×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Haikyu!! To The Top (TV 4)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Haikyu!! L'asso del volley - To The Top (Italian)
ハイキュー!! TO THE TOP (Japanese)
Plot Summary: After their success in the regionals earned the Karasuno boys' volleyball team a spot in the Spring Tournament, everyone's hyped up, and things are about to get even more intense. There are two special training camps taking place over the winter, and two members of Karasuno's team get to go. It's no surprise that Kageyama will be heading to Tokyo to a special Youth Japan camp, from which the top under-19 players are chosen, but this year there's also a camp within the prefecture for the best first-year players, and Tsukishima has been selected to participate. But that leaves Hinata out in the cold, and it's not something he's going to stand for – if he's not chosen, then he'll just make them acknowledge him: he'll infiltrate the prefecture camp.
User Ratings: 140 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 17 votes (sub:13, dub:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
)
 Excellent: 28 votes (sub:22, dub:3, others:3
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 57 votes (sub:45, dub:8, ?:1, others:3
1 Italian subtitled
1 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Good: 25 votes (sub:22, raw:1, others:2
1 Polish subtitled
1 German dubbed
)
 Decent: 7 votes (sub:7)
 So-so: 5 votes (sub:5)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 302 users, rank: #3017 (of 9603)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.029 (Very good), std. dev.: 1.2244, rank: #547 (of 9731)
Weighted mean: 8.035 (Very good), rank: #506 (of 9731) (seen all: 8.04)
Bayesian estimate: 7.988 (Very good), rank: #398 (of 7376)
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2020-01-10 to 2020-04-03
Opening Theme:
"PHOENIX" by Burnout Syndromes
Ending Theme:
"Kessen Spirit" (決戦スピリット) by CHiCO with HoneyWorks
Press Releases:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Haikyu!! To The Top - Complete Collection (Blu-ray) 2022-03-29 (from $38.93)
    Haikyu!! To The Top - Complete Collection [Limited Edition] (Blu-ray) 2023-06-20 (from $97.32)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masako Sato
Series Composition: Taku Kishimoto
Script: Taku Kishimoto (eps 1-13)
Storyboard:
Kazuya Nomura (ED)
Masako Sato (OP; eyecatch for eps. 1-13; 5 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9
)

Masami Shimoda (eps 6-7)
Pyeon-Gang Ho (ep 9)
Shinsaku Sasaki (eps 2, 5, 8, 10)
Taizo Yoshida (eps 4, 11)
Yasushi Muroya (ep 3)
Yumi Kamakura (eps 12-13)
Episode Director:
Hideya Itō (eps 4, 7, 12)
Hiromichi Matano (ep 9)
Hitomi Ezoe (ep 11)
Masako Sato (eps 1, 11)
Mayo Nozaki (ep 6)
Takahiro Ōtsuka (ep 2)
Tomoe Makino (eps 5, 8)
Toshiyuki Sone (ep 10)
Yasushi Muroya (ep 3)
Yumi Kamakura (ep 13)
Unit Director:
Hideya Itō (ED)
Masako Sato (eyecatch for eps. 1-13; OP)
Original creator: Haruichi Furudate
Character Design: Takahiro Kishida
Art Director: Ichirō Tatsuta (Studio Fuga)
Chief Animation Director:
Yū Kobayashi (OP; eps 1-13)
Animation Director:
Ai Watanabe (eps 2, 7, 10-11)
Asako Inayoshi (eps 5, 8)
Chieko Miyakawa (ep 10)
Ema Suzuki (eps 3, 8, 13)
Hideki Takahashi (ep 6)
Hisako Shimozuma (eps 2, 6, 11)
Kana Fujishiro (ED; ep 11)
Kanji Nagasaka (ep 5)
Kazumasa Orii (eps 4, 8, 12)
Mai Yonekawa (eps 9, 12)
Miyoko Shikibe (ep 10)
Satoshi Nagura (OP; eps 1, 6, 11)
Takahisa Katagiri (eps 3, 7, 13)
Takashi Mukouda (eyecatch for eps. 1-13)
Wakako Yoshida (eps 4, 9, 12)
Yōichi Shimizu (eps 5-6, 9, 12)
Yumenosuke Tokuda (ep 10)
Sound Director: Hiromi Kikuta
Cgi Director: Kōhei Iwasaki (V-sign; OP; eps 2-11, 13)
Director of Photography: Yumiko Nakata
2D Work:
Akiko Hamanaka (OP; eps 1-13)
2nd Key Animation:
Ai Watanabe (ep 11)
Aimi Tanaka (J.C. Staff; eps 2-3)
Airi Sakai (ep 1)
Arisa Shiomoto (eps 1, 4-5, 10)
Arumi Tamichi (ep 5)
Atsumi Sakai (ep 2)
Aya Tajima (eps 5, 8)
Ayako Nitta (ep 5)
Ayako Ōki (eps 5, 11)
Ema Suzuki (eps 9, 13)
Emi Hiraoka (ep 13)
Eri Yūki (eps 5, 11)
Hana Okutani (eps 5-6, 11)
Hatsune Hoshino (ep 2)
Hidefumi Yoshida (Anitus Kobe; eps 5, 11-12)
Hinata Kawae (Be Loop; ep 12)
Hiroko Morikawa (ep 5)
Hiroyuki Saitō (Studio Gash; eps 2, 5, 8, 12)
Hisako Shimozuma (eps 2, 6, 11)
Honoka Hata (Atelier Coco; eps 5, 8)
Kana Fujishiro (ep 11)
Kanami Hirano (J.C. Staff; eps 3-4)
Kaoru Satō (ep 3)
Kasumi Kamata (Animation Planet; ep 2)
Keigo Sugiyama (Makaria; ep 4)
Keika Ushimaru (eps 1, 4, 11)
Keiko Matsumoto (eps 2, 5, 8)
Kentarō Nezu (Lay-duce; ep 1)
Kouya Uemichi (eps 4, 7, 13)
Kyōka Nishimura (ep 13)
Kyoko Hyodo (eps 4, 7)
Kyōko Yoshimi (ep 6)
Mai Oku (Anitus Kobe; eps 5, 11)
Mai Saeki (Be Loop; ep 12)
Mai Watanabe (eps 3-4)
Mako Yamashita (J.C. Staff; ep 3)
Manami Itō (eps 3, 6-9)
Mariko Ishikawa (ep 11)
Mariko Matsui (5 episodes
eps 2, 5, 8-9, 11
)

Mariko Nakahara (ep 6)
Mariko Shimamura (ep 11)
Marumi Sugita (ep 9)
Miho Hirotani (GEEK TOYS; ep 13)
Mikoto Amo (Sakura Create; ep 10)
Misato Aoyama (Animation Planet; ep 2)
Misato Ootani (eyecatch for eps. 1-13)
Miyoko Shikibe (ep 13)
Miyuki Kōno (eps 9, 11)
Mutsumi Nakata (ep 12)
Nabiki Shōda (Line Farm; eps 5, 8, 12-13)
Nana Nakayama (J.C. Staff; ep 3)
Naoko Hayashi (ep 3)
Naoto Kaneda (ep 13)
Narumi Ōkuma (J.C. Staff; ep 3)
Natsuki Ōyama (ep 5)
Natsumi Kotō (Satelight; eps 8, 12-13)
Natsumi Tomobe (eps 10, 12-13)
Nozomu Kuwashima (OP; 10 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 11-13
)

Reika Hoshino (ep 11)
Ren Fujimaki (eps 8, 11)
Rieko Noguchi (eps 2, 11)
Rina Takenawa (eps 1, 9, 12)
Rina Takizawa (J.C. Staff; ep 4)
Riraku Yamazaki (ep 13)
Ririka Yamada (eps 11, 13)
Risa Suehiro (J.C. Staff; eps 3-5)
Risa Yoshida (ep 1)
Ryoka Honda (Zero-G; eps 1, 13)
Ryōsuke Ochiai (ep 5)
Ryōta Saitō (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; eps 11-12)
Sachiko Fukuda (ep 13)
Sakura Takayama (Anitus Kobe; ep 11)
Sakura Uchino (ep 3)
Satoshi Nagura (eps 1, 6)
Shi Jie Zhu (ep 13)
Shiki Amaha (eps 1, 4)
Shinji So (ep 1)
Shinobu Ikakko (ep 3)
Shiori Asaka (SIGNAL.MD; ep 8)
Shizuku Ishii (Line Farm; ep 8)
Shunsuke Itai (ep 3)
Sōma Yoshida (J.C. Staff; eps 3-4)
Takahisa Katagiri (ep 7)
Takami Kawamura (ED)
Tatsuki Ujihira (ep 4)
Tomoko Sugata (ep 13)
Tsubasa Sato (Anitus Kobe; eps 11-12)
Wakako Yoshida (eps 9, 11)
Yasuhiro Tsuchiya (Line Farm; eps 5, 8, 12-13)
Yi Yang Dan (Akatsuki; ep 4)
Ying Yang (ep 1)
Yōichi Shimizu (eps 5, 9, 12)
Yoko Kuji (eps 8, 11-12)
Yoshiko Nakamura (ep 2)
Yu Mi Ra (ep 4)
Yuho Sato (Satelight; eps 8, 12)
Yui Kazuyama (eps 6-7, 9-12)
Yuki Arai (Atelier Coco; eps 5, 8)
Yūki Itō (Wish; eps 11, 13)
Yuki Nomura (7 episodes
eps 2, 5, 7-9, 11, 13
)

Yuri Hashimoto (eps 5, 11, 13)
Yurika Sako (ep 5)
Yūsuke Yaegashi (J.C. Staff; eps 3-5)
3DLO:
Goal Monma (Studio Khronos; ep 12)
Harumi Hanaki (Studio Twinkle; ep 12)
Hitoshi Saito (Studio Twinkle; ep 12)
Kazuyoshi Tezuka (AERA Laboratory; ep 12)
Mamoru Tamiya (Studio Khronos; ep 12)
Masato Shiohara (Studio Khronos; ep 12)
Moeko Sometani (Studio Khronos; ep 12)
Ryōji Shirakawa (AERA Laboratory; ep 12)
Shūhei Hashimoto (AERA Laboratory; ep 12)
Takahiro Kamiya (AERA Laboratory; ep 12)
Yoshitaka Itai (AERA Laboratory; ep 12)
Action Animation Director:
Hideki Takahashi (OP; eps 1-13)
Animation producer: Keiko Matsushita
Art Setting: Ichirō Tatsuta
Assistant Animation Director:
Ai Watanabe (ep 13)
Ema Suzuki (ep 9)
Hisako Shimozuma (ep 13)
Takahisa Katagiri (eps 8-9)
Assistant Director: Mariko Ishikawa
Assistant Director of Photography:
Chiyo Fukui (eps 1-10)
Maiko Imazeki (eps 11-13)
Background Art:
Aya Harisaki (Studio Fuga; ep 1)
Haruna Tanaka (Studio Fuga; ED; eps 1-9, 11-13)
Ichirō Tatsuta (Studio Fuga; eyecatch for eps. 1-13)
Kōki Hasegawa (Studio Fuga; ED; eps 1-13)
Mikiko Matsumoto (Studio Fuga; eps 1-9, 12-13)
Mina Nakayama (Studio Fuga; eps 1-13)
Suzuna Yamazaki (Studio Fuga; OP; eps 1-13)
Yasuyuki Yuzawa (Studio Fuga; eps 2-9, 12-13)
Yoshio Harisaki (Studio Fuga; OP; eps 1-9)
Background Music Producer: Takeki Kobayashi
Brush Characters: Maiko Nogami
CG Animation:
Hideki Ono (V-sign; OP; 10 episodes
eps 1-2, 5-11, 13
)

Hiroshi Satō (OP; V-sign)
Keita Kumai (V-sign; eps 3-4)
Kōhei Ogawa (Marco; eps 5-7, 13)
Shuichi Sasaki (V-sign; eps 6-11, 13)
Wataru Miyazaki (cre-p; ep 13)
Yoshiyuki Kanda (V-sign; eps 1-5, 8, 11)
Yūdai Mitsui (V-sign; OP; 10 episodes
eps 2-4, 6-11, 13
)

Yuma Ikeda (Marco; ep 7)
CG Management: Shuichi Sasaki (V-sign; eps 1-4)
CG Producer: Takahiro Uezono (V-sign; OP; eps 1-11, 13)
Color design: Mayumi Satō
Color Design Assistant:
Noriko Arisawa (eps 2-13)
Color setting:
Emiko Ueno (eps 2, 6, 11)
Maki Saitou (eps 4, 8)
Mayumi Satō (OP)
Noriko Arisawa (eyecatch for eps. 1-13; ED; eps 1, 5, 10)
Saori Yoshida (ep 9)
Sayoko Noda (ep 13)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 3, 7, 12)
Digital Work: Hirofumi Araki (OP)
Editing: Junichi Uematsu
In-Between Animation:
Ai Takagi (ep 1)
Akari Ogino (ep 2)
Akiko Nishi (ep 11)
Anzu Yamaguchi (ep 1)
Asami Tachikawa (Production I.G; OP; 7 episodes
eps 2, 4, 6-8, 10-11
)

Atsumi Sakai (eps 8-9)
Ayumi Beppu (6 episodes
eps 3-4, 6, 8, 11-12
)

Chiho Funayama (Production I.G; ep 2)
Chiki Hiratsuka (ep 1)
Chisato Tajima (Production I.G; 5 episodes
eps 2, 4, 7, 10-11
)

Ema Suzuki (eps 3, 8-9)
Eri Watanabe (Production I.G; 6 episodes
eps 2-4, 6-7, 10
)

Eri Yoshinaga (ep 1)
Haruka Kinoshita (eps 4, 8)
Haruna Nishimoto (Production I.G; ep 13)
Haruna Ono (ep 1)
Hidetoshi Bessho (ep 1)
Hina Koseki (ep 1)
Hiromi Masuko (ep 3)
Hisako Shimozuma (ep 6)
Hitomi Hiruta (Production I.G; OP; eps 3-4, 13)
Ikue Yoshima (eps 3, 6)
Izumi Kodama (ep 1)
Jing Jing Wu (eps 4, 6)
Junko Nishimura (ED)
Kaho Akamatsu (Production I.G; eps 1, 4, 6, 11)
Kana Fujishiro (ED)
Kanako Nitta (eps 3-4, 6)
Kayoko Nishimori (eps 2, 7-8, 10)
Keiko Oyama (6 episodes
eps 4, 7-9, 11-12
)

Kohei Mikoshi (ep 4)
Kōki Takahashi (eps 3-4)
Kotoe Mochizuki (ep 1)
Kotoe Saitō (Production I.G; eps 2, 4, 6, 13)
Mai Yonekawa (eps 7, 12)
Mamia Nakata (ep 1)
Masaki Kamata (ep 2)
Mayu Murakata (ep 1)
Mayuko Kamoda (eps 3-4)
Mi Jin Ju (eps 4, 8, 11)
Miho Hirotani (4 episodes
eps 3, 6, 11, 13
)

Mika Kinoshita (Production I.G; 5 episodes
eps 2, 5, 7-8, 11
)

Mio Satō (Production I.G; OP; ED; eps 2-3, 7-9)
Misaki Hanemura (Production I.G; ep 1)
Misato Furubayashi (ep 10)
Mizuho Outani (ep 1)
Nam Um Kim (ep 1)
Natsumi Yamato (Production I.G; OP; 7 episodes
eps 3-4, 6-9, 12
)

Nozomi Ishizaka (Production I.G; eps 1-7, 11)
Ren Horinouchi (eps 1, 6)
Rie Fujimura (ep 4)
Rie Shimizu (ep 6)
Rina Ishizaka (ep 3)
Rina Takenawa (OP; 9 episodes
eps 1-4, 6-9, 12
)

Risako Kato (Production I.G; eps 1-2, 4-6)
Sakurako Sasano (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-10
)

Saori Yoshimura (Production I.G; ep 4)
Sayaka Hayashi (eps 3-4)
Sayaka Takahashi (eps 3-4, 6)
Seina Sato (Production I.G; OP; 5 episodes
eps 3-4, 8-9, 11
)

Seiru Sasagawa (eps 3-4, 6)
Shi Han Wang (ep 2)
Shiho Yoshida (eps 2, 6, 8)
Shinya Kisanuki (ep 1)
Shiori Hiraiwa (eps 3-4, 6)
Shiori Ōno (4 episodes
eps 3, 6, 11, 13
)

Shiori Yoshino (Production I.G; eps 1-9, 13)
Shō Hiruma (ep 2)
Shuka Ryōno (ep 1)
Shun Arai (ep 1)
Takumi Motoshima (ep 6)
Teruaki Gomi (eps 3-4)
Tomoko Sugata (OP; eps 1, 5, 12-13)
Wakako Yoshida (eps 11-12)
Xin Yue Pei (ep 1)
Yasuhiro Nakahara (ep 1)
Yū Kobayashi (ep 12)
Yūdai Takemae (Production I.G; eps 1-7 odd, 11)
Yui Kamura (ep 1)
Yui Miyaoka (Production I.G; OP; eps 2, 4, 10-11)
Yūka Mochizuki (eps 12-13)
Yumiko Haneda (ep 11)
Yurina Yabuki (Production I.G; eyecatch for eps. 1-13; OP; eps 3-4, 6, 9)
In-between Animation Manager: Yoshihiro Abe
In-Between Check:
Hiromi Masuko (ep 3)
Junko Nishimura (ED)
Kayoko Nishimori (eps 2, 7)
Keiko Oyama (eps 4, 8, 11)
Misato Furubayashi (ep 10)
Rina Takenawa (eyecatch for eps. 1-13; eps 6, 9, 12)
Tomoko Sugata (OP; eps 1, 5, 13)
Insert Song Performance: Funabashi HS Wind Orchestra ("Inarizaki Koko Ouen-kyoku;" ep. 13)
Key Animation:
Ai Watanabe (OP; eps 1-2)
Aika Kawasaki (ep 10)
Akihiro Taniguchi (ep 6)
Akiko Motoyoshi (OP; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 11-12
)

Akitoshi Yoshino (ep 5)
Asako Inayoshi (OP; eps 1, 5)
Asami Gouda (eps 3, 9)
Asami Mannen (ep 7)
Aya Tajima (eps 2, 12)
Ayako Ōki (eps 2-3, 8, 12)
Azumi Kuniyoshi (ep 5)
Can Ran Luo (ep 13)
Chie Ōtsuki (ep 2)
Chiharu Kataoka (eps 4, 7)
Ema Suzuki (OP; eps 1, 3, 8, 13)
Emi Hiraoka (OP; 6 episodes
eps 1-2, 7-8, 10, 13
)

Eri Yūki (eps 2, 5, 8, 12)
Erika Shino (ep 8)
Fumi Yamada (ep 5)
Fumiko Kon (ep 5)
Hae In Lee (ep 6)
Hana Okutani (4 episodes
eps 3, 8, 10, 12
)

Haruka Tokimatsu (ep 3)
Hatsumi Takahashi (ep 13)
Hideki Takahashi (OP; eps 1, 9, 11)
Hiroki Abe (ep 12)
Hiroki Fujiwara (ep 13)
Hiroko Morikawa (eps 6, 9, 12)
Hiroko Watabe (ep 10)
Hiroyuki Shimizu (ep 4)
Hiroyuki Sugawara (ep 3)
Hiroyuki Terada (eps 3, 6, 12)
Hisako Shimozuma (OP; ep 2)
Hisashi Samejima (ep 4)
Isao Saito (ep 3)
Kai Wakaichi (ep 4)
Kana Fujishiro (ED solo; eps 1, 6)
Kana Itō (ep 12)
Kaori Ikeda (eps 3, 6)
Katsuhiko Bizen (eps 2, 5)
Kazuko Matsumura (eps 7, 11)
Kazuko Shibata (eps 4-5, 7, 11)
Kazumasa Orii (OP; eps 1, 4, 8, 12)
Kazunori Ozawa (ep 8)
Kazuomi Yamashiro (ep 13)
Kazuya Takahashi (ep 13)
Kazuyuki Ikai (4 episodes
eps 5, 8, 10, 12
)

Ke Wei Lin (ep 4)
Keiji Shigesawa (ep 12)
Keika Ushimaru (eps 6-7, 9-10)
Keiko Matsumoto (ep 12)
Kengo Takebana (OP; eps 4, 6, 9, 12)
Koichi Nakaya (ep 10)
Kōichi Takai (eps 5, 7)
Kou Ito (eps 4, 7)
Kōya Izumi (ep 12)
Kumi Miyaguchi (eps 5, 8)
Kyoko Kotani (ep 2)
Kyung Eun Kim (eps 2-3)
Mai Yonekawa (OP; eps 1, 6-9, 12)
Maki Ando (ep 3)
Makoto Hara (eps 7, 11)
Manamu Amasaki (ep 1)
Mari Asada (ep 4)
Mariko Nakahara (ep 13)
Masanao Bessho (ep 3)
Mayuko Nakano (Studio Live; ep 13)
Mieko Mitsuhashi (ep 10)
Miho Jinnai (ep 3)
Miho Matsuura (ep 13)
Miki Sakaibara (ep 5)
Minori Fujimoto (ep 4)
Misato Ootani (OP; eps 1, 5-6, 11)
Mitsuteru Kubo (ep 3)
Miyako Kamiya (ep 5)
Miyuki Honda (ep 5)
Miyuki Koga (ep 1)
Miyuki Matsumoto (ep 1)
Motohide Nishimura (eps 1, 13)
Mutsumi Nakata (OP; eps 1-2, 6)
Nanako Ninomiya (eps 5, 7)
Nao Takano (eps 3, 6, 9)
Naoko Inui (ep 4)
Naoko Takahashi (eps 2, 5)
Naomi Okita (ep 7)
Natsuko Suzuki (ep 8)
Noboru Kawamori (ep 5)
Nobuhiro Arai (ep 1)
Reika Hoshino (eps 2-4, 7, 13)
Ren Fujimaki (ep 13)
Reo Takada (ep 2)
Rie Ōtani (ep 10)
Ririka Yamada (5 episodes
eps 2, 4, 8, 10-11
)

Rui Xing Zheng (eps 2, 5, 7)
Ryota Iwanaga (ep 10)
Sachiko Fukuda (OP; 5 episodes
eps 1-2, 7, 11, 13
)

Sachiko Muroyama (ep 10)
Sadatoshi Matsuzaka (ep 5)
Sae Fukushima (ep 1)
Saki Arakawa (eps 8, 10)
Saki Ishimoto (ep 10)
Saki Konishi (ep 2)
Sara Moroyuki (ep 10)
Satomi Matsuura (ep 10)
Satoshi Nagura (OP; eps 6, 9, 11)
Shi Jie Zhu (ep 13)
Shigeki Awai (eps 2, 4)
Shiki Amaha (4 episodes
eps 5, 7, 11, 13
)

Shirō Tamaki (ep 13)
Shizuku Ishii (eps 3-4)
Shōta Tsutsumi (ep 3)
Taiki Etō (eps 4, 7, 11)
Takahiro Chiba (OP)
Takahisa Katagiri (OP; eps 1, 3, 9, 13)
Takashi Mukouda (OP; eyecatch for eps. 1-13; eps 4, 6, 12)
Takuya Nishimichi (eps 3, 6, 9)
Tatsuki Ujihira (eps 1-7 odd, 10)
Tomoko Kitagawa (eps 3, 9)
Tomomi Itō (eps 3, 10)
Toshifumi Kusunose (ep 9)
Toshiharu Sugie (ep 6)
Wakako Yoshida (ep 4)
Xiao Yue Zhu (eps 2, 5)
Yasuyuki Kai (ep 12)
Yi Wang (ep 13)
Yoshiaki Tomita (ep 4)
Yoshiko Minamihara (ep 9)
Yoshitaka Sato (ep 4)
Yoshito Narimatsu (eps 4, 7)
Yū Kobayashi (eps 1, 13)
Yui Kazuyama (ep 1)
Yui Okano (eps 3, 10)
Yuichiro Masuda (ep 9)
Yukari Watabe (ep 10)
Yūki Nakajima (eps 8, 13)
Yuki Satō (OP; eps 8, 11)
Yūki Yamashita (山下悠樹; ep 6)
Yukiko Shimizu (eps 2, 5, 8)
Yukimasa Shijō (ep 12)
Yukina Orii (ep 8)
Yumiko Tomiki (ep 13)
Yuri Naminoue (eps 4, 7, 10-11)
Yusuke Adachi (ep 3)
Yūsuke Shingū (ep 10)
Yuto Nakawada (ep 3)
Music producer:
Chisako Iizuka (OP theme song)
Emi Harada (OP theme song)
Music Production Assistant: Yasushi Horiguchi (LEGENDOOR)
Official Site Production:
Emi Yamauchi
Yūki Kagamoto
Online Editor:
Moe Suzuki (Sony PCL; eps 1-6, 9-12)
Ryotaro Tate (Sony PCL; eps 1-13)
Shinya Katō (Sony PCL; ep 13)
Yukari Ono (Sony PCL; eps 7-8)
Paint:
Chie Oku (Stella Road; ep 3)
Chieri Nishimura (Production I.G; eps 1-13)
Fujiko Oomori (Production I.G; eps 4-6, 9)
Hirotaku Aoki (Production I.G; eps 1-4, 7)
Mitsuko Ikeda (Production I.G; eps 5, 12-13)
Miyuki Aiko (Production I.G; eps 1-13)
Miyuki Yamamoto (Production I.G; eps 1-9, 11-13)
Nanami Kakeda (Production I.G; eps 1-9)
Natsumi Watanabe (Production I.G; 5 episodes
eps 3, 6, 9, 11, 13
)

Noriko Arisawa (Production I.G; eyecatch for eps. 1-13; ED)
R. Nusshanart (Production I.G; ep 1)
Rie Arai (Stella Road; ep 3)
Rie Asano (Production I.G; eps 2-8, 11-12)
Saori Yoshida (Production I.G; eps 1, 11)
Sayoko Noda (Production I.G; eps 5-8)
Shinji Matsubara (Production I.G; OP; eps 2-12)
Tomomi Kitani (Production I.G; eps 1, 8-9, 12)
Yuka Takeda (Production I.G; eps 4-7)
Yūko Fujita (Production I.G; OP; eps 2-10, 12)
Yuri Okada (Production I.G; ep 12)
Paint Check:
Emiko Ueno (eps 2, 6, 11)
Maki Saitou (eps 4, 8)
Mayumi Satō (OP)
Noriko Arisawa (eyecatch for eps. 1-13; ED; eps 1, 5, 10)
Saori Yoshida (ep 9)
Sayoko Noda (ep 13)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 3, 7, 12)
Paint Check Assistant:
Chie Oku (Stella Road; ep 3)
Kaho Endo (Stella Road; ep 12)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; eps 7, 12)
Yuika Nagai (Stella Road; ep 12)
Paint Manager: Hayato Tomita (eps 1-13)
Photography:
Akihiro Fujishima (EMON; eps 11-13)
Chiyo Fukui (Production I.G; OP; ED; eps 1-13)
Eiji Arai (Production I.G; ep 13)
Hiroshi Tanaka (Production I.G; eps 11-12)
Jun Taniuchi (Production I.G; ep 13)
Kana Sasaki (Production I.G; OP; eps 3-13)
Kazuya Arahata (Production I.G; OP; eps 2-4, 11-12)
Kenji Fujita (eps 11-13)
Maiko Imazeki (Production I.G; OP; ED; eps 2-13)
Megumi Baba (EMON; eps 12-13)
Miki Sakuma (Production I.G; OP; ED; eps 1-13)
Natsuki Yoshizawa (EMON; OP; eps 2-4)
Ryūji Hirakawa (TROYCA; eps 1-2)
Sakiko Murai (Production I.G; ep 13)
Shōgo Higami (Chiptune; eps 6-13)
Takahiro Okumura (Production I.G; ep 13)
Yume Sasaki (TROYCA; eps 1-2)
Yumiko Nakata (Production I.G; eyecatch for eps. 1-13; OP; ED; eps 1-13)
Photography Manager: Fumio Furukawa
Planning Assistant:
Hiroyasu Miwa (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Hiroyuki Nakano (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Riki Azuma (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Advancement:
Akari Takahashi (eps 1-9, 11, 13)
Aya Mikami (ep 13)
Daiki Takai (eps 1-9, 11)
Haruka Nishikawa (eps 1-9, 11-12)
Hiromi Kotobuki (eps 1-9, 11-13)
Misa Usui (ep 10)
Ryōtarō Kojima (eps 1-9, 11-12)
Takashi Morishima (eps 1-9, 11-12)
Prop Design: Mai Yonekawa
Publicity Design:
Tatsunori Hayashida (gratan)
Tenji Kobayashi (gratan)
Publicity Producer: Yukihiro Narita
Recording Adjustment: Haru Yamada
Recording Assistant:
Haruka Matsushita
Hideaki Kizawa
Sound Effects: Yasunori Ogata
Sound Production Manager: Rie Takamiyagi
Special Effects:
Miyako Hoshi (9 episodes
eps 1-4, 7-9, 11-12
)

Theme Song Arrangement:
CHICO with Honeyworks (ED)
eji (OP)
Junji Ishiwatari (OP)
Kazuumi Kumagai (OP)
Theme Song Composition:
CHICO with Honeyworks (ED)
Kazuumi Kumagai (OP)
Theme Song Lyrics:
CHICO with Honeyworks (ED)
Kazuumi Kumagai (OP)
Theme Song Performance:
Burnout Syndromes (OP)
CHICO with Honeyworks (ED)
Videogram Production: Makiko Shibasaki
Ayumu Murase as Shōyō Hinata
Kaito Ishikawa as Tobio Kageyama

Hideaki Kabumoto as Osamu Miya
Hiroshi Kamiya as Ittetsu Takeda
Hisao Egawa as Keishin Ukai
Jun Kasama as Aran Ojiro
Kaori Nazuka as Kiyoko Shimizu
Kazuyuki Okitsu as Suguru Daishō
Kenji Nojima as Shinsuke Kita
Kōki Uchiyama as Kei Tsukishima
Kōsuke Toriumi as Kiyoomi Sakusa
Kōtarō Nishiyama as Kazuhito Narita
Mamoru Miyano as Atsumu Miya
Masayuki Shōji as Kanji Koganegawa
Miyu Irino as Kōshi Sugawara
Natsuki Hanae as Kōrai Hoshiumi
Nobuhiko Okamoto as Yū Nishinoya
Nobunaga Shimazaki as Rintarō Suna
Nobuyori Sagara as Hisashi Kinoshita
Ryōhei Kimura as Kōtarō Bokuto
Ryota Ohsaka as Keiji Akaashi
Ryōta Takeuchi as Wakatoshi Ushijima
Ryūsei Nakao as Tanji Washijō
Satoshi Hino as Daichi Sawamura
Shimba Tsuchiya as Tsutomu Goshiki
Shōta Chōnan as Eikichi Chigaya
Sōma Saitō as Tadashi Yamaguchi
Subaru Kimura as Satori Tendō
Sumire Morohoshi as Hitoka Yachi
Toshiki Masuda as Chikara Ennoshita
Toshiyuki Toyonaga as Kenjirō Shirabu
Yoshimasa Hosoya as Asahi Azumane
Yū Miyazaki as Sachirō Hirugami
Yūto Uemura as Motoya Komori
Yuu Hayashi as Ryūnosuke Tanaka

Afumi Hashi as Girl B (ep 13)
Ai Ishikawa as Goshiki's mother (ep 3)
Akihiro Mine as Yūshō Sagae
Akira Koga as Tatsuki Washio
Aoi Ichikawa as Akifumi Kaikake
Atsushi Tamaru as Akira Kunimi
Ayaka Ōhashi as Maiko Yonezawa
Chinatsu Akasaki as Female reporter (ep 12)
Daisuke Namikawa as Tōru Oikawa
Eiji Hanawa as Takaaki Anabara
Gakuto Kajiwara as Player from other school (ep 9)
Haruka Murata as Mother (ep 10)
Haruka Yamazaki as Natsu Hinata
Hiroki Matsukawa as
Takanobu Aone
Tokonami Coach (ep 3)
Hiromu Miyazaki as Hayato Ikejiri
Hironori Kondō as
Commentator (eps 10-11)
Commentator A (ep 12)
Hiroshi Naka as Ikkei Ukai
Hiroshi Yanaka as Fuki Hibarida
Isamu Yūsen as Yutaka Obara
Issei Maeda as Tatsumi Ōsado
Junji Majima as Takehito Sasaya
Junji Tachibana as Yamato Sarukui
Junta Terashima as Kōsuke Sakunami
Katsuyuki Konishi as Hiroki Kurokawa
Kenji Sugimura as Akira Saitō
Kōki Miyata as Hidemi Tashiro
Kōtarō Nishiyama as Kawashita (ep 4)
Kouji Seki as Kai Akakura
Kyōsuke Ikeda as Sō Inuoka
Mai Nishikawa as Ryunosuke Tanaka (3rd grade)
Makoto Furukawa as Yūtarō Kindaichi
Masatomo Nakazawa as Kenji Futakuchi
Masaya Fukunishi as Inarizaki student (ep 13)
Nao Tamura as Boy (ep 10)
Nobuaki Kanemitsu as Coach (eps 2, 5, 13)
Nozomi Mikajiri as Sawamura's mother (ep 9)
Rikuya Yasuda as Yumeto Nagamatsu
Saori Ōnishi as Kanoka Amanai
Satoru Okabe as
Announcer (eps 9-11)
Announcer A (ep 12)
Seigo Yokota as Taketora Yamamoto
Shinichirō Miki as Takurō Oiwake
Shinnosuke Tachibana as Morisuke Yaku
Shinya Takahashi as Koji Terada
Shōta Chōnan as Shōhei Fukunaga
Shōta Yamamoto as Yūdai Hyakuzawa
Shōya Chiba as Tarō Onagawa
Shōya Ishige as Sakae Echigo
Shūhei Sakaguchi as Yūsuke Takinoue
Shūichi Uchida as
Acchan
Motoki Teradomari
Shōta Yura
Taichi Takeda as Taro Omi
Taishi Murata as Akinori Konoha
Takahiro Kawachi as Announcer B (eps 12-13)
Takamasa Mogi as Commentator B (eps 12-13)
Takanori Hoshino as Nobuyuki Kai
Takara Inoue as Yoshitomo Atema
Takashi Matsuyama as Kotarō Hitaki
Takashi Onozuka as Kaname Moniwa
Takeo Ōtsuka as
Basketball club member (ep 1)
Junji Kuroishi
Takuma Terashima as Eita Semi
Takumi Watanabe as Yūki Shibayama
Takuya Satō as Yasushi Kamasaki
Teruyuki Tanzawa as Reon Ōhira
Tomoaki Maeno as Makoto Shimada
Tomohiro Ōno as Chiharu Tsukioka
Tomoyo Takayanagi as Girl A (ep 13)
Yoshiki Nakajima as Kazuki Maruyama
Yūichi Nakamura as Tetsurō Kuroo
Yuka Komatsu as Hinata's mother (ep 8)
Yūki Inoue as Aoi Himekawa
Yukitoshi Kikuchi as Haruki Komi
Yumi Uchiyama as Mai Nametsu
Yūsuke Suda as Yūshi Maiko
Japanese companies
2nd Key Animation:
8 bit (ep 10)
acca effe (eps 3, 9)
Akatsuki (eps 4-5)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 10-12)
Animation Planet (eps 2-3)
Anime R (ep 5)
Anitus Kōbe (eps 5, 11-12)
Atelier Coco (eps 3, 5, 8)
Bandai Namco Pictures (ep 5)
Be Loop (ep 12)
C-Station (ep 13)
FAI International (ep 9)
Geek Toys (ep 13)
Getsumen (ep 10)
GK Sales (ep 6)
J.C. Staff (eps 2-6, 13)
Jumondo (ep 8)
Lay-duce (ep 1)
Line Farm (7 episodes
eps 3, 5, 8-9, 11-13
)

M.S.J Musashino Production (ep 7)
Makaria (ep 4)
PRA (ep 2)
Revival (ep 9)
Sakura Create (ep 10)
Satelight (8 episodes
eps 3, 6-9, 11-13
)

Signal.MD (ep 8)
Studio Gash (8 episodes
eps 2, 5-9, 11-12
)

Studio Live (ep 5)
Studio Massket (6 episodes
eps 3-4, 7, 9-10, 12
)

Studio Wombat (eps 11, 13)
Studio μ (ep 9)
Triple A (ep 3)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 10-11)
Wish (eps 11, 13)
Wit Studio (ep 9)
xenron (ep 5)
Zero-G (eps 1, 3, 13)
3D Modeling: V-Sign (ep 12)
3DCGI:
Cre-p Co., Ltd. (ep 13)
Marco (eps 5-7, 13)
V-Sign (OP; eps 1-11, 13)
3DLO:
Aera Laboratory (ep 12)
Studio Khronos (ep 12)
Studio Twinkle (ep 12)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Studio Fuga (eyecatch for eps. 1-13; OP; ED; eps 1-13)
Color Setting: Stella Road (eps 3, 7, 12)
In-Between Animation:
4tune (eps 8, 11-12)
acca effe (eps 4, 9, 11)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (OP; 9 episodes
eps 1, 5-10, 12-13
)

Animation Planet (eps 3-4)
Anitus Kōbe (10 episodes
eps 1-6, 8, 10-12
)

Asahi Production (ep 2)
AXsiZ (ep 6)
C-Station (eps 2-6)
Chiptune (eps 1, 3)
CoMix Wave Films (eps 12-13)
Doga Kobo (ep 13)
FAI (ep 6)
feel. (ep 3)
Gantaku Animation (ep 5)
Geek Toys (6 episodes
eps 2-4, 6, 11, 13
)

Getsumen (eps 10, 13)
GK Sales (ep 10)
Grain (eps 2-9, 11-12)
Jumondo (ep 3)
Lapin Track (eps 3-4)
Lay-duce (eps 1, 3-6)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 2)
M.S.J Musashino Production (OP; eps 5-8, 13)
Misora (8 episodes
eps 1, 5-6, 8-10, 12-13
)

P.A. Works (eps 1, 3-4)
Pierrot (eps 1, 3)
Production I.G (eyecatch for eps. 1-13; OP; ED; eps 1-13)
Reboot (eps 1-9, 11, 13)
Revival (eps 9, 11)
Revoroot (eps 1, 3-5)
Satelight (eps 6, 9)
SILVER LINK. (ep 10)
Studio 4°C (eps 1-2)
Studio CL (eps 2-9, 11-13)
Studio DEEN (ep 1)
Studio Gram (10 episodes
eps 2-3, 5-9, 11-13
)

Studio Massket (ep 10)
Studio MAT (ep 2)
Sunrise Beyond (eps 5, 10)
Sunrise Beyond Fukuoka Studio (ep 1)
Telecom Animation Film (eps 1, 5)
Weilai Animation (10 episodes
eps 1-3, 5-9, 12-13
)

Wit Studio (ep 1)
xenron (ep 6)
Internet Streaming:
Disney+
Videx
Key Animation:
4tune (eps 8, 11)
GK Sales (ep 9)
Revival (ep 6)
Seven Seas (eps 6, 11)
Shanghai Phantom (ep 11)
Studio Live (ep 13)
xenron (ep 6)
Music Production: Toho Music
Music Production Assistance: Legendoor
Official Site Production: Maverica
Online Editing: Sony PCL (eps 1-13)
Paint:
4tune (eps 8, 11-12)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (OP; 9 episodes
eps 1, 5-10, 12-13
)

Asahi Production (ep 2)
Bird (OP; 10 episodes
eps 1-6, 9, 11-13
)

CONNECT (eps 2, 4)
FAI (ep 6)
Gantaku Animation (ep 5)
Getsumen (eps 10, 13)
GK Sales (ep 10)
Grain (eps 2-9, 11-12)
Jumondo (ep 3)
M.S.J Musashino Production (OP; eps 5-8, 13)
Misora (8 episodes
eps 1, 5-6, 8-10, 12-13
)

Production I.G (OP; ED; eps 1-13)
Reboot (eps 1-9, 11, 13)
Revival (eps 9, 11)
SILVER LINK. (eps 1, 3-4, 8)
Stella Road (ep 3)
Studio CL (eps 2-9, 11-13)
Studio Gram (10 episodes
eps 2-3, 5-9, 11-13
)

Studio Massket (ep 10)
Sunrise Beyond (eps 2-4)
Weilai Animation (9 episodes
eps 1-2, 5-9, 12-13
)

xenron (ep 6)
Yumeta Company (eps 1, 7)
Paint Check: Stella Road (eps 3, 7, 12)
Paint Check Assistance: Stella Road (ep 12)
Photography:
Chiptune (eps 6-13)
Emon Animation Company (eps 2-4, 11-13)
Production I.G (OP; ED; eps 1-13)
TROYCA (eps 1-2)
Photography Assistance:
Asura Film (eps 1-11, 13)
Planning Assistance: Shueisha (Weekly Shonen Jump Editorial Dept.)
Production Cooperation:
MiKASA
molten
Publicity Assistance: Kisōsha
Publicity Design: gratan
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production: Rakuonsha
Theme Song Production:
Epic Records Japan (OP)
MusicRay'n (ED)
Vehicle Assistance: Komatsu Tsusho
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Colby Jones
Translation:
Alethea Nibley (Sentai Filmworks)
Athena Nibley (Sentai Filmworks)
Michelle Tymon (Crunchyroll)
ADR Script: Joel McCray
Executive producer:
John Ledford
Toru Iwakami
Editing: Alicia Ashby (subtitles; Crunchyroll)
Mixing: Brent Marshall
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Crunchyroll)
Subtitling: Robert Cardenas
Supervising Translator: Jennifer Challenger
Technical Assistant: Michael Olesch
Bryson Baugus as Shoyo Hinata
Scott Gibbs as Tobio Kageyama

Adam Gibbs as Koshi Sugawara
Adam Noble as Chikara Ennoshita
Alejandro Saab as Kenjiro Shirabu
Blake Jackson as Atsumu Miya
Blake Shepard as Hisashi Kinoshita
Blake Weir as Kotaro Hitaki
Brittney Karbowski as Hitoka Yachi
Cameron Bautsch as Tadashi Yamaguchi
Camryn Nunley as Alan Ojiro
Clint Bickham as Kiyoomi Sakusa
Daman Mills as Osamu Miya
David Harbold as Coach Washijo
David Wald as Keishin Ukai
Gabriel Regojo as Kazuhito Narita
Gareth West as Ittetsu Takeda
Greg Ayres as Yu Nishinoya
Greg Cote as Ryunosuke Tanaka
Houston Hayes as Motoya Komori
Howard Wang as
Rintaro Suna
Tsutomu Goshiki
Ian Sinclair as Kotaro Bokuto
Jeremy Gee as Keiji Akaashi
Joe Daniels as Ushijima Wakatoshi
Josh Grelle as Satori Tendo
Justin Doran as Daichi Sawamura
Kevin Thelwell as Shinsuke Kita
Kiba Walker as Kanji Koganegawa
Kyle Colby Jones as Eikichi Chigaya
Leraldo Anzaldua as Kei Tsukishima
Michael Wronski as Sachiro Hirugami
Orlanders Tao Jones as Asahi Azumane
Rebekah Stevens as Kiyoko Shimizu
Tyler Galindo as Korai Hoshiumi

Aaron Ruiz as Yura Shota
Adam Noble as Baller (ep 4)
Alan Brincks as
Baller (ep 4)
Eita Semi
Allison Sumrall as Natsu Hinata
Andrew Love as Taketora Yamamoto
Antonio Lasanta as Hayato Ikejiri
Blake Jackson as Coach B (ep 2)
Brittney Karbowski as
Gramma Goshiki
Kid (ep 13)
Camryn Nunley as
Peanut Gallery (ep 11)
Tatsuki Washio
Carli Mosier as Peanut Gallery (ep 13)
Chaney Moore as
Daichi’s Mother
Mommy (ep 10)
Niiyami Friend (ep 13)
Reporter (ep 12)
Chris Patton as Toru Oikawa
Clifford Chapin as Hidemi Tashiro
Clint Bickham as
Baller (ep 12)
Peanut Gallery (eps 9, 11, 13)
Cody House as
Baller (ep 12)
Motoki Teradomari
Peanut Gallery (eps 12-13)
Conner Borne as
Baller (ep 12)
Kazuki Maruyama
Courtland Johnson as
Baller (ep 1)
Coach (ep 4)
Peanut Gallery (ep 10)
Daman Mills as Yushi Maiko
Dano Colon as
Baller (ep 12)
Peanut Gallery (ep 11)
David Harbold as
Baller (ep 12)
Color Commentary (eps 12-13)
Peanut Gallery (ep 11)
David Matranga as Yutaro Kindaichi
Dee Ruiz as Baller (ep 13)
Desi Ramirez as
Kosuke Sakunami
Reon Ohira
Dominic Kelley as Yusho Sagae
Elissa Cuellar as
Bike Lady (ep 9)
Kid (ep 13)
Little Boy (ep 10)
Peanut Gallery (ep 12)
Gabriel Regojo as
Baller (ep 4)
Player (ep 8)
Takehito Sasaya
Genevieve Simmons as Kanoka Amanai
Houston Hayes as
Coach A (ep 2)
Coach B (ep 5)
Jack Ivy as
Color Commentary (eps 10, 12)
Peanut Gallery (ep 13)
Jacob Eiseman as
Akinori Konoha
Hisahiko Wakura 
Konoha Akinori 
James Belcher as Ikkei Ukai
Jason Duga as
Morisuke Yaku
Yutaka Obara
Jay Hickman as
Peanut Gallery (ep 13)
Play by Play (eps 10-12)
Jeremy Gee as
Ko (ep 13)
Peanut Gallery (eps 10-11)
Joe Daniels as
Akifumi Kaikake
Peanut Gallery (ep 13)
So lnuoka
Joe Grisaffi as
Baller (ep 12)
Coach A (ep 5)
Fuki Hibarida
Peanut Gallery (ep 11)
Joel McCray as
Acchan
Baller (ep 12)
Hiroki Kurokawa
Nobuyuki Kai
Team Tokonami (ep 3)
Waiter (eps 4-5)
John Gremillion as Play by Play (eps 12-13)
John Swasey as
Baller (ep 12)
Peanut Gallery (ep 13)
Tatsumi Osado
Jovan Jackson as
Akira Saitou
Baller (ep 12)
Takeyuki Yamiji
Yudai Hyakuzawa
Katelyn Barr as
Girly Girl
Mai Nametsu
Kiba Walker as Haruki Komi
Kregg Dailey as
Makoto Shimada
Yamato Sarukui
Kyle Colby Jones as Yusuke Takinoue
Labraska Washington as
Baller (ep 12)
Sakae Echigo
Luci Christian as
Peanut Gallery (ep 13)
Young Tanaka
Luis Galindo as Coach Anabara
Maggie Flecknoe as
Baller (ep 13)
Suteino Machino (ep 13)
Mark Ivy as
Kawashita
Kenji Futakuchi
Mark X Laskowski as Akira Kunimi
Matt Shipman as
Junji Kuroishi
Taro Onagawa
Michael Wronski as
Coach Ohmi
Peanut Gallery (ep 11)
Mike Haimoto as
Baller (ep 12)
Oda
PA Announcer (ep 9)
Takanobu Aone
Ned Gayle as
Baller (ep 1)
Team Tokonami (ep 3)
Yumeto Nagamatsu
Patrick Marrero as
Baller (ep 1)
Team Tokonami (ep 3)
Patrick Poole as Kaname Moniwa
Phillip Hayes as Tokuro Oiwake
Robert Cardenas as
Baller (ep 12)
Peanut Gallery (ep 13)
Sousuke Yamazaki
Yoshitomo Atema
Ry McKeand as
Aoi Himekawa
Baller (ep 12)
Ryan Anthony as
Kai Akakura
Player (ep 8)
Santry Rush as Yuki Shibayama
Shannon Reed as
Baller (ep 1)
Peanut Gallery (ep 11)
Player (eps 5-6)
Team Tokonami (ep 3)
Yasushi Kamasaki
Son Phan Le as Teacher
Ty Mahany as
Peanut Gallery (ep 11)
Tetsuro Kuroo
Tyler Galindo as Peanut Gallery (eps 9-10)
English companies
Distributor:
Section23 Films (North America)
Sentai Filmworks (via Crunchyroll)
Internet Streaming:
Crunchyroll
Disney+ (Southeast Asia)
Netflix
Licensed by: Crunchyroll
Production: Sentai Studios
French staff
French cast
Translation: Adam Plaza

Encoding: Charlotte Colart
Proofreading: Kevin Stocker
Publication: Jelizaveta Stolarova
Spotting: Charlotte Colart
Supervision: Justine Cocquyt
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director:
Joan Pera (Catalan dub)
Rubén Felis (Spain dub)
Translation:
Begoña Martínez (Catalan dub)
Luis Alis (Spain dub)

ADR Engineer: Marc Arambudo (Catalan dub)
Assistant ADR Director: Roger Pera (Catalan dub)
Language Consultant: Jordi Mir (Catalan dub)
Production Assistant: Eva Hernández (Catalan dub)
Dario Torrent as Shoyo Hinata (Spain dub)
Enric Puig as Tobio Kageyama (Spain dub)
Iván Priego Posada as Shoyo Hinata (Catalan dub)
Marcel Navarro as Tobio Kageyama (Catalan dub)

Carles Montoliu as Yu Nishinoya (Spain dub)
Carles Teruel as Tsutomu Goshiki (Spain dub)
Cesc Martínez as Daichi Sawamura (Catalan dub)
Clemente López as Ittetsu Takeda (Spain dub)
Conchi Ramírez as Kiyoko Shimizu (Catalan dub)
Cristal Barreyro as Yachi Hitoka (Catalan dub)
Daniel González as Kei Tsukishima (Spain dub)
David García Llop as Atsumu Miya (Catalan dub)
Ernest Sendín as Kiyoomi Sakusa (Spain dub)
Eugeni Serra as Akira Kunimi (Spain dub)
Eva Andrés as Hitoka Yachi (Spain dub)
Eva Bau as Kiyoko Shimizu (Spain dub)
Fernando Barber as Tadashi Yamaguchi (Spain dub)
Fran de la Torre as Kazuhito Narita (Spain dub)
Gerard Cruset as Yu Nishinoya (Catalan dub)
Hector Navarro as Kotaro Bokuto (Spain dub)
Jaime Vicedo as Eikichi Chigaya (Spain dub)
Jaume Cuartero as Tsutomu Goshiki (Catalan dub)
Jesús Motos as Atsumu Miya (Spain dub)
Jordi Domènech as Ittetsu Takeda (Catalan dub)
Jorge Tejedor as Daichi Sawamura (Spain dub)
José Manuel Oliva as Keishin Ukai (Spain dub)
Juan Catalá Hernández as Yudai Hyakuzawa (Spain dub)
Marcos de la Calle as Tadashi Yamaguchi (Catalan dub)
Miquel Viñoles as
Hisashi Kinoshita (Spain dub)
Keiji Akaashi (Spain dub)
Nelo Gómez as Motoya Komori (Spain dub)
Omar Lozano as Yutaro Kindaichi (Spain dub)
Pablo Chico as Ryunosuke Tanaka (Spain dub)
Pau Ferrer as Kanji Koganegawa (Spain dub)
Pep Papell as Keishin Ukai (Catalan dub)
Rafa Albert as Koshi Sugawara (Spain dub)
Roger Isasi-Isasmendi as Kei Tsukishima (Catalan dub)
Roger Pera as Ryunosuke Tanaka (Catalan dub)
Rubén Aranda as Korai Hoshiumi (Spain dub)
Rubén Felis as Chikara Ennoshita (Spain dub)
Sergi Mani as Asahi Azumane (Catalan dub)
Sergio Olmo as Koshi Sugawara (Catalan dub)
Ximo Solano as Asahi Azumane (Spain dub)

Albert Trifol Segarra as Kōrai Hoshiumi (Catalan dub)
Álex Moreno as
Motoki Teradomari (Spain dub)
Takaaki Anabara (Spain dub)
Álvaro Esteve as
Junji Kuroishi (Spain dub)
Kazuki Maruyama (Spain dub)
Kenjiro Shirabu (Spain dub)
Aram Delhom as
Akinori Konoha (Spain dub)
Akira Saito (Spain dub)
Takuro Oiwake (Spain dub)
Wakatoshi Ushijima (Spain dub)
Boris Sanz as Ikkei Ukai (Spain dub)
Carles Lladó as
Motoki Teradomari (Catalan dub)
Motoya Komori (Catalan dub)
Tetsuro Kuro (Catalan dub)
Carles Teruel as Koji Terada (Spain dub)
Carmen Ambrós as Kanoka Amanai (Catalan dub)
Claudi Domingo as Sakae Echigo (Catalan dub)
Conchi Ramírez as Kanoka Amanai (Catalan dub)
David Brau as Kenji Koganegawa (Catalan dub)
David García Llop as Hayato Ikejiri (Catalan dub)
David Jenner as
Kotaro Bokuto (Catalan dub)
Satori Tendo (Catalan dub)
Dídac Badias as Eikichi Chigaya (Catalan dub)
Eric Palau as
Hisashi Kinoshita (Catalan dub)
Kaname Moniwa (Catalan dub)
Yutaro Kindaichi (Catalan dub)
Ernest Sendín as
Announcer A (Spain dub)
Eita Semi (Spain dub)
Osamu Miya (Spain dub)
Eugeni Serra as
Aoi Himekawa (Spain dub)
Haruki Komi (Spain dub)
Yutaka Obara (Spain dub)
Eva Bau as Natsu Hinata (Spain dub)
Ferrán Carnicero as Wakatoshi Ushijima (Catalan dub)
Fran de la Torre as
Hiroki Kurokawa (Spain dub)
Shota Yura (Spain dub)
Francesc Anyo as Tanji Washijo (Spain dub)
Greta Ruiz as Mai Nametsu (Spain dub)
Guillermo Genovés as Toru Oikawa (Spain dub)
Héctor García as Kiyoomi Sakusa (Catalan dub)
Hector Navarro as
Kotaro Hitaki (Spain dub)
Yusuke Takinoue (Spain dub)
Hernán Fernández as
Chiharu Tsukioka (Catalan dub)
Makoto Shimada (Catalan dub)
Jaime Vicedo as
Commentator A (Spain dub)
Reon Ohira (Spain dub)
Jaume Cuartero as
Akira Kunimi (Catalan dub)
Kazuki Maruyama (Catalan dub)
Jaume Guivernau as
Aoi Himekawa (Catalan dub)
Kenjiro Shirabu (Catalan dub)
Jesús Giménez Torres as
Akifumi Kaikake (Spain dub)
Kawashita (Spain dub)
Rintaro Suna (Spain dub)
Taro Onagawa (Spain dub)
Jesús Motos as Satori Tendo (Spain dub)
Joan Pera as Ikkei Ukai (Catalan dub)
Jordi Domènech as Presentador del torneig (Catalan dub)
Jordi Nogales as
Hiroki Kurokawa (Catalan dub)
Takanobu Aone (Catalan dub)
José Morillas as
Chiharu Tsukioka (Spain dub)
Oda (Spain dub)
Yusho Sagae (Spain dub)
Josep Ballester as
Hidemi Tashiro (Spain dub)
Kai Akakura (Spain dub)
Juan Catalá Hernández as
Kaname Moniwa (Spain dub)
Sachiro Hirugami (Spain dub)
Yoshitomo Atema (Spain dub)
Lluís Nicolau as Presentador del torneig (Catalan dub)
Lucía Aránega as Kanoka Amanai (Spain dub)
Luis Torrelles as Toru Oikawa (Catalan dub)
Majo Montesinos Guzmán as Kanoka Amanai (Spain dub; child)
Marc Cañadell as
Chikara Ennoshita (Catalan dub)
Hidemi Tashiro (Catalan dub)
Marc Gómez as
Keiji Akaashi (Catalan dub)
Yūdai Hyakuzawa (Catalan dub)
Marcos de la Calle as Osamu Miya (Catalan dub)
Mónica Campos as Maiko Yonezawa (Spain dub)
Nelo Gómez as Yamato Sarukui (Spain dub)
Nina Romero as Ryunosuke Tanaka (Spain dub; child)
Omar Lozano as
Sakae Echigo (Spain dub)
Shinsuke Kita (Spain dub)
Tatsuki Washio (Spain dub)
Pau Ferrer as Tetsuro Kuroo (Spain dub)
Pau López as Takaaki Anabara (Catalan dub)
Pep Sais as Tanji Washijo (Catalan dub)
Quique Lencina as Makoto Shimada (Spain dub)
Rafa King as Alan Ojiro (Spain dub)
Rafa Nacher as Tasumi Osado (Spain dub)
Rafael Ordóñez Arrieta as
Fuki Hibarida (Spain dub)
Takeyuki Yamiji (Spain dub)
Roger Serradell as Yusuke Takinoue (Catalan dub)
Rubén Aranda as
Acchan (Spain dub)
Junpei Tamayama (Spain dub)
Rubén Felis as
Hayato Ikejiri (Spain dub)
Kenji Futakuchi (Spain dub)
Yumeto Nagamatsu (Spain dub)
Santiago Cruz as
Yasushi Kamasaki (Spain dub)
Yushi Maiko (Spain dub)
Víctor Gómez as
Kazuhito Narita (Catalan dub)
Kenji Futakuchi (Catalan dub)
Tama (Catalan dub)

Boi Pera (Catalan dub)
Spanish companies
Broadcaster: SX3 (Televisió de Catalunya)
Dubbing Studio: Sonygraf (Catalan dub)
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (Spain)
Anime Box (Spain)
Crunchyroll (Latin America)
Netflix (Spain)
Selecta Visión (Spain)
SX3 (Spain)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Translation: Nagareboshi (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
Andrea Oldani as Tobio Kageyama
Simone Lupinacci as Shoyo Hinata

Alberto Franco as Rintaro Suna
Alessio Ward as Atsumu Miya
Andrea Colombo Giardinelli as Chikara Ennoshita
Andrea Franchini as Sachiro Hirugami
Andrea Rotolo as Tadashi Yamaguchi
Antonino Jonathan Luzzi as Shinsuke Kita
Davide Albano as Keiji Akaashi
Davide Minetto as Hisashi Kinoshita
Dimitri Winter as Aran Ojiro
Ezzedine Ben Nekissa as Kenjirō Shirabu
Federica Simonelli as Kiyoko Shimizu
Federico Viola as Ryunosuke Tanaka
Gabriele Zunino as Satori Tendō
Gianandrea Muià as Kei Tsukishima
Jacopo Calatroni as Kotaro Bokuto
Lorenzo Crisci as Korai Hoshiumi
Loris Bondesan as Kiyoomi Sakusa
Luca Ghignone as Keishin Ukai
Marco Briglione as Tsutomu Goshiki
MASSIMO TRIGGIANI as Daichi Sawamura
Massimo Di Benedetto as Ittetsu Takeda
Mattia Bressan as Wakatoshi Ushijima
Mattia Ward as Osamu Miya
Maurizio Di Girolamo as Kazuhito Narita
Patrizio Prata as Tetsuro Kuroo
Riccardo Rovatti as Tanji Washijō
Ruggero Andreozzi as Asahi Azumane
Stefano Pozzi as Yu Nishinoya
Tommaso Zalone as Koshi Sugawara

Alessandro Fattori as Yutaro Kindaichi
Alessandro Germano as Tatsuki Washio
Alessandro Lussiana as Haruki Komi
Alessio Talamo as Michinari Akagi
Andrea Beltramo as Sakae Echigo
Andrea Moretti as Chiharu Tsukioka
Andrea Salierno as Yoshitomo Atema
Claudio Moneta as Takuro Oiwake
Daniel Magni as Shohei Fukunaga
Dario Agrillo as Reon Ōhira
Dario Sansalone as Morisuke Yaku
Davide Farronato as Kosuke Sakunami
Davide Fazio as Yasushi Kamasaki
Davide Fumagalli as Taketora Yamamoto
Davide Quartini as Rem Ōmimi
Diego Baldoin as Akira Saitō
Edoardo Iannantuoni as Akifumi Kaikake
Federico Danti as Norimune Kurosu
Federico Zanandrea as Kenji Futakuchi
Francesco De Marco as Nobuyuki Kai
Francesco Rizzi as Takanobu Aone
Gabriele Donolato as Eita Semi
Gabrile Donolato as Takehito Sasaya
Giuseppe Palasciano as Makoto Shimada
Giuseppe Russo as Heisuke Riseki
Jona Mennite as Kazuki Maruyama
Luca Rosa as Tanji Washijō (da giovane; ep 8)
Luca Semeraro as Tatsumi Ōsado
Maicol Carlini as Aoi Himekawa
Marcello Gobbi as Akira Kunimi
Marco Benedetti as Akinori Konoha
Matteo Ferrando as Hiroki kurokawa
Matteo Garofalo as Yuki Shibayama
Mosè Singh as Kaname Moniwa
Oliviero Corbetta as Ikkei Ukai
Omar Maestroni as Tōgo Iwamuro
Paolo Carenzo as Hitoshi Ginjima
Renato Novara as Toru Oikawa
Roberto Accornero as Takaki Anabara
Samuele Torreggiani as Motoki Teradomari
Simone Marzola as So Inuoka
Valerio Amoruso as Yusuke Takinoue
Veronica Cuscusa as Natsu Hinata
Vito Ventura as Yamato Sarukui
Italian companies
Broadcaster: Man-Ga (from 16 March 2020)
Distributor: Yamato Video
German staff
German cast
Translation: Christopher Derbort

Proofreading: Jan-Christoph Müller
Spotting: Charlotte Colart
(none)
German companies
Internet Streaming: Wakanim (German speaking countries)
Russian staff
Russian cast
Translation: Andrey Trubitsin (Wakanim)

Encoding: Charlotte Colart (Wakanim RU)
Proofreading: Alexey Melikhov (Wakanim)
Publication: Jelizaveta Stolarova (Wakanim RU)
Spotting: Charlotte Colart (Wakanim RU)
Supervision: Justine Cocquyt (Wakanim RU)
(none)
Russian companies
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Tagalog cast
Tagalog staff
Dubbing Director: Jefferson Utanes
(none)
Tagalog companies
Internet Streaming: Viu
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology