koschny as Nico Hirata
Melinda Rachfahl as Hatsuka Suzushiro
Sophie Lechtenbrink as Seri Kikyō

Ben Küch as Kyohei (ep 6)
Dorothea Zwetkow as Mahiru Seki (Kind) (9 Jahre Alt)
Felicitas Bauer as Arisa (ep 10)
Hanns Jörg Krumpholz as Mittelschullehrer (ep 11)
Markus Schöttl as Tonio
Philipp Lind as Matsuda
Toni Sattler as Matsunaga
Yamuna Kemmerling as Kō Yamori (Kind) (9 Jahre Alt)
German companies
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Netflix
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology