×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Haikyu!! (TV 3)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Haikyu!! - Liceo Karasuno VS Liceo dell'accademia Shiratorizawa (Italian)
Haikyu!! Karasuno Kōkō VS Shiratorizawa Gakuen Kōkō (Japanese)
ハイキュー!! 烏野高校 VS 白鳥沢学園高校 (Japanese)
Genres: tournament
Themes: sports, volleyball
Objectionable content: Mild
Plot Summary: The Miyagi Prefecture Volleyball Tournament comes to an end. After battling through the tournament only two schools remain- Karasuno High and Shiratorizawa Academy. Sadly only one of these schools can advance to Tokyo. An exciting 5-set match will reveal who moves on and who starts over again.
Watch Haikyu!! on: NetflixNetflix, ViuViu, Disney PlusDisney Plus, JustWatch
User Ratings: 296 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 55 votes (sub:48, dub:1, raw:1, others:5
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
)
 Excellent: 103 votes (sub:88, dub:3, others:12
6 Spanish subtitled
2 Russian dubbed
1 Russian subtitled
1 Arabic subtitled
1 Portuguese subtitled
1 German dubbed
)
 Very good: 84 votes (sub:70, dub:9, others:5
2 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
1 German dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Good: 37 votes (sub:34, dub:1, others:2
1 German dubbed
1 Polish subtitled
)
 Decent: 10 votes (sub:10)
 So-so: 3 votes (sub:3)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: 1 vote (dub:1)
 Awful: 1 vote (others:1
1 Spanish subtitled
)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 496 users, rank: #2139 (of 9599)
Median rating: Excellent
Arithmetic mean: 8.422 (Very good+), std. dev.: 1.3, rank: #224 (of 9723)
Weighted mean: 8.390 (Very good+), rank: #205 (of 9723) (seen all: 8.41 / won't finish: 1.00)
Bayesian estimate: 8.349 (Very good+), rank: #122 (of 7298)
Running time: 22 minutes per episode
Number of episodes: 10
Episode titles: We have 10
Vintage: 2016-10-07
Opening Theme:
#1: "Hikariare" (ヒカリアレ) by Burnout Syndromes
Ending Theme:
#1: "Mashi Mashi" (マシ・マシ) by NICO TOUCHES THE WALLS
Official website:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Haikyu!! 3rd Season - Complete Collection (Blu-ray) 2019-11-26 (from $36.49)
Blu-ray + DVD combo
    Haikyu!! 3rd Season - Complete Collection [Limited Edition] (BD+DVD) 2019-12-31 (from $82.00)
DVD (Region 1)
    Haikyu!! 3rd Season - Complete Collection (DVD) 2019-11-26 (from $50.80)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Susumu Mitsunaka
Series Composition: Taku Kishimoto
Script:
Susumu Mitsunaka (eps 1, 6, 8)
Taku Kishimoto (7 episodes
eps 2-5, 7, 9-10
)

Storyboard:
Masako Sato (ep 4)
Masamitsu Hidaka (eps 2-3)
Shingo Natsume (OP)
Shinsaku Sasaki (ep 10)
Susumu Mitsunaka (eps 1, 8-10)
Taizo Yoshida (ep 7)
Takuya Satō (ep 6)
Tetsuaki Watanabe (ep 5)
Yusuke Kamata (ep 3)
Episode Director:
Haruo Okuno (ep 2)
Hirotaka Mori (ep 1)
Hitomi Ezoe (ep 8)
Masako Sato (ep 4)
Shintaro Itoga (eps 3, 6, 9)
Tetsuaki Watanabe (eps 5, 10)
Yusuke Kamata (ep 7)
Unit Director: Masako Sato (OP)
Original creator: Haruichi Furudate
Character Design: Takahiro Kishida
Art Director: Ichirō Tatsuta
Chief Animation Director:
Takahiro Chiba (6 episodes
eps 1-2, 4-10 even
)

Yūko Yahiro (eps 1-9 odd)
Animation Director:
Asuka Suzuki (eps 4, 8, 10)
Haruo Okuno (eps 2, 6, 10)
Hiroko Kasuga (ep 7)
Hisako Shimozuma (eps 3, 8)
Kazumasa Orii (eps 4, 7, 10)
Mai Fukuhara (eps 5, 9)
Mai Yonekawa (eps 4, 6, 8-9)
Masayuki Honda (eps 3, 7, 10)
Minoru Ueda (eps 5, 9)
Satoshi Nagura (eps 1, 6, 10)
Takahiro Chiba (OP)
Takahisa Katagiri (eps 5, 9)
Yūko Yahiro (ep 9)
3D Director:
Hirokazu Saitō (exsa; ep 1)
Takayuki Hanyuu (exsa; eps 4-6, 9-10)
Sound Director: Hiromi Kikuta
Director of Photography: Yumiko Nakata
2D Work: Akiko Hamanaka
2nd Key Animation:
Akiko Fujiwara (eps 6, 8-10)
Akiko Motoyoshi (ep 4)
Arisa Hoshina (ep 1)
Arisa Itō (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9
)

Asami Mannen (eps 6, 8)
Asuka Suzuki (ep 10)
Ayumi Fujiwara (ep 4)
Ayumi Ueno (ep 2)
Chiami Ino (ep 9)
Chiyo Morita (ep 8)
Emi Ōta (ep 3)
Eriko Haga (ep 3)
Haruka Iida (ep 9)
Haruka Saiga (ep 6)
Hatsune Hoshino (eps 6, 10)
Hayato Torii (ep 7)
Hiromi Shiraga (ep 9)
Hisae Ikezu (eps 3, 5)
Hisako Shimozuma (ep 10)
Ikuko Haruyama (eps 1, 9)
Kazunari Araki (ep 6)
Kazuya Sakamoto (ep 8)
Keika Ushimaru (ep 5)
Kengo Takebana (ep 10)
Maho Tomisaka (eps 2, 4)
Mai Yonekawa (eps 9-10)
Masako Sato (ep 10)
Masamichi Ishiyama (ep 3)
Megumi Tonegawa (ep 2)
Miho Imoto (ep 4)
Mina Kanzaki (ep 6)
Minoru Ueda (ep 10)
Mitomi Nakayama (ep 10)
Miyako Kamiya (ep 9)
Momoka Aiso (ep 6)
Nanako Hyuga (eps 1, 3)
Naoko Takada (ep 6)
Nonoka Takebayashi (eps 1-3)
Norika Maeda (ep 10)
Nozomu Kuwashima (ep 10)
Ren Fujimaki (eps 1-2, 4)
Rika Ōta (ep 7)
Rika Torigoe (eps 7-9)
Rina Takenawa (OP; eps 3-10)
Ritsuko Kondō (eps 4, 7)
Ryosuke Kanai (eps 1, 8)
Saki Konishi (ep 5)
Saki Yoshimura (ep 3)
Sakura Uchino (ep 4)
Shingo Takenaka (ep 1)
Shōta Fujiwara (ep 6)
Takayuki Gotan (ep 10)
Tetsuya Masuda (ep 1)
Tomomi Takeuchi (ep 2)
Tsubasa Hatashima (8 episodes
eps 1-2, 4, 6-10
)

Yoshito Miki (eps 6, 8)
Yosuke Yajima (eps 2, 4-5, 10)
Yui Konuma (ep 9)
Yuka Hasegawa (eps 4, 6, 10)
Yukie Kawakami (ep 6)
Yūko Katō (ep 1)
Yuri Hashimoto (eps 1, 6-7)
Yuuki Igarashi (ep 9)
3D CG:
Ema Yokoyama (Studio Twinkle; ep 8)
Hitomi Sumino (Production I.G; ep 7)
Hitoshi Saito (Studio Twinkle; ep 8)
Norino Kato (Studio Twinkle; ep 8)
Nozomi Harayama (Studio Twinkle; ep 8)
Ryō Kawamura (Studio Twinkle; ep 8)
Shiguma Morimoto (Production I.G; ep 7)
Takuya Makino (Studio Twinkle; ep 8)
Tomotaka Kurokawa (Studio Twinkle; ep 8)
3DCGI Producer: Hiroki Ebisawa (exsa; eps 1-6)
3DCGI Production Advancement: Rie Kanayama (exsa; eps 1-6, 9-10)
Action Animation Director:
Hideki Takahashi (eps 3-9 odd)
Yasuyuki Kai (OP; 6 episodes
eps 1-2, 4-10 even
)

Animation producer: Keiko Matsushita
Art Setting: Ichirō Tatsuta
Assistant Art Director: Yoshio Harisaki (針﨑義士)
Assistant Director: Mariko Ishikawa
Associate producer: Sukeyuki Honda
Background Art:
Aya Harisaki (Studio Fuga; eps 2-8)
Aya Kadoguchi (Studio Wyeth; eps 1-7)
Ayumu Miyazaki (Studio Wyeth; eps 1-2, 4)
Ichirō Tatsuta (Studio Fuga; OP)
Junko Shimada (Studio Fuga; eps 1-3, 6-10)
Kōki Hasegawa (Studio Fuga; OP; eps 1-10)
Mikiko Matsumoto (Studio Fuga; eps 1, 6-10)
Reiko Okada (Studio Wyeth; ep 4)
Rikiya Igai (Studio Wyeth; eps 1-8)
Risa Iwatsuki (Studio Wyeth; ep 1)
Yoshio Harisaki (Studio Fuga; OP)
Yuka Kotegawa (Studio Wyeth; ep 4)
Brush Characters: Aya Konaruto
CG Design:
Eri Yamazaki (exsa; eps 2, 5)
Junichi Sakamoto (exsa; ep 2)
Naoto Nakazawa (exsa; eps 4, 6, 9-10)
Ryō Moritake (exsa; ep 3)
Sōsuke Hinata (exsa; eps 4, 6, 9-10)
Takashi Satō (exsa; eps 4-5, 9-10)
Takurō Matsumoto (exsa; ep 3)
Toyoharu Tahira (exsa; ep 3)
Choir Director: Tsutomu Kako (insert song; "Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Color design: Mayumi Satō
Color setting:
Erika Fujita (ep 3)
Makiko Suzuki (ep 1)
Miyuki Kibata (eps 5, 9)
Noriko Arisawa (ep 6)
Sayoko Noda (OP; eps 4, 10)
Yūko Fujita (ep 8)
Yuri Okada (eps 2, 7)
Digital Work: Hirofumi Araki (OP)
Distribution: Taisa Koizumi
Editing: Junichi Uematsu
Eyecatch Key Animation:
Boya Liang (eps 1-3, 5-9)
Misato Ootani (eps 1-5, 7, 10)
Takahiro Chiba (eps 4, 8)
HD Editing:
Ryotaro Tate (Sony PCL; eps 1-10)
Tomo Ishii (Sony PCL; eps 1-10)
In-Between Animation:
Ai Fujimoto (Anitus Kobe; eps 3-4)
Asami Tachikawa (Production I.G; eps 1-5, 8, 10)
Asuka Itou (asread; eps 3-4)
Ayaka Tachikawa (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Ayaka Tsuji (P.A. Works; eps 1, 3)
Ayano Okahara (Studio Mu; ep 4)
Ayumu Kodama (GAINAX; eps 3-4)
Chiaki Yoshimura (M.S.C.; ep 3)
Chihiro Etō (Studio Gimlet; ep 3)
Chihiro Saitō (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Emi Hiraoka (Production I.G; OP; eps 1-3, 5-10)
Eri Yonemoto (P.A. Works; eps 1, 3)
Erika Kawakami (Anitus Kobe; ep 3)
Erina Nakano (P.A. Works; eps 1, 3)
Fumika Senuma (Production I.G; ep 5)
Han Lu Feng (Animation Planet; ep 3)
Haruka Hirosawa (GAINAX; eps 3-4)
Haruka Ikeda (M.S.C.; ep 3)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 3)
Haruka Shojima (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Haruna Shinonome (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Haruya Kanetsugu (Production I.G; eps 2, 10)
Hiroki Kamomiya (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Hiromi Masuko (ep 8)
Hiroto Nishizawa (P.A. Works; eps 1, 3)
Hitomi Takahashi (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 3-4)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 3)
Honoka Kikuchi (ep 3)
Iori Hisatake (Production I.G; eps 1-7, 10)
Junko Nishimura (ep 6)
Kaaya Ishida (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 3)
Kahoru Fujiki (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Kana Suehiro (Studio Gimlet; eps 3-4)
Kasumi Kamata (Animation Planet; ep 3)
Kayoko Nishimori (eps 1-5, 8, 10)
Kazuki Nakamura (Studio Mu; ep 4)
Kazumo Nakatsukasa (Production I.G; OP; eps 1, 3-5, 7)
Kazuyoshi Yanagihara (P.A. Works; eps 1, 3)
Keiko Oyama (eps 8-9)
Keisuke Yamamura (P.A. Works; eps 1, 3)
Ken Yamamoto (Production I.G; eps 2, 6, 10)
Kimikazu Saito (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Kōtarō Ōkubo (Production I.G; OP; eps 1-10)
Kotoe Saitō (Production I.G; eps 1-5, 8, 10)
Kotomi Shimazaki (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Kouko Torinoumi (WHITE FOX Izukōgen Studio; eps 3-4)
Li Wen Zhang (XEBEC; ep 3)
Mai Oku (Anitus Kobe; ep 3)
Maiko Nogami (eps 1, 5, 9)
Manami Kawakami (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Mani Inaka (Studio Mu; ep 4)
Masako Saegusa (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Masanari Yasaka (XEBEC; ep 3)
Mayu Gushiken (Production I.G; eps 1-2, 8, 10)
Michi Yamamoto (Studio Mu; ep 4)
Mie Ishida (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Miho Hirotani (PRA; eps 3-4)
Miho Moriya (Studio Mu; ep 4)
Mika Kinoshita (Production I.G; eps 1-4, 10)
Miki Nishio (Anitus Kobe; eps 3-4)
Miko Nakashita (Production I.G; OP; 8 episodes
eps 1, 3-5, 7-10
)

Minami Yamashita (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 3-5, 7, 10
)

Minori Fujimoto (Production I.G; eps 2, 6, 9-10)
Mio Fujishima (P.A. Works; eps 1, 3)
Mitsunobu Takeda (P.A. Works; eps 1, 3)
Miwako Masuki (WHITE FOX Izukogen Studio; ep 3)
Mizuki Furiya (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Mizuki Kamomiya (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Moe Matsuda (Studio Mu; ep 3)
Momo Yamamoto (acca effe; ep 3)
Momoko Shirashiki (P.A. Works; ep 3)
Nae Nishikimi (P.A. Works; eps 1, 3)
Nahoko Uno (Anitus Kobe; ep 3)
Nao Nakamura (Ekura Animal; ep 3)
Naoki Yamada (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Naokimi Terayama (PRA; ep 3)
Natsumi Terasaka (XEBEC; ep 3)
Natsumi Uno (Production I.G; OP; 6 episodes
eps 2-3, 5-6, 9-10
)

Norihito Nakatsuka (GAINAX; eps 3-4)
Reiko Sunaga (eps 2-4)
Reina Tsukakoshi (Production I.G; OP; eps 1-5, 7-10)
Rika Torigoe (C-Station; ep 3)
Rina Takenawa (eps 3-5, 8-9)
Ririka Yamada (Production I.G; eps 1, 8)
Rungtragoon Nusshanart (Production I.G; eps 2, 6, 10)
Ryōta Gōda (M.S.C.; ep 3)
Ryōtarō Haruki (Studio Mark; ep 3)
Ryuhei Koyama (Production I.G; eps 2-4)
Sachi Kodono (Anitus Kobe; ep 3)
Sachiko Furuta (P.A. Works; eps 1, 3)
Sachiko Todaka (Shuka; eps 3-4)
Sachiyo Takada (ep 3)
Sae Fukushima (Production I.G; OP; eps 3-6, 9)
Saeko Takahashi (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Saho Usui (P.A. Works; eps 1, 3)
Saki Morishita (PRA; eps 3-4)
Saki Nishihara (SynergySP; eps 3-4)
Sakura Takayama (Anitus Kobe; ep 4)
Shiki Amaha (Production I.G; eps 1-7, 9-10)
Shōgo Ōno (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Shōko Shūsa (Production I.G; eps 2-4)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 3)
Shōtarō Tamemizu (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Shun Hayashi (Animation Planet; ep 3)
Shūto Enomoto (GONZO; ep 3)
Sō Kojima (Shuka; eps 3-4)
Takashi Ogawa (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 3)
Takeshi Ōkoshi (REVOROOT; eps 3-4)
Tatsuki Ujihira (Production I.G; OP; eps 2-7, 9-10)
Tomohiro Koga (WHITE FOX Izukōgen Studio; ep 4)
Tomohiro Yamamoto (Production I.G; OP; eps 1, 3-10)
Tomoko Sugata (OP; eps 2, 6)
Tomomi Kamatani (P.A. Works; eps 1, 3)
Tomomi Takada (P.A. Works; eps 1, 3)
Tomomitsu Ishikawa (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Tomoyo Hata (Ekura Animal; ep 3)
Tomoyuki Kojima (REVOROOT; eps 3-4)
Tsubasa Sato (Anitus Kobe; eps 3-4)
Xu Kun Li (Ekura Animal; ep 3)
Yōji Takano (Studio Mark; ep 3)
Yoon-Ji Kim (Production I.G; eps 4, 9-10)
Yoshiharu Takayama (Ekura Animal; ep 3)
Yoshihiro Kasahara (P.A. Works; eps 1, 3)
Yū Yoshida (Studio Mark; ep 3)
Yui Hirano (REVOROOT; eps 3-4)
Yui Kazuyama (Production I.G; eps 2-4, 8)
Yūka Mochizuki (Production I.G; OP; eps 1-2, 5-10)
Yuka Morishige (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Yuka Ōya (asread; eps 3-4)
Yūka Taguchi (P.A. Works; eps 1, 3-4)
Yuki Adachi (P.A. Works; eps 1, 3)
Yuki Fukushima (Production I.G; OP; eps 3-5, 10)
Yuki Kimura (Production I.G; 5 episodes
eps 1-2, 4-5, 10
)

Yūki Mōri (P.A. Works; eps 1, 3)
Yukimi Shimamoto (Production I.G; OP; eps 1-6, 9-10)
Yukina Orii (acca effe; ep 3)
Yūshi Tanaka (Production I.G; eps 2, 6, 9-10)
In-between Animation Manager: Yoshihiro Abe
In-Between Check:
Keiko Oyama (ep 8)
Maiko Nogami (eps 1, 5, 9)
Rina Takenawa (eps 3, 7)
Tomoko Sugata (OP; eps 2, 6, 10)
Yoon-Ji Kim (ep 4)
Insert Song Arrangement: Kazuya Tamaru ("Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Insert Song Composition: George Frideric Handel ("Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Insert Song Performance: Toho College of Music Brass Choir ("Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Key Animation:
Ai Watanabe (5 episodes
eps 2, 5, 7, 9-10
)

Akiko Motoyoshi (eps 3, 9)
Akiko Nagashima (ep 5)
Ako Kagiyama (ep 6)
Arisa Itō (eps 4, 6)
Asako Inayoshi (eps 2, 7)
Asami Gouda (ep 6)
Asami Shimizu (清水麻未; ep 7)
Asuka Suzuki (ep 4)
Ayaka Kawai (ep 4)
Ayako Kanemaru (ep 6)
Boya Liang (OP; eps 2, 4, 9-10)
Chie Masuda (ep 2)
Chiyo Morita (eps 4, 9)
Daisei Kudō (ep 6)
Ema Suzuki (eps 3, 5, 9)
Emi Ōta (eps 1-2, 4)
Eri Ogawa (ep 3)
Eri Yamazaki (山﨑絵里; ep 3)
Fumi Morita (ep 2)
Haruka Andō (eps 7, 10)
Haruo Okuno (OP; eps 2, 6, 10)
Hayato Kurosaki (ep 8)
Hideaki Abe (ep 8)
Hideki Takahashi (OP; eps 1-3, 9-10)
Hiroko Kasuga (eps 1, 3, 5, 10)
Hiromi Shiraga (eps 5, 8)
Hiroyuki Kobashi (ep 4)
Hisako Shimozuma (OP; eps 1, 3, 8)
Ikuko Haruyama (eps 2, 5-6, 10)
Kana Fujishiro (eps 1, 3)
Kanako Baba (ep 7)
Kanako Hiroo (eps 2-8 even, 9)
Kaori Ikeda (池田香織; ep 7)
Katsuhiro Takagi (eps 2, 7)
Kazuko Nakayama (ep 7)
Kazumasa Orii (OP; 5 episodes
eps 1, 3-4, 7, 10
)

Kazuomi Yamashiro (eps 5-6, 8)
Kazuya Miyoshi (ep 8)
Keika Ushimaru (eps 3-4, 9)
Ken Ishizuka (eps 7, 9)
Kengo Saitō (ep 3)
Kengo Takebana (OP; eps 2-8 even, 9)
Kyoko Niimura (ep 5)
Maho Tomisaka (eps 3, 5, 8, 10)
Mai Fukuhara (eps 3, 9)
Mai Yonekawa (OP; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Mamoru Abiko (ep 10)
Mari Futamatsu (ep 7)
Mariko Inagaki (ep 6)
Mariko Ishikawa (eps 6, 8, 10)
Marumi Sugita (eps 3, 9)
Masako Sato (ep 9)
Masayuki Honda (OP; eps 1, 3, 7, 10)
Masayuki Ozaki (ep 7)
Mayumi Nakamura (ep 2)
Miho Tanaka (たなかみほ; eps 1, 10)
Miki Kaneko (金子みき; ep 5)
Miku Furukawa (ep 5)
Minoru Ueda (eps 1, 9)
Miyoko Shikibe (eps 4, 8)
Miyuki Honda (ep 7)
Miyuki Matsumoto (eps 1, 6, 10)
Momoka Aiso (eps 8, 10)
Motoki Kurihara (ep 10)
Naho Seike (eps 2, 5, 10)
Nanako Hyuga (eps 4, 9)
Nanako Ninomiya (ep 6)
Noboru Kawamori (ep 6)
Nobuyuki Furukawa (ep 5)
Norika Maeda (eps 3, 5)
Nozomu Kuwashima (eps 3, 8)
Reika Hoshino (eps 7-8)
Ren Fujimaki (eps 3, 5, 8-9)
Ryosuke Kanai (eps 3-4, 6)
Ryota Niino (ep 3)
Sachiko Fukuda (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9
)

Sachiko Miyamoto (ep 6)
Sachiko Muroyama (ep 10)
Saki Konishi (eps 2, 4, 7, 9)
Saki Yoshimura (ep 6)
Saori Den (ep 4)
Saori Yonezawa (米澤沙織; ep 1)
Sara Moroyuki (eps 5, 9)
Satoshi Nagura (OP; eps 1, 6, 10)
Sayoko Murai (ep 6)
Shiho Tanaka (ep 10)
Shingo Takenaka (ep 6)
Shinji Suetomi (eps 4, 6, 10)
Shirō Tamaki (ep 7)
Susumu Mitsunaka (eps 9-10)
Taichi Nakaguma (ep 6)
Takahiro Chiba (OP; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 10
)

Takahiro Fujii (eps 3, 7)
Takahisa Katagiri (eps 5, 7, 9)
Takanori Suzuki (ep 6)
Takashi Miyabe (eps 2, 4, 8)
Takayuki Gotan (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9
)

Takenori Tsukuma (ep 6)
Tetsuya Masuda (5 episodes
eps 2, 4, 7, 9-10
)

Tomoko Hamanaka (eps 3-4, 8-10)
Tomoko Kitagawa (ep 8)
Tomomi Takeuchi (ep 7)
Tomoyo Nakayama (eps 3, 7)
Tomoyuki Kitamura (ep 8)
Tsubasa Hatashima (eps 3, 5)
Yasuko Takahashi (ep 3)
Yasuyuki Kai (OP; 5 episodes
eps 1, 4-10 even
)

Yi Wang (ep 8)
Yoshinori Nakamura (仲邑義範; eps 8, 10)
Yosuke Yajima (eps 3, 6, 8-9)
Yū Kobayashi (5 episodes
eps 1-2, 4, 9-10
)

Yuka Hirata (平田有加; ep 5)
Yuka Koichi (ep 10)
Yukari Watabe (eps 2, 7, 10)
Yūki Nakajima (ep 7)
Yūki Nakano (ep 3)
Yuki Watanabe (eps 3, 8)
Yūko Fuji (eps 1, 10)
Yuri Hashimoto (eps 3, 5, 8)
Yuri Naminoue (eps 3-4, 7, 9)
Yūsuke Shingū (eps 3, 6, 10)
Lead CG Designer: Akane Yazaki (exsa; eps 1-6, 9-10)
Music Director: Takeki Kobayashi
Music producer: Masataka Mikami
Music Production Assistant: Yasushi Horiguchi (LEGENDOOR)
Official Site Production:
Emi Yamauchi
Yūki Kagamoto (Heartyware)
Packaging Sales: Hironobu Tanizawa
Paint:
Emiko Ueno (Production I.G; OP; eps 4, 7-8)
Erika Fujita (Production I.G; eps 5, 7-8)
Kazu Doi (Production I.G; eps 5, 8)
Makiko Suzuki (Production I.G; epd. 5-6, 8)
Mariko Shimokawa (Production I.G; OP; eps 1-4, 6-10)
Mayumi Satō (Production I.G; ep 4)
Miyuki Yamamoto (Production I.G; eps 2, 6, 8-10)
Narumi Sakai (Production I.G; OP; eps 4-5, 7-8)
Natsumi Watanabe (Production I.G; OP; eps 6, 8-10)
Noriko Arisawa (Production I.G; eps 4, 10)
Rie Asano (Production I.G; ep 10)
Rina Itō (Production I.G; OP; eps 1-10)
Ryōta Nakata (Production I.G; ep 8)
Sayoko Noda (Production I.G; eps 1-3, 6, 8)
Shinji Matsubara (Production I.G; eps 6-9)
Tomomi Kitani (Production I.G; OP; eps 1-10)
Yuka Takeda (Production I.G; eps 1, 3)
Yūko Fujita (Production I.G; OP; 6 episodes
eps 1-3, 5, 9-10
)

Yuri Okada (Production I.G; OP; 8 episodes
eps 1, 3-6, 8-10
)

Paint Check:
Erika Fujita (ep 3)
Makiko Suzuki (ep 1)
Miyuki Kibata (eps 5, 9)
Noriko Arisawa (ep 6)
Sayoko Noda (OP; eps 4, 10)
Yūko Fujita (ep 8)
Yuri Okada (eps 2, 7)
Photography:
Chiyo Fukui (Production I.G; OP; eps 1-10)
Jun Taniuchi (Production I.G; eps 1-10)
Maiko Imazeki (Production I.G; OP; eps 1-10)
Miki Sakuma (Production I.G; eps 2-4)
Sakiko Murai (Production I.G; OP; eps 1-10)
Tetsuya Takahashi (Production I.G; eps 1-10)
Yumiko Nakata (Production I.G; OP)
Photography Manager: Fumio Furukawa
Planning Assistant:
Ryōta Ikeda (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.; eps 6-10)
Shuhei Hosono (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Yoshihisa Heishi (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Advancement:
Kaori Yoshihara (eps 4, 9)
Kazuki Yokoyama (eps 1, 6, 10)
Misaki Mitani (OP; eps 2, 7)
Shōko Abe (eps 3, 8)
Takako Shiratori (ep 5)
Production Chief: Yuko Adachi
Production Desk: Takanori Kobori
Production Desk Assistant: Kazuki Yokoyama (eps 1-5)
Prop Design: Yū Kobayashi
Publicity Design:
Tatsunori Hayashida (gratan)
Tenji Kobayashi (gratan)
Publicity Producer: Tomoko Takano
Recording Adjustment: Haru Yamada
Recording Assistant: Haruka Matsushita
Setting Production:
Akane Yukiwaki (eps 1-6)
Takako Shiratori
Sound Effects: Yasunori Ogata
Sound Production Manager: Rie Takamiyagi
Theme Song Composition:
Kazuumi Kumagai (OP)
Tatsuya Mitsumura (ED)
Theme Song Lyrics:
Kazuumi Kumagai (OP)
Tatsuya Mitsumura (ED)
Theme Song Performance:
Burnout Syndromes (OP)
NICO TOUCHES THE WALLS (ED)
Ayumu Murase as Shōyō Hinata
Kaito Ishikawa as Tobio Kageyama

Asami Seto as Yui Michimiya
Daiki Ōmori as Taichi Kawanishi
Hiroshi Kamiya as Ittetsu Takeda
Hisao Egawa as Keishin Ukai (eps 9-13)  (eps 9-10)
Kaori Nazuka as Kiyoko Shimizu
Kazunari Tanaka as Keishin Ukai (eps 1-8)
Kenji Fukuda as Hayato Yamakata
Kenji Sugimura as Akira Saitou
Kōki Uchiyama as Kei Tsukishima
Kōtarō Nishiyama as Kazuhito Narita
Miyu Irino as Kōshi Sugawara
Nobuhiko Okamoto as Yū Nishinoya
Nobuyori Sagara as Hisashi Kinoshita
Ryōta Takeuchi as Wakatoshi Ushijima
Ryūsei Nakao as Tanji Washijō
Satoshi Hino as Daichi Sawamura
Shimba Tsuchiya as Tsutomu Goshiki
Shūhei Sakaguchi as Yūsuke Takinoue
Sōma Saitō as Tadashi Yamaguchi
Subaru Kimura as Satori Tendō
Sumire Morohoshi as Hitoka Yachi
Takuma Terashima as Eita Semi
Teruyuki Tanzawa as Reon Ōhira
Tomoaki Maeno as Makoto Shimada
Toshiki Masuda as Chikara Ennoshita
Toshiyuki Toyonaga as Kenjirō Shirabu
Yoshimasa Hosoya as Asahi Azumane
Yuka Komatsu as Saeko Tanaka
Yuu Hayashi as Ryūnosuke Tanaka

Akira Sekine as
Schoolgirl (ep 10)
Shiratorizawa female supporter (eps 1, 6)
Tendō's coach (ep 7)
Chado Horii as Boy (ep 5)
Chinatsu Akasaki as Female announcer (ep 1)
Daisuke Fujita as Konno
Daisuke Namikawa as Tooru Oikawa
Haruka Yamazaki as Ono-sensei (ep 1)
Hayato Taya as Sasaki
Hiroshi Iwasaki as Shizuyasu Yokoyama (Old man)
Hiroshi Naka as Ikkei Ukai
Hiroyuki Yoshino as Hajime Iwaizumi
Kanami Satou as
Aya (ep 1)
Schoolgirl (ep 10)
Katsuyuki Konishi as Hiroki Kurokawa (ep 6)
Kenji Sugimura as
Shiratorizawa student (ep 1)
Staff member (ep 2)
Kiyoko Miyazawa as Ushijima's mother (ep 7)
Kōki Miyata as Hidemi Tashiro (ep 6)
Kyōsuke Ikeda as Yukitaka Izumi (eps 1, 10)
Mark Ishii as Lev Haiba (ep 9)
Rie Suegara as Karasuno Girls' Volleyball Team Member (eps 1, 6-7)
Ryōhei Kimura as Kōtarō Bokuto
Ryota Ohsaka as Keiji Akaashi (ep 9)
Satoshi Taki as Takashi Utsui (ep 7)
Seigo Yokota as Kōji Sekimukai (eps 1, 10)
Takahiro Sakurai as Akiteru Tsukishima
Yamato Kinjo as
Shiratorizawa student (eps 1, 4)
Staff member (ep 6)
Yasumichi Kushida as Vice-principal (eps 1, 6, 8)
Yūichi Nakamura as Tetsuo Kuroo
Japanese companies
2nd Key Animation:
Actas (ep 4)
Studio Wombat (eps 2, 4, 9)
Trigger (ep 2)
3DCGI:
exsa (OP; eps 1-6, 9-10)
Production I.G (uncredited; ep 7)
Studio Twinkle (ep 8)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Studio Fuga (OP; eps 1-10)
Studio Wyeth (eps 1-8)
HD Editing: Sony PCL (eps 1-10)
In-Between Animation:
acca effe (ep 3)
Animation Planet (eps 2-3)
Anitus Kōbe (eps 1-4, 8)
asread (eps 2-4)
AZETA PICTURES (ep 2)
Big Owl (ep 9)
BLADE (eps 2, 4, 8)
C-Station (eps 3, 8)
Chiptune (ep 3)
Doga Kobo (eps 1-3)
Ekaki-ya (eps 5, 7-8)
Ekura Animal (eps 2-3)
ensemble (OP; eps 1-2, 4-6)
FAI (OP)
FAI International (eps 5, 7-8)
GAINAX (eps 1-4)
GONZO (eps 3-4)
Grain (eps 6-10)
ingresA (eps 2-3)
Jumondo (ep 3)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 3, 8)
M.S.C (eps 1-3)
P.A. Works (eps 1-4, 6-8)
Pierrot (eps 2-3)
PRA (eps 1, 3-4, 8)
Production I.G (OP; eps 1-10)
R.I.C (ep 2)
Revoroot (eps 1, 3-4)
Rising Force (ep 2)
Shuka (eps 3-4)
Snow Light Staff (eps 2, 7)
Studio CL (OP; eps 1-2, 4-10)
Studio Gimlet (eps 2-4)
Studio Mark (eps 2-3)
Studio Mu (eps 3-4)
Studio Wombat (ep 3)
Sunshine Corporation (eps 2-3)
SynergySP (eps 3-4)
Taiguan Animation (eps 6, 10)
TYO Animations (ep 6)
WHITE FOX (eps 1-2)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 3-4)
Xebec (eps 3, 5)
xenron (eps 4-10)
ZEXCS (ep 2)
Insert Song Assistance:
Collage Music Publishing ("Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Teeda Publishing ("Yusha wa Kaerite;" ep. 10)
Internet Streaming:
Disney+
Niconico
Music Production: TOHO
Music Production Assistance: Legendoor
Official Site Production: HeartyWare Co.
Paint:
A-1 Pictures (ep 3)
Big Owl (ep 9)
Bird (eps 2-10)
D-COLORS (eps 3, 8-10)
DEFA (eps 6, 10)
ensemble (OP; eps 1-2, 4-6)
FAI (OP)
FAI International (eps 5, 7-8)
Grain (eps 6-10)
Kagura (ep 10)
Production I.G (OP; eps 1-10)
Studio CL (OP; eps 1, 4-10)
Studio Elle (eps 1, 3-4)
Studio MAT (ep 3)
Studio Road (eps 7, 10)
Taiguan Animation (eps 6, 10)
TYO Animations (eps 3, 10)
Wish (ep 5)
xenron (eps 4-10)
Photography: Production I.G (uncredited; OP; eps 1-10)
Photography Assistance: Asura Film (eps 1-10)
Planning Assistance: Shueisha (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Cooperation:
MiKASA
molten
Publicity Assistance: Kisōsha
Publicity Design: gratan
Recording Studio: Studio Don Juan
Sound Production: Rakuonsha
Theme Song Production:
Epic Records Japan (OP)
Ki/oon Music (ED)
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Jones
Project Translator: Zoe Patterson
Translation: Michelle Tymon (Crunchyroll)
ADR Script: Holly Segarra 
Executive producer:
John Ledford
Toru Iwakami
Art Manager: Larry Koteff
Booklet Editing:
Alexandra Bedford (Limited Edition)
Luke La Padula (Limited Edition)
Natalie Jones (Limited Edition)
Booklet Layout: Andrea Rodriguez (Limited Edition)
Booklet Translation:
Ian Fagen (Limited Edition)
Jennifer Challenger (Limited Edition)
Disc Authoring: Joel McCray
Menu Design: Andrea Rodriguez
Mixing: Brent Marshall
Packaging Design: Andrea Rodriguez
Product Manager: Pooja Amin
Production Coordination: Janice Williams
Production manager: Son Phan Le
QC Manager: Crystal Ruiz
Studio Management: Joey Goubeaud
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Crunchyroll)
Subtitling: Robert Cardenas (Sentai)
Supervising Translator: Jennifer Challenger
Technical Assistant: Michael Olesch
Bryson Baugus as Shoyo Hinata
Scott Gibbs as Tobio Kageyama

Adam Gibbs as Koshi Sugawara
Adam Noble as Chikara Enoshita
Alan Brincks as Eita Semi
Alejandro Saab as Kenjiro Shirabu
Antonio Lasanta as Hayato Yamagata
Blake Shepard as Hisashi Kinoshita
Brittney Karbowski as Hitoka Yachi
Cameron Bautsch as Tadashi Yamaguchi
Carli Mosier as Saeko Tanaka
David Harbold as Tanji Washijo
David Wald as Keishin Ukai
Gabriel Regojo as Kazuhito Narita
Gareth West as Ittetsu Takeda
Greg Ayres as Yu Nishinoya
Greg Cote as Ryūnosuke Tanaka
Howard Wang as Tsutomi Goshiki
James Marler as Jin Soekawa
Joe Daniels as Wakatoshi Ushijima
John Ramirez as Reon Ohira
Josh Grelle as Satori Tendo
Jovan Jackson as Akira Saito
Justin Doran as Daichi Sawamura
Kregg Dailey as Makoto Shimada
Leraldo Anzaldua as Kei Tsukishima
Maggie Flecknoe as Yui Michimiya
Nathan Wilson as Taichi Kawanishi (ep 1)
Orlanders Jones as Asahi Azumane
Rebekah Stevens as Kiyoko Shimizu

Allison Sumrall as Chizuru
Anthony Hunter as Yukitaka Izumi (eps 1, 10)
Benjamin McLaughlin as Hajime Iwaizumi
Blake Jackson as Hidemi Tashiro (ep 6)
Cat Thomas as Announcer A (eps 1, 10)
Chaney Moore as Peanut Gallery (eps 1, 6)
Chris Patton as Toru Oikawa
Clifford Chapin as Akiteru Tsukishima
Courtland Johnson as
Flashback Coach (ep 8)
Hiroki Kurokawa (ep 6)
Peanut Gallery (ep 10)
Shiratorizawa #9 (eps 4-5, 7)
Crystal Ruiz as Peanut Gallery (eps 1, 10)
Dano Colon as
Shiratorizawa #11 (eps 4-5, 7)
Young Washijo
David Lascoe as Team Karasuno (ep 6)
Deke Anderson as Takashi Utsui (ep 7)
Eileen Montgomery as
Peanut Gallery (eps 1, 4, 6, 10)
Ushijima's Grandma (ep 7)
Emily Neves as Ono
Ian Sinclair as Kotaro Bokuto
James Belcher as Ikkei Ukai
James Marler as
Peanut Gallery (ep 7)
Soekawa
Team Karasuno (ep 6)
Jeremy Gee as Keiji Akaashi (ep 9)
Joel McCray as
Green #2 (ep 5)
Peanut Gallery (eps 3-10)
John Swasey as Yokohama
Katelyn Barr as Mao
Kyle Jones as
Team Karasuno (ep 6)
Yusuke Takinoue
Mark Mendelsohn as Vice Principal (eps 1, 6, 8, 10) 
Mike Yager as Lev Haiba (ep 9)
Ned Gayle as
Announcer B (ep 10)
Green #1 (ep 5)
Koji
Old Adviser (ep 6)
Peanut Gallery (eps 4, 9-10)
Referee (ep 7)
Scorekeeper (ep 2)
Patricia Dunn as Lady Coach (ep 7)
Patrick Marrero as
Peanut Gallery (eps 1, 4, 9-10)
Referee (ep 7)
Shiratorizawa Cheerleader (eps 1-5, 7-10)
Rick Diculous as Team Karasuno (ep 6)
Ryan Anthony as Peanut Gallery (eps 3-10)
Sam Butler as
Bully (ep 7)
Peanut Gallery (eps 1, 10)
Samantha Stevens as
Bully (ep 7)
Peanut Gallery (eps 1, 10)
Shannon Reed as
Green #10 (ep 5)
Peanut Gallery (7 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-10
)

Yunohama
Son Phan Le as
Green #3 (ep 5)
Peanut Gallery (eps 4-5, 7, 10)
Ty Mahany as Tetsuro Kuroo

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
Disney+ (Southeast Asia)
HIDIVE (Subtitled) 
Hulu
Netflix
Production: Sentai Studios
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director:
Cesar Lechiguero (Spain dub)
Joan Pera (Catalan dub)
Translation:
Begoña Martínez (Catalan dub)
Luis Alis (Spain dub)
Executive producer: Jorge Gabarró Frau

ADR Engineer: Marc Arambudo (Catalan dub)
Assistant ADR Director: Roger Pera (Catalan dub)
Language Consultant: Jordi Mir (Catalan dub)
Production Assistant: Eva Hernández (Catalan dub)
Dario Torrent as Shoyo Hinata (Spain dub)
Enric Puig as Tobio Kageyama (Spain dub)
Iván Priego Posada as Shoyo Hinata (Catalan dub)
Marcel Navarro as Tobio Kageyama (Catalan dub)

Aram Delhom as Kenjiro Shirabu (Spain dub)
Carles Montoliu as Yu Nishinoya (Spain dub)
Cesar Lechiguero as Keishin Ukai (Spain dub)
Cesc Martínez as Daichi Sawamura (Catalan dub)
Clemente López as Ittetsu Takeda (Spain dub)
Conchi Ramírez as Kiyoko Shimizu (Catalan dub)
Cristal Barreyro as Hitoka Yachi (Catalan dub)
Daniel González as Kei Tsukishima (Spain dub)
David Jenner as Satori Tendo (Catalan dub)
David Silvestre as Satori Tendo (Spain dub)
Eva Andrés as Hitoka Yachi (Spain dub)
Eva Bau as Kiyoko Shimizu (Spain dub)
Fernando Barber as
Eita Semi (Spain dub; ep 7)
Tadashi Yamaguchi (Spain dub)
Ferrán Carnicero as Wakatoshi Ushijima (Catalan dub)
Ferran Ortí as Taichi Kawanishi (Spain dub)
Francesc Anyo as Tanji Washijo (Spain dub)
Gerard Cruset as Yu Nishinoya (Catalan dub)
Hector Navarro as Wakatoshi Ushijima (Spain dub)
Jaume Cuartero as Tsutomu Goshiki (Catalan dub)
Jaume Guivernau as Kenjiro Shirabu (Catalan dub)
Joan Montañana as Ryunosuke Tanaka (Spain dub)
Jordi Domènech as Ittetsu Takeda (Catalan dub)
Jorge Tejedor as Daichi Sawamura (Spain dub)
Marcos de la Calle as Tadashi Yamaguchi (Catalan dub)
Nelo Gómez as Reon Ohira (Spain dub)
Pep Papell as Keishin Ukai (Catalan dub)
Pep Sais as Tanji Washijo (Catalan dub)
Rafa Albert as Koshi Sugawara (Spain dub)
Roger Isasi-Isasmendi as Kei Tsukishima (Catalan dub)
Roger Pera as Ryunosuke Tanaka (Catalan dub)
Rubén Felis as
Chikara Ennoshita (Spain dub)
Eita Semi (Spain dub)
Sergi Mani as Asahi Azumane (Catalan dub)
Sergio Olmo as Koshi Sugawara (Catalan dub)
Ximo Solano as Asahi Azumane (Spain dub)

Adrià Pineda as Hajime Iwaizumi (Catalan dub)
Alex Molina as Koji Sekimukai (Catalan dub)
Boi Pera as Kazuhito Narita (Catalan dub)
Boris Sanz as
Ikkei Ukai (Spain dub)
Konno (Spain dub)
Carles Lladó as Tetsuro Kuroo (Catalan dub)
Carmen Ambrós as Saeko Tanaka (Catalan dub)
Cesar Lechiguero as
Shizuyasu Yokoyama (Spain dub)
Takashi Utsui (Spain dub)
Vice-principal (Spain dub)
Conchi Ramírez as Yui Michimiya (Catalan dub)
Daniel González as Akira Saito (Spain dub)
Eva Andrés as Aya (Spain dub)
Eva Bau as Minaho Ono (Spain dub)
Ferran Ortí as Kazuhito Narita (Spain dub)
Greta Ruiz as Saeko Tanaka (Spain dub)
Guillermo Genovés as
Koji Sekimukai (Spain dub)
Sasaki (Spain dub)
Toru Oikawa (Spain dub)
Hector Navarro as Kotaro Bokuto (Spain dub)
Hernán Fernández as Makoto Shimada (Catalan dub)
Inma Ortiz as Mao Aihara (Catalan dub)
James Dicenta as
Hajime Iwaizumi (Spain dub)
Hiroki Kurokawa (Spain dub)
Lev Haiba (Spain dub)
Yukitaka Izumi (Spain dub)
Joan Pera as
Ikkei Ukai (Catalan dub)
Shizuyasu Yokoyama (Catalan dub)
Vicedirector del Karasuno (Catalan dub)
Jordi Nogales as Reon Ohira (Catalan dub)
Luis Gustems as Lev Haiba (Catalan dub)
Luis Torrelles as Toru Oikawa (Catalan dub)
Marc Cañadell as Chikara Ennoshita (Catalan dub)
Masumi Mutsuda as Akiteru Tsukishima (Catalan dub)
Miquel Viñoles as
Hisashi Kinoshita (Spain dub)
Keiji Akaashi (Spain dub)
Makoto Shimada (Spain dub)
Miry Giner as Yui Michimiya (Spain dub)
Nina Romero as Mao Aihara (Spain dub)
Pau Ferrer as
Tetsuro Kuroo (Spain dub)
Yusuke Takinoue (Spain dub)
Roger Serradell as Yusuke Takinoue (Catalan dub)
Roger Vidal as Hidemi Tashiro (Catalan dub)
Rubén Felis as Hidemi Tashiro (Spain dub)
Xevi Masip as Yukitaka Izumi (Catalan dub)

Boris Sanz (Spain dub)
Cesar Lechiguero (Spain dub)
Eva Bau (Spain dub)
Greta Ruiz (Spain dub)
Guillermo Genovés (Spain dub)
Iolanda Muñoz (Spain dub)
Maribel Casany (Spain dub)
Miry Giner (Spain dub)
Nelo Gómez (Spain dub)
Nina Romero (Spain dub)
Rubén Felis (Spain dub)
Spanish companies
Broadcaster: SX3 (Televisió de Catalunya)
Dubbing Studio:
Alboraia Art Studio (Spain dub)
Sonygraf (Catalan dub)
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (Spain)
Anime Box (Spain)
SX3 (Spain)
YouTube (Spain)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Translation: Nagareboshi (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Patrizio Prata
Translation: Mattia Soave
Executive producer: Francesco Di Sanzo

Dubbing Assistant: Cristina Minoja
Dubbing Coordination: Orlando Leone
Andrea Oldani as Tobio Kageyama
Simone Lupinacci as Shoyo Hinata

Andrea Colombo Giardinelli as Chikara Ennoshita
Andrea Rotolo as Tadashi Yamaguchi
Carlo Cravino as Taichi Kawanishi
Dario Agrillo as Reon Ōhira
Davide Minetto as Hisashi Kinoshita
Diego Baldoin as Akira Saitō
Ezzedine Ben Nekissa as Kenjirō Shirabu
Federica Simonelli as Kiyoko Shimizu
Federico Viola as Ryunosuke Tanaka
Gabriele Donolato as Eita Semi
Gabriele Zunino as Satori Tendō
Gianandrea Muià as Kei Tsukishima
Giuseppe Palasciano as Makoto Shimada
Luca Ghignone as Keishin Ukai (eps 1-8)
Marco Briglione as Tsutomu Goshiki
Martina Felli as Yui Michimiya
MASSIMO TRIGGIANI as Daichi Sawamura
Massimo Di Benedetto as Ittetsu Takeda
Mattia Bressan as Wakatoshi Ushijima
Maurizio Di Girolamo as Kazuhito Narita
Oliviero Corbetta as Ikkei Ukai (6 episodes
eps 3, 5-6, 8-10
)
Riccardo Rovatti as Tanji Washijō
Ruggero Andreozzi as Asahi Azumane
Samuele Torriggiani as Hayato Yamagata
Stefano Pozzi as Yu Nishinoya
Tommaso Zalone as Koshi Sugawara
Valerio Amoruso as Yusuke Takinoue

Alessandro Fattori as Yutaro Kindaichi
Alessandro Germano as Tatsuki Washio
Alessandro Lussiana as Haruki Komi
Alessandro Pili as Kenma Kozume
Andrea La Greca as Issei Matsukawa
Andrea Moretti as Takahiro Hanamaki
Antonio Paiola as Yasufumi Nekomata
Claudio Moneta as Takuro Oiwake
Cristiano Paglionico as Rintaro Numajiri
Daniel Magni as
Shohei Fukunaga
Yuki Shiroishi
Dario Sansalone as Morisuke Yaku
Davide Albano as Keiji Akaashi (ep 9)
Davide Farronato as Kosuke Sakunami
Davide Fazio as Yasushi Kamasaki
Davide Fumagalli as Taketora Yamamoto
Diego Baldoin as Kazuteru Akiu
Edoardo Lomazzi as Katsumichi Higashiyama
Ezio Vivolo as Lev Haiba (ep 9)
Fabrizio Valezano as Shinji Watari
Federico Zanandrea as Kenji Futakuchi
Francesca Bielli as Hana Misaki
Francesco De Marco as Nobuyuki Kai
Francesco Mei as Hidenori Uchizawa
Francesco Rizzi as Takanobu Aone
Gabriele Donolato as Teppei Naruko
Gabrile Donolato as Takehito Sasaya
Giada Sabellico as Kaori Suzumeda
Giulia Bersani as Yukie Shirofuku
Giuseppe Russo as Kazumasa Hanayama
Jacopo Calatroni as Kotaro Bokuto
Katia Sorrentino as Mao Aihara
Lorenzo Scattorin as Manabu Naoi
Loris Bondesan as Wataru Onaga
Manfredi Mo as Shigeru Yahaba
Marcello Gobbi as Akira Kunimi
Marco Balzarotti as Nobuteru Irhata
Marco Benedetti as Akinori Konoha
Martina Tamburello as Rinko Sudo
Massimiliano Lotti as Masaomi Onikobe
Matteo Brusamonti as Masayoshi Nakashima
Matteo De Mojana as Yūji Terushima
Matteo Ferrando as Hiroki kurokawa
Matteo Garofalo as
Shunki Kawatabi
Yuki Shibayama
Mosè Singh as
Kaname Moniwa
Kazuma Bobata
Omar Maestroni as Sadayuki Mizoguchi
Paolo De Santis as Yukinari Mori
Patrizio Prata as Tetsuro Kuroo
Renato Novara as Toru Oikawa
Roberto Accornero as Takaki Anabara
Roberto Fedele as Takero Nakashima
Sacha Pilara as Hajime Iwaizumi
Sebastiano Tamburrini as Takeharu Futamata
Simone Marzola as So Inuoka
Stefano Ferrari as Isamu Nakashima
Stefano Lucchelli as Arata Tsuchiyu
Veronica Cuscusa as Natsu Hinata
Vito Ventura as Yamato Sarukui
Italian companies
Broadcaster: Man-Ga (from 1 October 2018)
Distributor: Yamato Video
Dubbing Studio: X-trim Solutions
German staff
German cast
(none)
Christian Zeiger as Shouyou Hinata
Roman Wolko as Tobio Kageyama

Arne Stephan as Daichi Sawamura
Asad Schwarz as Satori Tendou
Birte Baumgardt as Kiyoko Shimizu
Dennis Saemann as Yuu Nishinoya
Dirk Petrick as Tsutomu Goshiki
Dirk Stollberg as Kei Tsukishima
Gerrit Hamann as Wakatoshi Ushijima
Henning Nöhren as Kenjirou Shirabu
Jan Rohrbach as Ryuunosuke Tanaka
Julien Haggege as Ittetsu Takeda
Konrad Bösherz as Koushi Sugawara
Maximilian Artajo as Eita Semi
Nick Forsberg as Keishin Ukai
Raul Richter as Chikara Ennoshita
Reinhard Scheunemann as Tanji Washijou
Sarah Tkotsch as Hitoka Yachi
Sebastian Kluckert as Tadashi Yamaguchi
Simon Derksen as Asahi Azumane

Amadeus Strobl as Hidemi Tashiro (ep 6)
Antje von der Ahe as Saeko Tanaka
Bastian Sierich as Makoto Shimada
Benjamin Kiesewetter as Kazuhito Narita (eps 1-2, 7-10)
Christopher Kohn as Yukitaka Izumi (eps 1, 10)
Fabian Kluckert as Hajime Iwaizumi (eps 5, 7-10)
Fabian Oscar Wien as Yuusuke Takinoue
Jasmin Arnoldt as Minaho Ono (ep 1)
Julian Mau as Kouji Sekimukai (eps 1, 10)
Julius Jellinek as Koutarou Bokuto (eps 4, 9)
Laura Preiss as Female Announcer (ep 1)
Lutz Mackensy as Shizuyasu Yokoyama (eps 1-6, 8-10)
Martin Schubach as
Ikkei Ukai (6 episodes
eps 3, 5-6, 8-10
)

Vice-Principal (eps 1, 6, 8)
Max Felder as Lev Haiba (ep 9)
Moira May as Aya (ep 1)
Ozan Ünal as
Keiji Akaashi (ep 9)
Konno (eps 3-10)
Patrick Keller as Sasaki (eps 3-10)
Patrik Cieslik as Hisashi Kinoshita (eps 1-2, 8, 10)
René Dawn-Claude as Tooru Oikawa (eps 5, 7-10)
Ricardo Richter as Akiteru Tsukishima (eps 1-7, 10)
Rieke Werner as Yui Michimiya (eps 1, 6-7, 10)
Sarah Méndez as Tendou's Coach (ep 7)
Tim Knauer as Tetsurou Kuroo (eps 9-10)
Victoria Frenz as Mao Aihara (eps 1, 6-7)
German companies
Distributor: Peppermint Anime
Internet Streaming: Wakanim (German speaking countries)
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director: Jefferson Utanes
Blair Arellano as Shōyō Hinata
Rean Delos Reyes as Tobio Kageyama

Babes Angeles as Hitoka Yachi
Mark Ivan Uy as Ryūnosuke Tanaka

Mark Ivan Uy as Keishin Ukai
Raki Diga as Kei Tsukishima
Wilbert Herrera as
Ittetsu Takeda
Yū Nishinoya
Tagalog companies
Broadcaster: HERO TV
Internet Streaming: Viu
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)
Licensed by:
Crunchyroll (Brazil)
Sentai Filmworks (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology